„Dit jaar geen wereldoorlog" zeggen ambassadeurs in Moskou Is Westerling het slachtoffer geworden van spion Sweerts? De Britten beter op na verdwijning van hun hoede diplomaten Wrak van de „Affray" in Kanaal gevonden £dims voor alkmaar, hoorn, dsn helder, schagen Westerling om de tuin geleid? Alle partijen kennen gevolgen van een uitbrekend conflict Tussenspel? 105-jarige weduwe emigreert Enorme tankcolonnes patrouilleren Verschuivingen in marine-commando Nederlandse troepen naar Duitsland? Genationaliseerde olie aan de markt Twee groepen riepen zijn hulp voor Zuid-Molukken in Mevrouw Maclean kreeg gisteren een dochter Voor Rode Kruis: één millioen Scheepsberichten Djakarta was al ingelicht Balen oud papier viller» van truck Bendeleiders worden weer gearresteerd Nieuuu Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, f 1.77 per mnd.. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; HET FEIT familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bankrelaties; Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pag. 1 en 3 Vrijdag 15 Juni 1951 46e Jaargang No. 12194 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 MOSKOU (Ass. Press). Dit jaar geen wereldoorlog, dat is de mening van de meerderheid der te Moskou gestationneerde buitenlandse diplomaten, schrijft Eddy Gilmore, correspondent van The Ass. Press in de Russische hoofdstad. „Ik ben nu sinds twee weken uit Parijs terug en heb in die tijd de ge legenheid gehad de vraag: Zal dit jaar een wereldoorlog uit breken? voor te leggen aan tussen de veertig en vijftig hoog geplaatste diplomaten." Geen enkele van de onder vraagden, wier taak het is over Kusland aan hun regeringen te rapporteren, heeft een catego risch „ja" doen horen. Enkelen hebben gezegd, dat een wereld oorlog mogelijk is of dat er grote kans op is, maar niemand wilde de verwachting uitspreken, dat die oorlog in 1951 zou uitbreken. De gevaarlijkste plaatsen zijn op het ogenblik Korea, China, Joego-Slavië, Indo-China, Perzië en Duitsland, maar niet noodza kelijk in de gegeven volgorde. Op elk van deze plaatsen zou een EINDELIJK DAN heeft prof. Romme, in de „Volkskrant", ook een en ander in het midden ge bracht over de artikelen van prof. Duynstee in de „Maasbode" oyer de K.V.P.-organisatie en de K.V.P.-politiek. Het begin van dit artikel is zeer hoopgevend. Hij hoopt, dat de politiek van de K.V.P. niet uit de discussie'zal verdwijnen, voor dat er in verschillende zaken meer klaarheid zal zijn geko men. Dit houdt de ook voor ons geenszins verwonderlijke erken ning in, dat er in verschillende zaken dus meer klaarheid komen kan. Dat prof. Duynstee de kat de bel heeft aangebonden, lijkt Rom me goed, „zonder reserve goed". Maar dan komt het: volgens prof. Romme heeft prof. Duynstee „ook de innerlijke bereidheid, als scheurmaker op te treden van de katholieke politieke eenheid in ons land, wanneer hij, met be trekking tot de te voeren politiek der K.V.P. zijn zin niet krijgt". Deze uitval van Romme verwon derde ons wel wat, nademaal wij uit de artikelen in de „Maas bode" niet de indruk hebben gekregen, dat Duvnstee deze weg op wilde. Prof. F. D. heeft het verwijt van Romme in de „Volks krant" yan Woensdag niet op zich laten zitten. Reeds des Woens dagsavond bracht de „Maasbode" een tegen-artikel van F. D. en ook in een interview in de „Gel derlander" verweerde de hoog leraar zich tegen de verwijten van prof. Romme. F. D. noemt ze „verbijsterend" en weerlegt ze met citaten uit zijn artikelen. Het komt er op neer, dat prof. Duynstee splitsing in de katho lieke politieke gelederen verwer pelijk vindt, hij heeft, zegt hij, slechts willen wijzen op de ge vaarvolle mogelijkheden, welke de huidige situatie met zich brengt en betoogd, dat het pad der splitsing de problemen waar voor wij staan, aanzienlijk zou verergeren. En dan is er nog iets. Volgens prof. Romme heeft prof. Duyn stee in een vergadering te Heer len (voor de St. Adelbertsvereni- ging) openlijk en breed over de eventuele