Bouwstoffen voor een nieuwe Indonesië-politiek Ook „Progres" kon geallieerde marine weer veel leren VLUCHT IN DE NACHT Pastoor Coppens uit Voorburg ten grave gedragen Steun en begrip voor jonge democratie maar tot hoever? RADIO Haagse 'brief Belangstelling uit vele kringen HET LAATSTE REISVERHAAL Fouten van thans worden straks niet meer gemaakt! door E. J. Rath PAGINA 4 DINSDAG 12 JUNI 1951 (Van onze parlementaire redacteur) Ea zijn bij het debat over de begroting van „Uniezaken en Overzeese Rijksdelen" zeer goede en inhoudrijke redevoeringen gehouden. De nieuwe bewindsman, ir. Peters, maakte een behoorlijk debuut, maar de eindindruk moet toch zijn, dat in dit debat nog geen nieuwe Indonesië-politiek werd uitgestip peld, een verwachting die kon voortvloeien uit het optreden van een nieuw kabinet en een nieuwe minister. Onverklaarbaar is dit zeker niet. Bij de kabinetsformatie bleek reeds, dat de standpunten ten aanzien van de kwestie Nieuw Guinea elkaar tot onmacht doe men een onmacht, die haar uit drukking vond in de desbetref fende passage van de regerings verklaring. Daarnaast is er de aankondiging van de nieuwe In donesische regering, dat zij een herziening van de ter R.T.C. ge sloten overeenkomsten begeert. Zolang deze wens niet nader is uitgewerkt, belemmert ook deze omstandigheid de blik in de toe komst. Met deze verklaring voor de in hoofdzaak gereserveerde toon van dit debat is intussen ze ker niet alles gezegd. In dit ver leden is meermalen gebleken, dat de Nederlandse Indonesië po litiek achter de feiten aanliep en vooral deze ervaring maakt ons wat huiverig voor een vrij vage, afwachtende houding onzerzijds, terwijl de tegenpartij toch reeds heel goed weet wat zij wil, na melijk de souvereiniteit over Nieuw-Guinea. de verdwijning van de Unie en een herziening van de andere R.T.C.-accoorden voorzover deze voor Indonesië nadelig of overbodig worden ge acht. Oost en West Gelukkig hebben verschillende woordvoerders wel een poging gedaan om althans een bijdrage voor een meer concrete Indone- sche-politiek te leveren. De be schouwingen van Anti-Rev. en Christ. Historische zijde kunnen hiertoe moeilijk worden gerekend zij misten de kracht terecht of niet terecht, dat zal de toekomst moeten leren om aan een con structieve ontwikkeling ginds ge loof te kunnen hechten. Dat bleek het beste uit de opvatting van de heer Meijerink, dat de specialisten van de Nederlandse Militaire Missie in Indonesië be ter hier gebruikt konden worden. Zelfs de heer Weiter deelde deze mening niet. Evenals Prof Scher- merhorn en minister Peters was hij van mening, dat deze vorm van samenwerking tot zijn recht kwam. En vooral was belangrijk de uitspraak van de heer Welter: „Wij niet, de Amerikanen graag". De heer Weiter kwam tot deze uitspraak omdat hij de groot machten er altijd van verdacht heeft, dat zij er op uit zijn om Indonesië in hun economische in vloedsfeer te trekken, maar een dergelijke belangstelling moet toch zeker bij de huidige interna tionale verhoudingen een onder deel zijn van een veel meer om vattende doel. Dat doel heeft mr. de Graaf op uitstekende wijze PROGRAMMA WOENSDAG 13 JUNI 1951 HILVERSUM I, 402 M.: 7.00— 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde muziek 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws- en weerberichten; 8.15 Morgendienst; 9.00 Voor de zie ken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gra- mofoonmuziek; 10.00 Nationale velddag van het Leger des Heils; 11.30 Gramofoonmuziek; 11.40 De Delftse Wonderdokter, hoorspel; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Kamerkoor; 13.00 Nieuws; 