Kevelaer in het oorlogsgeweld door Maria beschermd enorme Een industrie die een economische besparing geeft Grootste laboratorium voor de atoomwapenen ter wereld In April minder vraag naar buitenlandse goederen Herhalingsoefeningen" in de Oostduitse vacanties Reeds 300 jaar heiligdom Laboratorium in Delft test deugdelijkheid van verpakking Het leven op Ewinetok Moderne gemeenschap van 8000 zielen met alle comfort Alleen het water is veilig IITSLAGEN gen bekert door grote 4-1 zege 1-0 achterstand 3-1 overwinning VERPAKKINGSPERIKELEN Vernuftige vondsten Export naar Duitsland sterk gedaald Naar wij vernemen: MAANDAG 18 JUNI 1951 PAGINA 3 «VERWACHTING deeld door het K.N.M.I. Lt, geldig van Maandag- t Dinsdagavond. IWAKKE WIND nde bewolking nat ïlijk in het binnenland daar een bui. Zwakke •rdag hoofdzakelijk wes- Veinig verandering in uur. IENOEMINCEN DOM HAARLEM re. de Bisschop van Haar- t eervol ontslag verleend vertrek naar Argentinië lelgerw. Heer J- P. Does- Pastoor was te Zeven- at Pastoor te Zevenhoven nd de Weleerw. Heer H. ink, die Kapelaan was te ngen (H. Ant. Abt.) van Avereest naar Mid- 116; Nicolaas Smit van k naar Westerweg 46; lols van Ede naar Mid- 15; Jacob Boor van Hens. ar Hasselaarsweg 1. kken: Douwe Jongsma lenweg 15 naar Blokker: orst van Middenweg 303 t Maarten; Martha Bot ienweg 234 naar Hoorn; tha M. Deken van Mid- 584 naar Oudorp; Catha- Borst van Donkereweg 7 aged ijk; Cornelia Carels ïonsweg 78 naar Krom- lindert Jansma van Mid- 20 naar Noordwelle; Ka- nkes van Middenweg 14 aordwelle; Joseph J. M. van Middenweg 252 naar Maria Wtinker van Mid- 9 naar Berkhout; Hen van Zijp van Van Veen. naar Haarlem: Maria A. van Rustenburgerweg 13 rvershoof; Agnes de Boer stenburgerweg 13 naar k; Maria H. Lagrand van zerweg 9 naar Haarlem; a de Krijger van Sta- 110 naar Alkmaar; j. Oud van Middenweg Hoogwoud; Klaas Wage, Westerweg 14 naar Gv. fra A. Weel van Rusten- eg 39 naar Alkmaar; Beers van Middenweg Schagen; Johannes Th. Gulik van Middenweg ir Harenkarspel; G. A. ling van Rustenburger, aar Den Helder: Guurtje van Veenhuizerweg 26 ;endelft; Simon Tesselaar isterweg 46 naar Nieuwe wedstrijden. V. Frisia 34 na verl. Watervogels 4—1 osv o—i -HSV 1—2 ERVOGELS GEKLOPT XJEIN Ofschoon de b met tien man begon toch in de aanvang door- n het offensief. Het back ing gevaarlijk ver naar vat spoedig werd afge- >e gasten probeerden het net verre schoten, wat onproductief was. Maar kreeg keeper Slikker een 1 van verre afstand te ver- Hij plukte deze uit de aar_niet klem. Toen hij t vallen was de midden even vlugger bij en de- e het leder in de touwen, ver beide ploegen scheen xirt voetbalmoeheid te terwijl in de voorhoede ge schotvaardi£heid ont- iet was rechtsbuiten de ie de stand gelijk maakte, erschillende malen zetten •en listig het buitenspel open, waar de geel-zwar- mzoveel malen intrapten. :hter bij een vermeend pel de verdediging dor aleef wachten op het fluit- wandelde Grotes rustig bal tot voor de keeper en voor 21. Hierop kregen ekers de kans voor de ge er. Voor free cick in het ied werd een penalty toe deze werd echter over en. chagen was rechtsbuiten ,e Graaf de meest produc- lan. Na een solo-ren wist g de back te ontwijken en 1 en back op de hielen in npo een vliegende kogel :n, 31. Schoorl, die deze jd de midden voorplaats maar aan de formidabele r gasten steeds een zeer kluif had, werd bij een ;ans in het doelgebied even d en mocht daarvoor een nemen. Hij plaatste de ter recht op de keeper- e Graaf zijn doelpunten- met 41 had gestild w®s der Torren ruimschoots d. j HOLLAND VERSLOEG ZWALUWEN onze eigen verslaggever •dagmiddag heeft Zwalu- it tegen de kaasstedelingen t een overwinning kunnen n, alhoewel zij even na de n voorsprong wisten te ne- )or S. Prost die toen op de litenplaats stond. In de eer- ft wogen beide partijen tegen elkaar op en men hijnbaar genoegen met een spel, omdat de competitie- fwezig bleef. Wel moest bü Zwaluwen een paar ke ballen verwerken doch eef het bii en de rust kwam anco stand. Zoals gezegd !t Zwaluwen dat in de 2e oor Prost de leiding nam ven later werd door treu- n de achterhoede door v. e stand gelijk gemaakt, verd