Nog twee dagen spullen nazien: Vrijdag begint het visseizoen Een luchtvaartpionier viert zijn zeventigste verjaardag SPORT Communistische nederlaag bij Italiaanse verkiezingen in het kort Bij de sportvisser staat de hoed of de pet scheef WIE RAADT DE UITSLAG? Geeft dus gul aan ons RODE KRUIS! zaligverklarinc pius x middenstandsbond ter bedevaart Duitse auto in Nederland gebouwd militair na inenting ziek Katholieke Landdag N.H.N.K. Jehova-getuigen in #t gelijk gesteld Als ie opsteekt, op tijd slaan! De Perzische olie Weekstaat Nederlandse Bank NederlancTs taak geëindigd WOENSDAG 30 MEI 1951 PAGINA 5 Dank zij UW STEUN kan ons RODE KRUIS zo vele VREDES-TAKEN in dienst van de Nederlandse gemeenschap verrichten. Here hoge linden met hn fris-groene kleed omzomen het ver blijf te Helvoirt van een der eerste pioniers op luchtvaartgebied, die eind Juni zijn zeventigste verjaardag hoopt te vieren. Nie mand, zelfs Kueller, zou, toen hij in 1909 op Groot-Persijn in Den Haag de Lefèbre zag vliegen, hebben durven dromen, dat de luchtvaart in de loop van veertig jaren zo'n geweldige vooruit gang zou boeken. Na Lefèbre te hebben gezien besloot hij om ook deze kunst te gaan leren, kocht in Frankrijk 'n „Antoinette"-toestel en al spoe dig ontpopte hij zich als een be kwaam vlieger. Als bewijs daar van werd hij bij de Antoinette"- fabrieken, een grote legerplaats, tot instructeur aangesteld en tot grote ergernis der officieren was hij de eerste die een generaal als passagier in de lucht meenam. Enkele dagen daarna maakte hij een vlucht en verscheen boven een batterij-veldartillerie. De paarden gingen er met de kanon nen van door en er volgden on aangenaamheden met 'de com mandant; Kueller, wetende hoe de zaken stonden, ging zijn excu ses aanbieden bij de generaal- passagier en kreeg ten antwoord, „ga maar gerust je gang, de paar den moeten er maar aan wen nen. In de oorlog zullen zij er wel meer van zien". Januari 1910 ging Kueller naar Pau om aldaar les te geven en aan wedstrijden deel te nemen. Het hiervoor benodigde vliegbre vet werd hem 15 Maart van dat jaar uitgereikt; no. 46. Hij was toen in z'n element en vloog mee in wedstrijden, o.a. Rouaan, Tours, Bordeaux, Le Havre en talloze andere plaatsen. Ook aan de overzijde van het Kanaal ble ven zijn prestaties niet onopge merkt en hij ontving een uitnodi ging in Schotland te komen vlie gen, welke dankbaar werd aan vaard. Ook tegenslagen bleven hem niet bespaard. Doch hij wist deze dapper te overwinnen, want ter wijl zijn toestel naar Edinburg werd verzonden, verbrandde het in de trein. Direct werd een an der toestel gezonden, waarmede hij succesvolle vluchten maakte, en hij werd daarbij door koning Edward VII gecomplimenteerd. De grote dagbladen o.a. de Times noemden hem „The flying Dutch man". Hierna keerde Kueller naar Ne derland terug en gaf vliegverto- SLOOTDORP. Op 3 Juni a.s. de dag waarop Paus Pius X wordt zalig verklaard, zal er feest zijn in de Pius X-school. Door de medewerking van ouder commissie en personeel zal het mogelijk zijn een uitgebreid pro gramma uit te voeren, 's Mor gens is er een algemene H. Com munie onder de eerste H. Mis, waarin de kinderen een Hol landse Mis zingen. Daarna is er voor de kinderen een gemeen schappelijk ontbijt in de versier de school. Vervolgens brengt de hele school hulde aan de Zalig- verklaarde met zang, spel en de clamatie. In de middag wordt om 2 uur een openluchtspel opgevoerd uit het leven van de Paus. Aan dit spel, geschreven en geleid door het hoofd der school wordt mee gewerkt door alle kinderen en net voltallige personeel. Na het spel volgt als sluiting een plech tig lof. Het feest krijgt nog een bij zondere cachet, doordat een de putatie van de KRO-schoolradio hoogstwaarschijnlijk aanwezig zal zijn, om vóór het spel zelf de kort geleden gewonnen prijs van de schoolradio te overhandigen. Als prijs is n.l. gekozen het por tret van Paus Pius X. Vanzelfsprekend wordt 's mid dags grote publiek belangstelling verwacht. Dinsdag 5 Juni a.s. belegt de Dioc. Kath. