Nieuw Geen hoop meer op redding van de 62 opgesloten arbeiders Eindelijk de sleutel in het slot op Fries-Gronings kanolenplon Uno-legers dringen langzaam op in Cenfraal-Korea Voorlopig geen nieuwe loonsverhoging verwacht edities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen En nu maar overwerken! Dankschrijven van de K.A.B. Ontploffing zou in totaal De mijnramp in Engeland Minister Wemmers maakte de weg naar het hart van het land vrij Scheepsberichten De in- en uitvoer in Maart Geen gevaar meer voor pokken epidemie Zwollenaren vochten met Amsterdammers 81 slachtoffers eisen Zes noodtelefoons blijven zwijgen Ridgway prijst de Nederlanders De vloot veegde enige duizenden Russische mijnen Een Westelijke nota naar Moskou? Nederlandse oiloten uit Canarlr *eruc De verkiezingen ir» Italië Tegen muiters 6 maanden geëist Twaalf maal f1000 verloren.., Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50i in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct.. resp. 30 et. per m.m. HET FEIT Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 4 Donderdag 31 Mei 1951 4 46e Jaargang No. 12181 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 NIEUWE SLUIZEN TE HARLINGEN IN GEBRUIK GENOMEN Als onderdeel van de openstelling van de Fries-Groningse ka nalen zijn Woensdag de nieuwe sluizen te Harlinqen, voor zo ver gereed, in ge bruik genomen. De minister van Verkeer en Waterstaat Z.Exc. H. H. Wemmers heeft - overeenkomstig 'n aan de Provinciale Staten van Friesland gedaan voorstel - aan deze sluizen de naam van „Tjerk Hiddes- sluizen" gegeven. De foto toont het mo ment, waarop minis ter Wemmers in te genwoordigheid van de Commissarissen der Koningin in de provincies Friesland en Groningen de naamgeving verricht. AAN Z.H. DE PAUS UTRECHT Na de ontvangst van 1500 leden van de Katholie ke arbeiders beweging door de Paus te Rome en de herdenking van de uitvaardiging van de Pauselijke Sociale Encyclieken te Rotterdam, heeft de Katholieke arbeiders beweging gisteren eten schrijven aan de Heilige Vader gezonden. Hierin geeft de Nederlandse Katholieke Arbeiders Beweging uitdrukking aan haar gevoelens van diepe dankbaarheid voor het geen Zijne Heiligheid de jonigste tijd te haren gunste heeft willen doen. Zij denikt hierbij onder meer aan de ontvangst* te Rome, de audiëntie voor alle arbeiders en de verlening van een zestal onderscheidingen aan KAB-func- tionarissen. Bovenal aan de bood schap, welke de Paus heeft wil len richten tot de zestigduizend KAB-ers die te Rotterdam bijeen waren. „U helbt ons aangespoord, aldus het schrijven krachtig te blijven streven naar de hoogste geeste lijke welstand van alle arbeiders en naar die mate van „stoffelijke welvaart, die bijna onontbeerlijk is oon een menswaardig leven te leiden," U hebt de KAB verzocht te bevorderen, dat de sociale rechtvaardigheid hecht worde ge vestigd in uw dierbaar Neder land. Heilige Vader, uw naar de toe komst wijzende opdracht en aan moediging, worden door onze ka tholieke arbeiders gaarne aan vaard. Uw bede, Heilige Vader, dat God het werk der Katholie ke arbeidersbeweging overvloedig moge zegenen zal leiden en heel het kader, in het bijzonder het plaatselijk kader sterken in het verlangen om. in trouw en aan hankelijkheid aan Christus'plaats- bekleder op aarde, en aan Kar dinaal en Bisschoppen van Ne derland, haar ideaal te verwezen lijken: alles voor het volk, het volk voor Christus." DS. Tl MENS posfhuum onderscheiden Bij K.B. is toegekend het Kruis van Verdienste posthuum aan de reserve legerpredikant, kapitein ds. H. J. Timens, die in Korea is