13.15 Militaire reportage; of gramofoonmuziek; 13.20 Banjo orkest; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.15 Cello en piano; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Strijkkwartet; 15.30 Kamerorkest en soliste; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Mozart- vleugel en viool; 17.45 Regerings uitzending: drs. L. Coomans de Ruiter over „Orchideeën in Indo nesië"; 18.00 Gemengd koor; 18.30 R.V.U.; Dr. A. Saalborn: „De dichter als waardemeter van zijn tijd; Individualisten en socialis ten, van Kloos tot Adama van Scheltema"; 19.00 Nieuws- en weerberichten; 19.15 Beroepskeu ze, causerie; 19.30 Gramofoonmu ziek; 19.35 Radiokrant; 19.55 Nieuws; 20.00 Londens Philhar- monisch orkest en koor; 21.00 De Predikanten-studie, causerie; 21.15 Londens Philh. orkest (vervolg); 22.10 Gramofoonmuziek; 22.30 Cello en orgel; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws; 23.15— 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 M.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.33 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws- en weerberichten; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Schoolradio; 10.20 Kook- praatje; 10.35 Voor de huisvrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Banjo-ensemble; 12.30 Land- en tuinb.mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gramofoon muziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmuziek: 13.50 Gramofoonmuziek 14.00 Gespro ken portret; 14.45 Gramofoon muziek; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Levende bezems, hoorspel voor de jeugd; 15.50 Pianorecital: 16.00 Voor de jeugd; 16.30 Voor de zie ken; 17.00 Voor de jeugd: 17.30 Gramofoonmuziek: 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Actualiteiten; 18.35 Dansmuziek; 19.00 „De be weerde tragiek van de Partij van de Arbeid", causerie: 19.15 Gra mofoonmuziek: 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws: 20.05 Poli tiek commentaar: 20.15 Dubbele Lotje, hoorspel; 21.45 Metropole orkest en soliste; 22.15 Lichaam en gezondheid, causerie: 22.30 Joods halfuurtje: 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.2024.00 Gramo foonmuziek. omschreven, toen hij ook in de verhouding NederlandIndone sië als dieper doel de verhouding West-Oost onderkende. Het lijdt geen twijfel dat een communistisch Azië verenigd met een communistisch Rusland de ondergang van de democratie zou inhouden. Zo beschouwd staan of vallen wij dus met het lot van de jonge democratie ginds, zo be schouwd kan er ook geen twijfel over bestaan, dat de verhouding NederlandIndonesië een ge wichtige mogelijkheid blijft om de jonge democratie met alle kracht te steunen. Dit moet de grote lijn zijn in onze Indonesië- politiek, die dan ook door Prof. Schermerhorn en later door mi nister Peters onderstreept werd. De heer Weiter bleef het be treuren dat het Westen niet zelf in het Oosten heeft stand gehou den, maar hoe men hierover ook denken moge, deze constatering biedt in elk geval geen mogelijk heden meer voor de toekomst. De Anti Revolutionnairen zou den zoals gezegd, zelfs liever de Ned. Militaire Missie hebben te ruggeroepen, een wens waar achter de onuitgesproken conclu sie schuil gaat, dat wij wellicht zelf bezig zijn om de bedreiging van de vrije wereld nog te ver groten. Een dergelijke conclusie kan in de nog labiele toestand van Indo nesië grond vinden, maar een man als de heer Vonk, de woord voerder van de V.V.D. dacht daar toch weer heel anders over. Hij knoopte vast aan een gedachte, die ook de Indië-politiek van vroeger voor een goed deel heeft beheerst en die in de belijdende