Nieuw „Prijzen zijn sinds 15 April j.l. vrijwel stabiel gebleven" Ontploffing van waterstofbom: een blik in de afgrond der hel Vier maanden voor secretaris gevangenisstraf Linie-redactie TEXAS De Gasperi overweegt reorganisatie van kabinet Jongens staken huis in brand LDEN VLIES ERRUITERS Zn. - Hem EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Barmhartigheid kan te ver gaan STICHTING VAN DE ARBEID: Nieuwe loonronde derhalve overbodig geacht Gewonden uit Korea Vrijdag thuis Na winst èn verlies Ongegrond beroep Jongen gedood onder treinwagon Eén rniliioen verkeersongevallen Kleine blokkade" in Wenen en Berlijn Bonn protesteert tegen confiscatie Twee straaljagers kwamen in botsing Amerikaans senator woonde Eniwetok-experiment bij Oud-SS-er geholpen naar Zuid-Amerika te vluchten Amerikaanse jagers bij Praag geland De Valera weer premier van Ierland Britse delegatie in de achterbuurten Verbonden troepen in Pyonggang Scheepsberichten d van de Indonesische draagt om en bij de De enige mogelijkheid toch nog dit bedrag te is het zenden van anuit Nederland naar De Interflora-organi- t zich gaarne aanbevo- ergelijke orders, waar- huid die Indonesië aan /ereffend kan worden. een curiosum JBROEK Men leest over kippen die eieren i buitengewone grootte t, maar het mag toch litzonderlijks genoemd it een driejarige kip, le eieren heeft gepro- en dezer dagen een ei nog geen 2 cm. door- :ich wil overtuigen van id vervoege zich bij de an deze kip de tuinder lijsman, alhier. CONCERTZAAL te ALKMAAR RDRACHT- ENING ;even door piano- ingen van Jan Cou- op Zaterdagavond uni a.s. NVANG 7.15 UUR angsbewijzen f 1. lieren f 0.60, rech- inbegr., verkrijgbaar ülooster en Kiebert p de dag der voor- titsavond aan het ien Vlies van 11-3 (tevens plaatsbe- king) en 's avonds de zaal. Tel. 2451 'eren: co huis, prima den- - Telef. K 2284-462 retter is jpoeder. ïadelijke m veilig. niet onbetuigd. Voor- im namelijk al boven lap op de mond, die de vloeistof. Met een kaar, waarna hij snel ij zo voor, dat er nu jacht slachtoffer voor iu een van die twee muzikale arbeid niet en van hem overne- heel keurig en heel ;emelde liedje „Ouwe Iver en Douglas de i en zij floten netjes hun boven het hoofd ig gefloten, want zij fde wijze behandeld, nachteloze wakers bij Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd„ inclusiet incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VA Al HEDEN Pag. 1 en 3 Donderdag 14 Juni 1951 46e Jaargang 4 No. 12193 Kantoren: HOORN. Draafeingel 59. teL 4243. Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Riteevoort 52. teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 R 2240 DEN HAAG. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid deelt naar aanleiding van de publicatie van het interim- prijs indexcijfer voor gezinsverbruik per 15 Mei j.L het volgende mede: In de afgelopen weken heb Ven de vertegenwoordigers van de centrale werkgevers- en arbeidersorganisaties zich nader beraden over het nemen van bepaalde maatregelen bij een eventuele overschrijding van de 5 procent verbruiksbeperking, tot welke beperking door de regering blijkens haar commu niqué van 18 April j.L werd besloten. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid stelde aan de hand van de prijsindexcijfers van 15 April en 15 Mei met voldoening vast, dat het totaal indexcijfer geen verandering onderging, zo dat een stabilisatie in het prijs niveau is opgetreden. Derhalve vond geen overschrijding van enige betekenis van de 5 con sumptiebeperking plaats, zodat geen aanleiding bestaat tot het nemen van compensatiemaatrege len. Besloten werd in overleg met de interdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek om ook de volgende maanden tot aan de aanvang van de winterperiode na te gaan of op grond van het verloop van de prijsindexcijfers tot een compensatiemaatregel dient te worden overgegaan. Bij de beoordeling van de situatie zullen de