Bernhard anderhalf uur in grijze regenwolken zoek Angstige spanning bij slot van bezoek aan Groningen Perzië wil „Anglo-lranian laten voortbestaan Hardnekkig communistisch verweer tegen wetsontwerp Finsterwolde Race om Hollandse nieuwe in fel duel betwist Gratie Veilig geland op Soesterberg Kans op compromis sterk gestegen OPIUMSMOKKEL op „Willem Ruys Drente krijgt nieuwe Comm. der Koningin Kroniek en kritiek Mr. van Maarseveen noemde het „een nasleep van de zonde" Scheveninger eerste, maar Katwijker won sportief tweegevecht Geallieerde aanval over het gehele front Dr. ir. R. Roborgh naar Nieuw-Zeeland Scheepsberichten Bradley naar Europa EDITIES VOOR ALKMAARHOORN, DEN HELDER, SCHAGEN (v e VERWONDERLIJK VINDEN wij het niet, dat het gratie-beleid van de Regering aanleiding heeft ge geven tot critiek, welke in de afgelopen week op felle wijze tot uiting is gekomen in de Tweede Kamer. Er zijn 139 doodvonnissen uitgesproken en in niet minder dan 94 gevallen is gratie verleend, terwijl in 38 zaken het gratie verzoek is afgewezen, over 7 ge vallen moet nog worden beslist. Gratieverlenen is een recht, dat toekomt aan de Kroon. Gratie krijgen is geen recht, maar een gunst. Gratieverlening wordt, na daartoe gedaan verzoek, door de regering, in de eerste plaats door de minister van Justitie, voor bereid. Dit geschiedt aan de hand van richtlijnen, die, wat politieke delinquenten en misdadigers be treffen, nog door het kabinet-Ger- brandy zijn voorbereid. In de nogal bewogen, beter gezegd op gewonden discussies, is er moge lijk te weinig aan gedacht dat de richtlijnen zich na de bevrijding, waarin men zich zovéél anders had gedacht, dan het gebeurd is, moesten aanpassen aan de toe passing van het bestaande gratie- recht, dat ontstaan is in een perio de, waarin de doodstraf niet be stond. Het moeilijke en onbevredigen de van de gehele zaak is en blijft nu, dat de Kamer weliswaar het formele recht heeft, de regering, in het bijzonder de betrokken minister, ter verantwoording te roepen, maar dat de Kamer niet over voldoende gegevens beschikt, om deze zaken te beoordelen, om dat zij de richtlijnen niet kent. En de minister weigert de richt lijnen bekend te maken. Hij doet dit naar veler mening terecht, omdat het hier een „prerogratief" van de Kroon betreft. Men voelt dat hier iets scheefs zit, iets ge wrongens, waarbij een„pre rogratief" van de volksvertegen woordiging in het gedrang komt. Een andere merkwaardigheid van dit debat is, dat alleen de woordvoerders van de Katholieke Volkspartij het, althans in het algemeen gesproken, voor het ge voerde gratie-beleid van de rege ring hebben opgenomen. Natuur lijk hebben zij met name de heren Bernard Verhoeven en prof. Romme dat niet gedaan, omdat zij voor bepaalde oorlogsmisda digers e.d. wilden pleiten, zoals hier en daar onvriendelijk werd verondersteld. Zij hebben dat ge daan, omdat zij, ook tegenover verbeten wraaklust de barmhar tigheid willen prediken, zoals dat van onze zijde sinds de bevrijding steeds consequent en met goede argumenten is gedaan. De gerechtigheid wordt door de barmhartigheid gekroond en het is 'n onrustbarende teleurstelling, dat dit zo weinig is begrepen in ons parlement, zowel bij de par tij, welke zo hoog opgeeft van de „doorbraak der denkbeelden" als in het bijzonder bij de andere christelijke partijen. Zolang de gene, die in ons parlement over barmhartigheid durft spreken, als het ware wordt weggehoond, is het met de ideële grondslagen van onze vaderlandse staatkunde be droevend gesteld. Daar komt nog bij en daar staat dus in schrille tegenstelling tegenover dat de interpellatie tegen het gratie-beleid van de regering van communistische zij de duidelijk was opgezet als een politieke rel en het is dan ook een andere teleurstelling te zien, hoe alle partijen, uitgezonderd de K.V.P., zich voor dit communisti sche karretje hebben laten span nen, dat hypocriet werd voortge stuwd onder de leuze van gerechtigheid! Het is best mogelijk, dat er bij