Vele vliegende reuzen forten gisteren bij operatie „Ombrelle" onderschept Amendementen regen over minister Wemmers ^Brownie Indonesië eerbiedigt embargo van de V.N. tegen rood China Verzoek om vervolging tegen Staatssecretaris mr. Cals op 31 Mei STRAAT 17 aarscentrum Crawley pleitte voor civiele v/aamemers-corpsen Marinevliegers in Amerika Maar houdt een slag om de arm KIESPIJN! Regeling goederenvervoer werd aanvaard J-OMefótGCitjei en Minder zitplaatsen, meer passagiers „Bello" troetel en zorgenkind VRIJDAG 25 MEI 1951 PAGINA 3 RWACHTING door het K.N.M.I. eldig van Vrijdag- ierdagavond. VERANDERING ;e bewolking met nacht en ochtend Doklarineen. maar in de middag ook ele resen- of on- Zwakke tot matige keliik tussen Zuid iniï verandering in UW TER NOOD arnemen zal er Oök op aansporing van een Biddag gehoU* p 31 Mei, feest Vflfl Middelares van all® Heiloo bij O.L. 'ood. Mgr. zal zelf lemen door te 8.30 s te komen lezen in apel. Meel de dag nderbroken de Ro- dop gebeden wor- ntles, waarvoor op oeden zal worden, het beëindigen van Corea en hét herstel a in de Wereld. 2. noden in het Bis- 'rugkeer van de af- tatholieken en Van ten de Katholieke 3. Voor de intenties hop. 4. Voor al de degenen, die ko en en de intenties, e dag ingezonden n (adres Rector O. pêilaan 13* Hêilöo- liiame wêêr ote zoekers lllante foto's maat (1x9 P»j* f23.- odak Dealer (Adv.) 5ERGEN he-wedstrijd rshall-hulp Het Kunstenaars 'gen zal op de eerst- Zondagmiddagen in van De Rustende 25 bekroonde inzcn- eren van de Affiche- 1950 uitgeschreven zonomic Cooperation ,n (Marshall-hulp). ;n en bekroonde ont- kunstenaars uit 13 thans In prachtige lS affiches afgedrukt >n te zien- Zoals be de Hollander Reijn Heemstede de eerste sitie is o.m. daarom ït dat men in de ge- zich een oordeel te de opvattingen en m kunstenaars uit 18 landen. CROOTHEDDE VOOR N.K.J.B. Woensdagavond heer Groothedde eling Heiloo van de interessant betoog er spiritisme, tele- iho-metrie, hypnose ;opie, welke hu met beëindigde. De ben allen met stü- izing zijn lezing ge- ivond a.s. zal kape- d een beschriiving zijn reis naar Rome. 6 Juni zal het win- worden besloten. Op zal. behalve enkele it Heiloo optreden monicaclub van Kees iet Schouten. Ook de e jongensclub boven jn op die avond wel- INWOONSTER VERLEDEN RN In de ouder jaar is alhier over- id. J. Tak- Zij was de oonster van de ge enkarspel- dvertentie) ientie-correctie ileum-advertentie van to van Os staat ver- dit Jubileum kelen 10 pet. korting fng geldt natuurlijk voor die artikelen I niet reeds het ca- zan de 2-pers. lakens, uitgave van gisteren. ;zins boeiende vertol- jubliek toonde zich siast en liet het aan lulde niet ontbreken, voor dit Weense in 't Gulden Vlies it grotere belangstel- cht want ook de Strauss zo goed uit kunnen beluisteren, onze stad eeri unieke W. SCHREURS In zijn gezelschap was onder staatssecretaris A. Crawley, die wees op het grote nnt, de burger bevolking in te schakelen door de opbouw van een civiel waar nemers-corps, zoals dat ook in EIND JUNI RETOUR MET LOCKHEED „HARPOON'S" PHILADELPHIA. Vijftien leden van het personeel van onze Marineluchtvaartdienst vertoeven sinds begin Mei op de „Willow Grove" marine-vliegbasis. Zij worden geoefend op de Lockheed „Ventura" lichte bom menwerper, om daarna de voor Nederland bestemde Lockheed „Harpoon" vliegtuigen over te vliegen. Op „Willow Grove" verblijven o.m. de luitenants-waarnemer tweede klasse J. Kosten en H. Polderman. Kosten heeft twee maal het vliegerkruis ontvangen voor zijn prestaties