I 450 Nieuw Italiaanse verkiezingsuitslag: een ware REVOLUTIE Veertien Engelse mijnwerkers door gas-explosie gedood Verbonden troepen in Oostelijk Korea opnieuw in defensief gedrongen cities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen 65 man wachten op redding achter 300 meter puin •van F Engeland polst onze reoerina 0.25 2.45 1.95 5iaar 3 95 Huis vol Jannen in Den Haag Voormalige centra van rode agitatie achter de Gasperi Scheepsberichten Lijk van Spaans martelaar nog gaaf Schoenfabrieken op halve kracht Hopelozè taak Eén Amerikaanse bommenwerper doodde bij nacht 800 vijanden Topsalarissen lager dan voorgesteld Jaarlijkse schade 88 millioen Een week geen sla naar België Tientonner raakte in de sloot Lesvliegtuig maakte noodlanding Omroepverenigingen op het scherm Kroniek en Kritiek LAR flinke maat «te* n zware 3 jaar !90 oria linnen n AC tlm 5 iaar 0.33 en >0. 3-7 i"» 3-7 jaar et bort*»k 0, 5-8 Jaar 1.25 1.50 490 ENt HET FEIT Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m.. minimum f 2,50; in allo edities 26 ct. per m.m., minimam f 4.—; familieberichten 20 et., resp. 30 ct, per m.m. Bankrelaties; Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig, (V ondél) nHD VAN HEDEN Pagina 3 Woensdag 30 Mei 1951 46e Jaargang No. 12180 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. tri. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 Innen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 8 2240 Gedurende de laatste dagen zijn nieuwe Amerikaanse troepen in Europa aangekomen. Zij werden ontscheept in de haven van Bremen. Overzicht van de Amerikaanse vierde injanterie-divisie na ontscheping van „The General Alexander Patch" in Bremerhaven. ROME (A.P.) De anti-communisten hebben bij de Zondag en Maandag in een derde deel van Italië gehouden verkiezingen een grote meerderheid van de zetels in de provinciale raden en het bestutu van 21 van de 27 provinciale hoofdsteden veroverd. Dit blijkt uit de nog onvolledige officieuze uitslagen, welke door het ministerie van binnenlandse zaken werden bekendgemaakt De verdeling van 530 van de 554 zetels in provinciale raden is 366 zetels voor de christen-demo craten, republikeinen, liberalen en Saragat-socialisten en 164 ze tels voor de communisten en de N enni-socialisten. De uitslag in Venetië en Genua vormt een grote overwinning voor de Gasperi. Het feit, dat de gemeenteraden van deze beide grote havens in rode handen waren, is lange tijd een grote zorg geweest voor de premier. De vrijwel volledige uitslagen van Genua luiden als volgt: in 660 van dé 722 kiesdistricten be haalde de christen-democratische coalitie 195.650 stemmen .tegen de communistisch-socialistische groep 180.339. Bij de parlementaire verkiezin gen in 1948 behaalden de chris ten-democraten in Genua 183.432 stemmen tegen 't communistische volksfront 183.569. Vijf jaar ge leden bij de gemeenteraadsver kiezingen kregen de christen democraten 65.496 stemmen tegen de communisten 121.336. Het succes van de Gasperi in Milaan was nog aanzienlijk groter. De volledige, doch nog niet officiële uitslagen luidden: 412.246 stemmen voor de christen-demo cratische coalitie, 286.329 stem- Johan van Oldenbarnevelt. DjakartaAmsterdam, 28 Mei 200 mijl ten Z.W. van de Siberut eil. Kota In ten, DjakartaRot terdam, 28 Mei 450 mijl ten Z.W. van Siberut eil. Ridderkerk, Rotterdam Australië, pass. 28 Mei Brothers. Sibajak, RotterdamMel bourne, 29 Mei te Colombo SINDS REVOLUTIE VAN 1936 VICH, Spanje (KNP). In het opaanse bisdom Vich is het in leidende proces begonnen voor de zaligverklaring van pater Igna tius Casanova, die