Mohammedanen het cement zag van de Indonesische samenleving. Overgebracht in nieuwe vormen verscheen dan nu de politieke groeoering de Masjoemi op het toneel, die krachtens haar le vensbeschouwing beslist anti communistisch is en die bij de eerste algemene verkiezingen zelfs wel eens een volstrekte meerderheid zou kunnen beha len. Zo het anti-communistisch front van de toekomst voor zich ziende, pleitte ook de heer Vonk voor een politiek, die begrip toont voor de moeilijkheden van de jonge democratie. De Unie Tot zover loopt de lijn dus wel duidelijk en recht, maar dan gaat de vraag klemmen wat hieronder nu in concreto moet worden ver staan. De heer Vonk li.chtte zulks toe in negatieve zin: geen slappe politiek, die voedsel geeft aan extremistische eisen daardoor zou de jonge democratie niet ster ker maar zelf zwakker worden. De moeilijkheid is echter dat de jonge democratie ginds manoeu vreert op haar eigen manier. Zij probeert tussen de extremistische en communistische klippen door te zeilen, maar naar onze mening komt zij hierbij in gevaarlijk vaarwater. Wij kunnen haar zelfs beslist niet volgen als zij mede om deze reden de eis stelt, dat de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië zou moeten komen. Zo beschouwd zou onze stem aan de jonge democratie dus ook moeten inhouden, dat wij haar, in bepaalde juist door haar be langrijkst geachte gevallen onze steun onthouden. Enerzijds er kennende dat een dergelijke hou ding de juiste is, rijst anderzijds de vraag, of men desondanks de samenwerking als zodanig zou kunnen behouden. In elk geval is het wel duidelijk, dat het een uiterst moeilijke opgave moet zijn om door 't dicht vergroeide woud van democratische lotsverbonden heid en tegenstrijdige inzichten, verlangens en verplichtingen an derzijds een weg te vinden. De heer Vonk heeft hiervoor in zijn beleidslijn intussen wel 'n oplossing. Hij gaf reeds nu als zijn mening dat eerst over een hervorming van de Unie zou moe ten worden gesproken als de ver houdingen ginds gestabiliseerd zijn. De bedoeling van deze ge dachtegang is duidelijk. Hij ver trouwt erop dat de positieve krachten dan vrijer in hun ver standhouding met Nederland kunnen zijn en de waarde van de Unie wil hij eerst dan aan hun oordeel toetsen. Maar hier komen wij dan weer op de vorige moei lijkheid terug. De wijziging van de Unie is een Indonesische eis van nu, een onderdeel van de tactiek van de jonge democratie ginds. Deze tactiek weerstreven past, zoals wij zagen, in de be leidslijn van de heer Vonk, maar er is ook het risico aan verbon den, dat men door het touw strak te houden de samenwerking voor nu en straks volledig af- snoert. Intussen denken wij zelf niet licht over een opgeven van de Unie. Er gaat een vorm van sa menwerking tussen West en Oost mee verloren, die in een nu nog niet volledig aansprekende demo cratische lotsverbondenheid van erote waarde had kunnen zijn. Uit het antwoord van de minister zou men kunnen afleiden, dat de regering bereid kan worden ge vonden om zich in het onvermij delijke te schikken, maar ook het Parlement zou er in moeten be willigen en hiervoor is, volgens de grondwet, een twee derde meerderheid nodig. Vooral ook om deze reden is het voorlopig standnunt van de V.V.D.