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem zijn jaar lijkse bedevaart naar Heiloo. Om 10.30 uur vangt de plech tige Hoogmis aan, waaronder Rector Heemskerk de predicatie zal houden. De openlucht-predi- catie zal worden gehouden door Rector J. Th. M. Kraakman. Aan deze pelgrimstocht heeft de Bisschop de jubileum-aflaat verbonden. In de afdelingen maakt men zich op in grote ge tale aan deze pelgrimstocht deel te nemen. UTRECHT. Zoals onlangs is gemeld had de N.V. „De Kleine Auto" i.o. te Jutphaas het plan opgevat om kleine auto's te ver vaardigen. De genoemde naam loze vennootschap heeft thans het recht verworven tot de assem blage van de door Kleinschnittger te Arnsberg in Westfalen ontwik kelde zeer kleine auto, waarvan J het bedrijfsklare gewicht 130 kg bedraagt. Dit lichte wagentje wordt op het ogenblik in Jutphaas samengesteld. .De gehele carosserie van deze kleine auto is .vervaardigd van aluminium en lichtmetaal. De I io?tor 's een Ardie van 123 cm, maar desnoods kan ook I een andere motor van dezelfde I capaciteit worden ingebouwd. De I aandrijving geschiedt op de voor- I wielen met 3 versnellingen, zon- Ider achteruit, en freewheel. Het I aanzetten gebeurt met een hand- Istarter. Het chassis is in rubber- I bandvering opgehangen, er zijn I mechanische remmen op de vier I wielen. De totale belasting van het wagentje bedraagt 170 kg, zodat twee volwassenen kunnen worden vervoerd. Het benzine- gebruik bedraagt 1 liter op 40 KM, de maximumsnelheid is 70 KM per uur, de kruissnelheid 50 KM per uur. ZAANDAM. De 20-jarige P. Rappe uit Zaandam, bij wie zich verschijnselen van encephalitis oordeden is Zondag naar de ba- li?.?'1 van ket Gem Ziekenhuis aldaar, overgebracht. Tien dagen igeleden was hij als militair te Harderwijk ingeënt. ningen te Ede en Soesterberg. Het bestuur der „Eerste Neder landse Vliegvereniging" nodigde hem uit om in Gilze-Rijen te de monstreren. Op die dag was een geweldige mensenmenigte samen gestroomd om dit schouwspel ga de te slaan. Kueller draaide de motor aan en statig ging hij de lucht in om op pl.m. 40 m. hoog te enkele rondjes om het vlieg veld te makenacht minuten was hij in de lucht geweest. Na zijn landing toerden kransen en bloemen aangedragen en gene raal Snijders en vele andere autoriteiten complimenteerden hem, terwijl het massale publiek hem een ware ovatie bracht. In 1911 ging Kueller naar Ned.- Indië en de Malaya States en gaf ook daar met veel succes vlieg- vertoningen. Hoewel Kueller vele prijzen in de wacht wist te sle pen, konden deze de hoge kosten aan deze vliegsport verbonden niet dekken; hij moest noodge dwongen deze sport opgeven. Moge deze, een der beste pio niers op luchtvaartgebied, nog vele jaren in goede gezondheid gegeven zijn. PATER WESSELING EN JAN DERKS NAAR WARMENHUIZEN De 21e Katholieke Landdag voor Hollands Noorderkwartier zal dit jaar worden gehouden op Zondag 10 Juni te Warmenhuizen. Het Landdagcomité heeft de be kende redenaars, Pater Piet Wes- seling en Mr. Jan Derks bereid gevonden op deze landdag te ko men spreken. Pater Wesseling gaf zijn rede de titel: Wat mankeren jullie eigenlijk? en Mr. J. Derks zal- een praatje houden over: Feest zonder kater. Beide spre* kers zullen het actuele amuse mentsprobleem behandelen ter wijl het speciaal de bedoeling is, dat óók de jongeren deze landdag komen bezoeken. De landdagbijeenkomst wordt gehouden op het speelplein van de Katholieke Jongensschool, on verhoopt bij slécht weer in het Patronaat. Het fanfarecorps DSV zal de landdag opluisteren. Er ko men ruim 1500 zitplaatsen, zodat er althans voor de ouderen vol doende zitgelegenheid zal zijn. Men reservere alvast Zondag 10 Juni voor de Katholieke land dag. 