Een redelijke kans om er ginds iets van te maken? Groententeelt vak met toekomst bij Op de muggenjocht met... een luidspreker Congres over problemen onzer cultuur VLUCHT IN DE NACHT VAARWEL, EMIGRANT! door E. J. Rath Dan de valreep op En geen oude schoenen weggooien RADIO Boekbespreking BEURSOVERZICHT Canadian Post Lanbouwvoorlichtingsdienst uitstekend georganiseerd Tussen „vol-automatisering" en Christelijk optimisme uitspi meervoud nieuwe re< 14 marine beè< ■BT" PAGINA 4 WOENSDAG 6 jUNI 1951 (Van onze redacteur) Het mag waar zijn, dat de wereld van klein kleiner is ge worden, sinds de eerste Thunderjets het klaar speelden in am- peT vijf uren even de lap Atlantische Oceaan tussen Gander en Prestwïck te „nemen", het blijft even waar, dat het toch maar een heel begin is je boeltje bij elkaar te pakken en met vrouw en kinderen de wijde plas over te steken om het geluk te gaan beproeven op een kilometer of tien-, twintigduizend van je oude vaderland. Niettemin het getal derge nen, die na een min of meer ge slaagde voorbereiding scheep gaan loopt in de tienduizenden en 't groeit nog steeds. Canada, Aus tralië, het zijn toverwoorden. Er zijn méér van die toverwoorden, gegrepen uit de folders van de regeringen, die hun mensenare aal snel willen uitbreiden- Lonen en sociale voorzieningen fascine ren dikwijls de lieden, die 't hier niet te breed hebben- Daar staan ephter wat begrip- Pen tegenover, die eigenlijk een waarschuwing behoorden te zijn tegen het al te licht wagen van de grote stap. Huisvesting b-v en....de taal. Je. zou dat 't bes te kunnen vragen aan de vrou wen, die al een maand of wat in een van de Australische immi grantenkampen „logeren." Maar als het zover is, bestaat er geen wee terug. En achteraf is dat maar gelukkig ook Niet pessimistisch. Nee, wij zijn niet pessimistisch alleen mair erg voorzichtig- We hebben bewondering voor hen die goed georiënteerd hun passage gaan bespreken. Die in het oude land geen toekomst meer zien voor zichzelf en hun kinderen, maar die de voorzorgen hebben genomen om zich een redelijke kans op een dergelijke toekomst in de vreemde te verzekeren. Dat is toch logisch? Jawel, dat dacht u maar. Je zult ze de kost geven, die hun oude schoenen onbezorgd aan de kant smeten en die nu amper op hun armzalige blote voeten kunnen staan. Gelukkig zijn er instanties, die op zich genomen hebben een deel van de zorgen der adspirant- emigranten te dragen. De stands- organisaties, die experts op het PROGRAMMA DONDERDAG 7 JUNI HILVERSUM I (402 M.): 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed en Lit. kalen der; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gram.muz.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden 9.35 Gram.muz.; 9.40 Schoolradio; NCRV; 10.00 Gram.muz.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgelconcert; KRO; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Lunchcon cert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Gram.muz.; 13.40 Pianorecital; NCRV: 14.00 Het 100-jarig be staan van de Gemeentewet: 15.45 Gram.muz.; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Pianorecital; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Pianoduo; 17.50 Re- genngsuitzending: Jeugduitzen ding: „Wij slaan op de Tong- Tong", de correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart; 18.00 Ver zoekprogramma; 18.30 „De bete kenis van de tuinbouw buiten de grote Hollandse tuinbouwcentra" causerie; 18.45 Leger des Heils- muziek; 19.00 Nieuws en weer berichten; 19.15 „Levensvragen van allerlei aard en een pasto raal antwoord"; 19.30 „In dienst van het Vaderland", causerie; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.45 „Zeemonsters en zeeslangen", causerie; 21.05 Gevarieerde muziek; 21.40 Piano duo; 22.00 Gram.muz.; 22.15 Bui tenlands