Hos de Feyter stormde met Wout Wagtmans na een machtige demarrage naar Yeendam Belgen, bang voor achterstand, haalden alle weglopers terug Om de soldaten te beschermen moet er onteigend worden Duikbootbemanningen zijn allesbehalve ochterliike jongens Pechvogel Schulteop9min. Remise om Korea? Minister Albregts benoemt coördinatiecollege Nederland - Noorwegen Course vol leven Lemberechts Meert Valet en Chaves uit de Belgische ploeg Onderzoek naar productieverhoging de jong Kroniek en Kritiek TWEEDE KAMER Mogelijkheid te openen in een Belemmeringenwet WOENSDAG 6 JUNI 1951 PAGINA 3 ISVERWACHTING eld door het K-N.M.I. ilt geldig van Woens- tit Donderdagavond: OER 6 Juni Overdrijven- tivelden, maar later ook b zonneschijn. Overwe- off weer» Meest niitiSB kt wind. Vooral mor- rdag lagere temperatu- (Advertentie) Ronde ven Nederland werd tlonale ploeg - met flerrll e «la kopman - geadopteerd le fabrikant van E sigaretten. NOORDHOLLANDS ELFTAL 3 wedstrijd op Zaterdag tegen het Zwaluwen- het volgende Noordholl. 'ormd: Snabelie OSV d; WFC en Kabel, ZFC, 'erker, HRC, Feeenstra, v d. Horst ZFC, m.; OSV, Stelling, W. Fri- ns, id. Kok, KFC en de >s zijn Stadt, KFC, Dll, hl, Helder en Niestadt, •edstrijd wordt gespeeld am op het ZFC-terrein aan om half negen De men liefdadige instellin- 'oede. Protesten vergadering van 29 Mei ar werd het protest van WGW 3 toegewezen, de uitslag thans wordt t protest van VZV. 2— werd afgewezen terwijl Alkmaar 1—SRC 1 ter- d gelegd. CLIEKHERDENKINC )RL De L.T.B., de en de K.A.B. organi- 'ezamenliik een ency- enking, waarbij de R.k. 5 tETc'tó iar medewerking ver- irzitter van de K.A.B., 3. Kaandorp, wees er in ling op, dat het de we»§ 'aus is, een hechte sa- ing tot stand tebren- 3sen de verschillende anisaties, wat weer op- t uitdrukking Werd ge- de boodschap van de aan de K.A.B. ter gelê- van de massale biieen- Rotterdam. daarom niet voldoende, ifeker, dat wij samen sn, maar onze gehele ïd'ing moet zijni als van uit eén gezin. Wij moe- alleen onze eigen moei- zien, maar ook een hebben voor de moêi- van anderen, was het woord aan Jrost die in een Bloed ig en aan de hand van ie naging de redenen ardiging van de, sociale en en de zegenrijke ge- aarvan Voor het geheie ppelijke leven van toen ILANDSPOLDER jp Dezer dagen ver- het college van hoofd- ;n van „De EilandB- nkomstig het voorstel ïgraaf en heemraden sloten voor het Perso- het waterschap het Uit- •sluit 1950, het Verho- uit 1950 en het Toe- it 1951 van toepassing ren. werden de salarissen met 5 procent met m- 10 Maart 1951. ening 195(fc en begro- iging 1950 werden zon- 'deliike stemming vast- roting 1951 gaf een vrij beeld te zien. De post skosten o.a. was met overschreden. De uit mesten beduidend wor- loogd in verband met >n van wegen en het enz. van machines in .al. Voor ongeveer 8000 noest dekking worden sn het college van diik- heemraden zag hier in andere oplossing dan in van een hogere om- algemeen goedvinden loten de omslag voor 1951 vast te stellen op t ha. derhalve eer» ver- an 6.per ha en de ks gelegen landen van 6.per ha. theid werd uitgespro- het niet kunnen ver- •an kasgeld- vaste lenm- het vastgestelde rente ondanks alle daartoe ride pogingen. Getracht ;en gelden van particu- verkriigen. Het muist liike idee is het opleg een directe omslag. DE KARAVAAN IN BEWEGING Niet alleen de bak ker en de kruide nier, de slager of de visser stond gis teren in een van Volendams naui straatjes, maar heel de jeugd, waarvan, de meisjes nog in „origineel" costuum waren. Twaalf uur precies wees het alle horloges, toen onze fotograaf af knipte, want op dat moment ging de Ronde van Neder land van start. De lange weg naar Veendam was be gonnen, tevens was het een begin van een nog langere