's-GRAVENHAGE. De Hoge Raad heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak van enige „Jeho va's getuigen", die te Arnhem zich met borden hadden vertoond op de openbare weg en deswege door de kantonrechter aldaar waren veroordeeld op grond van een be paling in de Politieverordening van Arnhem (art. 31), krachtens hetwelk het verboden is aankon digingen op de openbare weg om te roepen of bekend te maken. De Hoge Raad heeft thans over wogen, dat de gemeenteraad niet bevoegd is zover te gaan als hier is geschied door een dergelijk absoluut verbod uit te vaardigen. De betreffende verbodsbepaling heeft de Hoge Raad in strijd ge acht met art. 7 der Grondwet. Op die grond zijn de betrokkenen van alle rechtsvervolging ontsla gen. Fanny BlankersKoen zal 8 Juni uitkomen op wedstrijden in Glasgow, 10 Juni in Middles brough en 15 Juni in Stockholm. Zondag 17 Juni start ze op de Olympische dag in Amsterdam. Wim de Ruiter is alsnog ge. contracteerd voor de Ronde van Nederland. Hjj is ingedeeld in de internationale ploeg in plaats van de Italiaan Camellini. die ziek is. Van Vliet werd eerste tij dens sprintwedstrijden in Lon den. In de finale komt hij tegen Harris uit. In Charleroi verloor Jan Nicolaas op punten van de Belg Roger Delabasse. Het gevecht ging over zes ronden De skiffeur Neumeier van Willem III zal deelnemen aan de Henley Royal Regatta. Van Scheltinga en Donner boekten in de eerste ronde van het Staunton-schaaktournooi in Cheltenham remise tegen resp Bogoljubow en Trifunovic. De tiende etappe van de Ronde van Italië is gewonnen door de Italiaan Minardi. In het algemeen klassement heeft Mag- ni nog steeds de leiding. In het bergklassement leidt de Italiaan Pasotti. Nederlandse ingenieurs op huh best. De werken rond de Harlinger haven zijn voltooid. Op de foto ziet men de kleine sluis in aanbouw. Vele buitenlandse ingenieurs kwamen bij dit grote waterbouwkundige experiment in de loop der laatste jaren een kijkje nemen. Vandaag zal de Minister van Waterstaat naar de Friese havenstad komen om het sluizen- complex te dopen. De nieuwe sluizen zullen voortaan „Tjerk Hiddessluizen" heten. Of Harlingen in de toekomst de vruchten van de verbeterde waterweg zal plukken, is iets, waarover de meningen in deze plaats nogal verdeeld zijn. Ook hier geldt het gezegde: „de tijd zal het leren". Het ruikt op zolder naar stof en hel oude hout van de hanebal- ken, die gekrompen en gerekt door vrieskou en zonnebrand de seizoenen trotseren. In hetzelfde droge hoekje als verleden jaar, pal naast de schoorsteen hebben hengel en haspeL goed ver zorgd en in de watten geborgen de gesloten tijd doorgebracht. Nog een luttel hortje tijd en de kalender wijst de eerste Juni: het nieuwe seizoen voor de sportvisser is dan aangebroken. En zo ziet iedere rechtgeaarde liefhebber zijn spullen terug, of hij voelt al de wijde wind van het water rond zijn zondoorbakken kop. Gezonde spanning en geen dagelijkse zorgen: dat is het genot en de weelde van de sportvisser. En daar verlangt hij vurig naar, al dagen tevoren. Nu duurt het gelukkig niet lang meer of het feest mag weer vrij gevierd worden. De metse laar en de advocaat, de monteur en de journalist, de schrijver eer ste klasse ter secretarie en de bloemenventer zijn stuk voor stuk naar de zolder geklommen of in het schuurtje achter het huis gaan scharrelen. Zo stil en onopvallend mogelijk. De sport- visserij kent de hemel zij ge dankt en geprezen geen stan den. De hoed en de pet staan al lebei scheef, vanwege de zon, en waterlaarzen zijn voor iedere visser een der betrouwbare be schermers tegen het oeverslik en de modder van de in ons land vaak natte dijkwegen. De zon schijnt voor Jan en alleman, en God schiep de rietvoorn niet al leen voor de beren aangeslagenen in de Vermogensbelasting, even min trouwens als privilege voor de man, die met een loonzakje van de DUW door dit dure leven moet. Een ferme hengel ligt vast in allemans hand en een zware karper bijt in elk deeg, om het even of het gekneed is van luxe pistolets of kruimelig waterbrood. Langs de waterkant is Neder land