overzicht; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram.muz. terrein der landverhuizing heb ben aangesteld en die het zo druk als kleine baasjes hebben met het aflopen der duizend-en-een adres sen, bij wie formulieren zus en vergunningen zo moeten worden aangevraagd en ingediend. Maar mgn mag het geen enkele helpende instantie kwalijk nemen wanneer ze ervoor bedankt, voor de geachte cliëntele te gaan den ken. Dat dienken moet u zelf doen. In vogelvlucht. Het kan z'n nut hebben in ru we trekken te weten, wat er zoal te koop is ja letterlijk in de wereld- Wij zullen derhalve in enige artikelen een beeld in vo gelvlucht geven van de aiogelijk heden, die in tal van gebieden liggen. In tal van gebieden, ze ker. Want de wereld is groter dan Australië en Nieuw-Zeeland, dan Argentinië en Canada. Er valt goed werk te doen in midden- Afrika, in Venezuela, in Urugay, om maar eens iets te noemen. Maar daarover later meer. Maar houdt U vóór alles aan zekere vaststaande regels. Laat U voorlichten door mensen, die 't weten kunnen. Roep de bemidde ling in van uw standsorganisatie. Leer - en dat speciaal voor de vrouwen leer de taal van het nieuwe land- Bereidt U er op voor dat U alle banden met het ver leden afsnijdt en dat u menige teleurstelling zult moeten verdu ren. Dat uw gediplomeerde be kwaamheden wel eens wat laag kunnen worden aangeslagen, dat U het wel 'n tijdje zonder de zo- gewende Hollandse huiselijkheid zou moeten doen. En zo voort. Dan schept U zich tenminste 'n kans! Als de zon niet bruint, bruint Amilda Zonnebruin Adv. 311 WASHINGTON (Usis). Het hoofd van de afdeling parasito logie van de medische faculteit van de Cornell-universiteit te Ithaca (New York) dr. Morton C. Kahn, heeft geslaagde proeven genomen met 't vangen van mug gen met behulp van de luidspre ker van een radiotoestel. Dr. Kahn ontdekte, dat muggen ook nog op andere wijze geluiden voortbrengen dan met hun vleu gels. Na het geluid van een vrouw tjesmug op een gramofoonplaat te hebben opgenomen, draaide hij deze plaat af voor een radiotoe stel. De muggen, die in het labo ratorium waar een luidspreker stond opgesteld, kris kras door het vertrek vlogen, vlogen zon der uitzondering direct op de luidspreker af, toen de plaat werd afgedraaid. Omgekeerd vlogen vrouwtjesmuggen niet op het ge luid van mannetjesmuggen af. Dr. Kahn acht dit voor de verdelging echter niet van doorslaggevende betekenis, omdat het uitgesloten is, dat een vrouwtje bevruchte eieren legt, wanneer alle manne- „MIJN VADER" HILVERSUM II (298 M.): 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gram.muz.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.muz.; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.muz.; 9.30 Idem; 10.30 De Antwoordman; 10.45 Gram.muz.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Zuid- Amerikaanse muziek; 11.40 ..Uw huwelijk.... groot slem, of--- vjjf down?", causerie; 12.00 Me- tropole orkest; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Pianospel; 12.55 Sport; 13.00 Nieuws; 13.15 Mede delingen of gram.muz.; 13.20 Amusementsmuziek; 13.45 „U kunt het geloven of niet"; 13.50 Gram.muz.; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Piano, klarinet en strijk- octet; 15.00 Het 100-jarig bestaan der Gemeentewet; 15.45 Gram.; 16.00 ,,Van Vier tot Vijf"; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Dansmuziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.20 Sportproblemen; 18.30 Orkest concert; 19.00 „De opleiding tot Maréchaussee", causerie; 19.10 Hawaiianmuziek; 19.40 Studie voorlichting voor a.s. studenten; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Omroeporkest en solisten; 21.30 Beiaardconcert; 21.45 „Rech ter van Lier vertelt", hoorspel; 22.20 Gram.muz.; Intermezzi: Ge sproken brief uit Londen, va- cantietips