TO Nieuuu „Haak -in" bracht 2,6 millioen voor kankerbestrijding bijeen Diesel-electrisch materieel op Noordhollandse rails jgffl MEN rEXAS Staatsbedelaar nr. 1" had de dag van zijn leven Verbonden troepen weer over de 38ste breedtegraad Finsterwolde in de Kamer s edities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen met enig voorbehoud Haak-in" werd enorm succes Zomerdienst 7952 biedt echter Alkmaar-Hoorn weinig hoop Van Fleet gematigd optimistisch Gesneuveld in Korea rt twerk nHd Felle strijd om de Hollandse nieuwe A.V.R.O. bezuinigt Persoonlijk geschenk van de Prinses voor Johan Bodegraven Scheepsberichteri Worden snijbloemen 10 pet. duurder? Truman diende zijn plan thans in Engels verzoek om goede diensten Fascistisch wetsontwerp"zegt Haken Executies opnieuw uitgesteld Kroniek en Kritiek Candidaat-notaris pleegde fraude nsvlug- l ugm geheel roduct, )Ogwenk ekkere zelfde happen mid als ik banket- l". Smidje Ver- j van de kist goed rees hij als een )og en het behoeft k-Jantje en Franse van die goeie, ouwe stamelde Platvink- ;envoudig, Jan. Met ,En mag ik je dan te geven en mijn waar die zijn". uurlijk, netuurlijk", rwachte vraag. Hij ommelen en haalde ier kerel, kijk 'es 3 is van jou hoor. t je uithale, zie je, ne toen. „Van zulke ibrekers is op mijn sriff overleveren en met jullie doet". den, het hielp alle- Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per rnnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in aRe edities 26 et. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m HET FEIT Bankrelaties: Noorderbank, Neder). Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel VAN HEDEN 11 Pagina 1 Vrijdag 25 Mei 1951 46e Jaargang 4 No. 12176 Kontoren; HOOHN. Draofeiagel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 Innen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 m—~N De bewoners van de smalle Kostersgang in Groningen zullen het bezoek van Prins Bernhard aan hun straat wel bijzonder op prijs gesteld hebben. Onze fotograaf maakte deze overzicht foto, toen de stoet door de gang reed. SCHEVENINGEN. Drie ja gers zijn op volle kracht op weg naar ons land om als eerste de Hollandse Nieuwe van dit jaar aan de wal te brengen. Het zijn de Vlaardingen 132 „Flevo", de Scheveningen 9 „Prinses Marijke" (de winnaar van het vorig jaar) en de IJmuiden 75 „Gorredijk" die gisteren het eerste vaatje van de nieuwe vangst al als prijs aan de Haak-In-Bazar in Amsterdam heeft beloofd. De „Gorredijk" heeft 250 kan tjes aan boord, de vangst van 12 schepen, van uitstekende kwali teit volgens deskundigen. Men verwacht Vrijdagmiddag de eerste jager aan de markt. Volgens de laatste berichten lag de „Flevo" vóór, met 30 kantjes aan boord. De Sch. 9 vervoert 40 kantjes Hollandse Nieuwe. HILVERSUM. De sterke stij ging van de vaste lasten en het reserveren van gelden voor de mogelijke verzorging van televi sieprogramma's hebben de AVRO gedwongen tot een aantal bezui nigingen van interne aard. Zo wordt het wagenpark gerationa liseerd, terwijl propaganda-acties als tournee- avonden en bridge drives voorlopig zijn geschrapt. Met vele medewerkers zijn de vaste verbintenissen opgezegd. Zij zullen worden omgezet in be talingen per uitzending. Prof. dr. K. Bernet Kempers is per 1 Mei als muziekadviseur ontslagen; dr. P. H. Ritter Jr. zal als literair adviseur met pensioen gaan en ook Cor v. d. Lugt Melsert zal niet langer toneeladviseur blij ven. De vaste verbintenis met de Skymasters wordt beëindigd, evenals die met Frans Muriloff en Peter Kellenbach. De luiste raar zal van dit alles weinig be merken, daar b.v. het boeken halfuur van de heer Ritter ge woon blijft doorgaan. AMSTERDAM. De „Haak-in-acHe" van de N.C.R.V. fen bate van de kankerbestrijding in ons land, heeft een totaal bedrag van f2.626.589.91 opgeleverd. Dit werd gisteravond medegedeeld tijdens de sluitingsavond van de Haak-in-actie in het stampvolle Concertgebouw te Amsterdam. (Van onze verslaggever) Hoe zal over ongeveer een jaar, dus wanneer de N.S.