het gratie-beleid van de achter eenvolgende ministers, dat intus sen geregeld door het gehele ka binet gedekt werd, fouten zijn ge maakt en wij ontkennen geens zins dat gratieverlening vooral in enkele gevallen een pijnlijke in druk heeft gemaakt, maar maak ons niet wijs, dat het bij de aan stokers van dit relletje om de gerechtigheid te doen was. De ervaringen in landen, waar de communisten de baas zijn, heeft ons méér dan eens anders geleerd. Belangstellend bekeek de Prins tijdens het bezoek aan een scheepswerf te Hoogezand het laadruim van het kustvaartuig „Noordland". Deze coaster werd onlangs afgebouwd en had de bijzondere belangstelling van de hoge bezoeker. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN. Het werkbezoek, dat Z. K. H. Prins Bernhard aan stad en provincie Groningen heeft gebracht, heeft een ietwat angstig slot gehad. Om zes uur n.l. startte de Prins zijn Messerschmidt. Op dat moment luidden de weerberichten niet zo heel gunstig, terwijl het zicht zowel op Eelde en Leeuwarden, waarheen de Prins zou vliegen, gering was Anderhalf uur heeft men in Eelde en Leeuwarden in grote ongerustheid verkeerd over de positie van de Prins, die met zijn beide secretarissen, ondanks de ongunstige mededelingen toch opsteeg. En nog maar nauwelijks had het toestel zich van de grond losgemaakt of Leeuwarden belde, dat het zicht daar nog minder Was geworden. Men trachtte nog de Prins de laatste berichten te melden doch het toestel was reeds overgevlogen en het radio toestel was defect. Vanaf dat moment heerste er een ongewone spanning op de luchthaven Eelde. De commissaris der Koningin in de provincie Groningen, de heer E. H. Ebels en zijn gevolg, die aanvankelijk het voornemen hadden direct weer naar Groningen terug te keren, bleven in het restaurant van het vliegveld bijeen, wach tend op de dingen die gebeuren zouden. Groeiende vrees. De havenmeester van Eelde de de heer P. Vogelzang, meldde aan het vliegveld Leeuwarden, dat de Prins om vier minuten over zes was vertrokken. De algemene verwachting was, dat het toestel om ruim half ze ven op Leeuwarden zou landen. Hier zou de Prins n.l. om 7 uur een luchtvaarttentoonstelling ope nen. Op het moment, dat het toe stel in Leeuwarden werd ver wacht werd weer contact gezocht. Men had evenwel nog niets van de Messerschmidt vernomen. Het werd kwart voor zeven, zeven uur, tien na zeven. De autoriteiten werden onge rust. Herhaaldelijk werd met Leeuwarden gebeld, doch ook hier had men het toestel zelfs nog niet gehoord. De parade bij de luchtvaartten toonstelling werd toen afgenomen door generaal Dürst Britt. Wel kwamen er berichten, dat het zicht in het Zuiden van het land beter was en de veronder stelling werd geuit, dat de Prins waarschijnlijk daar zou landen. Soesterberg wist evenwel van niets toen men om tien voor half acht opbelde. Eerst om half acht kwam via Amsterdam de mededeling van Soesterberg, dat het toestel van de Prins hier om 19.27 uur was geland. Nadere mededelingen werden toen niet verstrekt doch men vermoedde dat de Prins waarschijnlijk Leeuwarden te ris kant vond voor. een landing en üa zich op de hjogte gesteld te hebben van het Zicht boven dit vliegveld naar Soesterberg is ge vlogen. Het was een zeer vreugdevolle mededeling welke om half acht aan de Commissaris der Koningin kon worden verstrekt en de ang stige spanning verdween direct van de gezichten der ongeduldig wachtende autoriteiten en jour nalisten. TEHERAN Vier en twintig uur nadat dc regering van Iran de Anglo-Iraanse oliemaatschappij te verstaan had gegevien, dat zij nog zes dagen had om vertegenwoor digers voor een bespreking over de liquidatie van de maatschap pij aan te wijzen, zei premier Mossadeq op een persconferentie te Teheran, dat zijn regering van plan is, de maatschappij als or ganisatie te laten voort' bestaan, om de levering van olie aan de wereld niet te verminderen. Volgens Mossadeq was de be doeling van zijn verklaring om de misverstanden naar aanleiding