weg. Die naar het Amsterdamse sta dion, maar langs 'n grote omweg. WOUT WAGTMANS, de kleine helblonde renner uit Breda, die in luttele jaren kans heeft gezien op te klimmen tot de elite van de nationale wielerwereld, was in gezelschap van de Belgische coureur Hos de Feijter, toen het peloton nog ver toefde in de Drentse hoofdstad Assen, op hol geslagen. De wind blies de beide vluchtelingen pal in de rug. En met een tempo van tegen de vijftig kilometer draaiden Wagtmans en De Feijter naar de provincie Groningen. „Wagtmans wint zo vast als een huis de eerste etappe van de Ronde van Nederland", zo werd er in de karavaan ge dacht. Het liep anders uit. Want vijf kilometer voor de finish, met Veendam reeds in zicht, kreeg Wagtmans het in eens te pakken. „Het" was de in de rennerswereld zo duchtig gevreesde „ram" en deze inzinking zou deze dappere Bredanaar zo zeker als wat knock-out hebben geslagen, als de Belg, in een plotselinge opwelling van mens lievendheid, zijn grote concurrent niet had gehol pen de ellende van zich af te schudden. Twee kilometer verder was Wagtmans weer volkomen de oude. En toen had hij de Belg wis en waarachtig kunnen hebben. Wie echter meent, dat in de zo vaak becritiseerde wereld van de profs geen sportiviteit bestaat, had op deze dag een prachtig voorbeeld van het tegenovergestelde kunnen zien. Beide renners kwamen in volle vaart tegelijk de bocht om van de hoofdweg, welke naar de finish enkele honderden meters verder, voerde. Maar in de eindsprint en dat na zeven uur in het zadel gezeten te hebben sprong de Belg eerst een meter, toen twee en tenslotte nog eert halve meter van Wagtmans weg. Hij kreeg bloemen: Wagtmans kreeg ze ook. Wagtmans heel tevreden vertelde ons, dat hij het die paar honderd meter voor de eindstreep niet over zijn hart kon verkrijgen om de Belg voor bij te gaan. „Misschien was het niet gelukt ik weet het niet maar ik vond het werkelijk niet juist het te proberen." Zo hebben de Belgen dus de eerste overwinning in de 1500 KM tellende Ronde van Nederland te pakken. Wonder boven won der is er in deze schrikbarend lange etappe 286 K.M. nog volop leven in de karavaan ge weest. Dat kwam voornamelijk door de Belgen, die als de dood waren, dat er op deze eerste dag een Nederlander aan de haal zou gaan en dat zij een grote achter stand zouden oplopen. Volendam on z'n mooist! De start in Amsterdam, die plaats vond onder een uitbundige flonkerende zon, was onder het rijke décor van vele vlaggen veel imposanter dan het vorig jaar. Burgemeester d'Ailly had met een vergenoegd gezicht het start pistool in de hand genomen: „Wedden, dat het dit jaar een suc ces wordtDaar trok de ka kelbonte stoet langzaam in de richting van het IJ op weg naar het touristen-oord Volendam, dat zich nooit mooier en pittoresker had uitgedost dan op deze stra lende zomerdag. „Jullie gaan al tijd zo te keer op het Hollandse klimaat, we zouden hier in Vo lendam wel willen sterven...." zuchtte een Belgische journalist. In Volendam begon de zaak voor de renners pas ernst te worden. Daar werd officieel de start ge- 6 JUNI H. Norbertus Er is een tijd geweest, dat de persoon van Norbertus, stichter van de Premonstra- tensers, grote invloed uit oefende op het denken en doen van de katholieken van ons vaderland, vooral in Friesland en Groningen. Dat was, toen in deze streken talrijke kloosters door de volgelingen van Norbertus werden opgericht en het volk, wat hun geestelijk en economisch leven betreft, ge leid werd door deze witte monniken. Zij leerden hen, in navolging van hun orde stichter, de onbestendigheid van het menselijke bestaan en wezen naar het einddoel: de hemel. Thans is er in on ze landen niets meer van Norbertus over: alleen de gedachte, dat