in Nederlands- Indië en Europa gedurende de tweede wereldoorlog. Polderman heeft tweemaal het vliegerkruis en bovendien het „Destmghuised Flying Cross". Hij was de be stuurder van het laatste vliegtuig dat Nederlands-Indië verliet ten tijde van de Japanse invasie in 1942. De eerste zes „Harpoon" vlieg tuigen van de M.L.D. zullen ver moedelijk einde Juni naar ons land worden overgevlogen. De vlucht zal worden gemaakt onder leiding van schout-bij-nacht vlie ger H. Schaper. Café uitgebrand te Bergen (L.) VENLO 24 Mej In de afgelo pen nacht omstreeks drie uur ontdekte een bewoner van een pand, gelegen nabij het café „Het Witte Huis" aan de Rijksweg te Bergen (L.) dat vlammen uit 't dak van het café sloegen. De be woners. die pas van een bruiloft waren teruggekeerd, maar al te bed lagen werden in allerijl ge waarschuwd en konden zich nog bijtijds in veiligheid stellen. Vrijwel niets van de inboedel kon worden gered, daar geen wa ter beschikbaar was. De Bergense en de Venloee brandweer, konden weinig uitrichten. De woning, als mede het café en een reparatie inrichting voor rijwielen brand den geheel uit. Alleen een zaal, die aan het café was gebouwd kon worden gespaard. De eigenaar was slechts laag verzekerd. 25 MEI: H. Gregoritts VII, Paus Gregorius moest als Paus optreden tegen de toene mende verwereldlijking in de kerk, veroorzaakt door onwaardigen, die door de steun van vorsten en met behulp van geld de sleutel posities in het bestuur van de Kerk hadden veroverd. Maar Gregorius, die met de psalmist getuigde dat hij de rechtvaardigheid liefhad heeft uiteindelijk gewon nen, omdat hij voet bij stuk hield. Hoe vaak herhaalde hij voor zichzelf niet het woord uit het evangelie: Uw ja zij ja en Uw neen zij neen. Tegen mensen, die weten wat zij willen, loopt uiteindelijk de boze altijd stuk. Maar wat zijn er dan in de tegenwoordige tijd weinig mannen en vrouwen meer te vinden, die hun be ginselen ondanks alles dur ven uitdragen, want het kwade hééft dikwijls de overhand. Het huwelijk wordt ontluis terd, omdat men niets durft te zeggen tegen hen, die spotten met de katholieke huwelijksleer; de tevreden heid ligt in scherven, omdat men uit angst meedoet met het gekanker tegen werkge vers. Het levenswerk van Paus Gregorius moet dan voor ons het sein wezen, om het roer radicaal om te gooien. IN DESERTO Engeland bestaat. Daar wordt vooral door de jeugd veel studie gemaakt in het herkennen van laag-vliegende toestellen. De ge gevens worden met walkie-talkies doorgegeven naar de daarvoor ingerichte posten, waar zij wor den gecombineerd en ten nutte komen van de militaire lucht vaart. PARIJS. Vliegende „reuzenforten" zijn Donderdag, begeleid door „Wellington's" en „Mosquito's" in alle vroegte opgestegen voor het aanvallen van doelen in de gebieden van Parijs, Brussel en Straatsburg, jagers, bestuurd door Amerikaanse, Britse, Franse, Belgische, Nederlandse en Deense vliegers, vielen de reuzenforten, hetzij vóór het bereiken van de doelgebieden, hetzij hierboven aan, aldus wordt in een communiqué mede gedeeld. De oefening van Donderdag had ten doel de soepelheid der lucht verdedigingsorganisaties en de reactiesnelheid van de verdedi gende escadrilles jagers te be proeven. Escadrilles „Vampires" en „Me teors" wisselden van bases in Ne derland, België en Frankrijk. Amerikaanse „Thunderjet"- en Britse Vampire"-jagers voerden, om de oefening zoveel mogelijk op de werkelijkheid te doen ge lijken op geringe hoogte vlie gend aanvallen op vliegvelden uit, teneinde de