Nieuuu Communisten en Gaullisten gaan in Frankrijk aan de kop Macht en invloed van de K.A.B. te eenzijdig aangewend? „Nationale Reserve wordt niet ontbonden Communisten: één millioen minder Noordoostpolder wees bij verkiezingen neutraliteitspolitiek beslist af Vertrouwen uitgesproken EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN 't Was weer Olympisch" Bezorgdheid bij ,St. Adelbert K.V.P. staat onwelwillend jegens openhartige critiek Affray lek geslagen in de „snuiver" Scheepsberichten De Perzen eisen Engelse winsten op Bond zonder Naam vierde D-dag Zeven Amerikanen afgeslacht Twee jongens verdronken Duitse soldaten na zes jaar ontdekt Personenwagen door bus gegrepen Missie-encycliek Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m„ minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. I. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN SPORTPAGINA Maandag 18 Juni 1951 46e Jaargang No. 12196 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 Ujnen), K 2200: DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 KONINGIN BIJ EERSTE BESPELING BEIAARD „DE VIER KONINGSKINDEREN In tegenwoordig heid van H. M. Ko ningin Juliana en Prinses Beatrix had Zaterdag te Asten (N.Br.) de naamge ving en eerste be speling plaats van de door de firma Eijsbouts-Lips ge goten beiaard „De Vier Koningskinde ren", die onder aus piciën van de Stich ting Culturele Sa menwerking tussen Nederland, Indone sië, Suriname en de Nederlandse Antil len bestemd is voor het Curacao's Museum te Willemstad. Foto links: Koningin Juliana en Prinses Beatrix bezichtigen na de naamgeving en eerste bespeling het klokkenspel, dat was opgesteld op de markt voor het stadhuis te Asten. Foto rechts: Aan Prinses Beatrix werd bij deze gelegenheid een tuinklokje aangeboden. (Van onze redacteur) DEN BOSCH. Het is van de grootste betekenis voor het hele katholieke gemeenschapsleven, dat de St. Adelbert vereniging uitgroeit tot een organisatie, die alle leden uit deze stand omvat. Intellectuelen zijn uiteraard solisten, doch zij mogen bedenken, dat in koor hun stem veel sterker klinkt. Aldus luidde de aansporing van de onlangs benoemde coadjutor van de kardinaal, mgr. prof. dr. B. Alfrink, tot de enkele honderden aanwezigen op de landdag van de St. Adelbert-vereniging, die Zaterdag in het Bossche Casino plaats had. Behalve de Coadjutor en Mgr. Mutsaerts zetten nog verschei dene andere kerkelijke en wereld lijke autoriteiten luister bij aan deze bijeenkomst. O.a. merkten wij op: mgr. F. N. J. Hendrikx, vicaris-generaal van het Bossche Bisdom, de minister mr. F. Teu- lings en ir. Peters, de oud-minis ters mr. Th. Wijers, mr. E. Sassen en ir. F. Wijffels, de rector mag nificus der Nijmeegse Universi teit, prof. Duynstee, en de bur gemeester van den Bosch, mr. H. Loeff, die in de middagpauze met zijn wethouders op hartelijke Bra bantse wijze het gezelschap op het raadhuis ontving. Openhartig woord. Na een kort begroetingswoord door de voorzitter der Bossche afdeling, dr. W. Theunissen, sprak de landelijke voorzitter, mr. L. J. G. baron van Voorst tot Voorst, zijn openingsrede uit. Namens de drie duizend leden, die St. Adel bert thans telt, signaleerde hij openhartig, dat de ontwikkeling binnen de katholieke volksgroep in ons land op maatschappelijk en politiek terrein zorg en veront rusting baart. Als symptomen van die ont wikkeling noemde hij o.a. het misschien wel eens te eenzijdig OORZAAK VAN DE RAMP PORTSMOUTH, 16 Juni (Ass. Press). Duikers hebben Zater dag gemeld, dat de verloren ge- gane duikboot „Affray" een gat van 45 cm in zijn „snuiver" heeft. Door dit gat zijn in minder dan vier minuten tonnen water in de machinekamer gestroomd. Dit is „het zeer plotseling ongeluk", waarvan een communiqué van de admiraliteit melding maakte. De snuiver was zijwaarts om gebogen en bij de hiel afgebro ken. Er was een gat van 45 cm diameter, ongeveer een meter bo ven de verbinding tussen snuiver en romp. Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta-Amsterdam, pas seerde 16 Juni Gibraltar; 20 Juni te Amsterdam ver wacht. Kota Inten, Djakarta-Rotter dam, passeerde 15 Juni Malta, 23 Juni verwacht te Rotterdam. Sibajak, Rotterdam-Sydney, 15 Juni van Melbourne, 17 Juni te Sydney. Grote Beer, 29 Juni te Syd ney verwacht uit Amster dam. aanwenden van de macht, die de K.A.B. zich heeft verworven; de financiële toestand, die de wet telijk gegeven sociale zekerheden in reëel gevaar brengt; de con troverse tussen prof. Duynstee en de K.V.P. en de onwelwillen de wijze waarop van de zijde der K.V.P. is gereageerd op de ge oefende critiek. Spr. ontkende, dat er zoiets was ingezet als een frontale aanval op het sociale politieke beleid als zodanig. De waarschuwingen gaan slechts tegen uitwassen, tegen een teveel aan staatszorg, tegen een te eenzijdig stoffelijke verzorging van de mens. Tenslotte deed spreker een dringend beroep op allen om in de maatschappelijke en politieke sfeer zodanig naar elkaar toe te groeien, dat een werkelijke een heid wordt bereikt, welke hij „niet slechts dringend gewenst, doch bepaald noodzakelijk" noem de. Politieke belangstelling bij intellectuelen. Met deze constateringen had de voorzitter de landdag meteen in de volle actualiteit geplaatst. De spreker van de namiddag, mr. Jan Derks, haakte daar dankbaar op in. Middels een ingewikkeld en vaak puntig woordenspel vroeg spreker zich en de vergadering af, of de politieke belangstelling bij de leidende stand niet eerst vooral gewekt was, sinds de na delen van die politiek zich aan die stand deden gevoelen. Beant woordt, zo vroeg hij voorts, aan de critiek op het sociale beleid van de K.V.P. wel een visie op een andere sociale politiek? En de conclusie luidde: als de K.V.P. voldoende democratische mogelijkheden biedt om de poli tiek der partij mede te beïnvloe den moet men het uiteindelijk resultaat accepteren. Doet men dat niet, dan is men een rebel. In de ochtendzitting had mgr. dr. F. J. Feron een van grootse visie getuigend betoog gehouden over de plaats van St. Adelbert op godsdienstig en sociaal'terrein, welke positie hij vooral niet alleen vanuit het eigen standpunt bepaald wenste te zien. Wij komen op deze vergadering nog terug. De Perzische regering voert al enige dagen onderhandelingen met de Engelse oliemaatschappij over de uitbetaling van de sinds het ingaan der nationalisatie door de Perzen opgeëiste winsten. Voorshands is tot a.s. Dinsdag uitstel verleend. Er is aan premier Mossadeq, die nog slechts door injecties bij be wustzijn kan worden gehouden, een brief van minister Morrison overhandigd, waarin wordt aan gedrongen op een „vriendschap pelijke" regeling. Tekenen wiizen op een meer ontvankelijke hou ding der Perzen. De Britten zijn nog vol ver trouwen op een redelijke over eenkomst aangezien zii menen, dat Perzië toch de installaties niet kan exploiteren zonder Britse des kundigen. DEN BOSCH Ongeveer zes duizend promotoren en promotri- ces van de Bond zonder Naam uit alle streken van het land wa ren gisteren naar 's Hertogen bosch gekomen om in een der hallen van de veemarkt de jaar lijkse D-Dag te houden. Om half elf werd in de hal 'n plechtige Mis opgedragen door pater W. Loop S.M.M. Na de middag werd het grote gezelschap een programma gebo den door 't Orkest Zonder Naam. Pater van Lent uit Antwerpen sprak namens de Vlaamse dele gatie enkele hartelijke woorden. Pater Loop vroeg de aanwezi gen opnieuw over het verder be staan van de Bond Zonder Naam te beslissen. Alleen met hun steun zou hij de idealen van de Bond kunnen uitdragen, niet al leen in eigen land, maar ook ver daarbuiten. GRUWELIJKE VONDST IN KOREA HOOFDKWARTIER 8ste Amer. leger in Korea. 