ABRO I Nationale Reserve moet losgemaakt van S.W. G. Ill het IeSer dit pakje blJ ÜHr Shas dat pakje De menselijke omgeving van het Evangelie Droeve rol van overloper naar Sovjet-Duitsland Vlucht in de nacht RADIO Anders niet te redden PRINS BERNHARD BEZOCHT N.V. SCHOKBETON KAMPEN ^0 De lotgevallen van John Peet Directeuren kabinetten-gouverneurs Suriname en Nederlandse Antillen BEURSOVERZICHT Gerard Peters ook in Tour de France Montagebouw door raatbouw door E. J. Rath VRIJDAG 15 JUNI 1951 PAGINA 5 's-GRAVENHAGE (A.N.P.) Dat de gang van zaken bij de nationale reserve tot dusverre volkomen onbevredigend is ge weest, is algemeen bekend. Eindeloze besprekingen en propa- ganda-acties.die honderdduizenden guldens hebben gekost, hebben op dit ogenblik nog geen duizend geoefende reservisten opgeleverd. Aan deze situatie wil de minister van Oorlog naar ons ter ore is gekomen thans voor goed een einde maken. In overleg met de chef van de generale staf en de inspecteur van de nationale reserve heeft de minister een aantal richtlijnen opgesteld ten aanzien van de op bouw en taak van de nationale reserve. Deze richtlijnen zullen binnenkort besproken worden met vertegenwoordigers van het instituut „Steun Wettig Gezag", het wervings- en propaganda-or- gaan van de nationale reserve. Indien de door de minister op gestelde richtlijnen door het S.W.G. niet worden aanvaard, zal het ministerie van oorlog ver dere medewerking aan de op bouw van de nationale reserve weigeren, hetgeen automatisch het einde er van betekent. Bedoelde richtlijnen bevatten o.m. het volgende: De nationale reserve dient te worden opgevat als een legerorgaan, een onder- Advertentie Voor de VAAT absoluut vei lig gemakkelijk, goedkoop! PROGRAMMA ZATERDAG 1G JUNI 1951 HILVERSUM I, 402 M.: 7.00— 24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muziek 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws- en weer berichten; 8.15 Promenade-orkest; 8.55 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmu ziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 11.50 Als de ziele luistert, causerie; 12.00 An gelus; 12.03 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Gevarieer de muziek; 14.00 Gramofoonmu ziek 14.20 Pianoduo; 14.40 Ama teuruitzending; 15.15 Kroniek van letteren en kunsten; 15.50 Sym- phonette-orkest en vocaal kwar tet; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd 18.00 Pianomuziek; 18.15 Werving Koninklijke Marine, causerie; 18.25 Lichte muziek; 18.40 Rege ringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse defensie; 19.00 Nieuws; 19.15 Dit is leven", causerie; 19.21 Actualiteiten; 19.27 Gramofoon muziek; 19.52 Journalistiek week overzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Gramofoonmuziek; 20.15 Lichtbaken; 20.40 Steek eens op, heren; 21.00 Gevarieerd program ma; 21.53 Wat zou U doen; 22.00 Operettemuziek; 22.30 „Wij lui den de Zondag in"; 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 24.00 Kamerorkest. HILVERSUM n, 298 M.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00 —24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.33 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws- en weerberichten; 8.18 en 8.45 Gramofoonmuziek; 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cau serie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven; 11.30 Altviool en piano; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Har monie-orkest; 14.40 Het Neder landse Lied; 15.00 Boekbespre king; 15.15 Accordeonmuziek; 15.45 Van de wieg tot het graf, causerie; 16.00 U.S.A.