wezenlijk en waarachtig één. Wilt u bewijzen? De advocaat: (200 gulden aan spullen en een olie pakje om te zoenenen? wil de vis van daag nogal bijten vriend? De bloemenventer: („dure" hengel van zestien pegels en een afgedragen pijtje) 't Is nie veul, vanmorgen in de vroegte gong 't een hortje goed en toen was het ineens afgelopen. De advocaat: dat kan inder daad verkeren. Brederode zei dat al. De bloemenventer: ik heb d'r een pier aongedaon en net vong ik een wezenlijk mooie baars De advocaat: ik heb geen pieren meegenomen, dat zul je altijd zien. De bloemenventer: als je een potje hebt kan je een plukkie van me krijgen. En de advocaat ging verder met dat plukkie in een dure lin nen zakdoek, want wat doe je als je geen potje bij je hebt en er zit beet op de pier? De advocaat: bedankt vriend De bloemenventer: goeie vangst maat en wees zuinig op je pieren want je mag niet weerom komen. Kom daar nou eens om in onze afgepaste burgermaatschappij in Voor de laatste maal ziet u hier de bekendmaking der prijs winnaars van onze wekelijkse voetbalprijsvraag. Een extra-klap op de vuurpijl zijn de laatste inzendingen niet geworden, want slechts één inzender haalde de zes punten, terwijl de andere prijzen verloot moesten worden onder hen, die een 4 op 't request kregen. Het bleek dat de meeste inzenders uit West-Friesland te veel vertrouwen hadden in de kracht van R.K. E.D.O., doch dat men elders meer rekening hield met de mogelijkheid dat M.F.C. toch nog voor een verrassing zou zorgen. De prijzen werden toegekend aan: 1. J. v. d. ENG, Raadhuisweg 69, Akersloot. 2. N. VISSER, Hoofdstraat 234, Bovenkarspel. 3. J. RAS, Krugerstraat 62, Den Helder. 4. C. C. BRAKEBOER, A 60, Spanbroek. 5. P. BEEREPOOT, Hoep 139, Schagen. stad en dorp, met al die onge schreven wetten voor wat de monteur zeggen kan en de jour nalist verzwijgen moet wat de timmerman niet mag doen en de notaris zich kan permitteren. La rie, alles larie, aan de oever van de snelle vliet. Snapt de buitenwacht nu mis schien, dat dagen tevoren al zorgvuldig de koperen bussen van de hengelstokken ineen wor den geschoven op de overloop of in de tuin; want bij het aanslaan asjeblief geen gezwiep, dat iedere centimeter lijn wordt gekeurd: want op je nylon moet je aan kunnen. Dat ieder onderlijntje met fluwelen vingers van een sterk haakje wordt voorzien, al naargelang ieders vis-gëaardheid: groot, smal of dun. Dat het leef- net wordt afgetast op beurse plekken: want menig visser ver speelde door nalatigheid op dit punt een deel op de hele buit langszij de oever of de boot en NATIONALISATIE WORDT DOORGEZET De Perzische regering heeft een commissie gezonden naar de oliegebieden van Khoezislan om de wet op de olie-nationalisatie ten uitvoer te leggen. Premier Mossadeq zou echter nog steeds bereid zijn om de kwestie met de Britten te bespre ken. Morrison, de Britse minister van buitenlandse zaken heeft gis teren verklaard dat Engeland bereid is een of andere vorm van nationalisatie te aanvaarden, mits de Perzische regering zekere ga ranties wil geven. Engeland zal zich echter tegen eenzijdige op zegging verzetten. AMSTERDAM. De voorzie ning in de kasbehoeften van het Rijk vormt het voornaamste ele ment der verkorte balans van de Nederlandse Bank per 28 Mei. De bank heeft nl. haar portefeuille aan schatkistpapier wederom moeten herzien, zodat het bedrag aan van het Rijk overgenomen papier is toegenomen van 101 tot 167 millioen gulden. Tegenover dezé^ vermeerdering van 66 mil lioen gulden stond een faling van 3 millioen gulden in de post voor schotten aan het Rijk, doordat het bestaande debetsaldo van de schatkist is afgenomen van 14.4 tot 11.3 millioen gulden In tegenstelling tot de vorige weken valt ditmaal over de de- viezenpositie weinig op te mer ken. Immers, het verlies aan deviezen in de afgelopen week- is niet groot geweest. Het heeft slechts 2 millioen gulden bedra gen, waarmede de voorraad me taal en deviezen