OVERHEIDSINVLOED en financiële politiek „Gebrek aars orders brengt de textielindustrie in gevaar Prins Bern hard vertelt over zijn reizen naar Latijns Amerika VLUCHT IN DE NACHT Een luel zijn zevi ANALYSE VAN EEN POLEMIEK Klassestrijd of solidariteit? Radio-programma Haagse Brief Genoeg mogelijkheden voor onze emigranten BEURSOVERZICHT door E. J. Rath Duitse aut< Nederland ge fi PAGINA 4 (Van onze parlementaire redacteur) Dè kwestie „Vleugels in de K.V.P.?" is in de afgelopen weken in de belangstelling blijven staan. Prof. Duynstee kreeg zes kolommen vcm de Maasbode om zijn gedachten daar uit te werken en daarna kwam de partijvoorzitter Andriessen aan de beurt voor een wederwoord, eveneens in zes artikelen. De ver delende rechtvaardigheid werd dus ook wat de ruimte betreft nauwlettend in het oog gehouden. Een poging wagend om deze uitvoerige polemiek te analyseren) zouden wij de aangedragen argumenten willen splitsen in twee groepen. De politiek zoals die is gevoerd en zoals die (naar de mening van prof. Duynstee) zou moeten worden gevoerd. WOENSDAG 30 MEI 1951 Wat de practische politiek be treft is het niet zo eenvoudig (en ook partijvoorzitter Andriessen heeft dit bezwaar gevoeld) om vat te krijgen op de critiek van prof. Duynstee. Enerzijds erkent hij dat ,.de K.V.P. in verschillen de opzichten haar best heeft ge daan tegen de staats-absolutische stroom in te roeien, en dat zij ook meer of minder gewichtige suc cessen heeft geoogst" maar in de verdere critiek gaat de waarde van deze toch ongetwijfeld be langrijke erkenning geheel te loor. Daarnaast mist men in deze critiek feiten. Zij is een te alge mene samenvatting van éen naar het inzicht van prof. Duynstee bestaande toestand. Toetst men dit beeld nu wel aan de feiten, zoals ook de partijvoorzitter op verdienstelijke wijze deed, dan krijgt men éen beeld dat armelijk van dat van prof. Duynstee ver schilt. Overheidsinvloed. De toegenomen overheidsin vloed moet op de eerste plaats bezien worden tegen de achter grond van de eerste na-oorlogse jaren. Aan maatregelen als oe geldzuivering en de heffing in eens zou geen enkele regering hebben kunnen ontkomen. Ook geharnaste tegenstanders van het regeringsbeleid hebben dat vol mondig erkend. Daarnaast was er de schaarste-economie, die nodig maakte dat de overheid regelend optrad om iedereen een recht vaardig deel te verzekeren. Wei moet er erkend worden, dat er in die jaren tevens een néiging aanwezig was, om de groep van de overheid ook los van de tijde lijke omstandigheden te verster ken. Het ontwerp-Vos in zake de publiekrechterlijke bedrijfsorga nisatie was hiervan een sprekend ^Ook denken wij in dit verband aan de vervoerspolitiek en de roep om socialisatie van de mik nen. Maar het is nu juist de KVP geweest die met anderen een dam tegen deze strevingen heeft op- ÊeD°rwet'op de P.B.O. van Mi nister van den Brink ademt een wezenlijk andere geest, dan het ontwerp-Vos. Het overwicht ligt niet meer bij de overheid en van de vervoerspolitiek kon men het zelfde zeggen. Het was de motie- DONDERDAG 31 MEI 1951 HILVERSUM I 402 m: 7.00 KRO 10)00 NCRV; 11-00 KRO; 14.00- 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7-15 Gram- muz., 7 45 Morgengebed en liturgische kalender; 8-00 NÜeuiws en weer berichten; 8.15 Gram. muz 9-00 Voor de huisvrouw; 9-30 water standen; 9.35 Gram. muz.; 9-40 Schoolradio; 10.00 Gram. muz.; 10-15 Morgendienst; 10.4a Kerkkoren en orgel; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio; 12-00 Angelus; 12-03 Kon. Mil. Kapel; (12.3012-33 Land- en tuinbouw - mededelingen12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Lichte muziek; 13.40 Mezzo sopraan en piano; 14.00 Promena de orkest en solist; 14-45 Voor de vrouw; 15-15 Gram- muz.; 15-30 Cembalo Gezelschap en tenor; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Vocaal ensemble; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram. muz.; 17.50 Rege- ringsuitzendingJeug'dmtzendirig Regina Zwart; „De brievenbus gaat open"; 18-00 Verzoekpro gramma; 18-30 „Alle klokken lui den", causerie; 18.45 Gram. muz.; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 „Levensvragen van allerlei aard en. een pastoraal antwoord.' 