Debat over gratiebeleid inzake de ter dood veroordeelden De Rode Kruismannen toonden zich paraat Washington betaalt Moskou met Russische munt De haringvloot koos zee „voor het lappie weg" VLUCHT IN DE NACHT Hitler's rr dooi TWEEDE KAMER Sereen betoog van Bernard Verhoeven RADIO Demonstratie te Utrecht Zilveren jubileum Sint Canisius- ziekenhuis Noar wij vernemen: Wie wint de race? door E. J. Rath Het elfü 27 M Een zei WOENSDAG 23 MEI 1951 (Van onze parlementaire redacteur) Is het juist dat tot de doodstraf veroordeelde oorlogsmisdadigers voor gratie in aanmerking komen? Deze vraag hield gisteren de Tweede Kamer bezig Het af en toe bewogen debat over dit onderwerp werd ingeleid door de interpellant mr. Stokvis (comm.) die het door de regering gevoerde gratiebeleid aan felle critiek onderwierp. Als mensen als Aus der Fünten en Fischer, die een grote rol hebben gespeeld in de Joodse doden- transporten, zelfs gratie krijgen, zo riep hij uit, wie zal er dan nog wel voor een ten uitvoerlegging van de doodstraf in aan merking komen? De interpellant hield zijn be toog echter niet zuiver. Hij zakte al spoedig af naar het politieke vlak en suggereerde in een aantal vragen, dat het gratiebeleid wel onder de druk zou staan van bui tenlandse invloeden. Mr. Donker (PvdA), die zich wel tot het onderwerp bepaalde en aan het slot van zijn betoog ook een uitspraak aan de Kamer voorlegde, werd dan ook al spoe dig de centrale figuur in dit door de communisten uitgelokte debat. Zijn critiek was minder fel dan die van mr. Stokvis, maar hield toch evenzeer een veroordeling van het door de regering gevoer de beleid in. Ook hij wees er op, dat de gratieverlening aan .men sen als Aus der Fünten en Fischer een storm van verontwaardiging door het land zou hebben doen gaan. Waar gingen wij op die manier heen, zo vroeg mr. Don ker zich af. Ook een levenslange gevangenisstraf kon, zoals uit de feiten blijkt, nog weer verminderd worden. Bernard Verhoeven tezennool. Bernard Verhoeven, de katho lieke woordvoerder, was in dit debat de tezennool. Waar anderen de reesten der vermoorden had den oneeroenen. trad hii met schroom terusr door zich af te vraeen. wie de normen kende, waarnaar zii thans zonden wil len oordelen. Voor zim eevoel kon men de menseliike onwaar digheid ook straffen met mense- lHke meerwaardieheid. Die menselijke meerwaardig heid was een afspiegeling van de Goddelijke rechtsorde, waarin recht en barmhartigheid samen vloeien. Dit serene betoog werd meerdere malen door tegenwer pingen onderbroken. In deze discussies vloeiden recht en barmhartigheid niet sa men, zij streden integendeeleen stille, verborgen strijd. Ook in t koor van de andere sprekers bleef de mening van Verhoeven een eenzame stem. TT De heer v. d. Feltz (C.H.) be toogde. dat gratie uitzondering moest blijven. De heer Vonk (VVD) consta teerde, dat het vertrouwen in t gratiebeleid van de regering niet groot zou zijn. De heren Gerbran- dy en Terpstra (A.R.( gingen sa men in de mening, dat een rege ring, die uit een vals gevoel van barmhartigheid haar taak ver zaakt, zelfs schuldig staat tegen over God. PROGRAMMA DONDERDAG 24 MEI Hilversum I, 402 m. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 nieuws, 7.15 gram.muz., 7.45 morgengebed en liturg, kalender, 8.00 nieuws en weerber., 8.15 Hoogmis, 9.40 gram.muz., 10.00 gram.muz., 10.15 morgendienst, 10.45 gram.muz., 11.00 voor de zieken, 11.45 vocaal dubbelkwar- tet, 12.00 angelus, 12.03 gram. muz., 12.50 „Zo werkt Nederland" 13.00 nieuws en kath. nieuws, 13.20 amusementsmuziek, 13.35 zang en orgel, 14.00 Metropole orkest en solist, 14.45 voor de vrouw, 15.15 zigeunerkwintet, 15.30 cembalo gezelschap, 16,00 Bijbellezing 16.45 gram.muz., 17.00 voor de jeugd, 17.30 voordracht, 17.50 regeringsuitzending: jeugd uitzending: „Jacht op krokodil len" door C. A. van Ginneke, 18.00 verzoekprogr., 18.30 De stem van de Chr. Vakbeweging, 18.45 garm.muz., 19.00 nieuws en weerber., 19.15 levensvragen en een pastoraal antwoord, 19.30 in dienst van het vaderland, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 feestconcert van de Haak-In- actie: versterkt Promenade Ork., groot koor en solisten, 22.40 gra- mofoonmuz., 22.45 avondoverden king, 23.00 nieuws, 23.1524.00 gram.muz. Hilversum II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00 —24.00 AVRO. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymn., 7.30 gram.muz., 7.50 dagopening, 8.00 nieuws, 8.15 gram.muz., 9.00 morgenwijding, 9.15 gram.muz., 10.30 De Antwoordman, 10.45 gram.muz., 10.50 voor de kleu ters, 11.00 muziek-etalage, 11.40 „De zaak-Kent", causerie, 12.00 gram.muz., 12.30 land- en tuinb.- mededelingen, 12.33 In 't spion netje, 12.38 pianospel, 13.00 nieuws, 13.15 mededelingen of gram.-muz., 13.20 Promenade- orkest, 13.45 „U kunt het geloven of niet", 13.50 Promenade-orkest, 14.00 voor de vrouw, 14.30 piano sextet, 15.00 voor de zieken, 16.00 „Van vier tot vijf", 17.00 voor de jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 prac- tische wenken voor hengelaars, 18.20 sportproblemen, 18.30 lichte muziek, 19.00 vraaggesprek over het Welfare-werk bij de Kon. Marine, 19.10 Mannenkoor, Post- harmonie en Jodelclub, 19.40 stu dievoorlichting voor a.s. studen ten, 20.00 nieuws, 20.05 actuali teiten, 20.15 Radio Philh. orkest, 21.15 „Kapitein Bering Joy", hoorspel, 22.30 gram.muz., 23.00 nieuws, 23.15 sportactualiteiten, 23.3024.00 gram.muziek. Geen erkend standpunt. In zijn antwoord aan de inter pellant stelde minister Mulderije o.m. voorop, dat in dit land geen algemeen erkend standpunt be staat ten aanzien van de dood straf voor oorlogsmisdadigers. Er zijn comité's voor en tegen de doodstraf. De minister zelf had de overtuiging, dat ons volk een uitvoering van de doodstraf op ruime schaal niet wenst. Wat het gratiebeleid zelf betreft, ontken de hij dat de regering het oor zou hébben geleend aan stemmen van over de grenzen. Wel gaf hij toe, dat de Duitse Bondskanselier een verzoek had gedaan om van tenuitvoerlegging van doodstraf fen af te zien. Richtlijnen echeim. De richtlijnen, die de regering bezigde, moesten geheim blijven, gebeurde dit niet dan zouden ook deze richtlijnen in de processen een rol gaan spelen. Wat de gra tieverlening aan Aus der Fünten en Fischer betreft merkte hij op. dat deze personen eerst in twee de aanleg tot de doodstraf ver oordeeld waren. In totaal zijn 139 doodstraffen uitgesproken, waarvan er 38 werden ten uit voer gelegd. In 94 gevallen werd gratie verleend, over 7 gevallen is nog geen beslissing genomen. De discussies van de middag vergadering mondden tenslotte uit in een motie van de heer Don ker (PvdA), waarin de Kamer er haar bezorgdheid over zou moeten uitspreken, dat gratiever leningen, zoals die de laatste tijd hebben plaats gehad binnen het kader van de haar niet bekende richtlijnen mogelijk zijn. Kieswet. In de avondvergadering werd een begin gemaakt met de be handeling van het wetsontwerp, dat nieuwe bepalingen inhoudt t.a.v. de Kieswet, meer in het bijzonder van het kiesrecht en de verkiezingen van de Eerste en Tweede Kamer, benevens van leden van de Prov. Staten en de Gemeenteraden. O.m. wordt voor gesteld een kiesregister in de gemeenten aan te leggen, dat ge regeld wordt bijgehouden en se cuurder zal werken dan de kie zerslijst. Een ander voorstel is de regeling van het stemmen in an dere gemeenten soepeler te doen zijn en de stemming bij volmacht uit te breiden in de zin van een langer termijn vast te stellen. De stemhokjes zouden voor de bo venste helft met een gordijn moe ten worden gesloten. De sprekers, die gisteravond aan het woord kwamen, hadden nogal enige bezwaren. De heer de Graaff (KVP) was een warm voorstander van een staatscom missie en mr. van der Goes van Naters trok te velde tegen de opkomstplicht. (Van onze speciale verslaggever) Zaterdagmiddag, toen de wolkenloze hemel in lichterlaaien stond van loutere zonneschijn, zijn even buiten Utrecht, uit die zelfde stralende hemelkoepel, groepen parachutisten naar bene den komen fladderen. Waar zij vandaan kwamen wist niemand, maar in ieder geval waren het „vijandelijke" luchtlandingstroe