mewiA De kas van Labour is allesbehalve berooid De jaarvergadering besloot tot een verhoging van contributie Parochiekerk te Bakkum hedenmorgen ingewijd de goud-gele Waterbeheersing probleem voor het gehele land Kampioenschap Hoofdklasse door Ligthart gewonnen BILJARTEN Hoge moyennes en series Pastoor Zijlstra in het zilver Mgr. Amrnerlaan verrichtte de plechtigheid Biddag op 31 Mei &ÉÉSSI shag! Britse verkiezingen in zicht Standen in afdeling Noord-Holland Vereniging Noordhollandse Waterschappen Auto's op polderwegen D.W.O. kampioen Inleiding van Ir. Visser Over de handhaving van de H.O.V. PAGINA 4 DINSDAG 29 MEI 1951 HOORN. De organiserende biljartvereniging „Kets niet" te Hoorn kan op een zeer geslaagd vierdaags tournowi terugzien. De biljartaccomir.'odatie in hotel De Keizerskroon en het mate riaal door de heer Feller ver zorgd, heeft aan de hoogste eisen voldaan. De Nederlandse Biljart bond heeft met dit tournooi een propaganda gemaakt van niet te onderschatten waarden en zeker is bewezen dat biljarten geen caféspelletje meer is, maar een tak van sport die waard is be oefend te worden. Ellebroek en zijn commissie leden kunnen tevreden zijn. Groot was de publieke belang stelling, vooral de laatste dag. „Kets niet", daartoe in de ge legenheid gesteld door „broeder in de biljartkunst", bood officials en deelnemers met hun dames een autotocht door West-Fries land aan alvorens met de laatste partijen werd begonnen. Deze geste werd zeer op prijs gesteld. Ligthart won ongeslagen en is een belofte voor de toekomst. Bakker heeft zijn district op keurige wijze vertegenwoordigd en heeft voor vele hoogtepunten gezorgd. Rappel- en trekstoot voerde hij uit volgens de rege len der kunst. Ziin tweede plaats is dan ook zeker verdiend. Overdiik was de geroutineerde, zonder angst voor problemen. Weber en Bloemink resp. 4 en 5, vormen met dp bovenste drie een aparte groep. Zij zijn het die juist de laatste dag hun klasse toonden. De Groot, Lebrun en Kersber gen vormden eveneens een groep en werden na „gewogen" te zijn, iets te licht bevonden, doch zwaar was hun gewicht als goede sportieve verliezers. Ook Zaterdagmiddag bracht Ligthart twee winstpunten daar hij in een aanvankelijk stroef be gonnen partij, Bloemink in 19 beurten bedwong. De laatste fi beurten scoorde hij 26. 41, 9, 26, 35, 13 en 15. Bloemink strandde op 171 eervol. Weber won op regelmatige wijze zijn partij van Kersbergen, die in dit tournooi de zwakste broeder was. Bakker speelde tegen De Groot. Na 5 beurten noteerden we 21029. Toch werden het nog 12 beurten voordat de 250 vol waren. De Groot verloor kansloos en bleef op 109 staan. Overdijk toonde ziin klasse met een keurige serie van 93 en won van Lebrun in 15 beurten. Een prima partii. LigthartDe Groot werd we derom winst voor Ligthart, ter wijl Overdijk De Goot geen kans gaf. Bloemink moest aan Bakker de winst afstaan in 14 beurten. De voor Zondag vastgestelde WIERINGERWERF VIERT ZONDAG A.S. FEEST WIERINGERMEER. De Z.E. Heer nastoor W. N. Ziilstra van Wieringerwerf herdenkt vandaag Dinsdag 29 Mei de dag. waarop hii vóór 25 iaar priester werd ge wild. Als iong neomist kreeg hii als eerste taak toebedeeld kane laan te ziin in de parochie te Medemblik. waarna hii niet min der dan 16 jaren aan één stuk kanelaan was te Rotterdam in de narochie van de H.H. Martelaren van Gorkum. In 1934 volgde zijn benoeming tot rector van het Piusgesticht te Alkmaar, alsmede tot moderator van het R.K. Lyceum aldaar. Pas kort geleden, en wel in December van 1949. kwam zijn benoeming af tot Pastoor van de