men moet breken met alle lichtzinnig heid, is gebleven. De laatste tijd tracht men ook in deze ernstig levende steden en dorpen dat te vergeten: men wil genieten, maar wij bidden vurig, dat Norbertus, die met zulke bijzondere ban den aan óns gebonden is, ons zal blijven richten naar het enige einddoel. In deserto geven en meteen zat er al volop vuurwerk in de ronde. Wim de Ruiiter. uech! De Ruijter, altijd het enfant- terrible in een wegwedstrijd, had al direct de hele wielerfamilie 'n vaarwel toegeroepen. En met de jonge prof v. Elderen, Jan Lam- brichs en Harm Smits had hij de benen genomen. Het ging goed, zelfs wonderlijk goed. Langs het Noordholl. Kanaal trapten de vier musketiers alsof er aan de horizon een kist vol goudstukken voor hen gereed stond. Bii Hoorn was de voorsnrone al tot VA minuut gegroeid. Vijf tien kilometer verder waren er nog twee minuten biiveknmert Toen koersten de vier man naar de Afsluitdijk. Het was daar niet bepaald pret tig. De wind blies hen op het smalle stuk beton tussen de on metelijke watervlakten pal in 't gezicht. „Wat geeft dat" schreeuwde De Ruijter naar de drie anderen. „We blijven de vaart er gewoon inhouden." Juist had hij dat gezegd, of zijn achterband begon allerberoerdst te sissen. De drie andere vluchte lingen zetten intussen de race onverdroten voort. Het peloton was langzaam maar zeker op toe ren gekomen. Bij brokjes en beet jes werd de achterstand ingelo pen. Toen Lambrichs, v. Elderen en Smits met een diepe zucht de afsluitdijk de afsluitdijk konden laten, wees de chronometer nog slechts vier minuten voorsprong aan. Zienderogen verminderde het peleton deze minuten en toen er tien K.M. op Friese bodem mas gereden, waren de drie man weer opgeslokt. Maar De Ruijter was ook daar niet bij. Halverwege de afsluit dijk lag hij alweer overhoop met een platte band. Ver in de ach terhoede worstelde hij met en kele zwakke broeders. Tien kilometer vóór Sneek pro beerde een tweede Nederlander weg te komen. Dat was Frans Vos. Maar de Belgen lieten de Bosse- naar niet maar goedmoeds gaan. Onmiddellijk vloog Harry van Kerkhoven op een kort comman- Het Belgisch voetbalelftal, dat Zondag 10 Juni a-s- te Brussel tegen Spanje uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Boogaerts (Standard); achter: Anoul (Luik) en van Brandt (Lierse); midden: van der Auwera (Mechelen Carré (Luik) en Mees (Antwerp); voor: Cop peras (Beerschot), van Steelant (St. Niklaas), Mermans (Ander- leoht), Givard (Herstal) en Ser mon (Anderleeht). Reserves: Meert (Anderleeht), Diricx (Gil- loise), Valet (Anderleeht) en Chaves (Gantoise). do er tussenuit. De Vos hield vol, werd opgeslokt door het peleton, kwam in de knoop met Henk de Hoog en liep bij de onontkoom bare valpartij een pijnlijk ge kneusde arm op. De Hoog zette de rit voort met een lichtelijk verwrongen voorvork. In Heerenveen stoven van Kerkhoven en Schoenmakers voor de ogen van een dichte drom, met natuurlijk de voetbalkoning „us" Abe helemaal vooraan als eerste voorbij, opgejaagd door het ge juich van de Heerenveners en na tuurlijk door drie Belgen, de Gra- velijn, Henri Evens en Hector Desmet. De jacht was hevig, maar kort. En het peleton lag weer spoedig bjjeen. De climax van dit eerste etappe-gevecht volgde ech ter onmiddellijk. Beslissing bii Assen. Zes kilometer voor Assen, dat een half uur vóór het tijdschema werd bereikt, zo hard werd er RONDE VOLGEND JAAR MET EEN OMWEG (Eigen bericht) De Ronde 1951 is nauwe lijks aan de gang, maar de leiding loopt al met plannen rond voor het volgend jaar. Men overweegt, naar wij vernemen, om de Ronde 1952 grootser van opzet te maken. Er wordt aan ge dacht de route door een deel van Duitsland, door Luxem burg en België te leiden. Ook