gesneuveld. (Van onze verslaggever) Harlingen was gistermorgen het beginpunt van een excursie, waaraan vele autoriteiten en genodigden deelnamen en tijdens welke de Fries-Groningse kanalen officieel in gebruik werden gesteld. Het gezelschap begaf zich met de Schellingerland van de rederij Doeksen vanuit de Nieuwe Willemshaven naar het nieuwe sluizencomplex, waar door Z. Ex. de minister van Waterstaat de naamgeving van deze sluizen zou worden ver richt. In Harlingen zelf was niets van een feestelijke stemming te be speuren, maar in de Nieuwe Bui tenhaven bij de sluizen was dit wel iets anders. Het koopvaardij - opleidingsvaartuig „Prinses Juli ana", de reddingsboot „Zeemans- hoop", douane- en politievaar- tuigen enz. waren ter begroeting aanwezig, en bij de sluizen en langs de nieuwe bitumen-dijk, 'n waterbouwkundig experiment dat Grote Beer, Amsterdam Sydney, passeerde 29 Mei St. Vincent. Johan van Oidenbarnevelt, Djakarta Amsterdam, 29 Mei 975 mjjl G.Z.O. 1 Va gr. Kanaal. Kota Inten, Djakarta—Rot terdam, 29 Mei 780 mijl O.Z.O. 1 Hi gr. Kanaal. Sibajak, Rotterdam Mel bourne, 29 Mei van Co lombo. Tabinta, DjakartaAmster dam, pass. 29 Mei Pulu Bras. Langkoeas, Djakarta Rot terdam, pass. 29 Mei Mini- koy. Fairsea, Semarang - Amster dam, pgss. 29 Mei Kaap Bon. Oranje, Djakarta Amster dam, 30 Mei te Southamp ton. (Van onze redacteur) DEN HAAG Met grote belangstelling worden deze maand de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek afge wacht, waaruit zal moeten blijken of, en zo ja, hoeveel de kosten van levensonderhoud in de periode van 15 April tot 15 Mei zijn gestegen. Zoals bekend heeft de regering de uit drukkelijke toezegging gedaan, dat de consumptiebeperking niet meer dan vijf procent zal gaan bedragen. Mochten nu uit de in de ko mende dagen te verwachten C.B.S.-cijfers blijken, dat door 't stijgen van de prijzen deze vijf procent is overschreden, dan mag worden aangenomen, dat spoedig daarna een nieuwe loonsverho ging met terugwerkende kracht zal worden gegeven. Naar verwacht wordt zullen de cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek over ge noemde periode weliswaar een ?,-ijging te zien geven van diverse Losten van levensonderhoud, doch daarnaast zal ook een daling van andere prijzen uit de statistiek blijken. De overigens thans nog zeer voorlopige slotsom zal zijn dat ondanks de cijfers over het tijdvak 15 Mei15 April nog geen nieuwe loonsverhoging is verantwoord. Uiteraard zal de Stichting van de Arbeid eerst hierover nog een oordeel moeten vellen. Het mag worden ver wacht, dat de conclusie van het overleg in de Stichting van de Arbeid spoedig na het verschij nen van de C.B.S.-cijfers zal worden medegedeeld. in de gehele wereld de belang stelling trok, stond een aantal toeschouwers, w.o. enige school klassen, de gebeurtenissen gade te slaan. Tijdens de korte boottocht naar het sluizencomplex werden enige toespraken gehouden welke door een op de Schellingerland aange brachte geluidsinstallatie werden weergegeven. Na een begroetings woord door de Commissaris der Koningin in de provincie Fries land, mr. H. P. Linthorst Homan, die dit een dag van vreugde en blijdschap noemde, gaf het plv. hoofd van de Prov. Kanalendienst ir. C. Zwanenburg (ir. Burger was door ziekte verhinderd de plechtigheden bij te wonen) enige technische bijzonderheden over het nieuwe kanalenplan. In Lemmer werd de Margriet- sluis opengesteld, waardoor het veenkoloniale gebied van Gro ningen recht door Friesland een verbinding heeft gekregen met 't hart van Nederland. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek sa mengestelde voorlopige cijfers bedroeg de waarde van de totale invoer (dus incl. pakketpost en diamant) in Maart 1951 f876,7 millioen (v. m. f779.9 millioen) en van de totale uitvoer f562.4 millioen (v. m. f574.9 millioen). 's GRAVENHAGE, 30 Mei De Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid deelt ons mede, dat menselijkerwijs gesproken het gevaar voor uitbreiding der pokkenepidemie geweken is. Sinds ruim twee weken zijn geen nieuwe gevallen meer ge constateerd. Alle maatregelen, die genomen zijn en alle advie zen, die gegeven zijn om de pokken epidemie te bestrijden en uitbreiding te voorkomen, wor den met ingang van morgen ochtend opgeheven. ADMIRAAL KIRK IN NEDERLAND 's GRAVENHAGE. De Ame rikaanse ambassadeur te Moskou, admiraal Alan Kirk, die op zijn reis door West-Europa Woensdag in Nederland is aangekomen, deelde 's avonds te Den Haag ten Huize van de Amerikaanse am bassadeur, Selden Chapin, zijn zwager aan de pers mede, na zijn bezoek alhier naar Frankfort te zullen gaan, waar hij een onder houd zal hebben met de Ameri kaanse Hoge Commissaris in Duitsland, McCloy. Einde deze week zal hij via Berlijn'naar Moskou terugkeren. IN EEN ZEEDIJK-CAFé AMSTERDAM Gisternacht is bij een vechtpartij in een café op de Zeedijk tussen een aantal Zwollenaren en enige Amster dammers een 29-jarige portier uit de hoofdstad gewond geraakt. Met een onbekend scherp voor werp werden de man een drie tal steken in de rug toegebracht. Hij is ter verpleging in het Bin nengasthuis opgenomen. Een 34- jarige spoorwegarbeider uit Zwol le, die met een z.g. ploertendoder een klap op zijn hoofd kreeg, is na in het ziekenhuis te zijn be handeld, overgebracht naar het politiebureau Warmoesstraat en daar onder verdenking van mis handeling opgesloten. EASINGTON (A.P.) Men heeft alle hoop opgegeven de 62 mijnwerkers, die opgesloten zitten in de mijn van Easington, levend aan te treffen. Lórd Hyndley, directeur van de nationale kolenraad, verklaarde bij zijn terugkeer in Londen: „Hoewel men al het mogelijke gedaan heeft en zal blijven doen is er thans geen hoop meer, dat de 62 ingesloten mijnwerkers nog in leven zijn". De mijnwerker Allan Joyce, die om 4.30 Dinsdagmorgen aan het werk moest, heeft zijn leven waarschijnlijk te danken aan het feit, dat hij zich verslapen heeft. De drie mannen, met wie hij ge woonlijk werkt, zijn door de ramp ingesloten. Intussen zetten de reddings ploegen hun arbeid voort, hoe wel de gassen hun werkzaamhe den ten zeerste bemoeilijken. Zij zullen nog twee dagen werk heb ben om de kilometer afstand af te leggen, die hen van de plaats van de ramp scheidt. Gevreesd wordt, dat de ontplof fing in totaal 81 doden zal eisen. Dit is het grootste aantal slacht offers sinds Augustus 1947, toen te Whitehaven 104 mensen bij 'n mijnramp 'om het leven kwamen. In September eiste een brand in de mijn te Cresswell 80 slacht offers. De gehele nacht is het red dingswerk voortgezet, terwijl bij het licht van het grote zoeklicht op de mijnschacht een groepje familieleden rustig stond te wach ten. De namen van de overleven den, zo werd hen verteld, zouden daar op een mededelingenbord worden aangebracht, maar des ochtends stonden er nog geen na men op. In de mijngangen, welke door de ontploffing zijn geïso leerd, bevinden zich zes noodtele- foons, maar deze hebben nog geen tekens van leven gebracht. DIEVEN OP DE RECHTBANK BERLIJN. Gisteren wer den in Berlijn vijf man ge arresteerd, die bezig waren de koperen dakbedekking van het gebouw van de Ber- lijnse strafrechtbank te slo pen. De mannen, die voor gaven