van het Perzische nationalisatie- besluit op te helderen. De persconferentie werd in het parlementsgebouw gehouden, waar Mossadeq een week geleden zijn toevlucht heeft gezocht. Hij achtte het noodzakelijk, dat buitenlandse correspondenten zouden begrijpen onder welke armoedige omstandigheden het Perzische volk, niet alleen in de steden maar ook op het platte land, leefde. „Ofschoon het Iraanse volk de eigenaar is van een onmetelijke rijkdom aan olie, heeft het niet voldoende levensmiddelen en kle ding", zei Mossadeq, die vervol gens zachtjes voor zich uit begon te wenen. Hij moest even wach ten, voordat hij verder kon gaan met zijn betoog. Hij haalde een zakdoek te voorschijn om zijn ogen af te drogen en twee mede- ROTTERDAM. De douane en de recherche hebben gistermiddag aan boord van de „Willem Ruys" een slag geslagen, die enig ge noemd kan worden in de geschie denis van de smokkel in verdo vende middelen. Op, het vermoeden dat. er opium verborgen was, dedén zij plotse ling een inval in de verblijven van de Chinezen aan boord. Zo langzamerhand de plekjes ken nende, waar deze uitgeslapen lie den alles pleegen te verbergen, schroefde men o.a. enige ijzeren platen weg. De buit was boven verwachting groot. Niet minder dan 60 pond opium v/erd gevon den en nog een bedrag aan dol lars en ponden ter waarde van ongeveer f 30.000. Een drietal Chinezen is ingesloten. werkers stonden op om hem bij de arm te steunen. De Britse ambassadeur te Tehe ran Shepherd heeft Vrijdagavond ruim een uur met Mossadeq be raadslaagd. Men meent dat gesproken is over het vinden van een formule, welke het Perzië mogelijk zou maken de olie-industrie te natio naliseren, terwijl tevens zou wor den verzekerd dat de Britten zouden blijven helpen bij de o'iiewinnïng, opdat ook het nieu we bedrijf doelmatig zou kunnen werken. Bij K.B. is aan mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk met ingang van 15 Juli 1951 op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Commis saris der Koningin in de pro vincie Drente met dankbetui ging voor de vele en gewich tige diensten, door hem aan den lande bewezen. Tot zijn opvolger is ingaande 15 Juli benoemd mr. J. Cramer, wonende te Assen. (Van onze parlementaire redacteur) „Ware een wetsontwerp als dit in Rusland behandeld", aldus minister van Maarseveen tot de communisten, „gij zoudt hoog stens op de katheder mogen staan om schuld te bekennen". Zo flitsten de scherpe opmerkingen bij de voortgezette behan deling van het wetsontwerp inzake Finsterwolde in de Tweede Kamer over en weer. De communistische afgevaardigde Gortzak had voordien van „afrekening" gesproken en achtte het zelfs oirbaar om de Goddelijke rechtvaardigheid in het geding te brengen. De bewindsman van Binnenlandse Zaken stelde daar echter tegenover, dat er voor het overgrote deel van ons volk een hemelsbreed verschil bestaat tussen de Goddelijke recht vaardigeheid, en de rechtvaardigheid zoals de Communisten die voorstaan. En wat andere beschuldigingen betreft, „wij hebben die ook voor de oorlog in deze Kamer gehoord" aldus de minister. „De geschie denis heeft echter recht gedaan. Mogen ook de Communisten daar uit'lering trekken!" Vooral deze terechtwijzing ver oorzaakte grote deining in de Communistische gelederen. „Wat hebt gij gedaan tegen de bezet ter?" schreeuwde de heer Gortzak en de P.v.d.A. kreeg van de zelfde zijde toegevoegd, dat zij de Joden hadden laten ontvoeren De verdediging, die de minister voerde, was voor het overgrote deel van de Kamer eigenlijk over bodig en voor het andere deel van geen nut. De communist Ha ken, aldus de minister, had giste ren al zelf aangetoond waar de fout school. Hij had gezegd, dat het communistisch gemeentebe stuur zijn plicht had vervuld ten opzichte van de meerderheid der bevolking. Maar dat was niet juist. Een gemeentebestuur moest de belangen van allen behartigen. En dat zulks zeker niet gebeurd was, bleek o.m. uit de toepassing van de Woonruimtewet. Deze was misbruikt