S0D Nieuw 65 Staten vorderen zes milliard van het na-oorlogse Duitsland Chinese communisten rijkelijk bewapend doorde U.S.A. Fanatieke tegenstand Het Parlement vraagt zich af wat Djakarta zal ondernemen Scherpe Duitse protesten der Roden in zwaar terrein vooral tegen Nederland Geen kans op Washington akt outwerk wenk! >og EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Av/el, menneke! Bergen wapens via Tsjang's dumps naar Mao's troepen 25 jaar dwangarbeid voor een stinkbom Zonnig, maar vrij schrale wind 64.300 leerlingen meer bij L.O.enULO De Gasperi won ook op Sicilië DE STRIJD IN KOREA Spanje wenst bondgenootschap Nederland eist 400 millioen rcheepsberichten De verkiezingen op Curagao „Nieuw-Guinea slechts overdragen met het fiat van de eigen bevolking Sovjet luchtmacht: 19.000 machines De Britse missie naar Perzië Kroniek en Kritiek «JU.il J. V- c »es 90-41.4 65 krjps -1,90; wo 14—33\ K, 5 JuVi. i4.30. 4)0 16, 400 kg 00. 20 nuchtere kal- 30.00. Juni. W Aardbeien ges 9041.45. bloem- psla 411. yortelen 42 1434 postelein 9500 iÖ kg uien g sla 3.80 f, spek 74-15. TVEEMARKT dag 4 )uni 1951 5 paarden 600- ;n 600—1200; eerste 5,20 per kr, overige gr kg; 116 nuchtere -80; 4 vette schapen i varkens Vleesvar- 39 per kg; spekvar- 59; lichte varkens avoer van koeien, jldoende animo be ige prijzen werkten end op de verkoop, peli.ik, vooral wan- enkt, dat de norma- in momenteel f 3, en. Heeft men van eluk dan komt men maar daarentegen weer prima dieren ;ven in gewicht te- teindelijk f 3,20 per ;1 stationnaire prii- en trekkende handel re kalveren. :rde varkens warer» zwaardere dieren, lui geweest, ter"'ii> jshoudend was. Een antal varkens werd per kg verhandeld, noteringen zijn met iet levende gewicht. >L ONTSLAG krrondissements- schtbank is aan mr. A. J. L. ingang van 1 Juni intslag verleend uit van griffier van de ntsrechtbank te Alk dankbetuiging voor 1 in rechterlijke be- ewezen diensten. Jw huis! Reinig Presto, 't Werkt houdt tevens Uw schoon wordt alles ;t: vloeren, ruiten, EnUw vaat! ook uitmuntend 1 woi en zijde. .1GHT garantie k 38 ct. per fles de truuk deekart it stoomschip Ohio ei Platvink-Jantje, •oot voor. Dan had Nee hoor, in dat vur welluk kissie wanende stem van n een paar gewel- t jij toch niets van, iphalend. „Ik had es een keertje op ce. „En dat is nou sproke mag worru. ook, dat jullie op )bu van een zekere >aas en kaarttruc- ndu kennu reddu. ou een ding. Geen ïgrijpen, dat Jantje ugarface zich weer Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpcl. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Neder). Credietbank Noordhollands Dagblad I Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT NHO VAN HEDEN Hos de Feijter, vóór Wagtmans, vóór Peters, ja voor Gerrit Schulte. Awel, menneke! (Pagina 3) Woensdag 6 Juni 1951 46e Jaargang No. 12186 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046. (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat S2, teL 459 g 2240 PARACHUTISTEN SCHEPEN ZICH IN Gadegeslagen door de kameraden, die zich reeds aan boord bevinden, schepen troepen van de 18de Onafhan kelijke Parachutis ten Brigade zich in op 't vliegdekschip „Warrior" te Ports mouth. Het doel van de reis is Cyprus. Deze troepen wor den in reserve ge houden voor evt. ingrijpen in het Perzische olie geschil. WASHINGTON (Ass. Press). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson is gisteren wederom door de Senaatscommissies, die een onderzoek instellen naar de zaak MacArthur, verhoord. Hij getuigde, dat generaal MacArthur in November van het vorige jaar het voorstel voor een gedemili tariseerde zone aan de Koreaans-Mandsjoerijse grens had verworpen. Acheson zei, dat het voorstel voor de vestiging van een derge lijke zone afkomstig was van Groot Brittannië, Frankrijk, Ca nada en andere landen. Acheson deelde mede, dat er na 26 Mei 1947, de datum van de opheffing van het wapenembargo, (in Augustus 1946 uitgevaardigd om een eind te maken aan de Chinese burgeroorlog) bergen