aandacht der luchtverdediging op hen te rich ten. Er zijn Donderdag meer „vij andelijke" bommenwerpers onder schept en aangevallen dan Woens dag. „De vijand heeft niet op de zelfde schaal aangevallen als Woensdag", heet het in het com muniqué. „Hij spaart zijn krach ten voor de volgende fase der oefening". Deze derde fase begon gister avond om zes uur en duurde tot na middernacht. De oefening ein digt Vrijdagnacht. De Engelse staatssecretaris voor de Luchtvaart, Henderson, bezocht gisteren de vliegvelden Volkel, Valkenburg, Gilze-Rijen, Eindho ven en Soesterberg. Hij was zeer tevreden over zijn bevindingen. ENGELSE STAATSSECRETARIS BEWONDERT NEDERL. LUCHTMACHT (Van 'n speciale verslaggever) WELSCHAP De Engelse staats secretaris van Luchtvaart Arthur J. Henderson, die een inspectie reis langs de West-Eiuropese lucht bases maakt, is zeer getroffen door het doeltreffende werken van de Nederlandse luchtmacht, zo verklaarde hij, toen hij in ge zelschap van onder meer generaal majoor Baretta, plaatsvervangend chef luchtmachtstaf, heden op Wélschap arriveerde. Vooral het tanksysteem voor vliegtuigen van de Nederlanders, dat aanizienijk sneller is dan dat in andere landen, had hem ge troffen- „Het is het beste, dat ik ooit bij de luchtmacht heb gezien," zo verklaarde hij. „En wij zullen aankoop ervan in Enigeland zeker grondig bestuderen." DJAKARTA De Indonesische regering heeft m een gisteren ge houden vergadering van het kabi net besloten, de aanbeveling van de Verenigde Naties inzake het embargo op strategische materia len voor China te eerbiedigen. In een communiqué wordt me degedeeld, dat de ministerraad heeft overwogen: 1. dat de aanbeveling der Ver enigde Naties de leden-landen vrijheid laat te bepalen, welke materialen zij als „strategisch" wensen te beschouwen; 2. dat Indonesië zich bij het nemen van het besluit van stem ming heeft onthouden, omdat Indonesië een actieve zelfstandig- heidspolitiek wenst te voeren; 3. dat er, blijkens de feiten, tot dusverre geen belangrijke ex- Advertentie porten van waardevolle goederen naar de Chinese Volksrepubliek hebben plaatsgevonden. Het communiqué besluit: „De Indonesische regering eerbiedigt in deze zin de aanbeveling der Verenigde Naties". NIEUWE BRITSE MINISTER VAN MARINE LONDEN. Burggraaf Hall, de Britse minister van Marine, heeft zijn ontslag aangeboden. Lord Hall, die 69 jaar is, zeide af te treden om plaats te maken voor een jongere. De laatste maanden liet zijn gezondheid te wensen over. Hij zal vervangen worden door de 45-jarige Lord Pakenham, thans minister voor de Burgerluchtvaart. Pakenhams op volger is nog niet genoemd. Men verwacht geen diepgaande mu taties. VIERJARIGE JONGEN UIT WATER GERED Gisteren kroop een vierjarige jongen aan de zeesluizen bij het Verversingskanaal in den Haag onder het prikkeldraad door en viel van zes meter hoogte in het water. Een brievenbesteller en een glazenwasser doken hem na, en brachten hem op het droge. De jongen mankeerde niets, de glazenwasser miste bril en zeem. Een tweetal beelden van de luchtoefening „Ombrelle" waar aan door een groot aantal vliegtuigen van verschillende nationaliteiten wordt deelgenomen. Foto boven: Op een lucht basis „ergens in Nederland" staan toestellen voortdurend gereed om op te stijgen; na iedere vlucht wordt direct getankt. Foto onder: In een tent bespreken de vliegers de opgedane ervaringen. AMSTERDAM. Naar de schrijver G. K. van het Reve het A.N.P. heeft medegedeeld, heeft hij in een schrijven aan de Offi cier van Justitie