Nieuut Marshall confereerde in Korea Het leger op doeltreffendste wijze te gebruiken Mr. van Hellenberg Hubar ten grave gedragen Familieleden ontvingen telegrammen uit Frankrijk Wildwest in Rotterdam Zuid Wankele welvaart? Helgoland ƒ45,- EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Groninger C.P.N.- raadslid in arrest Oorlog in een nieuw stadium Overweldigende belangstelling bij uitvaart van HUversums burgemeester niet langer doelwit Scheepsberichten De verdwenen Britse diplomaten Slechts een plezierreisje? De Bisschopswijding van Mgr. Alfrink Vooronderzoek in de zaak-Schallenberq Overval op een PTT-bijkantoor Modieuze toppor i« prima zorrter ve fours. Maten 38.-44 ddagfapo» n. rttoie». Malen 39-4* Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, t 1,77 per mnd„ inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2,50: in alle edities 26 ct. per m.m„ minimum f 4. fAmilieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (V ondel Zaterdag 9 Juni 1951 46e Jaargang No. 12189 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, tel. 4243. Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 HET LIJDT geen twijfel, of aan de ernstige en dringende stemmen van vele kanten, waar in te beluisteren valt, dat het er met onze welvaart niet zo bijster goed voorstaat, moet van alle kanten dus niet alleen van de zijde der Overheid en der mede wetgevende volksvertegenwoordi ging meer aandacht worden besteed, dan tot nu toe. Zo heeft de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Han del er goed aan gedaan, door des kundigen op haar jongste congres de vraag te laten behandelen, hoe het nu met die wankele wel vaart staat, en waar de middelen tot verbetering gezocht en ge vonden kunnen worden. In dit overwegend liberale ge zelschap met veel werkelijke liberalen, meer dan „liberalisten" hebben naast twee groot ondernemers als de directeur van de Bijenkorf en de president directeur van de Unilever, socia listische figuren als dr. Holtrop van de Nederlandse Bank en prof. Tinbergen van het Nationaal Planbureau getracht, als middelen tot verbetering van de toestand aan te geven: werkelijkheidszin en werken. Onze welvaart is wankel. De deviezenvoorraad is zo sterk aan getast, dat dit laatste middel, om onvoorziene tegenslagen op te vangen, zoals dr. Drees het noem de onze ijzeren monetaire voor raad, zou men kunnen zeggen van rond 1500 millioen gulden gezakt is tot rond even meer dan 500 millioen gulden! Zo komt het „Vrije Volk" er toe, te zeggen, dat derhalve een harde en straffe economische en financiële politiek „dringend no dig" is. De grote vraag blijft daarbij natuurlijk, wat men daar onder verstaat. Men zou bv. nog veel sterker kunnen bezuinigen op vele uitgaven van overheids wege, men zou de lonen straffer kunnen bevriezen en de prijzen streng kunnen regelen, wat ook wel controleren of beheersen ge noemd wordt, maar al deze theo retische mogelijkheden brengen nog njet de werkelijkheid van de verlaagde prijzen.... Ook de beschouwingen en dis cussies in het congres van Nij verheid en Handel hebben het vlak van de theorie nog niet verlaten en in zoverre het zicht op de werkelijkheid nog niet tot de p r a c t ij k gebracht. Laten wij eens zien, wat dr. Holtap, die, volgens een verslag in het „Vrije Volk" in een „felle rede de finan ciële politiek van minister Lief- tinck verdedigd heeft", in zijn, minder felle tevoren uitgebrachte praeadvies o.a. gezegd heeft. Op de eerste plaats vinden wij het belangrijk dat deze leider van het financiële leven in ons land er, meer dan tot nu toe het geval geweest is, toe kwam, te erkennen, dat het welvaartspessi- misme in Nederland niet alleen een gevolg is van de recente eco nomische ontwikkelingen, maar ook van het verlies van Indonesië en van de politieke ineenschrom- peling van Europa, de druk van het bevolkingsvraagstuk en de belastingpolitiek. Hier wordt dus afgerekend met de, op hoog ni veau veel gebruikte dooddoener, dat al de economische misère het gevolg vooral