het rennersveld wil men geducht uitbreiden. Met Zwitsers, Spanjaarden, Fran sen en Italianen wordt reeds onderhandeld over een even tuele deelneming aan de Ronde van Nederland 1952. deze eerste etappe gereden, spron gen drie man weg, Faanhof, Wagtmans en de Feijter. Faanhof had pech met een band en viel weer in het peleton terug. Wagt mans en de Feijter bleven duele ren tot het bittere einde, totdat Veendam tenslotte de Belg de Feijter kon toejuichen als de overwinnaar. Ieder zal zich natuurliik af vragen. wat er met Schulte. over wie wii tot dusverre met geen woord hebben eerent. is gebeurd. Wel. de Bossenaar was de hele rit bliiven hangen in het ,uele ton. Maar twintig K.M. vóór de finish bakte een lekke band de Bossenaar. die reeds was gedood verfd als de winnaar van de Ronde 1951. een leliike noets. Biina negen minuten later dan De Feiiter arriveerde hii in Veendam. (Van onze diplomatieke medewerker). Het verhoor van Acheson door de Senaatscommissies, die in Washington het ontslag van Mac Arthur onderzoeken, is om nog een andere reden, dan men kon verwachten, interessant gewor den. Acheson heeft n.l. verklaard, dat de UNO actie niet zonder nut zou zijn geweest als er rond de 38ste breedtegraad een wapen stilstand kon worden gesloten. Er moesten dan waarborgen zijn, dat daar niet andermaal agressie zou ontbranden. Dat is een aanbod aan China tot „gelijk spel" in Korea. Want tot nu toe erkende de UNO Noord-Korea niet als Staat. Zij erkende alleen de reeering van Seoel als regering voor geheel Korea. Een UNO actie zou dus eigenlijk ten doel moeten hebben, deze UNO besluiten te eerbiedi gen en geheel Korea te verenigen onder de regering van Seoel. Eer der is dit ook in UNO-kringen uitdrukkelijk doel der Korea-actie genoemd. Engeland wenst echter thans zover niet te gaan. Het acht ge lijk spel" in Korea beter. Het hoopt er Hongkong door te be houden en China los te weken van Moskou. Uit Achesons woor den kan men afleiden, dat dit Britse inzicht ook in Washington veld wint. Eerder was dit al uit een rede van Acheson's nlaats- vervanger Dean Rusk gebleken. Bij de Verre-Oosten-politiek dezer grote mogendheden is het de vraag: wenst men samenwer king vooral met China of met Japan? Amerika liet de commu nisten China onder de voet lopen en toen moest Washington's ant woord op de vraag noodzakelijk luiden: Japan. Engeland wil lie ver niet deze verslagen vijand, na een stoomcursus in democratie Bij beschikking van de minister zonder portefeuille, prof- dr. A. H. M. Albregts, is hef Coördinatiecollege voor de Productivi teit ingesteld, dat tot taak heeft te onderzoeken, op welke wijze de productiviteit in het gehele Nederlandse bedrijfsleven kan worden bevorderd en het ter zake te voeren beleid kan worden gecoördineerd. ir. A. W. van de Plassche te Voorburg, wnd. directeur-generaal van de Landbouw; dr. Ch. L. H. Truijen, te 's-Gra- venhage, directeur-generaal van Handel en Nijverheid; luitenant-generaal J. J. C. P. Wilson te Voorburg, voorzitter van de Materiaalraad van de mi nisters van Oorlog en Marine. dr. A. Winsemius te 's-Graven- hage, directeur-generaal van de Industrialisatie; tot secretaris: W. Brakel ec. drs te 's-Gravenhage, hoofd van de afdeling Algemene en Financiële Zaken van het ministerie van Economische Zaken. na ceu ci/uuitiuuiouo in utxiiuoiuvav, T»"*1 weer gaan herbewapenen alsRijkswaterstaat; In dit college zijn benoemd: tot lid en plaatsvervangend voorzitter: prof. dr. J. Tinbergen te 's-Gravenhage, directeur van het Centraal Planbureau; tot leden: dr. W. H. van den Berge te Voorburg, directeur- generaal voor fiscale zaken in algemene dienst; mr. J. A. Berger te Haren, voorzitter van het College van Rij ksbemiddeiaars mr. H. L. Fagel