De Noordermarktbond Rus mei Jongemannen van nu moeten christelijke toekomst bouwen Nationale kolfwedstrijden te Zuid-Scharwoude lILCKMANN II Gei maar ALKMAAR EN OMSTREKEN Hoofdkwartier Rode Kruis geopend De Rosten van de muziekverenigingen Feestavond R.K. Middenstand Ned. Kolfbond AGENDA ft Pastoor Drost sprak RUBBER Tentoonstelling Gezellig samenzijnvijf en twintig jaar Groene veiling van pootaardappelen onder zeer beperkte voorwaarden Uitvaart H. van Wonderen 11/2 P R I) Z E N Gemeentemuseum opengesteld Marktberichten Circa weei PAGINA 2 DINSDAG 29 MEI 1951 ALKMAAR. Gistermiddag heeft de voorzitter van het Actie- Comité van de afdeling Alkmaar van het Nederlandse Rode Kruis, Mr. M. G. L. ,van Schouwenburg het Hoofdkwartier aan de Lan gestraat geopend in tegenwoor digheid o.a. van de Burgemeester Mr. Dr. H. J. Wytema. Nadat de voorzitter van de afdeling, de heer J. Maats het welkomstwoord had uitgesproken, zeide Mr. van Schouwenburg, dat het hem ver heugde, de burgemeester aanwe zig ie zien, waaraan hij de wens vastknoopte, dat de burgerij het goede voorbeeld van de burger vader, om belangstelling te tonen voor de Actie van het Rode Kruis zou volgen. Het pand aan de Langestraat dat tot Zaterdag tot Hoofdkwartier is ingericht en van vloer tot plafond is behan gen met affiches e.d. die op dui delijke wijze de belangrijkheid van het Rode Kruis aan een ieder kenbaar maken, staat ge heel de dag door voor 't publiek open. Men kan er inlichtingen omtrent de Rode Kruis-actie in winnen, alsmede omtrent de ver schillende rallye's, die deze week worden gehouden en waarvoor men zich daar als deelnemer kan opgeven. De plaatselijke Muziekcorpsen hebben het bestuur en het actie comité hun belangeloze mede werking toegezegd. Hedenavond houden zij een muzikale rond tocht, om de actie van het Rode Kruis tot in alle hoeken van de stad bekend te maken. Het Surinaamse Muziekensem- ble van Max Woisky uit Bergen zal Vrijdagochtend tijdens de Kaasmarkt, van half elf tot twaalf uur een openluchtconcert ten bate van het Rode Kruis ten gehore brengen. Door de Rode Kruis-Colonne van de Alkmaarse afdeling is in de buitengemeenten reeds een bedrag van f 500 opgehaald. Diefstal van rijwiel ALKMAAR. In de nacht van Zaterdag op Zondag is uit een niet afgesloten schuurtje achter een woning aan de Heilooërdijk een damesrijwiel gestolen, terwijl van een andere damesfiets onder delen werden ontvreemd. ST. DOMINICUSPAROCHIE Lichtprocessie ALKMAAR De jongens en meisjes rond 17 jaar en ouder der St. Dominicusparochie gaan 31 Mei naar Runxputte i. p. v. de gewone Woensdag- en Donder- Hfiagavond congregatie. ~Je kunt 's avonds per fiets, bus, trein of lopend. De fietsers ver zamelen om 8.15 bii „Truitje". Allen echter zorgen uiterlijk 8.45 in Runxputte aanwezig te zijn. De lichtprocessie is niet alleen een fantastisch schouwspel, maar vooral een waardig slot van de Meimaand. Al heb je de hele maand het Lof in de kerk bijge woond toch kunnen wij beter tot Maria bidden, en daardoor haar gunsten ontvangen, op de plaats die zij nu eenmaal zelf heeft aangewezen. Een bijzon dere aansporing is dus alleszins overbodig. INGEZONDEN BII MEDEWERKING AAN DE 8 OCTOBER FEESTEN ALKMAAR. Men schrijft ons: Naar aanleiding van het verslag in Uw blad aangaande de ver gadering der 8 Uctober-vereni- ging en waarin de klacht naar voren werd gebracht dat door de plaatselijke muziekverenigingen voor haar medewerking een veel te hoog bedrag werd gevraagd, voelen zij zich gedrongen door middel van dit ingezonden schrij ven het tegendeel te bewijzen. Het totaal bedrag, hetwelk wordt ontvangen, bedraagt plm. f 1000.— tot f 1200.—. Volgens onderstaande specifi catie oestaat dit uit de navolgen de posten: Werkverzuim voor mensen, die vrijgemaakt moeten worden f 600.—; voor de kas, ontvangst iedere vereniging f 50.f 200. ieder lid krijgt 3 consumpties f 240.onkosten verlichting f 100.onkosten dirigenten f 100.—; totaal f 1200.— Zoals U thans wel zult be merkt hebben, zijn de kosten niets te hoog voor medewerking van vier muziekverenigingen daar in het geheel geen andere kosten zoals afschrijving van mu ziekinstrumenten enz. in reke ning worden gebracht. In dit geval zou het totaal be drag zeker de f 2000.passeren, als Tl weet, dat de aanschaffings waarde aan instrumenten, uni formen e.d. der vier verenigingen zeker gesteld kan worden op f 100.000.