met ingang van dat moment zelf standig geworden Christus Ko ningparochie te Wieringerwerf. Reeds spoedig legde hij daar een intense activiteit aan de dag, en bemoeide zich vooral met het jeugdwerk, terwijl door hem te vens een Mannencongregatie werd opgericht. De parochianen van Wieringerwerf maken zich op om het zilveren jubileum van de in middels allerwege bemind gewor den parochieherder tot een on vergetelijk feest te maken. Zon dagmorgen om half 10 wordt de plechtige H. Mis opgedragen. Na de middag is er een alge mene receptie in „De Maaier", waaronder te plm. 2 uur het pa rochiegeschenk wordt aangebo den. Daarna bestaat van 3 tot 4 uur gelegenheid voor de parochia nen om hun beminde herder te feliciteren. Die- dag wordt om 5 uur de viering besloten met een plechtig danklof. Zondag daarna, op 10 Juni a.s., zullen alle parochianen zich voor een buitenkerkelijke viering van Pastoor Zijlstra's jubileum in Hotel Smit te Middenmeer ver enigen. Het programma daarvoor zal evenwel nog nader worden bekendgemaakt. partijen konden Ligthart doen struikelen doch dit bleek alleen theorie. Toen de voorpartijen door Kersbergen en Lebrun resp. van de Groot en Bloemink waren verloren, was het grote moment aangebroken. Weber moest Bakker en Over dijk moest Ligthart bestrijden. Onder doodse stilte voor een maximum aantal belangstellen den werden de laatste uitstoten gemaakt. Weber speelde ziin partii van dit tournooi. Toen Bakker in de 7de beurt een totaal van 88 liet noteren, brak hii los, We noteer den 492628—43 zo snel ge speeld dat zelfs de rustige Bakker even uit evenwicht werd ge bracht en het antwoord niet kon vinden. Met 835—6 was in de 13de beurt Bakker geslagen. Gelijktijdig zocht Overdijk naar een kans Ligthart te slaan doch bewust en rustig speelde Ligthart ook de laatste 250 vol in 16 brt. in welke partii alleen Overdijk een glanspunt van 68 serie boekte. had ongeslagen ge- Ligthart wonnen. Weber Kersbergen Bloemink Ligthart Lebrun Overdijk de Groot Bakker Lebrun Weber Overdijk Kersbergen Bakker Bloemink Ligthart de Groot Zondag: Kersbergen de Groot Lebrun Bloemink Bakker Weber Ligthart Overdijk De huldiging werd in tegen woordigheid van vele autoritei ten verricht door de Gewestelijke Voorzitter, de heer Ellebroek uit Amsterdam. De overhandiging der Verguld Zilveren Bonds- medaille ging met de gebruike lijke ceremonie gepaard. Vele sprekers voerden hierna nog het woord. De kampioen mocht nog 250 20 51 12.50 109 20 19 5.45 171 19 34 9.00 250 19 41 13.15 154 15 42 10.26 250 15 93 16.66 109 12 23 9.08 250 12 97 20.83 179 26 29 6.88 250 26 51 9.61 250 20 47 12.50 163 20 46 8.15 250 14 63 17.85 162 14 53 11.57 250 11 67 22.72 78 11 57 7.09 242 36 48 6.69 250 36 40 6.94 93 14 35 4.65 250 14 55 17.85 171 13 42 13.15 250 13 49 19.23 250 16 54 15.62 131 16 68 8.18 een Overwinningsbeker in ont vangst nemen. Kersbergen kreeg in ruil voor al zijn verliespartijen bloemen aangeboden. Vele prijzen werden als herin nering aan de deelnemers uitge reikt. Eindstand: Resp. gew. verL carb. h.s. alg. gem. h.g. Ligthart 7 0 1750 70 14.58 22.72 Bakker 5 2 1530 97 13.78 20.83 Overdijk 5 2 1462 93 11.51 16.66 Weber 5 2 1593 71 10.34 19.23 Bloemink 3 4 1473 64 10.02 17.85 De Groot 2 5 1172 57 6.51 9.08 Lebrun 1 6 1176 59 6.96 10.26 Kersbergen 0 7 1086 48 6.24 8.15 Tournooi gem. 9.514. Er werden 11252 caramboles gescoord. „KEUKENHOF" VERREGEND „De Keukenhof" heeft bijna het gehele seizoen met slecht weer te kampen gehad. Het resultaat was. dat de bezoekers dit weekend alleen maar ver regende bloemen te zien kregen. Als