wa pens aan nationalistisch China waren verkocht en gratis ver strekt. Hiertoe behoorden: 130 millioen geweerpatronen uit de Ver. Staten, tegen 10 dollarcent per hoeveelheid ter waarde van een dollar; 150 vliegtuigen van het type C46; alle surplus munitie van de Marianen, tegen één dol larcent per alle surplus munitie van een dollar; alle surplus muni- BONN (Ass. Press) Een Sowjet gerechtshof heeft 10 Oostduitse schooljongens elk tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld, omdat zij bij een herdenking van de verjaardag van president Wilhelm Pieck een stinkbom hadden geworpen. Dit werd op een persconferen tie door het parlementslid Her- bert Wehner meegedeeld die zei, dat de Bondsdag zal pro testeren tegen de vele terreur- vonnissen van dién aard. welke in de Oostelijke zone tegen min derjarigen worden uitgesproken. (Van onze weerkundige medewerker) Reeds ongeveer een week houdt het overwegend zonnige en droge weer aan en de maand Juni blijkt dan ook wel met goede voorne mens bezield. Toch is het vooral als men uit de luwte komt, lang niet zo warm als wel op het ge zicht van de stralende blau we hemel verwacht mag worden. De oorzaak hiervan is dat we helaas nog steeds onder invloed staan van de Noordenwind. Vooral in de kustgebieden komt de in vloed, van het nog koude Noordzeewater zeer duide lijk tot uiting in de maxi mumtemperaturen die hier dan ook niet hoger zijn dan 16 graden. Verder in 't bin nenland waren de tempera turen aanmerkelijk hoger en wist het kwik de 22 gra den te bereiken. Daar we nog steeds onder invloed van het maximum blijven mag voor de eerst volgende dagen nog weinig verandering verwacht wor den. Het weer zal dus zijn zonnig karakter behouden met aan de andere kant een nog schrale wind. tie van Hawaii; later alle surplus munitie, die er in het gebied van de Stille Oceaan nog over was vnl. op Okinawa. Hij deelde ook mee, dat er krachtens de wet op de hulp verlening aan China, uitgevaar digd in 1949, militaire goederen ter waarde van 125 millioen dol lar waren verscheept. PERCENTAGES KATHOLIEKEN RESP. 44 EN 35 's-GRAVENHAGE. Blijkens de voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek telde het gewoon en he voortgezet gewoon lager onderwijs op 16 Januari 1951 1.244.000 leerlingen, d.i. ruim 63.000 meer dan in 1950. Ruim 27 pet. der leerlingen was geplaatst op openbare scholen, evenveel op prot.-christelijke, bij na 44 pet. op rooms-katholieke en bijna 2 pet. op andere bijzondere scholen. De scholen voor uitgebreid lager onderwijs werden op 16 Januari j.l. door 127.800 leerlingen be volkt, d.i. ruim 1.300 meer dan in 1950. Hier bezocht bijna 1/3 der leerlingen openbare scholen, bij na 30 pet. prot.christelijke, 35 pet. rooms-katholieke en 2V2 pet. an dere bijzondere scholen. Acheson zei, dat in 1949 o.m. 123.000 geweren, 68 millioen pa tronen, 30 Sherman tanks uit Groot Brittannië, 100 lichte tanks, 100 verkenningsvliegtuigen en 200 lesvliegtuigen naar Formosa waren verscheept. Men mag aannemen, dat meer dan de helft van al dit materiaal tijdens de opmars der Roden in handen van de communistische troepen is gevallen. MAAR VERLOOR IN VERGELIJKING MET 1948 PALERMO (Reuter - A.P.) De Christen-Democratische par tij van Alcide de Gasperi heeft in de Zondag gehouden regionale parleirents verkiezingen op Sici lië een geringe meerderheid be haald op de communistische groe. pen. Het percentage, dat de Chris tendemocraten behaalden was 31.2 procent tegen de communis ten 30.2 orocent. De Christen - Democratische partij heeft in vergelijking met de verkiezingen van 1947 voor het plaatselijke parlement 268.000. stemmen gewonnen maar in ver gelijking met de algemene ver kiezingen in 1948 meer dan 400.000 stemmen verloren. De Siciliaanse resultaten on derstrepen de sterkte van het communistische kiezerscorps, die de vorige week is gebleken bij de 00 het vasteland gehouden verkiezingen voor gemeente- en provinciale raden. Toer» verloren de communis ten weliswaar in vele