Jpwqt Purmerend verwelkomde twee jonge priesters Eerste H. Mis te Heiloo Woningbouwvereniging Langendijk" 40-jarig ambtsjubileum mejuffrouw A. van Erp Noord-Scharwoude bereidt een muziekconcours voor sten St. Deus Dedit te Langedijk vierde 35-jarig jubileum 'VERZICHT Vijftien jaar ruzie n.k.j.b. afdelinc heiloo V/erklust en liefde voor het kind Overweldigende belangstelling Rijwiel-zoekrit RUBBER DINSDAG 22 MEI 1951 PAGINA 5 op verzoek van ïeft door zijn des- age de oliewinning ierd, het kan er lenken, om deze op rkregen bezittingen laten spelen van snstander. ijpelijk, dat de fa- ische nationalisten en zo verblind zijn ale gevoelens, dat ichijnen te aarzelen Moskou in te roe geland, hoewel een ïjpen, dat wanneer aal vaste voet in heeft, van een na- slemaal niets te- 1 Perzië veel min- a Engeland het nu ;ven. Men mag vei- dat de jonge Sjah alles volkomen be- :n schijnt hij mo meer de macht te egen de nationalis- te kunnen oproei- alles op zal uit- oeilijk te voorspel- deze kwestie een jke spanning te duidelijk. Van be- r, dat Washington een lijn gaan trek- komen eensgezind r staan, om de be de democratische te stellen. Voor de stisch inzicht ge- nalisten moge dit :eggen, maar voor iet reeds duidelijk, iet zich in de Per- daadwerkelijk zou iet alleen een con- t met Engeland, de Ver. Staten en in dat zal willen og niet erg waar- ar de Engelse mi- son heeft gister- n bij Dr. Adenauer l, dat wanneer de 'ring, zonder nader de directie van de lij verzoekt, zijn ontruimen en het ten, daarop maar mogelijk is n.l. de ke weigering, en toestand in het wordt bij dit al- ertroebeld, door de itie aan de Is- ;che grenzen, nu ks het verbod van es toch door gaat Dglegging van de i Hoeleh, waarte- Lrabische wereld in en met geweld beletten, als Israël is momenteel weer oeg om de smeu- het kruitvat tot een brengen. ,M, 21 Mei Een iividendvoorstel als on. Olie is voor de lar weer een grote [n de oliehoek en dé gehele markt i in afwachting van 'ende bericht, dat van de Beurs zou ind gemaakt. De ininkliike, die van- idde, bleef vanmid- iden en fluctueerde :n 2981'1. De affaire n. re hoeken had de ;ns weinig te bete- nrfondsen bewogen de vorige koersen, een avance van wist te handhaven, lionale industrieën ng van Philips op. en beginbeurs in veroorzaakten voor stijging van 6 pCt. ■op een reactie tot Jnilever en AKU ip prijs zonder veel fondsen waren eer- 'eboden. Aandelen >n moesten 5 pCt. der invloed van het :tockdividend wordt roor aandelen Deli- nog steeds belang- tan Vandaag wer- ;erst ter beurze ver as geïntroduceerde ierlandsche Kaiser oor de animo mee- n een notering tot gedaan bieden, aanse markt was ïaar het Agio per- zich in opgaande gen. Vandaag be- pCt. Lichte belane- aanwezig voor Cul- Nationale Handels- ïaangevende Staats- n vandaag iets in de hoogste dagno- niet gehandhaafd de muur tegenover aren er een paar leuren, klaarblijke- gevernd tot een an- iie kant was ik op- r onderweg merkte nog een deur was, hoek; die moest in een zijgang uit een tweede ingang aliotheek vormend. iorde ik de voor in, er trad iemand toen ging de deur net mijn hand aan de deur, die me in iteller», achterom in men. Ik draaide die i om en opende de kier van vijf of zes Ta, zo kwam men hal. Het was daar anker. Met mijn oog kier gluurde ik en nge man onder het bij de ouderwetse t. Het meisje zag ik wel op de drempel otheek staan, dacht op zijn dode gemak te trekken die hij chteloos over een p. Zijn hoed volg- hij naar de biblio- (Wordt vervolgd.) PUMEREND De parochie Purmerend stond het afgelopen weekeinde in het teken van twee priesterfeesten. Twee zonen der parochie, n.L de weleerw. heren Th. van der Linden en J. J. Poel ontvingen Zaterdagmorgen uit handen van de bisschop van Haarlem in de Kathedrale Basiliek de H. Priesterwijding. Zaterdagavond kwamen Zij naar Purmerend, waar zeer velen op de Jaagweg hun opwachting maakten. Voorafgegaan door het Harmo niegezelschap Crescendo en de mannelijke en vrouwelijke jeugd in hun uniformen en met hun kleurige- vlaggen, trokken beide jonge priesters door de stad. De Weleerw. heer van der Linden, de derde priester uit één gezin, werd