Verhoging van de productie beperking van het gebruik Moh. Yam in zou aftreden als minister van Justitie Sweerts trachtte geld te slaan uit kwestie-Ambon Oud-commandant Oldebroek komt er nog genadig af en Jlo55e/3(aadje* OOK IN DE LANDBOUW: Minister Mansholt teleurgesteld over actie tegen credietbeperking Mutatie in Indonesisch kabinet? IIppé Westerling in Tanger Militaire oefening in groot verband? Duits ambassadeur in Nederland Afschuwelijk ongeval te Lutjewinkel Hoge Commissaris naar Nederland De minister van landbouw en voedselvoorziening, Z. Exc. S. L. Mansholt, heeft gisterenmiddag te Utrecht op een vergadering van de Stichting voor Nederlandse Zelfstandige Handel en In dustrie, sprekend over de algemene economische situatie waarin Nederland verkeert, zijn teleurstelling uitgesproken over de actie, die thans onder de werkgevers wordt gevoerd tegen de recente regeringsmaatregelen, welke een algemene credietbeperking beogen. Het gevaar van deze actie zag de bewindsman vooral gelegen in het feit, dat de actie princi pieel wordt gesteld. De minister wees erop, dat de loontrekkenden en gesalarieerden van ons volk een niet gering offer brachten bij de reële loondaling van vijf procent, echter in de overtuiging dat hun voorbeeld door het overi ge deel van het volk zou worden gevolgd. Indien thans het be staande goede overleg tussen loontrekkenden en werkgevers zou worden verstoord door de houding der laatsten ten opzichte van de noodzakelijke regerings maatregelen, zou het gevaar ont staan, dat de eenmaal aangeno men politiek niet zou kunnen worden uitgevoerd. Minister Mansholt, die in de aanvang van zijn rede tot de conclusie was gekomen, dat de Nederlandse economie tengevolge van de ontwikkeling van de in ternationale verhoudingen, op losse schroeven is komen staan, legde er de nadruk op, dat alleen in verhoging der productie te zamen met een beperking van het gebruik ons behoud is gele gen. Een van de maatregelen om gebruiksbeperking te bereiken is de besnoeiing van de overheids uitgaven, waarbij ook de land bouwbegroting niet gespaard kan blijven. Het toekomstig landbouwbeleid zal daarom beïnvloed worden door de huidige maatschappelijke en economische toestand en de minister deed een beroep op alle bedrijfsgenoten in de land- en tuinbouw aan dit beleid mede werking te verlenen. Hoge productie oer H.A. Als eerste onderdeel van dit beleid noemde minister Mansholt de verschuiving van het bouw plan, zodat die producten worden geteeld met een hoge productie per hectare. Het streven zal er op gericht moeten zijn de totale productie van binnenlandse voe dermiddelen zo groot mogelijk te maken. Reeds thans is bereikt, dat de import van buitenlands veevoeder aanzienlijk is gedaald, (in indexcijfers uitgedrukt van 100 naar circa 70), terwijl daar entegen het verbruik sterk is toegenomen (indexcijfers: 100 naar 104). Er is dus reeds een verschuiving merkbaar van im portvoeder naar eigen binnen- ZUID-SLAVEN MOGEN NIET NAAR OOSTENRIJK Het Zuidslavische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft met betrekking tot de landen wedstrijd OostenrijkZ.-Slavië, vastgesteld voor 17 Juni a.s. in Wenen, in een telegram aan de Oostenrijkse Zwembond meegedeeld, dat het uit 36 personen bestaande Zuid- Slavische gezelschap niet kon vertrekken wegens „onverwachte omstandigheden". In Oostenrijk schrijft men de maatregel toe aan de weigering van acht leden van een zwem ploeg uit Belgrado om, na een te Innsbrück gehouden wedstrijd, naar Z. Slavië terug te keren. TWEE JAAR ACHTER SLOT WEGENS OVERVAL De Haarlemse Rechtbank heeft de Beverwijker R. J. Z., die er van beschuldigd werd op 23 Maart van dit jaar een overval gepleegd te hebben op de Beverwijkse bloemenventer P. Amersfoort, veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf. Z. bekende de slaap kamer van de venter te zijn bin nengeslopen met het doel een portefeuille te stelen, die onder het hoofdkussen van A. lag. Toen deze wakker werd heeft Z. zijn