— Daarnaast wordt door zeker 65%'der leden een vrije dag op geofferd; zij stellen zich geheel ten dienste van hun vereniging, met het doel 't slagen der 8-Oc- toberfeesten te bevorderen. Zoals U begrijpen zult, voelen wij ons dan ook zeer onaange naam getroffen over de wijze, waarop in de 8 October-verga- dering over de muziekverenigin gen is gesproken. Wij spreken de wens uit, dat door middel van bovenstaande uiteenzetting het de aandachtige lezer duidelijk is geworden, dat de door ons in rekening gebrach te kosten niets te hoog zijn en de muziekverenigingen slechts één doel hebben: het welslagen der 8 Octoberfeesten. Muziekver. Postharmonie Muziekver. Excelsior R.K. Muziekver, St. Caecilia Chr. Muziekver. Soli Deo Gloria Botsing van twee auto's bij Friesebrug ALKMAAR Zaterdagavond omstreeks kwart voor negen reed een personenwagen over de Herenweg in de richting van de Friesebrug. Toen hij op het kruispunt toereed naderde links van de bestuurder een brand weerauto en hoewel de perso nenwagen voorrang had, remde de bestuurder uit alle macht, doch kon toch niet verhinderen, dat er een aanrijding ontstond. Beide wagens werden bescha digd. De Politie maakte proces verbaal op. Nieuwe dirigent Postharmonie ALKMAAR De heer D. An derson heeft om gezondheids redenen bedankt als dirigent van „De Postharmonie Alkmaar". Als opvolger is benoemd de heer A- Kaag te Hoorn. Geslaagd ALKMAAR. Bij het op j.l. Maandag te Amsterdam gehouden examen ter verkrijging van het diploma Socialp Verzekering, slaagde onze stadgenote mej. A. Schrale, commies bij het Hoog heemraadschap N.H. Noorder kwartier te Alkmaar. Repetitie „Odéon" ALKMAAR Het bestuur van „Odéon" verzoekt ons haar leden te willen mededelen, dat de re petitie van de operette „de Mas- cotta" heden Dinsdagavond 8 uur precies gehouden zal worden in Café voorheen „de Instuif" op de Laat. ingang Vlaanderhof. Op aller aanwezigheid wordt gere kend. Fancy fair Doca II ALKMAAR In het berichtje over de Fancy Fair Doca II in ons blad van gisteren is een naam weggevallen: Wij meenden te schrijven: Het Bloemenmaga zijn vaii Kessel zorgde voor een aardige bloemversiering. Gerepatrieerde militairen St. Josephparochie ALKMAAR Op de Be stuursvergadering van R.K. Thuisfront, St. Josephparochie werd gisterenavond meegedeeld, dat op 10 Juni a.s. in de St. Jo- sephkerk een Plechtige H. Mis zal worden opgedragen uit dank baarheid voor de behouden thuiskomst van de militairen van deze parochie. Des avonds 8 uur zal men in het Gulden Vlies een bijeenkomst beleggen, waar toe alle gerepatrieerde militai ren worden uitgenodigd. Dezer dagen zal men de uitnodigingen in de brievenbus ontvangen. Elke militair is gerechtigd 3 in- troducées op deze feestavond mee te brengen. Dader verduistering Solex gepakt ALKMAAR, Enige tijd ge leden werd door een verhuurder van rijwielen bij de Alkmaarse Gemeentepolitie aangifte gedaan van verduistering van een Solex rijwiel. De dader, een 31-jarige huisknecht te Amsterdam, werd te Groningen aangehouden en is naar Alkmaar overgebracht. ALKMAAR. In 't Gulden Vlies vierde de afd. Alkmaar van de R.K. Middenstandsbond haar jaarlijkse feestavond. De af delingsvoorzitter, de heer F. Put man mocht na opening met de Chr. groet een vrijwel volle zaal verwelkomen en verheugde zich over de grote belangstelling voor deze avond; hij spoorde de leden aan, om ook op de andere middenstandsbijeenkomsten be langstelling te tonen. De G. A„ Rector Holthuizen en de voorzit ter van de feestcommissie, de heer Tros waren verhinderd. Het feestprogramma werd dit maal verzorgd door het cabaret en variëté-gezelschap Haarlems Radio Cabaret dat uit vijf per sonen bestond, waarvan er maar twee boven de middelmaat uit kwamen. Dat waren Harry Bou- man, die op de eerste plaats een uitstekend goochelaar was, op de tweede plaats een goed pianist en op de derde plaats een verdien stelijk accordeonist. Zijn goochel toeren wist hij op een smeuïge manier aan de man te brengen. Dan was er 'n zekere Corty, die als evenwichtskunstenaar 'n uitstekend nummer