19.30 „In dienst van het Vader land", causerie; 19.40 Radiokrant; 20-00 Nieuws; 20-05 Koorvereni ging en orkest; 20.30 Pianoduo; 20.50 „Coöperatieeen verge ten hoofdstuk", causerie; 21.00 'Gram. muz-; 21-25 Strijkorkest en solist; 22.15 Buitenlands overzicht; 22-35 Gram. muz.; 22.45 Avond- oveaxi'enikijag; 23.00 Nieuws; 23-15 24-00 Gram. muz. HILVERSUM II 298 m: 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8-00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gram- muz.; 7.50 Dagopening; 8-00 Nieuws; 8.15 Gram. muz.; 8.45 Idem; 9-00 Mor genwijding; 9.15 Gram- muz.; 9.30 Idem;' 10-30 De Antwoordman; 10-45 Gram. muz.; 10-50 Voor de kinderen; 11.00 Radioscoop; 11.45 ,Is er iets nieuws onder de zon? causerie; 12-00 Amusementsimuz.; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 „In 't spionnetje"; 18.38 Pianospel: 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram. muz. 13.20 Metropole orkest; 13-45 „U kunt het geloven of niet"; 13.50 Metropole orkest; 14.00 Voor de vrouw- 14.30 Pianorecital; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Amateurs van Walcheren; 16.45 Piano en orgel; 17-00 Voor de jeugd; 18 00 Nieuws; 18.15 Practische wenken voor "hengelaars; 18-20 Sportpro- blemen; 18.30 Orkestconcert; 19.10 Gesprek met de brandweerman; 19.20 Gram. muz.; 19-50 Wervings praatje over de opleiding tot be roepsofficier bij de KMA; 20 00 Nieuws: 20.05 Actualiteiten; 20-15 Mededelingen of gram. muz.; 20-20 Radio Philharmonisch Orkest; 21.35 „Een nachtmerrie", hoor spel; 22.10 Gram. muz-: 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23-302400 Dansmuziek. Serrarens (KVP) die ook op dit terrein een wezenlijk andere po litiek inluidde. Een politiek, die later is vastgelegd in de Wet „Autovervoer personen", een wet die juist deze week een tegen hanger krijgt in de Wet Autover voer Goederen, waarbij het be drijfsleven alle ruimte wordt ge laten om zcif tot een doelmatige ordemrg te komen. De amende menten v. d. Heuvel (KVP) on derstreepten zuiks nog. Over de roep om socialisatie kunnen wij kort zijn. Zij is geheel verstorven bij gebrek aan weerklank, maar ook dat blijft pen beiangrijk feit. delingen moeten zijn aangegre pen...." En dan nog dit: ,)Het telkens terugkeren tot volmaakt verleden coalitie-concepties deed de moderne inhoud van werkelijk katholieke staatkunde verstar ren". Dit verschil tussen de Duynstee van kort na de oorlog en de Duynstee van nu is voor ons ge voel de kern van het aan de orde gestelde probleem. Men vindt er de bevestiging in van wat wij enkele weken terug schreven; na de eerste wereldoorlog was er 'n vloed aan sociale gezindheid maar na enige tijd kwam de eb en deze droeg de P.B.O.-gedachte terug naar zee. Thans is het andermaal de tijd van de eb. Wel kreeg de P.B.O. dit keer haar wettelijke vorm, maar zij kan ook nu nog als een „dood ding", zoals een onzer lezers schreef, op het strand achterblijven. De reactie op de artikeien van prof. Duynstee toont onmiskenbaar aan, dat de eb in sociale gezindheid ook aan onze gelederen zuigt. Voor zover er wezenlijk onrecht gedaan werd om elders recht ie doen, zou een gesprek tussen werkgevers, mid denstanders, boeren en arbeiders en in de top maar vooral ook in de lagere regionen van de partij meer wederzijds begrip kunnen wekken, mits men het er althans over eens kan zijn, dat het doel van de katholieke staatkunde 'n wezenlijk nieuwe maatschappij blijft. Over tempo, vorm en mid delen valt dan te praten, dat een deel van ons katholieke volk dit doel zou willen afschrijven, kun nen wij met de naklank van de „Rerum Novarum"-herdenking nog in de oren niet aanvaarden. De tegenstellingen zouden erdoor herleven. De klassestrijd zou ook in onze rijen de plaats gaan in nemen van de solidariteitsgedach- te. Waar dat op uitloopt