en sport; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; no,n 24.00 Gram.muziek. door Lia Timmermans Uitg. Desclee de Brouwer te Brugge. In dit eenvoudige, oer-gezellige boekje vertelt Lia Timmermans op de zelfde boeiende wijze, waar op haar vader, Felix Timmermans (en naar het schijnt ook haar grootvader Leopold) vertellen kon, hoe zij als kind leefde in het kleine Kempen-stadje Lier dat met de naam Timmermans onverbreekbaar verbonden werd en door de werken van de popu laire schrijver, die haar was met een aureool van onsterfelijkheid werd bekransd. Over haar eigen jeugd reeds hangt de sfëër, die zo kenmer kend is geweest voor de meeste van de werken van Felix Tim mermans, de sfeer van het oude Vlaamse land en van het een voudige volk. En dan vertelt zij over de jeugd van de schrijver, over zijn eerste werkjes, over de kantklós- serij, waarin hij aanvankelijk dreigde te worden opgenomen. Zij voor wie Felix Timmermans' boeken geen onbekenden zijn, le zen in dit werkje, dat getuigt van een grote kinderliefde en van een evengrote eerbied voor de schrijver-schilder, hoe „Pallieter" ontstond, vinden er de motieven van ,.Het Kindeke Jezus in Vlaanderen" in terug en van het tedere werkje „Anna-Marie". Prettig is het te lezen hoe Timmermans de stof vond voor zijn: „Schone uren van juffrouw Symphorosa, Begijntje", voor „Minneke-Poes". Lia vertelt ook, hoe haar va der de mensen van zijn streek kende en hun karakters en ge dragingen in vele werken als het ware vereeuwigd heeft. Figuren als „mijnheer Pirroen", Schrob berbeek uit „En waar de ster bleef stille staan" zijn inderdaad bearippen geworden. Timmermans' liefde tot de na tuur spreekt dan nog eens dui delijk als zijn dochter Lia ver telt, hoe hij aan „de Pastoor uit de Bloeienden Wijngaerdt" werk te, en in Italië stof op deed voor „Naar waar de appelsienen bloeien". Zo is heel dit boek, dat boven dien nog met tal van Timmer mans eigen pentekeningen ver lucht is en foto's geeft van zijn schilderwerken, vol van alles, wat vroeger zo schoon opbloeide in de kostelijke producten van Timmermans klare, heldere geest. Heel het leven van deze man was vol van schrijven en schilderen en Lia Timmermans laat ons dit boeiende, vaak ontroerende le ven medeleven. Ook zijn laatste werken, waarvan de „Familie Hernat" wel een der bekendste is, krijgen nog eens opnieuw ge stalte in dit werk, dat ongetwij feld een der belangrijkste bio grafieën van de grote Vlaamse schrijver zal blijken te zien. Een boek vol menselijke warmte en 23.30hartelijkheid dat wij gaarne ter lezing aanbevelen. L.S. lijke muggen in een gebied ge dood worden. De „paarroep" van de vrouwtjesmug talloze malen versterkt, lijkt op het geluid van een cirkelzaag, die zich door een harde plank heenwerkt, gecombi neerd met het lawaai van enkele tientallen luchtalarmsire.nes. Dr. Kahn heeft het geluid een milliard malen versterkt in een in een moeras op Cuba laten weerklinken waar veel malaria muggen broeden. Het resultaat van deze proef was zeer bevredi gend. De grote luidspreker was omgeven door een soort hekwerk met nauwe openingen tussen de spijlen, die van elkaar geïsoleerd waren. De spijlen waren om de beurt geaard en met een stroom bron verbonden die een spanning van 10.000 volt gaf. Talloze mug gen die op het geluid afkwamen werden geëlectrocuteerd. Het is niet zeker of muggen niet op de duur evenals tegen DDT ook te gen electrocutie immuun zullen worden, daar het is gebleken, dat muggen taai zijn. GRAAN DORSEN IN DE NOORD OOSTPOLDER Door gebrek aan materiaal en werk krachten heeft men de graanoogst 1950 in de Noord-Oost polder in het afge lopen jaar niet ge heel kunnen ver werken. Thans is men daar druk mee bezig. Het in schel ven opgeslagen graan wordt door machines gedorst. AMSTERDAM, 5 Juni. De beurs werd