-zomer- dienstregeling 1952 is ingegaan, het spoorwegverkeer er in de kop van Noord Holland uitzien? Met enig voorbehoud kan thans gezegd worden van zo; op AlkmaarDen Helder v.v. en ZaandamEnkhuizen v,.v. diesel-electrisch materieel met een enkele stoomtrein - En AlkmaarHoorn v.v.? Dat hangt er van af. De N.S. zullen pogen in de zomerdienst *-;e.met de stoomtrein present te zijn. Mocht echter het vrevoer onder de verwachtingen blijven, dan zal noodge dwongen tot dieselmechanische verbinding moeten worden overgegaan en dat betekent: de bus! Zo luidde in korte trekken het- schetsplan dat gistermiddag ir. den Hollander, 's lands eerste spoorman, voorhield aan de zeer vele belangstellenden, die op de uitnodiging van de Kamers van Koophandel van West-Friesland, Alkmaar en Zaandam te Hoorn waren komen opdagen. Onder hen waren vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, burgemees ters van talrijke gemeenten en vertegenwoordigers der gemeen teraden. In het algemeen bezien ont wikkelen de spoorwegen zich naar de volgende indeling. Lijnen met een zeer intensief vervoer volledig geëlectrificeerd. Lijnen met een middelmatig vervoer: voorzien van diesel-electrische tractie en de minst rendabele lijnen voor het personenvervoer afgeschaft en vervangen door busdiensten. In dit verband moet men ook het voornemen van de N.S. zien op tal van plaatsen de rails te verlaten en geld in de weg te steken. Eerste eis: gezond bedrijf De president-directeur van de Spoorwegen is vast van plan de N.S. tot een gezond bedrijf te maken en het aldus te behouden. Nu zal men uiteraard een com promis moeten vinden tugsen het streven naar een sluitende ex- Cheshire, Djakarta-Amster dam, passeerde 23 Mei Gi braltar. Oranje, id. 23 v. Port Said. Sibajak, R'dam-Melbourne, 33 v. Aden. Volendam, Rotterdam-Quebec 25 ver. te Quebec. ploitatie en het verlenen van een zo groot mogelijke „service" aan het publiek; maar dat betekent niet, dat de N.S. de weg naar het verlies zullen inslaan. Ook nationaal-economiseh bezien zou die weg ongezond zijn en het publiek tenslotte toch de dupe. Het zal immers met belasting gelden moeten bijspringen Over deze en dergelijke zaken, het vervoersvraagstuk in Noord- Holland betreffende, sprak ir. den Hollander. Welwillend maar zeer openhartig. Wij gaan elders in dit nummer dieper op zijn woorden in. BREDA Tot kwart voor twee vannacht waren de ministers Mansholt (landbouw-Nederland), Heger (landbouw-België) en Meu- rice (buitenlandse handel-België) in bespreking over een accoord betreffende contingenteringsmaat- regelen van België ten opzichte van de Nederlandse snijbloemen export. Zover de onderhandelingen toen na uren praten stonden zou men van Belgische zijde bereid zijn een tegemoetkoming te accepte ren van Nederlandse zijde, door de exportlasten met 10 procent te verhogen. Dit zou dan tevens inhouden dat de snijbloemen in Nederland 10 pet. duurder zouden gaan kos ten. Deze 10 pet. vermeerderd met 15 pet. expeditiekosten, zouden dan de 25 pet. kostprijsverschil tussen de Nederlandse en Belgi sche snijbloemen overbruggen. Aan de besprekingen had eer der op de dag ook minister v. d. Brink deelgenomen. NEDERLANDSE UITVOER NAAR WEST-DUITSLAND FRANKFORT De West-Duit se autoriteiten hebben gisteren de volgende bedragen toegewezen voor invoer uit Nederland: ll/s millioen dollar voor groente, 150.000 dollar voor vers frnit, 350.000 dollar voor bacon en 150.000 dollar voor appelen. INTERPELLATIE OVER BROODPRIJS De Tweede Kamer heeft giste ren de heer v. d. Wetering (C.H.) verlof verleend om de regering vragen te mogen stellen omtrent de vorming van de broodprijs. De interpellatie zal waarschijnlijk volgende week worden gehouden. In reddingboeien, klompen, handgranaten, in schillenzakken en in actetassen stroomde het geld binnen, bij tienduizenden, in een schier nimmer aflatende stroom, in de handen van „staatsbedelaar nr. 1" Johan Bodegraven, die hier de dag van zijn leven beleefde. Uit alle delen van het land wa ren ze gekomen. Eenvoudige boe ren uit Zeeland, eilandbewoners van Terschelling en Vlieland, schillenophalers uit Amsterdam, deurwaarders en verzekerings agenten, koffiehandelaren en mi litairen. En met zich droegen zij de bankbiljetten en chèque's, die op .