Elf doden bij bandietenaanval op thee-onderneming op Java Belastingen brengen dit jaar 150 millioen extra op SPORT „De Heilige van Padua" Nederlander slachtoffer Zwaar gevecht tegen 500 man Naar wij vernemen: Nederlands-Duitse week geopend m.s. „Prins Hendrik"! te water gelaten 'N MEEVALLERTJE VOOR DE REGERING Geraamd begrotingstekort tot ƒ635 millioen verminderd Wire-recorder bij onderwijs Grieven tegen Cred ietwezen Proefnemingen in de Bondsploeg GEDANST HEILIGENLEVEN Goede bedoelingen niet ten volle verwerkelijkt Vierling geboren te Haarlem in het kort Piet Kraak zingt niet meer DJAKARTA, 11 Juni (Aneta). Bij een grootscheepse aanval door een zwaar bewapende bende, die Zaterdagochtend op de thee- en rubber-onderneming Tjiomas in het gebied van Suka- bumi werd gepleegd, zijn eli doden te betreuren, van wie een Nederlander, die tevens een functie bij de P. en T.-landen had en zes leden van de politie en zes personen van de plaatse lijke bevolking. Volgens ooggetuigen werd in de vroege ochtend rond het em placement van de onderneming zwaar geschoten; dit vuren werd onmiddellijk beantwoord door de naburige politiepost van 30 man. Uit het feit, dat de bende licht- kogels gebruikte, bleek haar per fecte bewapening; zij beschikten o.m. over brenguns. Volgens schattingen zou de bende bestaan hebben uit 500 man. Politie te zwak De kleine politiebezetting was niet opgewassen tegen de over macht, doch verdedigde zich tot de laatste patroon. Om 8 uur 's ochtend kwam 25 man van de politiepost te Tugu, die een aan val inzette op de bende, die in middels barricades had opgewor pen op het veroverde emplace ment van de onderneming. Personeel vluchtte Een deel van het personeel was inmiddels van het emplacement gevlucht. Sommigen hielden zich uren schuil in het slootwater bij het emplacement. Een Nederlan der moet hij de vlucht neerge schoten zijn. Men vond hem met schoten aan het hoofd, waardoor hij onmiddellijk moet zijn ge- heeft H.M. de Koningin de Mexi caanse gezant Jose Gorostiza gis teren in een afscheidsgehoor ont vangen.... heeft de arrondissementsrecht bank van Amsterdam de politie agent H. van der K. tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld en ontzet uit het recht openbare ambten te mogen vervullen, we gens zijn houding in de bezet tingstijd.... is te Blaricum op 71-jarige leef tijd de heer J. G. Schlimmer overleden, oud-directeur van de Borneo-Sumatra handelsmij..» zullen Engelse invaliden, die deel nemen aan de Zutphenrallye Donderdag op paleis Soestdijk door H.M. de Koningin worden ontvangen.... zal dit jaar op 28, 29 en 30 Juni de nationale lathyrustentoonstel ling worden gehouden te Baarn m „Astoria".... is gisteren ter nagedachtenis van de bij een vliegramp 12 jaar ge leden overleden technische direc teur van de K.L.M., Pieter Guilo- nard, op Schiphol een gedenkte ken onthuld. zal prinses Beatrix in Asten (N.Br.) aanwezig zijn bij de eer ste bespeling van het voor Cura sao bestemde carillon „De Vier Koningskinderen".» heeft een zwerver een ruit inge slagen van Galeries Modernes te Utrecht. De man ontvreemde hor loges ter waarde van f 3500. maar werd enkele meters verder door voorbijgangers gegrepen.... „ZUIDERKRUIS" EIND JULI NAAR CANADA Het vroegere troepentransport schip „Zuiderkruis" wordt thans te Amsterdam verbouwd tot emi grantenschip. Eind Juli zal het m.s. „Zuiderkruis" zijn eerste reis maken en wel met emigranten uit Rotterdam naar Canada. Oor spronkelijk zou de eerste emi grantenvaart naar Nieuw Zee land zijn, doch dit plan werd ge wijzigd. Het schip zal plaats bie den aan ongeveer 900 personen. 