geen 'mbvmd Zesde vloot der V.S. naar de Middellandse Zee gedirigeerd Lokt het achtste leger nieuw offensief uit? TEXAS Truman ontwerpt grootste militair hulpprogramma Vlootoefening „Progress" Ten behoeve van defensie gele bus! eev toe! ngen iandel EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDER, SCHAGEN Oranjeteam weer in de put Eeuwfeest met schaduw Steun aan de vrije wereld Acheson getuigt: Opvarende van de „Sibajak" vermist Hervorming van Romeinse Curie Organon" schenkt 100.000 gulden Truman heeft vertrouwen Scheepsberichten Londen wijzigt houding De nieuwe koffiebon Bos- en heidebrand nabij Voorthuizen Zeven oorlogs misdadigers terechtgesteld Brandstichter bekent schuld kan de Overheid tijdelijk beslag leggen Verkeersongevallen met dodelijke afloop Koningin ontvangt Margaret Truman RASSEN! EISKOLVEN, HOOI- HOOIHARKEN enz. 3HAGEN - TEL. 439 4 "EGELS) IE aanbiedingen ich aanbiedt Te kp. 5 jrg. Beatrijs van .946-1950 teg. elk aann. >od. Franssen, Lupmestr. [6, Den Helder. Meisjes boven 21 jaar vragen een slaapgel. in Alkmaar. Br. no. 10254 ïur. van dit blad. de muur en zingen estand ietsje anders, doch luisterden naar voorlas. „Onverklaar de ranch van Dusty ;ale diefstal van vee ;n de cowboy's hun bewusteloos terneer een onbekend aantal erd stuks vee waren spoorloos verdwenen, ingesteld, doch staat iedt, dat een tweetal herin de hand heeft, nderzoek wordt met je Verholen, „zouden lat werkelijk gedaan Likker nu met een i moeten doen en je >aar New York moe- en nou zitten we met VAN HEDEN Nieuw Abonnementsprijs f 5*30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.——; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Kantoren: HOORN, Draalsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, <2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) (Pagina 3) Donderdag 7 Juni 1951 46e Jaargang No. 12187 IN DEZE DAGEN wordt het hon derdjarig bestaan van de Ge meentewet van 1851 herdacht. Deze wet heeft de grondslag ge legd voor een belangrijk stuk democratie: het fundament van het eigen leven der gemeenten, de plaatselijke gemeenschappen. Het was een belangrijke en vruchtdragende gedachte, welke aan dit grote stuk werk van Thor- becke een van zijn vele! ten grondslag lag. Belangrijk, voor de ontwikkeling van dat eigen leven der gemeenten, belangrijk voor de ontwikkeling van de staatkundige gedachte in ons land, in groter verband. Er wordt in deze dagen veel geklaagd over de weinige politieke belangstelling van de burgers voor de staatkundige ver richtingen van de Overheid en haar organen, hetgeen o.a. gewe ten wordt aan de toepassing van het stelsel der evenredige verte genwoordiging. Maar terecht is er opgemerkt, dat die belangstelling ook verminderd is door het feit, dat de Overheid zo weinig zelf standigheid aan de gemeenten heeft overgelaten, vooral doordat op financieel terrein steeds meer gecentraliseerd werd. De gemeen ten werden daardoor steeds ster ker afhankelijk van het Rijk, het geen in de opeenvolgende rege lingen van de z.g. financiële ver houding tussen Rijk en Gemeen ten steeds duidelijker tot uitdruk king kwam. Dit had een ongelukkig gevolg van algemene aard, wij zeiden het reeds: Staatsburgerschap moet bij een werkzaam plaatselijk bur gerschap beginnen en hoe zal dat geschieden, indien de burgers weinig anders zien en horen, dan dat dit en dat niet mag of kan vanwege de rijksvoorschriften, de circulaires van Binnenlandse Za ken en/of Financiën, of, zoals het Tweede Kamerlid Beernink het zei, bij de behandeling van de Kieswet in de Kamer: wie de zelfstandigheid van de gemeenten aanrandt, doodt de politieke be langstelling. „Daardoor ontstaat