één enkele avond als „toe gift" een dikke 280.000 gulden voegden bij het reeds meer dan respectabele bedrag, dat de actie bijeenbracht voor het Koningin Wilhelmina fonds. Het was, zoals Prinses Wilhel mina het zeide in een boodschap, die op deze avond werd voorge lezen door haar particulier secre taresse, mej. 3. G. M. M. Geldens: „Het heeft mij getroffen dat er in ons vaderland een grote liefde is voor de medemens, vooral voor hen, die ziek en lijdend zqn". „Het Nederlandse volk heeft nog zelden een dergelijke eenheid opgebracht. De snaar, die de N.C. R.V. heeft aangeroerd, heeft door geklonken tot in alle harten van het Nederlandse volk. Een volk bereikt een van zijn hoogtepunten wanneer het de bestaande ver schillen niet telt en zich schaart achter een groot doel", zei mr. d'Ailly, de voorzitter van het fonds. Er was deze avond een gift van ruim honderdduizend gulden van het bouwbedrijf, maar even goed een van tien losse eenten van Tony van der Linden uit Am sterdam. Daar was 1000 gulden van gevangenen, en 425.25 van de Amsterdamse schillen-ophalers. Het verzekeringswezen haalde op 5000 gulden na de halve ton, en BRITS-NEDERLANDSE HANDELSOVEREENKOMST LONDEN. Een zojuist geslo ten nieuwe Brits-Nederlandse handelsovereenkomst zal tot ge volg hebben, dat Nederland aan zienlijk kleinere hoeveelheden staal, blik en steenkool uit En geland zal ontvangen, aldus wordt uit welingelichte bron vernomen. Naar de „Daily Telegraph" nog meldt zal Nederland o.a. kaas, eieren en boter naar Engeland uitvoeren. Anderzijds zal Neder land uit Engeland o.m. ontvangen auto's en motorrijwielen. TOKIO. Donderdagavond waren Amerikaanse tanks in West- Korea de 38ste breedtegraad tot op minder dan acht kilometer genaderd. Zij volgden de terugtrekkende Chinezen op de voet. In latere frontberichten werd gemeld, dat de verbonden troepen in Oost-Korea de 38ste breedtegraad reeds hadden overschreden. De enige noemenswaardige te genstand, die de verbondenen aan het Westelijk front ontmoetten, was ten Noord-Oosten van Oeid- jongboe, waar een Amerikaans regiment op naar schatting 1500 Chinezen stootte, die zich langs een bergkam hadden ingegraven. Tegen middernacht duurde het gevecht nog voort. De evelhebber van het achtste leger in Korea, luitenant-generaal James van Fleet, heeft Donderdag verklaard, dat de verbondenen „onbeperkt zullen oprukken". Waarnemers leiden hieruit af, dat de geallieerden opnieuw de Noor delijken in Noord-Korea zullen achtervolgen, als dat nodig is. „Wij hebben een belangrijke overwinning behaald. De huidige situatie geeft reden tot dankbaar heid, hoewel niet tot ongerecht vaardigd optimisme", aldus van Fleet. „Gezien zijn reserves is de vijand tot een tegenaanval in staat". Van Fleet prees o.m. de Franse en Nederlandse bataljons. Volgens hem waren „de Chi nese troepen niet half zo goed als in het begin." WASHINGTON. President Truman heeft gisteren het Con gres verzocht het z.g. „.Program voor wederzijdse veiligheid" goed te keuren. Hierin worden Ame rikaanse credieten tot een totaal bedrag van 6,250 millioen dollar voor militaire hulp en 2.250 mil lioen dollar voor economische hulp aan het buitenland voorge steld. de kettingverkoop van een pop penhuis had de som van f 19.369 bijeengebracht. Zo ging het maar door: zestig telegrammen kwa men er gisteravond binnen, en die waren samen óók nog eens goed voor dertigduizend