12 JUNI H. Odulphus, apostel van Friesland Toen de gelovigen van de rijke handelstad Stavoren door de weelde verblind wa ren en van de rechte weg waren afgeweken, stuurde de vrome Utrechtse bisschop Fredericus de Brabantse priester Odulphus naar dit bedreigde gebied. Odulphus slaagde er in de afgedwaal- den tot andere gedachten te brengen en om deze goede gesteltenis altijd te bewaren, stichtte hij in de nabijheid van deze stad een mannen klooster, waar iedere dag opnieuw kon worden gebe den voor de verbreiding van het geloof in Friesland. Want het gebed moet de grondslag voor de prediking zijn. Daar om heeft ook thans Drach ten voor het bekeringswerk in de Noordelijke provinciën zijn Carmel als gebedscen trale. Doen wij mee aan de gebedsactie van Odulphus voor de bekering van anders denkenden? Bakhuizen, waar hij als patroon wordt ver eerd, wel door allerlei goede werken, zoals Willibrordus apostolaat e.a. Wij gunnen Bakhuizen niet alleen Odul phus' erfenis! In deserto dood. In het Sukabumische mo gen de planters geen wapens dragen. Pas toen als tweede versterking manschappen van de politiepost te Djampang Kulon aankwamen, trok de bende zich terug. In het kantoor van de onderneming heerste grote chaos; de kleren en persoonlijke bezittingen van de planters bleken te zijn ge roofd; de brandkast doorstond echter de poging tot inbraak. Van de bevolking, die veel te lijden had van het ontstellend zwaar vuren, werden voorts vier perso nen gewond. DORTMUND 9 Juni In de stad Dortmund, het grootste in dustriecentrum van Westfalen, is Zaterdagochtend een Nederlands- Duitse week geopend, die geheel op Duits initiatief tot stand is ge komen met het doel de goede na buurschap tussen Nederland en Duitsland te bevorderen. Tijdens de openingsplechtigheid verklaar de de vertegenwoordiger van de Ned. ambassade in Bonn, de heer J. B. Braaksma: „Daar in 't Ned. volk Duitsland beschouwd wordt als verantwoordelijk voor het slechter worden der betrekkingen zou het naar Nederlandse opvat ting ook aan Duitsland zijn te trachten de argwaan en de reser ves, waarmee men het tegemoet treedt, te overwinnen door oP de eerste plaats zelf voor de herwin ning van vertrouwen en vriend schap ijveren." De bijeenkomst werd voorts bijgewoond door de burgemees ters van Nijmegen. Arnhem, En schede en Almelo en door 'n de putatie van de Ned. Jongeren Europa Beweging, die in Dort mund contact wil opnemen met de Duitse Europa Beweging. DOKTERSDIENST IN HET ZILVER Uniek instituut' in Amsterdam Het echtpaar Goethart-Nielsen in de hoofdstad verzorgd reeds 25 jaar de centrale doktersdienst. Op 15 Juni wordt het zilveren jubileum gevierd. Het echtpaar heeft nog nooit vacantie gehad. Alle doktoren, tandartsen, ver pleegsters enz. hebben afgespro ken op die dag thuis te blijven, zodat het echtpaar niet door te lefoontjes gestoord zal worden. Verzoek NiemöHer afgewezen WIESBADEN, 11 Juni (Reuter) De West-Duitse president Heuss heeft het verzoek van ds. Nie- möller om een plebisciet teneinde de mening van het Duitse volk te peilen over de kwestie der her bewapening,' afgewezen. NIEUWE AANWINST VOOR REDDINGSWEZEN Tijdens een korte plechtigheid in de feestelijk met vlaggen ver sierde loods van de Scheepsbouw Maatschappij Schouten te Muiden heeft Prinses Wilhelmina giste renmiddag de nieuwe motorred dingboot „Prins Hendrik" te wa ter gelaten. De „Prins Hendrik", die uitge rust is met de modernste radio- en telefonische installaties, was door de Stoomvaart Maatschappij Nederland aan H.M. Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar 50-jarig regeringsjubileum aangeboden. Talrijke genodigden onder wie Z.K.H. Prins Bernhard, directie en commissarissen van de Mij. Nederland, leden van het bestuur van de Kon. Noord- en Zuidhol landse Redding Maatschappij, als mede de burgemeester van Mui den woonden deze tewaterlating bij. In een uitvoerige Memorie van Antwoord op de verslagen over de nota inzake de voorstellen tot verhoging van enige belastingen verdiept de regering zich in de budgetaire aspecten, ontstaan na de indiening van de nota. Op grond van bepaalde verschijnselen meent de regering, dat het verantwoord is de inkomsten van diverse belastingen hoger te mogen ramen dan aanvankelijk te voorzien was. De baten uit de Inkomstenbelasting 1951 worden honderd millioen gulden hoger getaxeerd en gebracht op f 920 millioen. Dit gunstige cijfer wordt verwacht omdat het nominale \olksinkomen aanleiding heeft gegeven tot een grotere toeneming van de belastingopbrengst. In 1950 bracht de omzetbelas ting f 852 milioen op. Dit bedrag is voor 1951 verhoogd met f 175 milioen. Op grond van de cijfers gedurende de eerste vier maan den van dit jaar en in verband met de voorgestelde technische wijzigingen, meent de minister het bedrag nogmaals met 50 mil lioen gld. te mogen verhogen en te brengen op f 1175 millioen. Van deze twee nieuwe ramin gen komt. na aftrek van het aan deel van het gemeente- en pro vinciefonds rond f 150 millioen ten goede aan het Rijk. Daardoor wordt het begrotingstekort, dat aanvankelijk op f785 millioen was geraamd, verlaagd tot f635 millioen. Het tekort in 1951 kan voor een belangrijk gedeelte, n.L voor f 530 a f 580 millioen wor den gedekt met behulp van een aantal toevallige baten, voort vloeiende uit de versnelde af dracht der per kwartaal geheven belastingen, uit het opleggen in 1951 van voorlopige aanslagen voor de Vennootschapsbelasting en uit het inhalen van de belas tingachterstand. In verband met de opmerkin gen van de commissie dat de re gering niets van betekenis zou hebben gedaan om het uitgaven- peil te verlagen, deelt de minis ter mede, dat het moeilijk is in concreto van gedachten te wisse len, aangezien is nagelaten te vermelden, welke bmoeiingen zouden moeten worden afgekapt en welke personeelsformaties zouden moeten worden inge krompen. De omvang van het burgerlijk Rijkspersoneel, exclu- PROEF IN WIJDE-WORMER Het hoofd der O.L.-school te Neck-Wijde Wormer, de heer B. J. de Jong, neemt op het ogen blik proeven met de z.g. „Wire- recorder". Mondelinge lessen (zoals dictees en het gesproken woord bij ge schiedenis en aardrijkskunde) worden buiten schooltijd op de draad opgenomen en tijdens de les afgedraaid. Bij de leesles wordt de onderwijzer nagenoeg geheel door het mechanisme ver vangen. De kinderen horen later hun eigen stem, hetgeen van be tekenis is voor de leesvorming. sief dat van de militaire depar tementen, is van 1946 tot 1951 verminderd van 122826 tot 78289 personen. Helaas maken de toestand van de betalingsbalans en de interna tionale omstandigheden het thans niet mogelijk in de richtingen, die de regering voor ogen ston den, verder te gaan. Integendeel moet rekening worden gehouden met een gedeeltelijke terugkeer op de ingeslagen weg. In het bij zonder moet, in verband met de schaarste van bepaalde grond stoffen, voor uitgaven als die voor het Prijsbeheersmgs- en Distri butie-apparaat, eerder met een stijging dan met een dalende ten dentie rekening worden gehou den. Bij nota van wijziging inzake het weeldetarief stelt de minister voor nog enkele goederen in het tarief van 30 pet. op te nemen. Deze zijn o.a. sigaren- en siga- rettenhouders, postpapier en cor- respondentiekaarten, afgeleverd met enveloppen, gasfornuizen, electrische fornuizen electrische wasmachines en centrifuges, zak boekjes, agenda's en blocnotes in lederen of met leder overtrokken band of omslag. BOETE ALS AANGIFTE NIET OP