Bodemafsluiting met beton verplicht zonder mogelijkheid tot ontheffing 6 Markt-koopjes •sfa GERUCHT ROND EEN RAPPORT KodakBrownie LFinÖRlR Weens concert door H.O.V. Vele bij of BRODERIE i Ontslagschoolschoonmakers juridisch juistsociaal niet Geraffineerde misdadigheid of kinderlijke naseveteit Crawle wa Gemeenteraad Alkmaar Raad Leeuwarden komt naar Alkmaar AGENDA BEGIN TE SPAREN BIJ UW TEXTIEL! DRAAGT VAKKLEDING tedere werker één PKtSjfëFlter/ A. Nieuwland en Zn., Schoorldam BOEMERANG LOCOMOTIEF WJMELEN Biddag op 31 Mei te Heiloo f23.- Spec. Kodak Dealer LANGESTRAAT 17 Strauss verdiende meer belangstelling Marinevl in Ame PAGINA 2 VRIJDAG 25 MEI 1951 ALKMAAR. De Raad kwam gistermiddag in vergadering bijeen; afwezig de heer Holsmuller. Onder applaus der vergadering wenste de voorzitter, burgemeester Wytema, wethouder Leesberg van harte geluk met de hoge Pauselijke onderscheiding, die hij dezer dagen mocht ontvangen. Hij bracht voorts in herinnering met prettig onthaal, dat de Raad in Leeuwarden mocht ondervinden, hetwelk op zeer hoge prijs gesteld werd. De lieer Sietsma stelde voor de Raad van Leeuwarden tot een tegenbezoek uit te nodigen, welk voorstel bij acclamatie werd aangenomen. Vervolgens werd de heer De Boer als raadslid geïnstalleerd in de vacature-Goudsblom; nadat hij in handen van de voorzitter de vereiste eden had afgelegd, complimen teerde deze hem met zijn herintrede in het college, de hoop uitspre kend, dat hij daarin tot zijn eigen genoegen en tot tevredenheid van degenen, die hem gekozen hebben, mocht werkzaam zijn. heeft meegedeelddat deze bepa ling steeds nodig is op de bouw terreinen in deze gemeente, ge zien het geregelde gebruik van geestgronden, waarmee de terrei nen worden gereedgemaakt. Ook door het bouwcentrüm wordt deze maatregel onder die omstandigheden voor de gehele gemeente noodzakelijk geacht. Het aanbrengen van de bedoel de bodemafsluiting betekent voor de gemeente volstrekt geen on overkomelijk hogere uitgave. De directeur adviseerde tevens, de dikte van de bodemafsluiting niet variabel te stellen. B. en W. drongen er bij de raad op aan, het oorspronkelijke voorstel goed te keuren. Toen het voorstel in bespreking kwam, verdedigde de heer Berk houwer zün amendement met nieuwe gloed. Dezelfde bezwaren als in de vorige raadsvergadering kwamen in precies dezelfde vorm weer naar voren, en toen het amendement in stemming werd gebracht, werd het verworpen met 3 stemmen voor en 19 tegen. Het voorstel van B. en W. werd dus in zijn oorspronkelijke vorm goedgekeurd. Vóór dit voorstel in behan deling kwam, verliet de burge meester de vergadering en droeg het praesidium over aan wethouder Leesberg, die niet wilde verhelen, dat het hem deugd deed, zich voor het eerst in zijn leven met de ambts keten van de burgemeester te kunnen sieren. In de vacature Th. Goudsblom werd de heer W. de Boer (KVP) benoemd tot lid van de Commis sie van Bijstand voor Openbare Werken en de Plantsoenen en de Reiniging; tot lid van de gemeen telijke instelling van Maatschap pelijk Hulpbetoon werd in de zelfde vacature benoemd de heer C. Couwenhoven (Arb.). Met ingang van 23 Mei en voor de tijd van drie iaar werden de heren H. K. M. de Wild en Th. Dijkstra herkozen tot leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Voorts werd in vacature S. Marwitz benoemd de heer J. Gonfïgriip, met ingang van heden tot 23 Mei 1953. Bouwwerken De raad besloot een bedrag van f31.000 beschikbaar te stel len voor de bouw van twee con ciërgewoningen ten behoeve van rle te bouwen handelschool en landbnuwwinterschool aan de Bergerweg. Ingekomen stukken Bij de ingekomen stukken be vond zich o.a. een schrijven van een tweetal aannemers te Wor- merveer, die de medewerking van de gemeente inriepen tot be taling van hun vorderingen met betrekking tot de tentoonstelling van de Wadden tot het IJ, als mede een schrijven van een in woner van Zaandijk, om het rap port van de Directeur der ge meentelijke Accountantsdienst inzake deze tentoonstelling open baar te