gedurende de opaanse revolutie in 1936 in Cjta- lonië door communisten werd vermoord. Dezer dagen is het stoffelijk overschot van deze Priester voor de officiële identi ficatie opgegraven. Hierbij bleek bet lichaam, afgezien van de schotwonden, volkomen gaaf en ongeschonden te zijn, hoewel het bijna twaalf jaar begraven is ge weest. Pater Casanova werd met tien schoten in de nek gedood, ter wijl hij het Onze Vader bad. Zijn moeder was bij de moord op haar zoon aanwezig. Zijn laatste woor den waren woorden van vergif fenis voor zijn moordenaars. men voor de communistisch- socialistische combine. De communisten, die bij de verkiezingen van Zondag en Maandag 176.630 stemmen be haalden, kregen er in 1946 121.336 en in 1948 278.564. AMERIKAANSE SCHENKING AAN NEDERLAND (Van onze correspondent) Het Nationaal Zoological Park te Washington, hetwelk onder auspiciën van de Amerikaanse regering een onderdeel vormt van het culturele centrum Smithonian Institute, heeft een verscheiden heid van zoogdieren, vogels en reptielen overgedragen aan het Dierenpark „Wassenaar". Weldra zullen deze transporten in ons land arriveren. NIJMEGEN In 'n onderhoud dat wij mochten hebben met de directies der schoenfabrieken te Nijmegen, vernamen wij van de zijde van „Swift," dat gisteren de snijderij en stanserij zijn stil gelegd. Over enige dagen zullen de stikkerij en de volgende week de z.g. bodemafdeling het werk beëindigen. Intussen is op eigen risico een wachtgeldregeling in gevoerd. Van de Robinson-directie ver namen wij. dat het werk daar nu al geregeld is verminderd en dat as. Donderdag, indien de toestand zicih niet mocht wijzigen, de fa - briek stil komt te liegen. Kostbare sieraden na verhuizing verdwenen Een bewoonster van de Laan van Meerdervoort heeft na de verhuizing, drie weken geleden, haar gouden dameshorloge, haar gouden sierspeld, met diamanten bezet, en haar collier met hanger niet meer terug gezien. De politie, die nog geen licht in deze zaak ziet, vermoedt diefstal. EASINGTON (Reuter-A.P.) In een mijn te Easington in Noord- Engeland heeft zich gisterochtend een ontzettende ontploffing voorgedaan, waardoor 79 mijnwerkers van de buitenwereld wer den afgesneden. Veertien van hen zo werd reeds medege deeld zijn om het leven gekomen. Hun lijken zijn geborgen. Een man werd zwaar gewond naar boven gebracht. Williams was in een tunnel ongeveer halverwege de mijn schacht en de blootgelegde kolen- laag. Door de ontploffing, aldus Williams, was de tunnel met stot gevuld. Hij zag een steekvlam. Uit Williams' verklaring neemt men aan, dat het centrum van de ontploffing zich in de laterale tunnel bevindt en niet noodzake lijkerwijze op de blootgelegde kolenlaag. Een twaalftal reddingsploegen, mijnwerkers met graafgereed- schappen, gasmaskers en zuur stoftanks, ziin bezig door te drin gen in de ^gestorte gangen en te worste 48 •;gen de tijd om de gevangen innen te bereiken. Gisteravond is door een ploeg, 330 meter onder de grond en meer dan 350 meter van de mijn schacht, per telefoon meegedeeld een deel van de blootgelegde kolenlaag bereikt te hebben zon der iemand te vinden. Tengevolge van de ontploffing, waarvan de oorzaak nog onbe kend is, zijn zware brokken steen uit de overkoepeling van de voor naamste mijngang losgeraakt, waardoor de reddingspogingen bemoeilijkt wórden. Zwarte gaswolken en een drie honderd meter dikke muur van puin beletten Dinsdagavond de reddingsploegen de mannen te bereiken, die door de ontploffing werden ingesloten. De ontploffing vond plaats op het ogenblik, dat de dagploeg de nachtploeg afloste, waardoor zich