slachtoffer met een koevoet op het hoofd geslagen, waardoor de venter ernstig werd gewond. De eis was drie jaar gevange nisstraf. Twaalf afgevaardigden van Padvindsters- en Gidsenorga- nisaties in Europa brengen een bezoek aan de Verenigde Staten, waar zij kennis zuilen maken met verschillende plaatselijke padvindstersqroe- pen. Hier zien wij de twee Nederlandse vertegenwoordig sters, mejuffr. Wildschut (links) en mej. J. v. d. Wouw aan boord van het s.s. „Ame rica" bij aankomst in New- York. lands voeder. De minister wees in dit verband op het wonderlijk prijsverloop der binnenlandse granen, tengevolge van de grote, vraag. Hij achtte het daarom waarschijnlijk, dat nog in de loop van dit jaar maatregelen genomen zullen moeten worden om de prijzen van de Nederland se voedergranen te drukken. Voorts zullen de landbouwers gestimuleerd worden tot beter en intensiever grondgebruik. Tengevolge van een belangrijk gebruik aan kunstmeststoffen Nederland heeft het hoogste kunstmestgebruik ter wereld is de graslandproductie en het producerend vermogen van de veestapel reeds toegenomen. Als derde onderdeel van het landbouwbeleid noemde de mi nister het stimuleren van de landbouwvoorlichting en het landbouwonderwijs. In verband hiermede sprak de bewindsman over de financiële moeilijkheden, waarin een aantal instituten, die voor de ontwikkeling van land en tuinbouw van belang zijn, verkeren. De overheid heeft zich steeds het lot van deze instituten aangetrokken, waarin krachtens de aard van stichting dezer in stellingen, ook het particuliere leven geïnteresseerd moest zijn. De belangstelling, die echter van deze zijde kwam heeft zich op alle facetten van deze instituten, behalve echter op de financiële, gericht. De minister deed thans de suggestie, dat ook wat betreft de financiële bijdragen aan re search- en ontwikkelingswerk van bedoelde instellingen tussen regering en particulieren een fifty-fifty-samenwerking zal ko men. DJAKARTA, 14 Juni (Aneta). Het aftreden van mr. Moh Yamin als minister van Justitie uit het zes weken oude kabinet-Sukiman werd Donderdagochtend in poli tieke kringen te Djakarta zeer waarschijnlijk geacht. Het aftreden van de partijloze minister Yamin zou een gevolg zijn van de kwestie over de vrij lating van 950 politieke gevange nen, waarover sedert het einde der vorige week in het parlement en de pers een levendige discus sie heeft plaats gevonden. De Indonesische bladen bericht ten Maandag en Dinsdag, dat er van legerzijde bezwaren beston den tegen de bij de vrijlating ge volgde procedure. On een Dins dag uitgegeven communique van de minister van Defensie werd verklaard, dat de procedure een interne kabinetskwestie was en gezegd, dat de lijst van in vrij heid te stellen personen niet was gebaseerd op het oordeel van de procureur generaal. In een Donderdagmiddag uit gegeven communiqué van de regering wordt nu aangekondigd, dat bij het regeringsantwoord op de algemene beschouwingen in het parlement in tweede termijn, dat Vrijdag zal worden gegeven, mededelingen zullen worden ge daan over „mutaties in het ka binet". Minister Yamin heeft Donder dagochtend een bezoek gebracht aan president Sukarno. WEER EEN ZONDAGS- RIJVERBOD? Blijkens de Memorie van Ant woord op 't Voorlopige Verslag der Eerste Kamer over de begro ting van Verkeer en Waterstaat, overweegt minister Wemmers op nieuw een Zondagsrijverbod in te stellen in het kader van andere versoberingsmaatregelen. Het Amerikaanse vliegkampschip „Philippine Sea" is uit de Koreaanse wateren, waar het gedurende bijna een jaar aan de gevechtsoperaties heeft deelgenomen, in de thuishaven, San Francisco' teruggekeerd. De reusachtige oorlogsbodem vaart onder de brug in de haven door. Op het vliegdek staat de bemanning zodanig opgesteld, dat zij de codeletters van het schip vormt. De Krijgsraad te Arnhem heeft overste C. T. N., geschorst com mandant van het artillerieschiet- kamp Oldberoek veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van