KATHOLIEKE ZWEMCLUB Bouwproblemen in de Langedijker Raad 14 leden Nederlands Korea- detachement gesneuveld POLITIERECHTER ALKMAAR PEDROLI Enkele practische zaken WASMACHINES Is de Reiniging te duur? PAGINA 2 WOENSDAG 6 JUNI 1951 III (slot) ALKMAAR. Aan hetgeen we reeds schreven over het in goede banen leiden van de zwemsport onder de katholieke jeugd, dient nog het volgende te worden toegevoegd. Wat wij met onze plannen bedoelen? ,,De jeugd de gelegenheid te%even om de zwemsport te beoefenen in een prettig, deskundig en paedagogisch verband". Wij zijn er van overtuigd, dat dit alleen bereikt kan worden, door een technisch juiste grond slag te leggen, m.a.w. door een club te vormen, die in inrichting en werkwijze (zeker na verloop van tijd) volledig gelijkwaardig is aan welke zwemclub dan ook. Er is immers geen sprake van, dat wij katholieken op dit gebied niet eveneens en niet even goed kunnen wat anderen kunnen! Wat geeft een club? Onze sportbeoefening is ont spanning. En deze ontspanning geschiedt in een milieu, dat vooral een opvoedingsmilieu is. Daarom leggen wij het niet in eerste in stantie aan op vorming van „cracks" of „nationale sterren". Wel is het wedstrijdelement een voorname factor. Maar niet uit sluitend. Onze club staat open voor iedereen die wil zwemmen: het grootste deel der liefhebbers zal niet meedoen aan wedstrij den. Deze staan wel op program, en vooral met de katholieke clubs van ons Bisdom. Behalve deze evenementen blijft er nog ge noeg over, dat aantrekkelijk is voor de jeugd. Daartoe behoren ook tegelegenertijd gezamenlijke bijeenkomsten, vormingsavonden enz. Na verloop van tijd zal de club alle onderdelen van de zwemsport verzorgen. Contact met de grote bonden werd reeds opgenomen, terwijl reglementen in studie zijn. Wij sluiten ons aan bij de N.K.S. afd. Zwemmen (Ned. Kath. Sportbond) en bij de K.N.Z.B. (Kon. Ned. Zwem- bond). Dit om in alle opzichten verantwoord te zijn. En de kosten? Die zijn er natuurlijk, en niet minder dan in andere takken van sport. Maar toch ook niet méér De gemeentelijke instanties heb ben reeds een korting op de ta rieven in de Overdekte toege zegd. Met de bijkomende contri butie van leden (15 of 20 ets. per week) en aspirantleden (5 of 10 ets. p. week) zal het zwem men in clubverband waarschijn lijk dus het normale tarief niet ver te boven gaan. Er wordt met de bedrijfsleiding der Overdekte onderhandeld over houders van persoonlijke en familie-abonne menten, terwijl het clubbestuur alles in het werk zal stellen om minder draagkrachtigen een lid maatschap mogelijk te maken, en rekening zal houden met meerdere deelname uit één gezin. Met het oog vooral hierop, zul- SCH AAK-K AM PIOENSCHAP ALKMAAR EN OMSTREKEN ALKMAAR. Maandag be gonnen de wedstrijden om het kampioenschap schaken Alkmaar en Omstreken. In zijn welkomst woord sprak de voorzitter de heer J. Schuurman de wens uit, dat door de propaganda, die van deze wedstrijden uitgaat, vele niet georganiseerde schakers lid van VVV zullen worden. Hier volgt de volledige uitslag: Hoofdklasse A: J. Veis—D. Ap pel 1—0, E. Kaiser—A. Beem- sterboer 1—0, A. Nijman—C. Meijer Sr. 10. B: P. Vreeken—W. Kwak afge broken, ir. G. F. Cöol—R. Leddij afgebr. A. HoltesG. v. Breuk afgebroken C: N. Termaat—D. Oudes 1—0, P. Seewald—R. Pijning 1—0, C. Woutersen—P. Deugd V2V2. Eerste klasse A: A. Kerkenier—- M. Pranger 1(I, A. Burgers— N. de Jong P. v. d. Struys —F. Bosch 1—0. B: J. de WaalW. Pieterse af gebr., J. Schuurman—B. Velt- man 10. Eerste klasse C: A. Schaaps— F. v. Vliet 1—0, P. Groenenberg J. Groenewoud ViVz, C. Rus— H. Hol 1—0. Tweede klasse A: I. Wortel Schutz 0—1, N. Breebaartmevr. Veis 0—1. B: mej. BoumanR.Faber af gebr., J. de WolfC. v. Oorschot 1—0. C: P.. Holzman—M. Wolters af gebroken S. de BoerJ. Boekei 0—1. WIE ZAL DAT BETALEN? Voor de tweede maal werd door de Alkmaarse Rechtbank de zaak van de Leeuwarder R. J. Z. behandeld die verdacht werd van verduistering. De man had boven dien last van