centrale werkgevers- en arbeidersorganisaties zich laten leiden door de tekst van het bo venvermelde regeringscommuni qué. Het Stichtingsbestuur was voorts van oordeel, dat een nieuwe ana lyse van de economische toestand van ons land nodig moet worden geacht, opdat aan de hand hier van onder meer kan worden be paald, of de verbruiksbeperking van 5 dient te worden gehand haafd, dan wel behoort te worden gewijzigd. De Stichting van de Arbeid achtte het wenselijk een dergelijk onderzoek door de S.E.R. te doen instellen. Het Amerikaanse stoomschip „General Mac Rae" is met een aantal Belgische en Nederlandse oorlogsgewonden en zieken van de resp. detachementen Verenig de Naties onderweg naar Rotter dam. Er zijn 17 Belgische en 23 Ne derlandse zieken en oorlogsge wonden aan boord. De „General Mac Rae" wordt Vrijdag 15 Juni te Rotterdam verwacht. HEVIG GESCHROKKEN is zelfs „Het Vrije Volk" van de grote agitatie, uit de kringen van ondernemers, bankiers en veler lei soorten zakenmensen tegen het voorgestelde wetsontwerp in zake toezicht op de credietverle- ning. Het officiële blad van de Partij van de Arbeid verdedigt dit wets ontwerp met een beroep op het regeringsprogram van het kabi- net-Drees-Romme en zijn krasse critiek op de bezwaren tegen de wet wenst het blad eveneens aan dit program te ontlenen. Dit beroep dient echter, voor het forum van de objectieve pu blieke opinie, ongegrond ver klaard te worden. Dit beroep is onjuist. Dat „H.V.V." de (staats)socialistische strekking van de ingediende wet verdedigt en manhaftig verdedigt, is zijn goed recht en wij begrijpen dat dan ook. Maar dat het zijn hartekreet, om tegenover dit ingediende ont werp „niet te aarzelen", kenne lijk vooral ook in de richting van de Katholieke Volkspartij grondt op het feit, dat het hier gaat om een punt van het regeringspro gram, aanvaard door de minis ters, die in het kabinet traden en door de Kamer, dus door de par tijen, die achter deze ministers staan, dat is niet juist. De doorsnee V.V.-lezer zal het misschien niet begrijpen, maar wie het artikeltje goed leest, ziet dan ook, dat 't socialistische blad dit in de tekst van zijn beschou wing zelf erkent. De socialisten, zegt het blad, hebben steeds di recte controle op de investerin gen bepleit, „omdat langs die weg alleen bedoeld zal wel zijn: alleen langs die weg is te be reiken, dat geld en deviezen al leen voor nuttige en noodzake lijke investeringen worden be steed". Dit radicale standpunt is, aldus het Vr. Volk verder, is bij de opstelling van een regerings program bedoeld zal wel zijn: bij de vaststelling van het rege ringsprogram niet onver- kor t aanvaard, al is het niet geheel uitgesloten. De nadruk is gelegd op een indirecte controle, erkent het blad dan verder, welke indirecte con trole de credietverlening door de banken kan beperken, maar de besteding van de credieten vrijlaat(!) Met deze erkenningen neemt het blad dan echter al bij voor baat de grond weg onder de be wering, dat er „niet getwijfeld mag worden aan het standpunt van de K.V.P., maar het wordt dan tijd, dat van die zijde een duidelijker en krachtiger geluid wordt vernomen". Dat is, voorals nog, in het geheel niet nodig. Want de suggestie, dat de K.V.P. dus dit ingediende wetsontwerp met zijn mogelijkheden tot directe controle moet aannemen, omdat dit een uitvloeisel van het ook door de K.V.P. aanvaarde rege ringsprogram zou zijn, moet ab soluut onhoudbaar genoemd wor den. In het regeringsprogram is aan vaard de regeling van diverse in vesteringen, langs indirecte weg, in samenwerking met, niet on der dwang van de Overheid. Alle economische en financiële regelingen van de Overheid laten volkomen open de vrijheid van (Zie vervolg pag. 3) ROME, (Reuter-A.P.) Zowel anti-communisten als communis ten maken aanspraak op de over winning in de derde ronde van de Italiaanse verkiezingen. Bei den kunnen cijfers aanvoeren ter ondersteuning van