hebben de Kamerdebatten van deze week •bewezen. De bezittende klasse van een gewest verstond de teke nen des tijds niet en het gevolg was: een communistisch Finster- wolde. Tennis DAMES SCHMIER EN SCHOLTEN UITCESCHAKELD In de 8e finales van het dames dubbelspel van de internationale tenniskampioenschappen van Frankrijk, werden onze landgeno- tes mevr. Schmier en mevr. Scholten door het Franse paar mej. Pannetiermevr. Patorni met 62 63 uitgeschakeld. omdat eenmaal het pad van de socialisatie betreden zijnde, an dere grote industrieën hadden kunnen volgen. Bij de afsluiting van de periode van schaarste- economie hebben de katholieke ministers van Economische Za ken' zich blijvend beijverd om 't bedrijfsleven zoveel mogelijk zijn vrijheid te hergeven. Het was deze politick, die bij de P.v.d.A. op heftig verzet stuitte. De tegen stelling is iuist de laatste tijd nog weer aangescherpt, nu als gevolg van de gewijzigde omstandighe den een toestand is ingetreden, die de vraag in iioeverre de over heid regelend moet optreden, weer actueel maakt. Ook de land bouwpolitiek, die in 1942 werd ingeluid, hergaf de boer zijn vrij heid, een vrijheid, die in deze kring zelfs met enige aarzeling werd ontvangen. Financiële Dolitiek. Over het feit dat de belastingen hoog zlin behoeft geen verschil van mening te bestaan. In hoe verre zij lager konden zijn is een moeilijker te beantwoorden vraag. Ons land stond na de oor log voor enorme problemen. Men denke slechts aan de oorlogs schade, De KVP heeft zich in elk geval ook in deze sector niet onbetuigd gelaten. Partijvoorzit ter Andriessen wees o.m. op het amendement Teulings, dat de hef fing ineens met f 400 millioen verminderde. Op de met succes bekroonde poging om de onder- nemingsbelasUng afgeschaft te krijgen en op hot befaamde amen- dement-Lucas, ten behoeve van de middengroepen. Men kan daar nog aan toevoegen, dat de rege ring vóór de fatale ontwikkeling als gevolg van Korea, ook al zelf aan verlaging en verlichting ging denken, maar de geweldige ver hogingen die de defensie-uitgaven hebben ondergaan, dwingen nu weer in tegenovergestelde rich ting. Voor prof. Duynstee gaat het intussen in de financiële sector om meer. Hij zet de gewichtige stelling op, dat de nivellering be vorderd is, doordat de sociale ze kerheidsmaatregelen onevenredig zijn uitgebreid en ergens anders heet het dat „de sociale recht vaardigheid eenzijdig en oneven wichtig is uitgelegd". Wij ont kennen zeker niet dat de belas- tingpolitiek in bepaalde sectoren onbillijk en schadelijk heeft ge werkt. Maar een principiële vraag is of het meerdere in het geheel niet naar het mindere mocht wor den overgeheveld. Het Vasten- amendement van de Nederlandse Bisschoppen kent de overheid hier wel degelijk en met instem ming een taak toe: „Als de over heid daarvoor onze bijdrage in de vorm van belastingen vraagt, dan dienen onze goederen tot welzijn van de gemeenschap". Maar waar ligt de grens? Prof. Duynstee legt deze om de stan den. „Velen verkeren in de on mogelijkheid om volgens hun stand te leven en hun kinderen volgens him stand op te voeden." Maar deze redenering is niet af. Er hoort achter „en daarom zou dus noodvoorziening ouden van dagen achterwege hebben moeten blijven" Een andere con clusie is dat in het ene gezin drie zoons krachlens iiun stand recht hebben om te studeren, terwijl er voor een begaafd arbeiderskind, geen studiebeurs (via het belas tinggeld) zou zijn. Zou men wellicht ook al in de hiervoor gebezigde citaten een bepaalde lijn kunnen ontdekken, een duidelijker aanwijzing voor de politiek zoals prof. Duynstee die gevoerd zou willen zien, vindt men in de uitlating dat „het de staatsoverheid niet toekomt om de samenleving „vooruit" te stu wen". In dit verband acht prof. Duynstee de politiek van de KVP dan ook „te idealistisch". En om het beeld af te ronden „de wet ten zijn (maar) wat de histori sche sociale werkelijkheid ervan maakt, niet wat in het hoofd van de centrale overheid omgaat Heeft