drankzuchtigheid, een kwaal, die afdoende zou kun nen worden genezen in een in richting te Hooghullen. Aldus was ook in een uitgebracht psy chiatrisch rapport geadviseerd. De moeilijkheid lag echter in de betaling. De man moest minstens twee jaar worden verpleegd, het geen op ruim f 3000 zou komen. Wie zal dat betalen? „Het kost f 120 per maand, buiten de fijne was" merkte Mr. J. Krabbe zeer accuraat op. „En dan komt er ook nog iets bij voor rookgerei". De officier van Justitie, die wist hoe vorige kuren hadden ge faald, voelde meer voor acht maanden gevangenisstraf. Maar de verdediger, Mr. H. J. Knuwer, meende dat gebrek aan geld geen reden mocht zijn de man een goede behandeling te onthouden. Bovendien was er wellicht kans, dat de man zelf grotendeels zijn onkosten zou kunnen betalen, (buiten de fijne was dan!). Van de regen in de drup De zaak van de Amsterdammer J. H„ die verwacht werd van verduistering, werd er met het horen van de getuige, Mevr. A. J. B..-B. uit Hoorn bij wie de ver dachte in de kost gelegen had, niet beter op. En dat, wijl de zaak geschorst was op verzoek van verdachte, die meende aan deze getuige nog wel iets te hebben! Hij kwam met recht van de regen in de drup, met die nieuwe ge tuige en de officier bij de Alk maarse Rechtbank eiste voor verduistering een geldboete van f 75 of 25 dagen. len wij tegelegenertijd een dona teurs-actie moeten instellen. Tenslotte wensen wij te ver klaren, dat wij een goed ver trouwen hebben in de leiding en het personeel van de Overdekte. Zij zijn ons bekend en met hen zijn wij reeds in aangename on derhandeling. De voorlopige opgaven Dezer dagen bestaat er voor de jeugd op alle scholen van Alk maar gelegenheid zich op te ge ven aan hun onderwijzers en on derwijzeressen. Deze opgave is voorlopig. Daarna volgen defini tieve formulieren, waarop men zich (minderjarigen nimmer zon der schriftelijke toestemming der ouders) officieel kan melden. Niet-schoolgaande jongelui kun nen zich voorlopig opgeven bij de reeds genoemde adressen: mej. J. Boom, Roemer Visscher- straat 2 (voor dames en meisjes) en bij de heer L. N. M. Steyger, v. d. Helststraat 23, tel. 4627 voor heren en jongens. Spoedige op gave is zeer belangrijk; des te eerder kunnen wij van wal ste ken. Enthousiaste belangstellen den, die persoonlijk daadwerke lijk niet kunnen deelnemen, wijs ik nog eens op mijn Giro no. 306038 (motto: „Steek spoedig van wal"). Medewerkers en me de werksters voor bestuur en lei dersteam zijn er nooit te veel: wie zich wil geven, stelle zich met mij in verbindnig (post: Oos terzijweg 2, Heiloo, tel. 2941 toe stel 20). Verdere berichten over de gang van zaken worden u te zijner tijd in dit blad medegedeeld. G. J. GROEN, pr. Conrector St. Will. St., Heiloo. Geen voer meer V. W. heeft op 31 Maart te Heerhugöwaard, omdat hij geen varkensvoer meer had, 40 kg varkensvoer uit de schuur van een ander weggehaald. De man had zo iets al eens meer uitge haald en nu kostte het hem, bij verstek twee maanden gevange nisstraf. Weggestolen hark In Januari zou G. J. J. W. uit Egmond a/d Hoef een sloothark van v. d. Pol, bij wie hij in dienst was geweest, gestolen hebben. De man verklaarde, dat het ge reedschap, dat hij in gebruik had gehad, door een zékere J. C. B„ watermolenaar, was wegge haald en dat hij iater, met toe stemming van J. C. B. de sloot hark zou hebben geleend. Een vreemde zou toen de sloothark hebben „weggestolen". Maar dat verhaal ging er niet in. De offi cier vroeg f40 of 20 dagen. De politierechter maakte er f25 of 15 dagen van. De tel kwijt H. J. G., arbeider te Alkmaar, stond terecht omdat hij de we genverkeerswet had overtreden op 14 April. Hij was op bezoek geweest bij zijn vriend, die 40 jaar getrouwd was eni had daar te veel borrels op. Een tien of twintig, dat wist hij niet meer! Maar hij zou het nooit weer doen. De officier van Justitie eiste tegen deze wielrijder, die door de politie van zijn fiets was gehaald, een boete van flOO of 40 dagen. De