tweemaal zoveel mannen in het gedeelte van de mijn, waar de ontploffing zich voordeed, bevon den dan normaal. Er is bijna geen gezin in het mijndorp, waar niet een familie lid wordt vermist:-Zwijgend wach ten vrouwen en moeders van de vermisten bij de ingang van de mijn op nieuws. Dinsdagavond werd bekend gemaakt, dat er maar weinig hoop is, dat de ver misten kunnen worden gered. Ooggetuige Een man werd levend boven gebracht, maar hij heeft ernstige brandwonden. Het is de 19-jarige Matthew Williams. Uit zijn ver slag hebben de mijnfunctionaris- sen enig idee gekregen van wat beneden gebeurd is. WEST-DUITSE NOTA OVER DE SAAR BONN (DPA). De West- Duitse regering heeft Dinsdag de geallieerde Hoge Commissie een nota over de Saarkwestie over handigd. Zij zegt daarin, dat de politieke maatregelen, die op het ogenblik in het Saargebied wor den genomen, vooruitlopen op een toekomstig vredesverdrag. TOKIO (Reuter-A.P) Vastberaden communistische tegenstand in de Oostelijke sector van het centrale front vertraagde Dins dagavond het gehele geallieerde tegenoffensief. De communisten werpen snel bewegende reserves ten Zuiden van Janggoe in de strijd. De gevëchten woedden onge veer 19 kilometer van de plaats waar de geallieerde troepen gis teren de vernietiging van twee Chinese divisies, in een gevecht dat vier dagen duurtie, voltooi den. Een woordvoerder van het 8ste leger heeft gezegd, dat 12.974 Chinese communisten gedood of gewond werden in de slag ten noordwesten van Tsjoentsjon. Er werden 5028 gevangen genomen. De correspondent van A.P., Jim Becker, seinde, dat de Amerika nen gisteren anderhalve kilometer vorderden tegen stugge tegen stand in. Becker ging voort: De Noord- Koreanen vochten de gehele dag door, „waarbij zij een intens en zeer nauwkeurig vuur en hevig anti-tank-vuur onderhielden op de Amerikanen". Eeit officier zei: „Deze Korea- nen blijven waar ze zitten en vechten veel langer dan de Chi nezen. De hele dag hebben wij elkaar maar granaten toegegooid. Zij wachten tot wij komen, dan wordt het vechten van man tegen man en zij worden goed en over dadig gesteund door mortieren". Be B29 De Amerikaanse senator Hoyt Vandenberg heeft gisteren voor een senaatscommissie de doel treffendheid van de zware bom menwerpers besproken. Om zijn antwoord te illustreren noemde hij cijfers, die de censor echter schrapte. Vervolgens zei Vandenberg: „Enkele weken ge leden rukten de landstrijdkrach ten bij Hamsoeng op na een nachtaanval van een enkele B 29. Zij troffen 600 gesneuvelden aan". „Eén vliegtuig?" vroeg senator Russell. „Eén vliegtuig. Bij een andere actie bij Inje vonden Zuid-Korea- nen, die een heuvel heroverden na een aahval van één B 29, 800 gesneuvelde vijanden". GEEN NIEUWE POKKENCEVALLEN TILBURG. Tot en met giste ren is een periode van twee we ken voorbijgegaan tijdens welke zich te Tilburg geen enkel nieuw pokkengevai voordeed. Eén pa tiënt kon gister als genezen de barak „Buitenzorg" verlaten. Van de 14 overblijvenden kunnen er deze week een groot aantal huis waarts keren. Ook kunnen zes personen uit de quarantaine-inr. worden ontslagen waarmede het aantal geïsoleerde gevallen wordt gereduceerd tot tien. - (Van onze correspondent). DEN HAAG Nog voordat de Tweede Kamer toe is aan de be handeling van een wetsontwerp waarbij werd voorgesteld de sala rissen van de vice-president en de leden van de raad van state te verhogen tot respectievelijk f 1650 en f 1200 per maand, heeft de re gering wijziging van deze bedra gen voorgesteld in respectievelijk f 1550 en f 1125. Een verlaging dus, die verband houdt met de bezwaren, die reeds