17 Juni (A.P.) Een natrouille der verbonden le gers heeft twee daeen celeden ten noordwesten van het stuwmeer van Hwatsion de met kocels door zeefde Iiiken van zeven Ameri kaanse soldaten cevonden. Een dezer slachtoffers van commu nistische moordlust was boven dien met een houweel bewerkt. De Amerikaanse Luitenant Ralph Sherrard, commandant van de uit 60 manschappen bestaande patrouille, zei, dat sommigen zij ner manschappen huilden en dat anderen vloekten toen zij de lij ken op een steile berghelling aan troffen. Hij zei, dat elk der slachtoffers ettelijke malen door kogels ge troffen was en dat sómmigen in de handen geschoten waren, als of zij zich tegen hetintense vuur hadden willen beschermen. Chinezen keren terug. In steeds groter aantal zijn gis teren Chinese troepen terugge keerd naar hun stellingsgehied van de „ijzeren driehoek". Ver hoogde activiteit van de vijande lijke luchtmacht wijst er op, dat deze voor het eerst in volle kracht in de strijd zal gaan ingrijpen. Ondanks de strenge censuur schijnt het niet twijfelachtig, dat de communisten zich op een sterke verdediging en misschien op een derde voorjaarsoffensief voorbereiden. Frankrijk is gisteren ter stembus geweest. Terwijl wij dit schrijven, zijn nog slechts de uitslagen van een betrekkelijk gering aantal arrondissementen bekend, zodat over eventuele machtsverschuivingen nog slechts zeer voorzichtig kan worden gesproken. Eén ding trekt echter thans reeds de aandacht. Dat is de mate, waarin het Franse volk voor deze verkiezingen belangstelling heeft getoond. Terwijl in 1946 27 pet.; der stemgerechtigden thuis bleef, kan worden aangenomen, dat thans ongeveer 84 pet. zijn stem heeft uitgebracht. Er waren vanochtend om 4 uur 10.246.421 in de prefecturen uitge brachte stemmen geteld. De ver deling hiervan is als volgt: Communisten 2.432.700 of 23,74 procent tegen 28,6 procent in 1946. Gaullisten 2.227.748 of 21,74 procent (de partij van generaal de Gaulle bestond in 1946 nog niet, maar behaalde in 1947 28 procent). Socialisten 1.564.272 of 15,27 procent tegen 17,9 procent in 1946. M.R.P. 1.717.110 of 16.74 procent tegen 26,4 procent in 1946. Radicalen 898.395 of 8.77 procent tegen 14,0 procent in 1946. Gematigden 1.406.196 of 13.72 procent tegen 13,1 procent in 1946. Ruim een op vier van de stem gerechtigden in de provincies heeft niet gestemd. Het aantal stemgerechtigden in Frankrijk voor deze algemene verkiezingen bedraagt 24.601.479. Wanneer men rekening houdt met het niet-stemmen door een aantal kiezers, kon om 4 uur wor den gezegd dat ongeveer de helft van de verkiezingsuitslagen be kend was. De regeringscoalitie, steunende op M.R.P., socialisten en radica len, tezamen vormende de z.g. „derde macht" had tot dan toe ruim veertig procent van de uit- PETAIN IN MILITAIR ZIEKENHUIS Petain zal, volgens een besluit vau president Auriol, worden overgebracht naar een militair ziekenhuis. Het besluit werd door de presi dent op 8 Juni genomen doch eerst Zondag bekend gemaakt op dat het geen onderwerp van ge schil zou worden in de verkie zingsstrijd. In een bespreking, welke Zater dagmorgen plaats vond tussen de vice-minister-president, de minis ter van Binnenlandse Zaken, de minister van Oorlog en de staats secretaris Moorman, met enkele vertegenwoordigers van „Steun Wettig Gezag", werd nader over leg gepleegd omtrent een duide lijke taakomschrijving van dit instituut, met name voor wat be treft de Nationale Reserve. Daarbij bleek, dat de in enkele persorganen verschenen berichten waarbij tot uitdrukking werd ge bracht, dat het in de bedoeling zou liggen om tot een ontbinding van de Nationale Reserve over te gaan, als onjuist moeten worden gekwalificeerd. Een duidelijke overeenstemming bleek te bestaan omtrent de nuttige bestemming, welke in het kader van de afweer (Van een onzer redacteuren) Negentig procent van de geves tigde polderbevolking n.l. 3420 van de 3800 stemgerechtigden hebben Zaterdag aan de verkie zing van een poldercommissie deelgenomen. Dit is een hoog percentage, wanneer men weet dat een aantal kiezers sedert 1 Januari buiten de polder domi cilie heeft verkregen of naar een ander deel van de polder ver huisde en het stembureau prac- tisch niet tijdig kon bereiken en een groepje kiezers hun uitstapje niet aan de verkiezingen wilde opofferen. Minder dan één pro cent gaf door het blanco inleveren der stembiljetten op demonstra tieve wijze blijk aan deze verkie zingen geen waarde te hechten. De les van deze verkiezingen is geweest, dat de bevolking radi caal heeft