-cabaret; 16.30 Sportpraatje; 16.45 Omroep orkest; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Gra mofoonmuziek; 18.30 Dansmuziek; 19.00 Artistieke Staalkaart; 19.30 Passepartout, causerie; 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, cau serie; 19.55 Deze week, causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Holland Festival: Concertge bouworkest en solist; 21.00 Socia listisch commentaar; 21.15 Tiroler muziek: 21.45 Onder de pannen, hoorspel; 22.05 Promenade-orkest; 22.45 Gramofoonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Instrumentaal sex tet; 23.4524.00 Gramofoonmu ziek. deel van de territoriale troepen, met een constante sterkte van 16.000 man. De vrijwilligers zul len zich voor meer dan één jaar moeten verbinden (tot dusverre een jaar). Hun geoefendheid moet zodanig zijn, dat zij stand kun nen houden tegen elite-troepen als parachutisten. Zij moeten voornamelijk worden gebruikt als bewaking van kruispunten en bruggen, De werving voor de nationale reserve zal voortaan in handen moeten liggen van de districtscommandanten en niet meer door het S.W.G. dienen te geschieden. Permanent kamp Gisteren is even ten Noorden van Arnhem een permanent oefenkamp van de Nat. Reserve de „Golflinks" in gebruik geno men. NIEUWE BURGEMEESTER VAN RIJSWIJK (Z.H.) Bij Koninklijk Besluit van 13 Juni is met ingang van 1 Juli 1951 benoemd tot burgemeester der gemeente Rijswijk (Z.H.) de heer J. L. C. van der Heijden, met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Dene kamp (Ov.). De nieuw benoemde burgemees ter van Rijswijk, werd in 1934 be noemd tot burgemeester der ge meente Denekamp in Overijsel. Hij is, met een onderbreking' ge durende de jaren 19411945, als zodanig in functie geweest. De h^pVan der Heijden is lid van de NED. WATERPOLOPLOEGEN VOOR DE KOMENDE WEDSTRIJDEN Voor de landen wed strijd tegen Zweden, Donderdag 28 Juni te Groningen, is het Nederlands zevental als volgt samengesteld: Van Gelder (HZPC), Bijlsma (Haarlem), Keetelaar (Robben) en Braasem (Haarlem), Cabout (GZC), v. Feggelen (Meeuwen) en Srnol (HZPC). Zaterdag 30 Juni spelen de Kikvorsen te Wildervank tegen een Zweedse ploeg in de volgen de samenstelling: Finee (Dolfijn) Bijlsma (Haarlem), Keetelaar (Robben) en Luchs (Robben), Cabout (GZC), v. Feggelen (Meeuwen) en Lugthart (ZCG). Reserve: Beijderwellen (GZC). VIJF WIELERAMATEURS OP BEROEPSLIJST GEPLAATST De Sportcommissie van de N.W.U. heeft vijf amateur ren ners op de beroepslijst geplaatst wegens overtreding van de ama teursbepalingen, t.w. C. Witte- veen te Amsterdam, M. Roks te Sprundel, P. J. Braspenninx te Zundert, A. P. van Oers te Lan- geweg en P. Zwiers te Eindhoven. De overtredingen dateren van de Ronde van Brabant 1950, maar de bewijzen kwamen pas dezer dagen in handen van de Sport commissie. HIJZELENDOORN NEEMT DEEL AAN GRAND PRIX DE PARIS Ter voorbereiding van de we reldkampioenschappen te Milaan heeft de N.W.U. besloten Jan Hij- zelendoorn af te vaardigen naar de Grand Prix de Paris (ama teurs), welke 29 Juni, 30 Juni en 1 Juli te Parijs wordt verreden. „SNIJDEN" DOET ZEER, OOK IN HET VERKEER OP TIJD AANWEZIG ZIJN BIJ DE OLYMPISCHE DAG In verband met de opstelling van de turners voor het ope ningsuur van de a.s. Zondag in het Olympisch Stadion te Am sterdam te houden Olympische Dag, wordt het publiek aangera den vóór kwart over één in het Stadion te zijn, aangezien de toe gangshekken van kwart over een tot half twee gesloten worden. Het aanvangsnummer