eerder door de leden van de Tweede Kamer naar voren zijn gebracht tegen de hoogte van de salarissen van z.g. topfunctiona rissen. OUD-MINISTER JONKMAN VOORZITTER EERSTE KAMER 's-GRAVENHAGE. Namens de regering is heden aan mr. J. A. Jonkman mededeling gedaan van zijn benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer. Dr. R. Kranenburg, die in ver band met zijn met 1 Juni ingaand lidmaatschap van de Raad van State, uit de Eerste Kamer treedt en dus ook als voorzitter van dat college aftreed, heeft gister een druk bezochte afseheidsontvangst aangeboden. Tot de vele gasten behoorden o.m. behalve zeer vele Eerste Kamerleden alsook ver schillende kopstukken uit de Tweede Kamer, minister-presi dent Drees en een aantal leden van het kabinet. AAN VERKEERSONGEVALLEN AMSTERDAM. Jaarlijks be draagt de schade, veroorzaakt door verkeersongevallen in ons land, 88 millioen gulden, of wel elke twee weken gaat evenveel als de opbrengst van de „Haak- In"-actie circa drie millioen gulden verloren door de schuld van weggebruikers. In ver gelijking met 1949 is het aantal verkeersongevallen in 1950 met 22 procent toegenomen. Het aantal motorrijtuigen, met inbegrip van de bromfietsen is met 40 procent gestegen. Op de buitenweg is de verkeersinten siteit vergeleken bij 1938 ver dubbeld. De jaarlijkse Verkeersweek van het Verbond voor Veilig Verkeer zal deze zomer van 11 t.m. 16 Juni worden gehouden. In ver band met de nieuwe verkeerswet- geving zal ditmaal het aceent liggen op de nieuwe regels voor de weggebruikers. Z'N EIGEN OPA HAGUE SaskatchewanAP De 36-jarige Cornelius Friesen is vandaag getrouwd met de weduwe van zijn grootvader en daarmede dus z'n eigen opa geworden. De bruid is de 42-jarige mevr. Sarah Friesen, wier echtge noot in 1950 op hoge leeftijd overleed. De 12-jarige zoon van mevrouw Friesen is thans behalve de stiefoom, ook de stiefzoon van Cor nelius. 's-GRAVENHAGE. De rege ringen van Nederland en België hebben op grond van het Land- bouwprotocol overleg gepleegd over de uitvoer van Nederlandse sla naar België. Het initiatief ging van Nederlandse zijde uit, aldus verneemt het A.N.P. van officiële zijde. Hoewel voor Nederlandse sla een minimum importprijs van 10 cent per krop was gesteld, bleek, dat het aanbod de verkoop van in België geteelde sla ernstig dreigde te verhinderen. Daarom werd besloten de uitvoer van het Nederlandse product enige tijd stop te zetten. Zodra de top-aanvoer van Bel gische sla voorbij is, zal de export van Nederlandse sla kunnen wor den hervat. Men verwacht zulks binnen een week. WEG HALF UUR VERSPERD WEESPERKARSPEL. Giste renmiddag is een truck met op legger, beladen met tien ton zink, op de Abcouderstraatweg onder Weesperkarspel, ten gevolge van een defect aan de stuurinrich ting. in het water van een vrij diepe langs de weg lopende sloot - beland. Er waren twee zware kraanwagens voor nodig om het gevaarte weer op de weg te trekken. Het gevolg was, dat de Abcouderstraatweg, die vrij smal is, een uur lang geheel was versperd. „OOSTENRIJK IN 1954 GEHEEL SOCIALISTISCH" WENEN (A.P.) De nieuwe Oostenrijkse socialistische presi dent dr. Theodor Koerner, heeft de verwachting uitgesproken, dat Oostenrijk tegen 1954 een volko men socialistisch land zal zijn. Oostenrijk wordt op het ogen blik geregeerd door een coalitie van socialisten en de conserva tieve volkspartij. HELVOIRT Een militair Har- vard-lesvliegtuig van de vliegba sis GilzeRijen hééft gistermid dag rond 1 uur onder de gemeen te Helvoirt een noodlanding moe ten maken wegens motorstox-ing- Het vliegtuig, dat bemand was met twee sergeants-vliegers