weggaf en na de pauze een lachnummertje pro duceerde, dat wij minder ge slaagd vonden en dat voor nuch tere toeschouwers bepaald onge nietbaar was. De derde man, die de leider van het ensemble was, kon ons als conferencier niet bekoren; in zün zang en voordracht was hij vaak gechargeerd en sentimen teel. Enkele imitaties van beken de artist.en waren niet onver dienstelijk. De dames-medewerksters speel den zó'n bescheiden rol, dat z.e geen aparte vermelding verdie nen. Het geheel was dan ook een matig programma, dat geen ge lukkige greep geweest is. Na afloop had een verloting plaats die vlot verliep, waarna onder leiding van Jack Smit nog 'n uurtje gezellig werd gedanst. ALKMAAR. Het Hoofdbe stuur van de Ned. Kolfbond ver gaderde Zaterdagmiddag in „Cen tral" te Alkmaar. De jaarlijkse Nationale wed strijd zal worden gehouden op 8, 9, 10, 11 en 12 September a.s. in café ,De Fortuin" te Barsin- gerhorn. Het volgend jaar zal de Natio nale wedstrijd waarschijnlijk worden gehouden te Krommenie in de baan van de heer Bogte. Op de volgende algemene ver gadering zal het bestuur 'n voor stel doen betreffende 'n uniforme regeling van verdeling van de prijzen bij 50 slagen-wedstrijden etc. Ook werd er op gewezen dat de sociëteiten hun Hoofdbe stuursleden voor 4 of 5 jaar moe ten kiezen en dat niet ieder jaar een ander lid als Hoofdbestuur der moet worden aangewezen. FILMS: Cinema Americain: De onvindbare Pimpernel, 14 jr.; Rex Theater: De wolf van Sila, 18 jr.; Har monie: Assepoester, a.l.; Victoria-theater: Het ge heim van de drie vrouwen, strikt volw.; voorstellin gen 2.30 uur (Rex) en 8.00 uur. TENTOONSTELLINGEN: Gemeentemuseum Breed- straat. De elf Grafici, ge opend 710 uur. APOTHEKEN: Voor spoed gevallen is 'na 6 uur- des avond geopend: Apotheek Kruisinga, Koorstraat 59; Apotheker G. Kruisinga. 7.30: Victory, bijeenkomst Vrienden van het Museum 7.30: Kapel Piusgestieht, bij eenkomst Salesiaanse me dewerkers. INVITATIE-TOURNOOI N. VENNEKER A. Seekles kampioen ALKMAAR Nadat Zater dagavond de heer Heusy met 10 matchpunten en algemeen mo yenne van 3.09 de leiding had genomen, was het voor deze spe ler alleen nog maar zaak om uit de laatste partij welke hij tegen Seekles moest spelen, 1 punt te halen. Voor Seekles, die op de twee de plaats stond met 8 matchpun ten met óók een algemeen mo yenne van 3.09. was de kans ook groot om kampioen te worden als hij zijn laatste partij tegen Heusy zou winnen. Onder zeer grote belangstel ling werd om 8.30 uur een aan vang gemaakt met deze partij, waarin Heusy met de beste pa pieren startte; aanvankelijk leek het, dat Heusy er in zou slagen de partij te winnen, maar door een pracht-serie van 25 car. van Seekles werd het voor Heusy te machtig, zodat Seekles gestadig uitliep en de partij in 16 beurten uit maakte en Heusy op 50 car. liet staan. De voorzitter van de B V. „de Drie Ruiten", de heer Morsch, huldigde de kampioen en over handigde hem beker en me daille; vervolgens reikte hij prij zen aan de andere deelnemers uit. Tenslotte dankte de heer v. d. Schilden namens de acht spelers voor de gastvrijheid van huize Venneker. Hij bood Mevr. Ven- nelcer een grote 'fruitschaal aan. De uitslagen van Zaterdag avond: A. v. d. Schilden 75 D. Korver 69 C. Kalman M. Heusy L. v. d. Aakster B. Duin 32 75 75 69 24 13 3.12 24 13 2.87 18 8 1.77 18 15 4.16 25 21 3.00 25 12 2.76 20 15 2.75 20 19 3.75 15 19 5.00 15 8 2.80 N. Krijgsman 55 A. v. d. Schilden 75 N. Krijgsman 75 A. Seekles 42 De slotpartij van Zondagavond is geëindigd als volgt: A. Seekles 75 16 25 4.86 M. Heusy 50 16 10 3.12 De eindstand luidt; A. Seekles 7 490 150 25 3.26 10 M. Heusy 7 480 155 18 3.09 10 C. Kalman 7 459 151 28 3.03 8 Krijgsman 7 470 159 20 2.95 8 A. v. d. Schilden 7 480 168 19 2.85 6 L. v. d. Aakster 7 463 173 21 2.67 6 B. Duin 7 455 173 13 2.62 6 D. Korver 7 394 161 22 2.44 2 BERGEN. Voor de R.K. Jon- eemannenverenigine. alsmede voor vele ouders, sprak pastoor Drost uit Schoorl over de huidice wereldontkerstening. In de encyclieken duidt de Paus de cirkelgang aan van haat, on tucht en klassestrijd, die door de jongeren doorbroken moet wor den met een zuiver christelijke geest. Dit moet tot de jongeren doordringen. Op de eerste