is van Korea. De grondslag van onze welvaart is al veel eerder, met name door het verloren gaan van Indonesië, on dermijnd, al heeft men dit door de befaamde schijnwelvaart, lang weten te camoufleren. Nu is het merkwaardig, dat dr. Holtrop bij de bespreking van de vraa" hoe het met de werkelijke welvaart en niet dus met de schijnwelvaart van na de bevrij ding, stond en staat, opmerkt, dat onze productie thans, 50 pet. groter is dan voor de oorlog, dank zij de grote investeringen, die na de bevrijding hebben plaats ge had. Maar die investeringen kwamen toch grotendeels uit 't vrije bedrijfsleven, dat de Rege ring, niet zonder medewerking van de Nederlandse Bank, o.a. door het nieuwe wetsontwerp inzake het toezicht op de Banken, zeer sterk aan banden wil leggen, veel sterker, dan naar veler me ning noodzakelijk en door de toe stand gerechtvaardigd is! Op dit punt gaan wij hier thans overi gens niet verder in. Ook in 1950 was er, tendele meent dr. Holtrop, nog sprake van schijnwelvaart, want wij hadden hulp nodig van buiten-af, (en dat hebben wij nu nog!) Maar, zegt de president-directeur van de Nederlandse Bank, „geef er toch aandacht aan, dat van de investeringen van 3% milliard, toen (in 1950 dus) 1% milliard heeft bestaan uit investeringen in voorraden. En hij meent dan verder, dat de investeringen, zonder aantasting van het wel vaartsniveau, teruggebracht kun nen worden tot het peil van de besparingen in 1950 en wij zou den dan nog voldoende reserve overhouden, om op buitenlandse schuld af te lossen". Dr. Holtrop gaat dus zover, door te zeggen, dat handhaving van het welvaartspeil van 1950, dat hij reëel noemt, duurzaam mogelijk is, mitshet wer kelijke nationale inkomen van 1950 gehandhaafd kan worden, enmits de overheid uit dat inkomen geen groter deel voor zich opeisten mits uit dat inkomen ongeveer een gelijk deel wordt bespaard! Maar wat de handhaving van dat inko men betreft, heeft het ongunsti ger worden van de ruilvoet in 1950 „de baten van de verbete ring van de arbeidsproductivi- DIEFSTAL GEPLEEGD BIJ VAN GEND LOOS GRONINGEN. Naar wij ver nemen zijn bij van Gend en Loos te Groningen aan het hoofdstation diefstallen van goederen ontdekt. In dit verband is gearresteerd en. ingesloten het communistische raadslid R. te Groningen. R. zou zich schuldig hebben ge maakt aan diefstal van een rol stof ter waarde van ongeveer f 800.De zaak is in onderzoek bij de spoorwegrecherche. STOFFELIJK OVERSCHOT OPGEHAALD Gisteren is te Vught uit de Dommel het stoffelijk overschot opgehaald van de 62-jarige tuin der H. van den Oetelaar uit Vught die sedert 25 Maart vermist werd. EERVOLLE BENOEMING VOOR PROF. BOUMAN Prof .dr. P. J. Bouman, hoog leraar te Groningen, is benoemd als curator van het sociaal-econo misch wetenschappelijk instituut van de Unesco te Keulen. Mr. Middelweerd, secretaris van de Katholieke N.J.B.T.B., is be noemd als curator in het jeugd- instituut. De Amerikaanse minister van Defensie, George Marshall, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Korea en een geheime bespreking gevoerd met de generaals Ridgway en van Fleet en de overige commandanten o.w. drie Britse brigade-generaals. De plaats van bespreking was op een punt in Zuid-Korea, waar de vijand het vorige jaar op 25 Juni de breedtegraad overschreed. Het terrein was afgezet. De conferentie duurde drie en sen half uur. Voor zijn vertrek naar Tokio verklaarde Marshall: „Het leger zal op de doeltreffendste wijze worden gebruikt". Reuter herinnerde er aan, dat stafchef Colins de vorige week voor een senaatscommissie ver klaarde, dat nieuwe richtlijnen voor de strijd in Korea zouden worden uitgegeven. En algemeen is men van oordeel, dat het be zoek van Marshall aan Korea hiermede in verband staat. Het zou de bedoeling zijn, een zo groot mogelijke druk op de vijandelijke linies te handhaven, tenzij de Noordelijken accoor-d gaan met een redelijke en snelle regeling. De voorbereiding van de richt lijnen, gepaard met het afslaan van het