prof. Duynstee altijd zo behouden gedacht? Partijvoorzitter Andriessen las er Duynstee's „glazen huis" van kort na de oorlog nog eens op na en vond daarbij de volgende critiek op do v.m. R.K. Staats partij Men had het p'an van de arbeid voor moeten zijn. En tenminste had dit plan als begin van practische hernieu wing op sociaal-economisch ter rein onze activiteit op dit gebied moeten mobiliseren, d.w.z. als basis van werkelijke onderhan- Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Nederlandse Kamer van Koophandel te Londen vond in Mansion House een receptie plaats. De foto toont de voorzitter van de Neder landse Kamer van Koophandel te Londen, de neer G. J. L. van der Lande en zijn echtgenote, die de gelukwensen va.n mevrouw Lowson, de echtgenote van de Lord Mayor, in ontvangst nemen. Prins Bomhard heeft dezer da gen voor de vereniging „Ne derland in den vreemde" te Utrecht een ongedwongen cau serie gehouden over zlin twee goodwill-reizen naar Latijns Amerika. Ik doe dat erg graag, begon de Prins. Ik heb mijn beschou wing maar niet voorbereid, slechts enkele puntjes neerge schreven. Er tussendoor wil ik wel wat anecdotes vertellen, om wat gezelligheid in mijn verhaal te brengen. Toen wij dus mijn vrienden en ik de eerste reis begonnen, heb ben wij ons niet kunnen reali seren, wat je op zo'n reis alle maal kunt doen, welke contac ten er te maken zijn. Wij heb ben op deze reis geleerd op welke aangename wijze be sprekingen konden worden ge voerd. Wij hebben daarnaast geleerd, dat de regeringen, die wij ontmoet hebben, er bijna om gewedijverd hebben, het programma zo vol te stoppen, dat ik er bijna door vermoord ben. De eerste reis, die acht weken duurde, heeft me niet meer dan 4Va uur slaap per etmaal gegund en slechts 2Va vrije dag. De twee de reis hebben we dus wat beter voorbereid en om zeker te zijn van de nodige rust begonnen we de dag niet vóór 11 uur en stel den wij twee dagen rust na het bezoek van elk land. Teruggeko men had ik nu maar een nachtje nodig om weer helemaal fris te zijn. Dan sprekend over de bezochte landen, ging de Prins verder, Venezuela is een mooi natuurland, met een eenzijdige economische structuur, welke is gebaseerd op de olie-exploitatie. Er liggen daar voor onze emigranten voldoende mogelijkheden, met name voor de technici. Er is een militair regiem, dat het karakter heeft van ongeordend dictatoriaal te zijn. In Brazilië moest alles veel te vlug-vlug gaan. Ik heb daar rela tief veel minder kunnen doen, dan in andere landen. Het heeft me gespeten niet in de gelegen heid te zijn geweest de twee kracht wel noopt om tot inkrim ping van de werkgelegenheid over te gaan. Voor heel wat minder moei- „Gebrek aan orders" is de al gemene klacht, welke de laatste weken in tal van uiteenlopende industriële ondernemingen in Nederland gehoord wordt. En de meest conjuctuur-gevoeligebe drijven zoals b.v. de Tilburgse wollenstoffen - industrie, lijden daaronder het meest. Een en ander heeft bereids ten gevolge gehad, dat een aantal fabrikan ten zij het een gering daar ter stede tot inkrimping van de werktijd is over gegaan en een wachtgeldregeling toepassen, ge lijk die voor de landelijke georga niseerde textielnijverheid door 't eigen wachtgeldfonds is goedge keurd, en waarvoor geen verlof van het departement van Sociale Zaken nodig is. Zoals men weet behoeven de niet-gcorganiseerden wel de nodige toestemming van de minister. Teneinde de nadelige gevolgen van de wachtgeldregeling zo bil lijk moeilijk te kunnen uitsme ren de uitkering ingevolge deze regeling ligt n.l. belangrijk beneden het normale loon pas sen de Tilburgse fabrikanten een drieledige methode van werkver deling toe: le volledig op wacht geldstelling; 2e verkorting tot 40 a 42 uren en 3e werken op tour beurt voor de helft of een derde van het personeel. Steeds meer aanvragen Verwacht wordt naar wij uit goede bron vernemen, dat ook in de ko mende week enkele andere Til- MAATREGELEN VAN DE FABRIKANTEN: le. Volledig op wachtgeld stellen