te Amsterdam te kennen gegeven, dat hij zich door uitlatingen van de Staats secretaris van O. K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, aangetast voelt in zijn eer en goede naam. Hij verzoekt de Officier van Justitie tot vervolging van de staats secretaris over te gaan. De uitlatingen zijn gedaan in een rede, die de staatssecretaris heeft gehouden, Maandagavond j.l., bij de uitreiking van de P. C. Hooftprijs op het Muiderslot. In genoemde rede wijdde mr. Cals enige woorden aan de beslissing, die hij onlangs heeft genomen, toen hij bij de toekenning van een reisbeurs voor de winnaar van de novelleprijsvraag voor jonge letterkundigen het advies van de jury niet geheel opvolgde. De tekst van de passage, waar van de heer van het Reve aan neemt, dat deze op hem slaat, luidt: „De overheid, die het algemeen belang tot richtsnoer dient te ne men, heeft te waken tegen uit wassen, die kennelijk het alge meen welzijn, ook op geestelijk terrein bedreigen en in strijd ko men met de normen van openbare orde en goede zeden. Het ligt zeker niet op de weg van de overheid zodanige uitingen te be kronen of op welke wijze ook aan te moedigen". (Van onze parlementaire redacteur) Minister Wemmers moge zich tijdens de kabinetsformatie als een exponent van „de derde Macht" hebben gepresenteerd, voor A.R., C.H. en V.V.D. was dit toch geen beletsel om zich gisteren bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp inzake het goederenvervoer als één man tegen hem te keren. Een amendement-Algera (A.R.), dat op de duur van de vergun ningen sloeg, was mede onderekend door leden van C.H. en ningen sloeg, was mede ondertekend door leden van C.H. en vel (K.V.P.) en hoewel de bedoeling hetzelfde was, werden zij toch beide door de resp. voorstellers gehandhaafd. Wat was de kwestie? In het ontwerp stond, dat de vergunnin gen voor ten hoogste tien jaar verleend kunnen worden. De arg waan in het vervoerswezen is niet geheel onbegrijpelijk, hoe wel toch ook uit deze omschrij ving zeker niet mocht worden afgeleid, dat alle vergunningen na tien jaar zonder meer op losse schroeven zouden komen te staan. Eerder op de middag had minister Wemmers er terecht op gewezen, dat intrekking alleen kan geschieden op grond van het algemene vervoersbelang en wan neer de vergunningencommissie zulks zou nodig oordelen rust op haar de verplichting om deze noodzaak deugdelijk aan te tonen. Intussen kon het zeker geen kwaad, wanneer de rechtszeker heid er nog een schepje bijkreeg en als zodanig was het amende- ment-v. d. Heuvel dan ook be doeld. Dit amendement gaat er vanuit, dat de vergunningen na tien jaar verlengd zullen worden, de positieve vorm dus, tenzij de boven omschreven redenen zou den gelden. Het amendement Algera leek, wat de tekst betreft, ogenschijnlijk sterker, omdat hier gesproken wordt van ,,de vergun ning wordt verleend voor onbe paalde tijd", maar waar het toch altijd mogelijk blijft om de ver gunning om meer genoemde re denen in te trekken, was het zelfs de vraag of deze tekst niet eerder slechter dan beter was. De heren v. d. Heuvel en Schilt- huis (PvdA) waren beslist over tuigd van het eerste. Na veel over en weer gepraat werd het amen dement-Algera tenslotte met 28 tegen 34 stemmen verworpen. Tegen KVP en PvdA. Het amen- dement-v. d. Heuvel nam de mi nister over. Met een amende ment dat de bedoeling heeft om ook een lid van Ged. Staten bij de behandeling van een vergun ning in te schakelen, was de heer Algera gelukkiger. Het werd eveneens door de minister