plaats ligt hier een taak voor de ouders. Doch de ouders moeten eerst zelf van deze geest doortrokken zijn; dan pas krijgt de huidige gene ratie meer weerstandsvermogen dan de vorige. De christelijke beginselen zijn voor iedereen en in iedere stand moet de christelijke geest heer sen. Liefde voor elkanders belan gen; de rechten van anderen er kennen en weten te offeren. Dit is in de geest van het christen dom, de grondslag voor een hech te samenwerking en samenleving. Vele jongemannen van 1819 jaar halen de schouders op bij de woorden Kerk en godsdienst. Ze zijn niet doorstroomd van een goed geloof en niet ingeschakeld op bovennatuurlijke geloofsbele ving. Ook de vader is vaak on verschillig, leeft in een sleur en is niet geraakt ddor de zevenvou dige gaven van H. Geest. Hier door wordt het de moeder zo moeilijk gemaakt de kinderen godsdienstig op te voeden. Om bewuster te leven in de Christe lijke geest moeten wij de genade middelen benutten en tot de H. Tafel naderen. Het is verheugend, aldus spr., dat de jongens in katholiek ver band ieis persoonlijks meekrijgen, door omgang met katholieke vrienden, en vooral dat zij ver draagzaamheid leren beoefenen en hun mneilijke conflicten met hun leiders bespreken. Maar, zal men vragen, krijgen zij dit niet thuis en alleen hier? Ja, helaas, reie ouders begrijpen hun kinderen niet 'door de enorme veranderingen in dit tijdsgewricht. Wat 10 jaai geleden niet mocht, kan nu wel. als het in zich geen kwaad is. De ouders moeten reëel zijn en een scheidingslijn trek ken, die o zo moeilijk te trekken valt, doch waar God hen bij zal helpen. Hierna ging men over op het DODELIJKE VAL SCHAGEN, Maandagavond te omstreeks half acht is de on geveer 40-jarige echtgenote van de heer E. de Jong, employé van de fa. Trapman te Schagen, ten gevolge van het springen van de achterband van hun motorrijwiel gevallen en aan de bekomen blessure bezweken. Het echtpaar de Jong reed ter hoogte van De Kreil op de Pro vinciale weg toen de achterband klapte waardoor de motor begon te slingeren. Mevr. de Jong viel van. hetvoertuig met, haarhoofd op het'wegdek waardoor zij met èeii zware hoofdwonde bleef lig gen. De ontboden arts, dokter Posthuma constateerde een zeer ernstige schedelbasisfractuur doch geen verdere kwetsuren. Per ziekenauto van de firma Deutekom werd de gewonde naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, alwaar zij te middernacht, zonder bij kennis te zijn gekomen, is overleden. Advertentie LAARZEN 8. HAKKEN LINNEN SCHOENEN feestelijke gedeelte van de avond. Als eerste van de drie muziek- clubs traden de dames op met hun mandolineclubje onder, lei ding van de heer C. Beekman. Gevolgd door proffessor „Willet- ti" met zijn goocheltoeren, waar op in aansluiting de Accordeon band onder leiding van mej. A. Büster muziek van goed gehalte ten beste gaf. Na de pauze kwam de derde band in actie, dis ook nu weer op uitnemende wijze" werd aan gekondigd door de conferencier, de heer N. Bleeker. De avond stond geheel in het teken van eigen ideeën en eigen stijl, de tegenwoordige jeugd ken merkend. Als bekroning van de in alle opzichten stijlvolle avond, bracht de 15-jarige Siemon Rose twee viool-solo's ten gehore, wel ke grote indruk maakten. D.I.O. Handbal BERGEN Zaterdagavond heeft deze club haar laatste competitiewedstrijd gespeeld tegen V.B.O. uit Oudorp. Door de gladheid van het veld kon van mooi spél geen sprake zijn en werd met onderling goedvin den de rust overgeslagen. D.I.O. heeft in dit speelseizoen alle wedstrijden gewonnen en behaalde 77 punten voor en 11 tegen. De meisjes hebben hun kampioenschap dan ook ten volle verdiend en hopen met medewerking van iedere speel ster, door trouw trainingbezoek, in de tweede klasse eveneens successen te boeken. Thans kun nen meisjes vanaf 14 jaar als lid worden ingeschreven. Rietschouw EGMOND a. d. HOEF. De rietschouw voor de Wimmenum- merpolder is vastgesteld op 31 Mei 1951. In het belang van een goede afwatering wordt stipte medewerking gevraagd. BEKROONDE AFFICHES E.C.A. BERGEN. Het Kunstenaars Centrum Bergen heeft in de ex- nositiezaal van „De Rustende Ja- eer" te Bereen een tentoonstel ling ineericht van de 25 bekroon de inzendingen voor de