mogelijkheid van de oprichting ener nieuwe partij ge sproken. Prof. Duynstee ontkent dit stellig. Ik heb te Heerlen 'n nieuwe afzonderlijke partij met grote nadruk verworpen, zegt F. D„ „hoe groot ook soms de aan drang was, welke op ons werd uitgeoefend, om daartoe over te gaan". En tenslotte verwerpt F. D. de bewering, dat hij innerlijk bereid zou zijn, tot een dergelijke scheuring te willen overgaan, 'hij vindt die aantijging ongehoord. Zo zijn we in de totnogtoe over het algemeen hoogstaande dis cussie over de politieke en de organisatie van de K.V.P. plot seling beland in wat troebel vaarwater, waarin heel of half verkeerd overgebrachte bewerin gen als argumenten dienst gaan doen, tot bestrijding van stand punten van twee mensen, die beiden een opbouwende rel kun nen en moeten snelen in de dis cussie rond de K.V.P., een be langrijke zaak voor héél katho liek Nederland, waarin zeker dient te worden vermeden, dat een verwijdering, ook een per soonlijke verwijdering zou wor den in de hand gewerkt, waar eensgezindheid en gezamenlijke gerichtheid op een positieve op lossing dringende eis zijn. Wij hopen en vertrouwen, dat in de discussie over deze ern stige aangelegenheid dit scherpe polemiekje tussen Romme en Duynstee als een minder-geslaagd „tussenspel" zal kunnen worden beschouwd en.... afgedaan. Wij hebben de blik te richten naai en onze energie te besteden aan eensgezinde samenwerking, om uit de moeilijkheden te komen. Staat men wei zo ver van elkan der af, als soms uit de verschil lende beschouwingen schijnt? geweldig conflict kunnen uitbre ken, maar, en dat is uit de aard van de zaak een gunstige om standigheid, alle partijen schij nen zich daarvan bewust te zijn. Sommige diplomaten verklaar den niet zo pessimistisch gestemd te zijn als in het begin van dit jaar, maar zij wezen erop, dat zich op het internationale toneel niet veel afspeelt waarover men erg verheugd zou kunnen zijn. Niettemin gedragen de buiten landse diplomaten zich niet alsof ze somber en gedeprimeerd zijn. Nog geen enkele heeft opdracht gegeven tot het bouwen van een schuilkelder of daar ook maar "over gepraat. Zij blijven hun par tijen en recepties geven die niet minder genoeglijk schijnen als ooit tevoren en al plan nen maken voor de toekomst. WENEN, (AP). 's Wereld's oudste Displaced Person, een vro lijke babbelende Poolse weduwe van 105 j aar, is gisteren uit Oos tenrijk naar de Ver. Staten ver trokken. Zij werd vergezeld door haar enige zoon van 50 jaar met zijn vrouw en hun vijfjarig ge adopteerd dochtertje. De vestiging in Amerika heeft het gezin te danken aan de Duitse Katholieke Commissie voor Hulp aan Emigranten en de Internatio nale Vluchtelingenorganisatie. „We gaan op 25 Juni uit Mün- chen met het vliegtuig naar Ame rika", vertelde mevr. Paulina Wilsdorf aan verslaggevers. „Ik ben helemaal niet bang. Ik ver lang er naar. Het lijkt me veel beter dan met de boot te gaan." Nederlandse aannemers voor militaire werken naar buitenland? 's-GRAVENHAGE. Naar wij vernemen, bestaat de mogelijkheid dat Nederlandse aannemers in het buitenland met name in België, Frankrijk en Noord-Afrika, mili taire werken als de bouw van vliegvelden en hangars gaan uit voeren. Er worden daarvoor op het ogenblik onderhandelingen gevoerd. BIEDT NEDERLAND NOG TOEKOMST? De vraag of Nederland nog toe komst biedt zal op 23 en 24 Juni a.s. worden beantwoord tijdens een weekend, dat door de Volks hogeschool Drakenburgh in Baarn is georganiseerd. Dr. Delfgaauw van het Rijksplanbureau zal de industrialisatie behandelen, prof. W. Heere zal het agrarisch en het sociaal-culturele aspect onder de loupe nemen ept de heer Krielaars drs. zal nog enkele andere onder werpen behandelen. DE STRIJD IN KOREA TOKIO (A.P.) Geallieerde tankkolonnes trokken gisteren zonder veel tegenstand te ont moeten, door de „ijzeren drie hoek" naar het Noorden. Aan het Oostelijk front bood de vijand echter verzet. Patrouil les van de Ver. Naties drongen aan het Oostelijk centrale