over genomen, nadat er uit geschrapt was, dat deze vertegenwoordiger ook stemrecht zou hebben. Een derde amendement-Algera be paalt, dat de delegatie van be- PERS, PERZEN EN PERSEN Wat er met die pers toch allemaal aan de hand is tegenwoordig, ik weet het niet, maar de kranten staan er vol van. Ik bedoel niet de grote en kleine delicten of kwasi-delicten, zoals van een man van hoog gezag, die met een krant bakkeleit, omdat deze iets geschreven heeft, wat niet prettig voor hem was. Ik bedoel ook niet hoe meneer Heesters twee bladen wil aanpak ken, omdat ze hebben geschreven over hem als een filmster, die zich koesterde in de zon van Hitier (vandaar het woord bloeiende hees ters, blijkbaar) en ik bedoel nog een heleboel meer niet, maar ik heb het oog op een bericht uit Teheran,' waarin te lezen staat: „Pers ver schanst zich in het par lement". Nu dacht ik niet, dat het met Perzië al zo ver gekomen was. Vroeger hebben we wel veel gehoord over Poolse Landdagen (daar hoor je tegenwoordig niet meer van, maar wat zou den de Polen graag wil len, dat de situatie weer zo was, dat dit onkruid in vrijheid kon bloeien!) en ook in Portugal en Spanje ging het vaak rauw toe, maar dat de pers zich in het parle ment verschanst, dat hebben we nog niet be leefd. En toen later die verschansing werd opge heven, las men: „Pers gearresteerd in Tehe ran". De hele pers, daar is het geval met La Prensa in Argentinië nog een peuleschilletje bij. Maar pas later is het ons iuidelijk geworden. Die Pers was inderdaad één Pers, d.w.z. één man uit Perzië en ik dacht, dat de gehele collectiviteit van de krantenmensen er mee bedoeld was. Drees en Kortenhorst kunnen vooralsnog ge rust zijn, ons parlement zal niet geschandaliseerd worden door pers-geweld en wij arresteren de pers (nog niet), al worden sommige mensen en in stanties wel heel lastig en vervelend, als er iets in de krant staat, dat hen niet aan staat. Wij bemoeien ons niet met de Perzische Olie, wij hebben aan de Konink lijke Olie genoeg, wij adverteren, ondanks de bezuiniging, met dure Perzen, oftewel Perzi sche tapijten en verder laten wij ons uitpersen doornou ja, dat weet u wel! Dacht u, dat wij zin hadden, zelf een bericht te zetten: Pers man gearresteerd?????? Eindelijk Dat laatste d.w.z. dat van dat uitpersen HET AMERIKANISME mag men gerust een gevaar blijven noemen, ook al zijn de dollars voor ons volkomen onmisbaar, gelijk pas weer uit de nieuwe deviezennota gebleken is. Maar naast die gevaren zijn er ook goede dingen in Amerika, buiten de dollars dan! Zo lezen wij, dat men ergens in Amerika een man gehuldigd heeft als „kampioen vader". Hij was in het gelukkige en gezegende bezit van een-en-twintig kinderen en allen bevonden zich er wel bij, of, om het op z'n Amerikaans te zeggen, „O.K.". In Amerika denken ze er dus wel wat anders over dan in Nederland, waar volgens het bekende liedje van Clinge Dorenbos „niemand naar paatje vraagt". Men is hier geneigd, meer zachtmoedig van aard als wij blijk baar zijn, in zulke gevallen het eerst en het meest aan de moeder te denken. Men herinnert zich nog wel, dat wij hier een paar weken geleden een lans gebroken hebben voor het jaarlijks verlenen van koninklijke onderscheidingen aan moeders van grote gezinnen q.q., d.w.z. in die kwaliteit. Maar als men het de vaders wil doen, ons ook goed. Tenslotte gaat het om de onderscheiding van het gezin, enis de man en vaderdaar niethet hóófd van???? houdt verband met het volgende: het Departe ment van Financiën deelt mede, dat de