landde in een haverveld en werd beschadigd. De beide inzittenden kwamen met de schrik vrij. De machine moet evenwel gedemon teerd worden en zal naar Gilze Rijen worden overgebracht. VOOR JAPANS VREDES VERDRAG 's-GRAVENHAGE. Gisteren werd te Londen een aanvang ge maakt met een reeks informele besprekingen tussen Engeland en de regeringen van andere lan den, die belang hebben bij het vredesverdrag met Japan. Als eerste van die landen zond Nederland een delegatie onder leiding van Baron G. E. v. Itter- sum, chef van de afdeling Verre Oosten van het Nederlandse de partement van buitenlandse za ken. Naar men verwachtte zou den de besprekingen met de Ne derlandse delegatie gisteravond worden beëindigd. EIND AUGUSTUS HILVERSUM. Men is in omroepkringen zeer optimistisch over het verloop van de bespre kingen, welke tussen de over heidsorganen en de federatie van omroepverenigingen worden ge houden over het probleem der televisie-uitzendingen. Thans kan worden aangeno men, dat de omroepverenigingen eind Augustus een begin zullen maken met de verzorging van televisieprogramma's. Een van de rechtstreekse voor bereidende maatregelen is de uit zending van een achttal mede werkers, twee per omroepvereni ging, naar Engeland om zich daar nader op de hoogte te stellen van de televisie-practijk bij de BBC. Het zijn: Jan van Herpen en Ger Lugtenburg van de AVRO; J. Delfgaauw en B. Mettrop van de KRO; P. Koen en D. Simons van de NCRV; B. Steggerda en Willy van Hemer.t van de VARA. MIJNWERKER GEDOOD HEERLEN. Gisteren geraak te de ongehuwde 20-jarige post- sleper J. W. Joosten uit Schaes- berg tijdens materiaaltransport in een steengalerij op de 120 m. verdieping van de mijn Laura te Eygelshoven bekneld tussen enige ontspoorde mijnwagens en de rand van de galerij. Hij overleed ter plaatse. Drijvende mijn waargenomen 's-GRAVENHAGE. Het Ne derlandse schip Nieuw-Amster- dam rapporteerde een drijvende mijn in de Noordzee ter hoogte van de Z. Belgische kust. Prinses Christina van Zweden, die een ijverige leerlinge van de^ Balletschool te Stockholm is, werkte dezer dagen mede tijdens een uitvoering, welke tot besluit van de wintercur- sus werd gegeven. Foto toont het prinsesje in haar rol van „Prinses Assepoester", waar mede zij veel succes oogstte. Enquete (I) (Sm.) Er zijn in het vijfde rapport van de parlementaire en quêtecommissie verschillende kwesties ter sprake gekomen, die nog wel enig commentaar ver dienen. Het vijfde rapport is er nu en nog is het einde er niet. Wanneer zal dat komen? En hoe zal de Kamer er, als dat einde er is, op het rapport en zijn conclu sies reageren? Want natuurlijk kan de zaak, hoe lang ze ook al duurt en misschien nog duren zal, met het uitbrengen van deze breedvoerige diepgravende rap porten niet uit zijn. Tenslotte zal, de Kamer er haar oordee' en eindconclusies over moeten geven. Er worden ook nu weex verschillende aanbevelingen ge daan om in bepaalde gevallen justitiële onderzoekingen in te stellen. Gebeurt dat ook? De Ka mer zal in andere gevallen moe ten uitspreken, of zij de conclu sies van de commissie bevestig' of versterken of verzwakken wil Bijv. in de kwestie van de gene raal Kruis, van wie in regerings kringen en in andere leidende politieke milieus al in 1945,ofn ons daartoe te bepalen bekend was, met wat voor on Nederlandse denkbeelden op staatkundig gebied deze militair rondliep. Hoe is het ter wereld mogelijk geweest, dat een figuur als deze man zqlang kon worden gehandhaafd en herhaaldelijk op hoger tronen is gezet??? Ook toen de politieke verhoudingen allang weer heel wat meer nor maal