van het perso neel. 2e. Werktijd tot 40 uren verkorten en 3e. Een gedeelte van het personeel bij toerbeurt laten werken. burgse bedrijven in een zelfde dwangpositie zullen worden ge plaatst. En die stroom dr.eigt zich van lieverlede uit te breiden, om dat blijkens onze inlichtingen al lengs meer soortgelijke aanvra gen bij het officiële wachtgeld fonds binnendruppelen. Voorlo pig althans is er echter geen aan leiding om te vrezen dat een en ander desastreuse afmetingen zal aannemen. Dit hangt voorname lijk af van de wijze waarop de algemene economische toestand zich gaat ontwikkelen met name of er enige stabiliteit zal intre den ten aanzien van de wolprij- zen en de vraag of en in hoever de verkoopkracht verder daalt. De wollen stoffenfabricage is evenwel hevig aan de mode vast gekoppeld en het vormen van magazijn voorraad zoals in lang vervlogen tijden het geval was is dus ten enenmale onmogelijk. Een factor die alzo haar eigenaardige moeilijkheden meebrengt en de fabrikanten bij gebrek aan koop- lijkheden zag zich intussen de katoen en linnenindustrie ge plaatst, omdat deze nijverheid in veel geringer mate aan mode- en conjuctuurschommelingen bloot staat. Tot heden zijn er dan ook uit deze kringen nog geen wacht- geldaanvragen bij het wachtgeld fonds binnengekomen. Ook de tapijtindustrie gaat nog niet zo zeer onder de perike len van het ogenblik gebukt, slechts een onderneming in Hil versum zag zich tot nu toe ver plicht om een gewijzigde werk tijd voorziening voor te bereiden. Minder rooskleurig staat er uiteraard de confectie nijverheid voor zodat reeds enkele dier be drijven, over heel Nederland ver spreid zich al tot de betrokken arbeidsinspecties hebben gewend om vergunning tot afwijking van de voorgeschreven werktijd te verkrijgen. In verband met het feit, dat in deze industrie veel vrouwelijke arbeidskrachten werkzaam zijn en de werkgeversorganisatie in deze sector geen wachtgeldfonds bezit is het vaststellen van een financiële vergoeding voor de mannelijke personeelsgroep iet wat ingewikkelder De huidige toestand is echter gelukkig nog zo, dat er van „redelijk" kan wor den gesproken. Voor al te grote pessimisme, is. naar men ons in bevoegde krin gen verzekerde, evenwel voorals nog geen sprake. Ned. kolonies te zien. Brazilië is een rijk toekomstland, dat even wel in zijn expansie wordt ge remd door grote verkeersmoeilijk heden. In Mexico zijn we het lapgst geweest. Daar wonen verschrik kelijk aardige mensen. Er zijn alleen maar rijken en armen, geen middenstanders. De armen zijn met weinig tevreden. De mensen zijn in het algemeen met heel weinig al gelukkig. Ze zijn echter lui en dus moeilijk aan het werk te krijgen. De Neder landers, die ik in Venezuela, Bra zilië en Mexico heb ontmoet, zijn vrij welvarend. Het was voor mij buitengewoon prettig met hun wel en wee kennis te maken. Vervolgens, vertellend over zijn tweede reis, ging de Prins voort: „Uiteraard is Argentinië voor onze economische ontwikkeling het meest belangrijke land van deze tweede reis geweest. We hebben 'm wel erg geknepen toen het zo ver was, dat we daar heen zouden gaan. Wij wisten ook niet beter of we zouden daar een dic tatoriale gemeenschap aantreffen, die, zoals we dat hadden gehoord, wel iets weg had van het regiem van Mussolini. Het is naderhand heel erg mee gevallen, Ik kan niet zeggen dat het een democratische staat is. We kunnen evenmin beweren, dat het een dictatoriale staat zou zijn, die ons aan Hitler en Mussolini doet denken. Wel zijn alle be langrijke lieden rond de staat ge schaard, maar je vindt er toch geen Hitlerjugend of geünifor meerde organisaties. Lange tenen. Ze hebben wel bepaalde com plexen, die Argentijnen, lange tenen zouden we hier zeggen. Maar als je daar eenmaal achter bent, dan valt er met deze mensen best garen te spinnen. Voor emi granten liggen in dit land wel perspectieven. Ik zou wel als mijn mening willen zeggen, dat emi gratie in groepsverband, wel het beste is. Het regiem in Uruguay is