begint precies om 13.30 uur. Markt Barneveld BARNEVELD, 14 Juni. Pluim- veemarkt. Stugge handel, zeer grote aanvoer, nl. ca. 52.000 stuks. Jonge hanen en oude kippen kon den geen prijs houden. Het bui tenland wil wel kopen, doch slechts tegen lage prijs, terwijl 't binnenland de grote aanvoer al leen niet aan kan. Prijzen: oude kippen 1.754.75, per kilo 1.451.75; oude hanen 24, oude eenden 1.252.50, N.H. blauwe kuikens 23.10 p. kg; jonge hennen 24.25, jonge ha nen 752.50, per kg 1.501.90, tamme konijnen 25, ganzen 3.50 5.75, kalkoenen 22.40 per kg; wilde konijnen 11.25, wilde duiven 3545. Eiermarkt: redelijke handel; totale aanvoer ca. 1.200.000 stuks. Prijzen 11.4012 per 100 stuks; kiloprijs 1.93. Verzendingen van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië: m.s. Oranje (20 Ju ni); Nieuw Guinea: m.s. Lang- koeas (10 Juli); Antillen: m.s. Hydra (26 Juni); Suriname: m.s. Hecuba (19 Juni); Canada: s.s. Nieuw Amsterdam (16 Juni) en s.s. Veendam (20 Juni); Austra lië via Engeland (16 Juni). M-36-M w.~.mei Mascotte gaat-ie goed! Geen teeenstand. ?een afkeri? verzet moet het Geheim van God bii ons wekken, maar veeleer moet het Goddelijk Mysterie ons met liefdevolle belangstelling aandachtig maken. Deze onmer- kin? van Sint Aueustinus in ziin verhandeling over het Sint Jans- Evaneelie heeft betrekkin? on de eucharistische rede van Onze Heer te Kafarnaiim, welke bii de toehoorders maar weini? biival en no? minder eeloof vond. Maar de woorden van de oude bisschon- Kerkvader gelden evenzeer, zo no? niet méér. voor het ?rote Gods?eheim dat de aanbiddeliike Persoon van de Godmens zelf is. Jezus. Aan alle mensen openbaart God zich in Zijn Zoon. Niemand heeft God ooit gezien. Alleen de Een- geborene, die is in de schoot van de Vader, Hij heeft ons van Hem verteld. Tot ons richt zich Zijn boodschap, die een goede, een blijde, een gelukkig-makende is: de goede tijding van het Evan gelie. Christus is het middelpunt der gehele schepping. Alles is door Hem, maar ook is alles voor Hem. Hij is het Hoofd. Aan Hem is alles onderworpen. Hem is alle macht gegeven. Aan Christus kan niemand, geen tijd, geen geslacht, geen volk voorbij. Geen enkel mens, niemand van ons persoon lijk. Hij staat voor ons en heeft op een of andere manier met een ieder van ons te maken. Hij is geen verdichtsel, geen verzinsel, geen droom of inbeelding, geen schim veraf. Hij is de Godmens, die midden onder ons staat. Hij is de verheerlijkte Heer, die in ons leeft en het leven is van onze ziel. Christus zelf is de Kerk, de Heer Zelf is onze broeder, onze zuster naast ons. Als wij hen hebben gezien, hebben we Hem gezien, zeiden de oude christenen. Als geen ander staat de figuur van Jezus in het middelpunt der belangstelling van gelovigen zo wel als van hen, die weigeren Hem te aanvaarden. Sint Jan, Zijn lievelingsleerling en Evangelist, zei reeds van Hem dat de wereld de boeken niet zou kunnen be vatten die er te schrijven zijn over alles wat Jezus gedaan heeft. Om zelfs maar een korte samen vatting te geven van wat er over Hem geschreven is, zou men hele delen nodig hebben. De eerste en beste bronnen om Jezus te kennen blijven echter de teksten die het „Nieuwe Testa ment" uitmaken, datgene wat onder rechtstreekse ingeving van de Goddelijke Geest Zelf geschre ven is door de Apostelen of hun leerlingen. Maar deze geschriften vormen evenzeer als de Persoon des Heren zelf een punt van schei ding waar de geesten uiteen gaan. Zij zullen zich er onder het mom van z.g. wetenschappelijke kri tiek