maken; naar aanleiding van beide stukken werd zeer uit gebreid gediscussieerd, waarover elders in dit blad een uitvoerig verslag. N.a.v. een schrijven van Mevr. G. Sipman-Rezelman, waarin verzocht wordt, ter voorkoming van vernieling in de plantsoenen een verbod uit te vaardigen om honden te laten loslopen, zeide de Burgemeester, dat er geen aanleiding bestond een dergelijke vérstrekkende maatregel te ne men. De politie zorgt voor vol doende toezicht. De Raad besloot, zulks op zijn verzoek, met ingang van 1 Nov a.s. aan de heer J. C. Keijman, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, eervol ontslag te verlenen als leraar aan het Murmelliusgymnasium en aan de Gemeentelijke Avond school voor Lager Nijverheids onderwijs. Een adres van de heer C. A. de Lange en Mej. M. We ber, bioscoopexploitanten, hou dende het verzoek, de belasting voor normale bioscoopvoorstel lingen tot 20% van de bruto- opbrengst te verlagen en voor 't Vertonen van films van bijzon dere culturele of artistieke waar de géén belasting of slechts een vierde gedeelte van het normale tarief te heffen en de gewaar merkte toegangsbewijzen gratis aan de bioscoop-ondernemers te verstrekken, werd in handen ge steld van B. en W. om bericht en raad. Sociale onrechtvaardigheid? Daarna beet de raad zich vast in een kwestie, die een bespre king vergde van meer dan twee volle uren. Dat was nl. de kwestie, die de heer Berkhouwer ter tafel bracht. het plotselinge „ontslag" van 2 schoolschoonmakers in dienst van de gemeente, aan het Mur melliusgymnasium en aan de Tes- selschadeschool. De eerste had reeds 15 jaar, de ander 6 jaren aan „zijn" school gewerkt en hoewel men in strikt juridische zin volkomen terecht heeft gehandeld, achtte Mr. Berk houwer en met hem meerdere raadsleden, (de gehele raad trou wens) de beëindiging van de Werkzaamheden der beide school schoonmakers op deze manier, uit sociale overwegingen, zeer be treurenswaardig. Daarbij werd algemeen het thans geldende systeem veroor deeld. Zoals wethouder M. Coerts (Arb.) ook zeide, zou men vóór de uitbesteding der werkzaam heden, voor het werk op elk der scholen een bedrag moeten vast stellen en een keuze maken uit de sollicitaties. Sinds enkele jaren is er van de van '23 af geldende regeling enigszins afgeweken, zo dat het niet verlenen van de gunning voor beide schoonmakers kwam als een donderslag bij hel dere hemel. Zij zouden niet ver wacht hebben, dat men thans weer precies volgens de regelen te werk zou gaan. Men nam tenslotte een motie aan afkomstig van de heren Berkhouwer (VVD) en Sietsema (Arb.) waarin het betreurd werd dat het schoonmaken der beide scholen niet aan bovengenoemde schoonmakers was gegund waar in het college van B. en W. ver zocht werd, te willen bevorderen dat aan beiden een passende werkkring, zo enigszins mogelijk in dienst der gemeente werd ver schaft. conform hun geschiktheid en bekwaamheid; tenslotte wer den B. en W. verzocht het thans geldende systeem van aanbeste ding te verlaten en tzt. met een nieuwe regeling te komen. De bodemafsluiting In de vorige raadsvergadering is gesproken over een voorstel van B. en W. om een wijziging aan te brengen in de bouwveror dening, speciaal waar het gaat om vochtigheid te voorkomen. B. en W. wilden zien bepaald, dat onder de begane grondvloeren van gebouwen waarin op de be gane grond woon- of werkruim ten voorkomen onder alle ver trekken een bodemafsluiting moet worden gemaakt van beton, tenminste 8 cm dik in gevallen, waarin de begane grondvloer zelf al uit beton e.d. is samengesteld. Mr. dr. C. Berkhouwer (VVD) diende toen een amendement in, inhoudende, dat deze bepaling Slechts als nadere eis moest wor den gesteld, indien naar het oor deel. van B. en XV. zulks wordt gevorderd door de bijzondere ge steldheid van de bodem. De di recteur van Openbare Werken Advertentie IS DAT IETS VOOR U TEGEN OUDE PRIJZEN! Pracht kamer ameublement Old Fin Dressoir, Tafel, 2 Fauteuils, 4 stoelen voor slechts 475,00. Massief eiken huiskamer, dres soir. uitschuiftafel, 2 fauteuils, 4 stoelen, 435.00. 