front door tot in de voorposten van de nieuwe rode verdedigingslinie ten Noorden van Yanggoe en In je. De situatie in de Oostelijke sec tor vormt een sterk contrast met de toestand in het Westen, waar enorme tanks gisteren vrijwel zonder tegenstand te ontmoeten, doorstootten tot in de meest Noordelijke punt van de drie hoek Pjonggang. Twee grote kolonnes van meer dan 100 tanks keerden gisteren avond op hun basis terug na een verkenningstocht ten Noorden van de geheel verwoeste stad te hebben gemaakt. NACHTMANOEUVRES BOVEN BERLIJN BERLIJN (A.P.) De Russi- sche luchtmacht in Duitsland is begonnen met over een uitge strekt gebied, o.a. de omstreken van Berlijn, nachtmanoeuvres te houden met straaljagers en bom menwerpers. Vijf vliegvelden, die binnen 'n straal van 48 km. van Berlijn liggen, zullen de manoeuvres des nachts op volle toeren doorwer ken. Gisterenavond zijn in Berlijn de eerste tekenen van deze ma noeuvres waargenomen, toen het gedreun van zeer hoog vliegen de straaljagers in het Noordwes telijke deel van de stad gehoord kon worden. JHR. VAN HOLTHE TREEDT AF ALS CHEF-STAF 's-GRAVENHAGE (ANP) Naar wij vernemen zal comman deur F. T. Burghard, tot voor kort hoofd van de afdeling Zee macht van de Nederlandse Mili taire Missie in Indonesië, binnen kort Schout bij Nacht A. de Booy opvolgen als commandant van smaldeel vijf. Schout bij Nacht de Booy volgt vice-admiraal jhr. C. E. van Hol- the op als chef-Marinestaf. Smal deel vijf, dat in de afgelopen we ken heeft deelgenomen aan de intergeallieerde vlootoefening „Progres" zal van 9 Juli tot 8 Aug. onder zijn nieuwe commandant een oefènreis maken langs de Noorse kust. Op deze reis zal een haven in Schotland worden aan gedaan. 6000 MAN TE LEGEREN IN LINGEN AAN DE EEMS Nederlandse militaire autori teiten zijn met vertegenwoordi gers van het Britse bezettings leger in Duitsland tot een accoord gekomen ten aanzien van de plaats waar Nederlandse troepen eventueel gelegerd zullen worden, nameMjk in Lingen aan de Eems. Een regimentsgevechtsgroep, ongeveer 60Q0 man. zou in Lingen gelegerd en geoefend worden. Na vier of acht maanden, afhankelijk van een diensttijd van zestien of twintig maanden zal de regiments gevechtsgroep door een andere worden afgelost. De opzet was op 1 October de eerste regimentsgevechtsgroep naar Duitsland te zenden. Deze datum zal waarschijnlijk niet aan gehouden kunnen worden. Indien door te hoge kosten geheel van legering in Duitsland afgezien zou moeten worden, zullen de zomer kampen te Oirschot en Stroe als opvangoorden worden ingericht. Te Heerhugowaard werd dezer dagen een monument onthuld ter herinnering aan de bevrijding. Onze foto toont het werk stuk van beeldhouwer Etienne: Christus met de Apostelen in de storm. Een monument, waarmee Heerhugowaard gunstig afsteekt bij het vele ziel- en smaakloze, dat aan „bevrijdings monumenten" langs onze wegen werd opgericht. VOOR DE EERSTE MAAL ABADAN (A.P.) Voor de eerste maal heeft Perzië gisteren olie van zijn zojuist genationali seerde olie-industrie aan de markt gebracht. De A.I.O.C., die nog steeds de raffinaderijen en olie-velden te Abadan exploi- teerd, heeft onmiddellijk meege deeld, dat zij met de aanbieding niets uitstaande heeft. Premier Mossadeq heeft giste ren wegens ziekte zijn redevoe ringen tot de Majlis afgelast. Vernomen wordt, dat de ener verende spanning van de strijd om de nationalisatie teveel van het hart van de 71-jarige pre mier heeft gevergd. Door het Bureau Zuid-Molukken in Nederland en de stichting „Door de Eeuwen Trouw" uit Eindhoven, zijn de laatste dagen opmerkelijke verklaringen afgelegd over Westerling en Sweerts en hun handelwijzen, die echter kennelijk zijn geboren uit rampspoed en kant noch wal raken. In deze geest sprak gister morgen de heer B. Boelhouwer, volgens een verklaring van Westerling, daterende 31 Januari van dit jaar, zijn gemachtigde en woordvoerder. De heer Boelhouwer, die giste ren uit Frankrijk is teruggekeerd, waar Westerling op het