aanvankelijk beheerst door twee factoren, nl. een flau we stemming voor Philips en een pessimistische opvatting van het bericht, waarin de uitstelling van de jaarcijfers over 1950 door de directie van de HVA werd aan gekondigd. Mede hierdoor had de markt een weifelend voorkomen en werden in enkele sectoren la gere prijzen vernomen. Tegen 2 uur kwam hierin enige verande ring door een plotselinge belang stelling voor het hoofdfonds, waarvan verluidde, dat zeer bin nenkort de jaarcijfers over 1950 en de totale vermogenspositie (beide zouden zeer gunstig zijn) gepubliceerd zullen worden. Hier door kwam een iets optimistischer tendens naar voren, zodat de koer sen licht verbeterden. In Philips had vrij groot aan bod weder de overhand, zodat dit fonds 7 punten lager opende op 235, daarna aantrok tot 237''', maar weer op 235 sloot. Vorige week Vrijdag werd nog 247 betaald. HVA was aanvankelijk vier pun ten laffer, waarvan bijna de helft werd ingelopen. Olies circa 299 in het eerste half uur en 3001'' te gen slot. De Scheepvaartafdeling werd enigszins gestimuleerd door het onveranderd dividend van 9 pet. der KPM. Dit fonds steeg van 120 tot 123. Van een grote druk te in deze afdeling was echter geen sprake. Ook de beleggings afdeling hield zich uitstekend voor de guldensleningen, die bij na allen een fractionele winst boekten. Voor „Amerikaantjes" was de animo vandaag zeer ge ring, zodat het agio met bijna een vol punt achteruit liep tot 13 pet. Prolongatie 3t4 pet. Zo wisselvallig, ja ai en toe verraderlijk als het Hollandse klimaat is, is het hier in Canada niet. Maar dit voorjaar zal de meeste Canadezen nog lang heugen. In het begin van April maakte de strenge vorst plotseling met overdonderende snelheid plaats voor een hitte, die spoorslags bomen en bloemen in hun schoonste tooi deed ontluiken. Springtime in onze Rockey's is fantastisch. Maar op het ogenblik wandel ik met een bivakmuts en wanten rond en valt er ai en toe een sneeuwvlokje. Com mentaar overbodig. Maar we hopen en verwachten dat dit ongehoorde verschijnsel van korte duur is en de als regel bijzonder mooie Canadese zomer ons het volle pond geeft. Overi gens vrienden, nog even dit: ik ben over de ontelbare brieven uit Holland meestal heel tevre den, maar niet onverdeeld Er zijn lieden die mij de gek ste dingen vragen, zoals b.v. hoe hoog de sneeuw op dit ogenblik ligt in Windsor, stel je voor meer dan 4000 mijlen hier vandaan en meer van zulks. Blijf toch in 's hemelsnaam zakelijk mensen of ik beantwoord er geen een meer. Er zijn in Nederland heel goede hoeken over Canada te krijgen en om werk ben ik echt niet verlegen. Werk aan de winkel. Het begin van het nieuwe sei zoen betekent, dat vooral voor de farmers de dagen van werken (Van onze redacteur) UTRECHT Te dezer stede werd een Cultuurcongres georgani seerd door het „Nederlands Cultureel Contact", bijgewoond o.m. door de ministers Rutten en Joekes en Staatssecretaris Cals, Het congres, dat onder voorzitterschap stond van dr. J. A. de Koning, beluisterde een drietal inleidingen over de crisis van de cultuur, achtereenvolgens uitgesproken door prof. dr. F. L. Polak, prof. mr. J. A. Diepenhorst en mr. Jan Derks. Eerstgenoemde tekende een somber beeld, waarbij hij o.m. stelde dat in ons tijdsgewricht een nieuw technisch product uit de maatschappelijke molen is geko men: de moderne confectie-mens, die nog geen eindproduct is daar de machine met grote vaart voortwerkt naar de vrijwel volle dige imitatie en zelfs verbeterde uitgave van de mens: de robot. De mens vormt zich, naar zijn me ning, in ontstellende mate tot evenbeeld en zelfs ondergeschik te van de machine. Hij meende ook dat we thans in een nieuwe revolutionaire fase zijn, die van de zgn. „vol-automatisering" van het bedrijfsleven: de toenemende uitschakeling