naar zijn ouderlijke woning aan de Dubbele Buurt gebracht, waar zich een zeer grote menigte verzamelde en waar de neomist een dankwoord sprak voor de ontvangst. De Weleerw. heer Poel was in de richting van de Wijdewormer gereden. Aan de grens der ge meente werd de wijdeling opge wacht door ruiters van de Rij- vereniging Amethyst, die de auto waarin de neomist was gezeten flankeerden tot de ouderlijke wo ning aan de Zuiderweg, waar de poort was versierd. Hier sprak de neomist een kernachtig woord tot de belangstellenden, waarin hij tevens dank bracht voor de mooie ontvangst. Zondagmorgen droegen beide jonge priesters hun eerste plech tige H. Missen op, de Weleerw. heer van der Linden in de pa rochiekerk, geassisteerd door zijn heerbroer en zijn heerneef en em.-deken Hollenberg als pres- byter-assistens. Van de pastorie af was de neomist voorafgegaan door bruidjes, leden van het priestercomité en priesters door de Kerkstraat naar de kerk ge togen. In de kerk werd hem door de gelovigen een welkomstlied toegezongen. De feestpredicatie werd gehouden door de oudste heerbroer van de neomist. De Weleerw. heer Poel droeg zijn eerste plechtige H. Mis op in de kapel van de St. Liduina Stichting, daar zijn moeder in het St. Liduina Ziekenhuis wordt verpleegd en daardoor in de ge legenheid kon zijn de eerste plechtige H. Mis van haar pries terzoon bij te wonen. Voorafge gaan door de bruidjes, leden van het priestercomité en geestelijken schreed de neomist naar de kapel. Ook hij werd met een welkomst lied ontvangen. Bij het opdragen van het H. Misoffer werd de Eerw. heer Poel geassisteerd door kapelaan Th. Wijnker van Pur merend en kapelaan Schut van Zoeterwoude, een vriend van de neomist, en deken Schamper als presbyter-assistens. Deken Schamper hield ook de feestpredikatie. Na de H. Mis zong het koortje van Eerw. Zus ters een Priestercantate. Burge meester de Groot van Wijdewor mer woonde met zijn echtgenote de H. Mis bij. De familie van der Linden vierde het priesterfeest verder EN NIEMAND WEET WAAROM HEILOO. De schilder E. A. moest gisterenmiddag voor de Alkmaarse politierechter terecht staan wegens belediging van zijn buurman. Er was een ruzie ont staan tussen hem en zijn buur man, die in, zijn tuin geregeld last ondervond van overtollig water tengevolge van enkele on volkomenheden aan de schuur van verdachte. Sindsdien begon nen zij elkander een beetje dwars 'te zitten Toen A. eens bezig was zijn tuin te besproeien, besproeide hij niet alleen de bloemen en planten in zijn eigen tuin, maar richtte de waterstraal ook op de konijn van de buur man, het wasgoed dat in diens tuin te drogen hing en tenslotte op de buurman zelf. En toer* had je de poppen aan het dansen. Toen liet A. zich ook meer uit de mond vallen, dan hij kon ver antwoorden. De politierechter veroordeelde hem tot een boete van 15.subs. 6 dagen. M. J. B. uit Heiloo moest ook al wegens belediging terecht staan, eveneens tengevolge van een ruzietoestand met zijn buur man, welke al gedurende vijf tien jaar bestaat, terwijl geen van beiden eigenlijk precies weet, waar het om gaat. Zij konden tenminste op de vraag van de politierechter, die naar de oorzaak van de ruzie zocht, geen bevredigend ant woord geven. Op zekere dag wil de de buurman abrupt een einde maken aan de scheldpartijen van B. Hii ging naar de heg gelegen tussen de tuinen achter de woonhuizen van beide man nen, stelde daar zijn vader en zijn echtgenote verdekt op, zodat hij genoeg getuigen zou hebben, wanneer B. weer met zijn schampere opmerkingen zou be ginnen. En het duurde niet lang of de bittere opmerking kwam en onmiddellijk toog buurman naar de politie. Toen de politierechter aan de buurman, die met zijn vader als getuige ter zitting verscheen nog vroeg, of hij wist waarvoor B. hem allemaal uitmaakte, ant woordde hii, dat hij het de mees te keren met had gehoord. Ver dachte ontkende een bepaalde opmerking gemaakt te hebben. Hij had iets anders gezegd, dat m het geheel niet op een beledi ging leek. Noch de officier van Justitie, noch de politierechter hadder» echter reden om aan de getuigenverklaringen te twijfe- ler» en B. werd veroordeeld tot een boete van 10.