TIJD IS DEN HAAG - De Minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer voorgesteld te bepalen, dat indien de vereiste aangifte voor de inkomstenbelasting niet is gedaan, de belastingplichtige bif aangetekende brief kan wor den aangemaand om binnen een te stellen termijn aan die ver- plichtig te voldoen. Doet hij dat niet, dan wordt de op te leggen aanslag verhoogd met 5 pet., doch ten minste met vijf gulden. Op het eerste gezicht zou men menen, dat mevrouw Leriwell, de amateur springkampioene van de Zuidelijke Graafschap pen in Engeland, uit 'n recht opstaande paal valt. Bij nauw keuriger toezien echter zal men bemerken, dat de foto 'n kwartslag gedraaid is, hetgeen dit merkwaardige effect te weeg brengt. Duidelijk is de spanning van haar gezicht te lezen, terwijl de foto tevens laat zien in welke houding zij over de lat springt. (Vervolg van pag- 1) De veertien organisaties, die dit adres hebben ondertekend nimmer werd nog zulk een ver gaande eensgezindheid bereikt zijn verder van mening, dat de credietinstellingen in het verle den nimmer reden tot klagen hebben gegeven. Deze instellin gen zijn ook thans nog bereid maar dan op vrijwillige basis met de minister mede te wer ken. Mr. Broekhuysert meende dan ook, dat de noodzaak van een dergelijke credietwet niet is ge legen in een onjuist beleid bij de banken, doch veeleer, dat de po sitie van de staatskas hiertoe noopt. In het verleden heeft de minister van financiën ten tij de, dat er goederenschaarste en dus een overschot aan geldmid delen was kortlopende credie- ten opgenomen voor staatsuitga ven, waarvoor langlopende lenin gen de aangewezen vorm van cre- dietnemen zou zijn geweest. Nu het bedrijfsleven en ook de par ticuliere beleggers de neiging vertonen hun credieten bij de banken op te vragen, bestaat de gewettigde verwachting, dat de banken op hun beurt bij de Ne derlandse Bank zullen presente ren om aan hun verplichtingen te kunnen voldoen. Hierdoor kan de Nederlandse Bank en daar mede de staatskas in moeilijkhe den worden gebracht. Reden waarom minister Lieftinck de credietwet nodig heeft om het verlenen van credieten binnen de grenzen van het mogelijke (voor de Staat) te houden. DUUR BELASTING VERHOGINGEN MET EEN JAAR VERLENGD Bij nota van wijzigingen heeft minister Lieftinck voorgesteld de werkingsduur van de nieuwe belastingmaatregelen te beper ken tot vijf jaar. Dat hiervoor niet is genomen de periode van vier jaren, welke het defensie plan beslaat, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de af wikkeling van het Defensieplan ongetwijfeld in de onmiddellijk daarop volgende jaren nog be langrijke uitgaven zal medebren gen, zo licht de minister toe. Voor een differentiatie van de suppletoire inkomstenbelasting naar de gezinssamenstelling acht de minister, mede gelet op het karakter van de voorgestelde be lasting, niet voldoende redenen aanwezig. Stoffelijk overschot Engelsman aangespoeld Het stoffelijk overschot van de 26-jarige Britse militair Anthony John Frederick, die Zaterdag middag te Hoek van Holland is verdronken, is gistermorgen aan gespoeld. ONZIN IN WOORD EN BEELD Het schilderen van een huis met tien kamers in drie minu ten en achttien se conden was de stunt, die schilders in Kan sas City hebben uit gehaald. Niet minder dan 114 schilders vie len op het huis aan om dit record te ves tigen. Zij smeerden 91 liter verf over een oppervlakte van 8000 vierkante voet. Woensdagavond speelt Deger- fors in het Feyenoord stadion te Rotterdam een wedstriid tegen een Nederlands bondselftal- De bondsploeg komt uit in de volgende samenstelling: Doel: Landman (Sparta); ach ter: de Jong (ADO) en Busschers (Enschede: midden: Van