de verlammende gedachte, dat het er weinig toe doet, op welke poli tieke partij men stemt bij de ge meenteraadsverkiezing, omdat er toch van bovenaf over alles be slist wordt. En die verlammende gedachte Heeft weer invloed op de belangstelling van de kiezers voor de Tweede Kamerverkiezin gen". Het is misschien wel een beetje erg somber, wanneer dit Kamer lid opmerkt, dat er bij de hon derdjarige herdenking van de ge meentewet geen sprake zal kun nen zijn van een feeststemming, maar eerder van een begrafenis stemming, in verband met het feit, dat van de gemeentelijke zelfstandigheid zo weinig is over gebleven, maar iets zit er toch wel in deze klacht. Niettemin, ook nu is het goede beginsel van de gemeentelijke zelfstandigheid ge bleven, zoals dat sinds honderd jaar het leidende principe van de gemeentewet is geweest. Prof. van der Grinten z.g. gaf dat eens als volgt aan: Een van de grote beginselen van ons staatsbestel is dat der decentrali satie en in het ten onzent geldend systeem der decentralisatie treedt de gemeente wel het meest op de voorgrond. Dankzij haar, niet door positieve toewijzing beperkte, doch slechts door het optreden van boven-gemeentelijke organen begrensde, vrijheid om, behoudens de controle van rechterlijke en ad ministratief gezag, naar eigen inzicht de omvang harer huis houding te bepalen, neemt deze rechtsgemeenschap een belang rijke plaats in bij de verzorging van sociale belangen. Naast deze taak om haar huishouding te re gelen en te besturen (het vrije terrein van het eigen bewind), staat de verplichte taak der ge meente om, waar dit gevorderd wordt, hare medewerking te ver lenen bij de verzorging van be langen, welke Rijk of Provincie binnen hun werkingssfeer hebben getrokken (het verplichte terrein van het medebewind). Maar dan merkt v. d. Grinten ook op, dat die vrijheid van de gemeenten slechts betekenis heeft, indien zij daarvan ook daadwer kelijk gebruik kunnen" maken en ait houdt ten nauwste verband met haar financiële kracht. Zie hier nu de slagschaduw, welke valt over dit eeuwfeest: de steeds meer uitgeholde zeggingskracht van de plaatselijke besturen blijft gestalte houden in de bestaande noodvoorziening der „Financiële Verhouding", welke drie jaar neelt bestaan en opnieuw ver lengd wordt, blijkens het aanhan- Sfn, wetsontwerp, een regeling, welke tekort doet aan de beginse len van het zelfbestuur niet alleen maar ook van de autonomie. Daarnaast zijn er nog andere punten van belangrijke aard, aan de gevierde gemeen telijke zelfstandigheid tekort aoen, wij noemen de steeds maar hangende problemen van de re geling der politie e.a. De zwartste schaduw is echter die van be staande financiële verhouding wier noodregeling nog weinig tiP- vo°r de toekomst. Wij ontveinzen ons de moeilijk heden op dit punt geenszins, het ■1 (can, bij wijze van spreken ook mpt meer geven dan het zelf heett, maar waar het vooral om gaat, en wat vooral bij dit eeuw- icest een punt van overweging waard is, is dit: dat op deze wijze verantwoordelijkheidsbesef van de gemeentebesturen onder mijnd wordt. Politiek of staat kunde is niet iets, waar veel ge voeligheden bij te pas komen en het is dus niet te verwachten, dat de Rijksoverheid bij dit eeuwfeest andere geschenken zal NEW YORK, 6 Juni (Reuter). Volgens een bericht uit Parijs van de New York Times heeft president Truman de zesde Amerikaanse vloot in de Middellandse Zee opdracht gegeven, het Noord-Atlantische commando van generaal Eisenhower in Europa te steunen. In geval van moeilijkheden zou Eisenhower kunnen rekenen op onmiddellijke en krachtige bijstand van vlootstrijdkrachten in zijn Zuidelijke flank, zo wordt in het bericht gezegd. Defensie-inspanning der V.S. President Truman zal deze week het Congres verzoeken het grootste militaire program van de gehele Amerikaanse geschiedenis goed te keuren. De zesde vloot, waarover vice- admiraal Gardner het commando voert, komt onder het gezag van admiraal Carney, opperbevelheb ber van de Amerikaanse vloot strijdkrachten in het Oost-Atlan tische en Middellandse Zeegebied. 