—, subs 6 dagen. Lezing over spiritisme -HEILOO. De heer Groot- °P 18 April een lezing v. ,over de wichelroede, heeft zith bereid verklaard en lezing e\ houden over het spiritisme. Woensdagavond 23 Mei a.s. zal de N.K.J.B. weer een bijeen komst hebben, waarop de heer Ortiothedde deze lezing zal uit spieken. Alle leden worden ver wacht. in het R.K. Verenigingsgebouw en de familie Poel in hotel Ta verne. In de middaguren kwam Crescendo beide neomisten nog een serenade brengen en daarna werden de neomisten bij monde van de heer G. de Wolf Sr. na mens het priestercomité toege sproken en werd een enveloppe met inhoud overhandigd als hul deblijk namens de parochie. Van de recepties welke werden gehouden werd een zeer druk gebruik gemaakt. De neomisten hadden beiden een schat van ca- deaux ontvangen. 's Avonds werd in de parochie kerk een plechtig lof met Te Deum gecelebreerd door de Wel eerw. heer Poel met assistentie van de Eerw. heer van der Lin den en em.-deken Hollenberg. VLEESCONSERVENFABRIEK TE PURMEREND? PURMEREND. De N.V. Conservenfabriek A. van der Heijden „Erica Brand" te Deven ter is zo vernemen wij van plan een vleesconservenfabriek te Purmerend te vestigen. Ver moedelijk zal er ook een vlees- exportslachterij komen. Vrij ernstig verkeersongeval op de Rijksstraatweg CASTRICUM Om 17.30 uur kwam een motorrijwiel uit de richting Beverwijk met de be doeling naar Alkmaar door te rijden. Uit de tegenovergestelde rich ting kwam een auto die een der zijwegen in moest (Cieweg). Doch door ons nog onbekende oorzaak werd de motorrijder ge schept. De bestuurder van de auto kwam er zonder letsel af, terwijl de motorrijder vrij ernstig werd gewond en per ziekenwagen naar Alkmaar moest worden vervoerd. Jammer, d)at het wel 45 minuten duurde voordat er een ziekenwagen gearriveerd was Het winkelpand van de fa. N., Dorpstraat werd eveneens be schadigd. Inzegening van de nieuwe Parochiekerk te Bakkum BAKKUM. Op 29 Mei a.s. zal Mgr. N. L. A. Ammerlaan, Vicaris-Generaal van het bisdom Haarlem, de nieuwe parochiekerk inzegenen. Zaterdagavond 2 Juni zal de nieuwbenoemde pastoor J. de Wit door de Deken van Beverwijk worden geïnstalleerd. Zondag 3 Juni zal pastoor J. de Wit de dag herdenken waarop hij voor 25 jaar tot priester werd gewijd. Opbrengst Emmabloem-colleete ZIJPE. De door de afdeling „Zijpe-Callantsoog" van de Noord hollandse vereniging „Het Witte Kruis" in de gemeente Zijpe ge houden collecte ten behoeve van de tuberculosebestrijding heeft niet minder dan f 689,37 opge bracht, t.w. in Noord-Zij pe f 344,03 en in Zuid-Zijpe f 346,34. HEILOO Zaterdagavond 18 uur werd de Weleerw. Neomist S. Bruin, zoon van de parochie, ingehaald vanaf zijn ouderlijk huis. Vooraf gegaan door 'n groep ruiters, 100 bruidjes en vergezeld van het fanfarecorps St. Caecilia werd de neomist naar de paro chiekerk geïeid. Onder feestelijk klokkengelui betrad de Weleerw. Neomist het kerkgebouw. Hierna celebreerde hij een plechtig lof, geassisteerd door de Zeereerw. Heer Pastoor J. v. Muyen (diaken) en de Zeereerw. Heer Rector Groen (sub-diaken); ceremoniaris was de Weleerw. Heer kapelaan V- d. Ploeg. Na >het plechtig lof ging de weleerw. neomist, Vergezeld van ouders en familieleden, naar het N.K.J.B-gebooiw, waar de K.A.B afd. Heiloo hem hulcligtle. De voorzitter, de heer J. Bel ten, sprak het welkomstwoord, waarna de heer A. Borst, voorzit ter van het spaarfonds, het ca deau der K.A.B. aanbood, be staande uit vier crarpeaudls, een tafel met tafelkleed, bureaulamp en een enveloppe met inhoud. Plechtige H. Mis Zondagochtend droeg de wel eerw. neomist zijn eerste plechti ge H- Mis op. Voorafgegaan door een stoet bruidjes werd hii naar het altaar begeleid. De neomist werd geassisteerd door de zeer eerw- heer pastoor J. v. Muyen (presbyter ass.), weleerw. heer kapelaan A. v. d. Voorn (diaken) en de weleerw. heer H. Kaandorp (sulb-diaken). De weleerw. heer kapelaan H. Kaandorp hield de feestpredikatie. Het R.K. Kerk en Knapenkoor zong o.l.v. Piet Groot de meerstemmige mis de Jeanne d'Arc van H. Niebelle. Na de H. Mis werd de