-woord voerder van belang. plechtigheid tegenwoordig, even als afgevaardigden van verschil lende instellingen, o.a. het Vrou wengilde, jeugdverenigingen en de jeugd van de parochiële scho len. Op het kerkhof, waar de be langstelling eveneens groot was, verrichtte pastoor P. Poppen uit Schoonhoven, uitvoerder der laatste wilsbeschikking van de overledene, met assistentie van de parochiekapelaans H, de Goede en P. Matthijssen de begrafenis plechtigheden, waarbij het zang- Koor de liturgische gezangen uit voerde. In de crynte onder de kanel van het oude R.K. kerkhof aan de Kerkhoflaan in Den Haag is eistermoreen onder zeer grote be langstelling het stoffelijk over schot van wijlen nastoor H. F. CoDDens van de narochie O. L. Vrouw Hemelvaart te Voorburg in de nriestererafkelder hiigezet. Reeds Zondagavond uitte zich de deelneming van de Voorburgse katholieken, toen in de kerk aan de Laan van Nieuw Oost-Einde de nlechtiee metten werden gezon gen. Agens was Deken G. Kuvs uit Poeldijk. Nadat gistermorgen de Lauden waren gezongen, droeg mgr. W. J. Pompe, deken van Den Haag, met assistentie van pastoor G. Schneiders van de St. Martha- en pastoor P. J. Juffermans van de Nicolaaskerk te Rotterdam de plechtige Uitvaartmis op. Het zangkoor voerde onder leiding van zijn directeur-organist, de heer A. Cloosterman, de drie stemmige Missa da Requiem van Lorenzo Perosi uit. Na de H. Mis deelde kapelaan P. Matthijssen mede, dat het de wens van pas toor Coppens was geweest, dat na zijn oyerlijden geen lijkrede zou worden gehouden. Wel had hij verzocht dat men na zijn uit vaart het rozenkransgebed voor zijn ziolerust zou verrichten. 'Na dit gezamenlijk gebed werd de kist onder het zingen van het In Paradisum de kerk uitgedra gen, waarbij een zestigtal pries ters, onder wie deken P. J. Kok uit Delft, de archivaris van het Bisdom J. J. Henneman uit Haar lem, tal van pastoors en kape laans uit het Haagse dekenaat en ook vele studievrienden van pastoor Coppens de baar vooraf gingen. Voorts waren er dr. J. W. Nooteboom, burgemeester van Voorburg, met de wethouders mr. L. Jonkergouw en J. v. Nooy. Zowel het Kerkbestuur van O.L. Vrouw Hemelvaart te Voorburg als dat van St. Bonifacius te De Rijp. de vroegere standplaats van pastoor Coppens, waren bij deze LICHTSCHIP TERSCHELLINGERBANK Blijkens een hedenmorgen aan de scheepvaart per radio uitge zonden mededeling zal de scheep vaartroute bij Terschelling wor den verbreed van twee tot drie mijl. Tengevolge daarvan zal het lichtschip Terschellingerbank bin nenkort een andere ligplaats in nemen, n.l. in het midden van de nieuwe route, op 53 graden, 29 minuten, 40 seconden Noor derbreedte en 5 graden 7 minu ten en 34 seconden Oosterlengte. K.V.P. jongeren tegen nieuwe passenregeling Het K.V.P.-jongerencongres, dat in Groesbeek op de Campagne bijeen is, heeft een protestnota aangenomen tegen de nieuwe passenregeling. De K.V.P.-jonge- ren dringen in de motie aan op invoering van een jeugdpaspoort. STAAT VAN BELEG IN NICARAGUA GUATEMALA, 11 Juni (Reu ter). Volgens een radiobericht uit Nicaragua is thans voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd nu de stakingen te gen de regering algemeen gewor den zijn. Er zijn ongeregeldhe den uitgebroken, waarbij slacht offers zijn gevallen. In Kopenhagen wordt hard gewerkt aan de bouw van de nieuwe grote electrische centrale waar ook warmte opgewekt zal worden. Men verwacht de nieuwe centrale over een jaar in gebruik te kunnen nemen. De centrale waarvan de bouw bijna 3 mïllioen gulden kost wordt juist ten Noorden van de vrijhaven van Kopenhagen opgericht, zodat de schepen, welke de benodigde brandstof aanvoeren, langszij kunnen komen en hun lading in de opslagplaatsen, welke onder de zeespiegel liggen, kunnen lossen. Twee schoorstenen van 105 meter hoogte elk, zullen op het gebouw geplaatst worden. De foto geeft een overzicht van de nieuwe centrale; op de voorgrond de brandstof opslagplaatsen; op de ach tergrond, over de spoorlijn, een