arbeiders te zijn, wa ren bijna met hun buit ontsnapt. Een politieagent echter, die argwaan kreeg, ontmaskerde de dieven. OM VASTBERADEN STANDHOUDEN TOKIO (A.P.) Gen. Mat thew Ridgway heeft gisteren ver klaard, dat de geallieerde troepen sinds 22 April bijna 10.000 com munisten krijgsgevangen gemaakt hebben en dat zij de vijand op Korea een zeer ernstige neder laag hebben toegebracht. Op zijn eerste persconferentie, sinds hij gen. MacArthur heeft opgevolgd, verklaarde Ridgway, dat de communistische nederlaag te danken was aan het dapper standhouden van de Amerikaanse tweede divisie, waarbij de Fran se en Nederlandse vrijwilligers zijn ingedeeld, aan het Westelijk- centrale front. Van krijgsgevangenen zijn wij te weten gekomen, dat desertie zelfs ver achter het front wel de gelijk een ernstig probleem voor de communisten geworden is. Directeur Doofstom meninstituut geheim kamerheer DEN BOSCH. Ter gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest is drs. J. C. van Overbeek, directeur van het Doofstommen-instituut te St. Michielsgestel, tot geheim kamerheer van Z.H. de Paus be noemd. TOKIO (A.P.-A.F.P.) Zware regens en bittere communis tische tegenstand hebben de geallieerde opmars in Noord-Korea vertraagd. Niettemin wordt in berichten van het front gemeld, dat de verbonden troepen de communistische basis Koenwha in Centraal Korea tot op 19 km. zijn genaderd en verschillende wegkruisingen ten Noorden van Inje aan het Oostelijk-centrale front hebben bezet. Een communistische aanval heeft de Zuid-Koreaanse linies aan de weg Inje-Hyon in tweeën gesplitst. De vijand richtte aan beide zijden van Inje wegver sperringen op en bestreek de ondermijnende wegen met bazoo ka's en machinegeweren. Een Amerikaanse pantserkolon- ne, die zich door een zwaar sper vuur en dikke modder een weg moest banen, heeft het strategi sche wegenknooppunt 10 km. ten N.O. van Inje bezet. Dit is een terreinwinst van 2.5 km. De verbonden legers bevinden zich thans op de stellingen, die zij voor het communistische of fensief innamen. De stellingen van de tegenstander bevinden zich bij Pjongjang, Tsjorwon en Koemhwa. Russische mijnen Admiraal Forrest P. Sherman, heeft gisteren gezegd, dat Ameri kaanse oorlogsschepen in de wa teren voor Korea enige duizen den Russische mijnen geveegd hebben. Terwijl over de mijnen gespro- KOSTPRIJS VOOR EIEREN VOOR 1951 's-GRAVENHAGE. Het Landbouw-Economisch Instituut heeft, naar het ons mededeelt, de waarschijnlijke kostprijs van con sumptie-eieren berekend voor het jaar 1951. Hierin is rekening ge houden met de recente prijsstij ging van de voedermiddelen. Bij synthetische berekening witte leghorn komt men tot een kostprijs per ei (excl. onderne mersbeloning) van 12.9 ct. en bij practijkberekening gewone pluim- veebedrijven komt men tot 12.8 cent. ken werd zei Sherman, dat de Amerikaanse schepen somtijds mannen aan wal zetten om de strijd aan te binden met kleine vijandelijke schepen die voor het leggen van mijnen bestemd wa ren. Eerst gisteren maakten wij een landing aan de Noordoost kust van Korea om enige vaartui gen die er uitzagen alsof zij voor het mijnenleggen gebruikt wor den te vernietigen. Blokkade Sherman deelde mee, dat Rus land zich met geweld zou kunnen verzetten tegen een zeeblokkade, die Amerika zou ondernemen zonder steun van de V.N. Hij zei te denken, dat de Russen een blokkade door de V.N. zouden respecteren. Sherman zei, dat 'n vlootblokkade niet alleen de ge vechtskracht van communistisch China zou verminderen, maar ook een belangrijk psychologisch ef fect zou hebben. (Reuter) In gewoonlijk