aan giftebiljetten voortaan in meer menselijke taal zullen worden gesteld. Zo vriendelijk, dat de mensen voortaan met pleizier zullen betalen. Eindelijk worden de in gewikkelde papieren een beetje leesbaar gemaakt. Alleen vragen wij ons af, waarom het 1951 jaar heeft moeten duren, voordat men aan dit departement de wense lijkheid en noodzaak van deze verandering inziet?! Televisie Het zou niks worden, met de televisie d.i. beeld uit de verte, of verre-beeld en het heeft ons niks verwon derd eerst. Wij hebben te weinig vér-beelding, maar dat is het niet. Wij kwamen met die tele visieplannen altijd in de buurt van Nozema, ofte wel no, zee Ma en als Ma nee zegt, dan ge beurt het niet. Intussen is er toch voorlopig weer Ja gezegd, zodat de stichting Nederlandse Omroep Zender Maat schappij haar naam zal moeten veranderen. Pater Loop en de Waarheid Nee, dit gaat niet over de waarheid, die op de loop is (La verité est en marche) en ook niet over het feit, dat er bij de Waarheid eentje op de loop is (voelt u de fijne nuance?), want er zijn er bij die krant herhaal delijk zoveel op de loop, dat er geen bijhouden aan is. Maar de Waar heid heeft notabene een goed woord gehad over een Lichtbaken van de pater in de uitzending van de Bond Zonder Naam! Pater Loop heeft daar een lans gebroken vóór de christelijke film, en een fel betoog ge houden tegen de import van de film-schund uit het buitenland; maar ook tegen de christenen, die het voortduren van die import mogelijk maken, door alsmaar naar bios copen te gaan, welke dergelijke veelal afkeu renswaardige en dikwijls ontoelaatbare films ver tonen. Pater Loop heeft daarin natuurlijk groot gelijk. Maar de praktijk is wel eens moeilijk en van Schaepman is het woord, dat 't ontzettend moeilijk is om heilig te zijn. Maar wat doet de Waarheid nu? Die ruikt, in het kader van de com munistische propaganda tegen gruwel-Amerika, lont en vertelt, dat pater Loop de Amerikaanse filmproductie heeft ge kraakt. Maar dat de pa ter vooral ook een posi tief geluid heeft laten horen over christelijke films en de christenen heeft opgewekt, de „schund" te boycotten, dat vertelt de rode krant niet. Wel zegt ze, dat pater Loop nog beter gedaan had, als hij de Russische films, die zo moreel hoog staan, had aanbevolen! Dat zou de Waarheid wel willen. Ze denken daar zeker, dat er bij die pater eentje op de loop is! Een paar films over de Russische concentratiekampen en de dwangarbeid in de uraniummijnen van Po len e.d. zouden overigens wel een goed voorbeeld van hoog-morele films zijn Landarbeiders Het beroep van land arbeider komt in trek. Mijn oude vriend Loe rakker heeft het eens gezegd; dat het onjuist is, te beweren of te den ken, dat landarbeid geen vakwerk is en er in deze sector geen geschoolden zouden zijn. Welnu, Ame rika wil graag 3000 landarbeiders hebben, want zij weten daar in de Verenigde Staten, dat het knappe werklui zijn, die Nederlandse arbei ders. En Zweden, zo lees ik net, wil ze niet heb ben, omdat ze „te hard werken"En hier in het parlement zegt men maar onophoudelijk, dat de productiviteit, ook in de landbouw, moet wor den opgevoerd. Aan de landarbeiders schijnt het niet te liggen Het- gordijntje Ziezo, de Tweede Ka mer heeft de Kieswet aangenomen en het zal niet lang meer duren, of de Eerste doet dat ook, en dan.... zal er dus niet zoveel veranderen, behalve dat er inplaats van aparte kiezerslijsten, kiesregisters komen, en de gelegenheid om in een andere gemeente te stemmen of te stemmen bij volmacht, wordt