van de grote gasfabrieken van Kopenhagen. (Van onze varende verslaggever) NOORDZEE, 9 Juni. Wij zijn op weg naar Nieuwediep, nu de grote vlootoefening Progrès weer achter de rug is. „Fantas tisch goedgegaan" heeft vice-admiraal Pothuau, de Franse vlootvoogd de geallieerde verslaggevers Donderdag aan boord van zijn vlaggeschip „Gloire" toevertrouwd. Dat wil toch wel wat zeggen. En nu herinneren wij ons de slotregelen, die wij veertien dagen geleden op weg naar de Golf van Biskaye schreven. Hierin hoopten wij, dat de naam van de oefening goed gekozen zou zijn. Inderdaad is dit zo geweest, Progres heeft uitgewezen, dat sinds 1949, toen de eerste geallieerde vlootoefening in dezelfde omgeving werd gehouden, de onder scheiden maritieme eenheden der deelnemende landen zeer veel aan tactiek en techniek hebben gewonnen. Moge dan de woorden van de Franse vlootvoogd met de nodige Franse hoffelijkheid en zin voor overdrijving zijn gekozen 'n feit is, dat ook de meest-deskundige waarnemers (er waren er ver schillenden) tevreden naar hun diverse hoofdkwartieren zullen terugkeren. Waarbij de gemaakte fouten tot zeer nuttige lering zullen strekken voor volgende gelegenheden. Er is (we hebben dat in onze telegrammen laten uitkomen) ongelofelijk hard gewerkt aan boord van de deelnemende sche pen en dag en nacht moesten de opvarenden klaar staan om de gehele oefening vlot te kunnen doen verlopen. Daar tussendoor moesten ook de normale scheeps diensten worden vervuld en het wachtschema worden afgewerkt. Zodat het kon voorkomen, dat men van de vier en twintig uur er met veel geluk twee of drie af kon nemen om even „plat" te saan. Ons verslaggevers heeft dit ver schijnsel zeer getroffen en voor al de manier, waarop de gehele dienst werd vervuld, het ene uur in 't andere uit- Alleen dit reeds tekent de wil van de geallieerde maritieme landen, om kostte wat het kost, een apparaat op te bou wen, dat ®r in alle omstandighe den zijn mag. Hierdoor zullen dan naar allen hopen, fouten uit het verleden kunnen worden verme den. Men herinnert zich b v. al leen maar de rampzalige slag op de Javazee, waar in tijd van en kele uren een begrijpelijk geal lieerd seinsysteem moest worden ontworpen, hetgeen natuurlijk ten ene male onmogelijk is. Systeem Over dat seinsysteem gespro ken: met grote waardering Heb ben dp onderscheiden vlootvoog den gesproken over de verbin dingsdiensten aan boord van de deelnemende oorlogsbodems. Wat de knapen van de verbindings diensten hebben weten op te brengen ten tijde van de oefe ning grenst voor een toeschou wer en objectief waarnemer aan het ongelooflijke. Natuurlijk zijn er harde woor den gevallen en werd er wel eens een flink rondje kankeren weggegeven, maar de omstandig heden. waaronder die specialis ten hadden te werken waren meermalen zenuwslopend- Geble ken is echter, dat het geallieerde communicatiesysteem met grote stappen vooruitgaat en zo niet volmaakt dan toch alleszins begrijpelijk is geworden voor al le deelnemende landen aan het Atlantisch Pact. En juist dit is 't kernpunt waar een zenuwoorlog om zal moeten draaien. Ons smaldeel Voordat de eigenlijke grote oefening begon heeft het Neder lands smaldeel V vooroefeningen gehouden in het Engelse Kanaal. Dit was noodzakelijk, omdat het smaldeel is geformeerd met vrij ongeoefend en onbevaren perso neel, een gebrek, dat de Marine staf sinds geruime tijd enige zorg baart. Met de huidige vloot is het onmogelijk om het onder de wa penen zijnde personeel de nodige vaarroutine te geven, voldoende af te trainen en volkomen ver trouwd te maken met alles wat 'n marine nu eenmaal behoort eigen te