hun aanspra ken. Naar verluidt overweegt pre mier de Gasperi een reorganisatie van zijn kabinet om zich beter teweer te kunnen stellen tegen de uiterst linkse en uiterst recht se groepen. Hij noemde de uit slag van de verkiezingen een „be wonderenswaardige overwinning van de democratie". Het onafhankelijke blad II Mes- saggero noemt de winsten, die de linkse partijen in stemmen heb ben geboekt, licht, maar niet te verwaarlozen. Volgens de officiële cijfers zul len de gemeenten de komende vijf jaar als volgt bestuurd wor den: door Christelijk-Democraten en hun bondgenoten 2.474 (voor heen 1.889); door communisten en hun bondgenoten 917 (voorheen 1.957); door plaatselijke groepe- BENEN VERBRIJZELD Gistermiddag is de negenjarige jongen J. P. P. aan de Stokroos straat op een met voetgangers snelheid rijdende rangerende wa gon van de Nederlandse Spoor wegen aan de Brielse laan ge klommen. Hij viel van de wagon af en kwam juist voor de wielen, die zijn benen verbrijzelden, te recht. Het ventje werd naar het Zuiderziekenhuis vervoerd, waar hij later is overleden. ringen (waarvan mogelijk een groot deel communistisch) 1.276 (voorheen 771). Tot de steden, waar de com munisten en Nenni-socialisten de macht verloren, behoren Genua, Turijn, Milaan en Florence. Dé onofficiële uitslag voor 58 provinciehoofdsteden en geheel Sicilië luidt: (tussen haakjes het cijfer van de algemene verkiezin gen in 1948) Christelijk-Democra ten 2.277.054 stemmen (3.111.456); communisten en Nenni-socialisten 2.453.371 (2.194.662); sociaal-de mocraten 546.605 (580.903); neo fascisten (M.S.I.) 536.903 (150.073) liberalen en bondgenoten 437.269 (271.307). IN DE VERENIGDE STATEN WASHINGTON (Reuter) - Het aantal dodelijke ongelukken op de weg in de V.S. in deze eeuw zal aan het eind van dit jaar een millioen bedragen, aldus heeft president Truman Woensdag tot de jaarlijkse conferentievoor de veiligheid op de weg medege deeld. Bij auto-ongelukken zijn bijna evenveel Amerikanen omgekomen als in alle oorlogen in de Ameri kaanse geschiedenis, aldus de pre sident. Frans hoofdaalmoezenier gesneuveld SAIGON (Reuter) - Het hoofd kwartier van het Franse leger in Indo-China heeft Woensdagavond te Saigon bekend gemaakt, dat de hoofdaalmoezenier, de 52-jari- ge pater Jeanson, Dinsdag bij - 'n aanval van 200 Vietminh-opstan- delingen door messteken om het 1 leven is gekomen. Voordat hij met verlof naar huis ging bracht korporaal Weir uit Chicago een bezoek aan het soldatenkerkhof der Ver enigde Naties bij Poesan, om een laatste hulde te brengen aan de gesneuvelde kameraden. Weir maakte deel uit van de eerste troepen der Verenigde Naties, die het vorig jaar bij het uitbreken der vijandelijkheden in Korea de strijd tegen de invallers aanbonden. Een 9-jarig Koreaans meisje verzocht hem de bloemen, welke hij bij zich had, op het graf van zijn vriend te mogen leggen. Terwijl zij dit doet, brengt Weir in gedachten een laatste groet aan de gevallenen. BERLIJN (A.P.) Voorbij ziend aan alle geallieerde protes ten hebben de Russen honderden West-Berlijnse zendingen gisteren teruggestuurd, zodat het weer begint te lijken op een economi sche blokkade van Berlijn. De Westelijke geallieerde auto riteiten hebben er over gespro ken het zenden van vitale goede ren naar Oost-Duitsland af te snij den als represailles tegen de Rus sische maatregelen, indien de Russen weigeren toe tegeven. Ook in Wenen hebben de Rus sen plotseling weer moeilijkheden in de weg gelegd voor Amerika nen, die uit Wenen naar de Brit se zone van Oostenrijk willen reizen. VAN BUITENLANDSE WAARDEPAPIEREN BONN (Reuter)) De West- Duitse regering heeft gisteren aan de geallieerde hoge commissie 'n nota overhandigd, waarin zij haar bezwaren uiteenzet tegen de be schikking door de geallieerden over buitenlandse waardepapie ren, behorende aan Duitse onder danen. Zoals bekend is thans een deel van de in beslag genomen waardepapieren