afgerekend met iedere vorm van neutraliteitspolitiek, welke zich onder de naam „Pol- derbelang" had aangediend. De uitslag van de stemming gaf op vele vragen een antwoord, dik wijls een verrassend antwoord. Maar laten we eerst de uitslag vermelden. De sterkste groepe ring bleek die van de A.R. te zijn met 836 stemmen of 25 pet. van het totaal aantal geldige stemmen. Daarna volgen de P.v.d.A. met 781 st. of 23.3 pet., K.V.P. 778 of 23,2 pet., C.H. 634 of 18,9 pet. en Polderbelang 321 of 9,6 pet. Dit leidde tot de vol gende zetelverdeling, de vier grote partijen ieder 3 zetels en Polderbelang slechts één zetel. Het totaalcijfer op de K.V.P. verenigd bevestigde op welspre kende wijze de gegrondheid van de grief der achterstelling der katholieken bij het verlenen van vestigingsvergunning in de N.O.P., hetzij als landbouwer of als mid denstander. De stemgerechtigde katholieken hebben als één man op de K.V.P.-lijst gestemd. Dat zij met 23,2 pet., één procent uit komen boven het totaal percen tage katholieken in de polder (22,2) is toe te schrijven aan stemgerechtigden uit andere kam pen, die bij de stemming verstek lieten gaan. Er is in de komende jaren t.a.v. de vestigingsvergun ningen en toewijzing van land bouwbedrijven nog veel aan het katholieke volksdeel goed te ma ken. Vooral als men weet dat meer dan 47 pet. der polderbevol king Ned. Herv. is en de andere Protestantse groeperingen ruim 24 pet. van de totale bevolking uitmaken. tegen aanvallen van een binnen landse of buitenlandse vijand aan de Nationale Reserve kan worden gegeven. Omtrent de uitwerking van deze gedachte zal nog nader overleg worden gepleegd. Voorts zal gekomen worden tot een duidelijke taakomschrij ving omtrent hetgeen door S.W.G. overigens zal worden verricht, waarbij met name mede gedacht wordt aan een taak op het terrein van bewakingskernen reserve rijks- en gemeentepolitie. Van regeringszijde werd grote waardering uitgesproken voor hetgeen Steun Wettig Gezag tot dusver in weerwil van allerlei bemoeilijkende factoren in het kader van de bundeling van het gezagsgetrouwe deel der bevol king en ter bevordering van de algemene weerbaarheidsgedachte heeft gedaan. Zaterdagmiddag is de elfjarige J. van Rumpt uit Rotterdam bij het zwemmen in de Waalhaven verdronken. Het stoffelijk over schot werd geborgen. Te Venlo verdronk Vrijdagmid dag bij het schoolzwemmen in schoolverband in de Maas het negenjarige zoontje van de fa milie Clevers uit Lottum. Het lijkje is nog niet gevonden. Hooischelven en stal prooi der vlammen Zondagmiddag is, vermoedelijk door hooibroei, een tweetal hooi schelven en een grote stal van de heer G. Hartman in de Hol landse Rading een prooi der vlam men geworden. Doordat de brand snel werd ontdekt, slaagde men er in het vee uit de stal, waar onder een' groot aantal varkens, ijlings in veiligheid te brengen. De snel ter plaatse arriverende brandweer slaagde er in een zeer nabij gelegen perceel, waarin een boerderij en enkele woningen zijn gevestigd, te behouden. gebrachte stemmen verworven; in 1946 stemde 58 procent van het kiezerscorps op een dezer drie partijen. De communisten en Gaullisten liggen thans in de verkiezings wedloop aan de kop; de commu nisten hebben met gering verschil de leiding. In 1946 verwierven de commu nistische candidaten vijf en een half millioen stemmen; het ziet er naar uit dat zij thans bijna een millioen stemmen minder zullen krijgen. OPGESLOTEN IN LEVENS MIDDELENBUNKER IN POLEN WARSCHAU (Ass. Press) Twen Poolse arbeiders bezig wa ren een vernielde ondergrondse bunker bij Babie Doly in de buurt van Gdynia, op te ruimen, kwam plotseling tot hun ontsteltenis 'n man van 1 meter 80 te voorschijn wiens hoofdhaar tot zijn enkels en baardharen tot zijn knieën reikte. Vlak achter hem volgde iemand in dezelfde toestand. Beiden wa ren door het daglicht volkomen verblind. Gebleken is, dat zij de enige overlevenden waren van 'n groep je van zes Duitse soldaten, die zes jaren geleden toevallig in de bunker opgesloten waren geraakt. De bunker had als opslagplaats van levensmiddelen