mee bezig houden, ofwel zij zullen er zich met liefdevolle be langstelling over neerbuigen om er het bovennatuurlijk leven van hun zielen mee te voeden. Want in de H. Schrift spreekt Jezus en maakt evenals bij de leerlin gen van Emmaüs de harten bran dend bij hen die Hem in Zijn Woord zoeken. Jezus-,in Ziin tiid. Nog geen volle honderd jaar geleden schreef een Fransman, die Zijn christelijk geloof verlo ren had, Renan, een leven van Jezus. Veel kwaad heeft dit boek gedaan en bij velen die niet tot oordelen in staat waren, het ge loof ondermijnd en weggenomen. Ook ten onzent, waar wij deze verderfelijke invloed hebben kunnen nagaan in persoonlijk contact met mensen die onder de valse betovering van dit boek waren gekomen, totdat de alver mogende genade van God ook dit beletsel bij hen overwon. Renan heeft zichzelf alweer overleefd. Uit hetzelfde Frankrijk komt ons nu in Nederlandse vertaling een ander Jezus-leven, dat door zijn vele brillante kwaliteiten geroepen is in plaats van dood leven te brengen. Niet minder dan 384 uitgaven beleefde het al 1__ zijn oorspronkelijke Franse editie. Welk boek kan daar heden ten dage op wijzen? Maar het bewijst tevens, hoezeer de men sen opzien naar Christus, hoezeer zij verlangen iets over Hem te horen, méér van Hem te weten, inniger kennis met Hem te ma ken. Het Evangelie heeft de mo derne mensen méér te zeggen dan wellicht ooit te voren. De Voorzienigheid schonk de schrijver Daniël Rops, de schuil naam van de officiers-zoon Henri Petiot, thans een schitte rend professor te Parijs, de we tenschappelijke en tegelijk let terkundige talenten die hij zo zeer in dienst van het Evangelie weet te stellen, dat Frankrijk en heel de wereld verbaasd staan toe te luisteren naar de stem die hier over Christus spreekt. Vanuit het priester-arme land verkondigt 'n leek de blijde boodschap van het Evangelie. Het is wel een merkwaardig heid die geen tweede maal valt aan te wijzen in heel de tegen woordige wereld-literatuur, dat zulk een glansrijk schrijver de kunst van zijn uitstekend proza wijdt aan het verhevenste onder werp van de gewijde geschiede nis: de Persoon van Jezus bezien in de menselijke omgeving van zijn land en tijd. Fra An?elico en Fra Bruno. Uit Frankrijk vooral komen de moderne grote wetenschappelijke levens van Christus door La grange, de Grandmaison, Prat, Huby e.a. Het zijn de geleerden met wereldnaam. Zij zijn de kop stukken der katholieke Bijbel wetenschap. Maar onder de vele goede werken over het Evangelie die wij tegenwoordig voor een groter publiek tot onze beschik king hebben, is dat van Daniël Rops inderdaad iets bizonders te noemen. Hij zelf haalt in zijn boek er gens het gezegde aan van de gelukzalige Fra Angelico, de Do minicaanse schilder uit Fiësole en Florence, dat „hij die Christus wil schilderen, zelf met Christus moet leven". Tot de volledige werkelijkheid van de „Mensen zoon", tot de diepste waarheid over Christus komt men immers niet langs historische weg, via analyse, kritiek of sociologische orde alleen. Daar is veeleer een geheimzinnige macht van instem ming en aanvaarding van Chris tus voor nodig, welke de grote Fransman Pascal het „hart" noemt. Vanuit dit hart heeft Da niël Rops als een andere Fra An gelico geschilderd en als een tweede Pascal geschreven. Het is een weldaad dat zijn beroemde boek thans in Nederlandse ver taling (bii H. Nelissen te Biltho- ven) is verschenen. Moge het on telbaar-velen in ons land Chris tus openbaren! Wie Hem, zoals de eerste Apos telen, hebben „gevonden" door