steden en gemeenten hun meerderheid, maar in stemmental gingen zij ten opzichte van de in 1948 ge houden parlementsverkiezingen vooruit terwijl de Christen-De mocraten terrein verloren. TOKIO Reuter-A.P.Sjorwon, de belangrijke communis tische basis aan het centrale front, ligt thans binnen het bereik van de zware geallieerde artillerie. De opmars uit het Oosten naar de driehoek Tsjorwon, Koemwha en Pjonggang wordt tegengehouden door een Chinese strijdmacht van zesduizend man. Binnen deze driehoek hebben de Chinezen hun hoofd macht samengetrokken. communistische guerillastrijders MET DE VER. STATEN DETROIT (Michigan) (Ass. Press) De Spaanse ambassa deur in Amerika heeft in een redevoering gevraagd om een militair bondgenootschap en eco nomische hulp van de Verenigde Staten. Hij voegde ër echter aan toe, dat Spanje niet zou streven naar verdragen met landen, die „Span. je's samenwerking met terug houdendheid bezien". Ambassadeur José F. de Le- querica gispte de andere Euro pese landen, die Amerikaanse troepen wensen voor versterking van hun defensie. Hij zei, dat Spanje niet om Amerikaanse troepen zou vragen. BONN (Van de A.N.P.-correspondent)Het begin van de voorbesprekingen tussen geallieerde en Duitse deskundigen over de Duitse schulden gaat gepaard met nieuwe Duitse protesten tegen de behandeling van het vroegere Duitse vermogen in het buitenland, in het bijzonder in Nederland. In Godesberg bij Bonn zijn gis teren de voorbesprekingen begon nen, die ten doel hebben de we derzijdse standpunten toe te lich ten voor de op 25 Juni in Londen beginnende conferentie over de Duitse schulden. 65 naties hebben hun vorderin gen ingediend, waarbij de Ver enigde Staten met 2.7 mrd mark de leiding hebben. Daarna komen Engeland met 1.2 mrd, Zwitser land met 0.9 mrd, Frankrijk met 0.7 mrd, Nederland met 0.4 mrd en Zweden met 0.2 mrd. De Duitse regering heeft na langdurige onderhandelingen in Maart jegens de Hoge Commissa ris de schulden formeel erkend, een voorwaarde die van geal lieerde zijde gesteld was vooraleer tot een verzachting van het be zettingsstatuut zou worden over gegaan. Een in regeringskringen onder schreven critiek van een Ham- burgs blad richt zich voornamelijk tegen de Nederlandse autoriteiten, die zich „door bijzondere activi teit gekenmerkt" hebben in het overbrengen van in Duitsland in- Cameronia (emigr.) 2 Juni te Sydney aangekomen. Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta-A'dam, passeerde 5 Juni Kaap Guardafui. Grote Beer (emigr.) A'dam- Sydney, 4 Juni in Suez- kanaal. geleverde buitenlandse waarde papieren naar Nederland. Het blad acht de Nederlandse wet tot beëindiging van de oor logstoestand kortzichtig „daar zij de toekomstige betrekkingen tus sen het Nederlandse en het Duitse volk moet belasten". Het moet in Nederland bekend zijn, dat de Nederlandse belangen bij en in Duitsland waarschijnlijk groter zijn dan omgekeerd", zo schrijft het blad, dat tegelijk erkent, dat de opbrengst van het geliquideer de Duitse vermogen slechts een fractie van de Nederlandse oor logsschade dekt. WILLEMSTAD (Curasao) (ANP). De officieuze uitslagen van de verkiezingen voor de eilandsraden in de Ned. Antillen zijn thans ten dele bekend. Deze uitslagen lui den voor Curacao: Democratische Partij 12.455 stemmen; Nationale Volkspartij 14.582 stemmen; Ka tholieke Volkspartij 4.651 stem men; Curagaose Partij 2.398 stem men. DRS. (OS VAN CAMPEN INTERNATIONAAL GEDELEGEERDE DEN HAAG (K.N.P.). Naar het K.N.P. verneemt, is Drs. Jos. F. van Campen, directeur van de Katholieke Centrale Emigratie stichting, op voordracht van het Episcopaat benoemd tot Neder lands gedelegeerde bij het Inter national Catholic Migration Office gevestigd te Rome. Drs. van Cam pen bevindt zich voor besprekin gen in verband met deze benoe ming momenteel te Rome. Wanneer in de Tweede Kamer over Indonesië gesproken wordt, kan daf nief gebeuren zonder dat er „oud zeer" opgehaald wordt. Zo was het ook gisteravond, toen de begroting van Uniezaken en Overzeese gebiedsdelen in bespreking kwam. Merkwaardig was wellicht slechts wat de K.V.P.