70 schepen. Naar de New York Times ver- Kier bericht, is de omvang van de zesde Amerikaanse vloot de laat ste maanden reusachtig uitgebreid zodat zij thans een van de mach tigste vlooteenheden van de V.S. in vredestijd is geworden. Zij om vat ongeveer 70 schepen waar onder twee van 's werelds groot ste vliegdekschepen, de Coral Sea en de Franklin D. Roosevelt, die beide een waterverplaatsing heb ben van 45.000 ton, alsmede de Newport News en de Salem, twee van de drie grootste kruisers die er bestaan. Verder behoren tot de zesde vloot het vliegkampschip Saipan en ongeveer 13 torpedo- bootjagers. NIEUWE CEVAlLLEN VAN PSEUDO-VOGELPEST Opnieuw is er in Oostzaan een geval van pseudo-vogelpest ge constateerd en wel in de pluim veestapel van de weduwe Kieflens aan het Noordeinde. Het betrof een aantal van 150 kippen. De besmette dieren werden door het destructorbedrijf van Purmerend vernietigd. In de gemeente Dalen werden 45 dieren vernietigd. LAATSTE TROEPEN UIT ANTILLEN GEDEBARKEERD Gisteravond is het laatste con tingent troepen uit de Antillen, onder commando van de kapitein der infanterie A. van der Han, in Vlissingen gedebarkeerd. De groep, bestaande uit 49 man van verschillende wapens, heeft de reis gemaakt met de „Bos koop" van de K.N.S.M. „MEN REKENDE NIET OP AGRESSIE IN KOREA IN 1950" WASHINGTON, 6 Juni (Reuter). Acheson verklaarde in zijn getui genis voor de Senaatscommissie, dat een officier van de geheime dienst van het Amerikaanse op perbevel in het Verre Oosten op 25 Maart 1950, vijftien dagen na de verzending van een rapport naar Washington, had verklaard: „Ik ben van mening dat er in de zomer of in de herfst van 1950 geen burgeroorlog in Korea zal zijn". Hij voegde hieraan evenwel toe dat de Noord-Koreanen mogelijk wel zouden pogen de Zuid-Ko- reaanse regering omver te werpen door het inzetten van guerilla- eenheden en door methoden van psychologische oorlogvoering. Acheson verklaarde verder dat „alle Amerikaanse regeringsin stanties het er in 1950 over eens waren dat de mogelijkheid van een Noord-Koreaanse aanval op de Zuid-Koreaanse republiek be stond, doch zij waren ook een stemmig van mening dat een aan val in de zomer van 1950 niet aanstaande leek". De democratische afgevaardigde Karl Vinson, voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden, heeft verklaard dat met dit pro gram zeven milliard dollar is ge moeid. Op het traject van Colombo naar Fremantle bij het naderen van de Australische kust werd aan boord van de „Sibajak", die met emigranten op weg is naar Sydney, een Indonesische opva rende vermist. Op grond van een onderzoek en van verklaringen van collega's van de man, vermoedde men dat hij overboord gesprongen zou zijn. Direct stopte het schip, keerde de steven en voer drie uren te rug, de zee aftastend met zijn zoeklichten. Ook andere in de buurt varende schepen werden verzocht uit te aien. Het zoeken heeft echter geen resultaat opgeleverd en de „Siba jak" vervolgde tenslotte zijn reis. H. VADER BEGIN JULI NAAR ZOMERRESIDENTIE VATICAANSTAD, 6 Juni (KNP). In Vaticaanse kringen verwacht men, dat de H. Vader reeds een van de eerste dagen van Juli het Vaticaan zal verlaten om Zich naar Zijn Zomerresidentie in Cas- telgandolfo te begeven. Daar