schadeloosstelling heeft het bestuur deze bezoekers nu reeds een vrij kaartje voor het volgend jaar gegeven. STERBEDEVAART PAX CHRISTI BEWEGING De Sterbedevaart der Pax Christi Beweging naar IJen Bosch, die wegens het pokkengevaar was uitgesteld, zal nu gehouden wor den op 31 Augustus, 1 en 2 Sep tember a.s. Hedenmorgen om 8.30 u. heeft Mgr. Amrnerlaan geassisteerd door de Pastoor der nieuwe Paro chie J. de Wit en Pastoor G. Goes van de St. Pancratiusparochie van Castricum en de Parochie geestelijkheid van Castricum, alsmede door Deken B. G- Hos- man van Beverwijk de nieuwe Parochiekerk ingewijd. Talrijke genodigden wanen aanwezig w.o. Burgemeester C. F- Smeets en de Kerkbestuurders van de nieuwe parochie en de parochie uit Cas tricum en vele parochianen. Na de inwijding werd de Eerste H. Mis opgedragen door Mgr. Am rnerlaan. In een korte toespraak richtte hij zich tot de nieuwe pa rochianen waarin hij memoreerde 't ontstaan der nieuwe parochie kerk. Tevens wees hij de nieuwe paro chianen op het onderhoud van Gods kerk. „Zorg dat gij voor het huis van God eerbied en ontzag -hebt- De nieuwe kerk. aldus Mgr- Amrnerlaan, moet U zo dierbaar ziin als Uw eigen huis. God zege- ne U allen met deze nieuwe kerk" zo besloot Mgr. Amrnerlaan zijn toespraak. Na het lezen van een stille H. Mis waren de plechtigheden be ëindigd. Gememoreerd mag worden dat de kinderen van de R.K. School te Bakkum de kapel van Duin en Bosch waar zij voor het laatst de kindermis bijwoonden, ter gele genheid van het 2-5-jarig Priester feest van hun nieuwe Pastoor J- de Wit prachtig hadden versierd. De feestviering van dit Priester feest zal plaats vinden op Zater dag 2 en Zondag 3 Juni. O. L. VROUW TER NOOD TE HEILOO Van vele kanten is er reeds gereageerd op het nieuws over 31 Mei. Sterk wordt aanbevolen, dat er ook op de minder gunstige tijden, bijzonder rond het mid daguur, een behoorlijk aantal bidders aanwezig zal zijn. Voor de lichtprocessie bestaat er grote belangstelling, bijzonder van de zijde der jeugdbeweging. Een kaars, voorzien van wind- en morskapje met een ex. van de tekst van het processielied is ter plaatse verkrijgbaar- Op veler verzoek werd het Plechtig Sluitingslof een half uur later gesteld dan verleden jaar, nl. om 7-30, opdat bij het begin der lichtprocessie te 8-45 de sche mering begonnen zal zijn. De pre dikatie wprdt gehouden door de bekende Pater G. Tesser. De Processie wordt besjoten vóór de Genade-Kapel, met het zingen van het Credo en Salve Regina. Daarna wordt door alle aanwezige priesters de zegen' ge geven, waarna het offeren der kaarsen bii O-L. Vrouw ter Nood- Advertentie C7 (Van een correspondent^ LONDEN De Britse Con servatieven verkondigen het luid van de daken, dat de volgende verkiezingsoverwinning voor hun rekening zal zijn. Maar, zelfs al heeft de uitslag van een groot aantal gemeenteraadsverkiezingen vorige week de verzekering ge schraagd, Churchill c.s. vergeten niet, dat er voor elke stembus strijd hard gevochten moet wor den. Zo maakt men zich in het con servatieve kamp nogal enigszins ongerust over een bericht dat op Pinksteren in de Sunday Times verscheen. Volgens de politieke redacteur van dat blad zou het inkomen van de Labourpartij snel groeien door bijdragen van de vakverenigingen. Dit jaar kan Attlee's partij zelfs op 130.000 pond sterling rekenen, wat een intensieve verkiezingspropaganda mogelijk maakt. Churchill heeft geen vakverenigingen tot zijn be schikking en hij moet de ponden Tennis Nagekomen uitslagen Derde klasse: Donald DuckLTV Zaand. 