het prachtige boek van Rops, zul len dan vanzelf ook belangstel ling hebben voor een ander soort, meer meditatief werkje „Belijde nissen van Christus" (Uitgeverij „De Fontein" te Utrecht). Het is een Leven van Jezus, maar door de Verlosser zelf verteld, dw.z. dat een simpel kloosterbroeder met name Fra Antonio Brüno, Hem in alle eenvoud, doch met kiesheid en goede smaak, het ver haal in de mond legt, zoals Tho mas van Kempen dit doet in zijn „Navolging". De vertaler, die schuil gaat on der de naam Quinten de Qualde, moet dit boekje uit de 16e eeuw ontdekt hebben in een bibliotheek van een kleine Italiaanse stad, maar verder blijft de sluier met een zekere geheimzinnigheid over de schrijver en zijn werkje han gen. De historische wetenschap moge zich in dit tweede „Imita- tio-vraagstuk" verdiepen! Intussen vindt de christelijke vroomheid hier nieuw voedsel voor haar beschouwende en bid dende overweging. Literaire kwa liteiten ontbreken aan dit ge schrift niet. evenmin als zinspe lingen op feiten en toestanden, die altijd actueel blijken te zijn. Dat dit boekje, dat een omschrij ving wil zijn van Gods Woord, niet méér verlangt dan te bren gen tot de lezing van het Heilig Évangelie zelf, is zijn grootste verdienste en temeer ook wel zijn beste aanbeveling. H. J. BERLIJN, (KNP) De Engel se ex-journaiist John Peet reist tegenwoordig met veel ophef door Uost-Duitsland om propa ganda te maken voor het volks- democratische regime van UI- bricht en Pieck. Zoals men zich zal herinneren, heeft deze vroe gere correspondent van het Lon- dense persbureau Reuter verle den jaar zijn Berlijnse post op spectaculaire wijze verlaten en is naar de communisten overgelo pen. Sindsdien is hij een pion ge worden in het spel van de leider der rode propaganda in de D.D.R. „professor" Gerhart Eisler. Thans h.eeft John Peet 'n open brief tot zijn vroegere collega's in het Westen gericht, waarin hij hoog opgeeft van de ideale toestanden in de volksdemocra- 's-GRAVENHAGE Dezer da gen is te verwachten de benoe ming van dr. C. Nagtegaal (links) tot directeur van het Kabin#t van de Gouverneur van Suriname, en van mr. F. E. J. van der Valk (rechts) tot directeur van het Ka binet van de Gouverneur der Ne derlandse Antillen. Mr. v.d. Valk heeft deel uitge maakt van de Nederlandse dele gatie der RTC- De heer Nagtegaal is thans als hoofdadministrateur verbonden aan het Ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijks delen; de heer van der Valk is aan ditzelfde Ministerie verbon den als raadsadviseur. AMSTERDAM, 14 Juni De Amsterdamse beurs behield van daag hetzelfde oninteressante voorkomen, een kwalificatie, die reeds de gehele week van toe passing is. Noch het publiek noch de beroepshandelaren stelden vandaag veel activiteit ten toon en met zeer stille hoeken bleven de meeste noteringen hangen rond het niveau van gisteren. Te gen slot scheen de stemming iets beter te willen worden, zodat ten opzichte van gisteren goed prijs houdend gesloten werd. Unile vers ontmoetten bij tijd en wijle enige belangstelling maar groter dan een half punt bleek de winst tenslotte niet te zijn. In Olies schijnt het arbitrage aanbod énkele dagen afwezig te zijn, onder lichte binnenlandse vraag steeg de koers tot 299- Phi lips herstelden zich flink en wer den op 239 (235%) vernomen. Bij de minder courante indus triepapieren waren de verschillen naar beide zijden slechts gering- Claims van der Heem noteerden evenals gisteren f 52.