zal Hij dan de zomermaanden door brengen. Van zeer goed ingelichte zijde heeft de correspondent van het K.N.P. vernomen, dat de Paus gedurende Zijn verblijf in Castel- gandolfo de laatste hand zal leg gen aan de verordeningen voor de herziening van de Romeinse Curie en aan de samenstelling van de daartoe benodigde docu menten. Op grond hiervan ver wacht men zelfs, dat deze her vorming nog dit jaar haar beslag zal krijgen. VOOR RHEUMABESTRIJDING Op het ministerie van Sociale Zaken heeft dezer dagen de voor zitter van de Raad van Beheer van de N.V. Organon te Oss een cheque van f 100.000 ter hand ge steld aan de Staatssecretaris van Sociale Zaken, dr. P. Muntendam, bestemd voor rhcumatiekbestrij- ding. Dit bedrag vormt het begin kapitaal van het rheumatiekfonds „Dr. Jan van Breemen", dat be heerd wordt door een curatorium, waarvan genoemde Staatssecreta ris het voorzitterschap bekleedt. dan misschien een lintje hier of daar, maar als er naar een doel treffend en welverdiend geschenk mocht worden verlangd, dan zou het zijn, dat de Regeling en, let wel, mèt haar, de Staten- Generaal! de gemeenten die redelijke zelfstandigheid, ook op het gebied der financiën terug geeft, welke haar toekomt, ook uit hoger beginsel. Dan kan, zoals het gezegd wordt in de oude leidraad van de katholieke partij, temeer verwacht worden, dat „de behartiging van het algemeen welzijn gelegen moet zijn in het inrichten van het gemeenschapsleven der gemeen ten zodanig, dat de voorwaarden verwezenlijkt worden, welke no dig zijn, om de mens de gelegen heid te verschaffen zijn aards welzijn, in onderordening aan zijn hoogste doel, God zelf, te verzor- uitdelen gen". (Van een onzer redacteuren) De geallieerde vlooteenheden hebben Maandagnacht de oefening Progress onder zeer gunstige weersomstandigheden voortgezet. In de Golf van Biscaye opstomend naar het Noorden ontmoetten de jagerdivisies aanvallende kruisers, waaronder zich ook het Neder landse vlaggeschip Tromp bevond. Bij de jagerdivisies waren de Kortenaer en de Marnix inge deeld. De oefening was dat de jagers de vijandelijke kruisers moesten verhinderen het convooi schade toe te brengen. Op een gegeven ogenblik kwa men enkele jagers echter binnen op schootsafstand van de kruisers en een spervuur van lichtgranaten werd over onze hoofden uitge strooid. Het gevolg hiervan was natuurlijk dat onze schepen ^p deze wijze een uitstekend doelwit zouden hebben geboden voor het zware geschut van de troep. Na dien kon echter ook de aanvaller onder vuur worden genomen en de Stavanger wist verschillende lichte granaten af te vuren die vrij goed kwamen te liggen. De Kortenaer heeft nadien nog een torpedosalvo gegeven, waarna de vijand uit het gezichtsveld van de instrumenten verdween. Dinsdag zouden vliegtuigaanval- len kunnen worden verwacht op de jagerdivisies en begeleidende schepen doch behoudens het sig naleren van een enkele verkenner behoefde geen luchtalarm worden gegeven. Des middags werd in volle zee een oefening gehouden in het olieladen van andere sche pen, waarvoor de Engelse kruiser Swiftsure aangewezen werd. Zo wel voor de Engelse bemanning als voor de opvarenden van onze Kortenaer betekent dit een wel kome onderbreking van het vrij eentonige jagen op zoek naar eventuele aanvallers. Weinis: rust. Blijkens de communiqué's die iedere avond worden verstrekt, verlopen de oefeningen naar wens; overigens blijven de offi ciële mededelingen vrij vaag. Wel is het opvallend dat van de op varenden van alle schepen zeer veel wordt gevraagd en van nor male rustperioden komt dan ook weinig terecht. De verbindings diensten zijn dag en nacht in touw en ook de overige