vijf maanden en 1 week voorarrest. En ontslag uit de militaire dienst met behoud van de bevoegdheid bij de gewa pende macht te dienen. De audi teur-militair had drie jaar ge ëist, zomede ontslag uit de mi litaire dienst. De Krijgsraad achtte bewezen: het in vereniging met sergeant kok L. wegnemen van levensmid delen, het in geschenke aanne men van levensmiddelen van ge noemde sergeant, wetende dat deze door misdrijf waren ver kregen en het toelaten als meer dere, dat een mindere misdrijven pleegde door wederrechtelijke toeëigening van levensmiddelen, het opdragen van werkzaamheden aan minderen van een aangele genheid vreemd aan de belangen van de dienst door een boot te laten vervoeren en repareren door militairen. Ook werd bewe zen geacht het laten doen van werkzaamheden met bulldozers ten behoeve van derden en ver duistering van benzine, doch een en ander moet volgens de Krijgs raad worden beschouwd als een vergrijp tegen de krijgstucht en niet ais een misdrijf. Het in voor raad hebben van munitie en wa pens achtte de Krijgsraad wel be wezen, doch niet strafbaar. Niet bewezen werd geacht: het zich wederrechtelijk toeëigenen van een bedrag van f 3.426.41 aan cantinegelden en de tenlaste ge legde oplichting van de broer van een overleden wachtmeester K., voor een bedrag van f 2.902.36. NEDERLAND GAAT TRAINEN OP S 14 's-GRAVENHAGE.' Ten be hoeve van de opleiding voor straaljagers zgl de Nederlandse luchtmacht een aantal van de door Fokker ontworpen straalja ger-trainers S 14 aankopen. Dit oefenvliegtuig heeft bewezen in bedrijfskosten veel goedkoper te zijn dan de Meteors. DE HERZIENING VAN DE MELKPRIJS .'s-GRAVENHAGE. In een brief aan de minister van Land bouw heeft het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw medegedeeld, dat bij een herzie ning van de melkprijs naar zijn mening de reeds jaren gevolgde regelen gehandhaafd moeten blij ven. Men acht het juist voors hands bij herziening van de ba sisprijs voor melk in dit jaar (tot 3 November) de jongste loonsver hoging onverkort door te bere kenen, temeer, waar deze garan tie eerst tot gelding wordt ge bracht, wanneer de gemiddelde uitkomsten van de melkveehou ders dalen beneden een redelijk geacht minimum. (Vervolg van pag. I Op 1 Februari, 's avonds om hall zeven, arriveerde het gezel schap in Tcmger, waar Westerling volgens een afspraak met Sweerts# slechts enkele dagen zou blijven om dan door te reizen naar een op dat moment nog onbekende bestemming. De volgende dag keerde Sweerts naar Brussel terug met een vliegtuig waarvan zich onder de bemanning o.m. de ex-parti culiere piloot van Churchill bevond. Hij beloofde nog er voor te zullen zorgen, dat Westerling binnen vijf dagen zou door reizen. x Hij was van mening, dat Sweerts hem wilde isoleren; een wig dus drijven tussen hem en zijn vrienden. Dit was zoveel gemakkelijker omdat ieder ver der contact via Sweerts zou moe ten lopen. Zes dagen na de te rugkeer van Sweerts was er Westerling nog niets bekend van een vertrek uit Tanger. Op 10 Februari begon hij echter te vre zen dat zijn verblijf er niet lan ger veilig was. Een vrees, waar van hij op 12 Februari de beves tiging kreeg. Een nerveuze Sweerts arriveer de op 13 Februari eindelijk toch in Tanger, nu in gezelschap van een Australiër, die de heer Boel houwer ons slechts voorhield als mr. X. In verband met een on derzoek, dat rond hem aan de gang is. Sweerts noemde Wester - ling's verblijf in Tanger zeer ge vaarlijk en vreesde tevens voor zijn eigen veiligheid. Westerling moest maar onmiddellijk vertrek ken naar Frankrijk. Op 17 Febr. vertrokken Sweerts en mr. X samen per vliegtuig naar Europa. Sweerts kwam in Brussel aan, maar mr. X was onderweg ver dwenen. Er is geen bevestiging van gekregen tot op heden, maar er wordt min of meer aangeno men', dat de Australiër in Cannes is vermoord. Een uitgebreid on derzoek is hiernaar ingesteld, echter zonder resultaat. Westerling is op 17 Februari naar Marokko vertrokken, we