om een stuk klasse- strijd te beslechten. En voorts was er de gezags ondermijning. „Bewijzen", riep de communist Hoogcarspel en die kreeg hij prompt. Van een van de communistische wethouders was er o.m. de uitspraak, dat de ver schillende burgemeesters van Finsterwolde „zwijnen en jak halzen" waren! In Finsterwolde IJMUIDEN. Gistermorgen om zes minuten over elf is de Scheveningen 9 „Prinses Marijke", de jager die ook vorig jaar de race om de Hollandse Nieuwe heeft gewonnen, de haven van Ijmuiden binnengelopen. Schipper W. F. Rog had niet zelf gevist, maar 51 kantjes van de Sch. 297 „Huberta" aan boord. De haring werd met auto's van i Binnen de pieren probeerde de de rederij onmiddellijk naar de Katwijker de „Frida" nog voorbij afslag in Scheveningen gebracht en tegen half twee geveild. De grote soort bracht f 480.de kleinere f517.— tot f619.— per kantje op. Het schip maakte een totale besomming van f 26.283. Een uur later lag de haring al in de Haagse winkels. Gemiddel de prijs: negentig centen. Er was overigens enige ont stemming over het feit dat de Sch. 9 niet had meegevist, terwijl het Bedrijfsschap zou hebben be paald dat aan de „race" alleen die schepen mochten meedoen die zelf ook gevist hadden. Daarom reserveerde het ge meentebestuur van Velsen de leg penning voor de winnaar van de race, voor het eerste van de beide schepen die vanaf de haringgron- den elkaar niets hadden toegege ven en om twee uur de pieren binnenliepen: de Vlaardingen 208 „Frida" voorop, de Katwijk 78 „Excelsior 2" daar onmiddellijk achter. te komen en op enkele tientallen meters van de kant lukte dat ook: door sneller wendbaarheid won de Katwijker een paar minuten op de Vlaardinger die de ketels tot berstens toe had opgejaagd om geen snelheid te verliezen. Die grote snelheid werd de „Frida" nu noodlottig: het schip kon niet snel genoeg achteruit slaan en moest toen met een grote boog naar de kant, waar de Kat wijker al had gemeerd en een grote krans van de Katwijker middenstanders en de zilveren penning van de gemeente Velsen in ontvangst nam. Het Bedrijfsschap deelde ons overigens later mede, dat het géén voorschriften had gegeven, zodat de Sch. 9 niet onoirbaar handelde. Hoe^dan ook: de haring is er. TOKIO (A.P.). Het achtste Amerikaanse leger is gisteren overgegaan tot een offensief over het gehele front waar de verbon den troepen de Chinezen voor zich uitjagen. De geallieerde troepen passeer den voor de derde maal in elf maanden de 38ste breedtegraad en vochten zich meer dan 6,5 k.m. diep een weg in Noord-Korea. Lt. generaal James van Fleet overschreed zelf de breedtegraad en bracht een bezoek aan tank en infanterieeenheden, die de voornaamste ontsnappingsweg van de communisten blokkeren. 's-GRAVENHAGE. Dr. ir. R. H. J. Roborgh, secretaris van de Katholieke Nederlandse Roeren en Tuindersbond, heeft een be noeming van de regering van Nieuw Zeeland tot directeur van een nieuw op te richten land bouwproefstation te Nelson aan vaard. Dr. ir. Roborgh en zijn ge zin zullen half November naar Nieuw Zeeland vertrekken. Half Juli gaat dr. Roborgh voor enige maanden naar Engeland om twee landbouwproefstations in Kent te bestuderen. Niet gracieus! (Sm.) Ook de pers galmt nog na over het gratie-debat in de Tweede Kamer. Het is niet alle maal even gracieus, wat er wordt opgemerkt en in het algemeen wordt de lijn doorgetrokken wel ke in de Kgmer te zien viel: met grof geschut gaat men te keet- tegen de barmhartigheid, waar voor van de zijde van de KVP in dit debat de aandacht werd gevraagd. Het grofst maakt het wel het „Parool," dat notabene in een artikel durft zeggen, dat de KVP „altijd getoond heeft, bereid te zijn alle soorten van collabora teurs, landverraders, oorlogs misdadigers e-d. aan haar hart te drukken." Wij hadden gedacht, dat een van de winsten in de politieke verhoudingen, ook na de bevrijding was dat men meer res pect had voor elkanders menin gen. Dit schijnt dan toch niet het ge val te zijn. Wie meent, dat hij de