Noordelijke voorjaarsof fensief en de nieuwe opmars van de V.N. legers ten Noorden van de 38ste breedtegraad, worden te Onder zeer grote belangstelling, zowel van de zijde van autoriteiten uit het land als van Hilversums burgerij, die van tal van gebouwen en woningen de driekleur halfstok hadden uitgehangen, is Hilversums burgemeester, mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, gisteren ten grave gedragen. Om tien uur vertrok de rouw stoet, waarin behalve de familie en intieme vrienden ook het da gelijks bestuur der gemeente Hil- versum en. de provinciaal der Augustijnen, pater S. van Nuenen O.E.S.A., meereden, naar debt. Vituskerk, waar de plechtige requiemmis werd opgedragen. In de Vituskerk. In het geheel gevulde kerkge bouw, waarvan het in stemmig zwart gehulde priesterkoor baad de in een zee van kaarslicht, wa ren zeer vele autoriteiten bijeen gekomen om de requiemmis bij te wonen, onder wie de commis saris van de Koningin in Noord- Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Korten- horst, de fractievoorzitter der K.V.P., prof. mr. C. P. M. Romme, het Tweede Kamerlid mr. F. J. H. Bachg, mede namens de midden- standsraad, schout bij nacht C. W. Slot, commandant zeemacht Nederland en vele andere hoge militaire en burgerlijke autoritei ten, leidende figuren uit alle omroepverenigingen en de Neder landse Radio Unie, het dagelijks bestuur en een deputatie van de Raad van Rijswijk, burgemeesters van alle omliggende plaatsen, voorts de voltallige Hilversumse Raad en zeer veel gemeente ambtenaren. Alle gemeentedien sten waren gesloten. teit vrijwel geheel teniet ge daan" En niet-optimistisch is dr. Hol trop betreffende de niet-vergro- ting van het deel, dat de over heid uit het nationale inkomen voor zich opeist! En voorts noemt hij het dubieus, of de vrijwillige besparingen in de toekomst vol doende zullen zijn, om de nood zakelijke investeringen te hand haven Zo zou deze reeks beschouwin gen dus wel weinig houvast overlaten, indien niet andere ge luiden ook waren gehoord: wij moeten streven naar een sluiten de betalingsbalans, maar dat niet „zonder meer", vond prof. Tm- bergen doch „bij een zo hoog mo gelijk niveau van de productie en 'dr. Paul Rijkers, van de Uni lever, meent, dat de gebleken en verder mogelijke kansen van de productieverhoging „ons met tot neerslachtigheid behoeven te stemmen". En dat, „ondanks de extra-lasten". Daaraan mag dan voorshands hier wel worden toe gevoegd, dat deze ontwikkeling welke niet alleen pessimisme overlaat, mogelijk is geweest, door de v r ij e ontwikkeling van het bedrijfsleven, die altijd nog het beste fund am ent is voor het verstevigen van de welvaart. H. Requiemmis. Deken H. F. Frank droeg, met assistentie van de oudste pastoors ter plaatse de plechtige H. Mis van requiem op. Een lange rouwstoet, voorafge gaan door het politiemuziekcorps trok door de gemeente. Laatste groet van burgerij. Duizenden, w.o. schoolkinderen in klasse verband, stonden langs de wegen om de burgemeester een laaste groet te brengen. Bij het gemeentehuis werd halt gehou den, waar kransen werden aan gehecht. In de volgwagens wer den kransen meegedragen van de gemeente Sankt Gallen, die per K.L.M. naar Nederland waren ge zonden. Een groot gezelschap van deze Zwitserse stad vertoefde on langs in Hilversum. Op de begraafplaats St. Barbara was de belangstelling overwel digend. Washington geziett als aanwijzin gen voor een begin van een nieuw stadium in de oorlog. Nog meer troepen. Marshal sprak de hoop uit, dat ook de leden van de V.N., die thans nog niet in Korea verte genwoordigd zijn, troepen zullen zenden. De minister was zeer on der de indruk var-, de samenwer king tussen de legeronderdelen. Toestand aan het front. Gestadig maar langzaam vor deren de V.N. troepen voorwaarts. Ten Noorden van Jontsjon be haalden de geallieerden in harde gevechten slechts luttele winst. Overal biedt de vijand hardnek kige tegenstand. Bij het stuwbek- ken Hwatsjon werd een kilome ter winst geboekt door