gediend. De opgeslotenen hadden tot he den volop voedsel, cigaretten, en lucifers. De voorraad kaarsen was twee Jaren geleden opgeraakt- Water was er slechts in zoverre als het door scheuren in het be ton naar binpen sijpelde. De man nen hadden zich daarom met brandewijn gewassen en wat ze aan water konden verzamelen, met Rijnwijn gemengd en in die vorm gedronken. De doden waren in meel begraven. EEN DODE. TWEE GEWONDEN DOETINCHEM. Bij hotel de Gouden Karper te Hummelo werd Zondagmiddag een luxe auto met vier inzittenden, de vertegenwoor diger van der H. uit Arnhem, diens echtgenote en twee schoon zusters gegrepen door een bus van de firma Hageman uit Doe- tinchem. De drie dames werden ernstig gewond naar het gemeen teziekenhuis te Arnhem overge bracht, waar de 61-jarige onge huwde schoonzuster, die bij de heer van der H. inwoonde, enkele uren na aankomst overleed. IN HET BESTUUR VAN „DOOR DE EEUWEN TROUW" UTRECHT. Zaterdagmiddag zijn in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht de afdelingen van de stichting „Door de eeuwen trouw" bijeen gekomen om een verkla ring van het hoofdbestuur aan te horen in verband met de recente publicaties over de faits et gestes dezer stichting. Na een uitvoerige gedachten- wisseling door de afgevaardigden over de door de voorzitter, de heer Coenradi, voorgelezen ver klaring, die alleen een verant woording, maar geen verdediging beoogde te zijn en waarin mede gedeeld werd, dat het hoofdbe stuur zijn mandaat ter beschik king stelde, sprak de vergadering zich met 54 afdelingsstemmen uit voor het aanblijven van het be stuur. Een stem was voor aftre den. Zes stemmen onthielden zich van een uitspraak. Na enig beraad verklaarde het bestuur te zullen aanblijven. Uit gangspunt van de stichting blijft de vrijheidsstrijd der Ambonezen. Paratyphus door ondeugdelijke worst Vorige week werden in Hen gelo gevallen van para-typhus ge constateerd, toen na een feestje ten huize van een familie aan de Populierenweg acht personen ziek werden. Bij het onderzoek bleek, dat buiten de acht feestgangers nog drie personen besmet waren. De sporen leidden naar een sla gerij, waar worst gekocht was. Van deze ondeugdelijke worst hadden enkele der besmette per sonen gegeten. De slagerij is voor lopig gesloten. Het onderzoek duurt nog voort. NAAR SOCIALE HERVORMING VATICAANSTAD, (KNP) Naar aanleiding van het feit, dat 25 jaar geleden Z. H. Paus Pius XI de missie-encycliek „Rerum Ecclesiae" heeft uitgezonden aan de wereld, heeft Paus Pius XII een nieuwe encycliek over het zelfde onderwerp aan de bisschop pen en de gelovigen van de ge hele wereld gezonden. De algemene strekking van deze nieuwe encycliek over de missie is om na een beschrijving van de vruchtbare vooruitgang van de Katholieke missie gedurende de laatste 25 jaren, nieuwe normen te geven voor het missiewerk op religieus en sociaal gebied. Het is een aansporing tot een steeds krachtiger begunstiging van de geloofsverbreiding. Herhaaldelijk, zo zegt de H. Va der o.m., hebben wii er op ge wezen, dat men ook in de missielanden aandachtig moet let ten od het atheïstische materialis me, dat onder het mom van so ciale hervormingen tracht iedere vorm van bovennatuurlijk geloof onder de volkeren uit te roeien, en te vernietigen. Daarom willen wij, zo zegt hij, dat ook in de missielanden grote aandacht be steed wordt aan de sociale toe standen- Er moet met alle macht naar worden gestreefd om sociale hervorming volgens de Katholie ke geest aan te brengen In de Kon. Schouwburg te den Haag werd Zaterdag door de Koninklijke Vereniging „Öns Leger" een plechtige bijeen komst belegd, welke gewijd was aan de Nederlandse soldaten in Korea. Bij deze gelegenheid reikte, de voorzitter van „Ons Leger", generaal-majoor b.d. K. Oudendijk, aan de echtge noten van wijlen luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden en luitenant-kolonel W. D. H. Eekhout de aandeze officieren toegekende Prins Mauritsmedaille uit. Links mevrouw den Ouden; in het midden mevrouw Eekhout.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1