politierechter von niste conform de eis. Van de kook gewpest G. V. uit Harenkarspel was een avondje gaan dansen, had te veel gedronken en was na af loop van het festijn te Kaiver- dijk gaan stenen gooien. Er sneu velden bij deze escapade een stuk of wat ruiten. De verdachte, een jonge jongen beweerde voor de Alkmaarse politierechter, dat hij wat van de kook was geweest. Deze glas-actie „ruiten raak" was ondernomen met enkele vrienden, waarvan er verschei dene niet voor hun daden uit wilden komen. Verschillende rui ten waren intussen reeds betaald, maar de verdachte vond het niet juist, dat de anderen buiten schot wilden blijven. Omdat de getui gen allemaal anders verklaarden, werd de zaak terug verwezen naar de rechter-commissaris. Onvoorzichtig De bakkersknecht D. H. uit Schoorl heeft van een onbekende een dekzeil gekocht, er een stuk van af geknipt en toen» weer ver der verkocht voor hetzelfde be drag, f10.Later bleek dat het kleed gestolen was. De jongen, die gi>stig bekend stond, was er in gelopen en onvoorzichtig ge weest. Dat kwam hem op flO.— Of 5 dagen te staan. Opgestookt De slager G. J. uit Zuid Schar- woude, die ingeschreven was voor de dienstplicht, wilde zich niet laten keuren in Heiloo, Hij was opgestookt door een paar jongens en was niet gegaan. De officier van Justitie vroeg er nu twee weken gevangenisstraf voor. De politierechter hield de zaak aan om de jongen gelegenheid te geven zich zelf voor de dienst nog eens te melden en zich te laten keuren. Duistere zaken H. W. S. uit Alkmaar, koop man aldaar, die al eens eerder terecht had gestaan, heeft oude metalen van onbekenden ge kocht, En dat was van diefstal afkomstig zodat de man als heler terecht moest staan. De man heeft nu al voor de 15de maal terechtgestaan en de politierech ter wist eigenlijk niet, wat hij met de man aanmoest. Het waren allemaal „louche"-zaakjes waar in de man betrokken was. Een duidelijk geval van schuldheling, meende de officier van Justitie, mede omdat de aankoop niet in het register was aangetekend. Daarvoor vroeg hij zes weken ge vangenisstraf. Mr. Bondam vroeg voor dit geval clementie, vooral omdat er nog wat voor hem in het vet staat in verband met een andere zaak. De politierechter maakte er 10 dagen gevangenis straf van. Milde eis J. V. uit Bergen, heeft op 21 April met zekere O. J. B. te Ber gen moeilijkheden gehad in ver band met het plaatsen van een hek. Na over er» weer gepraat waren er uiteindelijk klappen EINDEXAMENS GYMNASIUM ALKMAAR. Aan het Stede lijk Murmellius Gymnasium al hier slaagden voor het eindexa men Gymnasium-B de heer J. G. Bakker uit Schagerbrug en mej. M. A. Bant te Groet. Het eindexamen Gymnasium-A werd behaald door mej. A. J. Beeker te Uitgeest, mej. A. Dik- boom en de heer P. Berkhouwer, beiden uit Alkmaar. Met één candidaat wordt het examen voortgezet. Afgewezen werd een leerlinge. De examens worden voortgezet. gevallen. Vanwege de bijzondere omstandigheden werd het vonnis, conform de eis fl.of 1 dag. Hardhandig De chauffeur A. W. uit Eg- mond aan Zee bleek ook een hardhandige klant. Bij de koop van eer» auto waarbij zekere Gr. zou bemiddelen heeft G. beslag op de auto gelegd omdat de chauffeur W. hem nog wat schul dig zou zijn. Dat vond verdachte zo vervelend, dat hij G„ die toch altijd zijn geld had gehad, nu eens aanpakte. De officier vroeg een Boete van f 15 of 10 dagen waartoe de man ook veroordeeld werd. Zig zag gereden L. N. H. uit Alkmaar, die op zekere avond meer gedronken had dan goed voor hem was, is door de politie dronken op de fiets aangetroffen. De man reed zigzag over de Züverstraat en kwam tê vallen, waarbij hij bijna door een ruit viel. Dat kost hem nu een boete van f 100 of 40 dagen. Advertentie „MIELE" „HOOVER" „SERVICE" Langestraat 10 - Alkmaar H.V.Z. opgeld ALKMAAR Vrijdagavond a.s. om zeven uur trainen. Start om 7 uur Paardenmarkt. Op komst dringend gewenst, daar enige mededelingen zullen vol ger» voor de Avondvierdaagse! SCHOOLZWEMDIPLÖMA'S ALKMAAR Voor de eerste maal in 1951 zijn in de Overdek te Bad- en Zweminrichting al hier door de Commissie voor het Schoolzwemdiploma examens af genomen voor de schoolzwem- diploma's A en B en voor het school - zwemvaardigheidsdiplo- ma, en wel op 21. 