de Ame rikanen. De communisten verdedigen vastbesloten bij Janggoe de we gen die naar het hart van Noord- Korea leiden. Grote aantallen jagers hebben Vrijdag de communistische verde digers in het gebied van Tsjorwon de gehele dag met napalmbom men en raketten bestookt, waar bij de vijand 200 man verloor. ZANDBANKEN VOOR OEFENBOMBARDEMENTEN BONN, 8 Mei (Reuter). De Britse Hoge Commissaris in West- Duitsland, Kirkpatrick, heeft de Duitsers voorgesteld om twee zandbanken in de Noordzee in plaats van Helgoland als doelwit te gebruiken voor oefenbombar dementen. De zandbanken liggen ter hoog te van de Noord-West-Duitse kust en een flink eind van de scheep vaartroutes. Grote Beer, Amsterdam-Syd ney, passeerde 7 Juni Perim. Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta-Amsterdam, 7 Ju ni 180 mijl Z.O. van Pt. Sudan. Overijssel, Rotterdam-Sydney, passeerde 7 Juni Finisterre. Kota Inten, Djakarta-Rotter dam, passeerde 7 Juni Perim. Langkoeas, Djakarta-Rotter dam, vertrok 8 Juni van Port Said. Reeds vroeg in de nacht had een aantal jeugdige kunst- minnenden post gevat hij de Stadsschouwburg op het Leidse- plein te Amsterdam teneinde zich bij het open gaan van het plaatskaartenbureau van een toegangsbewijs te verzekeren voor de eerste voorstelling in het raam van het Holland Festival. Sommigen hadden ligstoelen meegebracht en zich met het oog op de koude van dekens en plaids voorzien. LONDEN, 8 Juni (Reuter). De telegrammen, die Donderdag avond in Londen van de twee vermiste Britse diplomaten ont vangen werden, blijken van hen afkomstig te zijn, maar schijnen niet door de betrokkenen zelf te zijn aangeboden. Ook is het niet duidelijk, of zij de telegramfor mulieren zelf ingevuld hebben, aldus een mededeling van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Eén telegram werd ontvangen door de moeder van Burgess, een tweede door de moeder van Mac- MARGARET TRUMAN NAAR NEDERLAND Margaret Truman, de dochter van de president der V.S., die een tocht door West-Europa maakt, wordt, in tegenstelling tot het aanvankelijke plan, Dinsdagmor gen 12 Juni om 8 uur in Hoek van Holland verwacht. Zij zal hier tot Donderdagavond 14 Juni blijven, waarna zij naar Brussel vertrekt. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Koningin haar Woensdag op het paleis Soestdijk ontvangen. TITOrGENERAAL IN V. S. BELGRADO, 8 Juni (Reuter). Maarschalk Tito's chefstaf, kolo nel-generaal Koca Popovic, is thans in de V.S. „om de mogelijk heid van aankoop van militaire uitrusting en wapens" voor het Joegoslavische leger te onder zoeken. lean. Een derde telegram was ge zonden aan mevrouw Maclean. Naar het hoofd van de nieuws- afdeling van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaar de, bevatten de telegrammen geen aanwijzingen omtrent de redenen van de verdwijning der Britse diplomaten of hun verblijfplaats. Een spoor? Volgens berichten uit Parijs zou de Britse geheime politie bei de diplomaten op het spoor zijn. Honderden Franse rechercheurs doorzoeken de stad. Bagage gevonden. Uit het feit, dat bagage van de vermisten is aangetroffen op een weekend-boot waarmede zij op 25 Mei uit Southampton naar Saint Malo in Frankrijk zouden zijn vertrokken, meent men te kunnen opmaken, dat zij waar schijnlijk alleen maar een ple zierreisje op het oog hadden. Maclean vierde dat weekeinde zijn 38ste verjaardag. EEN SOBERE "LECHTIGHEID In verband met het terugtreden van Z. Em. Kardinaal de Jong, wiens heengaan door geheel Ne derland wordt betreurd, is het de uitdrukkelijke wens van de Coad jutor, dat de plechtigheid van zijn Consecratie een zo eenvoudig mo gelijk en uitsluitend diocesaan en kerkelijk karakter zal dragen, waartoe alleen de saeculiere en reguliere geestelijkheid van het Aartsbisdom zal worden uitgeno digd. ALCEMENE VERGADERING V.N. OP 6 NOVEMBER NEW YORK, 8 Juni (A.F.P.). De eerstkomende zitting van de algemene vergadering der Ver enigde Naties wordt 6 November te Parijs geopend, aldus heeft de algemene secretaris der