Zwaluwen finaal on- voet gelopen. In het laatste ;r kopte Goossens een te- ngende bal vanaf de dek- het doel, waarna Jansen x>r het einde de stand op racht. Over het geheel ge was deze wedstrijd maar itige vertoning. De scheids- 1 deelde in de malaise. De wonderbare afbeelding van Maria van Kevelaer In veie parochies bestaat een Broederschap van O. L. van Ke velaer welke gewoon was jaarlijks in processie op te trekken naar het 300 jaar oude heiligdom van „de Troosteres der Bedroefden". De meesten hebben dit in 1938 voor het laatst gedaan. Sindsdien is Kevelaer onbereikbaar gewor den voor de duizenden Mariaver- eerders, die in het voetspoor van zoveel geslachten smekend en dankend daar de Moeder Gods vereerden en velen hunner zal het interesseren iets te vernemen van de lotgevallen dezer Duits- Hollandse bedevaartplaats gedu rende de oorlog. Simpel maar klaar begin. Maar het zal nuttig zijn vooraf weer te geven, hoe Prof. Dr. Rogier in het tweede deel van zijn standaardwerk (p. 642) de oorsprong van de Kevelaer-devo- tie in het kort verhaalt, (voor uit voeriger bijzonderheden kan Kro nenburg „Maria's heerlijkheden" (deel 8, pag. 249293) geraad pleegd worden) „Onder het tussenbestuur van de Gaule namen de bedevaarten naar het binnen de diocesane grens (van Roermond) gelegen dorp Kevelaer een aanvang. De koopman Hendrik Busman, die driemaal ter plaatse van een hagelkruis bij het dorp Kevelaer de stem van de Moeder Gods vernomen had, hem bevelende een kapel te bouwen, bracht in 1642 het eerste bescheiden heiligdom tot stand (de z.g. genadekapel), dat spoedig het middelpunt werd van bedevaartplaatsen uit het Bisdom Roermond, straks ook van elders, Balduinus de Gaule gaf tot het bouwen van de kapel (de z.g. „Kaarsenkapel") de voorlo pige toestemming. Officieel onderzoek. Zijn opvolger als kapittelvicaris, Antonius Bosman, liet een cano niek onderzoek naar de ontstane devotie tot O. L. Vrouw van Ke velaer instellen en riep in Fe bruari 1647 in het regularissen- klooster Mariaweide te Venlo een synode bijeen, waarop Hendrik Busman en anderen in verhoor genomen werden. Het protocol van deze synode is ondertekend door de Kapittel-vicaris, de offi- ciaal, de zeven dekens, de prior van de Kruisheren te Venlo, de gardianen van de Minderbroeders te Venlo, Roermond, Heinsberg en Weert, nog enige seculiere en reguliere priesters en vier doc toren in de medicijnen. Deze vergadering onderschreef na rijpelijk onderzoek unaniem met de innigste overtuiging en dankbaarheid: „Er zijn te Keve laer door Gods almacht op de voorbede van Maria waarachtige •wonderen geschied". Als zodanig werden 8 genezin gen, die door geen natuurlijke middelen konden veroorzaakt zijn, aangegeven. Hieronder was een Nederlander, een zesjarig jongetje, Peter Godfriedzn uit Beek. In hetzelfde jaar is de eerste pastoor van de statie Langeraar Abraham van Brienen, wonder baar bevrijd van kanker aan de tong. Een oase voor Nederland. Het spreekt vanzelf, dat de devotie na de kerkelijke goedkeu ring een brede verspreiding kreeg. Vooral voor de katholieke bewoners van de Republiek boven de rivieren was Kevelaer een godsdienstige oase. Hier konden zij, op de Kapellenplatz en wijde omgeving frank en vrij zonder vrees voor placaeten, schout en rakkers, openlijk uitdragen en luide uitzingen wat in hun be- 18 JUNI H. Ephrem van Syrië De talenten, die men van God heeft ontvangen, moet men ook in dienst stellen van God. De dienaar, die, volgens het evangelie, woekerde met de vijf talenten, die zijn mees ter hem had geschonken, werd zeer geprezen. Van deze ge dachte ging ook Ephrem uit. God had hem een dichterlijke natuur geschonken en hij voelde, dat hij deze gaven moest gebruiken in dienst van de Allerhoogste. Hij schreef dan ook de mooiste lofzangen voor de kerk en hij verwierf om dit werk de titel van kerkleraar. Ook kunnen wij onze werkaamheid, al is deze nog zo gering, al doet zij ook direct niet denken aan God, in 3jn dienst stellen, als wij evenals Ephrem voordat hij verzen ging maken, de op dracht maken alles te doen tot meerdere eer en glorie van God. In deserto. scheiden staties steeds angstvallig besloten