priestercan tate van Piet Groot gezongen. Officiële receptie Deze werd in het Brunogebouw gehouden. De heer W. Tamis, voorzitter van het touldiigingsco- mité, sprak een woord van wel kom en overhandigde de neomist in welgekozen woorden het paro chiecadeau bestaande uit een en veloppe met inhoud. Verder spraken nog de heren A. de Wild en J- de Vette namens de buren. Beide sprekers deden hun speech vergezeld gaan met cadeaux. Ver der spraken nog de heren H. C. Groot namens de R.K. Midden- JEUGDBALDADIGHEID in meest ergerlijke vorm De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten als eigena resse van het Heilooërbosch, be treurt het, zich op deze wijze te moeten richten tot ouders en op voeders in de omgeving van Hei loo. Haar komen nl- geregeld klac'hen ter ore over de ergerlijke wijze, waarop de jeugd in de om geving zich vergrijpt aan eieren en jonge Vogels in het Heilooër bosch. De Vereniging doet hierbij een ernstig beroep op de jeugd zelve, op ouders, onderwijzers en op voeders om met aUe middelen te trachten aan deize misstand een einde te maken. Zij zou zich an ders genoodzaakt zien het Heiloo ërbosch gedurende de broedtijd voor ieder te sluiten. STEUN WETTIG GEZAG EGMOND-BINNEN. Door de plaatselijke commissie Steunt Wettig Gezag wordt een voor lichtingsavond georganiseerd, ten einde bekendheid te geven aan het doel 'van het instituut. Van daag op Dinsdag 22 Mei 's avonds om 8 uur in café Apeldoorn. Spreker is de heer F. Offer mans uit Amsterdam. Aangezien hiermede niet alleen het algemeen belang, maar ook ieders persoonlijk belang gemoeid is, wordt stellig gerekend op de aanwezigheid van allen die zijn uitgenodigd. Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. Burgerlijke Stand ZIJPE. Geboren: Klaas zv W. J. de Leeuw enA. Jansma. Ondertrouwd: A. J. Oskam 60 jr. en A. v. Dijk 59 jr. te Utrecht, E. Kooij 58 jr. en T. J. Witsmeer 32 jaar. Getrouwd: J. C. Jongejan 26 jr. en D. Rijs 24 jr.; Willem Roos 29 jr. te Venhuizen en J. van Eeten 30 jr. Overleden: Cornells de Leeuw, 74 jr. wedn. van E. Pontvuijst. stand en J. Bol ten namens de K.A-B. De weleerw. neomist dankte zichtbaar aangedaan voor alles wat voor hem gedaan was. De receptie werd opgeluisterd door het R.K. Kerkkoor en St. Caecilia. Na de officiële receptie was er voor de parochianen ge legenheid om te feliciteren, waar van druk gebruik gemaakt werd- Het plechtig sluiting,slof werd door die weleerw. neomist ge celebreerd, geassisteerd door de weleerw. heren kapelaan J. La- gerberg (diaken) en A. van der Voorn (subdiaken). BELLO, de tram van Alkmaar naar Bergen aan Zee, ivaarvan gevreesd werd dat hij zou verdwijnen, heeft zijn her-intrede gedaan in Bergen; hij werd Zondag feestelijk verwelkomd. De woningbouwvereniging „Lan- gedijk" hield haar jaarvergade ring in het gemeentehuis te Noordscharwoude. Het afgelopen jaar zijn 10 nieuwe woningen gereed gekomen welke aan gegadigden werden verhuurd. In het uitbreidingsplan worden momenteel 30 nieuwe woningen door de gemeente ge bouwd. Uit het jaarverslag van de secretaris, dé heer D. Langedijk, vernamen we dat in Augustus en September 10 nieuwe wonihgen gereed zijn gekomen. De huur werd vastgesteld op f 5.15 voor eengezinswoningen en voor de duplex-woningen op f4.10 voor de benedenwoningen en f 3.60 voor de bovenwoningen. De exploitatie rekening over 1950 sloot in lasten en baten met f 37.762,35, Het batig saldo bedroeg f 708,84 voor com plex IV. De complexen I, II en III hadden nadelige saldi resp. groot f3.184,71, f3.574,29 en f 3.170,18. Voor complex III was 'n voorlo- Begin te besparen bij Uw kleding en maak kennis met de afdeling «V ALKMAAR TUITJENHORN. Zondag vierde het hoofd der Meisjes school mej. A. van Erp onder zeer grote belangstelling haar 40- jarig ambtsjubileum. De dag werd begonnen met een H. Mis uit dankbaarheid, waaronder de zeereerw. heer pastoor in een kern achtige predikatie zijn waardering deed uitkomen voor het vele, 'lat de jubilaresse in deze parochie heeft gedaan voor het onder wijs, de kinderen en het maatschappelijk leven. In het Verenigings gebouw vond 's middags de huldiging plaats temidden