overgebracht naar de landen, in de valuta waarvan zij luiden. Het standpunt der geallieerden is naar te Bonn wordt verno men, dat de Duitse eigendommen in het buitenland dienen te wor den aangewend voor de herstel betalingen fen de teruggave van geroofde buitenlandse eigendom men. PROVIDENCE, U.S.A. (A.P.) - Twee straaljagers van het type F 86 „Sabre", die met een snel heid van 800 kilometer per uur vlogen, zijn gisteren bij Provi dence tegen elkaar gebotst. De beide piloten sprongen per para chute uit de machines, die op 'n hoogte van 9.000 meter vlogen Zij kwamen anderhalve kilometer van elkaar neer de ene had een gebroken kaak, de andere een gebroken ruggegraat. Een van de straaljagers stortte neer met vurende machinegewe ren. Mevrouw Carrie Buchanan, die de botsing op een open veld zag gebeuren, zei: „de kogels vlo gen overal rond. Ik dacht, dat 'n atoombombardement plaats had". ADVOCAAT LOKTE MEINEED UIT DEN BOSCH. Voor de Bos sche rechtbank werd gisteren we gens het uitlokken van meineed een half jaar gevangenisstraf ge ëist tegen de Eindhovense advo caat, mr. A. F. van der M. :R1I BIJ DE NEDERLANDSE VRIJWILLIGERS IN KOREA De moeilijkheden, waar mede het Nederlandse detachement Vereniqde Naties in Korea soms te kampen hebben, zijn van uiteenlopende aard. Een daarvan is bijvoor beeld het oversteken van een rivier, maai dan een rivier zonder bruqgen. Hoe de man nen het klaarspelen, toont de bovenste foto Na het verrichten van 'n zware en vermoeien de dagtaak qaan de mannen een welver diende rust nemen. Zó slaapt het Nederlands detachement.... tenmin ste, indien het zomer is. WASHINGTON (A.P.) Atoomdeskundigen hebben door de laatste reeks proeven op de Atol Eniwetok veel nuttige infor maties verkregen voor de vervaardiging van een waterstofbom. De deskundigen hebben gisteren verklaard, dat een groter, verbeterd type atoomwapen, dat ettelijke malen krachtiger is dan de eerste bommen, beproefd is. „Ik had het gevoel dat ik aan de poort van de hel stond en in de eeuwigheid keek". Dit was de indruk, die Edward Hebert, lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, opdeed, toen hij onlangs ooggetuige was van een atoomontploffing. Hebert zei, dat er na de ont ploffing niets meer op het eiland over was, behalve een paar ver koolde overblijfselen van enkele palmbomen. Een grote stalen toren, in hoogte gelijk aan een modern kantoorgebouw van verscheidene verdiepingen, die dienst gedaan had bij het tot ontploffing bren gen van de bom, was nergens meer te zien. Duizenden tonnen staal waren door de ontzettende hitte van de ontploffing volkomen opgelost. Hebert zei, dat er binnen twee en een half uur na de ontploffing een groep radiologische geleerden AMSTERDAM. De 35-jarige redactie-secretaris van het week blad „De Linie", mr. A. Th. M., uit Amsterdam is gisteren morgen door de Amsterdamse politierechter mr. L. de Blecourt, veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, omdat hij de voormalige SS-oorlogscorrespondent en politiek delinquent W. A. M. Sassen uit Breda eind 1946 en gedurende de eerste vijf maanden van 1947 behulpzaam is geweest bij het zich ver bergen en bij het ontkomen naar het buitenland. De assistente van deze redactie secretaris, de 30-jarige mej. A. J. A. van der R. werd voor hetzelf de feit een geldboete van f 50. subs. 25 dagen plus een voor waardelijke gevangenisstraf van 1 maand opgelegd met een proef tijd van 3 jaar. Reeds eerder was aan een an der personeelslid van het week blad „De Linie", de 25-jarige uit Duitsland afkomstige en in 1943 uit het Duitse leger gedeserteerde journalist K. G. B., een zelfde straf opgelegd als thans aan mej. van der R., op grond van het feit, dat hij ten behoeve van Sas sen uit de zak van een zekere Janssen (eveneens werkzaam op het kantoor van „De Linie") diens paspoort had gestolen. Uit Alkmaar ontvlucht Met behulp van dit daarna voor hem vervalste paspoort, slaagde