2 Clubs, 4 stoelen, met garantie 475,00. Prima uitschuiftafel, 1 jaar garantie, 47,50. Pracht Dres soirs, vanaf 135,00. Verder een partij cocoslopers vanaf 3,75 per meter, ehinamat- ten vanaf 7,75. Vitrage vanaf 1.35 per meter. Alléén BROUWER'S MEUBIL. INR. Laat 189 t.o. R.K. Kerk Alkmaar Aan de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting zal worden verzocht daartoe een pre mie te verlenen. De totale bouw kosten voor de conciërgewoning bij de handelsschool worden ge raamd op f 16.000 en voor die bij de Rijkslandbouwwinterschool op f 15.000. In de raadsvergadering van 1 Februari werd een crediet van f791.000 beschikbaar gesteld voor de bouw van 84 woningen aan de Hooftstraat in de polder Overdie en Achtermeer. Besloten werd 'n aanvullend crediet te verlenen van f 20.664 voor het aanbrengen van warmwaterinstallaties. De kosten van onderhoud en af schrijving zullen worden bestre den door huurverhoging van 70 cent per week gedurende tien jaren. Aan de Bond van Coöp. Zui velfabrieken in Noord-Holland zal, voor de bouw van een pak huis door de Bond, verkocht worden een terrein aan het Kwa- kelpad, ter grootte van ongeveer 855 m2 voor de prijs van f 14 per m2 (totaal f 11.970). Een gedeelte van het bouwter rein tussen de Ruysdaelkade en de Jan Steenstraat heeft thans zijn definitieve bestemming ge kregen door de pas voltooide bouw van de Jan Ligthartschool, zodat dit gedeelte uit het grond bedrijf dient te worden genomen. Aan het Grondbedrijf zal nu een bedrag van f 36.400 worden uit gekeerd. De rekeningen van het Bur gerweeshuis over 1948 en 1949 verkregen de goedkeuring van de r.aad. In 1948 waren de inkom sten f 18.018.68; de uitgaven f 10.897.60; saldo f7.121.08. In komsten over 1949; f 15.215.44, uitgaven f 19.644.19, nadelig sal do f4.428.75. Over beide jaren heeft de in stelling geen gemeentelijke sub sidie ontvangen. Onder de uitga ven van 1949 is opgenomen de terugstorting van over vorige ja ren te veel ontvangen subsidie ten bedrage van 10,196.58; ter overbrenging naar de dienst 1950 resteert aan nog een overschot van de jaren voor 1950, groot f9.475.87. Ook de rekeningen van de Ar menraad over '48 en '49 verkre gen 's Raads goedkeuring. Totaal ontvangen 1948: f3.499,77; uitga ven f25.604.76; f22.104.99 komen ten laste van de aangesloten ge meenten. Alkmaar neemt daar van f 6.439.06 voor haar rekening Ontvangsten over 1949 f4.165.41, Uitgaven f 26.265.64. Van het ver schil van f 22.100.23 ten laste van de aangesloten gemeenten, komt f 6.452.40 voor rekening van Alk maar. Vervolgens werd besloten de salarissen voor het onderwijzend personeel bij het bijzonder voor bereidend lager onderwijs aan te passen aan het uitkeringsbesluit 1960, het toelagebesluit 1951 en het' Kon. Besluit van 5 April '51 inzake de salarissen van het per soneel bij het gewooh lager on derwijs. Gezien de precaire töestand van de gemeentefinancien wer den de aanvragen om medewer king voor de aanschaffing van bepaalde leermiddelen op R.K. scholen gedeeltelijk geweigerd. Overigens kregen de Juliana- school, de St. Josephschool, Ma- riaschool en St. Agnesschool dé Volle medewerking voor de aan schaffing Van de overige leermid delen, schoolbanken, verduiste ringsgordijnen etc. Tenslotte werden goedgekeurd de rekeningen en verantwoordin gen over 1949 van de scholen van de vereniging „Alkmaarse Frö belschool" een voordelig saldo van f 821.49 en hebben de R.K. Bewaarscholen en de Chr. Kleu terscholen nadelige saldo van resn 1 1109.32 en f 1190.76. Deze saldi worden overgebracht naar de dienst 1950, het laatste jaar van de lopende 5-jaarlijkse pe riode. FILMS: Cinema Americain: Dé onvindbare Pimpernel, 14 jaar, Rextheater; De wolf van Sila, 18 jaar. Har monietheater: Assepoester, alle leeft. Victoria theater: Het geheim van drie vrou wen, strikt volwassenen. Voorstellingen 2,30 urn en 8 uur. TENTOONSTELLINGEN; Gemeente-museum: De elf Grafici, 10—12 en 2—5 u. APOTHEKEN: Voor spoed gevallen is na 6 uur des avonds