V.N., Trygve Lie, bekend gemaakt. TEGEN „ONBEKENDE" DADER Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Schoonenberg (C.P.N.) naar aanleiding van de publicatie in het dagblad „De Te legraaf", betreffende de zaak- Schallenberg, heeft de minister van Justitie het volgende be antwoord: In de zaak-Schallenberg is thans een gerechtelijk vooronder zoek geopend tegen een onbeken de dader. Het ligt in de bedoeling daarbij de schrijver van het be doelde artikel en enkele andere journalisten naar aanleiding van door hen gedane publicaties te horen omtrent de redenen van hun wetenschap. Uiteraard kun nen in dit stadium, nu de zaak nog bij de rechtercommissaris in onderzoek is, bezwaarlijk verdere mededelingen worden gedaan. ANTHONY EDEN IN AMSTERDAM Anthony Eden, de plaatsvervan gend leider van de Britse conser vatieve partij, arriveerde gister middag met een toestel van de British European Airways op Schiphol. Mr. Eden deelde mede, dat hij in Mederland een paar dagen ie zal doorbrengen teza- net zijn zoon Nicholas, die oiLcier is bij de Britse bezettings troepen in Duitsland. Vader en zoon Eden zullen tot Maandag in het Amstel Hotel te Amsterdam verblijven. Eden Sr. weigerde enige politieke verkla ring af te leggen. Evenmin wenste hij zich uit te laten over de ge ruchtmakende affaire van de twee verdwenen leden van de Britse diplomatieke dienst. Gisteravond om ongeveer 18.00 uur vlak nadat het bijkantoor van de posterijen aan de Dordtsche- laan te Rotterdam-Zuid was ge sloten, klopte een jongeman aan het raam en vroeg of hij even binnen mocht komen, omdat hij 's middags zijn vulpen in het postkantoor zou hebben laten liggen. KLEURRIJK SCHOUWSPEL IN BRITSE HOOFDSTAD Tot besluit van de jaarlijkse ceremonie de „trooping of the colour", welke ter gelegenheid van de verjaardag van Ko ning George van Engeland in Lon den wordt gehou den, trekken de gardetroepen over de Mali rond het Victoria - gedenkte ken. Rechts onder op de foto Prinses Elizabeth, die de parade afnam als vertegenwoordig ster van haar vader, die wegens ziekte het bed moet houden. Door de achterdeur liet men hem binnen. Op het kantoor ge komen bedreigde hij plotseling de aanwezige 6 a 7 ambtenaren met een „pistool". Hij vroeg om de kas; de desbetreffende ambtenaar wilde daarop de kas dichtslaan, maar de jongeman wist toch f 32.- te bemachtigen. Dief gegrepen Hij nam daarop de benen en verliet het kantoor door de ach terdeur. Direct zette een van de postambtenaren en een burger, opmerkzaam gemaakt door de kreet „houdt de dief" de achter volging in. Het gelukte hen de man in de Millinxstraat te pakken te krijgen, waarna hij aan de politie op het bureau Dandelings- plein werd overgegeven. Het was de 23-jarige E. F. V. uit Rotter dam. Het bleek toen dat het „pistool", waarmee de man ge dreigd had, een sigarettenaanste ker was, die de vorm had van een pistool. OLIEVERDRAG TUSSEN ENGELAND EN IRAK BAGDAD, 8 Juni (Reuter). Naar vernomen wordt zijn Enge land en Irak bezig een nieuw olieverdrag te sluiten, dat waar schijnlijk zal voorzien in de bouw van de eerste olieraffinaderij in Irak. Uit officiële bron wordt ver nomen, dat de onderhandelingen in zeer vriendschappelijke at mosfeer worden gevoerd. Dr. Hessabi, de voorzitter van de Perzische commissie van Drie, die de installaties van de Brits- Iraanse oliemaatschappij zou moeten overnemen, heeft, zo meldt de „Daily Telegraph", ken baar gemaakt, dat hij voornemens is af te treden als hij geen vol ledige volmacht krijgt. Buitenlandse journalisten geweigerd. De Perzische regering heeft Donderdag geweigerd nog vergun ningen aan buitenlandse journa listen te verlenen voor het be zoeken van de olievelden der Brits-Iraanse oliemaatschappij in Zuid-Perzië. Visitatiereis Mgr. Hendrikx De nieuw-benoemde protonota- rius apostolicus mgr. F. Hendrikx, vicaris-generaal van het bisdom 's-Hertogenbosch, zal in de loop van de maand Juli een visitatie- reis naar Indonesië ondernemen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1