derom vergezeld van zijn adju dant Colson. In Brussel kwam men er niet lang daarna achter dat Sweerts eigenlijk iets heel anders in zijn schild voerde, dan van hem werd verwacht. Zonder gevaar meende hij de groepen 1 en 2 tegen elkaar te kunnen uitspe len. Hij wist over Westerling de gruwelijkste dingen te vertellen en hetgeen hij over diens vrien den zei, was nu ook niet bepaald vleiend. In Nederland werd dan ook sterk de indruk gewekt dat Sweerts de zaak saboteerde en op 10 Maart werden de contacten met hem verbroken. Westerling zelf heeft zich met de aankoop van wapens, radio-zenders en -ontvangers en vliegtuigen nim- DE WEINIG KIESKEURIGEN Er is heel wat te doen, over de zaak-Sweerts, door anderen de zaak der Zuid-Mol ukken, door weer anderen weer an ders genoemd. Men weet dat het, in het kort ge zegd, hierop neerkomt, dat mensen, die zich voor Ambon en voor de Am bonezen interesseren, op een of andere wijze de medewerking hebben verkregen van mensen, die tot de groep der Wei- nig-Kieskeurigen gere kend kunnen worden. Dat zijn lieden, die, ge zegend of behept met bepaalde vermogens, welke als „gewiekst" ple gen te worden aangeduid, de hand hebben in aller lei duistere zaken. De zaak-Sweerts of hoe men het dan wil noemen, is er een kenschetsend, eigenlijk verontrustend voorbeeld van. De vraag is, of deze kwestie, min of meer commentarië rend, op serieuzer plaat sen in dit blad behandeld moet worden, maar de toelichting in een blad, dat het hier eigenlijk om een operette-achtig geval gaat, zou wel een reden kunnen zijn, om het ook een beetje „los" te be handelen. Hoewel onze regering, bijzonder er op uit is om lief te doen te genover de machthebbers in Indonesië, en de zaak serieus in de minister raad behandeld. Ook kan niet worden ontkend, dat de bijzonderheden over de internationale wapen smokkel en de interna tionale valse paspoorten centrale een achtergrond van zware ernst openba ren. Maar de eerste bij zonderheden deden wel grappig aan. Over een enorme afstand van ik weet niet hoeveel kilo meter zouden een paar lieden een opstand in Ambon organiseren, met medewerking van be ruchte lieden uit de in ternationale wereld der Weinig-Kieskeurigen. Merkwaardig is, dat de een voor de ander zich nu vrijpleit, of, zoals dat deftig heet, van het ake lige geval „distancieert", wat wil zeggen, zich te rugtrekt en de schuld van zich afgooit, om die in sommige gevallen op anderen tracht te schui ven. Dat is trouwens overeenkomstig de code der Weinig-Kieskeuri gen! De mededelingen in „Trouw", waarvan in elk geval is komen vast te staan, dat ze met een korreltje zout te nemen zijn, konden erop wijzen, dat men, door aan de zaak een bepaalde draai te geven, om politieke redenen de anti-revolu- tionnaire wereld van de affaire wil losmaken. Sweerts, de terdood- veroordeelde SS-er, die nu ln beroep voor de 'Krijgsraad in België komt, heette goede sier te maken van de gelden voor de Ambonezen, maar een ander vertelt weer net zo geloofwaar dig, dat de man nooit rookte en nooit dronk, wat beide attributen van de goede sier plegen te zijn. Sweerts is een man van de Engelse geheime dienst, die nu in Perzië zit, om zich in de olie te verlustigen, beweerde 'n ander weer, maar men weet uit officiële bron nen te vertellen, dat de man in Antwerpen vast zit en niet voor de En gelsen werkte, hoewel hij wel beschikte over offi ciële Britse papieren, die hij dan weer op de be kende manier der Wei nig-Kieskeurigen te pak ken zou hebben gekre gen. De directeur van de Nwe. Haagse Crt., die blijkbaar over meer vrije tijd beschikt dan naar onze ervaring kranten directeuren plegen te hebben, deed met het Ambon, spelletje mee en had de hand in de finan ciële regelingen, hetgeen wel aanleiding is tot de verzuchting: Schoenma ker, hou je bij je leest.... Volgens de één bestaat de wapensmokkel hierin, dat in het vliegtuig, dat radiozenders voor de we- reldpropaganda naarAm- bon zou brengen, zich zes karabijnen bevonden, om