geopend Apotheek Wanna, Rit6eVoprt 5, Apo theker mej. C. Kamphuys. ENCYCLIEK-HERDENKING TE ROTTERDAM ALKMAAR Men verzocht ons ten behoeve van de perso nen, die zullen deelnemen aan de encycliekherdenking te Rot terdam op 26 Mei a.s. het vol gende mede te delen: Het Muziekcorps St Caécilia vertrekt Zaterdag om half drie per Naeobus van het Canada plein, de K.A.B, om drie uur met een bus „van het reisbureau De Magneet, eveneens van het Ca nadaplein. Het totale aantal personen, uit onze stad, dat aan de encycliek- herdenking deelneemt, bedraagt ongeveer 260. De Filmdienst van de K.A.B. te Utrecht zal van het vertrek uit Alkmaar ènigé filmopnamen maken. DE STOPTREINEN MET MEER UITGANGEN ALKMAAR De Alkmaarse Kamer van Koophandel heeft er bij de N§. op aangedrongen op de lijnen AlkmaarAmsterdam en AlkmaarHaarlem over te gaan tot het gebruiken van ma teriaal, waarin meer uitgangen voorkomen dan thans. Een en ander om de stoptijden te bekor ten en daardoor de reisduur aan merkelijk in te krimpen. Gisteren behandelde Ir. Den Hollander deze zaak tijdens de contactmiddag te Hoorn. Het ma teriaal is inderdaad minder ge schikt, zo zei hij, maar proeven worden genomen met wagons, die beter p.assen in het forensenver Voer. Wat de nieuwe douaneloods betreft ook al een van de pun ten van het verlanglijstje kon Ir. Den Hollander mededelen, dat deze foods ook op die lijst van de N.S. voorkomt. Daar de douane zendingen naar Alkmaar echter niet zq heel groot in omvang Zijn gaan urgenter gevallen voor. Een rail verbinding van 't Alk maarse emplacement naar het nieuwe industrieterrein, dat lang zamerhand volgebouwd wordt, staat eveneetts op de lijst, De NS hebben echter B en W van Alk maar om advies gevraagd in deze kwestie ehtot nu toe geeft antwoord ontvangen. Houtboot aangekomen ALKMAAR In het Noord' Hollands Kanaal heeft 'fl kust vaarder, de Finse houtboot «Li bel" ligging genomen, geladen met 100 standaart gezaagd hCUt bestemd voor de fa. Konijn. Kapitein is de heer van der Groot. Leest vóóral onze advertentie: Dót is sparen! VP"# I K M A A (Advertentie) PK Blauwe Week-actie ALKMAAR. De Biauwe Week-actie heeft een bedrag van ƒ255,96 opgebracht, R..K. GYM. „TAVENO" ALKMAAR. Vrijdag en Za terdag is er een- fancy fair in onze gymnastiekzaal, Dus geen gym, Ook voor de kleuters is er Zaterdagmiddag geen gym. Vol gende: week weer normaal trai nen. Dus Zaterdagmiddag 2 Juni ook weer voer de kleuters. Willen we er om denker», dat we onze contributie niet ver geten te betalen, ook van deze week? Het bestuur Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren; Pieter zv P. Blopm en M. J. Krwnbeen; Jacob J, P. zv J-_ den Herder en A. Bijl; Yolande R. dAt G, H. van den los en f. Ëargsnan. Gehuwd: Willem C. Muller en Geertje Adolf, Ondertrouwd! Pieter H. de Wil de 20 jaar en Petronella Moo ij- beer 20 jaar; Jaeobus C, A, den Nils 24 jaar en Cornelia C. T, Wortel 20 jaar; Johannes G- M. Meijer 30 jaar en Regina Irtdrl 31 jaar, Overleden Lletrwe Bouwman 28 jaar gelh. met J. F- van Meek. ALKMAAR. Zoals re verwachten was zijn de geruchten rond het z.g. „geheime" rapport over de tentoonstelling „Van de Wadden tot het Ij" gistermiddag in de raadsvergadering ter sprake gekomen en zoals wij gehoopt hadden, is er van de zijde van B. en W. een verklaring gekomen, die alleszins bevredigend genoemd kan worden. voorts de crediteuren zo spoedig mogelijk voldoen, dan kan latei- wel uitgemaakt worden, wie voor de kosten opdraait. Nadat de heer Sietsma zich namens zijn fractie bij het betoog van de heer Hoytlnk had aange sloten was het woord aan de voorzitter. De aanleiding tot de discussie was "een tweetal ingekomen stuk ken; het ene een brief van de aannemers W. de Goede en J. Velthuys uit Wormerveer, die de medewerking van de gemeente inriepen tot betaling van hun vorderingen wegens leveranties en werkzaamheden t.b.v. de ten toonstelling; dit stuk werd in han den van B. en W. gesteld om prae-advies, nadat de voorzitter van zijn voornemen kennis had gegeven een discussie over