35 De Algemene 2KZTV 1 62 Vierde klasse: De MolenkrochtVelsen 6—2 SetChandelle 2 44 LTV Zaandam 2TCU 35 KZTV 3—Score 1—7 Donald Duck 3Bakkum 80 DEM 2De Bary 80 LinoleumVlieg Holl. 3 71 Bakkum 2US 2 35 Return 5De Gieteling 80 voor folders, meetings, affiches en andere reclame dus elders vandaan halen. Dat de conserva tieven met hun machtige relaties in de zakenwereld dit zal geluk ken, betwijfeld niemand. Maar nu de Labourkas niet leeg blijkt te zijn. weet het partijbureau van de conservatieven, dat Churchill in October als Attlee dan ten minste accoord gaat met nieuwe verkiezingen niet de strijd zal kunnen aanbinden met een te genstander die alleen maar schuchter terug kan slaan. Van daar ook, dat nu reeds een inten sieve actie is ingezet om een grootscheepse conservatieve pro paganda mogelijk te maken. MFC 13 13 0 5 26 RK EDO 18 10 5 3 25 Blokkers 17 9 1 7 19 SEW 17 7 4 6 18 KGB 17 7 3 7 17 HOSV 18 7 2 9 16 Valken 18 6 4 8 16 Sport 17 5 4 8 14 N. Niedorp 18 6 1 11 13 Sijbecarspel 18 5 2 11 12 Res. 1 C: Forward 2 19 11 4 4 26 HRC 4 20 9 5 6 23 RK AFC 2 19 8 5 6 21 Grassh. 2 20 7 7 6 21 BKC 2 20 9 3 8 21 Succes 2 17 7 6 4 20 Waterv. 2 19 6 7 6 19 Helder 3 19 5 8 6 18 W.Frisia 4 19 7 4 8 18 Schagen 2 18 7 3 8 17 Berdos 2 20 2 2 16 6 Uitslag Schagen 2BKC 2 33 (Ten gevolge van 'n misverstand zijn deze standen gisteren wegge vallen). CASTRICUM VOORUITI Castricum breidl zich in een snel tempo uit. De bovenste foto geeft een kijkje in het nieuwe woningcomplex met als inzet de eerste steen, ge legd door burge meester Smeets. De onderste fotc toont 'n groepje aardige land huisjes, nabij de Finse school te Bakkum. Links boven de 91 cm mortier, waarmede de atoomgranaten zouden kunnen worden afgevuurd. Rechts een van de enorme projectielen, die door „Kleine David" worden afgeschoten. (Van een onzer verslaggevers) In Amsterdam werd gisteren de algemene vergadering gehou den van de Ver. van Noordhollandse Waterschappen, ditmaal onder voorzitterschap van de heer A. Mul uit Weesperkarspel, die de vele afgevaardigden en de genodigden welkom heette. Het in druk verschenen jaar verslag werd onder dank aan de secretaris goedgekeurd evenals de rekening 1950, die in ontv. en uitg. sloot op f 10.155.57 met een batig saldo van f 310. De nieuwe contributieregeling 4 ct. per ha. met 'n minimum van f 5.per lid en 'n maximum van f 400.voor waterschappen van 10.000 ha. tot 25.000 ha. en van f 600.voor waterschappen van 25.000 ha. en daar boven, werd nadat enige bezwaren, geuit door Ir. Ovinge en de heer Peters, wa ren weerlegd, z.h.st. goedgekeurd. Het bedrag, dat de Unie van Wa terschapsbonden bij vóórheffing voor een waterschap aan de ver eniging in rekening brengt, komt voortaan ten laste van het be trokken waterschap. De begro ting werd goedgekeurd, in ontv. en uitg. geraamd op f 12.880. De bestuursleden C. de Jong, Westzaan, J. de Boer, Assendelft en Jb. Posch werden herkozen. Jaarwedden Van de polder Beemster was een verzoek ingekomen om alge mene richtlijnen t.a.v. de verho ging van jaarwedden en presen tiegelden van besturen, gezien de verminderde koopkracht van de gulden wilde het bestuur aan de SLOOTDORP Het was een drukke dag op het DWO-terrein. De adsp. b begonnen met een wedstrijd tegen FSA a. Naar ver wachting werd het een grote ne derlaag, 80. Toch werd er veel beter gespeeld dan in de eerste wedstrijden- De adsp. a wonnen vervolgens van FSAfo met 20. Om het districtskampioenschap van de junioren speelde DWO eveneens tegen FSA. Het was een levendige, spannende wedstrijd. De snelle FSA voorhoede won het pleit en het werd een 31 