-. Op de In donesische sector concentreerde de belangstelling, voor zover aan wezig. zich vooral op de rubber waarden. Amsterdam Rubber yverd verhandeld op 1193/4 (118%) en ook de minder courante rub berpapieren verbeterden licht. Voor de Sumatra tabaksaande len was de animo zeer gering. In het algemeen werd hier circa 1 punt minder betaald. Suikerpa pieren waren goed prijshoudend. Ook van de scheepvaartsector kan weinig interessants worden ver meld. De stemming was hier prijshoudend, hoewel enkele pa pieren een fractie lager waren. De guldensleningen noteerden onver anderd, hetgeen eveneens geldt voor certificaten van Amerikaan se aandelen. Het agio was eerder een tikkeltje luier. Ook de Haarlemmer Gerard Peters zal uitkomen voor de Ne derlandse ploeg in de Tour de France. Of Wim Dielissen ook meerijdt staat nog niet geheel vast. Het hangt voor een groot deel af van zijn prestaties tijdens de Nederlandse wielerkampioen schappen, die Zondag in Valken burg gehouden worden. Maandag wordt in deze de beslissing geno men. MARGARET TRUMAN VERTROKKEN Margaret Truman, de dochter van de President dèr V.S.. die 'n kort bezoek aan ons land bracht, is gisteren in gezelschap van de Ambassadeur der V.S. en mevr. Chapin naar Rotterdam vertrok ken, op doorreis naar België. Zij brengt een particulier bezoek aan Rotterdam, waarna per auto naar Moerdijk wordt gereden. Pseudo-vogelpest te Ederveen In de buurt van Ederveen (gem. Ede) is onder de pluimveestapel van de landbouwer M. van H. aan de Renswoudseweg een geval van pseudo-vogelpest geconsta teerd. Het aanwezige pluimvee, 'ong. 460 stuks, werd vernietigd. Voor de omgeving is een op- hokgebod uitgevaardigd. Honden en katten moeten eveneens bin nen gehouden 'worden. tische maatschappij. Het eigen lijke doel van zijn open brief is té suggereren, dat deze „Britse journalist" nergens in O-Duits- Iand ook maar een spoor heeft kunnen ontdekken van militaire voorbereidingen. Wapens nóch soldaten heeft hij gezien. De Volkspolitie hield geen gewapen de oefeningen en in de fabrieken hield men zich slechts bezig met de productie van nuttige goede ren voor de vrede! Maar John Peet heeft nog meer kunnen con stateren. Hij heeft zich meteen ervaj kunnen overtuigen, dat niemand in de Sovjet-Russische zóne onder dwang leeft of om wille van zijn politieke overtui ging of zijn geloof ooit werd ver volgd. Geen wonder, dat deze Engelse gast door de rode machthebbers ip de DDR met eerbewijzen wordt overladen. In Maagdenburg is er zelfs reeds een straat naar hem genoemd. Kenmerkend voor de heer John Peet is echter, dat hij in zijn open brief aan zijn vroegere collega's er nog een schepje bovenop gooit en zijn episte] met een kwalijk verholen dreigement eindigt, hetgeen hier op neerkomt, dat ziin „vrienden" er rekening mede dienen te hou den zich „te zijner tijd" wegens hun „onjuiste" berichtgeving te moeten verantwoorden. Uit het bovenstaande zou men moeten opmaken, dat de berich ten, die onlangs over mister Peet in een deel der Nederlandse pers zijn verschenen, -niet geheel met de feiten kloppen- Volgens deze berichten zou John Peet na ziin eerste succesnummer onder regie van Gerhart Eisler door zijn Sov jet-Duitse beschermers in 'n O.