pen, die geen bijster goede bedoelingen hadden. Naar later bekend werd, waren zij van plan een aanval te doen op de hoofdstad, maar door een merkwaardige vergissing van de navigator van de troep kwamen zij neer bij het bos van Oud Amelïsweerd, ten Oosten van de Domstad. Onmiddellijk werd een afdeling van de Nationale Reserve gealar meerd en nog maar kort na de landing, omstreeks vier uur ont brandde een hevige strijd, waar bij voornamelijk gebruik werd gemaakt van lichte wapens. Een moment scheen het, dat de Re servisten zich lieten terugdrijven maar toen zij dank zij machtige rookgordijnen een stormaanval aanval uitvoerden over de gehele breedte van het weiland aan de zoom van het bos, wonnen zij zienderogen terrein- Later in de middag werd het gehele gebied van parachutisten gezuiverd. Maar dit „gevecht" kon niet zonder gevolgen blijven: tiental len mannen van de Nat. Reserve werden zwaar en licht „gewond" Op het ogenblik dan ook dat de vijandelijke troepen begonnen te rug te wijken, was het moment aangebroken waarop ook 't Rode Kruis Korps aan deze demon stratie-oefening kon gaan deel - nemen. En de Rode Kruismannen hebben getoond, dat zii paraat zijn. Zij trokken onmiddellijk 't gevechtsterrein op en verleenden de gewonden de eerste hulp al vorens ze naar achteren te ver voeren, v/aar de in allerijl opge roepen ambulancewagens voor 't transport naar de M.M.E.'s (Mo biele Medische Eenheden) gereed stonden. Bii deze grote landelijke de monstratie van 'het Rode Kruis Korps, waaraan de Utrechtse co lonne met haar M.M.E. uit Den Haag, de Rode Kruis Radio dienst uit Arnhem en 'n speciale afdeling uit Bergen op Zoom deel namen, werd namelijk veronder steld. dat tengevolge van een epidemie alle ziekenhuizen vol waren, waardoor de eerste opna me van de slachtoffers moest geschieden in deze mobiele me- dlisohe eenheden. Het ging alle maal snel in zijn werk en al gauw werden de eerste gewonden bij de M.M.E- van Utrecht, welke bij het Utrechtse station was opge - steld, aangevoerd. De inrichting van deze eenheid, bestaande uit vier verzorgings tenten, een shocktent en 'n keu kentent, was binnen het uur na aankomst op de plaats van de ramp gebeurd- Bij aankomst wer den de gewonden allen gevoerd door de tent „aankomst en sor tering," waarin de namen en an dere gegevens van de slachtoffers werden opgenomen en werd vast gesteld, welke verwonding was opgelopen. Bij 't constateren van shock werden zij onmiddellijk ge dirigeerd naar de daarvoor inge richte speciale afdeling, de andere gevallen werden, naar gelang van hun verwonding, opgenomen in de verzorgingseenheiden of ge reed gemaakt voor direct vervoer naar een ziekenhuis. De M.M.E. uit Den Haag, onder commando van dr. J. de Ruiter, was opgesteld in het Wilhelmi- napark en ook deze eenheid werd bij de verzorging van de slacht offers ingeschakeld- 2000 a 3000 gewonden per dag kunnen door deze afdeling worden opgenomen en doorgevoerd naar de zieken huizen, dank zij de perfecte in richting van de gehele eenheid. IN NIJMEGEN Gistermorgen zijn te Nijmegen onder grote belangstelling de feestelijkheden aangevangen ter viering van het 25-jarig bestaan van het Sint Canisiusziekenhuis. De bisschop van 's-Hertogenbosch mgr. W. Mutsaerts droeg een pon tificale Hoogmis op in de kapel van het ziekenhuis in tegenwoor digheid van regenten van het ziekenhuis en vele genodigden. Hierna werd in de refter van het ziekenhuis de officiële her denking gehouden. Vele gasten werden hier verwelkomd door de voorzitter van het college van regenton, dr. L. A. Veeger. Bij de aanwezigen werden opgemerkt dr. P. Muntendam, staatssecretaris van Sociale Zaken: mgr. W. Mut saerts- de deken van Nijmegen: drs. M. J. N van Dijek: tal van professoren der R. K. Universiteit en notabelen uit de medische en sociale wereld. Dr. Muntendam deelde mede, dat de regering het ziekenhuis heeft willen eren in haar erken ning voor de arbeid van de ge neesheer-directeur. De staats secretaris deed mededeling, dat dr. Enneking is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Prof. Duynstee