specialis ten hebben alle gelegenheid zich in hun dienstvak te bekwamen. Tegen de avond stoomde het con vooi in de richting Noordoost om het Kanaal op te zoeken. De oefening is thans ten einde. Koning Hadkon van Noorwegen brengt een officieel bezoek van enige dagen aan Engeland. Bij zijn aankomst in de Britse hoofdstad werd hij namens koning George, die wegens ziekte verhinderd was, verwelkomd door de hertog van Gloucester. Daarna werd naar het Buckinham Palace gereden. Koningin Elizabeth met haar 78-jarige koninklijke gast gezeten in het open rijtuig tijdens de tocht naar het paleis. WASHINGTON, 6 Juni (Reuter- A.P.). President Truman heeft vandaag verklaard te vertrouwen, dat „de Verenigde Staten en an dere vrije landen een vrede met gerechtheid zullen bereiken voor het door de oorlog geschonden Korea". Truman zei dit toen hij de nieuwe ambassadeur van Zuid- Korea, dr. Jou Tsjan Jang, op het Witte Huis begroette. Ten Oosten van de weg Hwat- sjon-Koemwha rukken de verbon den troepen voorzichtig op, of schoon de Chinezen daar vijf km. op sterkere stellingen terugge trokken zijn. De verbitterdste gevechten wor den verder naar het Oosten gele verd. Noord-Koreaanse troepen boden daar zeer krachtige tegen stand aan de geallieerde troepen, die uit Janggoe en Indje opruk ken. Eunson meldde, dat volgens officiële ramingen 300.000 commu nisten aan het front staan. De Oostelijke en Westelijke flank worden door 20.000 Noord-Korea nen bezet, terwijl 180.000 Chine zen de centrale sector voor hun rekening nemen. Eunson liet doorschemeren, dat het achtste leger probeert om een nieuw communistisch offisief uit te lokken en dat indien het komt, de geallieerden de kans hebben zonder verbitterde gevechten het Grote Beer, Amsterdam-Syd ney, passeerde 5 Juni Dae dalus, Rode Zee. Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta-Amsterdam, ver trok 6 Juni van Aden. Kota Inten, Djakarta-Rotter dam, passeerde 6 Mei (6 uur) Kaap Guardafui. Overijssel, vertrok 5 Mei van Rotterdam naar Sydney. gebied Tsorwon-Koemwha-Pjong- jang te veroveren. Brits voorstel. Groot Brittannië heeft een nieuwe verklaring opgesteld over de doeleinden van de strijd op Korea als een basis voor een eventueel wapenstilstandsaanbod aan de Chinezen. Tegelijkertijd treft Londen maatregelen om versterkingen naar Korea te zenden, indien de Chinezen de strijd willen voort zetten. TOELATING VAN PEKING TOT DE VER. NATIES LONDEN, 6 Juni (Reuter). Engeland ziet er voor het ogen blik van af Pekings toelating tot de Verenigde Naties nog langer te steunen, zo wordt van betrouw bare zijde te Londen vernomen. Men gelooft dat Engeland thans van gevoelen is, dat de voortzet ting van de Chinese interventie in Korea ter bestrijding van de V.N.- troepen toelating ongepast maakt. Een woordvoerder van het Fo reign Office wilde over Engelands houding in deze echter geen alge mene verklaring afleggen. 's-GRAVENHAGE. Bon 505 Algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 8 Juni 1951 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 23 Juni 1951. Hef rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bon aanwijzing zal op 19 Juli 1951 plaats hebben. Nabij Voorthuizen brak gisteren een bos- en heidebrand uit, bij de oude spoorlijn Voorthuizen—-Nij- kerk. De brand liet zich aanvan kelijk als een gevolg van de ster ke wind ernstig aanzien. Achter af bleek de schade mee te vallen. Verschillende bosbrandweren en brandweercorpsen en militai ren uit de directe omgeving ver leenden medewerking. LANDSBERG, 7 Juni (Reuter). De zeven Duitse oorlogsmis dadigers zijn Donderdagmorgen tussen middernacht en 02.30 uur in de gevangenis te Landsberg