zijjn. Desondanks mag de Ned. Kon. Marine trots zijn op de geleverde prestaties. Zeker, wij weten wel, dat zij dit zelf gewoon vinden. „Dat is niet meer dan onze nor male plicht" zeggen ze zelf, als men het daarover heeft, maar 't wil toch wel wat zeggen, wanneer van alle kanten tevredenheidsbe- tulgingen binnenkomen van de geallieerde zowel als van de eigen commandanten. En dan kunnen we zelf nog eens extra 'n hoge borst opzetten. Onze trouwe Kortenaer (een schip en een be manning: ZO!!) kreeg welver diend een uitstekende betuiging van tevredenheid van de Engelse kruiser „Swiftsure", dat de ver bindingsdienst de beste was ge weest van alle schepen die onder bevel van de Engelsman hadden gestaan. Niet, dat wij er wat aan heb ben gedaan, hoogstens de men sen op de brug, achteruit, of waar ook voor de voeten gelopen, maar we hebben ze dag en nacht op volle toeren zien draaien, dat de stukken er af vlogen. En daartus sendoor nog onze perstelegram men. Dat die niet zo vlot binnen zijn gekomen, als wij zelf gewild hadden, ligt zeker niet aan hun. Progres heeft zich hoofdzakelijk afgespeeld tussen 46 en 48 gra den N.br. en 40 tot 80 graden W. lg. in de Golf van Biskaye. In doorsnee genomen zo ongeveer 'n driehonderd mi.il uit de Westelij ke Franse kust. Het weer zelf was ideaal voor de acties en de beruchte Golf heeft zich gedra gen als een getemde feeks, waar aan alle initiatief is ontnomen. Tien phasen De oefening zelf was verdeeld in tien verschillende phasen, lo pend van onderzeebootaanvallen tot afweer van snelle motortor pedoboten die vanaf de Engelse kust op het konvooi opereerden. Hoofdzakelijk is daarbij gesteund op de instrumentale gegevens, die beschikbaar kwamen van de ra dar en de „asdic" (opsporing on derzeeboten). Dat er ook wel eens scholen vis werden gesigna leerd is alleen maar een onvol maaktheid van de instrumenten, die zeer zeker in de toekomst wel verbeteringen zullen krijgen. Progres is derhalve samenge steld geweest uit alle mogelijke gebeurtenissen, die men tijdens een zeeoorlog kan treffen en de oefening werd daarbij zo geva rieerd mogelijk gehouden. Op nieuw is echter geconstateerd, dat onderzeeboten een gevaarlijk wapen zijn en waarschijnlijk ook De paspoortregeling PROTEST TRANSPORT ONDERNEMINGEN De gezamenlijke besturen van de Bond voor Bedrjjfsautoverkeer in Nederland en de Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Personenvervoer en de Neder landse Vereniging van Trans portondernemingen hebben een protesttelegram gestuurd naar de minister van buitenlandse zaken. Hierin worden bezwaren aange tekend tegen de paspoortrege ling, die de reisgelegenheid be lemmert en de bedrijven met ernstige schade bedreigt. Aange drongen wordt op verlaging van de legeskosten. NEDERLANDSE P.T.T. CONTRA ITALIAANSE POST Op Woensdag a.s. zal op het ZFC-terrein te Zaandam 'n wed strijd worden gespeeld door ver tegenwoordigende elftallen van de Nederlandse en Italiaanse PTT. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 11 Juni. Op de Utr. paardenmarkt werden heden aangevoerd 495 paarden. De prij zen varieerden voor luxe paar den van 9001200, werkpaarden 7501050. oude paarden 550 850. paarden boven drie jaar 700 950, paarden beneden 3 jaar 600800; veulens 180300. hit ten 450700; de handel was re delijk. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM 11 Juni. Klei 35 mm opwaarts: Alpha's 14; Fu rore 18. Redstar 18.50, Voran 12 13. Zand 35 mm opw.: Voran 8.00; voeraardappelen 55.25 al les per 100 kg. Prijzen berekend op de handelsvoorwaarden. vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM ROTTERDAM, 11 Juni. Binn. granen (officieuze noteringen p. 100 kg franco Rotterdam). Be halve tarwe zeer flauw gestemd met weinig omzet. Tarwe naar kwaliteit 24.50—25.50; zomergerst 3436; haver 3235. rogge 33 34.75: peulvruchten groene erw ten 3542.50, schokkers 4053, bruine bonen flauw 3043. wel zullen blijven. Hier moet echter ook bij worden vermeld, dat de commandanten van de onderzeeërs veelal ervaren oor logsofficieren waren, die heel wat meer hebben meegemaakt aan deze Progres en daaruit na tuurlijk zelf Heel wat lering heb ben kunnen trekken. Het juiste beeld Door de uitgebreidheid van de gehele oefening was het voor de ingedeeld^ verslaggevers dikwijls heel moeilijk een juist beeld te krijgen van de resultaten, te meer, daar de schepen meerma len tientallen mijlen van elkaar verwijderd opereerden. Op hun verzoek zou de bevelvoerende Franse staf dan ook voor dage lijkse communiqué's zorgen, die helaas alleen maar de eerste twee dagen werden verstrekt. Maar ook dat zal dan met de tijd wel beter worden, mogen wij in alle bescheidenheid veronder stellen. Donderdagavond en Vrijdag morgen hebben de geallieerde marinemannen de gelegenheid gekregen in de Franse haven stad Cherbourg uit te blazen van de inspanningen. Dat dit ook met volle teugen is gedaan laat zich begrijpen. Wij troffen het boven dien, omdat op 7 Juni tevens de bevrijdingsdag werd gevierd, ge paard gaande met folkloristische optochten en andere feestelijk heden. Jammer dan ook dat de Marnix en de Kortenaer Vrij dagmiddag reeds moesten afva ren. omdat er nog andere oefe ningen voor die schepen op het programma staan. De overige bodems 1 zullen dezer dagen wel in hun respectievelijke thuisha vens arriveren. Schrijven Een verzoek echter tot de ouders en familieleden om bij volgende oefeningen de jongens meer te schrijven. Ze hebben het hard nodig en kunnen het best gebruiken. Niet dat ze woedend zijn als er geen brief voor hen klaar ligt in de rusthaven. Maar je moet maar eens op hun ge zichten letten als ze zien. dat er niets is gekomen. Voor de rest hopen we. dat dit alles nooit of althans de eer ste tientallen jaren niet in wer kelijkheid zal behoeven te wor den omgezet. God verhoede het. Maar mocht dit wel het geval zijn: fouten uit het verleden zul len zeker niet worden herhaald. Daar staan „Verity". „Activity" „Progres", of hoe ze verder zul len worden genoemd, borg voor. Wij meren nu af en wensen de Koninklijke Marine, onze onvol prezen gastheer. „er« avant" zo als de Fransen zeggen: Tot ge noegen en tot ziens. FEUILLETON 48) Ik verbeeldde me nog, dat ik maar een beetje inschikkelijk moest zijn, omdat ik hem had teleurge steld, domme gans die ik was! En toen heeft hij, zonder me te raadplegen, bekendmakingen la ten drukken van ons zogenaam: de huwelijk, en die heeft hij rondgestuurd aan al mijn ken nissen in New York en Washing ton, waar hij de adressen van wist." „Aan uw kennissen in Los An geles ook?" „O needaar was hij te slim voor, die wisten natuurlijk, dat er niets van waar was, dus dan had hij een raar figuur geslagen. Maar verder heeft hij ze overal heenigestuurd, naar de steden hier in het Oosten en naar Euro pa. Hij wou me in een zodanige positie brengen dat ik me niet kon trekken zonder een schan daaltje te verwekken., er» het lukte hem! Ik wist niet hoe ik uit de val moest komen, hoe ik mijn figuur tegenover mijn ken nissen moest redden, als ik de waarheid bekend maakte. Ik was niet met hem getrouwd en ik wóü niet met hem trouwen; daar suste ik mezelf mee, en de rest liet ik op z'n beloop. Maar toer» is hii hoe langer hoe heers- zuchtiger geworden; hij maakte me bang en hij praatte me aan