hield de feest rede. zal de Belgische minister van on derwijs, de heer P. Harmei, een bezoek brengen aan zijn Neder landse collega, prof. Rutten, ten einde zich op de hoogte te stellen van de moderne scholenbouw in Nederland. is de eerste radio-evangelist in Nederland, Johannes de Heer vandaag 85 jaar geworden.... hebben 772 grondeigenaren te Apeldoorn besloten over te gaan tot ruilverkaveling van gronden bij Beekbergen, ter grootte van ongeveer 1000 h.a wordt op 26 September a.s. in Utrecht de najaarsvergadering gehouden van het landelijk con tact van gemeentesecretarissen, op welke bijeenkomst prof. Beel te Nijmegen een rede zal uitspre ken zal de bekende zangeres Greta Keller vah 24 Mei af tot 29 Mei een bezoek aan Nederland bren gen hebben vier schepenen van Ant werpen een bezoek gebracht aan Vlissingen, waar zij op het stad huis werden verwelkomd. BUITENLANDS OVERZICHT Dat aan de training van de Ro de Kruismensen steeds meer zorg wordt besteed, bewees Zaterdag de afdeling Bergen op Zoom, die als eerste in den lande zich is gaan toeleggen op de behande ling van naar gruwe'.4jkc werke lijkheid geschminkte „gewon den." De meest ernstige verwon dingen worden middels schmink en andere hulpmiddelen op proef personen aangebracht (en aldus worden de helpers en he'nsters voor de zwaarste en moeilijkste gevallen gezet. Ook allerlei sym- tonen worden nagebootst, waar door beproefd kan worden eten directe juiste diagnose vast te stellen. Lt. Gen. b-d. L. H. van Oyen, commandant van het Rode Kruis Korps, noemde deze vorm van training uiterst belangrijk en sprak de wenselijkheid uit, dat ook andere afdelingen deze zul len overnemen. Hij wees er voorts I nog op, dat de afdeling Den Haai® nog de enige afdeling is. in het bezit van een noodfcolonne, be staande uit zes ambulancewaigens dokterswagen, keukenwagen, re paratiewagen en andere noodza kelijke uitrustingen. Het zou, aldus de commandant, geen overbad"ge luxe zijn als ook in andere plaatsen van het land. zulke noodool onnes gevestigd kon dien worden. Doch de nodige fi - nanciën ontbreken nog. De demonstratie van Zaterdag, die onder andere werd bijge woond door de Commissaris van de Koningin in de prov. Utrecht, de heer M. A- Reinalda en door F. C. C. baron Tuyll van Seroos- kerken. voorzitter van het. Rode Kruis, heeft bewezen, dat 't Rode Kruis bij elke gebeurtenis paraat kan zijn. Over een mooie rustige zee vaart de Nederlandse haringvloot van 102 schepen, die gistermor gen uit Vlaardingen, Schevenin- gen en IJmuiden zijn vertrokken. „Voor het lappie weg", zoals de schipper met wie onze correspon dent meevaart ons seinde. Hij be doelde voor de wind, hoewel er weinig wind stond op dat ogen blik. De kop van de vloot bevond zich gistermiddag om vijf uur op 54 graden 20 minuten Noorder breedte. Volle kracht wordt na tuurlijk gedraaid, want iedereen wil tijdig, dat is vandaag in de namiddag, de visgronden berei ken om dan aan schot te gaan, d.w.z. de netten uit te zetten. Dat zal tussen de 56 en 57 graden N.B. zijn. Om het doel „alles aan schot" te bereiken werden gister morgen de schepen met de lich tere motoren vastgelegd aan de andere met zwaardere machines. Gezamenlijk hoopt men zo als ploegen de prijs te halen. Er zijn verschillende ploegen gevormd. De schepen die als jager zullen fungeren, zijn dan ook al aange wezen. Donderdagmorgen heel vroeg zullen de jagers, als er ge vangen is, de vangsten van de ploeggenoten overnemen om daarmede naar het vaderland te snellen. Als jagers zijn uiteraard de hardste lopers aangewezen. Een grote vraag, die nu zo velen bezig houdt, is: wie zal de haring race 1951 winnen? Een Vlaardin- ger, een Scheveninj*er, een Kat- wijker of een IJmuidenaar? INSTITUUT KATHOLIEKE JOURNALISTIEK In het Instituut voor Katho lieke Journalistiek werden aan de volgende vier eerst geslaagden diploma's uitgereikt: de dames C. Sluysman te Brunssum en P. Buhrwinkel te Nijmegen, en de heren J. Bruens, vroeger te Nij megen, thans te den Bosch en F. Oudejans te Amsterdam. V.S. ambassadeur in Moskou Zondag naar ons land De