de geruchten toe te staan. Die dis cussie volgde op de afwijzing con form voorstel van B. en W. van een verzoek van de heer Th. Hof man te Zaandam, om het rapport van de directeur van de gem. accountantsdienst inzake de ten toonstelling openbaar te maken, of hem in de gelegenheid te stel len daarvan kennis te nemen. Mr. Berkhouwer wilde geen be paalde conclusie trekken en slechts als neutraal toeschouwer deze kwestie bekijken; hij achtte het echter zeer wenselijk, dat B. en W. enige verklaring zouden geven. De heer Eriks betreurde de perscampagne en was van mening, dat de heer Hofman, die zich gekrenkt voelt, de gelegen heid moet worden geboden, zich te verdedigen, opdat hem recht kan worden gedaan. Gevaarlijk spel. De heer Hoytink vond het ge schrijf in de A. Crt. meer dan droevig en doelt daarbij speciaal op dat artikel, waarin positieve indruk gewekt wordt, dat spr. persoonlijk inlichtingen aan een bepaalde redacteur verstrekt heeft. Spr. is ervan overtuigd, dat de gehele Raad en de raadsver- slaggever van de A. Crt. incluis ervan overtuigd is, dat dit niet het geval is, maar spr. vraagt zich af, wie die lafaard is, die dat durfde schrijven. Noch direct, noch indirect, noch mondeling, noch schriftelijk heeft spr. aan iemand ook maar iets over deze zaak medegedeeld; het volgende artikel in de A. Crt., waarin gezegd werd, dat de man (waarmee spr. bedoeld wordt) boven alle verdenking staat, is een belediging op zichzelf. Niet temin is spr. bereid de man te vergeven, als hij de moed heeft in een openlijke en ondertekende verklaring excuus aan te bieden. Spr. keurt het niet goed, dat het rapport, dat voor de Raad vertrouwelijk was, ook aan het dag. bestuur der Federatie ter inzage werd gegeven en hij be treurt het, dat de inhoud daar door aan anderen bekend werd. Er werd hier gevaarlijk spel ge speeld. Spr wijst er ook op, dat de goede naam van een hoofd ambtenaar werd aangerand en besluit met aan te dringen op een openbare behandeling, waarbij bedoelde hoofdambtenaar aanwe zig zal zijn; hij wil voorts de ge heimhouding opheffen. De heer Torenvlied is het met de heer Hoytink eens, dat het rapport niet aan de Federatie ter inzage mocht worden gegeven. Ook hij is voor openbare behan deling, om te voorkomen, dat er nog meer geruchten ontstaan; er is z.i. geen enkele reden het rap port geheim te houden. Hij wil Opgeblazen kwestie. De burgemeester was van me ning, dat de kwestie ten onrechte opgeblazen is, zoals later wel zal blijken. Spr. ging de feiten na en herinnerde eraan, hoe B. en W. de directeur van de gem. accoun tantsdienst opdracht hadden ge geven een rapport uit te brengen over de stand van zaken, alvorens een zeker bedrag aan de Federa tie uitbetaald werd, om een aan tal crediteuren te betalen. Dit rapport van 6 Dec. '50 had nog geen definitief karakter, om dat de rekening nog niet kon worden afgesloten, met het oog op enkele dubieuze posten. Het definitieve rapport zal door de gem. accountantsdienst worden opgemaakt, als de liquidatiecom missie met haar taak gereed is. Het is volkomen verantwoord, aldus spr., dat de directeur van de gem. accountantsdienst, wan neer hij meent critiek te moeten leveren op een of ander punt, die critiek ter kennis brengt van B. en W. Om de Federatie in de gelegenheid te stellen, die critiek te weerleggen, werd het Dag. Be stuur het rapport ter inzage gege ven; door sommigen wordt dit kwalijk genomen, doch spr. meent, dat zulks onder fatsoen lijke mensen mogelijk moet zijn. Aan het verzoek van de pers om inlichtingen over het rapport kon niet voldaan worden, omdat het niet gebruikelijk is een rap port over een nog niet-afgesloten zaak te publiceren. Aan de Raad werd slechts verzocht het rapport als vertrouwelijk te beschouwen en de Raad kennende, was dit voldoende; het was niet nodig ge heimhouding op te leggen. De voorzitter der Federatie, aldus spr., heeft met volstrekte stelligheid ontkend mededelingen over de inhoud van het rapport aan anderen te hebben gedaan; de persoon van de directeur