moest blijven tussen de muren van hun schuil- en schuur- kerkjes. Alleen reeds dit feit is een reden voor de Nederlandse katholieken om Kevelaer in -re te houden. Onze gezegende eman cipatie mag ons niet vergeetach tig en ondankbaar maken. De oorlogsjaren. Thans willen we, puttend uit verschilende brieven 19421947 o.a. van Deken Holtman uit Ke velaer, de contemporaine geschie denis der bedevaartplaats ver halen. In 1942 was Kevelaer nog als vanouds. Alleen het kleurrijke processieleven ontbrak en men miste vooral de Nederlanders. Ook de Duitsers mochten geen officiële processies meer houden. Het klokje van de kaarsenkapel klepte niet meer met hoog geluid tot welkom en afscheid, want het was evenals de zes prachtige klokken van de Basiliek in beslag genomen en uit de klokkestoel verdwenen. Gelukkig hingen er in de parochiekerk (z.g. oud- Kevelaer) en in de Hubertuskapel van het gehucht Keylaer nog twee klokken uit het jaar 1400 onge veer. Deze mochten behouden worden en werden in de toren van de Basiliek gehangen. Derde eeuwfeest. Toen dan ook op 7 Juni 1942 de beroemde bisschop van Mun ster Mgr. Clemens August von Galen het 3e eeuwfeest met een pontificale H. Mis opende, luid den deze twee klokken het feest in. Des middags preekte Mgr. een uur en daarna hield hij nog een toespraak vanuit het geopen de venster van het Priesterhuis. De samengestroomde menigte op de Kapellenplatz werd wel op 10.000 geschat. De Bisschop moest zijn toespraak herhaaldelijk on- Genadekapel te Kevelaer derbreken wegens diepe ontroe ring. Met twee vingers in de hoogte zwoer de menigte in een lied trouw aan Christus Koning en besloot de onvergetelijke plech tigheid met ..Groszer Gott, wir loben Dich". En na deze Bisschop, „de Leeuw van Munster", kwam zo goed als iedere Zondag een der Duitse Bisschoppen naar Kevelaer om er te pontificeren. Zo kwa men ze van Passau, Paderborn, Osnabrück, Mainz, enz., ook de wij-bisschop van Keulen en de apostolisch administrator van Aken. Dit duurde tot Allerheili gen, waarop het feest besloten werd door de nieuwe Aartsbis schop van Keulen. Ook de Heilige Vader in Rome leefde met het jubileum mee. Hij stond toe, dat vanaf 1942 telken jare op Zaterdag na 's Heren Hemelvaart (waarop in 1642 de 31e Mei viel, de dag waarop het Genadeprentje in het kapelletje werd geplaatst) in heel het bis dom Münster een bijzonder feest ter ere van de Troosteres der Bedroefden zal worden gevierd. De devotie der pelgrims was aangrijpend, er werd gebeden met het grootste vertrouwen op de Moeder Gods, wat op ontroeren de wijze bleek uit de briefjes, welke in de offerbussen werden gevonden, b.v. de namen van zes zoons met de bede: „Liebe Mutter Gottes bringe sie alle heim". Zo werd het derde eeuwfeest uitsluitend kerkelijk gevierd, of schoon de burgerij al jarenlang geld had ingezameld voor een groots uiterlijk feest. Heel Keve laer betreurde ten zeerste dat deze plannen door de oorlogsom standigheden niet konden door gaan, maar men was al blij, dat Kevelaer tot dan verschoond was gebleven van luchtaanvallen. Er waren in de nabijheid van de Kruisboom (het z.g. Rode Kruis) enkele bommen in het open veld gevallen en aan de rand van het dorp op een kruis, waarbij twee mensen werden gedood. Doordat er bijna geen pelgrims meer waren die des nachts overbleven, waren vele hotels overbo dig geworden, zodat „Kölner Hof" in een levensmiddelenbe- drijf, „Zum Golde- nen Apfel" in een lazaret en vele an deren in meerdere woningen werden veranderd. Het grote Priesterhuis was voor driekwart in beslag genomen voor lazaret, alleen het oudste gedeelte werd aan de geestelijkheid gelaten. Ook de gro te zaal, waar de processies haar vaan dels bewaarden, was hospitaal geworden. In het jubeljaar waren in de Basiliek nog enige nieuwe gebrandschilderde ramen klaar geko men. Een jaar later: was Kevelaer mate rieel nog geheel on beschadigd. Onder tussen ging de kerk vervolging door de nazi's voort. Deze was in de ene Gau 4 feller dan in de andere, naar ge lang de opvattingen van de Gau leiter. Zondag 29 Augustus 1943 werd van alle kansels het nieuwe pro test der aan het graf van de H. Bonifacius