22, 23, 24 en 25 Mei. Aan deze examens na men deel leerlingen van 45 scho len. Het aantal aanmeldingen be droeg 394 voor diploma A, 373 voor diploma B en 163 voor het schoolzwemvaardigheidsdiplöma. Niet opgekomen waren 66 can- didaten voor diploma A, 85 voor diploma B en 39 voor het school zwemvaardigheidsdiplöma. ter wijl afgewezen werden 42 can- didaten voor diploma A, 29 voor diploma B en 41 voor het school- zwemvaardigheidsdipüoma.. Het diploma A werd behaald door 286 leerlingen, het diploma B door 289 leerlingen en het schoolzwemvaardigheidsdiplöma door 83 leerlingen. De examens hadden een zeer vlot verloop. GEREPATRIEERDE MILITAIREN ST. IOSEPH-PAROCHIE ALKMAAR. De gerepa trieerde militairen van de St. Jo- seph-parochie, die tot dusver nog geen uitnodiging hebben ontvan gen voor de feestavond die voor hen op Zondag 10 Juni a.s. te 8 uur 's avonds in de grote zaal van het Gulden Vlies zal worden ge geven, gelieven zich zo spoedig mogelijk op te geven aan de se cretaresse Thuisfront St. Joseph- parochie, mej. C. U. Kootker, Westerweg 37, tel. 3278. Niéuwe paspeortetiregeling ALKMAAR Van gemeente wegen wordt ons medegedeeld, dat met ingang van 7 Juni a.s. de kosten bij afgifte van een bui tenlands paspoort worden ver hoogd met f 3.50, zodat deze be dragen bij afgifte van een en kelvoudig paspoort f 16.en van een gezinspaspoort f 26. kosten. Bij de aanvrage moeten drie foto's worden overgelegd. Indien bewijzen van Nederlander schap worden aangevraagd zijn twee foto's vereist. Aanvragers van buitenlandse paspoorten dienen er rekening mede te houden dat de behande ling van aanvragen ten minste een tijdsverloop van drie weken zal vorderen. Toegelaten tot de R.K. Universiteit ALKMAAR. Onze oud-stad genoot de Zeereerw. pater Fran- ciscus Heijnis van de Assumptio- nisten, thans leraar aan het Bis schoppelijk College te Sittard, slaagde voor 't toelatingsexamen der R.K. Universiteit te Nijme gen. I AGENDA FILMS: Harmonie: Soldaat Boem, a.l.; Victoria-thea ter: Cupido op vacantie, 14 jr.; Rex-theater: Ge vleugelde kruisvaarders, 14 jaar; Cinema Americain: Apache Rose, 14 jaar. Voorstellingen: hedenavond 8 uur; in het Rex-theater om 7.45 uur. APOTHEKERSDIENST: Na 6 uur is voor spoedgeval len geopend apotheek „De Bever", apotheker P. J. Meurs, Emmastraat 36. TENTOONSTELLINGEN Voorjaars-expositie „Door werken" in atelier Kanis- straat van 2—5 uur. BERGEN: Kunstzaal Idsert en Bos Eyssen Kerkepad. Tekeningen en schilderijen 10—12, 2—5 en 8—10 uur. VERHEUGEND INITIATIEF VAN V.V.V. Een film van Alkmaar ALKMAAR. In de Pérs- en Propagandadienst van de VVV werd onlangs het denkbeeld ge opperd een film te laten vervaar digen van de kaasmarkt en diver se andere bezienswaardigheden van Alkmaar, met het doel, deze film als propaganda voor het be zoek aan onze stad te gebruiken en des zomers in een der bios cooptheaters te vertonen voor de vreemdelingen. Dit initiatief werd door het VVV-bestuur overgenomen, dat zich met het gemeentebestuur in verbinding stelde, teneinde van deze zijde de financiële mede werking te verkrijgen, om het denkbeeld werkelijkheid te doen worden. B. en W. stonden niet afwijzend tegenover dit denkbeeld en in gezamenlijk overleg werd de filmstudio „De Hooge Vuursche" te Baarn, die o.m. reeds filmpjes van Hoorn en Enkhuizen had ge maakt, uitgenodigd enkele film pjes te laten zien. Hiertoe kwa men gisteravond B. en W. en raadsleden, alsmede bestuursle den van VVV in de trouwzaal van het stadhuis bijeen, waar en kele filmpjes o.a. een filmpje van Enkhuizen en een film over het kaasbereiden op een boerderij te Heiloo, alsmede van de kaasmarkt vertoond werden. De raad heeft nu een indruk gekregen van de mogelijkheden, die een dergelijk filmpje biedt; ha verder overleg tussen het ge meentebestuur en het bestuur van VVV zal moeten blijken of het plan om een film van Alkmaar te laten maken, voor uitvoering vatbaar is. Kajoftersnieuws ALKMAAR. Hedenavond te half negen K. A. J.