Interna tionale Affiche wedstriid 1950. uitgeschreven door de Economie Cooneration Administration, en waarvan de eerste nriis toeviel aan de Hollander Revn Dirksen te Heemstede. Al deze affiches zijn symboli sche voorstellingen van vrede, welvaart, opbouw, en samenwer king onder de volkeren van Eu ropa. Er hangen werken van nog enkele andere Nederlandse kun stenaars, en van Zwitsers, Itali anen, Fransen, Zweden, Oosten rijkers, Duitsers, Engelsen, een Belg en een Turk. Zij allen zien met hoopvolle verwachtingen de toekomst -in en verbeelden Eu ropa, als een schip, met de vlag gen van alle vrije naties van Europa, de einder bespringend, als een machtig en imposant ge bouw, dat hoger rijst, naarmate de arbeiders samenwerken. Als een boom, die geplant is en ver zorgd wordt door alle vrije na ties; de samenwerking wordt ver zinnebeeld door hecht ineengesla gen handen, de eenheid door.een hechte ketting etc., alle symbolen getooid met de talrijke nationale kleuren met spreuken als: „Pour un niveau plus élevé"; „recous- truie L'Europe";„Whatever the weather, we must move together" „Frieden durch intereuropaische zusammenarbeit", etc. De expositie is te bezichtigen op de Zondagen 3, 10 en 17 Juni a.s. uitsluitend van 14.3017.30 uur. K.A.B.-ers naar Rotterdam BERGEN 46 leden van de K.A.B., waaronder 14 leden uit Schoorl, trokken naar Rotter dam ter herdenking van de en cyclieken. Er werd gereden via Bloemendaal waar het ere-kerk- hof werd bezocht. Om kwart voor een werd de terugtocht aanvaard met als passagier de Weleerw. Heer Pastoor Drost van Schoorl. Het was een ge beurtenis die niemand licht zal vergeten. ZUID-SCHARWOUDE De kolfsociëteit „Gezellig Samenzyn" vierde haar zilveren jubileum. Ter herdenking van dit feit werd een nationale kolfwedstrijd gehouden. Zaterdagmiddag begon de wedstrijd, die nu nog voortduurt De voorzitter van de jubi lerende vereniging, de heer L. Schrijver, opende Zondagmiddag de bijeenkomst en verwelkomde speciaal het Hoofdbestuur, de beide wethouders van de gemeente Langendijk en de be langstellenden. Spr. memoreerde de geschiede nis van „Gezellig Samenzijn" en bracht hulde aan de oud-kastelein de heer Rijper Sr. en diens echt genote voor het goede werk, dat ze voor de sociëteit hebben ge daan. Spr. huldigde voorts de secretaris, de heer G. Mettes, die 25 jaar het secretariaat had ver vuld en bood hem namens de vereniging een vulpen aan. Als voorzitter van de Nederl. Kolfbond complimenteerde de heer L.'Mallekote de Sociëteit en de secretaris met het 25-jarig ju bileum. Wethouder Kuiper sprak na mens het gemeentebestuur 'n woord van felicitatie. Namens het Gemeentebestuur bood spr. de jubilerende vereniging 'n bloe menmand aan. De heer J. Schenk Az. sprak als voorzitter van de Noord-Holl. Kolfbond en namens de Sociëteit Barsingerhorn. NOORDSCHARWOUDE De veilingvereniging „De Noorder marktbond" hield dezer dagen 'n bestuursvergadering. De Voorzitter, de heer P. Duij- ves. verwelkomde speciaal de Ere-Voorzitter, de heer J. Klif fen. Het seizoen loopt ten einde en heeft 'n zeer droevig slot. Met de Rode kool gaat het nog wel maar met de Gele en Deense witte kool is het zeer treurig ge steld, aldus de voorzitter. Bijna alles draait door. Spr. vreesde dat er van 'n toeslag heel weinig terecht zal komen. De fondsen zijn uitgeput. Dat de toestand niet rooskleurig is blijkt wel uit de aanvragen om oogstcredieten. Getracht zal worden om uit an dere bronnen nog 'n steun te krijgen op de kool. Spr. hoopt dat het nieuwe sei zoen beter zal zijn dan het afge lopen seizoen. Medegedeeld werd dat de pro centuele heffing nogmaals zal worden besproken in de Vier bond. Er worden pogingen ge daan om 'n „Mededelingenblad" te laten verschijnen van de „Vierbond". Gepoogd wordt om 1 blad per maand te laten ver schijnen en 3 extra-bladen per jaar voor noodzakelijke medede lingen. De kosten bedragen fl.50 per blad per jaar. Voor de N. M. B. komt het dan op pl.m. f2000. per jaar. De „Noordermarkt bond" heeft echter 'n mededelin genblad waarvan de kosten be langrijk minder zijn. Verschillende sprekers uiten zich over het voor en tegen van 'n „Mededelingenblad". De ver gadering was ervoor om het eigen mededelingenblad te hand haven en niet in te gaan op het aanbod van de „Vierbond". Van het Centraal Bureau was 'n schrijven ingekomen betref fende de oprichting van 'n werk gevers-organisatie uit de veilin gen naast het C. B. Deze organisatie kan dan met de werknemersorganisatie confe reren over de ionen van het vei- lingspersoneel. Besloten werd om aan het C.B. te berichten dat de N.M.B. ac- coord gaat met de oprichting van 'n werkgevers organisatie. Aan de Commissie van Juridi sche Bedrijfsvoorlichting werd f50.