verzamelde Duitse Bisschoppen voorgelezen. In de zomer 1943 kwamen er -elke dag nog vele pelgrims tus sen 15 Augustus en 8 September, wel 1500 per dag. Elke middag om drie uur werd er een „Pil- gerandacht" met preek gehouden, welke dikwijls door de Gestapo werd gecontroleerd. Vooral nadat Himmler Rijksminister was ge worden, kwamen er nieuwe voor schriften, welke de Deken er toe brachten, verschillende veilig heidsmaatregelen te nemen. Maar nietetgenstaande alles, klonk elke dag het „Ave spes nostra, Wees gegroet, onze Hoop", de Introitusaanhef van de Keve- laerse Maria-Mis in een dikwijls plechtige Hoogmis door de heer lijke Basiliek. Elke dag opnieuw werd men getroffen door het grote geloof en de grote liefde van het gelovige Duitse volk. Met lege magen kwamen ze 's mor gens van verre aan en wachtten tot elf, twaalf uur met commu niceren. Dit waren de vele goede mensen, die het barre regime even hard verfoeiden als wij. Einde Augustus kwam er een voetprocessie uit Bonn, welke er drie en een halve dag over liep: de eerste dag tot Keulen, de tweede tot Neus en de derde tot Aldekerk, waarna men 's mid dags om 12 uur in Kevelaer aan kwam. De biechtstoelen warqn druk bezet; elke morgen stonden er honderden in de Biechtkapel. Bij elk weekend was de drukte ge weldig en konden de mensen des nachts geen onderdak vinden, omdat vele hotels tot woningen of hospitalen waren omgebouwd of plaats boden aan bedrijven, die uit getroffen gebieden naar Keve laer waren geëvacueerd. Zulk een drukte was er op Maria ten He melopneming, de dag, waarop de Deken op de Kapellenplatz plech tig de pauselijke zegen gaf. Toen waren er zeker 8000 pel grims in Kevelaer. J. TH. M. KRAAKMAN, pr. (Wordt vervolgd). (Van een onzer redacteuren) Wie zich goed wil realiseren, wat de vooruitgang op verpak- kingsgebied in onze wereld betekent, moet zich eens herinneren hoe hij vroeger als kind door een gulle oom of tante gelukkig werd gemaakt met een grote glazen stopfles vol zuurtjes. Het was in kinderogen een pronkstuk, maar uit een oogpunt van efficiency een onding. Vroeg of laat, maar steevast voordat de zuurtjes op v/aren, sprong dat ding in gruzelementen en de inhoud was verder voor het jammerende kind taboe. Tegenwoordig worden dezelfde zuurtjes in cellofaan verpakt en de koper kan zich dan nog boven dien verheugen over het feit, dat een enkele warme zomerdag de inhoud van de romantische stop fles niet meer in een kleurrijke maar ongenietbare zuur-massa kan veranderen. Ieder zuurtje leeft zijn eigen leven binnen de veilige omhulling van het cel lofaan. Probleem voor de fabrikant Er steekt achter al die techni sche verbeteringen een klein economisch probleem voor de fabrikant. De consumptie van zuurtjes verpakt op een wijze, die het product met ongenietbaarheid belaagt, kan een enorm voordeel zijn voor degene, die de zuurtjes- markt beheerst. Hoe meer flessen er kapot vallen en hoe meer zuurtjes er tot onsmakelijke klon ten degenereren, des te meer zal de omzet toenemen van een arti kel, dat eenmaal het publiek heeft veroverd. Iedere kapotte fles betekent, dat de helft van de inhoud niet via de maag maar via de vuilnisbak verdwijnt. De heerlijkheden werden dus door hun ondeugdelijke verpakking feitelijk in grote hoeveelheden doorgedraaid, zoals de Westlandse groente, al is het dan om een heel andere reden Veel economischer Nu de verpakking verbeterd is, wordt er echter en dit is een argument om de verpakkings industrie te stimuleren veel economischer gewerkt. Dit geldt natuurlijk niet alleen voor zwak ke artikelen als zuurtjes, maar ook voor de waardevolle. Per sal do is het voordeel toch weer op de fabrikant teruggeslagen, want bij een vol automatische draaien de verpakkingsmachine, die het artikel en masse de deur uitjaagt, daalt de kostprijs zo aanzienlijk, dat hele nieuwe winstbronnen worden aangeboord. Dit alles is slechts bedoeld om aan te tonen, hoe dom het is de NEW ORLEANS (Louisiana) - Ass. Press Op het midden in de Stille Oceaan gelegen eiland Eniwetok, waar de V.S. ten koste van 65.000.000 dollar een proefterrein voor atoomwapens aangelegd hebben, bestaat een moderne gemeenschap met