ogen blik „op doorreis naar een on bekende bestemming" vertoeft, gaf er een uiteenzetting van de rol, die de kapitein in de dezer BONN (A.P.). De Britse veiligheidsmaatregelen in Duitsland zijn verscherpt in verband met de verdwijning van de twee Britse diplomaten Maclean en Burgess. De Britse functionarissen zijn gewaarschuwd geen vertrouwelijke kwesties per telefoon te bespreken. Functionarissen, die gehuwd zijn met Duitse vrouwen, hebben niet langer toegang tot geheime documenten. Ambtenaren, die met Duitse een ons bevallen. vrouwen of andere onderdanen van ex-vijandelijke mogendheden willen huwen, moeten eerst toe stemming vragen aan het mini sterie van buitenlandse zaken. Mevrouw Donald MacLean, de in Chicago geboren echtgenote van de verdwenen Britse diplo maat MacLean, is gisteren van een dochter van zeven pond en Volgens moeder het en ziekenhuis maken dochter het goed. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft later medegedeeld, dat de nasporingen naar de twee ver miste diplomaten nog steeds voortduren. Toen hem gevraagd werd com mentaar te geven op de berich- ten, dat Burgess er openlijk communistische denkbeelden op na hield voordat hij in diploma tieke dienst trad, en toch de nor male controle op politiek be trouwbaarheid van het ministe rie van buitenlandse zaken pas seert, antwoordde de woordvoer der, dat Burgess op zijn politieke betrouwbaarheid getest was, voor hij in de permanente staf van de buitenlandse dienst werd be noemd. De Moskouse bladen brachten gisteren voor het eerst berich ten over het verdwijnen van de twee Britse diplomaten, Donald MacLean en Guy Burgess. Er werd geen commentaar bij ge leverd. ENGELSE INVALIDEN EN PUTTENSE OUDEN VAN DAGEN DEFILEREN VOOR H.M. DE KONINGIN Donderdagmiddag hebben een groep in validen, die deelne men aan de Rallye van Zutphen en een groepje ouden van dagen uit Putten voor H.M. de Koningin op het paleis te Soestdijk gedefileerd. Na het défilé boden de heer en mevr. v. d. Broek- Tomassen een grote doos Puttense Moppen en een mandje eieren, dat volgens oud ge bruik met een zak doek was bedekt, aan H.M. Koningin Julia na aan. De foto bo ven toont enige En gelse deelnemers aan de Zutphen-Rallye tijdens het défilé voor het paleis. De onderste foto toont H.M. de Koningin met het echtpaar v. d. Broek-Tomassen na de overhandiging van het geschenk. GOUDA Op de gisteravond gehouden slotbijeenkomst van de Rode Kruis-campagne 1951, te Gouda, heeft de directeur van het Nederlandse Rode Kruis, de heer A. van Emden, medege deeld, dat het landelijke resul taat van de afgelopen Rode Kruis-campagne waarschijnlijk een millioen gulden zal bedra gen. Kota Inten, Djakarta-Rotter dam, 14 Juni 100 mijl Z.W. Westpunt Kreta. Sibajak, Rotterdam-Sydney, 13 Juni 300 mijl ten Z. Melbourne. 14 Juni aldaar verwacht. Langkoeas, Djakarta-Rotter- dgm. 17 Juni te Rotterdam verwacht. Tabinta, Djakarta-Amsterdam 13 Juni van Point Sudan Grote Beer, Amsterdam-Syd ney, 13 Juni 300 mijl N.N W. Diego Garcia. Roebiah, Djakarta-Amster dam, 13 Juni van Djakarta naar Aden. Goya, heden Vrijdag 15 Juni te ongeveer 12 uur te Hoek van Holland, ontscheping 15.30 uur te Rotterdam. Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta-Amsterdam, pas seerde 14 Juni Kaap Bon. Volendam, Rotterdam-Quebec 14 Juni te Le Havre, 23 Juni te Quebec verwacht. dagen ontknoopte „Ambon-affai- re" heeft gespeeld; op de grond van bepaalde gegevens over de S.S.