ambassadeur der V.S. in Moskou en mrs Kirk worden Zon dag per vliegtuig in ons land ver wacht. Mr. Kirk en zijn echtge note zullen een bezoek brengen aan de ambassadeur der V.S. in ons land, mr. Selden Chapin, die een broer is van mrs Kirk. Prinses Beatrix bezoekt' „Zuiderzee wordt land" Prinses Beatrix heeft gistermid dag met een aantal klasgenoten onder leiding van haar leraar, de heer Melchior, de tentoonstelling „Zuiderzee wordt land" bezocht, die in het waaggebouw te Amster dam wordt gehouden. Het antwoord, dat de Ver. Sta len aan Rusland gegeven hebben op de protestnota, in zake het vredesverdrag met Japan, is niet alleen duidelijk en radicaal af wijzend, maar illustreert ook door de spottende toon, dat er in de verhouding tussen Washington en Moskou wel iets veranderd is. Niet alleen t.a.v. het Washington uit de tijden van Yalta en Pots dam, toen het Rusland wel heel erg naar de ogen heeft gezien, maar ook ten opzichte van het na-oorlogse Washington, waar lange tijd het beginsel in het diplomatieke verkeer overheers te, dat men alles moest nalaten, om Rusland te prikkelen. Vooral van dit laatste is in de jongste Amerikaanse nota niets meer te ontdekken, integendeel, men heeft bij de vrij scherpe Russi sche nota, op een fijne sarcasti sche manier de Russen met hun eigen munt betaald. De laatste maanden zijn de Ver. Staten doende met Japan een vredesver drag te sluiten en men heeft de bekwame republikeinse senator Foster Dulles in het bijzonder met dit werk belast en Washing ton is daarbij te werk gegaan op een wijze alsof men meende, dat Rusland met dit vredesverdrag weinig of niets te maken had. Nu is dit practisch ook het ge val geweest, want president Roo sevelt heeft in Yalta aan Stalin beloofd, dat wanneer Rusland mee deed aan de oorlog tegen Japan, het Zuid-Sachalin zou krijgen, benevens de Koerillen en de rechten in de Chinese havens Dairen en Port Arthur. Stalin knoopte dit goed in zijn oren, maar hij deed pas aan de oorlog mee, toen de capitulatie van Ja pan nog maar een kwestie van enkele dagen was, maar de in uitzicht gestelde beloning, waar bij van een heel wat hogere koop prijs was uitgegaan, palmde Rus land geheel binnen. Zonder enig offer of inspan ning, haalde Stalin zelfs niet al leen het in uitzicht gestelde bin nen, maar demonstreerde 90k zonder blikken of blozen hoe im perialistisch en annexionistisch de Sovjet was, door ook nog een groot deel van Korea in te pal men. Aan deze imperialistische gulzigheid heeft de Amerikaanse nota niet onaardig Moskou her innerd, nu men daar de euvele moed zover dreef om de Veren. Staten van imperialisme .te be schuldigen, terwijl de Amerika nen ten koste van geweldige of fers Japan op de knieën kregen en desondanks in tegenstelling met Rusland geen stukje Chinees of Japans grondgebied gean nexeerd hebben. In deze geest was ook het antwoord afdoende op de Russische bewering, dat volgens het vredesverdrag For mosa aan China teruggegeven moet worden. Datzelfde geldt ook voor het door Rusland bezette deel van Mantsjoerije, zegt de Amerikaanse nota, maar daaraan denkt Rusland niet. Hoe dit alles ook zij, het is be grijpelijk, dat na de slechte koop van Yalta, de Ver. Staten er al bitter weinig voor voelen nu nog eens opnieuw met Rusland te gaan onderhandelen over een vredesverdrag. Men moet al een zeer slechte koopman zijn, om met iemand, die ons eenmaal in de nek heeft gezien, nog eens za ken te gaan doen. Immers, de tweede atoombom was reeds op Japan gevallen en elk ogenblik kon de capitulatie verwacht wor den, toen Moskou hals over kop aan Tokio de oorlog verklaarde. Het kon dan ook zonder verzet Korea en Mantsjoerije binnen rukken. Wel wordt het natuurlijk in de Russische pers voorgesteld, dat het de Russische legers zijn geweest, die Japan tot een capi tulatie dwongen, nadat de Ameri kanen in een jarenlange strijd weinig hadden bereikt, maar in Washington slikt men vanzelf sprekend dit verhaaltje niet. Was hington denkt er in elk geval niet aan, de Russen voor de tweede maal zulk een goedkoop succes te gunnen en heeft