- Berlijns krankzinnigengesticht zijn „bijgezet". Van hier zou hij door de Sovjet-Russische artsen naar de Krim worden overge bracht, aangezien hij aan „ern stige gemoedsstoornissen" zou lijden. KATHOLIEKE PADVINDERS- LEIDERS BIJEEN 's-GRAVENHAGE. Vier ver kennersleiders van de Katholieke Jeugdbeweging nemen deel aan een internationale conferentie van Katholieke Padvindersleiders in Gilwellparc in Essex (Engeland). De conferentie, die heden begint, duurt tot Zondagmiddag. Er zul len allerlei zaken, de Katholieke Padvindersbeweging betreffende, worden besproken. Vertegen woordigers uit 16 landen nemen er aan deel. KAMPEN. Prins Bemhard bracht gisterenmiddag een bezoek aan de fabrieken van de N.V. Schokbeton te Kampen. De Prins werd rondgeleid door de hoofddirecteur van het bedrijf, de heer M. E. Leeuwrik, de president-commissaris, mr. I. R. Voute, de gedelegeerde commissaris, de heer D. C. Walker, en de com missaris, de heer J. L. Pierson Hzn. Ook de burgemeester van Kampen, de heer H. M. Oldenhof, was bij dit bezoek aanwezig. Het moet tot de mogelijkheden geacht worden, dat deze fabriek zal uitgroeien tot een der steun pilaren van de wederopbouw. Sinds enkele jaren immers wor den hier uitgebreide proefnemin gen gedaan met de montagebouw van woonhuizen. Hieruit is het Raatbouw-systeem gegroeid be rustende op de montage van be tonnen sponningen, waarin de te gels, die de buitenwand van de woningen vormen, met een een voudige handgreep binnen enkele seconden kunnen worden aange bracht. Reeds is op het terrein van de N.V. Schokbeton een dergelijke proefwoning geplaatst. Aan dit prototype kleven uiteraard nog talrijke fouten, doch het geheel geeft een goed inzicht van de mo gelijkheden op dit gebied. De Prins werd tijdens zijn bezoek medegedeeld, dat, indien men zich ten volle op dit project zou con centreren, een enkele schokma- chine 60 raten per uur zou kun nen afleveren. De montagewonin gen, die met dit Raatbbuw-sys- teem zouden worden vervaardigd, kunnen ter plaatse in tien dagen worden opgezet. Volgens een ru we schatting zou de kostprijs tus sen de 6000 en 8000 gulden kun nen liggen. De nadruk werd er op gelegd dat bij dit systeem van montage bouw eenvormigheid geenszins noodzaak is. Als bewijs hiervan bood de directie de Prins een mo del aan van een dergelijk huis, compleet met interieur, vervaar digd door de binnenhuisarchitect A. Manschot te Dordrecht, die 't geheel in eigen werkplaats heeft uitgevoerd. Het model dat indien gewenst, ook in ware grootte op geheel gelijke wijze door Raat- bouw kan worden vervaardigd, maakt geenszins de indruk van een montagewoning. FEUILLETON l#/ 51) Dat wist zijn va der natuurlijk heel goed; en als ik het wel begrijp, heeft hij dat testament niet gemaakt om zijn zoon te straffen of tekort te doen maar om hem te helpen. Hij heeft hem alleen een inkomen willen nalaten, om hem te belet ten, zichzelf te ruïneren; wat hij gekund zou hebben, als hij ineens over een heel kapitaal had kunnen beschikken. En dan mocht dat inkomen niet te groot ziin óók. „Heb ik goed begrepen, dat er iets hapert aan de uitvoering van het testament?" vroeg ik. Als'ik me niet vergis, zei Vin- ton iets over bekrachtigd wor den „Ja. dat klopt. Het kan nooit bekrachtigd worden, of...." „Of?" „Of ik moest met hem trou wen." „Waarom dan niet?" vroeg ik. „Omdat Vinton het testament heeft!" „Daar begrijp ik niets van. Hebt u het hem dan gegeven?" vroeg ik. „Nee., hij heeft er beslag op gelegd. Ik kon er niets aan doen. Ik heb u al verteld, dat hii van dit huis zoiets als zijn hoofd kwartier maakte. Hij nam alles eenvoudig in bezit, net of het van hem was. Mijn neef was er niet, toen zijn vader stierf, en hij is daarna ook niet gekomen; dus zijn Vinton en ik de papieren van mijn oom gaan nazoeken, of we het testament vonden. En toen is het in zijn handen geval len. Hij heeft het me hardop voorgelezen en toen heeft hij het