Sassen, die in 1945 als politiek delinquent ontsnapt was uit een interneringskamp te Alk maar, er in ons land ongemoeid te verlaten. Hij begaf zich daar toe in Mei 1947 per taxi naar Schiphol en vloog met een KLM- vliegtuig naar Ierland. Ter zit ting van de politierechter werd gistermorgen medegedeeld, dat Sassen zich thans in Buenos Aires bevindt. De medewerking, die door de beide verdachten aan Sassen was verleend, kwam aan het licht door een artikel in het dagblad „De Waarheid", dat inlichtingen over deze kwestie had ontvangen. Als resultaat van dit artikel werd de vervolging tegen mr. M. en zijn assistente ingesteld. (Vervolg op pag. 3) FRANKFORT (Ass. Press) Naar de Amerikaanse comman dant te Rehau, Austin Martin, aan het Amerikaanse hoofdkwartier te Frankfort heeft medegedeeld, hebben Tsjechische grenswachten gemeld, dat twee straalvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht een noodlanding hebben gemaakt bij Praag. Klaarblijkelijk zijn dit de twee toestellen van de Amerikaanse basis te Giebelstadt, Beieren, die sinds Vrijdag worden vermist. DUBLIN (Reuter) Eamon de Valera, leider van de conser vatieve partij, is Woensdagavond tot premier van Eire gekozen. Het parlement koos hem met een meerderheid van vijf stem men boven zijn rivaal John Cos- tello. De verkiezing van de Valera betekent, dat het land weer een regering van één partij krijgt. VAN TEHERAN TEHERAN (Reuter) In op dracht van de Perzische regering is de Britse delegatie voor de oliebesprekingen te Teheran rond geleid door de achterbuurten van de stad. De Britse afgevaardigden zagen de vervuilde en vervallen krot ten, waarin ongeveer 500.000 in woners van Teheran wonen. „Het was ontzettend", zou Jackson te gen de burgemeester gezegd heb ben. Reuter tekent hierbij aan, dat de tocht kennelijk bedoeld was om de herhaalde verklaringen van premier Mossadeq, dat de nationalisatie van de olie-indus trie uitgevoerd wordt ten voor dele van de arme Perzische bevol king, te onderstrepen De natio nalisatie zou 120 millioen pond per jaar opleveren. op het gebombardeerde eiland was geland en zonder gevaar tot op ongeveer 800 meter van de plaats waar de toren had gestaan, genaderd was. TOKIO (A.P.) Duizenden verslagen communistische solda ten trokken zich gisteren in Noordelijke richting terug, toen geallieerde kolonnes zonder te genstand te ontmoeten oprukten in de prijsgegeven „ijzeren drie hoek". Geallieerde tanks en infante risten opereren in de vlakke lan den ten Noorden van Tsjorwon en Koemhwa. Zij zijn met twee colonnes Pyonggang, het Noorde lijkste punt van de driehoek, bin nengerukt. De grote communistische af tocht vond plaats in het woeste bergland ten Oosten van de drie hoek. In groepen van honderd man tot duizend of meer trokken de Noord-Koreanen langs de berg paden terug. AMSTERDAM Hoog sloegen gisteravond de vlammen uit het dak van het perceel Roemer Vis- scherstraat 48 te Amsterdam, en dikke rookwolken waarschuwden tientallen Amsterdammers, dat er brand was. Met groot materieel rukte de brandweer uit en omstreeks kwart voor zeven waren niet minder dan de bemanningen van vier motorspuiten en een ladderwagen gewikkeld in de strijd met het felle vuur in de nok van het huis. Enkele jeugdige buurtbewoners hadden het lege huis als speel plaats uitgezocht en zelfs niet ge schroomd op de bovenste verdie ping een vuurtje te stoken. Ver moedelijk is daardoor de vloer gaan smeulen en langzaam maar zeker hebben de vlammen zich ontwikkeld. Johan van Oldenbarnevelt, Dj akartaAmsterdam, passeerde 13 Juni Malta. Langkoeas, DjakartaRot terdam. passeerde 13 Juni Gibraltar. Kota Inten, Djakarta-Rot terdam. 12 Junj van Port Said, 23 Juni om 6 uur te Hoek van Holland verw. Sibajak, RotterdamSyd ney, 12 Juni 660 mijl W. Melbourne, 14 Juni al daar verwacht. Grote Beer, Amsterdam Sydney, 12 Juni 660 miil N.W. Diegogareia.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1