te 's-Graven hage, hoofd van de afdeling Ar beidsverhoudingen van het minis terie van Sociale Zaken; ir. Z. Mth. Fetter, te Wassenaar, directeur-generaal van de Arbeid; mr. ir. M. Groote te 's-Graven hage, inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs; dr. W. L. Groeneveld Meyer te 's-Gravenhage, directeur-generaal van de Middenstand; A. J. Kalshoven te 's-Graven hage, hoofd van de afdeling Eco nomische Zaken van het minis terie van Verkeer en Waterstaat; jhr. mr. E. van Lennep te Heemstede, thesaurier generaal; ir. A. G. Maris Jr. te 's-Graven hage, directeur-generaal van de v. schijndel snoek v. d. tuyn KRAAK SCHIJVEN AAR TERLOUW v. MELIS BIESBROUCK LENSTRA GROENEVELD Scheidsrechter: Giovanni Galeati (Italië) SKIFJELD JOHANNESSEN LAERUM KARLSEN HVIDSTEN SöRENSEN BREDESEN SVENDSSEN OLSEN OLAESEN? TOMBLON Een wijziging is er op het allerlaatste moment nog in 't Noorse elftal gekomen. De 32- jarige rechtsback Spydevold, die al 27 maal voor het natio nale elftal, was uitgekomen, is niet present. Zijn vrouw is plotseling ernstig ziek gewor den en daarom moest hij thuis blijven. De voorzitter van de Noorse voetbalbond kon nog niet meedelen, wie Spydevold vervangt, maar het ligt in de lijn der verwachtingen, dat Olafsen nu de rechtsback plaats gaat bezetten. steunpunt tegen de rode vloed golf in het Oosten. Het zou de voorkeur geven aan samenwer king met China. Zonder Japan op te geven is Amerika nu blijkbaar bereid de kansen op samenwer king met China te gaan onder zoeken. Die kansen hebben er wel gunstiger voorgestaan dan nu 't geval is, maar toen wilde Was hington deze richting helaas niet uit. Het liet China vallen in de handen der roden o.i. een kapitale fout. Toen het Korea- conflict was uitgebroken had een remise-aanbod als thans wordt overwogen, China buiten de oor log kunnen houden en uitgangs punt kunnen zijn van voorzichtig contact en meer economische ban den tussen China en het Westen. Kan dat nu nog? Of zou gelijk spel in Korea aanvaard worden, om verder zuidwaarts in Azië nieuwe communistische agressie te plegen? In Tibet boekte het Rode China een diplomatiek succes, maar in Indo-China gaat het de commu nisten niet naar wens. Grote voorzichtigheid is geboden met een remise-bod om Korea. dr. ir. Z. Y. van der Meer te 's-Gravenhage, directeur-generaal van de Wederopbouw en de V olkshuis vesting J. Middelburg ec. drs te 's-Gra- venhage, secretaris van de minis terraad; A. N. van Mill te 's-Gravenhage, directeur-generaal van het Rijks arbeidsbureau; DE VERBOUW EN BOUW VAN SCHOLEN 's-GRAVENHAGE. In het gisteren gegeven bericht over de verbouw en bouw van scholen komt de volgende zin voor: „Ten aanzien van de bijzondere scholen is het bovendien nog noodzakelijk, dat een verklaring wordt neergelegd, waaruit blijkt, dat het gemeentebestuur instemt met de urgentie van de bouw of de verbouw van de school en voorts, dat het financieringsplan van deze bouw of verbouw in orde is". Deze zin blijkt op een misver stand te berusten en moet dus vervallen. NL-PLATEN IN DUITSLAND VEREIST 's-GRAVENHAGE. Van Duit se zijde wordt streng de hand ge houden aan de bepaling, dat in Nederland thuishorende motor rijtuigen, bij reizen naar het bui tenland, voorzien moeten zijn van de letters NL. Automobilisten en motorrijders, lopen dan ook, aldus de ANWB, bij het ontbreken van de NL- plaat het risico aan de Duitse grens te worden teruggezonden. Vervolg van pag. 1.) katholieke studentenroeivereni ging te Delft de toelating tot het lidmaatschap te weigeren. Dat is een ouderwets benepen standpunt. Zelfs sommige argumenten met een schijn van recht, ontleend aan de bijzondere verhoudingen in de studentenroeiwereld, snijden geen hout. Dat men katholieke vereni gingen