barmhartigheid mag verwach ten, moet dat voor zichzelf dan maar uitmaken, maar de opinie van een grote groep, die meent, dat de barmhartigheid een on misbare plaats heeft naast het recht, kan men toch op zijn minst genomen, eerbiedigen. Dat ve len dit niet doen, is hoogst be treurenswaardig. Dat zij er zó grof uiting aan geven, als in het „Parool" geschiedt' blijft ver be neden de maat. Meer zullen wij er maar niet van zeggen. Zelfs de schrijver in „Parool" heeft op de barmhartigheid recht.... Gelaten toezien? Sm.) In een rede te Arnhem heeft de heer de Bruyn van de KAB nogal sterke woorden ge bruikt, die wij niet allemaal on juist durven noemen. Wat ons in het kader van de Encycliek- herdenking, het meest opviel was dat de godsdienstig-zedeliike taak voorop stond in de taak van de K.AB., die immers allereerst „standsorganisatie" is en in dit verband vroeg de spreker zich af, of de beweging maar gelaten kon toezien, dat de geloofsafval hand over hand toeneemt. Nu, dat kan en mag de beweging zeker niet- Zij zou dan, dunkt ons, haar eers te en natuurlijke taak verzuimen. Niet alleen de K-A-B. zou zich 'n gewetensonderzoek over de vraag of er op dit punt genoeg gedaan wordt, met vrucht kunnen ge troosten. Op de vergadering van de Katholieke Middenstandsbond in het bisdom Haarlem moesten zowel directeur Kraakman, de moderator, als pater Alexander, de kernledder, klagen over teleur stellingen met betrekking tot de activiteit en de intensiteit, waar mede de godsdienstig-zedelijke doelstellingen van de bond wor den nagestreefd. Oorzaak? Zon der twijfel die overdreven zorg voor bet stoffelijke welke alle standen heeft aangegrepen, voor al na de oorlog. Als men zich nu, in deze dagen van encycliek herdenking, bezint op de grote waarden van de sociale leer der Kerk, dan moet zeker beter be seft worden, dat niet alleen ge pleit moet worden voor bepaalde rechten, maar ook voor bepaalde plichten. En dan is de plicht van het apostolaat een der voornaam ste: de veelbesproken encyclieken staan er vol van! Cheshire, Djakarta-A'dam, 24 Mei N.W. ter hoogte van Lissabon. Sibajak, Rotterdam-Melbour ne, passeerde 24 Mei Quar- dafui op weg naar Colombo Willem Ruys, 25 Mei v. Rot terdam n. Djakarta. PARIJS (A.P.) Gen. Omar Bradley, de voorzitter van de Am. Commissie van Stafchefs, zal op 2 Juni in Parijs aankomen. Hij zal een onderhoud hebben met Eisenhower en met hoge fuctionarissen van de legers der bij het Atlantisch Pact aangeslo ten landen. Op 6 Juni, die dag waarop 7 jaar geleden de invasie begon, zal hij het eredoctoraat van de Univer siteit van Cambridge ontvangen. spreekt men niet zo beschaafd als in den Haag, voerden de commu nisten later tegen, maar zo een voudig was het toch niet. De heer Scheps (P.v.d.A.) ont hulde dat in een als steeds vir tuoze speech. Toen de burgemees ter de heren uitnodigde om deze woorden ook eens buiten de Ge meenteraad te gebruiken, hadden zij geantwoord: „We zullen wel wijzer zijn dan levert U ons over aan de klassejustitie!" Toen de minister de kwestie van de steun- fraude behandelde, waarbij de wethouders zich niet bereid had den verklaard om de bedragen terug te vorderen, begonnen de communisten weer wild te roepen. (Vervolg pag. 5) De Sch. 9 de „Prinses Marijke" is Vrijdagmor gen als eerste de haven van IJmuiden binnen gelopen met 51 kantjes Hollandse Nieuwe aan boord van de Sch. 297 „Huberta". De schipper van de „Prinses Marijke" is Willem F. Rog. Links toont het uitladen van de eerste kantjes. Rechts de Sch. 9 „Prinses Marijke" loopt de haven binnen. Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord Tl. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen). K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd„ inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. -Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Neder!. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 26 Mei 1951 36e Jaargang No. 608

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1