— subsidie gegeven. De leden welke voorlichting wensen op een of ander gebied kunnen zich wenden tot de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst, Ktorenmarkt 15 te Hoorn. In bespreking kwam het punt, waarvoor de vergadering werd belegd, n.l. het houden van zgn. „groene veilingen" van pootaard appelen. De Provinciale Commissie wil de poters reeds geveild zien voordat ze zijn gerooid. Er was 'n ontwerpregeling ter vergade ring van de- koop- en leverings voorwaarden. De heer Paarlberg was tegen het houden van „groene veilin gen". De handel heeft erom ge vraagd en wil 'n zeker kwantum in handen krijgen op 'n goedkope manier. De heer J. Koopman wees er op dat de poter-verbouwers ge bonden waren via de veilingen of via de coöperaties. Door het houden van „groene veilingen" breken we dit weer af. De heer R. v. Nienes wilde het voorstel niet direct verwerpen. Er is misschien iets voor te zeg gen als de handel 'n zeker kwan tum poters vroeg in handen krijgt. Na veel discussie werd besloten dat de Noordermarktbond vóór het „groen veilen" van pootaard appelen was onder het beding dat eerst met de coöperatie's overleg zou worden gepleegd over de minimumprijs van de poters. De „groene veilingen" dienden niet vóór half Juli gé- houden te worden terwijl de ver koop en bloc moet plaats heb ben Of deze bepalingen op de ver gadering van de Prov. Commis sie zullen worden aanvaard werd betwijfeld maar men zal ze on verzettelijk handhaven. De heer Volkers bracht bli de rondvraag de toeslag op de kool ter sprake. De fondsen zijn wel uitgeput maar er worden pogin gen gedaan om uit andere bron nen geld beschikbaar te krijgen. Spr. vroeg of de N.M.B. deze po gingen wilde ondersteunen wat natuurlijk instemmend werd be antwoord. Ook werd nog ge ïnformeerd of er reeds iets be kend was over de mogelijkheid van subsidie voor verbetering van koolbewaarplaatsen etc. Hierover zal worden geïnfor meerd bij de Rijkstuinbouwcon- sulent. N.K.J.B. Heiloo HEILOO Zoals wij reeds berichtten, heeft de Weleerw. Heer Kapelaan Tettero zich be reid verklaard, Woensdag 30 Mei a.s. voor de N.K.J.B. leden een en ander te komen vertellen van zün reis naar Rome, welke hü gemaakt heeft tijdens de grote K.A.B. bedevaart. Vanzelfspre kend worden alle leden dan ver wacht. Woensdagavond 6 Juni wordt het winterseizoen gesloten: dit wordt een grootse feestavond, waarvoor wel geen aansporing nodig zal zijn. Ook de leden van de Jongemannen Club zijn op deze avond van harte welkom. NA AANRIJDING DOORGEREDEN URSEM. De Alkmaarse chauffeur A. K. welke te Ursem een meisje had aangereden en tamelijk ernstig verwond, stond voor de politierechter terecht omdat hü na het ongeval niet ter plaatse was gebleven voor 't ge ven van inlichtingen. Van enige schuldvraag was hier geen sprake want het bewuste meisje dat met andere kinderen bij een bakkers- fiets stond, was tijdens het ach teruitraden van de truck met op legger van haar plaats gegaan en aldus tussen de driewieler en de auto bekneld geraakt. De officier nam hem echter zeer kwalijk dat hij was doorgereden toen de be langstellenden zich met 't meisje in huis hadden begeven. Aange zien niet duidelijk gènoeg kWam vast te staan of de identiteit van de chauffeur terplaatse genoeg zaam bekend was, werd de zaak aangehouden voor het horen van meer getuigen. Zaterdag en Zondag namen 82 kolvers aan de wedstrijden deel, In de eerste klasse behaalde het korps van ,,Op Maat" de hoogste punten, nl. 421 'p. in 3 series. P. Molenaar was de hoogste personele kolver met 150 p. Jn. Klopper uit Enkhuizen staat op de 2e plaats met 143 p. Hoge series werden geslagen door P. Woestenburg 55 pt., P. Molenaar 51 pt., Jn. Klopper 56 pt.; Jb. Schermer 54 pt.; Jn. Bak