van ge nodigden, ouders en leerlingen van de meisjesschool. De Pastoor als voorzitter van het huldigingscomité wees er op, dat bij juffrouw Van Erp werk lust en liefde voor het kind ge paard gaan met offerzin. Dit al les maakte, dat zij zich bij een ieder bemind wist te maken. Het heeft daarom de parochianen blij gestemd te vernemen, dat juffr. Van Erp straks bij het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd in ons midden wenst te blij ven en dan zal verblijven in de thans nog in aanbouw zijnde Stichting. Juffrouw Van Erp heeft het afgelopen jaar zeer veel van haar krachten gevergd. Ge- ruimen tijd stond zij voor 4 a 5 klassen. Als cadeau van de pa rochie bood de pastoor haar een bedrag onder couvert aan, voor de aankoop van een radio-toestel. Burgemeester Nolet sprak als hoofd der gemeente Harenkarspel over juffrouw Van Erp als een der meest werkzame ingezetenen. Zij beschouwt haar functie wer kelijk als een roeping. Zij is als een moeder voor haar schoolkin deren, op een wijze die boven alle lof verheven is. Hij bood haar namens de gemeente een bloem stuk aan met de wens, dat zij zich buiten het onderwijs nog lang mag geven aan het maat schappelijk werk. De gemeente-secretaris, de hr. Post, huldigde juffrouw Van Erp namens de ouders. Vervolgens werd zij toegespro ken door de heren Immens, hoofd van de jongensschool te Kerk buurt, die haar namens de colle ga's een kamerlamp ten geschen ke gaf; de heer Bos, Rijksinsnec- teur van het Onderwijs, uit Den Helder, en de heer Haakman uit Bergen, namens de Onderwijzers vereniging „Alkmaar Buiten". De laatste bood haar een wandlamp aan. De jubilaresse dankte allen, die in de afgelopen jaren haar taak hebben veraangenaamd. Deze dag is door veler medewerking voor haar een onvergetelijke geworden Zij hoopte, dat zij in lengte van dagen haar krachten zal kunnen geven aan het onderwijs van de meisjes der parochiei, die haar zo dierbaar is geworden. De schoolkinderen. De verschillende sprekers wer den afgewisseld door het optre den van de 8 klassen van haar school. De 2de en 3de klas kwa men met een alleraardigste schets ...De Matroosjes" terwijl een leer linge namens alle meisjes een ca deau aanbood. De 4de en 5de klas maakten een reidans en door klas 6, 7 en 8 werd „De Toverfluit" opeevoerd. Tijdens de receptie kwam een lange stroom belangstellenden de jubilaresse dank betuigen en gelukwensen. Levensloop. Juffrouw Van Erp slaagde in 1911 aan de Kweekschool Sint Antonia te Amsterdam voor on derwijzeres. Haar eerste aanstel ling kreeg zij in haar geboorte stad Leeuwarden, om vervolgens onderwijzeres te worden in Zaan dam. Hier telde zii de vroegere onderwijzer van 't Rijpje. meester Konincks onder haar leerlingen. Daarna stond zii enige tijd in Zwolle waarna benoeming' volg de als hoofd der school te Ooii in de buurt van Nijmegen Omdat daar geen woning beschikbaar was. moest zij elke dag een naar uur fietsen en zodoende was baar verblijf daar van korte duur. Zij ping naar Zwaaediik om van daar uit te worden benoemd als onderwijzeres te Kerkbuurt. In September 1940 volgde haar be noeming tot hoofd van de in middels nieuwgebouwde meisjes school en wij hebben de indruk gekresen dat noch juffrouw Van Erp .noch de overheid, de ouders en de kinderen daar ooit sniit van hebben gehad. Als een biizonder- heid kan nog worden vermeld, dat juffr. Van Fm steeds werk zaam is "eweest bij het Bijzonder Onderwijs. Het Fanfarecorps Sint Hilde- gardns bracht 's avonds een se renade. Vergadering R.K. Vrouwenbeweging NIEUWE NIEDORP. Heden avond te 8 uur zal de afdeling in vergadering bijeenkomen. O.m. zullen de laatste besprekingen plaats vinden vanwege het te maken uitstapje. pige bijdrage geraamd van het Rijk groot f 12.000.Aan huren was voor de 4 complexen in to taal ontvangen f 14.046,43. Aan rente van voorschotten was be taald f21.830,55. De balans per 8 Augustus 1950 sloot in activa en passiva met f563.179,28. De ge bouwen werden gewaardeerd met f 546.156,06, terwijl er een schuld was aan voorschotten van f 535.205,16. Het aandelenkapitaal van de leden was f 5.713,75. Bij de gehouden bestuursver kiezing