-afgevaardigde de Graaf had te zeggen. aanzien van Nieuw Guinea meen de spr. dat het nooit aan Indone sië mag worden overgedragen, voordat het zijn eigen wil heeft kunnen openbaren. 56 km naar het Oosten heerst aan - het front grote activiteit. De opmars van Hwatsjon naar het Noordwestelijker gelegen Koemh- wa wordt hier tegengehouden door een fanatiek vechtende com munistische strijdmacht van 3000. De geallieerde troepen vechten in zeer onbegaanbaar terrein, waarvan de ontoegankelijkheid nog vergroot wordt door de zware regenval van de laatste dagen. Tanks zijn gebonden aan de grote wegen en wanneer zij zich hier op wagen raken zij vast in de modder. Guerilla. Op 26 Mei heeft een groep een aanval gedaan op Tsjongdjoe, dat ruim 150 kilometer achter het front der verbonden legers ligt. Dit is na maanden de eerste guerilla-actie in het gebied van de achterhoede van enige omvang. Zij staken de stad in brand en dooddèn minstens zeven personen. Een aantal gevangenen werd uit de gevangenis verlost. Leden van de Zuid-Koreaanse nationale ver gadering verklaren, dat de gueril lastrijders vrij hun gang konden gaan, hoewel er vierhonderd man politie in de stad was en de aan vallers hoogstens 180, misschien slechts 50 man sterk waren. De heer v. d. Wetering (C.H.) verklaarde reeds de ontwikkelling van de Unie niet zonder zorg gade te slaan. Z.i. hadden de Neder landse kabinetten onvoldoende gedaan om de Nederlandse ge zagspositie te versterken. De heer Meijerink (A.R.) stelde vast, dat het Nederlandse beleid ten aan zien van Indonesië volkomen heeft gefaald. De grondslagen, waarop ons parlement zijn beslui ten heeft genomen, zijn zo ver klaarde hij waardeloos geble ken. Spr. wilde wel eens weten, hoeveel Nederlanders er sinds de souvereiniteitsoverdracht ver moord zijn. Prof. Schermerhorn (P.v.d.A.) hield zich min of meer op de vlakte. Hij verklaarde benieuwd te zijn wat de Indonesische rege ring zal doen, nu er stemmen op gaan voor het verbreken van de Unie en het opzeggen der R.T.C.-overeenkomst. Overigens verwachtte hij, dat er binnenkort zowel in Den Haag als in Dja karta „allerlei onderwerpen ter tafel zullen komen...." „Afwachten" was ook het pa rool, dat de K.V.P.-afgevaardigde de Graaf gaf. Samenwerking achtte hij blijvend nodig. Ten WASHINGTON (Ass. Press). In diplomatieke kringen in de Amerikaanse hoofdstad verwacht men algemeen, dat de kans op een conferentie van de Grote Vier op 23 Juli in Washington vrijwel nihil is. Wel verwacht men in deze kringen, dat de onderhande lingen in Parijs van de plaats vervangers nog enige tijd zullen worden voorgtezet. 3 Is met deze opmerkenswaar- dig-gematigde uitlating van de woordvoerder der grootste partij de deur voor een uitgestelde sou vereiniteitsoverdracht wellicht op een kier komen te staan? 9883 BRANDEN IN 1950 's-GRAVENHAGE. In 1950 zijn de gemeentelijke brandweer korpsen bij 9883 branden daad werkelijk opgetreden. De brand weerfrequentie was het grootst in de maanden Januari, Maart, April en December. Dat de bran den aanzienlijke schade berokken den blijkt wel hieruit, dat de di recte schade, die 4238 branden, waarvan het schadebedrag kon worden getaxeerd, veroorzaakten, ruim 26 millioen gulden beliep. 150.000 PARA'S LONDEN (Reuter) De Sow- jet-Unie beschikt thans over 19.000 vliegtuigen, grotendeels straalvliegtuigen, aldus de te Londen verschijnende Royal Air Force Review". Volgens dit overzicht neemt men aan, dat de legermacht meer dan 150.000 opgeleide pa rachutisten tot haar beschikking heeft. De herbouw van het centrum voor raketonderzoek te Peette- munde werd pas in 1948 vol tooid, aldus dit overzicht en vermoedelijk is de Sowjet-Unie nog niet overgegaan tot de pro ductie van lange-afstandsraket- ten en geleide projectielen. LONDEN, 5 Juni (A.P.) Het Britse kabinet is gisteren bijeengekomen om een semi offi ciële Britse Missie samen te stel