een bevolking van ongeveer 8000 zielen. De democratische afge vaardigde FEdward Hebert, die de laatste atoomproeven al daar bijgewoond heeft, vergelijkt Ewinetok en omliggende eilanden met „drukke bloeiende Amerikaanse plaatsen", die beschikken over bioscopen, athletiekvelden, kledingmagazijnen, strandclubs, leesbibliotheken, postkantoren electrische centrales. In een artikel in het dagblad „New Orleans States" schrijft Hebert, dat de bevolking bestaat uit zwaar bewaakte natuurkun- Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samen gestelde voorlopige gegevens be droeg de totale waarde van de ingevoerde goederen, dus inclu sief pakketpost en diamant, in April 1951 f 833,5 millioen, terwijl voor een waarde van f 588,1 mil lioen werd uitgevoerd. Bij de uitvoer kan men t.a.v. sommige artikelen reeds een ken tering in de vraag naar buiten landse goederen waarnemen. De invoer van wol en katoen daalde van April 1950 vrij belangrijk. De uitvoer in de agrarische sec tor vertoont een wisselend beeld. De export van zuivel en eieren gaf een aanzienlijke daling te zien en kwam weer op het niveau van 1950, terwijl de uitvoer van vlees, groente, fruit en conserven daar entegen een vooruitgang vertoont t.a.v. 1950. De door Duitsland ingevoerde restricties beginnen haar uitwer king te doen gevoelen. Onze uit voer naar dit land daalde van f 72,3 millioen in Maart 1951 tot f 48,7 millioen in April 1951. Ook de uitvoer naar België kon zich niet op het peil van de voorgaan de maand handhaven en daalde met f 16 millioen. Verheugend is het daarentegen te constateren, dat de uitvoer naar de V.S. van HOLLAND FESTIVAL Gaiaconceit te Amsterdam De concertenreeks van het Hol land Festival 1951 in Amsterdam is Zaterdagavond geopend met een groot galaconcert onder lei ding van de dirigent Rafael Knbelik. Als solist trad op Robert Casa- desus, die het concert in c. kl. t. voor piano en orkest van Mozart ten gehore bracht. Het program ma was geopend met het Wilhel mus en de ouverture „de Ver kochte Bruid" van Smetana. Het optreden van de solist bracht de uitverkochte zaal tot grote ovaties. Na de pauze volgde de eerste uitvoering van de derde sympho- nie van de Nederlandse compo nist Guillaume Landre, gevolgd door de Slavische rhapsodie voor orkest „Taras Bulba" van Leos Janacek. Ook dit tweede deel van het concert had een grote ovatie tot gevolg. Amerika, het Verenigd Konink rijk en Frankrijk is gestegen. Bij vergelijking van de in- en uitvoergegevens van Januari April 1951 met de dienovereen komstige periode in 1950 blijkt, dat het dekkingspercentage van onze invoer met België, de V.S. van Amerika, het Verenigd Ko ninkrijk en Zweden is verbeterd, terwijl dat voor W.-Duitsland, de Republiek Indonesië en Frankrijk ongunstiger werd. Van belang is het nog op te mer ken, dat onze, in 1950 actieve, handelsbalans met W.-Duitsland in 1951 passief werd, terwijl de situatie met Engeland zich in te genovergestelde zin wijzigde. DALEND BIOSCOOPBEZOEK Hoewel het aantal bioscopen sedert 1939 steeg met 134 tot 484 in Mei 1950, daalt het bezoek in de na-oorlogse jaren voortdurend. Werd in 1945 drie kwart van de capaciteit (aantal voorstellin gen per jaar maal aantal zitplaat sen) bezet, in 1947 was dit reeds tot de helft verminderd, om in 1949 tot beneden de 40 pet. te dalen. Het verschil met de toe stand in 1938, toen de capaciteit voor een derde werd benut, is niet groot meer. WAPENOPSLAGPLAATS IN BELGIË ONTDEKT BERGEN (Belga) Zes kis ten granaten, twee kisten patro nen en voorts een hoeveelheid springstof zijn Zaterdag ontdekt in een ongebruikte garage te Cuesmes, een Belgisch plaatsje bij de Franse grens. Er is een onder zoek ingesteld. De garage is het eigendom van een zekere Georges Leroy. De snijbloemen-uitvoer naar België Besprekingen over de snijbloe menexport hebben nog niet tot overeenstemming geleid. Daarom is een nieuwe overgangsregeling gemaakt, die zal gelden tot 15 Juli a.s. De regeling komt neer op handhaving van de bestaande situatie, en wel in dier voege, dat de export van snijbloemen naar België vrij blijft onder be paalde condities. Nederland zal namelijk zorgen, dat prijsversto