werden de aftredende leden de heren J. N. Mulder, C. van Enten, J. Bakker en W. M. van der Velde herkozen. Bij de rondvraag maakte de heer C. Kliffen zich de tolk van de Oosterstraatbewoners en uitte zijn misnoegen over de huurver hoging van 70 ct per week. Deze verhoging was 'n gevolg van het maken van nieuwe W.C.'s aan de woningen. Dit werd beschouwd als een verbetering. Volgens de nieuwe huurwet kunnen de kosten van verbetering geheel of gedeeltelijk worden verhaald op de huurders. TUITJENHORN. Uitgaande van de Harddraverij vereniging Kalverdijk en Omstreken vond Zondagmiddag een zoekrit, plaats voor wielrijders. De belangstel ling voor deze eerste rit, die was uitgedacht door dokter Groen- hart van Dirkshorn, bleef bene den de verwachting. Onderweg moesten diverse puzzles worden opgelost om op het goede pad te blijven en opdrachten uit te voe ren. 14 deelnemers, w.o. enige vrouwelijke, kwamen zonder fouten binnen. De uitslag was als volgt: 1. G. Stevers, 2. J. Boerdijk, 3. J. Glas Jz. De overige deelnemers Ont vingen troostprijzen. Twee per sonen misten 5 controlepunten. Vrouwenrueie voor de rechtbank EGMOND AAN ZEE. Het was wegens belediging, vernie ling, mishandeling en valse aan gifte dat de vrouw Adriana Z. voor de Politierechter te Alkmaar moest terechtstaan. Zij had en heeft nog, iemand in Alkmaar wonen, die zij, om zo te zeggen, niet kan luchten of zien. En die iemand was door haar flink uit gescholden, waarbij rake klappen vielen. Verd. had haar kleren met petroleum vernield en ten slotte deed zij bij de politie aan gifte van diefstal van een porte- monnaie, en zij probeerde het daarheen te leiden, dat haar vijandin daarvan beschuldigd zou worden. Na eerst ontkend te hebben, gaf zij, na de getuigenverklarin gen. toch toe. De Officier van Justitie eiste tegen haar een ge vangenisstraf van drie maanden. Gedurende de zitting stonden de monden van de beide vrouwen, waarvan de benadeelde als ge tuige optrad, niet stil. 't Scheelde nog maar weinig, of de scheld woorden waren ook nog uitge sproken in de rechtszaal zelf. De Politierechter werd telkens de kans benomen, om ook nog iets in het midden te brengen. Ten slotte veroordeelde hij de vrouw tot een boete van f 100.subs. 30 dagen hechtenis en een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd vafi 3 jaar. LANGEDIJK. De R.K. Land- arbeidersbond St. Deus Dedit, afd. Langedijk vierde Zondag haar 35-jarig bestaan. De dag werd begonnen met 'n H. Mis met algemene H. Communie, waarna gemeenschappelijk ont bijt voor de leden en hun dames en genodigden in de Burg. Om half tien werd de feestvergade- ring gehouden. De voorzitter van de afdeling, de heer W. v. d. Vliet, verwelkomde speciaal de voorzitter van de KAB, de heer J. Stoop Pz. en oud-voorzitter van de afdeling, de heer Jac. Weel. Hij zette het doel der ver eniging uiteen en gaf een histo risch overzicht. Het afsluiten van arbeidscon tracten was de eerste jaren moeilijk of onmogelijk. Het duur de tot 1936 voor het eerste con tract tot stand kwam. De arbei ders verdienden toen f 15.25 per week. De arbeidsdag was van 6 uur 's morgens tot 6 uur des avonds. Later werden nieuwe contracten afgesloten. Het loon werd hoger, de arbeidsduur kor ter. In 1940 brak de oorlog uit en hield de afdeling op te be staan. Clandestien werd net werk echter voortgezet. Na de oorlog trad de organi satie direct weer voor het voet licht en werd opnieuw een ar beidscontract afgesloten. Het loon was toen f 36 per week. De voorzitter verwelkomde Vervolgens de Hoofdbestuurder, de heer Bosman en de Geestelijk Adviseur, Kapelaan Schut. De secretaris, de heer M. Bruin gaf hierna een verslag van de afgelopen 35 jaar van de afde ling. Terugblik In 1916 werd deze opgerichi als eerste werknemersorganisa tie aan de Langedijk. Voorzitter was de heer H. Plak. O.m. wa ren voorzitter van de afdeling de heren W. Glas, Jo Schuil, Jn. Vader, Jac. Weel en thans W. v. d. Vliet. Spr. memoreerde de droevige arbeidsomstandigheden in de dertiger jaren. Het ledental van de afdeling bedraagt thans 65. De heer Bosman, Hoofdbe stuurder, hield de feestrede. Na mens het