van menselijke lichamelijke èn geestelijke ar beid en haar vervanging door mechanische imitatiemensen, waarbij elk uur gewonnen vrije tijd op zijn beurt ten prooi valt aan de mechanische vermaaks industrie. Desondanks meende hij dat wij met zelfvertrouwen de toekomst tegemoet dienen te gaan, waarbij wij o.m. opnieuw zin moeten ge ven aan de menselijke waardig heid en waarden. Mr. Derks bespeurde in 't me- chanisatienroces on ziin beurt echt»" niet alleen een overwin- nine van de stof on de eeest maar toch ook een beheersing van de stof dóór 'ie eerst, Hii zae de ge nademiddelen als onontbeerliik om de geest over de stof meester te doen bliiven. waarnaast men echter ook de natuur niet kan negeren. Er zijn talloze middelen, ook van natuurlijke aard, waardoor wij. als gemeenschap van mensen mét onze verschillende overtui gingen ten aanzien van oorzaak en doel van de mens, ons kun nen bewapenen tegen cultuur- verval. Men kan positief werk zaam zijn door het voortdurend protest tegen iedere vervalsing van begrippen en waarden, ge pleegd door het onbelangrijke de plaats van het belangrijke te geven. Wij moeten dé critische zin van ons volk wakker houden. Wij moeten doorgaan met al die dingen, die, nu aJ, schijnen te lo genstraffen, dat onze cultuur in derdaad door massificering is verdrongen: met de belangstelling voor tentoonstellingen en schil derkunst, met de hartstocht voor het toneel, het amateurtoneel ih het bijzonder, met een intensief cultureel verenigingsleven, zoals zich dat tot in de kleinste plaat sen in een of andere vorm ma nifesteert. Het betoog van mr. Derks dat getuigde van werkelijkheidszin en een gezonde dosis Christelijk op timisme. was voorafgegaan door dat van prof. mr. Diepenhorst die terecht de door prof. Polak óm en óm gekeerde begrippen „uitdaging en antwoord van de cultuur" aan een nader onder zoek onderwierp en oordeelde, dat tenminste grote voorzichtig heid op haar plaats was, daar an ders ongerechtvaardigde gevolg trekkingen waren te duchten. Hij waarschuwde voor onredelijke somberheid evengoed als tegen misplaatst optimisme en gaf als reformatorisch Christen een visie, waarin hij poogde recht te doen, zowel aan de bijzondere geloofsovertuiging als aan de vol gens hem mogelijke samenwer king van allen, die zich willen inzetten voor het „gemeenschap pelijk menselijke". Hij zag, zeker wat ons land be treft, kansen om het cultureel verval te boven te komen. En ook als ons gezamenlijk cultuurwerk eenmaal ondersteboven zou wor den gegooid, blijft voor de Chris ten het perspectief bestaan van de door hem gelovig aanvaarde werkelijkheid: deze nJ„ dat deze wereld en al haar heerlijkheid voorbijgaat. zijn aangebroken. Vrijwel alle granen zijn gezaaid en een groot gedeelte staat al behoorlijk boven de grond. Als het hier namelijk begint te groeien gaat het meteen verbijsterend snel. Vier a vijf weken geleden stond er nog geen sprietje gras en nu lopen de koei en er tot over de knieën in. Na tuurlijk staat verder alles volop in bloem en blad. Hier is het werkelijk fantastisch mooi, voor al omdat er nog zoveel ongerepte natuur is, met de onmetelijke bossen, bergen en dalen en snel stromende riviertjes, waar je de vissen in ziet springen. Niet zel den ontmoet men een hert of een beer die de weg oversteekt. Deze week werden we nog verrast door een z.g.n. blackbeer, die reeds enige dagen de farm onveilig had gemaakt en enkele schapen zoda nig had verwond, dat de dieren moesten worden afgemaakt. Met z'n allen hebben we enkele uren jacht gemaakt op het heerschap, doch zonder resultaat. Onze jacht club in Prince George heeft een speciale opdracht tot het leveren van 500 baerskins (huiden) voor het Engelse Garderegiment. Nou die vijfhonderd komen er wel hoor, al is het vandaag niet dan morgen. In de wolken. Dat we