ringen op de Belgische markt worden voorkomen en zal daar toe toezien, dat de uit te voeren snijbloemen uitsluitend op de vei lingen zullen worden gekocht. „VERWIJDERING" UIT BOEDAPEST BOEDAPEST (Ass. Press). De Hongaarse regering heeft gis teren erkend dat zij 924 gezinnen, bestaande uit „ongewenste ele menten", uit Boedapest heeft „verwijderd". Een communiqué van het mi nisterie van binnenlandse zaken zegt („de volgende ongewenste elementen" zijn van 21 Mei tot 15 Juni uit Boedapest verwijderd: zes voormalige hertogen, 52 voo»- malige graven, 41 voormalige ba ronnen, 10 voormalige ministers van Horthy, 81 voormalige gene raals van Horthy, 30 voormalige fabrieksbezitters, 46 voormalige bankiers, 5 voormalige fabrieks directeuren, 93 voormalige groot handelaren en 105 voormalige grootgrondbezitters. PARATYPHUS IN AURICH (Van onze verslaggever) OLDENBURG. In Aurich is paratyphus uitgebroken en het laat zich aanzien dat deze ziekte een grote omvang zal aannemen. Verschillende voorzorgsmaatrege len zijn getroffen en plaatselijke scholen zijn inmiddels gesloten. Speciaal voor de Noorderlingen betekent dit dat men bij een be zoek aan de omgeving van Aurich de nodige voorzorgsmaatregelen in acht neemt. is, op wens van H. K. H. Prinses Wilhelmina, aan luchtvarenden verzocht het vliegen op geringe hoogte in de omgeving van Het Loo te vermijden.... zijn thans ruim 10500 jongelui in opleiding voor onderwijzer tegen 8500 gedurende het vorige jaar. In 1950 behaalden 1732 leerlingen de onderwijzersacte zullen in Augustus en September iD totaal 1260 Nederlanders naar Nieuw Zeeland emigreren. heeft H. M. Koningin Juliana de Belgische minister van Financiën, prof. J. van Hontte, als erkenning van zijn verdienste in het kader der Benelux-samenwerking on derscheiden met het Grootkruis in de orde van Oranje Nassau levert het tijdens de oorlog in de Wielingen gezonken Duitse schip de „Birkenfels" gevaar op voor de scheepvaart. Om dit euvel op te heffen zal de bovenbouw van het schip worden opgeblazen China rubber in Ceylon COLOMBO (Reuter). Uit be trouwbare bron te Colombo wordt vernomen, dat de Chinese volks republiek grote orders op Ceylon heeft geplaatst voor rubber. Cey lon is een vrije markt. digen en manschappen van leger, marine en luchtmacht. „Anderhalf jaar lang waren er geen vrouwen op Ewinetok", schrijft hij. De luchtmacht en de marine hebben volgens Hebert de taak vijandige waarnemers uit het ge bied te weren en schepen en vligtuigen, die toevallig de ge- vaarzöne binnenkomen, terug te sturen. De luchtmacht is verantwoorde lijk voor de veiligheid in een luchtruim van meer dan 75.000 vierkante kilometer, terwijl de marine de veiligheid ter zee waarborgt en een anti-duikboot- programma uitvoert. De veiligheid op de Atol zelf berust bij uitstekend geoefende manschappen van de militaire politie. Iedereen draagt een identiteits kaart met foto. Geen postcensuur. Niet al het personeel heeft toe gang tot alle gedeelten van de Atol. Bepaalde stukken zijn voor slechts enkele vooraanstaande mensen toegankelijk. Hoewel er strikte veiligheidsmaatregelen ge nomen zijn, wordt de post niet gecensureerd. Hebert zegt, dat er, sinds de Atol in 1947 proefterrein voor atoomwapens is geworden, slechts vijf personen door ongelukken om het leven gekomen zijn, hoewel gewerkt wordt met 's werelds dodelijkste wapens en allerlei ge vaarlijk materiaal. En die onge lukken hadden niets met de atoomproeven te maken. Hoog moreel. Volgens de afgevaardigde heeft lt.-generaal Elwood R. (Pete) Quesada, commanderend generaal van de Task Force op Ewinetok gezegd: „In al de 27 jaar. die ik in het leger gediend heb, heb ik nog nooit zo'n hoog moreel ge zien". Hebert schrijft, dat op Ewine tok verder te vinden zijn: negen tig baseballteams, die in tien af delingen verdeeld zijn; cantines, waar 9000 maaltijden per dag ge serveerd worden, bars, waar alle soorten whiskey te krijgen zijn, een radiozender, die de gehele dag programma's verzorgt, auto bussen, waarmee men rondritten kan maken, en strandclubs, die elke vergelijking met exclusieve badplaatsen als Waikiki of Rio de Janeiro kunnen doorstaan. Stalen