-er Pierre Marie Sweerts, meende hij tot de conclusie te mogen komen, dat deze een En gelse spion is. Drie maanden na zijn aankomst in Brussel het vorig jaar No vember heeft een vertegen woordiger van de R.M.S., de heer Pulhoupessy, Westerling gepolst of hij bereid zou zijn Ambon te helpen. Hierover zijn enkele besprekingen gevoerd, die later werden doorkruist door een contact, dat een tweede groep met de kapitein opnam. Op de tweede bespreking met deze laatste groep maakte Westerling kennis met de zich t.oen Dubois noemende Sweerts. Hij zou een lening kunnen aangaan ten be drage van tweemaal 94.000 Bel gische francs en heeft deze ook inderdaad ontvangen en er een ontvangstbewijs voor getekend. Naar Tanger Niettegenstaande het charman te optreden van Sweerts, die hem werd voorgesteld als minis ter van oorlog van de republiek der Zuid-Molukken, moet Wes terling al in het begin van hun kennismaking hebben gevoeld, dat er iets niet klopte. Zo sprak Sweerts zich verschillende malen tegen. Op verzoek van de zich nu weer van Donk noemende Sweers, is Westerling op 31 Ja nuari van dit jaar, nadat het gemaakt. vertrek driemaal is uitgesteld, in gezelschap van zijn adjudant Colson en Sweerts zelf uit Brus sel naar Tanger vertrokken. Juist voor zijn vertrek werd Wester ling medegedeeld, dat zijn pas niet zou worden verlengd. Te vens werd hierbij opgemerkt, dat de Belgische autoriteiten in dit feit geen aanleiding zagen. Wes terling het verdere verblijf in het land te ontzeggen. (Vervolg pag. 3) TIEN DAGEN VOOR PUBLICATIES IN „TROUW" 's-GRAVENHAGE. Van be voegde zijde wordt bevestigd dat reeds tieii dagen voor het ver schijnen van de publicatie van 't dagblad „Trouw" inzake de moei lijkheden van het bureau Zuid- Molukken en de Stichting „Door de eeuwen trouw" aan de Neder landse hoge commissaris in Indo nesië. de heer Lamping, is ver zocht de inlichtingen waarover de Nederlandse regering met betrek king tot deze kwestie beschikte, aan de Indonesische regering door te geven. WIELRIJDER GEDOOD 's-GRAVENHAGE Gister avond gleden op de hoek van de Grote Marktstraat en de Luther se Burgwal te 's-Gravenhage van een vrachtauto enige geperste balen oud papier (ieder pak weegt pl.m. driehonderd kilo gram). Een wielrijder, de 36-ja- rige A. M. M. G„ wonende aan de Nijkerklaan, werd door de vallende balen getroffen. Hij werd vrijwel onmiddellijk ge dood. Tegen de vrachtautobe stuurder werd procesverbaal op- LONDEN (Reuter). De Britse onderzeeboot „Affray" die in April j.L met 75 man aan boord in Het Kanaal verloren ging, is gevonden, ongeveer 75 km ten zuid-westen van de plaats, waar zij onder water was gegaan. De zee is op de plaats, waar de „Affray" gevonden werd, zeventig meter diep. Men zal het v/rak vermoedelijk moeilijk vlot krijgen. Het eerste spoor van de „Af fray" werd gevonden met behulp van een hydrophoon van een der opsporingsschepen. Het wrak ligt ongeveer 105 kilometer ten Oos ten van de vuurtoren van St. Catherine, gelegen op het Zui delijkste punt .van het eiland Wight. De schepen en vliegtuigen, die aan de opsporing hebben deel genomen, moeten de eerste da gen van het onderzoek herhaal de malen boven het wrak heb ben gekoerst. Donderdagavond daalden ver scheidene duikers af om te zien, of het mogelijk is het vaartuig naar de oppervlakte te brengen. 4000 mannen en vrouwen in Luchtwachtdienst •s-GRAVENHAGE. - De Lucht wachtdienst, een korps ten be hoeve van de luchtverdediging, zal voorlopig 3 tot 4000 duizend vrijwilligers tellen, waarvan het grootste deel vrouwen. De vrou welijke vrijwilligers zullen wor den ingedeeld bij het V. H. K„ de mannelijke bij de Nationale Reserve, echter met de aanteke ning dat zij bij gevechtsacties niet mogen worden ingezet. Zij verrichten hun werk onder moeilijke omstandigheden. Tenge volge van stromingen aan de op pervlakte en onder water kan iedere duiker slechts 20 minuten onder water blijven. Zoals alle duikboten van de A- klasse was de Affray uitgerust met een snuiver-apparaat, dat de boot in staat stelde gedurende lange tijd onder water te blijven, mits niet te diep gedoken werd. DJAKARTA (A.P.) Het In donesische leger is gisteren be gonnen in Djakarta en naaste omgeving verscheidene van de 950 politieke gevangenen, die reeds vrijgelaten waren, opnieuw te arresteren. De eerste die weer gearres teerd werd was de bendeleider Chairul Saleh. Tengevolge van dit optreden van het leger is de politieke spanning en verwarring in de Indonesische regering nog toegenomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1