gulden. Op de lessenaar van Johan Bo degraven zal zijn leven lang het aandenken staan van deze weer galoze door hem geleide cam pagne: het portret van Prinses Wilhelmina in zilveren lijst, dat de Prinses hem deze avond als stoffelijk bewijs van haar waar dering deed uitreiken. Het was tenslotte de voorzitter de het kapitale bedrag waarvoor o.m. een hoogvoltageapparaat van een half millioen kan worden aangeschaft overdroeg aan mr. d'Ailly, die mededeelde dat de N.C.R.V. tot eerste erelid van het Koningin Wilhelminafonds is be noemd en gouden speldjes uit reikte aan diegenen die deze actie tot zo'n doorslaand succes hebben gemaakt. De avond werd o.m. bijgewoond door de staatssecretarissen drs. Muntendam en mr. Cals. ii tr LONDEN. Engeland heeft een aantal landen, w.o. India, Irak en Pakistan, informeel ver zocht hun „goede diensten" te verlenen voor het tot stand bren gen van een toenadering in het oliegeschil met Perzië, door er bij deze landen op aan te dringen „een sympathieke belangstelling te tonen" voor een oplossing van het geschil. De regeringen dezer belang hebbende landen hebben over het algemeen toestemmend geant woord. Uit Teheran wordt gemeld, dat Donderdag aldaar van ge woonlijk betrouwbare zijde werd .vernomen, dat de Perzische rege ring ernstige aandacht schenkt aan het Britse voorstel om een missie naar Perzië te zenden ter nei was lensioite ae voorzitter i missie naar ferzie te zenaen ter van de N.C.R.V., mr. A. B. Roos- I bespreking van de voorgestelde jen, die met een enorme oorkon- nationalisatie. tr Het kan nauwelijks verwonde ring baren, dat de C.P.N.-woord- voerder in de Tweede Kamer, de heer Haken, gisteravond het wets ontwerp houdende voorziening in het bestuur van de gemeente Finsterwolde voor zijn fractie on aanvaardbaar noemde omdat het „fascistisch" zou zqn. Het ontwerp heeft de strekking overeenkomstig art. 146 van de Grondwet de raad en het college van B. en W. van hun bevoegd heden te ontheffen en deze door de burgemeester te doen uit oefenen. Het ontwerp is gemotiveerd o.m. met een verwijzing naar de „verstikkende sfeer" die in Fin sterwolde is ontstaan, waardoor elk gezond initiatief de kop wordt ingedrukt, terwijl op de achter grond een stelselmatige ontken ning staat van de beginselen van objectiviteit, eerbied voor de menselijke persoonlijkheid en loyaliteit tegenover de minder heid. Naar de mening van de heer Haken waren de voorgenomen maatregelen echter ingegeven door Amerika en anti-communis tische haat. Volgens hem was het gemeentebestuur yan Finsterwol de niet te kort geschoten en wa ren er maar twee gevallen van steunfraude geweest. Hij zou wel eens willen zien wat de minister deed als zijn ambtenaren niet volgzaam waren. Er waren ook geen bewijzen, dat er niets ge daan zou zijn om de klassetegen stellingen te overbruggen. Vol gens de heer Haken had men ge tracht een communistische wet houder met steekpenningen te compromitteren en de raadsleden te intimideren. De regering gaat zo de weg naar de afgrond, riep hij uit. Zijn partijgenoot Stokvis wilde het ontwerp op staatsrechtelijke gronden verworpen zien. De heer Krol (C.H.) vond het vreemd dat het zo lang had geduurd eer de Memorie van Antwoord was in gediend. „We mogen de democra tie niet laten afslachten", meende de heer Scheps (P.v.d.A.) die voorts betoogde dat elke dicta tuur moet worden weerstaan. "In Finsterwolde werd het vrije woord gemist: dat is dodelijk voor de democratie". Mr. Roolvink (K.V.P.) zegde het ontwerp steun toe, zoals ook door P.v.d.A., V.V. D. en A.R. bij monde van de heer Algera werd gedaan. Deze laatste was er voor, dat de wet zo kort mogelijk zou gelden. i- WASHINGTON. Het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft uitstel tot na der order bevolen van de executie der zeven oorlogsmisdadigers te Landsberg. Aan dit bevel was een besluit van een rechter van het Ameri