hier figuurlijk gespro ken in de wolken leven, dat is nog tot daaraantoe maar op de let terlijke betekenis daarvan heeft niemand het begrepen. De zomer heeft het twijfelaihtige genoegen van drieërlei wolkensoorten op z'n lever, t.w. stofwolken achter de auto's, die over de nog niet- bestrate wegen jachten. en muggenwolken. Vliegen gedijen hier ook buitensporig best en dat gedierte kan het een mens ver draaid lastig maken. Maar van de week hebben we ze geducht op hun huid gezeten via een sterke DDT besproeiing met vliegtuigen. En de derde soort wolken bestaat uit rook van bosbranden. Van de week zijn er weer 11 gemeld, waarbij reeds 40.000 acra in vlam men opging. Bij zulk een bosbrand worden alle beschikbare hulp middelen voor de bestrijding aan gewend en iedereen is ook ver plicht om bij het blussen te hel pen. Boerennieuws. Door al de grote werken die dit jaar worden uitgevoerd en waarover ik al eerder het een en ander schreef, is een ernstig ge brek aan werkkrachten ontstaan. Voor de landbouw kan dit nog wel reden tot grote bezorgdheid geven, want heel wat farmers lo pen straks kans hun oogst niet tijdig binnen te kunnen halen. In het fruitgebied van deze pro vincie de Okanagan Valley vreest men wegens gebrek aan werk krachten niet meer dan de helft van de aardbeien te kunnen oog sten. Neen, het spook van de werkloosheid is hier onbekend en stellig niet te vrezen. We kunnen met plezier nog duizenden goede Nederlandse emigranten opne men, en het is nu stellig de beste tjjd om over de Oceaan te stap pen. Landbouw voorlichtinesdienst. De voorlichtingsdienst, die de farmer ten dienste staat behoort tot de besten ter wereld. In elke provincie zijn enkele experimen tal Stations (proefstations), die plm. 650 acre groot zijn. Hier worden alle mogelijke land- en tuinbouwkundige proeven geno men. We beproeven er granen, kunstmest en fokvee, graszaad, kippen, varkens, fruit en war- moezerijgewassen, waarbij uiter aard de bosbouw allerminst wordt verwaarloosd. Al deze bedrijven worden door het gouvernement beheerd en gefinancierd. Sedert 1886 heeft The Experimental Farms Service zeer grote diensten aan de Canadese landbouw bewe zen. Er zijn 30 Experimental Sta tions, 12 Experimental Substa tions, 52 districts Exp. Substations 155 Illustration Stations (waar de proeven direct ter bezichtiging en vergelijking door de farmers zelf beschikbaar zijn) en 9 Branah Laboratories. Het geheel wordt geleid vanuit het centrale exp. station van Ottawa. Op een experimental station kan iedere farmer gratis alle land- of tuinbouwkundige inlichtingen krijgen die hij wenst, terwijl de poorten wagenwijd openstaan voor iedereen die de proeven wil bezichtigen. Op deze stations wor den dikwijls gratis films vertoond en lezingen gehouden voor land bouwers. Buiten de Experimental Service zijn er nog tallozedis tricts landbouwvoorlichtingsassis tenten, die de farms bezoeken en de boeren van advies dienen. De organisatie van de landbouw staat, zoals hieruit blijkt, bij geen enkel land ter wereld ten achter, ook al hebben we hier een nog ster kere mechanisatie als in de USA. Natuurlijk wordt de grond hier op geen stukken na zo intensief bewerkt als in Nederland. Maar dat is ook volstrekt niet nodig, want grondgebrek is hier onbe kend. Trouwens, intensieve grond bewerking zou hier bij het schijn baar chronische tekort aan arbei ders bijna onuitvoerbaar, of we gens dé zeer hoge lonen, onbe taalbaar duur ziin. Pas aangeko men emigranten hebben daar nog al eens strijd van, maar ze zullen zich gauw genoeg realiseren, dat intensieve landbouw hier niet rendabel is (d.w.z. naar verhoudng van de extensieve niet voldoende betaalt). Tuinbouw. Tengevolge van de zeer, sterke groei van de grote steden neemt de behoefte aan verse groenten haast met de dag toe. Voor tuin