incidenten in de jungle eventueel te bedwingen. De voorzitter van de stichting Door de Eeuwen Trouw maar „eeuwig duurt zo lang"! vertelt dat als er op naam van die stichting aan illegale actie is gedaan, dit hui ten de stichting door in dividuele personen is ge schied.... En dan is er nog het bureau der Zuid- Moiukken, de feitelijke operette-republiek der Ambonezen e.d. in Den Haag, die in dezelfde geest verklaringen doet. hoewel een der Am- bon-relaties, of waren 't er twee, met revolvers naar Brussel gling, om op directe wijze af te re kenen met Sweerts, van wiens antecedenten men op de hoogte was geko men, en die men ervan verdacht, met Westerling samen, het geld te heb ben opgemaakt. Maar er staat ergens in België nog een vliegtuig, en er zijn hier en daar nog wapens voor Ambon of voor wat anders. En dan is Sweerts nog gezien in de zaak- Schallenberg, en er is 'n pas van een politieman ten tonele verschenen, welke politieman ook een rol gespeeld heeft in de affaires van Velsen e.a. VAN VELE KANTEN heeft men hulde gebracht aan de minister van Buitenlandse Zaken, voor het intrekken van de veel-becritiseerde maatregel betreffende de paspoorten, welke wij verleden week hier even op de korrel hadden genomen. Het was inderdaad een vreemde zaak, dat in een tijd van opbloeiend internationaal verkeer, dat zeker zijn bezwaren, maar ook zijn voordelen heeft, nieuwe belemme ringen in de weg gelegd werden aan internationale reizen en toerisme. Men herinnert zich nog wel, dat wij verleden week gewezen hebben op het commentaar van de „Waarheid", die er politiek achter zocht, in verband met de indeling van de landen achter het ijzeren gordijn, in een aparte groep. Maar moesten dan de vele goeden op die manier om een paar kwaden lijden? Vertelde een krant niet deze week, dat een directeur van een wereldconcern al de ervaring opdeed, dal een jongeman achter een loket aan hem vroeg, of hij het doel van zijn reis eens duidelijk wilde maken?! Enfin, de zaak is voorlopig opgeschort en er is, op aarde, meer vreugde over de minister, die een fout erkende, dan over al die andere ministers, die nog nooit een fout gemaakt hebben Men ziet, dat er in deze zaak van SweertsAm- bonDoor de Euwen Trouw e.a. heel wat zit. Tussen de operette ver schuilt zich de ernst. De achtergrond is luguber. Een Augiasstal met in ternationale vertakkin gen en filialen, waarte gen niemand opgewassen schijnt KAPITALIST De Italiaanse commu nist Berardelli, secretaris generaal van de Vakbond voor het Amusementsbe drijf, heeft met een paard ingeschreven voor de be faamde Engelse paarden rennen de Royal Ascot 1951, Desgevraagd, hoe dit te rijmen viel met zijn communistische overtuiging, antwoordde de man, dat hij in een kapitalistisch land leeft en dus zich moet aanpas sen De leden van de amusante vakbond zullen van dit smoesje wel het hunne denken, als ze ten minste nog dénken kun nen. Volgens de commu nistische doctrine wordt er voor de massa gedacht, niet waar. VOLLEDIG SUCCES De nieuwe atoomproe- ven op Eniwetok zijn, volgens de deskundige rapporten, een „volledig succes" geweest. De nieuwe bom is vijfmaal zo sterk als wat totnog toe gepresteerd is. „Alle leven was weggevaagd." Waarlijk, een succes om op te roemen. Maar, gelukkig, de geleerde waarnemers waren twee en een half uur later weer in staat om tot op 750 meter 't eiland weer te naderen, zonder ge vaar voor hun leven. Zij zullen even later wel helemaal aan land ge gaan kunnen zijn om de restjes op te vegen. Dat wordt mede als het suc ces van de opzettelijke explosie genoemd. Het is inderdaad een succes om trots op te zijn RODE KUNST Nogal kras maar veelal juist, heeft prof. de Quay, commissaris van de Koningin in Noordbrabant, gezegd, dat de kunst, met name het toneel en de litera tuur, overwegend rood zijn en dat Amsterdam een rood kunst-centrum is. terwijl hij berekende, dat het overgrote deel van de Overheidssubsi dies voor de kunst naar de grote steden gaat. Hij waarschuwde niet