wrakken. Maar op de rest van de Atol is het niet zo fraai: De plantengroei is verdwenen, hoewel men thans poogt de tropi sche aantrekkelijkheid van het eiland enigszins te herstellen. Het eiland wordt omsloten door een massa stalen wrakken, die herinneren aan de vreselijke sla gen, die de Amerikanen toege bracht hebben aan de 3.500 Ja panse soldaten, die vrijwel tot de laatste man sneuvelden toen het eiland na dagen van ononderbro ken lucht- en zee-bombardemen ten veroverd werd. De Amerikanen maakten slechts 50 krijgsgevangenen. Duizenden tonnen schroot zijn van het eiland in de Oceaan ge worpen. Talloze kleine vaartuigen zijn blijven liggen op de plaats waar zij bij de verovering van de Atol op het strand liepen. If BERLIJN. (Ass. Press). De vacantie van een Oost-Duitse arbeider biedt meer politiek dan vermaak. De communistische federatie van vakverenigingen „F.D.G.B." zorgt er voor, dat hij zich niet terug trekt in 'n Splendid Isolation. Zij heeft een uitgebreid program op gesteld, dat hem weinig tijd voor particuliere genoegens overlaat. De FDGB heeft alle vacantie- oorden aan zee en in de bergen in de Russische zone aan zich ge trokken en een arbeider, die daar zijn vacantie doorbrengt, heeft geen kans om te ontsnappen aan haar voorlichtingsprogramma. In zijn hotel is uitsluitend „be trouwbaar" personeel te werk ge steld, dat er voor zorgt, dat de vacantieganger zijn politieke por tie doet, precies zoals hij in de fabriek zijn toegemeten portie werk moet doen. Men biedt hem de gelegenheid wat vrijwillig werk te verrichten, herstelwerk op sportterreinen, werk op boerderijen en het ver zamelen van metaalafval ten bate van de economie in de Oostelijke zone, dat alles maakt deel uit van het vacantieschema van de FDGB. Het officiële vermaak omvat voorstellingen van een rood poli tiek cabaret, van een „Culturele vereniging" van de volkpolitie en van de communistische vrije doemen. Duitse jeugd, lezingen over het leven in Rusland, progressieve toneelstukken van Russiche au teurs en dergelijke. Noodzakelijke opvoeding In particuliere gesprekken ge ven functionarissen van de FDGB toe, dat dit programma de ont spanning-zoekende arbeiders waarschijnlijk niet erg zal beval len maar zij beschouwen het als noodzakelijke politieke opvoeding. Er zullen ook discussies over de kunst plaats vinden, met name over het „Reactionnaire Forma lisme" en het „Progressieve Rea lisme" om de arbeiders te wape nen tegen het kopen der prullaria die in vacantieoorden dikwijls worden aangeboden. Voorts zullen vergaderingen worden gehouden, zo mogelijk met bezoekers uit West-Duitsland om te spreken over de communis tisch strijd voor de vrede en an dere politieke onderwerpen. Communistische agitatoren zul len uitzwermen over de stranden om er de zonnebadende arbeiders van te overtuigen, dat de politiek van hun communistische Oost- Duitse regering de juiste is. De enige manier om hen te ontkomen zou zijn, de zee in te zwemmen, maar bij zijn terugkeer zal de vluchteling het eerst weer de enorme aanplakbiljetten met communistische leuzen zien op- soms luxueus lijkende verpakkin gen aan te vallen, omdat wij le ven in een tijd van versobering. Wij leven ook in een tijd van efficiency en wanneer onze ge hele nationale industrie van de nieuwe verpakkingsmethode pro fiteert, is het niet mogelijk de klok terug te gaan zetten. Ook al blijft het waar, dat verpakkingen soms aanleiding worden tot massa-suggestie. Het is eens voor gekomen, dat dezelfde zeep, in drie verpakkingen seringen-, ro zen- en narcisgeur verspreidde en dat ernstige mensen bij een se rieuze proef erin vlogen. Er is, zoals op vele terreinen, ook op verpakkingsgebied de laatste jaren een vruchtbare sa menwerking ontstaan tussen de mensen met ideeën en de tech nici, die deze flitsen op hun bruikbaarheid toetsen. Deze Iaat- sten hebben een eigen burcht betrokken in het proefstation voor verpakkingen in het T.N.O.