wel 100 pet. democratisch, al thans naar onze Europese begrip pen. Het is een rijk land, ze we ten niet wat ze met hun geld moeten gaan beginnen. Chili heeft een gematigde regering, die zich sinds kort positief tegen het com munisme heeft gesteld. Merkwaardig is wel, dat deze drie landen hun militair leger ge heel op Duitse leest hebben ge schoeid. Je riet er de Duitse hel men en de bekende ganzenpas. Toen ik de president van Chili zei, dat ik die pas helemaal niet mooi vond, antwoordde hij zonder meer: „Maar mijn volk vindt dat zo aardig". Uruguay is al evenmin een goedkoop land, dat wil zeggen het leven is er niet zo duur, maar wel de dingen, die je er zoudt willen kopen. Ik wilde me een zwembroek aanschaffen, maar die kostte me vijftig gulden. Dat was me wel een beetje te duur. De verhouding tussen de politieke partijen de blanke en kleuren- partij lijkt op het eerste gezicht alles behalve prettig, maar is bij nadere beschouwing niet eens zo onaangenaam. Aan het slot van zijn verhaal legde de Prins er nog eens de na druk op hoe belangrijk het wel is, dat je bij een bezoek aan vreemde landen de taal van het volk spreken kunt. Het is, geloof me, wel zo, dat de mensen voors hands al gunstig gestemd zijn, omdat je je de moeite hebt wil len getroosten de taal te leren. In het kader van de contacten en besprekingen gezien, is de kennis van de taal een belangrijke factor om tot resultaten te kunnen ko men. Het gebruik van tolken werkt bij deze contacten of ont moetingen veelal remmend. Wij hebben heel veel vriend schap ontmoet en nog meer vrien den gemaakt. Ik geioof, dat het erg nuttig is geweest, dat ik deze reis heb gemaakt, omdat op grond van de ontstane vriendschappen wellicht veel goeds zal kunnen gebeuren. Mijn vrienden en ik zijn altijd bereid om onze contac ten door te geven AMSTERDAM, 29 Mei. Het voornaamste kenmerk van de Beurs was vandaag wel de iets gunstiger stemming voor Indone sische fondsen, waarbij aande len HVA de leiding namen. Dit fonds gold 124% (121%). De weer hogere prijzen voor Suma tra tabak hadden weinig uitwer king. De stemming in deze af deling was goed prijshoudend. Rubberaandelen boekten iets grotere winsten, Amsterdam rubber b.v. sloot op 116% (114%) en ook de kleinere soor ten waren iets beter gedispo neerd. Cultuuraandelen, zowel als andere Indonesische catego rieën waren iets beter. Aandelen algemene exploratie gingen we derom in een open hoek doch ditmaal op een onveranderde prijs van 76 3/4. Van de gunstige stemming, die gisteren voor internationale in dustriepapieren heerste, was vandaag weinig overgebleven. Oe slotnoteringen van gisteren werden over het algemeen zeer dicht benaderd, of iets over schreden, Scheepvaartpapieren eveneens stil. doch goed prijshou dend. Aandelen Paketvaart, die gisteren een verlies van vijf punten kregen te incasseren, wisten hiervan vandaag drie punten in te halen. Ook de Staatsfondsenmarkt leverde geen overvloedige stof tot bespreking. Op de Ameri kaanse afdeling was de animo eveneens uiterst gering. Het Agio bleef 13 procent onveran derd. Prolongatie 3 1/4 pet. Opnieuw pseudo-vogelpest in Oostvaan OOSTZAAN. In Oostzaan zijn: wederom enige gevallen van pseudo-vogelpest geconstateerd, thans bij de pluimveebedrijvon van de heren S. M. en K. L. in de Kattenhoek te Oostzaan. Het betreft hier ruim 400 kippen. De dieren zullen in het destructor- bedrijf te Purmerend worden ver nietigd. Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis zal binnenkort een „trek"-actie houden, waarbij gebruik wordt gemaakt van een nieuw type collectebus, welke in de werkplaats van de N.V. Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij worden vervaardigd. FEUILLETON 37. „Ik zou me schamen, als ik je die moeite aandeed", antwoordde hij, met spottende hoffelijkheid. Hij had al twee treden beklom men en zette nu zijn voet op Qle derde. Zij bleef beneden staan, met haar hoofd naar voren, en tuurde in 't donker; maar zij moest zich aan de post van de leuning staande houden. Vinton kon me niet zien. want ik stond om de hoek van de leu ning; maar ik moest voorkomen, dat hij me zag, als hij licht maakte boven. Dat wil zeggen: ik moest hem nu te lijf gaan, in 't donker, of ik moest een schuil plaats zoeken, maar dan vlug. Ik was wel zo woedend op de kerel, dat ik dolgraag aan 't vechten zou zijn geslagen, hoewel ik lang niet zeker was van de overwin ning nu ik hem van nabii te zien kreeg. Maar ik zag het meisje naar boven staar, kijken era her- innerde me, hoe zii in angst had gezeten, dat Vinton me zou zien; dus ik besloot de veiligste weg te kiezen. Hij was ongeveer midden op de trap, toen ik dit besluit had genomen, ik sloop weg van de trap, tot ik bü de muur kwam, en langs die muur bewoog ik mi.i snel voort, op de tast. Het was pikkedonker in het bovenportaal, Mijn hand raakte een deurlijst en toen ik verder tastte, vond ik de deurknop. Ik draaide die zo zacht mogelijk om en de deur ging naar binnen open. Alle vloeren in huis schenen met dikke kleden belegd te zijn en dat was een geluk. Ik kon me nu bewegen zonder noemens waard gerucht te maken. Ik duw de de deur zo ver open, dat er ruimte genoeg was voor mijn li chaam; daar glipte ik toen door heen en ik duwde de deur ach ter me dicht, zo ver als ik dorst. Ze bleef op een kier staan la waai maken met het slot dorst ik niet: Vinton was te dichtbij. Ik wist in de verste verte niet, wat 't voor een kamer was, waar ik me in bevond. Het was daar binnen zwarte nacht; letterlijk niets konden mijn ogen onder scheiden. Heel voorzichtig, beide armen als voelsprieten voor me uitstrekkend, om nergens tegen aan te lopen, verwijderde ik me van de deur. Toen ik een pas of zes gedaan had, kwam mijn rech terhand in aanraking met een hoek van een bureau of tafel. Ik tastte de rand langs en liep er zo omheen, dat ik het meubel tussen mijzelf en de deur had. Al lopende ging ik met mijn hand over bet bovenvlak, en ik merkte, dat er boeken en papie ren op lagen. Ik zette nu dat on derzoek voort en vond eindelijk iets hards en zwaars een me talen inktstel bleek het te zijn. Terwijl ik dit constateerde, licht te ik de potjes er uit ik dacht er niet bij, maar voorkwam aldus bij instinct, dat ik onder de inkt zou raken als ik het geïmprovi seerde wapen gebruiken moest era zorgde een stevige greep om het geraamte te krijgen. Ik tilde het van de tafel en wachtte. Vinton duwde de deur open. Het licht uit de benedenhal wierp een zwakke weerschijn op de muur aan de overkant van de bovenhal; het was niet toerei kend, om die ruimte te verlich ten, maar het stelde me wel in staat, de hoge gestalte te onder scheiden, die er tegen afgetekend stond. Hij draalde heel even op de drempel, deed toen een stap de kamer in era scheen tastend iets te zoeken. Ik haalde lang zaam diep adem in. Ik hoorde het schurend geluid, waarmee zijn hand langs de muur ging, en een ongeduldig gemompel, dat hem ontsnapte. Ik begreep, dat hij zocht naar de electrische schakelaar waar schijnlijk zo'n metalen plaatje met twee knopjes als ik. zonder er op te letten, in de bibliotheek naast de hoekdeur had gezien.. Het werd me nu bewust, dat het huis van een uitvoerige electri sche installatie voorzien moest ziin, al stond het zo ver van de stad. Maar die dingen schoten me slechts vluchtig door de geest. De gedachte, die bleef, was deze; als Vinton het knopje indrukte Ik hief mijn arm hoger en hield het zware inktstel naar achter. Wat voor hem de gevol gen zouden zlin, als ik hem raakte, daar dacht ik niet aan. Hij was de grootste en waar schijnlijk de sterkste ik zou de vlugste, de eerste zijn. Hij kreeg zijn portie, zodra het licht aanging. Het knopje klikte. Het bleef donker in de kamer. Vinton zei iets. dat men liever niet nazegt. Ik begreep onmiddelllik, wat er gebeurd moest zijn. Degerae, die het laatst in deze kamer ge weest was, had met welke be doeling dan ook het licht ge doofd, door de peertjes af te draaien. Hij begreep dat waarschijnlijk ook. Hij deed een stap