ten onrechte voor de gevolgen van deze een- zijdig-gesteunde en een zijdig geestelijk ge oriënteerde kunst er» voor de „infiltratie", welke zij in andere ge westen zou kunnen doen gelden. Het is een aspect van de over heidsbemoeienis met de kunst, dat niet ver waarloosd mag worden. De rode radio propa geert trouwens dat de cultuur in het alge meen in handen van de overheid moet zijn. Overal tracht het socia- lisatiemonster zijn slag te slaan. Misschien valt- er nog wel eens te overdenken, hoe het kon gebeuren, dat die rode politiek zoveel armslag kreeg. Er wa ren na de bevrijding, ook heel dicht in de omgeving van prof. de Quay, mensen, die alle heil verwachtten van de doorbraak, zonder dat ze in de gaten hadden, dat die doorbraak een platform zou zijn wat ze geworden is voor het socialisme! En daar plukken we nu overal wrange vruchten van. PAL STAAN Toch moeten we pal staan voor de goede verhouding in de kunst en de cultuur in het al gemeen. „Kunst is geen overbodige luxe", zei de befaamde kunstenaar Jan Engelman, die een toespraak Hield te Utrecht. En hij wees er od. dat de tijd van de rijke lieden die vee] geld over hadden voor diverse kunstuitingen, voorbij is, omdat de hoge belastingen de ge- fortuneerden „uitbe nen". Dat zei Jan En gelman natuurlijk niet maar het kwam er op neer. En nou vindt En gelman, dat de Over heid de kunstenaars in het lever» moet houden. Hier ziet men weer de omgekeerde wereld, de koude socialisatie heet dat, van de cultuur. Na tuurlijk delen wij de mening dat kunst en cultuur wel luxe. maar g_een ..overbodige" luxe zijn, en dat de Overheid zich ervoor moet inte resseren, maar wij moe ten toch oal staan voor de gezonde leer en de gezonde denkbeelden op dit punt. v POLITIEK JACHT? De vorige week heb ben we iets gezegd over de deining in Grieken land. waar een generaal wilde aftreden. wat niet naar de zin was van Amerika, dat nogal wat voor de Grieken doet. Toen ging de hele hofhouding er van door, omdat ze ruzie had met de generaal. Nu is de regering van Venizelos in crisis, omdat de ko-, ning het jacht niet wil hebben, dat voor hem gebouwd is, en dat een te grote hap vergt uit de dollarpot, en dit er gert weer de Ameri kaanse voogden. Wat is het lastig als je arm bent. Maar ook wordt gemeld, dat het bezit van dit jacht een lieve- lingswens van de koningin was! Venizelos heeft voorgerekend, dat het gebruik van dit jacht goedkoper is dan dat van de torpedo jager, waarvan de ko ning zich nu bedient. En hij heeft gezegd, dat hrj de volle verantwoor delijkheid van de zaak op zich neemt. Is dat ordinaire politiek of ridderlijkheid tegen over een vorstin? In het land der klassieken mag men toch ook nog wel iets edelers veronder stellen! SCHUILKERKEN De periode van de schuilkerken zijn wij voorbij. Wij hebben ge lezen. hoe het in die tijd toeging en dat onze voorouders zware belas tingen moesten betalen voor hun clandestiene kerken. Die tijd her leeft nu achter het ijze ren gordijn. Wie ge doopt wil worden, moet 1000 roebel betalen, in Estland, en 1500 roebel voor het vormsel. Ver moedelijk verstaat men dit onder „vrijheid van godsdienst" in de rode satellietlanden GEEN KLASSEN... Klassen zijn er in die rode landen niet, vertel de vriend Wagenaar in de Tweede Kamer bij de behandeling van de zaak - Finsterwolde. Maar eer» dame, die clandestien uit Dresden, Oost-Duitsland wist te ontkomen, vertelt, dat er in de winkels vrije en niet-vrije goederen zijn, dus wel en niet op de bon. Een soort er kende zwarte handel dus naast de distributie. Luxe, mooie dingen zijn alleen maar vrii te krij gen er» dus duur! En de vrije spullen waren mooier dan de gedistri- bueerden. Er zijn hele vrije en hele niet-vrije winkels. De vrije zijn alleen voor de rijken. De vrouwen met ge rantsoeneerde kousen kijken met jaloerse blikken naar haar ,.ka- meraadskes". die nylons kunnen kopen. Ook zijn er vrije en niet-vrije restaurantsNeen, de ware paradijselijke toestand is er onder de communisten