de he ren bij het ontwerpen van een vredesverdrag, eenvoudig buiten de deur laten staan. Men heeft langs de diplomatieke wegen besprekingen over het Japanse vredesverdrag geopend en daarmede de Russen de pas afgesneden om in eindeloze con ferenties een vredesverdrag te saboteren, zoals de heren ook steeds gedaan hebben met de vredesverdragen in Europa, be halve daar waar zij het alleen voor het zeggen hadden, nl. in de Onder de vele wieier „cracks", die deelnemen aan de 34ste „Ronde van Italië" bevindt zich ook de Italiaan Fausto Coppi, die enige maanden geleden een operatie heeft moeten onder gaan wegens een gebroken schouderblad. De foto toont Fausto Coppi (links) met Gino Bartali na het beëindigen van de tweede etappe. PAARD VOOR PRINS BERNHARD Met de „Alnati" van van Nie- velt Goudriaan is vanmorgen het paard, dat in Uruguay aan Prins Bernhard is aangeboden, in Rot terdam aangekomen. Oost-Europese satellietstaten. Van de andere kant i3 het begrijpelijk, dat Moskou, toen het bemerkte, dat Washington een vredesver drag met Japan sloot, zonder met de Russische eisen rekening te houden, een zeer boze nota naar Washington stuprde, om in felle bewoordingen tegen een derge lijke „schending van Yalta" te protesteren. Maar Washington antwoordde laconiek terug, dat Yalta al lang geschonden is door de Russen en dat de ervaringen elders met de Russen opgedaan bij het sluiten van vredesconferenties, niet be paald aanmoedigend waren om nu met Japan dezelfde lijdens weg te gaan volgen. Er onmiddellijk bijvoegend, dat geen haar op het Amerikaanse hoofd er overigens ook aan dacht nog eens deze procedure te gaan jlgen. Sarcastisch werd er nog aan toegevoegd, dat Amerika in Japan overigens precies dezelfde methode heeft gevolgd, als Rus land in de Oost-Europese landen, die het ook practisch alleen bezet had en waarbij het toen ook de Geallieerde regeringen voor een voldongen feit heeft gezet. Het staat dan ook nu wel vast, dat het vredesverdrag met Japan gesloten zal worden zonder de medewerking van Rusland. Alleen is het nu maar te hopen, dat de westelijke mogendheden het hier onderling eens zullen zijn. WERKLOOSHEIDS VERZEKERING In het voorjaar 1952 in werking (Eigen bericht). Naar wij van de zijde van het algemeen werkloosheidsfonds ver nemen, is het niet uitgesloten, dat de voorbereidingen tot invoering van de werkloosheidsverzekering nog enige maanden in beslag zul len nemen. Het lag aanvankelijk in de bedoeling om de werkloos heidsverzekering in de periode tussen 1 Juli en 1 September te doen ingaan. Een desbetreffende mededeling werd o.a. door minister Joekes in de Tweede Kamer gedaan. Op vragen, die later door de heer Andriessen (K.V.P.) aan de mi nister van Sociale Zaken omtrent de invoering van de werkloos heidsverzekering zijn gedaan, is nog steeds geen definitief ant woord van de bewindsman geko men. Wel een voorlopig antwoord, waarin werd gezegd, dat in dit stadium nog geen beslissingen konden worden bekend gemaakt. Het schijnt thans met zekerheid vast te staan, dat de voorberei dingen voor de invoering niet voor 1 September gereed zijn. Verder moet het uitgesloten wor den geacht, dat in de winter maanden tot invoering van de verzekering zal worden overge gaan, zodat het begin 1952 zal worden eer een begin zal worden gemaakt met de verzekering. 23 MEI: Voorbereiding op Sacramentsdag In het Zuiden, waar pro cessies over de straat gaan, worden op deze dag allerlei voorbereidingen getroffen om de weg, waarlangs Christus op Sacramentsdag gaat ko men, zo mooi mogelijk te maken. In onze streken, waar, zo luidt het rapport van de gereformeerde stu diecommissie in zake de pro cessie, deze luisterrijke triumphtochten van de Chris tus, verborgen in broodsge daante niet door de grond wet, maar door het voorzich tig beleid van de bisschop pen niet voorkomen, merkt men vandaag uiterlijk weinig van het komende Sacra mentsfeest. Innerlijk echter wel: want nu men zich niet bezig behoeft te houden met de uiterlijke tocht van Chris tus, kan men alles er op concentreren, om Christus' bezoek in ons