be trouwbare kringen te Parijs meent men, dat de drie Westelij ke plaatsvervangers de Sovjet afgevaardigde een nota zullen overhandigen, waarin de Sovjet- Russische minister van buiten landse zaken wordt uitgenodigd in de laatste helft van Juli een Viermogendhedenbijeenkomst bij te wonen. In de nota, aldus verwacht men. zal worden gezegd, dat de totnogtoe bereikte overeenstem ming voldoende basis vormt voor een conferentie der ministers van buitenlandse zaken. MONTREAL (A.P.) Negen Nederlandse piloten, de eersten, die in Canada hun opleiding heb ben ontvangen in het kader van de Canadese bijdrage aan het At lantische Pact, zijn gisteren aan boord van de Volendam naar Rotterdam vertrokken. HOME Op grond van de vrij wel volledige uitslagen van de verkiezingen in de 2.735 gemeen ten in een deel van Italië blijkt, dat de Christelijk-Democraten en de met hen verbonden partijen de leiding zullen hebben in 1.550 gemeenten, terwijl 610 gemeenten in handen der communisten en Nenni-socialisten zullen zijn. De communisten en de nauw met hen verbonden socialistische partij van Nenni verloren onge veer 560 gemeenten, waaronder Genua en Venetië. Ook gingen vier provinciehoofdsteden voor hen verloren. Niettemin hebben beide par tijen hun stemmenaantal van 1946 en 1948 kunnen handhaven en schijnt de Chr.-Democratische partij ongeveer een vierde van haar in 1948 behaalde stemmen te hebben verloren. AMSTERDAM De officier van Justitie van de Amsterdamse rechtbank, Jhr. Mr. A. Rijgers- man, eiste gisteren 6 maanden gevangenisstraf wegens dienst weigering tégen 4 voormalige le den van de civiele dienst van- het schip „Congöstroom". De 49-jarige -J. van der H„ de 22-jarige J- F. J. van B. en J. C. B. allen bedienden in algemene dienst, en de 26-jarige H. A. pas- sagiersbediende. Zij hadden in Amsterdam ge monsterd voor een reis naar West Afrika en voeren uit onder de plaatsvervangende hofmeester S- Toen op 18 October 1950 in Bor deaux, de hofmeester Geysen aan boord zou komen, besloot een 25-tal leden van de bemanning de reis naar Afrika niet mee te ma ken, omdat zij klachten hadden over het eten onder zijn leiding- Na een laatste waarschuwing besloten 21 schepelingen toch mee te gaan. Het bovengenoemde viertal ging echter in Bordeaux van boord, nadat de consul in Bordeaux hen nogmaals op de gevolgen van hun daad had ge wezen- De vier schepelingen zijn allen door de Raad van de Scheep vaart reeds gestraft door het in trekken van hun monsterbcekie:- voor tijden, die variëren van 4 tot 6 maanden. De rechtbank za' op 13 Juni a.s. uitspraak doen. 's-GRAVENHAGE. Enige tijd geleden bemerkte een kellner bij het afrekenen dat hij ongeveer f 1000 te veel had. Dit kwam vermoedelijk omdat hij bij het teruggeven een bankje van f 1000 voor f 10 had aangezien. Aange zien degene, die hiervan het slachtoffer was geworden niet kwam 'reclameren, werd de politie van dit voorval in kennis gesteld. Nadat de po litie via de pers het publiek van deze zaak op de hoogte had gebracht, kwamen 12 mensen opdagen, die beweer den in een café met f 1000 te hebben betaald en terug te hebben ontvangen van f 10 MIJNRAMP IN ENGELAND Ten minste veertien mijnwerkers werden gedood en drie en zes tig ingesloten bij een ernstige ontploffing in de steenkolenmijn van Easington in 't graaf schap Durham in N. Engeland. Leden van de Shotton reddings brigade met hun zuur stofapparaten begevey zich in de mijn om te trachten de ingeslote- nen te redden. Het is de ernstigste mijn ramp in het graaf schap Durham sinds 1909.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1