-in- stituut in Delft. In hun labora torium worden met de meest ver- nuttige instrumenten materialen beproefd en op hun bruikbaarheid voor doeleinden, die de fabrikant aangeeft, bekeken. Men kan er kunstmatige .regen buien maken, om te zien, of ver pakkingen inderdaad waterdicht zijn en men kan in een roterende draaimolen, die een ware pijn bank is voor het materiaal, een vol geladen kist aan een reeks uitgekiende schokken en stoten blootstellen, waaruit onherroepe lijk haar uithoudingsvermogen aan het licht komt. De enorme drukpers, die heel fijn registreert, hoeveel druk een verpakking verdraagt, is 'n dank baar instrument om b.v. te bepa len hoeveel van een bepaald arti kel op elkaar gestapeld kan wor den. Dit is van belang voor ver voer in scheepsruimten waarbij aan de onderste laag iri het ruim nogal wat eisen gesteld worden, omdat er een enorme kolom bo venop komt te staan. Het proef station voor verpakkingen krijgt op dit gebied dagelijks opdrachten van de industrie, die met grote securiteit worden vervuld. Iemand die tegenwoordig wat te vervoe ren heeft, waarbij risico van bre ken moet worden uitgesloten, kan hier voor adviezen terecht en het is duidelijk, dat door deze instel ling enorme bedragen aan scha deposten voorkomen zijn, reden waarom ook de overheid zich hiervoor sterk geïnteresseerd heeft en de zaak met de financie ring der outillage op gang ge bracht heeft. Deze laatste is vol komen op het niveau der moderne techniek in het buitenland. Schokmeter. Zo vindt men in dit laborato rium o.m. een schokmeter, die zijn ontstaan te danken heeft aan de vele eisen tot schadevergoeding waarmede de Amerikaanse spoor wegen werden lastig gevallen. Een ander vernuftig Amerikaans apparaat is de „vibrator", waar mede de bewegingen van een vrachtauto worden nagebootst, om te zien of de veerkracht van de verpakking, bij het vervoer van flessen b.v. voldoende is om breuk te voorkomen. Kleinere ap paraten wijzen precies de scheur- weerstand en de kleefkracht van plakband of verpakkingspapier aan, terwijl ook buigweerstanden, berstdrukken en doorsteekweer- standen begrippen zijn, waarover hier dagelijks in exacte cijfers gesproken wordt, aan de hand van metingen met instrumenten voor wie geen enkel geheim in onze verpakkingswereld verbor gen blijft. Lucky Strike vondst. De verpakkingsindustrie moge in ons land hand over hand in belangrijkheid toenemen, zij zal nooit die eindeloze spiraal van mogelijkheden te zien kunnen geven als in een land als Amerika waar de staaltjes van verpak- kingsmagie legio zijn. Een van deze was na de oorlog de vondst van de tekenaar Raymond Loewy, die een nieuw ontwerp voor een pakje Lucky Strike moest maken en daarbij voor de maatschappij een besparing van f 200.000.000 wist te bereiken, door alleen, dat wat in de vorige omslag groen I was wit te laten, zodat een kleur bij het drukken gemist kon wor den. Raymond was heel gelukkig, toen hij voor dit ontwerp een honorarium van f 15.000 mocht opnemen bij de kassier. Een goed Nederlands voorbeeld is echter de rijdende vatenfabriek van van Leer, die de Engelsen destijds op de Londense verpak kingstentoonstelling tot een lichte razernij bracht, omdat geheel Londen naar de „Mobile Factory of the Famous Dutchman" ging kijken en de andere stands leeg liepen. Van Leer heeft echter niet al leen Nederland, maar alle wereld delen als afzetgebied veroverd. Zijn 27 fabrieken, die binnenkort tot over de dertig zullen worden uitgebreid, bevinden zich in Ne derland, België, Frankrijk, Enge land, Noord- en West-Zuid-Afrika, Israël, Malakka, Hongkong, de Nederlandse Antillen, Brits West- Indië en Centraal- en Noord- Amerika. Dertig jaar geleden be gonnen met een bescheiden fa briekje in Amsterdam, waar de eerste dag 5 vaten uit kwamen, is de productie thans tot een kwart millioen per week opge voerd en de capaciteit ligt nog een heel eind hoger. Nederland heeft zich dus op dit terrein niet te schamen. Het speelt zijn partijtje in het inter nationaal gezelschap aardig mee. WEER PSEUDO-VOGELPEST ONTDEKT Opnieuw is te Oostzaan een ge val van pseudo-vogelpest ontdekt. Ditmaal op het bedrijf van de heer D. Sopjes. 165 jonge hen nen zijn vernietigd. Te Bilthoven werd pseudo- vogelpest geconstateerd op een boerderij aan de Julianalaan. 400 kippen moesten worden afge maakt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3