nederlaag voor DWO, zodat met de bloemen eveneens de beker werd overhandigd door de voorz- van DWO. Tenslotte speelden de senioren tegen WGW. Reeds onder de wed strijd werd bekend, dat FSA had verloren zodat DWO kampioen werd tijdens de wedstrijd en on danks de 10 nederlaag. Het was een fraaie en sportieve wedstrijd met DWO voor rust een tikje sterker en WGW na rust. De ge lukkigste won zonder dat het kampioensgeluk van DWO werd verstoord. POLITIE-AGENT ALS INBREKER 's GRAVENHAGE. De Haag se recherche heeft de 26-jarige agent van politie H. O. aange houden. O. had een bankbiljet van 10.gevonden en niet ge deponeerd doch voor zich zelf gehouden. Voorts had hii op patrouille ergens een raam zien open staan. Hij was naar binnen geklommen en had' uit de wo ning 53.weggenomen. Tenslotte heeft hii in burger ten eigen bate gecollecteerd voor .de Haagse kinderactie. Hierbij 'haalde hij 57.op. RELLETJES TE KAAPSTAD 51 personen gewond KAAPSTAD, 29 Mei (Reuter). Maandagavond hebben naturellen te Kaapstad een massa-demonstra tie gehouden als protest tegen het aannemen van het wetsontwerp op de aparte vertegenwoordiging van kleurlingen in het parlement. Zij beschouwen het wetsontwerp als een schending van de grond wet. Na een fakkeloptocht braken relletjes uit. Honderden naturel len begonnen de politie te beko gelen, die daarna herhaalde ma len charges met de gummiknuppel uitvoerde. Er werden 51 personen gewond. leden wel adviseren, hoewel op het standpunt staand, dat het neven- en erefuncties betrof, 'n verhoging van plm. 50% in te voeren hetgeen alleszins billijk werd geacht. Het is echter slechts een suggestie, zodat de besturen hier vrij zijn dit advies al dan niet op te volgen. Polderwegen en sterritten voor auto's Van de Boekelermeer was een schrijven ingekomen, inzake het houden van auto-sterritten over polderwegen, die daar niet tegen bestand zijn. Deze wegen komen niet in aanmerking voor uitke ring uit het wegenfonds, zodat de schade aan de wegen toegebracht voor rekening van de onder houdsplichtigen, in casu degenen, die de polderlasten betalen. Het bestuur vestigde de aan dacht op, dat de wegenverkeers wet 'n zodanig gebruik verbiedt, dat de weg meer dan gewoon in beslag wordt genomen, b.v. door wedstrijden. Hiervoor is vergun ning nodig van de Minister van Waterstaat. Het is echter de vraag, of voor 'n betrouwbaar- heidsrit waarbij de deelnemers niet allen op hetzelfde tijdstip vertrekken en waarbij het ver keer geen hinder ondervindt, 'n dergelijke vergunning nodig is. De schade aan de wegen wordt hier door de onderhoudsplichti gen anders bezien dan door de verkeerspolitie, die zich niet ver zet tegen deze betrouwbaarheids- ritten, als er geen vergunning voor is gevraagd. Desgevraagd kon de vertegen woordiger van de Boekelermeer niet mededelen, hoe groot de schade is, die door 'n dergelijke sterrit aan de wegen was toege bracht. Ook de vertegenwoordigers van polders uit 't Gooi en Schoort hadden klachten over de schade aan de polderwegen door deze auto-ritten toegebracht. Het be stuur zegde toe te zullen over wegen, welke stappen in deze gedaan kunnen worden. Hierna hield Ir. W. C. Visser 'n causerie over de wateronttrek king aan de bodem; zie hiervoor elders in dit blad. Voor de Vereniging van Noordhollandse Waterschappen hield gisteren Ir. W. C. Visser, hoofd van de afdeling Onderzoek van de Cultuurtechnische Dienst te Utrecht, een causerie over de wateronttrekking aan de bodem. Het is vooral in gebieden, die niet in waterschapsverband liggen, aldus begon spr., dat door de wateronttrekking