zo goed moge lijk te doen slagen. En daarom bereiden wij, zo no dig, ons door een goede biecht en door een vurig ge bed voor op de H. Com. die wij morgen gaan ontvangen. Dat mag deze keer geen sleurcommunie zijn; niet gauw naar de communie bank lopen en zonder dank zegging weer naar het werk gaanneen: zo ooit, dan moeten wij morgen werk ma ken v. d. H. Eucharistie en ons daar vandaag al op voorbereiden. In deserto FEUILLETON 31. Terwijl hii dat vertrek bin nenkwam, verliet ik het aan de andere kant onhoorbaar en toen ik de drempel over was, bleef ik met ingehouden adem in de hal staan. Ik dorst de deur niet achter me dicht te doen, maar liet haar zoals ze stond, half open. Ik keek vlug rond en zag, dat ik me in de hal nergens kon verbergen het was een grote, holle ruimte, niets dan een door gang. „Naar boven," had het meisje me aangeraden. Ja,dat zou wel het beste zijn, daar zou Vinton niet licht komen. Ik wou er pro beren te komen; maar dan moest ik eerst de voet van dg trap be reiken en die was precies tegen over de hoofdingang van de bibliotheek. Ik moest volkomen geruisloos te werk gaan, alles was doodstil. Ik hoorde in de bibliotheek een meubel kraken; daaruit maakte ik op, dat hij met zijn kolossaal lichaam in een der stoelen had plaats genomen. Hjj had tot nu toe nog geen woord gezegd. Langzaam en op mijn tenen sloop ik de hal door in de richting van de trap. Toen ik de portière bijna had bereikt, hoorde ik hem op scherpe toon vragen: „Wie heeft hier gerookt?" Ik bleef stokstijf staan en hield mijn adem in. Ik keek naar het eindje sigaar dat ik in mijn hand had. Ik had gerookt, maar het eindje was nu uit. Gelukkig had ik het zonder erg vast gehouden, Anders had hij het in een asbak of in de haard kunnen vinden. „Ik natuurlijk," hoorde ik het meisje antwoorden. Het verbaasde mij, dat ze haar stem zo goed wist te beheersen. Toen hoorde ik hem snuiven. „Het lijkt me een sigaren- lucht," zei hij toen. „Zo ver heb ik het nog niet gebracht," zei het meisje zonder aarzeling. „Het was een siga ret." Hii liet een kort lachje horen. „Heb je soms iets op mijn sigaretten aan te merken? Of er bezwaar tegen, dat ik rook?" vroeg ze enigszins stekelig. „Hglemaal niet," antwoordde hij. Zijn stem zweemde naar iro nie. „Het lijkt mij alleen...." Hij snoof pog eens. „Het ruikt naar sigaren." Tijdens dit gesprek was ik zacht nog een eindje vooruitge schoven; ik stond nu op de hoog te van het ene gordijn. Ik boog me naar voren, stukje voor beetje, tot ik de witte japon van het meisje te zien kreeg. Zij stond met haar rug naar de por- tières en daar dichtbij; haar ene hand achter haar rug, hield de ■gordijnen gedeeltelijk tegen el kaar getrokken. Het was duide lijk,, wat ze daarmee beoogde: ze wou me de kans geven, de trap te bereiken. Ik boog me diep neer, draaide om de stijl van de leuning heen en liep snel de trap op. Die was bedekt met een dikke loper, even ouderwets als het andere meubilair, dat ik tot dan toe had gezien. Ik zette mijn voeten wijd-uit. zo dicht mogelijk bii de muur en bij de trapleuning, om te voorkomen, dat de treden kraakten; maar bovenaan was er een oud, uitgedroogde plank die ondanks mijn voorzichtigheid ge luid maakte. „Wat is dat?" hoorde ik hem snel uitroepen. „Er zal iets gekraakt hebben." antwoordde zii met een koele stem. „Dat heb je hier meer. Het is een oud huis." Ik had nu de bovenste trede bereikt en was volslagen on zichtbaar, want het bovenportaal was één zwarte donkerte; ik keerde me om en keek naar be neden, juist op t ijd om zijn lange gestalte te voorschijn zien komen. Hii kwam de hal in. Hii keek eerst naar de voor deur, toen de hal door in tegen overgestelde richting en einde lijk langs de trap naar boven. Hij hield zijn hoofd naar voren ge bogen, in een houding van scher pe aandacht. Zo bleef hij wel haast een minuut staan, turend en luisterend. Een paar malen hoorde ik hem snuiven, bewijs, dat hii die geur van sigarenrook nog niet vertrouwde. Maar eindelijk scheen hij toch zeker te weten, dat er niets was. Hjj keerde zich kalm om en ging de