-bijeenkomst in 't Patronaat. Het programma wordt op de avond bekend ge maakt. Voor diegenen die van 'n goede vacantie verzekerd willen zijn, zijn er enkele belangrijke mededelingen. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Lau- rentia J. M„ dv L. J. v. Jaars veld en C. W. M. Kok; Anneke J„ dv P. J. Romar en P. C. Vel- linga. 's-GRAVENHAGE, 5 Juni. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 31 Mei j.l. de navolgende militairen in Ko rea zijn gesneuveld: Van den Berg J. Th., soldaat uit Grave. Breeman S. A., sergeant le klasse uit Nijmegen. Daling J., soldaat le kl., uit Smflde. Jansen D. A. C., sergeant le kl., uit Utrecht. Dissel A„ soldaat le klasse uit Nijmegen. Flak J., soldaat, uit Radan (Po len). Kluft H. C. J„ soldaat le klasse, uit Haarlem. Van der Kuij W„ soldaat, uit Hagestein. Kuijer C. H., soldaat, uit Wijk bij Duurstede. Phaff P. E„ soldaat, uit Djakarta (Indonesië). Van Róssum P., soldaat, uit Heer- lerheide. Ruck L. C., soldaat, uit Amster dam. Rijshouwer M. H., soldaat, uit 's-Gravenhage. Schoemaker R. A., sergeant, uit Musselkanaal. De naaste familieleden zijn ver wittigd. De legervoorlichtingsdienst deelt het volgende mede: „Het Neder lands detachement Verenigde Na ties* in Korea is opniedw in ern stige gevechten gewikkeld ge weest. Na dagen van vermoeiende marsen onder hevige regens en met slecht zicht, werd op de avond van de 30e Mei Op eert heuvel stelling genomen nabij Inje. De volgende morgen vroeg deed juist op dit punt een batal jon Noord-Koreanen een scherpe aanval, ten doel hebbend tot elke prijs door de linie heen te bre ken en een belangrijk kruispunt daarachter te bezetten. De vijand slaagde na enkele aanvallen in de doorbraak, maar kon toen worden teruggedreven door een compagnie, die in reserve was gehouden. Helaas zijn in de gevechten van man tegen man aan Neder landse zijde 14 doden en ver scheidene gewonden gevallen. De vijandelijke verliezen waren vele malen groter. De Amerikaanse regimentscom mandant betuigde aan het Neder landse detachement zijn grote dank en waardering voor bijzon dere prestaties. HET MONUMENT IS ER HEERHUGÖWAARD. 1940— 1945, 5 lange oorlogsjaren. Ook Heerhugöwaard, ofschoon betrek kelijk gespaard gebleven van oor logsgeweld, heeft critieke ogen blikken doorgemaakt. We herinneren ons nog goed de beschieting van vele treinen, de bommen, die aan de Basser- weg vielen en de vliegtuigen, die in onze omgeving vielen. Hierin zat voor ons wel het grote gevaar. Wat waren immers de plannen van onze bezetters? Om onze mooie polder gelijk de Wieringer- meer onder water te zetten? het is er gelukkig niet van gekomen. We zijn dankbaar, dat we voor die ramp van onderwaterzetting gespaard zjjn gebleven. Enkele organisatiëmensen be grepen dat volledig.. De R.K. standsorganisaties namen het be sluit om uit dankbaarheid een monument in Heerhugöwaard te doen plaatsen. Na 6 jaar is het dan zo ver, dat de onthulling van het monu ment a.s. Maandag gaat gebeuren. Er is een mooie plek in Heerhu göwaard voor uitgezocht; tegen over het gemeentehuis, tussen 't' Huis Ter Kimme en de woning van de heer J. Wijnker. Het voetstuk en de voorstelling zelf zijn nog bedekt met een groot zeil, maar Maandag 11 Juni a.s., des avonds om half acht, zal het monument plechtig wor den onthuld en aan het gemeen tebestuur worden overgedragen. Naar wij vernemen, zal de R.K. Gem, Zangvereniging „Huy- genwaert" o.l.v. Piet Groot haar medewerking verlenen. Moge LANGENDIJK. Onder voorzit- terschaD van burgemeester H. Schelhaas kwam de raad Dins dagavond in Voltallige zittine bii- eeh. Na de eehruikeliike oneninc kwamen de meekomen stukken ter tafel. Hierbij was een schrijven van Ged. Staten, waarin een toewij zing van vijf extra woningen