op sportgebied kan tegen houden is een overwonnen stand punt, de ontwikkeling gaat na tuurlijk door en dat is door som migen in de Roeibond ook wel begrepen, vermoedelijk nu het te laat is. Een Koninklijk standpunt zou zekere angst voor de toekomst gemakkelijk hebben kunnen voor komen, o.a. op grond van de meer dan tienjarige samenwerking, welke bestaat met de katholieke voetbalclubs in de K.N.V.B. In dien vooral de 22 blancostemmers van de 70 deelnemers dit hadden bedacht, zou aan de Nederlandse sportgemeenschap het beschaamde resultaat bespaard zijn gebleven, dat door het tekort van één stem voor het verkrijgen van de regle mentaire meerderheid, aan een katholieke groep het stempel werd opgedrukt, van eigenlijk buiten de volksgemeenschap te staan. Een wet, waarbij opnieuw offers van het Nederlandse volk worden gevraagd ten behoeve van de defensie, zo karakteriseerde de heer Droesen (K.V.P.) het ontwerp, dat de Tweede Kamer gisteren be handelde. Er moeten militaire werken worden uitgevoerd en wil zulks met de vereiste spoed kunnen gebeuren, dan is het nodig, dat de Overheid het recht krijgt om belemmeringen opzij te schui ven die het tempo zouden kunnen vertragen. Het onderhavige wetsontwerp „Belemmeringenwet Landsverdediging' maakt dit mogelijk. Daartoe uitgenodigd door de woordvoerder van de K.V.P.- fractie gaf minister Staf welis waar de verzekering, dat deze wet niet gebruikt zal worden voor z.g. „koude" onteigening, daarvoor blijft de in de Vorde- ringswet vastgelegde procedure nodig, maar ook het moeten be willigen in een tijdelijk gebruik door de Overheid van eigen grond zal vaak al een harde zaak zijn. De betrokkenen zul le» er zich slechts mee kunnen verzoenen als zij met de heer v. d. Feltz (C.H.) bedenken, dat op ons allen de verplichting rust om onze soldaten een zo goed moge lijke bescherming te bieden. Alle woordvoerders erkenden dezP plicht, met uitzondering dan van de Communisten Hoog- carspel en Borst, die helemaal geen gevaar zagen en die een poging waagden om serieus te Voordat de geallieerde vloot- eenheden zich weer verzamel den hebben de jagerdivisies Zondag en Maandag vijande lijke onderzeeërs trachten op te sporen. Bekend was n.l. dat Maandag een konvooi zou moe ten uitvaren dat beschermd diende te worden tegen even tuele onderzeeërs en derhalve hebben de jagers bepaalde sec toren trachten schoon te vegen. Zij werden hierbij gesteund door vliegtuigen die waren op gestegen zowel van het bege leidend vliegtuigmoederschip als van enkele commando's er gens in het Zuiden van Enge land. Opnieuw is bij deze oefeningen gebleken dat onderzeebootbeman ningen uitgeslapen jongens zijn, want het is de jagers op hun tweedaagse jacht niet meegeval len tegen deze aanvallers daad werkelijk op te treden. De jager divisie waarbij ook de Kortenaer is ingedeeld, heeft Zondag tegen het einde van de dagoefening re sultaat kunnen boeken en wist een onderzeeër onschadelijk te maken. Door rookkaarsen en handgranaten werd deze gedwon gen boven water te komen waar mede het gevecht voor hen ten einde was. De resultaten van Zondagnacht en Maandag waren niet daverend. Wel hebben de jagers verschillende malen onder zeeboten kunnen signaleren, wer den ook rookkaarsen en hand granaten uitgeworpen doch de aanvallers bleven onzichtbaar, daarmede te kennen gevend dat zij zich niet als ontdekt hadden beschouwd. Uiteindelijk zullen de resultaten natuurlijk precies be kend worden. Dinsdagnacht zal er een spectaculair gevecht wor den geleverd tegen de snelle M.T.B.'s die vanaf Engelse bases aanvallen op de verzamelde vloot zullen ondernemen terwijl ook vliegtuigaanvallen zullen worden gedaan. Op de Tromp .Op weg naar het operatiege bied gebeurden op het achterdek