bouwers zjjn er daardoor talrijke mogelijkheden, temeer omdat de groentenpri.izen naar verhouding veel hoger liggen dan b.v. van graan, vlees, melk en eieren. Centra voor groententeelt zijn Zd Ontario. Quebec en de West kust van British Columbia, spe ciaal rond Vancouver en Van couver Island. Inmiddels heeft zich een nieuw tuinderij gebied nntw'kkeld ten westen van Prin ce George langs de spoorlijn naar Prince Rupert. De Hollandse tuinbouwer heeft een uitstekende naam, en heel veel tuinbouwbe drijven zijn of komen in Hol- Iands'e handen. Hetgeen overigens nog eens bewijst dat er ook hier een goede toekomst is voor de Nederlandse emigrant. En daar mede zullen we het voor ditmaal maar laten, met een hartelijke groet uit Prince George. ANDRé LOUWE Exp. St. Box399 FEUILLETON 43. Die had me een soort beknopte opleiding verstrekt, en om vrede te houden thuis heb ik verder in mijn stu diejaren weinig meer aan de vliegerij gedaan. Niettemin was ik heel wat over vliegtuigen en hun gevaren en behoeften te weten gekomen. Men had mij geen ma chine kunnen toevertrouwen, maar ik had wèl een paar malen bij mijn vriend voor tweede piloot gespeeld. Zo was ik niet alleen door stu die en jeugdige belangstelling, maar ook door praktijk heel wat te weten gekomen over vlieg machines. wat ze waard waren en waarin ze nog tekort schoten. Want al is de vliegtuigtechniek met grote schreden vooruitgegaan, er liggen nog tal van problemen op een oplossing te wachten. Ik was bijvoorbeeld aan 't denken geraakt over een nieuw en beter soort kompas, en die gedachte had me niet los willen laten; maar welke kant 't op moest, hoe ik er misschien kon komen, werd me op zekere dag opeens duidelijk, nadat ik een rapport had gelezen van een zee-officier, die zich beklaagde over de be perkte mogelijkheden van vlieg tuigen als hulpkrachten bij vloot- operaties. Er bestond een drin gende behoefte, betoogde hij, aan een volkomen betrouwbaar in strumentje, dat een vlieger steeds in staat stelde, zijn schip terug te vinden, als dat buiten zijn horizon was geraakt of' als de radio ha perde, of als het vliegtuig buiten de radius van de scheepsradio kwam. Aan de kompassen, die men gebruikte, scheen een heel kleinigheidje te mankeren; maar dat kleinigheidje was groot ge noeg om een piloot in de genoem de omstandigheden met zijn han den in zijn haar te laten zitten. Toen ik na die lectuur voor me uit zat te staren, schoot me op eens te binnen, hoe de kompassen verbeterd moest enworden; hoe 't kón. Ik ging aan 't proberen, maar er verliepen vele maanden van taaie arbeid, voor ik een apparaatje in elkaar had, dat aah mijn idee beantwoordde. En toen móest ik mijn instrument nog aan de practijk toetsen. Wat ik van 't vliegen geleerd had, was ik voor driekwart vergeten, en bo vendien: de vliegtuigen hadden in die tijd heel wat veranderingen ondergaan; dus toen ik mijn pro bleem had opgelost, had ik weer een paar maanden nodig, om op nieuw de vliegkunst aan te leren, en een voldoende bekwaam piloot te worden, om zelf mijn proeven te nemen. Mijn kompas was natuurlijk ook voor de burgerlijke luchtvaart van groot belang, maar de marine, dacht ik, had er toch het meeste behoefte aan. Ik ging dus naar Washington, in de overtuiging, dat ik iets had uitgevonden, waar mijn land ieder land trouwens belangstelling voor zou hebben. Als mijn kompas voldeed en ik had met mijn eigen ogen ge zien, dat 't voldeed hadden de luchtverkenners der Verenigde Staten een ontzaglijke voorsprong op de vliegers van alle andere landen; want onze vliegtuigen zouden zeker en veilig hun weg kunnen vinden in mist en duis ternis en over zeeën, die nergens de geringste mogelijkheid boden zich te oriënteren. Ik kwam dus vlammend van geestdrift in Washington aan; ik was ervan overtuigd dat Marine en Oorlog mij om