ker Wz. 53 pt.; A. Berkhout 55 p.; P. Kat 50 pt.; Fl. Mienes 53 pt.; G. Mul 55 pt.; N. Rijper 51 pt.; C. Vlug 57 pt.; Jn. Schrieken 53 pt. en C. Goel 58 pt. In de 2e klasse staat het sajet- korps van „Op Maat" boven met 341 pt. in 3 partijen. De hoogste personele kolver was de heer J. Molenaar van Nieuwe Niedorp met 140 pt„ gevolgd door P. Goet van Zuid-Scharwoude met 132 p. Hoge series werden geslagen door KI. de Bakker 57 pt.; W. Kuin 53 pt.; Jn. Hart 50 pt.; C. Berkhout 55 pt. en P. Goet 53 pt. In de 3e klasse leidde het korps van „Ons Genoegen" te Noord- Scharwoude met 334 p. De hoogste personele kolver was S. Overman van Barsinger horn met 122 pt., op de voet gevolgd door H. Blom van Nrd.- Scharwoude met 121 pt. Hoge series werden geslagen door H. Blom met 52 pt. en S. Overman met 50 pt. OUDORP. Onder grote be langstelling had Maandag de plechtige Uitvaart en begrafenis plaats van de heer H. van Won deren, in leven Directeur van het Parochiaal Zangkoor. De zangers hadden zich naar de woning van hun overleden directeur begeven en volgden te voet het stoffelijk overschot naar de kerk. Terwijl de kist, die met een prachtige krans van het zangkoor gedekt was, naar de kerk werd gedragen zong het koor „Jesu Salvator Mundi". De H. Requiemmis werd opgedragen door kapelaan Brink man di.e ook de absoute verricht te. In de geest van de overleden directeur voerde het koor op zeer verdienstelüke wüze de Requiem mis van Renierse uit. Onder de aanwezigen merkte wü o.a. op de Zeereerw. Heer Pastoor die voor deze gelegenheid speciaal uit het ziekenhuis was gekomen, de burgemeester van Oudorp, 't Kerkbestuur en het R.K. Armbe stuur, waarvan de overledene deel uit maakte, verder afgevaar digden van de besturen van Pol der en Waterschappen in -welke college's de overledene zitting had. Met het bidden van vijf Onze Vaders werd de plechtig heid besloten. ALKMAARSE EXPORTVEILING Maandag 28 Mei. Aardappe len (nieuw) 4161; oud 6.5013; Asperges dik: wit 1.181.28, blauw 3171: komkommers 28-36 tomaten A 1.52; bloemkool: IA 50—62, I 38—48, II 26—36, III .1524; rode kool 6.50; spinazie 833; sla 28; postelein 2238; andijvie 3146; radijs 59; ra barber 415; bosoeen 3245; uien 28: prei 823; soepgroen ten 23.50; peterselie 3,50: raap stelen 26.50; St. Rémy 38—46. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen drooe weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Koude nacht. Morgen over dag ongeveer dqzclfde tem peratuur als vandaag. f Advertentie) Woensdag speciale aanbieding Vele SWAGGERS en MANTELS voor Vi prijs „Billijk man" Langestraat 23 Alkmaar EGMOND AAN ZEE. In te genwoordigheid van vele genodig den opende de Burgemeester van Egmond aan Zee. in tegenwoor digheid van de beide Wethouders het Gemeente-Museum. Wat wii straks zullen zien. aldus burge meester Niele. is nog maar een begin. Maar niettemin zal het van gro te betekenis worden voor onze niaats. omdat hier kan worden be waard en vastgehouden, wat van belang is voor haar geschiedenis. De bedoeling is, dit museum nog verder uit te .breiden en spre ker hoopte, dat het niet lang meer zou duren om het museum, dat thans in een kamer van het Raad huis is ingericht, onder te bren gen in een apart gebouw. Vele voorwerpen, betrekking hebbende op de geschiedenis van ons dorp berusten nog in Alk maar, maar wij zullen hopen, dat wij die t.z.t. in Egmond mogen tentoonstellen. In het bijzonder had de Burge meester woorden van dank aan de initiatiefnemers, de heren C. Wijker en C. J. van Pel, geassis teerd door de heer van Thiel. De heren Kockx en Apeldoorn mochten een woord van dank in ontvangst nemen voor het schen ken van de meubelen. Vervolgens nodigde de heer C. Wijker het gezelschap uit een kijkje te nemen, in de geheel in de trant van een oud-Egmonds binnenhuisje, ingerichte museum zaal. Een prachtige verzameling prenten en oude foto's. Een plat tegrond uit de jaren plm. 1700, waarop duidelijk te zien is, dat het Pompplein, dat nu aan het Westeinde van het dorp ligt. toen het midden van de plaats uit maakte. Het Westelijke deel van het dorp is in de loop der jaren geheel door de zee verzwolgen. De heer Wijker vertelde ons nog, dat enkele diepzeevissers zich bereid hebben v