van de „Tromp" zonderlinge din gen. Daar werd gewerkt aan de verwezenlijking van een inge nieus idee van de verbindings officier van de „Tromp". Als het resultaat aan de hoopvolle ver wachtingen heeft voldaan is het convooi vannacht voor verrassin gen geplaatst. Het doel is mislei ding van het „radaroog" van de vijand. Er komen ballonnen, zil verpapier en een vlieger bij te pas. Toen de eerste officier, over ste Poortman, die vlieger voor de eerste proefvlucht opliet stonden alle opvarenden van de „Tromp", van de commandant tot de jong ste matroos, er watertandend naar te kijken. worden genome» als pleitbezor gers van de particuliere eigen dom! De heer Hoogcarspel (com.) maakte er zelfs weer een groot opgezette politieke rede van een rede die evengoed bij elke andere willekeurige gele genheid gehouden had kunnen worden De Kamervoorzitter noemde dit dan ook nvisbruik van de na tionale tijd: ..Ik zon een over eenkomst met IJ willen sluiten", aldus dr. Kortenhorst. „om dit slechts periodiek te doen en niet bij iédere gelegenheid!" Hoe dat verder zij. voor de woordvoerders, dip ernstig geno men moeten worden, en die de noodzaak van het ontwerp dus wel erkenden ging het er vooral om de belangen van de betrok kenen nu voor het overige zo goed mogeliik te beschermon. Dit temeer omdat verschillende fei ten van de laatste tijd hohber» aangetoond, dat de militaire overheden soms wei wat erg luchtig ovpr de belangen van an deren denken. De heer Droesen (K.V.P 1 dood daar een boekie over open! Ziin voornaamste amendement wil dan ook in de wet vastleggen dat behalve in zeer dringende gevallen aitiid eerst overleg met de be+zokkene moet nlaats vin den. Dit zal inderdaad in vele "pvalien tot een minder bezwaar- hiko oplossing kunne» leidon. zonder aan de ^andsverdedminv tekor* te doen Met de strekking van dit amen^orneo* waren d° heren V. d Feltz ff!H). v d Goes van Naters (PvdA.). Vonk (VVD) en Gerbrandy (A.R.) het eens. Ook de minister had er wel oren naar. al gaf hij aan een eigen redactie de voorkeur. Overleg Voorts was er nog een amende ment van de heer Droesen, dat de minister de plicht op legt om in belangrijke gevallen overleg te plegen met zijn collega, die het mede aangaat terwijl deze col lega ook zelf daartoe het initia tief kan nemen. De heer v. d. Goes van Naters (PvdA.J had een soortgelijk amendement en de minister kan dus kiezen. Een derde amendement Droesen (KVP) wil vastgelegd zien dat de richtlijnen omtrent de ver goeding van de schade bij alge mene maatregel van bestuur zul len worden vastgesteld. Zoals het meer bii de behandeling van amendementen gaat. kwam er ook nu staande de vergadering niet direct uit. zodat op voorstel van de voorzitter besloten werd om de behandeling heden voort te zetten. 1815 AMBONEZEN AANGEKOMEN ROTTERDAM Aan de Lloyd- kade te Rotterdam begon gister morgen de ontscheping van de 1815 rnet het troepentransport- schip „Fairsea" uit Indonesië aan gekomen Ambonese ex-KNIL mi litairen, vrouwen en kinderen. MR. VAN HELLENBERG HUBAR Vrijdag begraven HILVERSUM. De teraarde bestelling van de plotseling over leden burgemeester van Hilver sum, mr. J. A. G. M. van Hellen- berg Hubar, is vastgesteld op Vrijdag a.s. Om half elf des mor gens wordt in de St. Vituskerk een plechtige requiemmis opge dragen, waarna de begrafenis om streeks twaalf uur geschiedt op de R. K. Begraafplaats St. Bar bara aan de Bosdrift te Hilver sum. Margaret Truman, dochter van de president der Verenigde Staten, vertoeft in Engeland, waar zij het eerste gedeelte van haar vacantiereis in Euro pa doorbrengt. Hier bezichtigt zij, zoals reeds vele Ameri kaanse bezoekers voor haar, de beroemde Tower van Londen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3