staat er volkomen buiten en bleef er onkundig van. In zoverre is er dus een mysterie, dat men ge- Advertentie) médnd heeft te moeten veronder stellen, dat iemahd zijn WOórd gebroken hééft. Spr. wil niet loochenen, het geen er (ih de A.Crt.) is ge schreven; dat zon teveel eer zijn. Hij ziet slechts twee mogelijk heden: Hier is of geraffineerde misdadigheid in het spel, of on verantwoordelijke, kinderlijke naïviteit. Spr. is niet voorne mens het rapport te publiceren; het is niet gebruikelijk ambte lijke rapporten aan B. en W. openbaar te maken; dan zou het beleid van de ambtenaar in kwestie aan openbare discussie worden prijs gegeven. Deze amb tenaar heeft het recht te weten, dat B. en W. volledig achter hem staan. Voorts zou het onjuist zijn van een nog-niet-geüquideerde zaak mededelingen te doen. Als de heer Hofman meent, dat hem onrecht is gedaan, dan moet hij zich wenden tot de man, die zijn naam in de krant genoemd heeft; die is daarvoor verant woordelijk. Alle openbaarmaking van stukken, die op deze zaak betrekking hebben, zou de goede afwikkeling ervan schaden. Wat het geschrijf in de A.Crt. betreft, laat spr. net met gerust heid over aan de journalistieke instanties, om een oordeel over dit geschrijf te geven. Er is wan trouwen gezaaid, terwijl B. en W. het volste vertrouwen stellen in ieder, waar zij ambtshalve mee te maken hebben. Het gemeente bestuur heeft ook recht op ver trouwen, doch als dit ondermijnd wordt, zal dit als een boemerang terugslaan op degene, die wan trouwen zaait. Deze zaak moet zijn tijd hebben. De heer Venneker oordeelt het niet goed er nog veel woorden aan te wijden en wil het eind rapport afwachten. De heer Berkhouwer is dank baar voor het betoog van de voor zitter; het ware echter, aldus spr., misschien beter geweest toch ge heimhouding op te leggen, dan zou men een uitgangspunt gehad hebben voor een eventueel onder zoek. Spr. vindt het lichtvaardig te vertrouwen op geheimhouding door het Federatiebestuur; óf de Raad, óf de Federatie heeft mede delingen gedaan, tenzij aangeno men moet worden, dat er een lek op het stadhuis is; naar spr.'s mening moet aangenomen wof- den, dat de geruchten ontstaan zijn in de boezem van het Fede ratiebestuur. Door een publicatie van het rapport zou de boeme rang, waar de voorzitter over sprak, in beweging komen; over de intrinsieke merites van het rapport moet men zich niet te veel voorstellen; de inhoud zou bij publicatie als een stofwolk uiteenspatten. De héér Ëriks heeft de mis schien wel onprettige dingen in het rapport als zakelijk be schouwd; hij vreest, dat de ellen de niet uit is, als men alles laat Zo 't is. De heer Hoytink gaat er teh- Slotte mee aCCOord het eindrap port af te wachten, doch dringt aan op spoed. De voorzitter komt nog terug op de publicaties; er is door gis singen en veronderstellingen aan geduid wat ef in het rapport zou staan; op deze wijze is geprovo ceerd, om de letterlijke tekst te publiceren, doch spr. is niet van plan die wèg op te gaan en deze poging wil hij niet nader kwali ficeren. Wie zich gekwetst voelt, kan zijn grieven publiceren of zich wenden tot het gemeentebestuur. Als de liquidatie van de ten toonstelling voltooid is, zal spr. de gegevens zo spoedig mogelijk overleggen; bij die gelegenheid kunnen uit dit interim-rapport die gegevens gepubliceerd wor den, die nu nog beter verzwegen kunnen worden; op z'n tijd zal er opheldering komen. De discussie over deze onver kwikkelijke affaire was hiermee gesloten. JUIST ONTVANGEN: Een keurcollectie ZWITSERSE VOOR BLOUSES en JAPONNEN DESSINS wit en gekleurd NATUURLIJK alleen verkrijgbaar bij STOFFENHUIS Gazellehuis H. Plomp Ritsevoort - Alkmaar ALKMAAR Dit extra H.O.V. concert onder directie van Marinus Adam stelde de toehoorders geen zware eisen. Men had zich slechts open te stellen voor de charmantste me lodieën, welke in de muziek geschiedenis van de Weense componisten te vinden zijn, en men kon zo zonder spanning ge nieten van deze geniaal ge schreven muziek. Begonnen werd met de