geworden waren!!! Hier had veel eerder moeten worden ingegrepen. Het is tenslotte ge beurd, maar veel te laat en de opeenvolgende regeringen kun nen zich hier van schuld niet vrij pleiten! Enquete (II) (Sm.). Merkwaardige en uiterste-leerzame mededelingen en onthullingen werden er in 't rapport gedaan over de politieke ontwikkeling na de bevrijding en de pogingen, van de zijde van het M.G. e.a. gedaan, om die ontwik keling in een bepaalde i-iehting te sturen. Hier worden bevestigd de geruchten, welke er na de bevrij ding en kort daarvoor al, steeds sterker de ronde deden, dat van verschillende kanten pogingen werden aangewend om de restau ratie van de parlementaire de mocratie te beletten. Het is niet gelukt en wat gebeurd is, kan men voor een deel wel wat met de mantel der liefde bedekken. Maar al .kan er, gelet op de bij zondere omstandigheden, veel worden vergeven, vergeten zul len wij het niet. Het is een dure les voor de historie en voor de toekomst. Nog eens is duidelijk geworden, wat we voor een deel al wisten, dat vele mensen, ook. onder degenen, die men voor verstandig had aangezien, volko men de kluts kwijt waren. En dat wé slechts dankbaar kunnen zijn aan de invloed dergenen, die te midden van een onbeschrijfe lijke geestelijke chaos, toch in zo verre hun evenwicht wisten te bewaren, dat ons land. na heel wat strubbelingen overigens voor een nieuw soort dictatuur en voor een volslagen breuk in de Nederlandse traditie, bewaard is "ebleven. Het rapport maakt ook duidelijk, hoe voos de grondslag is geweest van de verwachtingen van velen die z.g. een ..nieuw Nederland" hadden verwacht na de bevrijding en die zozeer te leurgesteld heten over het mis lukken daarvan. Het rannort be wijst. dat er eigeniiik voor die teleurstelling geen reden is Want de fundamenten voor die vernieuwing waren niet aanwe zig. Enquete (III) (Sm.). Men kon immers van onbekwaamheid en middelmatig heid, van politieke avonturiers en van allerlei dwaallichten geen gezonde grondslag voor dat veel-begeerde nieuwe Nederland verwachten! En onbekwaamheid middelmatigheid en avontuurlijke geest vierden, naar uit de rap porten blijkt, de boventoon. Het waren heus niet de besten uit het verzet, die de kans dachten te grijpen, op hun beurt dictatortje te spelen. Bovendien is het nu toch wel duideliik. in welk een troebele bodem de z.g. doorbraak een deel an haar voedsel vond Wii zullen niet beweren, dat zelfs tot op dit ogenblik, de re sultaten van het herstel der de mocratie in ons land alle even verheffend en zonder reden tot critiek zijn, maar wat wij nu be leven, is nog heilig, bi.i wat ons te wachten zou hebben gestaan, indien de geest die in vele krin gen kort na de bevrijding lovend was. definitief getriomfeerd zou hebben! Er zijn in dit viifde rapport pijnlijke dingen geopen baard over de wijze, waarop op getreden is in kampen van poli tieke delinquenten. Hier is kort gezegd, zwaar gezondigd. Maar niet minder pijnlijk ziin de ont hullingen over de vreemde zaken in de slottiid van de Londenop regering, over de schande van de algemene gedraging van het M.G e.d. Wat met name in de Hars kamp is gebeurd, is een bloedige schandvlek genoemd, maar dat andere moet niet minder een schandvlek heten. En nog is. ge tuige sommige „affaires", die geest van toen niet in alle krin gen uitgebannen. Het is de nlicbt van de democratie in N°deviond dit zo snel mogeliik te doen Eerst dan krijgt „nieuw Neer land" zijn kans, en eerst als dat niet gebeurd is. is er reden, om echte tranen te plengen over „teleurstellingen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1