Bondsbestuur compli menteerde spr. de afdeling met haar 35-jarig bestaan. Spr. bracht het jubileum in verband met de herdenking van de encyclieken „Rerum Nova rum" en „Quadragesimo Anno". Thans moeten we ons instellen op een andere taak. Hij merkte op, dat we thans moeten proberen om datgene wat bereikt is te concretiseren en onze verantwoordelijkheid be seffen ten aanzien van ons be drijf, van Kerk en Maatschappij Een betere gemeenschap moeten we bereiken door overleg en sa menwerking. De leden moeten begrip krijgen voor de moeilijk heden en inzicht in de omstan- ENGELSE SPOORWEG- MANNEN BEZOCHTEN DE WIERINGERMEER MIDDENMEER. Dat de Zuiderzeewerken niet alleen in het binnenland, maar ook in het buitenland grote bewondering hebben afgedwongen, wordt wel bewezen door het groot aantal buitenlanders, dat elk jaar de Wieringermeer bezoekt. Ook Zon dag was er weer een groot aan tal buitenlanders in de polder. Ditmaal was het een gezelschap van 400 technici der afd. Weg en Werken van een Engelse spoor wegmaatschappij met hun dames. Het gezelschap, dat een week in Nederland doorbrengt, kreeg deze trip aangeboden door de Neder landse collega's der N.S. Nadat s morgens o.a. een bezoek was gebracht aan het gat in de dijk, de Afsluidtijk en de sluizen 'bij Den Oever, arriveerde men om plm. half twee in Middenmeer, alwaar in de grote Beurszaal van Hotel Smit werd gedineerd. Om streeks drie uur stapte men weer in de 15 Naco-bussen en ging het via Hoorn en de Streek naar Enkhuizen. Van hieruit ging het met de „van Wijck" naar Amster dam. Volgens de heer Venema, leider der reis, was men vol be wondering voor de polder en ge noten vooral de Afsluitdijk en de sluizen bij Den Oever de volle belangstelling. digheden ook als de een of an dere maatregel kennelijk in hun nadeel is. Spr. voerde hier o.a. de loonstop aan. Het loon van de collectieve arbeidscontracten is lager dan men verdienen kon. De arbeiders zouden echter niet ge baat z(jn met een voortdurend stijgend loon. Met de wens dat de jubileren de bond haar taak ook m de toe komst zou verstaan en dat dat gene wat bereikt moet worden met de inzet van alle krachten zou worden nagestreefd, eindigde spr. zlin gloedvolle rede. De heer J. Stoop Pz., voorzit ter van de KAB, complimenteer de de afdeling en bood namens de KAB een bloemenmand aan. Oud-voorzitter Weel haalde in teressante herinneringen op uit het afdelingsleven van voor 25 jaar. De G. A. kapelaan Schut, wees op het grote goed dat de arbei ders in hun KAB bezitten. 's Avonds werd voor de leden en genodigden in de Burg on der leiding van G. Goudsblom een non-stop programma ver toond dat klonk als een klok. Daar trad het accordeonclubje onder leiding van Kees Witte óp met de vier zangeresjes. Muus Baker was er met zijn mond harmonica-club. Er waren schet sen van Dirk Grootjes die veel succes oogstten. Het was een prachtige avond tot besluit van een goed geslaagd feest. PATER PIET WESSELINC KOMT IN HEERHUGOWAARD H.H.WAARD. Enige weken geleden heeft de bekendé Afrika- reiziger dr. Paul Julien met groot succes in H.H.Waard gesproken over zijn belevenissen langs de evenaar. De gezamenlijke stands organisaties hadden hiertoe met hun geest, adviseur kap, B. C. Hoogeveen het initiatief geno men en kunnen dan ook met grote voldoening op dit eerste succes terug zien. Vrijdag 25 Mei a.s. komt pater Piet Wesseling C.s.s.r. spreken in de grote zaal van de neer v. d. Heiligenberg te Heerhugowaard- Zuid. Men hoopt dat de zaal vol zal zijn, zowel ouderen als jon geren moeten aanwezig zijn. Er wordt om 8 uur begonnen. Plaat sen kunnen ook per telefoon worden besteld onder K 2264 237 H.H.Waard. Duinranders-Dirkshorn 2—0 SCHOORL. Nog geen veer* tig minuten na het begin was de eindstand reeds bereikt door twee uitstekende doelpunten van Ha- mesteman. Dirkshorn was begon nen met het doel van Duinran- ders te belegeren. De verdediging was maar heel matig. Door het beter plaatsen van Dh. bleef de bal steeds voor het doel van de Duinranders. Keeper van Won deren deed goed werk. Bovendien kwam de fout van Dirkshorn voor de dag. Voor 't doel te lang manoeuvreren om tot een