ook niet. mer bemoeid. Dit was het werk van Sweerts, de handige jongen en minister van oorlog. Het vertrouwen dat Westerling in hem stelde nam echter der mate af, dat op 30 Maart zijn ad judant Colson naar Brussel ver trok om in Nederland en België een onderzoek in te stellen. Én kele uren na zijn aankomst heeft de heer Boelhouwer met deze Colson een onderhoud gehad. Het was toen duidelijk dat Sweerts in de eerste plaats Westerling en zijn Nederlandse opdrachtgevers bedroog en dat hij bovendien nimmer het plan heeft gehad Am- bon daadwerkelijk te helpen. In die tijd was het echter nog niet bekend dat Sweerts Sweerts was. Een onderzoek naar zijn antece denten bracht echter voldoende aan het licht. Zijn dienstname bij de SS in Nederland, zijn activi teiten tijdens de Duitse bezet ting hier en in België kwamen nu opnieuw aan de dag. Tevens echter dat hij in 1944 openlijk zijn diensten aan de Engelsen heeft aangeboden. In 1946 is Sweerts in Nederland gearres teerd. Anderhalf jaar later werd hij op verzoek van Engelse „autoriteiten" weer op vrije voe ten gesteld. In Engeland waar naar hij na zijn vrijlating ging, werd hij kapitein van een kotter, totdat hij op een goede dag aan de Wassenaarse Slag aan de grond liep. Daarop verdween hij op nieuw uit het oog. VOLGEND JAAR: 's-GRAVENHAGE. Volgend jaar zal ons leger een militaire oefening in groot verband hou den. De laatste herhalings-oefe- ningen van Indonesië-veteranen, die na de mislukking van de oefening „Crescendo II" tot batal jonsniveau beperkt bleven, heb ben een zodanig gunstig verloop gehad dat zij beschouwd kunnen worden als de basis voor de gro tere oefening in 1952. Ter voor bereiding van deze oefening, die ongeveer een maand zal duren, zullen dit jaar nog enkele staf- kwartieren voor herhalingsoefe ningen opgeroepen worden. Voorts zullen huidige en toekomstige di visie-commandanten enige tijd bij Engelse en Amerikaanse staven in Duitsland worden ingedeeld ten einde het specifieke stafwerk te bestuderen. 's-GRAVENHAGE Het be sluit van de benoeming van dr. Karl Dumont tot ambassadeur van de federale Duitse republiek bij het Nederlandse hof, is thans door bondskanselier Adenauer ondertekend. Dr. Karl Dumont werd in Oc tober van het vorig jaar tot con sul-generaal van de federale Duitse republiek in ons land be noemd. 20-JARIGE STORTTE 16 METER OMLAAG (Van onze verslaggever) Door onopgehelderde oorzaak is de 20-jarige Swinkels wonen de aan de J. Giijnisweg te Heer- hugowaard vanaf de 16 meter hoge steiger rond de in aanbouw zijnde uitbreiding van de Zui velfabriek Lutjewinkel gevallen en na een half uur ter plaatse aan de bekomen kwetsuren be zweken. Niemand heeft het ongeval zien gebeuren. De jongen, een jeugdig metselaar, had juist aan een kameraad geroepen om de bezem naar boven te hijsen. Bij na op hetzelfde moment renden de mannen beneden uiteen op het geluid van omlaag vallend materiaal. Tussen planken en stenen kwam de jongen aan de voet van de steiger terecht waar hij met diverse gebroken lede maten bleef liggen. Na nog in volkomen verstaanbare taal met de omstanders, waaronder zich ook zijn vader bevond, te heb ben gesproken, gaf hij op dezelf de plaats de geest. De politie heeft zijn stoffelijk overschot in beslaggenomen. De Nederlandse Hoge Commis saris te Djakarta, de heer Lam ping, -is voornemens om met zijn echtgenote half Juli naar Neder land te vertrekken voor een ver blijf van ongeveer een maand. De heer Lamping zal in Neder land overleg plegen met de re gering. BOERENLEENBANKEN TEGEN TOEZICHT CREDIETWEZEN •s-GRAVENHAGE. De Coöp. Centrale Raiffeisen Bank en de Coöp. Boerenleenbank hebben zich met een request over het ontwerp van wet tot toezicht op het cre- dietwezen tot de Tweede Kamer gericht. Hierin wordt er op ge wezen, dat het ontwerp van wet niet nagelaten heeft ook in de kringen van het landbouwcrediet- wezen en van land- en tuinbouw grote bezorgdheid te wekk«n.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3