iets uitgebreid. Ook zouden er gordijntjes komen voor de stemhokjes, maar dat gaat niet door, want terzake is een amendement aangeno men. De Kamerleden blijken de „Losse praat jes" goed te lezen, want wij hebben er, na de indiening van de wet, aanstonds op gewezen, dat dit in deze tijd een veel te grote uitgave aan textiel vergt. En op dat argument moest het gordijntje sneuvelen. Dat de communisten er vóór waren, verwondert ons van de aanhangers van het IJzeren Gordijn niet, maar dat de meeste le den van de Partij van de Arbeid ook vonr^an- ders waren van het Gor dijntje) viel ons af.... Verpakking Minister Albregts heeft zijn eerste commissie ge ïnstalleerd. Dat moet al tijd een hele gebeurtenis zijn in het leven van een minister. Je krijgt dan, als nieuwe excel lentie, zo het gevoel: als er één schaap over de dam is, volgen er meer. En hoe zou het vader land te redden zijn, zon der commissies! Van deze eerste van minister Albregts schijnt wonder veel verwacht te wor den. Het gaat om bezui niging op de.... ver pakking. Ik ben bang, dat het tegen valt. Ik vrees een warwinkel van voorschriften en akelige controle in een sector, waar per saldo niet zo veel eer te behalen is voor de doelmatige ver sobering. Het zal wel wat opleveren, maar we moeten daarnaast 't oog gericht houden op ande re mogelijkheden, welke soms veel groter zijn, maar die als politieke heilige huisjes worden ontzien. Armoe verdelen Wij praten veel over verdeling van onze ar moede, en het zal ook wel zo zijn, dat we er, over het geheel geno men, slecht voorstaan. Maar van de andere kant laten we toch niet zo somber zijn. Verschillen- d egrote maatschappijen hebben zich in de laat ste maanden niet onbe tuigd gelaten en nu komt Philips weer met een millioentje voor de op leiding van ingenieurs in ons land. De „Waar heid" weet tegenover deze vorstelijke daad niet anders te doen dan te schamperen: Philips is barmhartig! Ja, wat kun je verwachten van lui, die van sjagrijn en oppositie moeten leven, wat anders, dan dat ze de grote daden van zulk een directie bagatellise ren, omdat er anders voor hen niets te - be reiken valt in een reuze onderneming, waar de zaken sociaal en mense lijk in orde zijn. Maar van armoe gesproken: vandaag of morgen staat te wachten, dat de be faamde Haak-In-actie van de Ned. Christelijke Radio-Vereniging de 2 millioen zal opleveren! Dat noem ik nog eens armoe verdelen! En het mooie, het verheugende is, dat wij nog rijker zijn dan al die millïoenen ons vertellen: de inten tie, waarmee gegeven wordt, verraadt het be zit van hoge waarden, nog kostelijker dan geld en goed. Hoge waarden, welke ons volk een be paalde rijkdom geven, welke wij niet hoog ge noeg kunnen aanslaan en die ons kunnen doen herhalen, wat 'n Vlaams lied al vele jaren eerder heeft gezegd: Zulk volk kan niet vergaan! Hij deed hel beier Doe jij het dan beter, zeiden de directeuren van een filmmaatschap pij tegen een Franse rechtskundige, die de belangen van deze vrij wel failliete maatschap pij moest behartigen en zich liet ontvallen, dat hem de debacle niet ver wonderde, zolang de films niet om aan te zien waren.... Doe jij het dan beter. Goed, zei de advocaat, dat neem ik aan en hij maakte als eerste een uitstekende film en later maakte hij er nog een en nu weer een heel beroemde, die op een festival of zoiets, bekroond werd. De film maatschappij is er niet alleen helemaal boven op, maar de advocaat is een befaamd regisseur geworden. Zo ziet men maar weer, hoe vreemd het in de wereld lopen