irklaard, de in de, netten mee naar boven gebrachte dieren uit de diepzee, die in de regel niet houdbaar zijn, direct op zee op sterk water te zetten en ze zo te bewaren voor het museum. Veel interessants is er reeds te zien, en we kunnen ilder aanra den eens een kykje te gaan ne men. VEEMARKT ALKMAAR Slachtveemarkt 28 Mei. Aan voer 65 koeien f 5501200, 1ste kwal. p. K.G. f 2.303.00; overige soorten per KG f 2.602.80; 1 graskalf; 117 nuchtere kalveren f 3075; 236 varkens; vleesvar kens en spekvarkens per KG f 1.881.90; lichte varkens f 1.84- 1.88; zeugen per kg f 1.681.74. Viel er over de gehele markt een luie handel waar te nemen, het meest trekkend ging het bij de koeien. De animo is er wel, maar de hoge prijzen weerhou den de slagers tot het uiterste met kopen. De noteringen onder gingen, vergeleken bij verleden week, weinig verandering: ook nu zijn er weer koeien voor f 3.20 p. KG van de hand gegaan. Het wederom gedaalde kwan tum nuchtere kalveren werd te gen vaste prijzen stug verkocht. Uitgebeend en per KG komen de zware kalveren op plm. f 3 en de voor de worst bestemde dieren op plm. f 2.60. De niet ruime aanvoer van var kens was voor de vraag toch vol doende. Met een luie handel wer den de dieren verkocht tegen prijzen, die vrijwel gelijk waren aan die der vorige week. De ver handeling van varkens geschiedt te Alkmaar met korting op 't levende gewicht. Willibrordusveiling HEILOO, 28 Mei. Aardbeien 0.400.65; asperges 0.984.20; spinazie 0.180.31; postelein 0.220.28; bloemkpol 0.450.60; kropsla 0.030.08; rabarber 0.04 —0.09: wortelen 0.380.50. AVENHORN 26 Mei. Witlof I 20—23, II 18—20, III 13—18 per 100 kg. Aanvoer 2150 kg. Aard appelen 9.60. Aanv. 100 kg. LANGEDIJK, 28 Mei. 3200 kg rabarber 45: 3300 gele kool 6; 1000 Deense witte 5.50. Doorge draaid: 3300 gele kool 1000 witte kool. Nrd. SCHARWOUDE. 1350 kg. witlof IB 16—28: II B 18—20; III 10; stek 6—17: 2300 kg. uien 6.30—14.70; grote 13.60; 2500 kg. prei 8; 2100 kg. rode kool 8.70 20; 44000 kg. gelë kool 6; 49000 kg. witte kool 5.505.90. doorge- draagd 40.000 kg. gele en 10.000 kg. witte kool. W ARMENHUI ZEN 29 Mei 520o kg prei 8; 4700 kg prei door gedraaid; 17.500 kg gele kool, 2000 kg rabarber, 100 kg rode kool doorsedr. PURMEREND Schotse Mui zen f 46: KI. aardappelen: Schotse Muizen "45; Bloemkool 23^-66; spi nazie 1641; postelein 1621: sla 210; andijvie 1033; radijs 7.50; raapstelen 24; rabarber 412; 'bospeen 3646; prei 811; aard beien .1,803 LANGEDIJK. 5000 kg ra barber 44.50; 900 kg witlof I 31, witlof II 26; 15.000 kg Deense witte kool 5.705.90: 400 kg gele kool 6.doorgedraaid: 11.000 kg witte kool. 1» Twee maai* in het Pool Met hun D( record voor De tochten varieerden (Van o DINSDAG, 2£ wil zeggen e ninklijke Mat hele vlootoel zullen gaan r gooid in de golven ploeg Kanaal, om i de oorlogsbc ontmoeten. Ei De jongens h< te horen. Vermoedelijl 12 Juni a.s. v landse wateren zullen de bem Ms. schepen van een fris 1 ten. Want de si langs gevormd ben er al een oefeningen op Zee. Enkele d; men ze terug havens, maar richten ze de 1 de Westkust, r gelse krij trotse kusten van K schijnlijk zulle, legenheid krijf beroemde kust iets meer te J want men mc dat wij daar e land züllen gaa pelt men niet land, ter zee c ruchten blijver niemand weet Command an Niemand? Nati commandanten lende schepen lige plaats in bekende verze hebben liggen, pas mogen wc Waarschijnlijk Fransen nog v singen voor de pen in petto, j zij: wij stomen rustig en welg tegemoet en or tein-luitenant t Neeve, commar tenaer heeft er En m{jn colli Pret Bakker zi achter in zijn 1 te broeien ovei en nieuwe ver zilte taal van d< lui hoogtij zal 1 het ogenblik, r driftig en onsti kanaal zoekt, is tijd maar over er ook voor ders te doen zi ren over schoni vantiegenoegens ziekte en wat i maar daargelate Maar ter zak de havenplaats kust van het zullen de oorloi verschillende W den zich bii elka der bevel te w< de Franse viool raai Pothuau. zal dan onder zii sen oorloesbodi zelf. voorts uit 1 Denemarken. N< wegen. De maritieme de deelnemende eveneens aan d gres" bijdragen de lezer derhalv sluiten, dat er schepen aanwez hetgeen inderda aeerd is. Voorts

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2