Sinfonie no. 6 C gr. t. van Franz Schubert 1797-1828, de meester van het lied, die ons ook enkele prachtige orkestwer ken heeft nagelaten. Marinus Adam gaf van dit schone werk een zeer boeiende interpretatie, liet de romantiek niet te zwaar aanspreken maar hield alles in lichte toets, en dit had z'n bij zondere bekoring. Hierna zong de bekende ope rette zangeres Dora Schrama „Der Hirt auf dem Felsen" van Schubert, een werk voor sopraan en orkest. Dora Schrama zong dit werk met levendige voor dracht en in romantische sfeer. Vermelding verdient de in dit werk zo beschaafd vari toon ge- WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. WEINIG VERANDERING Veranderlijke bewolking met vooral in de nacht en ochtend plaatselijke onkiarintren. maar voornamelijk in de middae ook kans on enkele re een- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind hoofdzakeliik tussen Zuid en West. Weinie verandering in temperatuur. O. L. VROUW TER NOOD Naar wij vernemen zal er Ook dit jaar weer, op aansporing van de Bisschop, een Biddag gehou den worden op 31 Mei, feest van O.L. Vrouw Middelares van alle Genaden, te Heiloo bij Ó.L, Vrouw ter Nood. Mgr. zal zelf daaraan deelnemen door te 8.30 uur de H. Mis te komen lezen in de Genade-Kapel, Heel de dag door zal ononderbroken de Ro zenkrans hardop gebeden wor den. De intenties, waarvoor op deze dag gebeden zal worden, zijn: 1. Voor het beëindigen van de. oorlog in Korea en het herstel van de vrede in de wereld, 2. Voor de grote noden in het Bis dom en de terugkeer van de af- igedwaalde katholieken en Van hen die bulten de Katholieke Kerk staan. 3. Voor de intenties van de Bisschop. 4. Voor ai de intenties van degenen, die ko men meebidden en de intenties, die voor deze dag ingezonden zullen worden (adres Rector G, Teebosch, Kapellaan 13, Heiloo). Moge de deelname weer zeer groet zijn. t|r Grote zoekers tk Brillartte toto's ik Formaat (5x9 0' T' Tv fl ',H (Adv.) speelde clarinet-solo door An- toon Strikkers. Na de pauze twee componisten van de beroemde Strauss-familie: Oskar en Johan, de genieën van de lichte muze. De bekende ouverture van de operette „Wal- zentraum" van Oskar Strauss, nu eens in volledige bezetting te kunnen beeluisteren, betekende een waar muzikaal genot. Eerst zo kojnt zo'n partituur volledig tot gelding. Hierna de vreugde brengende muziek van Johan Strauss met de charmante wals „Neu Wien". Toen trad Dora Schrama weer op het podium en kwam ons voorzingen „Warum hast du mich wach geküst?" en „War es auch nichts als ein Traum" van Frans Léhar. Deze liederen werden met de nodige flair gezongen, al klonken niet alle vocalen even schoon. Dora Schrama had veel succes. Hierna speelde het orkest „In termezzo uit 1001 Nacht" van J. Strauss, waarbij vooral het strij kerscorps dor zéér mooie toon- geving opviel; ook het koper j verdient hier extra vermelding. Tot besluit „Indigo und die 40 Rauber" van dezelfde componist KUNSTENAARSCENTRUM BERGEN Affiehe-wechtrljd Marshall-hulp BERGEN Het Kunstenaars Centruim Bergen zal op de eerst volgende vijf Zondagmiddagen in de Kunstzaal van „De Rustende Jager" de 25 bekroonde inzen dingen exposeren van de Affiche- V-.JL - U Wedstrijd, in 1950 uitgeschreven door de Economie Cooperation Administration Marshall-hulp De ingezonden en bekroonde ont werpen van kunstenaars uit 18 landen zijn titans in prachtige uitvoering als affiches afgedrukt en te Bergen te zien. Zoals be kend won de Hollander Reijn Dirksen te Heemstede de eerste prijs. Deze expositie is o.m. daarom zo interessant dat men in de ge legenheid is zich een oordeel te vormen over de opvattingen en werkwijze van kunstenaars uit 18 verschillende landen. DE HEER GROOTHEDDE SPRAK VOOR N.K.J.B. HEILOO. Woensdagavond j.l. heeft de heer Groothedde voor de afdeling Heiloo van de N.K.J.B. een interessant betoog gehouden over spiritisme, tele pathie, psycho-metrie, hypnose en psycho-scopie, welke hij met demonstraties beëindigde. De jongens hebben allen met stij gende verbazing zijn lezing