vooruit, alsof hij een der lichten wilde opzoeken, om het peertje aan te draaien. Ik hield het zware stuk metaal in gevechtshouding; ik kon de omtrek van zijn licbaam nog zien. Als hij te dichtbij kwam naar mijn zin slingerde ik mijn projectiel door de duisternis. „Ik geloof, dat 't in de voor kamer ligt. De woorden klonken van bene den op. scherp en duidelijk. Ik wist natuurlijk niet, of zij be greep, hoe de vork aan de steel zat, maar het leek wel, of een zesde zintuig haar het zinnetje had ingegeven. Mogelijk ver moedde ze, dat ik me terug getrokken had in het vertrek, dat het dichtst bij de trap lag. (Wordt vervolgd.),1 Fiere hoge linden blijf te Helvoirt var die eind Juni rijn mand, zelfs Kueller Haag de Lefèbre luchtvaart in de 1c gang zou boeken. Na Lefèbre te besloot hij om ook gaan leren, kocht in „Antoinette"-toestel dig ontpopte hij zie: kwaam vlieger. Als van werd hij bij de fabrieken, een grot tot instructeur aang grote ergernis der hij de eerste die een passagier in de luel Enkele dagen daarn een vlucht en versi een batterij-veldart paarden gingen er nen van door en aangenaamheden n mandant) Kueller, de zaken stonden, j ses aanbieden bij passagier en kreeg „ga maar gerust je den moeten er ma: nen. In de oorlog wel meer van zien" Januari 1910 ging Pau om aldaar les aan wedstrijden dee Het hiervoor benodij vet werd hem 15 M jaar uitgereikt; no. toen in z'n element in wedstrijden, Tours, Bordeaux, Le talloze andere plaats de overzijde van het ven zijn prestaties merkt en hij ontving ging in Schotland te gen, welke dankbaai vaard. Ook tegenslagen niet bespaard. Doch dapper te overwinne wijl zijn toestel na: werd verzonden, ver in de trein. Direct der toestel gezonden hij succesvolle vluch en hij werd daarbij Edward VII gecom De grote dagbladen noemden hem „The man". Hierna keerde Kuel derland terug en gal ZALIGVERKLARIN SLOOTDORP. a.s. de dag waarop wordt zalig verklaai feest zijn in de Pii Door de medewerking commissie en persor mogelijk zijn een uitj gramma uit te voeri gens is er een algeme munie onder de eer waarin de kinderen landse Mis zingen. D voor de kinderen e£ schappelijk ontbijt in de school. Vervolgen hele school hulde aai verklaarde met zang, clamatie. In de middag word een openluchtspel opj het leven van de Pai spel, geschreven en het hoofd der school [ewerkt door alle k _iet voltallige persone spel volgt als sluiting tig lof. Het feest krijgt no zondere cachet, doord putatie van de KRO hoogstwaarschijnlijk zal zijn, om vóór het kort geleden gewonne de schoolradio te ov< Als prijs is n.l. gekozi tret van Paus Pius X Vanzelfsprekend wo dags grote publiek be verwacht. MIDDENSTAND TER BEDEVAj Dinsdag 5 Juni a.s Dioc. Kath. Middensta het Bisdom Haarlem lijkse bedevaart naar Om 10.30 uur vangt tige Hoogmis aan, Rector Heemskerk de zal houden. De openl catie zal worden geh< Rector J. Th. M. Kra Aan deze pelgrimsti de Bisschop de jubl verbonden. In de maakt men zich op ir tale aan deze pelgrim te nemen. UTRECHT. Zoals gemeld had de N.V. Auto" i.o. te Jutphaa opgevat om kleine aut vaardigen. De genoen loze vennootschap heef recht verworven tot blage van de door Klei te Arnsberg in Westfal kelde zeer kleine autc net bedrijfsklare gewi< bedraagt. Dit lichte ■wordt op het ogenblik samengesteld. De gehele carosserie xieine auto is .vervaa aluminium en lichtm motor is een JLO of 123 cm, maar desnood een andere motor va capaciteit worden inge I aandrijving geschiedt c I wielen met 3 versnelli der achteruit, en free aanzetten gebeurt met ptarter. Het chassis is oandvering opgehange mechanische remmen wielen. De totale bela „j ya6entje bedraag zodat twee volwassen worden vervoerd. He ■februik bedraagt 1 li fbM, de maximumsnel JJJ per uur, de kruiss ■M per uur. MILITAIR NA INI ZIEK I u ZAANDAM. De 2 |f?aPP,e. uit Zaandam, b I verschijnselen van e yfi0i eden *s Zondag n rakken van het Gem 1 aiaaar, overgebracht. T geleden was hij als tlarderwjjk ingeënt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4