kaanse Districtsgerechtshof te Washington voorafgegaan, inhou dend, dat de Amerikaanse autori teiten in Duitsland niet gerech tigd zijn de executies te bevelen. Het bevel van het ministerie kwam nog geen twee uur voordat de veroordeelden zouden worden opgehangen. Loon en bezit (Sm.) PAUS LEO XIII pre dikt in „Rerum Novarum": ,Het loon moet toereikend zijn. op dat een werkman voor zich, zijn vrouw en kinderen een behoor lijk onderhoud heeft. Als hij verstandig is, zal die werkman de spaarzaamheid beoefenen en zorgdragen dat hij nog iets over houdt om tot een bescheiden vermogen te geraken." En Pius XI zeide veertig jaar later: „De arbeiders moeten zich opwerken tot een bescheiden bezit, door overleg en spaar zaamheid. Dat moet hij kunnen overleggen van zijn loon Dat loon moet rechtvaardig" zijn, dat wil zeggen: het moet voldoende zijn voor het onderhoud van de arbeider en zijn gezin èn opdat hij iets kan sparen. Verder moet rekening gehouden worden met de toestand van de onderneming, die het loon betaalt, en met de eisen van het algemeen belang. Het loonstelsel is in-zich niet on rechtvaardig. maar het ware wenselijk, het looncontract te verzachten door elementen uit het z.g. maatschapscontract, zo dat de werklieden aandelen in de eigendom krijgen of eniger mate in de winst delen. De Pau sen staan streng op het beginsel van de particuliere eigendom, maar ontkennen niet het recht, om door gezamenlijk overleg of door voorschriften van de over heid het gebruik van de eigen dom te regelen. En de onder nemers? In het program van de Katholieke Werkgevers van Sep tember 1950 lezen wij over winstaandeel en bezitspreiding: Rechtvaardig loon eist loon naar behoefte. De loonstandaard moet economisch verantwoord zijn. Het is wenselijk, de bezitsvor ming in de hand te werken, door het sparen aan te moedigen, al lereerst uit de lonen. Het loon kan worden aangevuld door an dere middelen, verband houdend met de uitkomsten van de onder neming, d.i. winstdeling in rui mere zin. Het is raadzaam der gelijke middelen toe te passen en vrijwillig vast te leggen in het ondernemingsstatuut." ten einde het karakter der onder neming als werkgemeenschap te versterken. Gedacht wordt verder aan aanvullende spaar regelingen. aan bepaalde vormen van prestatiebeloningen, alsook aan winstdeling in strikte zin. Dit is niet voor wettelijke rege ling geschikt en men moet er zich niet teveel van voorstellen." Uit een en ander "blijkt in elk geval welk eer» enorme vooruit gang de sociale gedachten in zestig jaar gemaakt hebben! De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tij dens actie op 17 Mei 1951 in Korea is gesneuveld de sol daat eerste klasse L. C. Kem per, legernummer 260306003 uit Schiedam, geb. 6 Maart 1926. Hij was ongehuwd en diende als dienstplichtig sol daat bij het derde regiment infanterie. HIJ HIELD ER VIER AUTO'S OP NA 's-GRAVENHAGE. Na een onderzoek door de Haagse politie en de Rijkspolitie is ingesloten en voorgeleid de 47-jarige candi daat-notaris uit Scheveningen E. L. M. P. Hij wordt van ernstige fraude verdacht ten nadele van perso nen, wier vermogen hij beheerde. P. zou zijn slachtoffers met zorg hebben uitgekozen. Het betreft hier twee dames in ruste en een kleine zakenman, die door P. voor een bedrag van f 10.000 zouden zijn benadeeld. Het notariskantoor waar P. werkzaam was staat geheel bui ten deze affaire, daar de bena deelden privé-cliënten van hem waren. P., die er 4 auto's op na hield, heeft bekend. Zware rookwolken markeren het doelwit van lichte bommen werpers der Verenigde Strijdkrachten in Korea, een spoorweg emplacement der Noordelijken, dat met raketten en „napalm"- bommen bestookt werd. Honderden tonnen oorlogsmateriaal werden bij deze, met grote nauwkeurigheid uitgevoerde aanval, verwoest. ANP-Telefoto. Ie 'g l- d lt ig in' ye lp

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1