de hals zouden vallen, maar ik kreeg de koud- waterstraal, die al zoveel uitvin ders heeft afgekoeld. Op mijn beurt ontdekte ik, dat de regering langzaam en voorzichtig te werk gaat, en altijd twijfelt, zelfs als zij weet, hoe dringende behoefte er bestaat aan een uitvinding als de onderhavige. Het leger en de vloot gaven te kennen dat ze „weieens wilden kijken"; 't was niet onmogelijk, dat de regering na een gedegen onderzoek, er toe overging mijn uitvinding te kopen. Maar om mijn hals vallen deed niemand, en er werd een massa tijd verlo ren, een massa papier verknoeid ik raakte in een geharrewar, dat me ongeduldig en wrevelig maakte. Het was in die slepende tijd van ontgoocheling dat ik kennis maakte met Jeannette Fenwick. De charme, die zij op mij uit oefende verdrong voor enige tijd het kompas uit mijn geest. Ik dacht meer aan Jeannette dan aan de regering als mogelijke ko per van mijn uitvinding. Het ver moeide me van het kastje naar de muur te lopen; de traagheid, waarmee de onderhandelingen door de officiële kanalen verlie pen, sloeg op m'n eigen ijver over. Er was iets nieuws, dat me boeide, de zaken verwaarloosde ik. En dit was nu de hele ver klaring van Vinton's optreden, van Mary en van Purvis en La- zarro: mijn halfvergeten lucht vaartkompas! Ik bleef maar naar het briefje zitten staren, half versuft, als iemand, die plotseling uit een droom ontwaakt en in de werke lijkheid niet zo aanstonds weg weet. Er rezen nieuwe vragen in me op. Waren ze nieuwsgierig naar mijn uitvinding, waarom waren ze dan niet gewoon bij me gekomen? Ik was door niets aan de regering gebonden. Ik kon mijn waar verkopen waar ik wou. Maar wel sprak 't vanzelf, aan gezien ik Amerikaan was, dat ik het liefst mijn eigen land van mijn werk profiteren liet. Wie was er nieuwsgierig naar mijn uitvinding? Een andere re gering? Dat was het waarschijn lijkste. In het briefje was sprake van Lazarro's „cliënten" (Wordt vervolgd.) Begur ken ka gister pelgr" Th. de Z. Alexan In he geestel verschi hoeken meegekc Een zan wisselen pelgrims Missa de De Z. uit Den tie over liefde, betoogde meten bed, doel wij haar Maria naasten] maagd Moeder moeder, zich opc daarom van all mensen Spr. u onze da;, de blsscht zo weinig wordt bij jes om huishoude nodig hebi weigert niet voldot taald. Het plicht dei want God beminnen maken op eigen Noot eerst met bij te staar Van de vele pelgri: een tweev beevaartske de Jubilé- In groei o.l.v. de de Kruiswe galmde het groene tem oord, waar van een nachtegaal hemel zond Bij de 12o berg hield toespraak, gaf op het ziedaar Uw daar Uw Met dit Zijn Moeder gaf Hij Haa over alle mee Zijn De vice-jp se Arrondissemer J. Krabbe ïndevoigen H. Z. uit oordeeld tot Van 6 voorw der toezichtst Genootschap P. A. W. v aeeld tot ee] 5 dagen, M. D. tot of 10 dagen. De garag Alkmaar die sterke drank had bestuurd van f500 en veroordeeld vangenisstraf bevoegdheid besturen voor met een proef 's-GRAVENF Kon. Nederlam A.N.W.B. ons thans m ons poortenregeling Ten aanzien van het paspo< landen-indeling namelijk.' 1. landen, derlanders ge staat; 2. de Bon land (West-D Oostenrijk, Griekenland e 3. de overig Europa; 4. de landen delen. De nieuwe pai de regel slecht gemaakt voor Onder 1. Tot nu toe lyeet voor pas; derscheid gem Voor Europa wereld. De A.i fendW6 reSe(ing ïn de marineka dam heeft de Co tieme Middelen tem ter zee J. nieuw benoemde Kon nklijke Mar bruikelijke plech cierseed afgenom JPe beëdigden (K.M.R.) p. Br (T.A.K.M.R.) H zee (T.A.K.M.R. lt ter zee (T.A. It ter zee (T.A.) adelborst (S.D. Bom, adelborst Schreuders, adell K) P. Abbo, ac M.R.) J. w de (C.D.K.M.R.) T borst (C.D.K.M.i adelborst (C.D.K Lange, adelborst Blom, adelborst Reserve, T.A*0- - Speciale Diei A jCtrotechnische bodedienst).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4