voor 1951 ter vervanging van twee ge sloopte en drie ontruimde huizen. De burgemeester voegde er nog aantoe, dat aan de architect Rog geveen opdracht is gegeven tot het ontwerpen van zes woningen m het centrum van Broek op Langedijk en drie duplexwonin- gen in Noord Scharwoude. Daar mede is dan, als de bouwstop is opgeheven, het volume opge bruikt, omdat er reeds een paar woningen aan particulieren zijn toegewezen. De huur van de ar beiderswoningen in het centrum van Noord Scharwoude zullen een hogere huur moeten opbren gen, dan aanvankelijk was ge raamd. Die komen hu op f 6,35 p.w. Het Rijk zal in het exploita tie-tekort zo nodig een jaarlijkse bijdrage geven. Waar er tevens een schrijven van Ged. Staten was ingekomen betreffende het voornemen om de uitgave van f 73.200 voor de bouw van een lagere Land- en Tuin bouwschool te Broek aan de In vesteringscommissie voor te leg gen deelde de voorzitter mede dat de bouw nu zeker dit jaar- niet gereed zal komen. Dat zal wel een jaartje aanlopen. De heren J. G. Huisman, te Koog a.d. Zaan en D. J. Bomer te Rheden hebben hun benoe ming tot onderwijzer aan de Ulo aangenomen. Evenals andere jaren het geval was zal het gemeentepersoneel een vacantietoeslag ontvangen van 2 pet. met een maximum van f 50. Reiniging duurder. Waar er geen sluitende exploi tatie van de Reinigingsdienst kan worden verkregen stelden B. en W. voor de verschuldigde rech ten te verhogen met 25 pet. Dat zou neerkomen op een bedrag van f 12,50 voor zaken en f 5,voor particulieren. Er bleek echter van verschillende zijden nogal be zwaar te bestaan. De heren Kal- verdijk, die op de Dienst zelf wilde bezuinigen, en Volkers wa ren er tegen, ook de heer Hee- ringa, die echter de beschouwin gen van de heer Volkers vreemd vond, terwijl hij voorts van me ning was dat deze CPN-vertegen- woordiger geen verantwoorde po litiek voerde. Toch werd het voorstel met zeven tegen zes stemmen aange nomen. De raad ging accoord met het voorstel om vier woningen, n.l. Dorpsstraat 13 en 178a en Koog 16 f,16 'kla- en 16b, onbewoonbaar te ver: ren. Het verlenen van een subsidie ten behoeve van werkzaamheden aan de 14 ha rietlanden in de kleimeerpolder onder Bergen, waar voorheen het beste riet van Nederland werd gewonnen, ont moette nogal tegenstand. De heer Kal verdijk voelde er niets voor omdat het een object is, dat bui ten de gemeente ligt en de ge meente weinig baten brengt. De heer Oyevaar wilde de gevraagde f 1000 voor andere en betere doeleinden gebruiken en de heer Bülder vond dat het rietland te veel was verwaarloosd. Voorts was hij vah mening dat het niet alleen voor villa's wordt gebruikt De burgemeester meende dat het riet wel degelijk in de ge meente wordt gebruikt en dat er tevens een werkgelegenheid voor arbeiders uit de gemente is ge schapen. St. Pancras draagt wèl bij. Uiteindelijk werd het voor stel met 1 stem meerderheid ver worpen. Unaniem besloot de raad mede werking te verlenen aan het be stuur der R.K. Meisjesschool te Noord Scharwoude wat betreft de inrichting van een kooklokaal dat nu ingericht wordt aan de Koog. Besloten werd de heer J. Goo- dijk in Broek en mevr. M. C. Pool -van Breugel te Noord Scharwou de te benoemen tot schoonmaker schoonmaakster van de openbare Lagere Scholen. Na een kort debat over de gang van zaken werd besloten aan de heer H. Eiland te Broek op Lan- gendijk te verkopen het perceel Pr. Hendrikkade no. 6. Het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de hr. C. Keeman betreffende de aan sluiting van een toegangsweg naar zijn koelhuis op de in het uitbreidingsplan „Centrum" ge projecteerde weg werd door de raad aangehouden. Aan het einde van de agenda gekomen deelde de voorzitter nog mede, dat er t.a.v. de splitsing van het postkantoor een oplossing is gevonden. De kosten plm. f 13.000 zullen door een huurverhoging met f 300,worden opgevangen. Na de verbouwing krijgt de ge meente daar dan 2 woningen die te verhuren zijn aan de PTT en aan Justitie daar