van de Neder landse Bank zich thans laat be rekenen op f 1002.4 millioen, te gen circa f 1470 millioen aan het begin van dit jaar. De naderende ultimo wordt weerspiegeld in de toeneming van de verstrekte voorschotten (ge stegen tot 160 millioen) en in de stijging van de bankbiljettenom- loop, die met 35 millioen gulden is uitgezet en waarmede weer boven de 2700 millioen gulden is gekomen. kreeg als loon het hoongelach van moeder de vrouw. Tja, zij is een ander hoofdstuk, dat dit keer niet gelezen wordt. Dat. vispak ligt ergens in de schuur, Kees, kun je netvinden? Kees kon net zwakjes ruiken. De schubben van vorig jaar za ten er nog op. Moeder de vrouw griezelt, maar onder ons dat hoort i eigenlijk: al zijn er wel, die op hoog bevel wat je noemt netter zijn. Hoe dan ook: kleren maken de vissersman niet. Dat doen een scherp oog, een vaste hand, goed tuig, bijtgrage vissen en de erva ring van jaren. Want de beste liefhebbers moeten al van school gespijbeld hebben om de water kant te leren kennen. En ieder seizoen brengt nieuwe avonturen en men is nooit uitgeleerd. De wisselvallige practijk- is de bo venste beste leermeester. Wat zal de visser doen? Als dit schrijfsel onder uw ogen komt, zal h;j popelen van ongeduld. Goeie vangst collega's, en zorgt dat onze sport blijft wat ze is: dus denk aan de maat; de acten en vergunningen niet vergeten en wees netjes en beleefd tegen de kjjkers, die man na man zul len vragen: wa gevangen? En als ie opsteekt, op tijd slaan. BUITENLANDS OVERZICHT Wanneer a.s, Zondag bijv. de communistische meerderheid in Bologiia zou worden verslagen, dan is dit'voor het communisme een groter nederlaag, dan het nu mislukte rode offensief in Korea, zo schreef de Italiaanse corres pondent van het lib. Handelsblad aan de vooravond van de Ita liaanse gemeenteraadsverkiezin gen. Nu is Dinsdagavond de defini tieve uitslag in Bologna nog niet bekend, het was toen een nek aan nek race tussen de Christen democraten en de communisten waarvan de uitslag nog niet was vast te stellen, maar wel kon toen reeds geconstateerd worden, dat hoe de uitslag in dit sterkste en belangrijkste communistische bolwerk van midden-Itallë ook zou zijn, de positie van de com munisten ook hier aanzienlijk geschokt zou zijn en ook hier de communisten een zeer gevoelige klap hebben gekregen, waarvan in elk geval de morele gevolgen voor hen zo ernstig zullen zijn, dat ook hier van een absolute rode macht geen sprake meer zal zijn. Maar in elk geval kon gis termiddag de Chr. dem. minister Scelba reeds mededelen, dat de communisten in geheel Noord- en Midden-Italië een ernstige neder laag hebben geleden, dat de Ka tholieken overal belangrijk zijn vooruitgegaan en dat verreweg de meeste provinciale raden en de gemeenteraden die tot nu toe een rood bewind hadden, voort aan door de Christen-democraten met hun bondgenoten zullen worden bestuurd. Minister Scelba kon meedelen dat in 27 provin ciale besturen de Chr. dem. 3047 gemeenten gewonnen hadden, terwijl hij ook reeds kon zeggen dat de Christen-democraten op dat moment reeds twee maal zo veel zetels hadden gewonnen als in 1946. Verder dat. de Katholie ken in 22 provinciale hoofdste den de meerderheid hadden, de communisten in 2 en dat er om drie belangrijke hoofdsteden nog gevochten werd. Onder de voornaamste steden die op de communisten reeds ver overd werden behoren Venetië en Milaan, Genua en Ravenna, terwijl in de provincie Trenta van de 95 wemeenteraden er 94 in handen van de Katholieken kwa men en een in die van de socia listen, terwijl de communisten hier alles verloren. Dit zijn na tuurlijk resultaten, die ieder Christen, bij wie Italië altijd een warm plaatsje in het hart heeft, met grote vreugde vervullen. De verkiezingen van j.l. Zon dag zijn dan ook In hoge mate belangrijk geweest niet alleen vanwege deze communistische nederlaag, maar ook omdat de zeer grote opkomst van de kie zers, ruim 90 pet., bewijst dat