Schijjt- del (SVV), de Kroon (Feyen- oordj en Dijkgraaf (AGOVV); voor: van Overbeek (BVV), van Beurden (BVV), van Melis (Eind hoven), v.d. Tuin (Hermes DVS) en v.d. Weerd (Wageningen). Reserves: v.d. Bijl (Feyenoord) v.d. Hurk (Eindhoven). Bc/naa/rs (DOSKO) en de Voogd (Haar lem). Laten wij vaststellen dat het een lofwaardige opzet is, de avonturen en het gemoedsleven van een heilige choreografisch te willen verbeelden en laten wij dan bovendien erkennen dat de jonge Nederlandse choreograaf Albert Mol in deze opzet ten dele voortreffelijk is geslaagd. Dan nóg moet ons van het hart dat wij met een gevoel van teleurstelling hebben kennis genomen van het spel „De Heilige van Padua", waarvan de première Zaterdagavond in het Amsterdamse theater Carré is gegaan. Een naar onze smaak al te hoog gestemde inleider schreef in het programma dat dit spel niet slechts een kunstzinnige mani festatie, maar ook een schoon ge tuigenis van het levende geloof pretendeerde te zijn: een door braak van de kunst naar het volk. Voorzover dit moet slaan op '1; muzikale gedeelte van dit spel, zijn wij zo vrij te betwijfelen, dat de waarlijk niet licht verteer bare modernistische muziek van Henk Bijvanck „het volk" iets zal hebben gedaan. Waar ze vo caal, gereproduceerd werd via de band, waarop zij mechanisch was opgenomen, was zij, qua repro ductie, ronduit verfoeilijk. Er was voorts een lector (Jo- han Schmitz), die op een slordige wijze een bijzonder lelijke tekst las, een tekst die de dans in dit spel moest commentariëren. Als „De Heilige van Padua" toch nog een zeker succes heeft gehad, is dat te danken aan de choreografie van Albert Mol, wel subtiel, maar wat onmannelijk en hier en daar iets te simplistisch. Het was alleen maar jammer, dat Mol's bedoelingen werden gere aliseerd door uitgesproken zwak ke dansers een combinatie van het Scapinoballet en de school van Yvonne Georgi. Wij betwij felen bovendien of zij wezenlijk hebben doorvoeld wat zij dan sende te verwerkelijken hadden. Als er heel de avond gedanst was, als onmiddellijk na de pauze, in het derde deel van het spel, waar St. Antonius geconfronteerd wordt met de ellenden van zijn medemensen en waar hij een blinde knaap het gezichtsvermo gen weergeeft, dan zouden we zonder meer hebben kunnen spre ken van een voortreffelijke uit voering. Zelfs de lector wist toen de abominabele tekst enigszins aanvaardbaar te maken. Het mocht echter niet zo zijn. Slechts twee waren er, die ons als dansers voldeden: Antonius (Cor van Muijden) en Satan (Bob Nijhuis) en de laatste het meest. Er was veel heterogeens in dit spel. Wij noemen maar de moder nismen in de choreografie (acro batiek) en een bloemzoet tableau vivant bij de dood van Antonius. Het spel is maar incidenteel boven de goede bedoeling uitge komen. Men kan dit slechts be- De 35-jarige mevr. M. Jong bloed- van Laar, echtgenote van de 33-jarige lasser W. F. Jong bloed uit Zwanenburg bij Half weg, heeft gisteravond in de Ma- riastichting te Haarlem het leven geschonken aan een vierling, be staande uit twee jongens' en twee meisjes. Volgens de eerste berich ten maakten zowel de moeder als de vier baby's het goed. De geneesheer, die deze „jong- bloèaige" vierling in de wereld heeft geholpen, dr. Aubel, had reeds geruime tijd geleden met behulp van röntgenfoto's gecon stateerd, dat een viervoudige blijde gebeurtenis op komst was. Dat gaf hem aanleiding mevr. Jongbloed reeds een week geleden in de Maria Stichting te laten op nemen. Het aantal kinderen is thans verdubbeld. Franse reischeques Met ingang van 1 Juli a.s. zijn Franse reischeques, afgegeven door de Postcheque- en Giro dienst, behalve aan alle postkan toren in Frankrijk