kan. Onze bekende voet balclub Blauw Wit in Amsterdam heeft een oefenmeester of trainer, die in zijn vrije tijd in de rechten gestudeerd heeft en nu doctor is. Louis Contran mocht hier indertijd, geen lied jes meer zingen, toen hij advocaat geworden was, of hij moest zijn toga aan de kapstok hangen. Maar de tijden veran deren, en de mensen met hen voegdheden aan Rijksinspecteurs moet geschieden volgens in een algemene maatregel van bestuur te stellen criteria. De minister had het liever afgedaan met een algemene volmacht, maar over wegende bezwaren had hij toch niet. Het werd aanvaard met 39 tegen 21 stemmen. Tegen de P.v.d.A. en enkele leden van de K.V.P. Een amendement-v. d. Heuvel, dat vastlegt, dat de richt lijnen voor het verlenen van ver gunningen dienen aan te sluiten bij hetgeen van de zijde van de ondernemers ter bevordering van een geordende toestand, is ver richt of wordt nagestreefd, nam de minister weer over. Zo kwam ook een amendement-Schilthuis in veilige haven, dat de opschor tingstermijn op een jaar bepaalt. Nadat tenslotte de minister nég een amendement-Schilthuis had overgenomen, om een lid van G.S. deel te doen uitmaken van de beroepscommissie op be schikkingen van de Rijksinspec teur, alsmede een amendement- v. d. Heuvel, om in de considerans van de wet vast te leggen, dat reeds thans met een toekomstige instelling van openbare lichamen uit de Wet op de bedrijfsorgani satie wordt rekening gehouden, werd het gehele wetsontwerp z.h.s. goedgekeurd. INDIASE AMBASSADEUR NAAR PAKISTAN DEN HAAG. De Indiase re gering heeft haar ambassadeur in Nederland, dr. Mohan Sinha Mehta, benoemd tot Hoge-Com- missaris in Pakistan met stand plaats Karatsji. BIJ DE SPOORWEGEN Naar de president-directeur van de N.S., ir. F. Q. den Hollander gisteren te Hoorn opmerkte, be droeg het aantal zitplaatsen, dat de Spoorwegen juist voor de sta king in 1944 tol hun beschikking hadden 165.000. Dit getal is door de oorlogsomstandigheden, door roof en vernieling verminderd tot rond 100.000. Daartegenover staat, dat thans met dit ingekrompen ruimte totaal zeker tweemaal zoveel pas sagiers moeten worden vervoerd. Een beetje clementie van 'de zij de van het publiek, juist ten aanzien van het onderhoud van het materiëel, mag dus wel wor den gevraagd. Men heeft voor het vinden van een bevredigende verbinding van Alkmaar met Bergen aan Zee verschillende onlossineen overwogen. Zelfs is er enige tiid snrake van geweest, dat men railbussen zou kunnen laten riiden. zoals al in Frankriik en in Zweden gebeurt. In dit verband heeft b.v. de V W-Ber gen gedacht aan een Scania-rail- bus van 12,6 ton. De Nederlandse Spoorwegen voelen echter voor railbussen ronduit: niets. Een tram zou kunnen worden gehandhaafd, mits een bepaald minimum aan tal passagiers de verbinding ren dabel zou kunnen houden. Wij vroegen gisteren te Hoorn aan ir. Den Hollander, hoe hij dacht over het overnemen van de lijn AlkmaarBergen aan Zee door een particuliere maatschap pij, waarvan enkele weken ge leden sprake was. „Waarom niet?" zei ir. Den Hollander. „Laat er maar eens iemand met een bod komen...." In de Verenigde Staten onder zoeken geleerden voortdurend de gedragingen van pilootloze vliegtuigen, die met een snel heid van 4500 KM/u op een hoogte van 48.000 meter de lucht doorklieven. We zien hier een technicus op het sta tion te Wallop Island die een modelvliegtuig met drie hoeksvleugel gereed maakt voor de start. lei >g 1- d it jg n| e I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3