de politieke apathie van vele Italia nen aan het wijken is en de staatkundige belangstelling daar onder de massa van het volk groeiende. Dit is een zeer verblijdend ver schijnsel, want het was juist dit grote gebrek aan activiteit voor de politiek welke in 1946 de communisten zulke verrassende en gevaarlijke overwinningen in de schoot wierp. Om echter het resultaat van de Zondag gehou den verkiezingen vooral t.a.v. de communisten juist te beoordelen, moeten we eigenlijk eerst de be schikking hebben over de totale verkiezingscijfers van 1949 en van nu. Immers bij de in 1949 gehou den Kamerverkiezingen kregen de communisten in totaal 1 mill. stemmen en de Chr. dem. 1 mill, stemmen. Om dus te kunnen be oordelen, of en hoeveel het com munisme in Italië achteruit ge boerd is en de Katholieken en andere niet-communistisehe par tijen vooruit, moeten we eerst 't totaal aantal nu uitgebrachte stemmen kennen. Want reeds op grond van de in 1949 gehouden verkiezingen, kon veilig worden afgeleid, dat de communisten be langrijk zouden achteruit boeren. De vraag is nu maar, heeft die achteruitgang zich na 1949 voort gezet en hebben sindsdien de Ka tholieken hun positie weten te versterken? Een uitzondering op deze gun stige uitslagen vormen de ge meenten, gelegen in de strook langs de Adriatische Zee in de provincie Mantua waar de bevol king nog altijd in grote armoede leeft en daar blijkt opnieuw, dat in zulke gebieden de communis ten een schier onaantastbare po sitie hebben. In Venetië zelf, waar de communisten ook een vrij sterke meerderheid hadden en het gehele gemeentebestuur communistisch was, hebben de rechtse partijen 86.000 stemmen gehaald, tegen de communisten en de linkse Nenni socialisten 73.000, zodat ook Venetië totaal om is. De Katholieken kregen hier 68.000 stemmen, de commu nisten 55.000, de Nenni-socialis- ten kregen er 17.000 en de lib. en rechtse socialisten 18.000. Overal waar in Italië de grote armoede, die er onmiddellijk na de oorlog heerste, omgezet is in wat meer welvaart, dank zij de Amerikaanse hulpverlening, gin gen de communisten hard achter uit. Waar nog altijd armoede heerst daar wisten de Miscovieten zich te handhaven. Hierdoor is weer bewaarheid wat de Kardi naal Aartsbisschop van het rode Bologna, nog aan de vooravond van de verkiezingen aan de cor respondent van De Tijd meedeel de, dat waar armoede en ellende heersen, de communisten een ge makkelijk spel hebben en dat daarom de beste bestrijding van het communisme is, wanneer door een echt Christelijke naas tenliefde de beter-gesitueerden offers weten te brengen om de grootste armoede op te heffen. Als de Italiaanse Katholieken deze lessen van de Kardinalen van Milaan en Bologna verstaan, dan zal het zo dreigends» Italiaan se communisme, dat enkele jaren geleden zulk een acuut gevaar leek voor de kerk niet alleen nu, maar ook voor de toekomst een blijvend halt worden toegeroepen IN INDONESIë DJAKARTA (Aneta) Zon dagochtend vertrekt per KLM- vliegtuig uit Indonesië kolonel A. van Santen, hoofd van het Nederlandse militaire afwikke lingscommando, met zijn naaste medewerkers waarna in Indonesië alleen Nederlandse militairen van de militaire missie achterblijven. Kol. van Santen heeft gister ochtend een krans gelegd op het ereveld Menteng Poeloe. Hij hield Dinsdagavond in zijn woning een receptie waarbij de heer Lamping aanwezig was, alsmede mr. Ali Budiardio secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van defensie en vele Indonesische of ficieren. Een geweldige brand heeft het stadskwartier van Hongkong, gelegen aan de Causeway Bay, geteisterd. Het vuur vond gretig voedsel in de krotwoningen, die daar dicht opeen staan. 1500 personen, onder wie vele vluchtelingen uit China, werden dakloos. Velen ver loren al hun bezittingen. Deze foto toont het zwaar getroffen stadsdeel, waar de vlammen nog haar vernielend werk verrichten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5