schot te komen. Bij een doorbraak van Duinranders 'was de midvoor er plotseling door. Een moeilijke kans bracht een laag hard schot in de hoek. dat tot corner ver werkt werd. De corner kwam goed voor doel en hoog opsprin gend wist de midvoor toen met een harde kopbal de score te openen. De doelman stak zelfs geen hand uit. Het tweede doelpunt ontstond een kwartier later, toen een der backs op zijn doelman terug speelde. Het schot was te zacht en de midvoor flitste tussen back en doelman door, 20. Dirkshorn heeft daarna nog menige kans gehad. Maar op de wonderlijkste manieren slaagden zij er in de bal er naast de krijgen. De spor tieve strijd, onder uitstekende leiding, bleef echter tot het eind toe boeien. Burgerlijke Stand LANGEDIJK. Geboren: Ma ria P. C. dv C. J. Vermeulen en C. C. Zijp; Nicolaas D. zv P. Re- zelman en T. Brander; Annie dv C. Kaas en J. Abbenes; Frans zv U. Kamminga en T. Geertsma; Gijsbertus zv C. Gutter en G. Pluister. Getrouwd: R. Wesche 26 jr. en C. M. van Kleef 24 jr. S. Visser 21 jr. en W. Hahn 33 jr., J. Roos 25 jr. te St. Pancras en H. T. de Geus, 18 jr. - - v n>. LAARZEN 8. HAKKEN LINNEN SCHOENEN K'ï?> NOORD-SCIIARWOUDE. Op de Zondagen 3 en 10 Juni a.s. wordt in Noord-Scharwoude het muziekconcours gehouden van de R.K. Bond van Fanfare- en Har moniekorpsen in Noord-Holland. De ontvangende vereniging, het R.K. Fanfarecorps „Apollo" te Noord-Scharwoude, heeft reeds heel wat voorbereidingen voor dit concours getroffen, voorbe reidingen, welke nu niet bepaald tot het grote publiek doordron gen. Dezer dagen kwam echter het werkcomité in grote getale bijeen ter nadere voorbereiding en wer den spijkers met koppen gesla gen. De voorzitter van het uitvoe rend comité, de heer Th. Magiel- sen, opende de vergadering met een welkom en deelde mede dat het prijzencomité reeds vrucht baar Arerk had verricht en dat vele prijzen door particulieren, verenigingen etc. werden toege zegd. Het garantiefondscomité was nog niet geheel gereed met haar werkzaamheden, maar het bleek dat ook hier wel muziek in zat.. De hoofdcommissaris van orde voor het concours is de heer D. Witte. Talrijke medewerkers staan hem terzijde en zullen als commissie van begeleiding, ter reincommissie en wat dies meer zij hun beste krachten inzetten tot het welslagen van dit con cours. Het programma zal er als volgt uitzien. Zaterdagavond 2 Juni om 8 uur openingsrede door de burgemees ter van de gemeente Langedijk, waarna openingsconcert door het R.K. Fanfarecorps „Apollo". Zondag 3 Juni om half 12 offi ciële ontvangst op het gemeente huis van het ere-comité, bonds bestuur, juryleden, dag. bestuur en uitvoerend comité. Om 12 uur mars- en tamboer wedstrijd. yan 2 tot 6 uur concertwed strijd en 's avonds na half acht voortzetting van de concertwed- strjjd. Dinsdagavond 8 uur concert door de R.K. Gemengde Zang vereniging ,.St. Caecilia" en na de pauze door „Advendo" te Broek op Langendijk. Donderdagavond 8 uur concert verzorgd door de Harmonie „Ex celsior" te Noord-Scharwoude. Zaterdagavond 8 uur concert verzorgd door het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" te Zuid- Scharwoude. Zondag 10 Juni programma als op 3 Juni. Wij hopen op een en ander nader terug te komen. Noord-Scharwoude bereidt zich voor om alle deelnemende korp sen een goede ontvangst te be reiden. Muziekminnend Langedijk wachten een paar dagen van hoogstaand cultureel leven. Laten we hopen dat het weer zich van haar goede kant laat zien en dat De Bilt zon en wind stilte kan voorspellen. Concert Schoorls Cem. Koor SCHOORL. Zondagavond werd in de zaal van Nic. Schuyt een gecombineerd concert gege ven door Schoorl's Gem. Koor, olv. Corn. Jonker en het Kon. Mannenkoor Caecilia uit Haar lem olv. Nico Hoogerwerf. Het programma was zeer verscheiden van aard. Ook werken van Ned. componisten kwamen er op voor, o.a. van Jac. Bonset. Deze com ponist was op dit concert aanwe zig. De belangstelling was groot geen plaats in de zaal was on bezet. Het publiek liet het aan zeer veel waardering niet ont breken. Ie ig ï- d it g Ip in- é-T le lel

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5