er ook een po litiebureau zal worden gevestigd. De raad besloot met de -N.V. Bank voor Ned. Gemeenten over een te komen, dat het crediet in rekening-courant,, ingevolge een reeds eerder genomen besluit, waarbij het crediet tot f 300.000 was verhoogd, nu nogmaals te verhogen tot een bedrag van f 500.000. Ook besloot de raad tot het aangaan van een rekening- velen die avond komen naar deze plek, om mede hun dankbaarheid te tonen, dat de polder Heerhu göwaard is bevrijd gebleven van onderwaterzetting. „Heer redt ons" is de tekst die op het voel- stuk staat. Hoe vaak hebben we in de oorlogsjaren deze kreet ge uit. Laten we dankbaar zijn, dat de Heer ons inderdaad heeft ge red. COLLECTE HERWONNEN LEVENSKRACHT HEERHUGÖWAARD. De R.K. Ver. tot bestr. der Tuber culose „Herwonnen Levens kracht" komt Zondag 10 Juni a.s. wederom haar jaarlijks be roep doen op de milddadigheid der Heerhugowaardse bevolking. De collecte zal geschieden bij de drie parochiekerken. Laten ook de jongeren zorgen dat zij iets voor dit mooie doel geven! De t.b.c.-patiënten rekenen op u! VEILEN OP EEN ANDERE VEILING KOEDIJK. Vrijdagavond had in café Hes 'n vergadering plaats van de LTB, afd. Tuinders onder voorzitterschap van de heer J. Bijpost. Er was voor deze ver gadering grote belangstelling in verband met de te behandelen kwestie, veilen op een andere veiling. Zoals bekend, werden de aangesloten leden door de LGC onlangs gewezen op hun ver plichtingen hun producten te Langedijk te veilen. De voorzitter zei, dat het bestuur overeenkom' stig het besluit in de laatstge houden ledenvergadering de op dracht kreeg deze kwestie met de LGC te regelen. Volgens spr, waren de resultaten die bereikt waren nogal bevredigend. In de laatste vergadering was de wens geuit om vrijheid te krijgen met bepaalde producten o.a. tomaten, druiven en witlof te Alkmaar te veilen. Het bestuur heeft bereikt, dat de tuinders, die allen lid zijn van de LGC als bijveiling Alk maar of Beverwijk mogen kiezen. Dit geldt voor de volgende pro dueten, druiven, tomaten, sla spi nazie prei, kasbonenj meloenen, spruiten en knolselderij, stookwit- lof tot 1 Maart en bloemkool tot 1 Juli. Wil men met een dezer artikelen op de bijveiling veilen dan moet men daarvoor toestem ming vragen aan zijn eigen vei ling. Zijn er leden die zich met deze regeling niet kunnen ver enigen dan moeten zij hun lid maatschap opzeggen én een an dere veiling kiezen. Wanneer zij echter nog producten willen vei len op hun eerste veiling, dan be dragen de veilingskosten 6 pet. De voorzitter verzocht de ver gadering zich uit te spreken Of men bereid is deze regeling te aanvaarden. Hierover ontspon zich een uitgebreide discussie. Tenslotte verklaarde de verga dering zich accoord met de voor gestelde regeling Ih verband met de voorschrif ten betreffende de aardappelmee- held verzoekt de voorzitter de leden zorg te dragen, dat de vroe ge aardappelen in het uitzonde ringsgebied voor 20 Juli gerooid zijn. Het verzoek om uitbreiding van dat uitzonderingsgebied is in behandeling. DE ZUIDDIJK VLIEGT IN BRAND! DE RIJP. Met deze gedach te was Maandagmorgen de ge meente-werkman bezield toen, bij werkzaamheden aan het teerdek van de weg, zijn teerketel in brand vloog. In uiterste nood en in doodsangst voor een lonende brand vloog hij zo snel zijn benen hem konden dragen naar het alarmtoestel voor de brandweer. Binnen enkele ogenblikken belde in de huizen van onze actieve brandweermannen de alarmbel. Verschillende leden, die thuis wa ren. snelden naar de Dam en in formeerden naar de plaats van de brand, ook de commandant sneurde in de lucht en rook met de neus in de wind naar de even tuele brandhaard. Er was .echter nergens brand te zien want de teerketel was leegeebrand en er opbeurde verder niets. Tot onluchtine van de verbou wereerde gemeente-werkman bleef de brand beperkt tot een klein gaatje in het wegdek. Nadat hii zich overtuigd had dat er werkelijk niets ergs gebeurd was kon hij met een gerust hart maar met gemengde gevoelens de brandweermannen en de burgers uit het dorp. die in een minimum van tijd toch de brand hadden ontdekt, geruststellen. courant overeenkomst met het gemeenschappelijk gasbedrijf der gemeenten Langedijk en St. Pan cras, destijds aangegaan voor een bedrag van f 130.000, tot een be drag van f 330.000. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: kouder de bilt, 6 Juni Overdrijven de wolkenvelden, maar later ook af en toe zonneschijn. Overwe gend droog weer. Meest matige Noordelijk^ wind. Vooral mor gen overdag lagere temperatu ren. (Advertentie) de kampioen der sigaretten Voetbal HET NOORDHOLLANDS ELFTAL Voor de wedstrijd op Zaterdag 9 Juni a.s. tegen het Zwaluwen elftal is het volgende Noordholl. elftal gevormd: Snabelie OSV d; Breeuwer, WFC en Kabel, ZFC, a.: de Werker, HRC, Feeenstra, ZVV en v. d. Horst ZFC, m.; Spunter, OSV, Stelling, W. Fri- sia, Simons, id. Kok, KFC en de Graaf id„ voor. Reserves zijn Stadt, KFC, Dll, OSV, Puhl, Helder en Niestadt, HRC. Deze wedstrijd wordt gespeeld te Zaandam op het ZFC-terrein en vangt aan om half negen. De baten komen liefdadige instellin gen ten goede. Protesten In de vergadering van 29 Mei te Alkmaar werd het protest van Helder 5—WGW 3 toegewezen, waardoor de uitslag thans wordt 4—3. Het protest van VZV, 2— Andijk 2 werd afgewezen terwijl dat van Alkmaar 1SRC 1 ter zijde werd gelegd. ENCYCLIEKHERDENKING SGHOORL De L.T.B.J de N.R.K.M. en de K.A.B. organi seerden gezamenlijk een ency- cliêkherdenking, waarbij de R.K. Gemengde Zangvereniging „Ego Flos" o.l.v, de heer C. Himmêl- reich haar medewerking ver leende. De voorzitter Van de K.A.B., de heer G. Kaandorp, wees er in zijn inleiding op, dat het de wens Van de Paus is, een hechte sa menwerking tot stand te bren gen tussen de verschillende standsorganisaties,wat Weer op nieuw tot uitdrukking Werd ge bracht in de boodschap Van de H. Vader aan de K.A.B. ter gele genheid van de massale bijeen komst te Rotterdam. Het is daarom niet Voldoende, aldus spreker, dat wij samen vergaderen, maar onze gehele levenshouding, moet zijn als van kinderen uit eên gezin. Wij moe ten niet alleen onze eigen moei lijkheden zien, maar ook een open oog hebben voor de moei lijkheden Van anderen. Hierna was het woord aan Pastoor Drost die in een gloed vol betoog en aan de hand van de historie naging de redenen tot uitvaardiging van de. sociale encyclieken en de zegenrijke ge volgen daarvan Voor het gehele maatschappelijke leven van toen en nu. EILANDSPOLDER DE RIJP. Dezer dagen ver gaderde het college van hoofd ingelanden var» „De Eilands- polder". Overeenkomstig het voorstel van dijkgraaf en heemraden werd besloten voor het perso neel van het waterschap het Uit- keringsbesluit 1950, het Verho- gingsbesluit 1950 en het Tpe- lagebesluit 1961 van toepassing te verklaren. Voorts werden de salarissen verhoogd met, 5 procent met in gang van 16 Maart 1951. De rekening 19501 en begro tingswijziging 1950 werden zon der hoofdelijke stemming vast gesteld. De begroting 1951 gaf een vrij somber beeld te zien. De post bemalingskoster» o.a. was met ƒ2600.overschreden. De uit gaven moesten beduidend wor den verhoogd in verband met het teren van wegen en het reviceren enz. van machines in het gemaal. Voor ongeveer 8000 gulder» moest dekking worden gezocht en het college van dijk graaf en heemraden zag hier voor geen andere oplossing dan het ramen van een hogerp om slag. Met algemeen goedvinden werd besloten de omslag voor het jaar 1951 vast te stellen op f 26.per ha. derhalve eer» ver hoging van 6.per ha en de buitendijks gelegen landen van f 5.op 6.per ha. Bezorgdheid werd uitgespro ken over het niet kunnen ver krijgen van kasgeld- vaste lenin gen voor het vastgestelde rente gamma. ondanks alle daartoe aangewende pogingen. Getracht zal worden gelden van particu lieren te verkrijgen. Het minst aanlokkelijke idee is het opleg gen van een directe omslag.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2