len, die binnenkort per vlieg tuig naar Teheran zal gaan om besprekingen te voeren over het Anglo-Iraanse oliegeschil. Perzië heeft te kennen gege ven, dat het bereid is een derge lijke missie te ontvangen, indien deze de Anglo-Iraanse Olie- maatschappii vertegenwoordigt en niet de Britse regering. De Britse regering echter beeft meer dan de helft van de aandelen van de A.I.O.M. in han den en twee vertegenwoordigers in de raad van commissarissen van de maatschappii. Doorbraak-moraal? (Sm.) Het Vrije Volk is het offi ciële partij orgaan van de Partij van de Arbeid. Die Partij houdt er, zonder twijfel, zekere moraal op na. Zij beweert zelfs o.a. in sociale kwesties, beter de morele normen van het Christendom te volgen dan de Katholieke Volks partij! Dat is een oud liedje, dat vrij van doorbraaksmetten ge noemd kan worden, want in 1937 bijv. vertelden de leiders van de vroegere S.D.A.P. dat ook al. Wij vragen ons nu af, of afgezien van andere politieke practijken in en buiten het parlement, welke op het tegendeel wijzen of tot die positief-christelijke doorbaak- moraai ook gerekend moet wor den het artikel op de voor- pagina(i) van het Vrije Volk van j.l. Zaterdag over een show van bad- en strandpakken, met een foto, welke het opschrift „decent en geraffineerd" al dadelijk tot een leugen maakt, omdat die foto inderdaad wel geraffineerd, maar helemaal niet decent is. Net zo min als, volgens de beschrijvin gen, verschillende geëtaleerde badpakken dat zijn. Indien dit schone verhaal op de vóórpagina van het democratisch-socialistisch blad, over een mode-show in het peperdure Kurhaus van Scheve- ningen bedoeld is als een bijdrage tot de versobering, dan is het mislukt. Als schets van de door braak-moraal kan het een waar schuwing zijn.... Politieke Raad (Sm.) Er wordt in de debatten over de K.V.P.-organisatie en de denkbeelden-Duynstee dienaan gaande, gesproken over de wen selijkheid van een Politieke Raad. Die zou moeten bestaan uit man nen var. gezag en van hoog mo reel gehalte en, gevraagd en on gevraagd, de K.V.P.-organisatie, van advies kunnen dienen. Nu kan natuurlijk iedereen de K.V.P. ongevraagd van advies dienen en de Partij zal daar "-kennis van nemen met de belangstelling, welke die adviezen blijken te ver dienen. De vraag is nu meer, wie die hoog-morele Raad, waarin uit drukkelijk voor de middenmaat geen plaats wordt geacht, zal samenstellen. Indien die Raad op enigerlei wijze binnen het orga nisch verband van de Partij be trokken wordt, zal hij zich van zelfsprekend het regiem van de Partij moeten laten welgevallen. En dan zullen de voorstanders van dit denkbeeld er rekening mee moeten houden, dat de middel maat dan ook een woordje mee spreekt. In de Partijraad, het hoogste leidinggevende lichaam van de Partij, zitten n.l. niet alleen deskundigen en andere ge leerde heren, maar ook ver trouwen smensen van de ver schillende ondergeschikte Partij organen. Hun vertrouwensman- daat overtreft stellig wel eens hun deskundigheid, maar waarom zou hun „moreel gehalte" niet buiten twijfel staan? Dat is in elk geval niet het monopolie van de des kundigen. Of er, naast het be staande College van Beraad, nog weer een Politieke Raad nodig is, kan rustig bekeken worden; maar als de Partij daar officieel iets mee te maken wil hebben, dient ook die Raad binnen de Partij te staan. Niet Koninklijk (Sm.) Zo, langzamerhand -heb ben alle belangrijke sportbonden in ons land welverdiend, het prae- dicaat Koninklijk gekregen. Ook de Nederlandse Roeibond. Voor de vierde maal niettemin heeft de algemene vergadering van deze bond de weinig-koninklijke hou ding aangenomen, om aan de (Zie vervolg pag. 3. Vredig zeilt deze Koreaanse jonk van het Chinese type nabij de kust van Zuid-Korea. De onschuldig uitziende scheepjes zijn echter in staat mijnen te leggen en worden deswege door patrouilleschepen der marinestrijdkrachten van de V.N. voort durend scherp in het oog gehouden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1