terechtgesteld. De oorzaak van de felle brand die Maandagmorgen een belang rijk deel van het herenhuis aan de Koninginnegracht 8 in den Haag heeft verwoest, is aan het licht gekomen. De 45-jarige be woner de heer L. A. S. heeft bekend dat hij in een vlaag van wanhoop zelf de brand heeft ont stoken. Hoewel S. de woning zodanig had onderverhuurd dat hij er 5000 gulden per jaar van overhield, was hij toch in financiële moei lijkheden geraakt. Het is niet uit gesloten, dat de inmiddels geslo ten speelclub hier mede de oor zaak van was. In de afgelopen weken had S. getracht een oplos sing te vinden door zijn huurcon tract voor een flink bedrag over te doen aan een der onderhuur ders, doch Zaterdag j.l. ontving hij bericht, dat dit niet doorging. Niet meer in staat zijnde de moeilijkheden het hoofd te kun nen bieden besloot S. Zondag het huis in brand te steken. (Van onze parlementaire redacteur) Met aantekening dat de Com munisten tegen waren, heeft de Tweede Kamer gisteren z.h.st. het wetsontwerp aanvaard, dat de Overheid het recht geeft om ten behoeve van de aanleg van defen siewerken tijdelijk grond e.d. in beslag te nemen. De heer Droesen (K.V.P.) zag zijn poging, om de rechtszekerheid van de betrokkenen zo goed mo gelijk in de wet vast te leggen, met succes bekroond. Zijn amen dementen, die ook met de boven genoemde aantekening werden aanvaard, houden in, dat de mi nister van Oorlog, indien hij voor nemens is om een verplichting tot VOOR HET NEDERLANDSE KIND De vrouwen van Ore gon (Ver. Staten) heb ben aan H. M. Konin gin Juliana honderd door Amerikaanse meisjes vervaardigde poppen aangeboden met de bedoeling, dat deze op een of andere wijze ten goede zullen komen aan. het Neder landse kind. Korte tijd geleden zijn deze hon derd poppen aan H. M. de Koningin op het Paleis Soestdijk aan geboden. Er zullen thans drie honderd duizend loten worden verkocht tegen een kwartje per stuk. Zij, die de loten kopen, kunnen derhalve voor dit luttele bedrag in het bezit komen H. M. de Koningin zien zitten. De opbrengst van de loterij van een der poppen, temidden waarvan wij hier op de foto komt geheel ten bate van het Nederlandse Kind. gedogen op te leggen, hiervan eerst schriftelijk kennis geeft aan de betrokkene, die daardoor ge legenheid krijgt om met de mi nister overleg te plegen. Eerst daarna gaat de verplichting in en in elk geval niet eerder dan na vier dagen. Slechts in dringende gevallen kan van deze verplich ting worden afgeweken. Voorts is nog van belang, dat indien een openbaar belang dreigt geschaad te worden, de minister van Oor log verplicht is eerst overleg te plegen met die minister onder wiens verantwoordelijkheid de zorg voor dat belang berust. Een tragisch ongeval heeft zich gistermiddag voorgedaan, toen in Barneveld, kort na het begin van de jaarlijkse autotocht met ouden van dagen uit de gemeente, een auto op onverklaarbare wijze uit de colonne reed. De wagen kwam tegen een boom terecht. De bestuurder en drie bejaarde pasagiers werden gewond. De 73-jarige heer B. van den Berg overleed tengevolge van de verwondingen. Op de rijksweg Rotterdam Den Haag werd gisteren een auto geramd van een Rotterdams kóóp man E. D. Dunk. De heer Dunk werd zwaar gewond en overleed tijdens het vervoer naar het zie kenhuis. Koningin Juliana zal Margaret Truman, de dochter van de presi dent der V.S., op het paleis Soest dijk ontvangen. Margaret Truman, die op het ogenblik in Engeland vertoeft, maakt een vacantiereis door Europa. Zij wordt Zondag 10 Juni des ochtends in Hoek van Hol land verwacht en zal een drietal dagen in ons land blijven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1