ge- volgd. Woensdagavond a.s. zal kape laan Tettero een beschrijving geven van zijn reis naar Rome. Woensdag 6 Juni zal het win- terprocram worden besloten. Op deze avond zal, behalve enkele bekenden uit Heiloo optreden de mondharmonicaclub van Kees Muller en Piet Schouten. Ook de leden van de jongensclub boven de 21 jaar zijn op die avond wel kom. OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN TUITJENIHORN In de ouder dom van 95 jaar is alhier over leden de Wed. J. Tak. Zij was de oudste inwoonster van de ge meente Harenkarspel. (Advertentie) Advertentie-correctie In de jubileum-advertentie van de firma Otto van Os staat ver meld dat gedurende dit Jubileum op alle artikelen 10 pet. korting wordt gegeven. Deze korting geldt natuurlijk uitsluitend voor die artikelen waarvoor al niet reeds het ca deau geldt van de 2-pers. lakens. Zie onze uitgave van gisteren. in een alleszins boeiende vertol king. Het publiek toonde zich zeer enthousiast en liet het aan verdiende hulde niet ontbreken. We hadden voor dit Weense muziekfeest in 't Gulden Vlies wel een wat grotere belangstel ling verwacht want ook de kunst van Strauss zo goed uit gevoerd te kunnen beluisteren, blijft ook in onze stad een unieke gelegenheid. W. SCHREURS PARIJS. Vliei door „WeUingtoi voor het aanvallc en Straatsburg Franse, Belgisch reuzenforten, he hetzij hierboven gedeeld. De oefening van ten doel de soepel verdedigingsorgani reactiesnelheid va gende escadrilles proeven. Escadrilles „Van teors" wisselden derland, België Amerikaanse Britse „Vampire om de oefening op de werkelijkhe lijken op gerin gend aanvallen uit, teneinde de luchtverdediging ten. Er zjin Dondei andelijke" bommen schept en aangevall dag. „De vijand heel zelfde schaal Woensdag", heet muniqué. „Hij spa ten voor de volg oefening". Deze derde fase avond om zes uur na middernacht, digt Vrijdagnacht. De Engelse staats de Luchtvaart, Hem gisteren de vliegi Valkenburg, Gilze ven en Soesterberg tevreden over zrjr In zijn gczelscha staatssecretaris A wees op het grote bevolking in te de opbouw van ei nemers-corps, zoa EIND JUNI RET LOCKHEED „HA PHILADELPHIA leden van het perso Marineluchtvaartdïe sinds begin Mei Grove" marine-vliei Zij worden geo< Lockheed „Ventura menwerper, om da Nederland bestemc „Harpoon" vliegtuig vliegen. Op „Willow Grov o.m. de luïtenan tweede klasse J. E Polderman. Kosten maal het vlieger krr voor zijn prestaties b Indie en Europa g tweede wereldoorlog heeft tweemaal het en bovendien het „1 Flying Cross". Hij stuurder van het laa dat Nederlands-Indu tijde van de Japan* 1942. De eerste zes „Ha tuigen van de M.L. moedelijk einde Ju land worden overge vlucht zal worden g< leiding van sehout-b ger H. Schaper. Café uitgebrand te VENLO 24 Mei pen nacht omstreek ontdekte een bewom pand, gelegen raaibü Witte Huis" aan de Bergen (L.) dat vis dak van het café sic woners, die pas van waren teruggekeerd bed lagen werden in waarsehuwd en kon< bijtijds in veiligheid Vrijwel niets van kon worden gered, d ter beschikbaar was. en de Venloee brandy weinig uitrichten. De mede het café en ee inrichting voor rijwd den geheel uit. Alle die aan het café was worden gespaard, was slechts laag ver 25 MEI: H. Gregorius VII Gregorius moest optreden tegen d mende verwereldl de kerk, veroorzt onwaardigen, die steun van vorsten behulp van geld d< posities in het bes de Kerk hadden Maar Gregorius, di psalmist getuigde de rechtvaardighe i heeft uiteindelijl nen, omdat hij voei hield. Hoe vaak hij voor zichzelf woord, uit het evant ja zij ja en Uw neen. Tegen mei weten wat zij will uiteindelijk de bc stuk. Maar wat zij in de tegenwoorc weinig mannen en meer te vinden, die ginselen ondanks a ven uitdragen, w kwade hééft dik overhand. Het huwelijk wordt terd, omdat men ni te zeggen tegen l spotten met de k huwelijksleer; de t heid ligt in scherve men uit angst meei liet gekanker tegen ners. Het levensw Paus Gregorius m< P°?r ons het sein wi het roer radicaal gooien. IN D

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2