ook betaalbaar op de belangrijkste stations van de Franse spoorwegen. De aanbieding van de cheques aan die stations kan dag en nacht, Zon- en feestdagen inbegrepen, geschieden. Bij de uitbetaling wordt Vi provisie ingehouden. treuren. Overigens is het ons 'n raadsel, waarom de auteur-musi cus het textuele gedeelte van zijn spel niet heeft toevertrouwd aan een letterkundige. Als Mol beter dansersmateriaal tot zijn beschikking had gehad en als de tekst te aanhoren was ge weest, dan hadde men dit spel, dat onder regie van Anton Sweers werd gebracht, een evenement van katholieke cultuur kunnen noemen. Friso Wiegersma had over het algemeen gezorgd voor uitste kende décors en goede costuums. Dat het niet al te talrijke pu bliek de vele onvolkomenheden in dit spel om de goede bedoeling ervan, uiterst welwillend over 't hoofd heeft gezien, bleek uit het ovationeel te noemen applaus, en uit de bloemenhulde die de uit voerenden aan het slot van de voorstelling werd gebracht. S. K. In het internationaal Dames- basketballtournooi dat in Nice werd gehouden eindigde Neder land op de vierde plaats. Frank rijk werd winnaar, gevolgd door Italië en België. Als zesde renner voor de Nederlandse Tour de France- ploeg is de jonge Wim Dielissen gecontracteerd. Gerrit Schulte is nog steeds niet definitief in de ploeg opgenomen. Roosdorp heeft met zijn Ferrari-sportwagen op het circuit van Zandvoort een tweetal Ne derlandse records in de klasse E (1500—2000 cc) verbeterd. Jean Stock heeft beslag ge legd op de Franse middenge wicht-titel. Door interventie van de scheidsrechter won hij in de elfde ronde van Kid Marcel. PRINS WON IN MADRID INTERNATIONAAL TOURNOOI Prins heeft het internationale schaaktournooi in Madrid gewon nen. In de laatste beslissende partij sloeg hij de Spanjaard Ro man Toran (zwart) in 47 zetten. Prins staat eerste met 12 pnt. Achter hem komen de Amerikaan Steiner, Bernstein, Frankrijk en de Argentijn Pilnik allen met 11% punt. FANNY BLANKERS WON WEER IN SCHOTLAND Tijdens athletiekwedstrijden te Glasgow in het kader van het Festival of Britain won Fanny Blankers-Koen een 100 yards handicaprace in de uitstekende tijd van 10.8 sec., deze tijd ligt slechts 0.1 sec. boven het wereld record, dat sedert 31 Maart 1950 op naam staat van de Australische loopster Marjorie Jackson. De omstandigheden waaronder de wedstrijden gehouden werden, waren zeer ongunstig; er viel een stromende regen waardoor de baan slecht was geworden. Van Swol waarschijnlijk niet in T enkelspel Naar aanleiding van de ver schillende geruchten, welke de ronde deden over het niet spelen van van Swol in de wedstrijd Nederland-Philippijnen voor de Davisbeker heeft de keuzecom missie de volgende verklaring af gelegd: Met het oog op het niet in vorm zijn en het feit, dat hij niet vol doende in de gelegenheid zal zijn de komende dagen intensief te oefenen heeft van Swol de keu zecommissie van de K.N.L.T.B. verzocht hem niet op te stellen in de enkelspelen van de wed strijd tegen de Philippijnen. De keuzecommissie heeft dit verzoek in overweging genomen en van Swol alsnog verzocht alle pogingen in het werk te stellen wederom in vorm te komen, daar zij het niet meespelen in de en kelspelen van van Swol als een verzwakking beschouwt. De doelverdediger van het Ne derlandse elftal, Kraak, zou Zon dagavond te Ensohede in een ca baretprogramma optreden als liedjeszanger. Dit kon echter niet doorgaan. Kraak deelde namelijk mede dat hij Woensdag jl. een brief van de Commissie voor Amateurisme van de KNVB had ontvangen waarin hem werd ver boden aan dergelijke programma's als zanger zijn medewerking te verlenen. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3