schade aan de land- en tuinbouw wordt toegebracht. We komen met dit probleem, dat behalve een technisch ook 'n financieel probleem is, niet verder door op die schade te wijzen. De grootste schade is die van het wachten op 'n oplossing. De deskundigen doorzien het vraagstuk wel. Het gaat niet om de schuld vraag; maar om de vraag, hoe door samenwerking de droogte- schade te voorkomen. Er zijn hier grote werken voor nodig en als deze nog 10 a T5 jaar uitblijven, loopt de schade op. Men kan er beter vandaag mee beginnen dan morgen. De neiging in landbouwkringen, om mede te werken, zou echter groter moe ten worden dan zij nu is. Men bedenke, dat naast Water leidingbedrijf, Hoogovens en Ijs fabrieken ook de tuinbouw zelf 'n behoorlijke hoeveelheid water aan de bodem onttrekt. Er is op meer plaatsen water onttrekking en droogteschade dan alleen op die plaatsen, waarover gesproken wordt. Zo is er ont trekking van water aan de bodem door gaswellen, door de pompen voor het koelwater der zuivel fabrieken, door de polders aan de omliggende gronden, zoals bij de N.O.-polder en de geestgron den. Op deze geestgronden wordt 't water niet door de duinen aan de bodem onttrokken; er wordt door deze gronden minder water uit het duingebied ontvangen. Moet onlossine komen Er moet echter n oplossing komen om de tuinders op de geestgronden voor de ondergang te behoeden. Aan de hand van grafieken toonde spr. aan, hoe door de da ling van het grondwaterpeil de opbrengst der producten op de geestgronden daalt. Op deze lichte gronden is echter het ge was zelf, dat veel water nodig heeft en te vroeg opgebruikt, de grootste vijand. De eisen van de land- en tuin bouw aan de waterstand worden steeds gr„ter. Spr. kwam dan tot de vraag, op welke manier de waterhuis houding in orde kan komen. In 20 iaar klaar. De nlannen. aldus sur., moeten breed oneezet worden, ondat er meer eronden van kunnen nrofi- teren: deze nlannen moeten in de komende 20 iaar hun beslag krij gen. Door drainage moet voorkomen worden, dat het winterpeil te hoog oploopt. Het onderzoek naar de waterbeheersing zal zich uit strekken tot het gehele land en geschieden in samenwerking met de waterschappen. Als het water- beheersingsplan er is, dan komt de wateronttrekking aan de orde. Verwacht mag worden, dat de Regering het geld zal verschaffen om aan de plannen uitvoering te geven. Doch ook de belanghebbenden zullen moeten bijdragen; zij kun nen beter nu direct geholpen worden door ook zelf bij te dra gen, dan later voor niets gehol pen te worden. Hèt grote probleem is: te lang wachten met iets te doen. HAARLEM De Federatie van Nederlandse Zangersbonden - 1600 koren met in totaal 85-000 leden omvattende heeft een telegram gezonden aan de staats secretaris van het departement van O. K. en W., waarin zü haar ongerustheid uitspreekt over be richten betreffende de Haarlemse Orkest Vereniging. De Federatie dringt met de meeste klem aan op handhaving van de H-O.V. in hóar huidige vorm, aangezien, zo wordt in het telegram gezegd, de H.O.V. onmisbaar is in het Wes ten van het land voor de Oratori umverenigingen. Het bestaans recht van dertig koren staat door de verwikkelingen rond de H.O.V. op het spel, aldus de Federatie en kooruitvoeringen met orkest zou den zelfs in Amsterdam niet meer kunnen worden gegeven, aange zien andere orkesten onbetaalbaar ziin door de hoge bijkomende kos ten. De Federatie verzoekt de Staatssecretaris dringend hier mede rekening te houden bij de uitvoering van de plannen der H-O.V.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4