in zijn zak gestoken en meege nomen. Dus nu heeft hii 'n wa pen temeer tegen .mij. U begrijpt wel. dat ik om die erfenis niet met Vinton zou willen trouwen; maar als ik het niet doe, bena deel ik mijn broer en mijn zus ters ook." Ik begon een vrij aardige kijk te krijgen op het karakter van die meneer Vinton. Ieder woord dat zij sprak, voegde er 'n trekje aan toe. „O ja, dat zou ik haast verge ten". ging zij voort. „Er staat in mijn ooms testament een bepa ling. waardoor een gedeelte van het geld, dat mijn zusters en ik erven, aan haar echtgenoten komt, als ze trouwen." „Ah juist" merkte ik op. „Me neer Vinton is blijkbaar 'n heb berig mens, om over de rest nu maar even te zwijgen." Ik zat nog steeds op het bu reau en met mijn benen zwaai end bekeek ik haar peinzend. Wat een schande en jammer, als zo'n meisje want ook van het innerlijk van mijn gewaande belaagster kreeg ik een steeds hogere dunk*zich tot slacht offer maakte van zo'n geweten loze kerel! Hij verdiende heel iets anders, en zij verdiende dui zendmaal beter. Zulke dingen dacht ik, maar zij scheen 'te me nen, dat ik heel andere dingen overwoog. Zij begon tenminste opeens, een ietsje heftig: „Ik heb u al gezegd, dat 't mij niet om het geld te doen is. En denkt u alstublieft niet, dat ik 't niet meende! Ik geef niets om die erfenis. Mijn vader is niet rijk, maar hij heeft ons toch al tijd ruimschoots kunnen geven, wat We nodig hadden, 't Laat me tamelijk koud. of ik ooit 'n cent van oom Rufus in handen krijg, maar begrijpt u niet, wat er ge beurt, als dat testament niet uit gevoerd wordt? Dan krijgt mijn neef alles, wat mijn oom bezat onvoorwaardelijk. Hij is de enige rechtstreekse erfgenaam. Als ik blijf weigeren met Vin- ton te trouwen, vernietigt hij 't testament. En wat moet ik dan? Geen mens weet dat er ooit zo'n testament heeft bestaan; zijn woord is evengoed als het mijne, en hij zal natuurlijk bij hoog en laag volhouder», dat hij nergens van weet. En nog eens: als ik 't testament laat vernietigen, dan beroof ik mijn broer en zusters van het geld. dat hun toekomt. Heb ik daar hetf recht toe?" Ik haalde mijn schouders op. Een uitweg was er inderdaad niet makkelijk te vinden, en ik waagde me er liever niet aan, 't probleem van de morele kant te bespreken. „Wat ik nu zei heeft Vinton ook gezegd: en hij zal z'n drei gement uitvoeren, daar ben ik zeker van. Dus dan beroof ik niet alleen anderen van hun er fenis, maar het wordt bovendien mijn schuld, dat mijn neef het hele kapitaal krijgt, om er mee om te springen zoals hii wil. Dat is oom Rufus' bedoeling niet ge weest en voor mijn neef zou dat geld niets dan een vloek worden. Dus ik moet wel met Vinton trouwen. Ik kan niet anders!" Ik kon het niet over mijn hart verkrijger», haar gelijk te geven. „Vait er niet met hem te pra ten? Hebt u hem al eens ge vraagd, of hii u 't testament te rug wil geven?" „Met hem praten? Hij lacht me uit", antwoordde zij mis troostig. „Maar u kunt rechtskundig ad vies inwinnenEr moet toch 'n ""-.nier zijn, om hem te dwingen ....een juridische weg. die wij niet kennen." „Hij staat altijd ever» sterk als ik. Maar zelfs al wou hij toege ven, dat het testament bestond, dan stonden we nog voor het schandaal., en wat zou het een slag voor mijn vader zijn.m'n eerste bezwaar! Hij weet dat ik niet in rechten tegen hem durf op te treden; hij heeft me van twee kanten in de klem. Ook al was die kwestie van het testa ment er niet, dan zou ik toch met hem moeter» trouwen." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5