houdend voor, dat hij me in z'n macht had. Ik dorst niet aan m'n vader te schrijven, dat ik hem wat had wijs gemaakt, toen ik niet beter wist of hij lag op ster: ven, en ik was dodsbang, dat hij het van anderen zou horen. Er was, volgens Vinton, maar één uitkomst voor me: ik moest met hem trouwen. Deed ik dat niet, dan keek mijn familie me nooit meer aan! En ik wist er niets tegen in te brengen. Ik was in 'n valstrik gelopen en ik kon niet meer loskomen. Maar ik wou nog steeds niet met hem trou wen. Ik zocht allerlei voorwend sels om het uit te stellen. Ik had niemand, wie ik om raad kon vragen. Aan mijn vriendinnen dorst ik het niet te vertellen. Toen ben ik uit Californië weg gegaan alleen om van hem af te komen. Ik begreep wel, dat ik hem toch niet voorgoed kon ont snappen, maar ik wou tijd win nen. Ik ging naar Washington en daar heb ik me in een hotel drie dagén lang verborgen gehouden. Ik ging nergens heen en ik liet niemand weten, dat ik in de stad was. Maar toen gebeurde er weer iets; het Hikt wel, of alle ongelukken zich op elkaar stapa- leri de laatste tijd. Ik las in een krant, dat mijn oom, Rufus Jen nings. op sterven lag." Rufus Jennings dien naam kende ik. Over dien millionair te Baltimore had ik al veel ge hoord en gelezen;' het was een zonderling, over wiens eigenaar digheden dikwijls gepraat werd. „Is dit zijn huis?" vroeg ik snel. „Ja. Ik ging dus naar Balti more: maar toen ik hier aan kwam was hij reeds overleden. Maar Vinton is me daardoor op het spoor gekomen. Hij was me nagereisd naar Washington en hij had ook gelezen over de ziek te van oom Rufus. Hij vermoed de, dat ik hier was. en toen kwam hij ook." „Maar u heeft me nog niets verteld over Purvus en Lazarro" viel ik haar in de rede. „Waren dat ook kennissen van u?" „Nee.. Vinton kende Purvis al lang, geloof ik. Wat hij uitvoert weet ik niet precies hij woont in Washington, en hij schijnt iets mot regeringszaken te maken te hebben, maar op welke manier weet ik niet. Lazarro is een bui tenlander, 'n Zuid-Amerikaan of een Spanjaard, maar méér weet ik er ook niet van. Toen mijn oom dood was heeft Vinton hen hier laten komen. Ze hadden sa men iets op touw gezet en nu maakte Vinton van dit huis zijn hoofdkwartier. Hun zaken inte resseerde me niet, maar zonder dat ik er moeite voor deed, ving ik af en toe stukken op van hun gesprekken. Langzamerhand werd me duide lijk. dat zij uw kompas in han den probeerden te krijgen." Ja, ja!" riep ik opgewonden uit. „En wat willen ze er mee doén? Voor wie werken ze?" „Ik geloof voor een buiten landse regering, een klein land, dat heb ik wei begrepen, maar ik weet niet welk", zei ze. „La zarro is de buitenlandse agent. Hij heeft Purvis in de arm ge nomen, en Purvis heeft Vinton er bij gehaald. Ik heb ze horen zeggen, dat er heel wat geld aan te verdienen was. Ze probeerden te weten te komen waar het kompas was. Ze wisten dat het ergens in Washington moest zijn en dat u er over onderhandelde met de regering. Onderwijl be gon Vinton me onder handen te nemen, of liever, hij ging daar mee door; want hij was al lang bezig, stelselmatig mijn wil te breken en me helemaal afhan kelijk van hem en ondergeschikt aan hem te maken. Ik was moe derziel alleen hier in huis er was zelfs geen personeel; dat was kort na de dood van mijn oom vertrokken. Vinton zat in Washington in een hotel, er» ik geloof, dat hij Purvis en Lazarro iedere dag sprak. Maar dikwijls bracht hij ze mee hierheen, zo als ik al zei. En eindelijk heeft hij me gedwongen om., wat u weetwat u in het Kapitool gehoord hebt." Ik knikte. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4