bibliotheek weer binnen. Ik degd een stapje opzij, ging met mijn ellebogen op de leuning van het bovenportaal steunen en boog me er overheen. „En nu je rapport, alsjeblieft," hoorde ik hem met e_en effe stem geggen. „Zo uitvoerig mogelijk." ZESDE HOOFDSTUK Op zijn bevel, dat koud, en snijdend klonk, gaf zii een ant woord, dat ik niet verstond. De toonhoogte van haar zacht stem geluid, drong tot mii door, maar dat was ook het enige. Ik boog me nog verder over de leuning en rekte mijn hals zoveel moge lijk. Hém verstond ik goed en zijn volgende woorden bewezen, dat hii haar antwoord onvol doende vond. „Ik merk het al, ik zal je de woorden met en kurketrekker uit je keel moeten halen," zei hij. „Heb je hem gesproken?" „Ja." Dit w.oord kon ik nog net opvangen. „Heeft hjj je verteld, waar het is?" „Nee." „Heb je het hem gevraagd?" Hierop gaf zij zo zacht ant woord, dat ik er niets van hoor de; maar uit zijn volgende woor den kon ik opmaken, wat ze ge zegd had. (Wordt vervolgd.) Het elftal van V.Z.V Hoek, secretaris; Ct N. Slijkerman, invc invaller; en trainer J C. Portegijs; G. Gn voorgrond: C. Leegwt J. 't VELD. De spar de afdeling Noordhol met de wedstrijden vs 1.1. in Obdam en Alki een groot deel verdwe welijks waren beide bekend geworden, of wind en 't Veld waren met de Nederlandse getooid en werd er kt georganiseerd om de ling tot kampioenen veerde spelers van feestelijke wijze in te 1 nimmer ontbrekende corps maakte aan de zijn opwachting. Direct ter plaatse hebben oni zich haastig weer in form gestokpn om verv de tonen van vrolü (Spi In de morgen van de Iers meest gevreesde i de Franse kust de ge waarin het grootste de van zijn energie had zich gewroken: de ond ste slagschip, was de en op het hoofdkwarti zucht van verlichting 1 chill had dan met no moeten verschijnen dc een jaar tevoren. De laatste wereldoorlc het tijdperk van de grol gen geweest. Op de oceai ste de duikboot als ong koning en slechts een spectaculaire slag van e vang bracht afwisseling strijd, die de geallieerdi tegen de vijand onder hi oppervlak heeft moeten Hitler had op zee een ai dan de zeehelden uit eeuwen. Zijn Kriegsmari op de eerste plaats zor Engeland van de toevi oorlogsmateriaal en leve len afgesneden werd. Ste bootvloten kregen opdr door te dringen tot de l de convooien, die tussen se westkust en Amerika weer voeren met als doe gen dat Churchill wapen teriaal kreeg om het ac mende duel vol te houd In 1941 was admiraal E perste chef van de Kriej Merkwaardigerwijze was niet helemaal van de opj van de duikboot overtui officier van de oude scl hij een uitgesproken 1 voor de koersoorlog. Op vel was het ook, dat in I jaar de ganse, kleine ma; bovenzee-vloot der nazi's Atlantische Oceaan werd geerd om met de U-bot aanval in grote stijl te 1 men op de ketting van ei tussen de nieuwe werelc zwaar gehavende maar vechtende Engeland. D Eugen, de Scharnhorst(26 de Gneisenau, (van gelijl te) en niet te verget Hitiers trots: de I (35.000 ton) verlieten in gin van de Meimaand d( haven om in het noordel ken van de Atlantische een grootscheepse slacht te brengen onder de gei koopvaardij. De lu< Rader had het ogenblik zonder gelukkig gekozen, die tijd waren er een tier vooien onderweg dan we om de gevaarlijke reis t Hen. De Britse marine 1 ook geen keuze: zij moes ke prijs voorkomen, dat 1 se slagschepen zouden doordringen tot het hart Atlantische Oceaan. In de buurt van IJsla Ren de Britten na lang de Bismarck met zijn pi de Pnnz Eugen in het vi KIag was voor de Navy zonder ongelukkig. Een 1 ste salvo's van de Bism de Hood, het vlaggeschip witse eskader, was een Ier. Het 42.000 ton meten schip raakte in brand e niet lang daarna de Bisma tegenstander andermaal g gaf, was het met c gedaan. Met een enorr ^*®°g het zeekasteel de 1 om met meer dan 1500 0 naar de bodem van j verhuizen. Slechts ln' zoals Churchill la duld heeft, levend worder was de nederlai -Britten echter nog gre „do,nr bet verliezen v; slagschip met zijn opvi wats. Zou de Bisma «on de sterkste vloot ter

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4