Nieuw Tractoren en bulldozers waren omlijsting van kleurrijk welkom Regering neemt maatregelen tegen bureau „Zuid-Molukken Minister wil gemeentelijke bevoegdheden opzij zetten y m.r^rsr^,r„.rsr cities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen Breken èn houwen De sociale ongelijkheid Het Wilhelmus klonk op vliegveld in aanbouw A. C. de Bruyn in het harnas tegen St. Adelberts verwijten Ambonezen in de woonoorden tegen de overheid opgehitst Woningbouw onrendabel De Franse verkiezinaen Breuk te Teheran NHD Koningin en Prins in Luxemburg Van „Vrije Volk" f 00.000 geëist Verwijdering uit ons land? Scheepsberichten Helen Chapin gaat trouwen Kroniek en Kritiek HET FEIT Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct, per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct, per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 20 Juni 1951 46e Jaargang No. 12198 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 IN DE DISCUSSIES rondom de steeds meer aan de dag tredende sociale en politieke tegenstellin gen, in en buiten de katholieke gemeenschap, zal de practisch van alle kanten begeerde samenwer king niet bereikt worden, indien men het niet eens is over be paalde uitgangspunten. Dat is een oude waarheid, al meer hier ter plaatse aangehaald. Welnu, een van de dingen, waar over men het, zeker onder katho lieken, eens moet zijn, is het be staan van de maatschappelijke of sociale ongelijkheid, welke voort vloeit uit de natuur der dingen. Dit is zeer onlangs, ten overvloe de, op overtuigende wijze aange toond in de hier al eerder bespro ken en aanbevolen brochure van prof. dr. Th. Keulemans O.Carm., waarmee de Sint Adelbertsvereni- ging in de vorige maand haar bij drage heeft geleverd tot de her denking van de sociale encyclie ken. Het probleem van de standen in de samenleving besprekend, heeft deze geleerde en deskundi ge schrijver duidelijk gemaakt, dat de standsgedachte uitdruk king geeft „aan een bestaande maatschappelijke ongelijkheid". Hij brengt de bewijzen daartoe aan uit de katholieke leer, zoals deze ook in de befaamde ency clieken tot uitdrukking komt. Een paar samengevatte voor beelden. In par. 14 van Rer. Nov. zegt Leo XIII: „In de burgerlijke maatschappij kan het laagste niet aan het hoogste gelijk zijn." En even verder: Hiernaar streven wel de socialisten, maar dit is tegen de natuur der dingen." Er zijn immers in de mens zeer vele en zeer grote ongelijkheden van nature, niet allen hebben eenzelf de verstand, bekwaamheid, ge zondheid, krachten: en aan deze noodzakelijke verscheidenheid be antwoordt spontaan een ongelijk heid in Levenspositie. Dit is zelfs tot voordeel van enkeling en gemeenschap, want het gemeen schappelijk leven eist voor een goed verloop verschil van aan leg en functie en juist tot het vervullen dier functies wordt de mens aangespoord door het indi vidueel verschil in vermogen." Deze zestig jaar geleden neer geschreven waarheid is nu nog waar, zij is trouwens na veertig jaar door Paus Pius XI in „Qua- dragesimo Anno" bevestigd en overgenomen en uitgewerkt door Paus Pius XII. In zijn Kerstbood schap van 1944, welke de nog steeds teveel veronachtzaamde prachtige wijsheid over de ware en de valse democratie leerde, heeft de tegenwoordige Paus dat gedaan op een zeer merkwaardige wijze, en dit is in verband met het probleem, dat onze katholieke samenleving in het bijzonder thans bezig houdt, van enorm belang. Enigszins vreemd, ont breekt het belangwekkende citaat, hetwelk wij speciaal op het oog hebben, in de overigens rijk- gedocumenteerde, beschouwing van prof. Keulemans. Het citaat, dat wii bedoelen, is daarom zo belangrijk, omdat het gebezigd werd in het kader van een pleidooi voor de ware demo cratie dat, wij herhalen dit, thans meer dan ooit actueel is en een terecht onjuist genoemd streven naar gelijkheid o.m. in de artikelen van Prof. Duyn- stee veroordeeld werd met een beroep op de gezonde democra tie! Welnu, als Paus Pius „de ware democratie en haar idealen van vrijheid en gelijkheid" verdedigt, dan zegt Hij (in zijn Kerstbood schap van 24 Dec. 1944) o.m.: In een volk, dat die naam waardig is, gevoelt de burger zich bewust van zijn eigen persoonlijkheid en van zijn rechten en plichten, en van zijn eigen vrijheid, verbon den met eerbied voor de vrijheid en waardigheid van anderen. In zulk een volk is de ongelijkheid voor zover deze niet uit wille keur, maar uit de natuur der dingen voortvloeit zoals de ongelijkheid in beschavingspeil, bezit of maatschappelijke positie, die de rechtvaardigheid en de wederzijdse sympathie allerminst uitsluiten, geen hinderpaal voor het bestaan van een ware ge meenschapszin en broederschap. Integendeel! Wel verre van de gelijkheid als burgers te schaden verleent deze ongelijkheid daar aan een bijzondere betekenis, en wel deze, dat in de ogen van de staat eenieder het recht heeft om eerzaam zijn leven te leven op de plaats en in de omstandighe den, waar de Voorzienigheid hem heeft gesteld". Het wil ons voorkomen, dat deze woorden van het hoogste Kerkelijk Gezag, zeker voor ka tholieken, maar ook voor anderen, juist in deze dagen van strijd over bepaalde onderlinge me ningsverschillen, de moeite van het overwegen zeer bijzonder waard zijn. Het bestaan, en het nüt, van de sociale ongelijkheid is een feit, dat erkend moet worden en die erkenning moet ook practische waardering en toepassing vinden in de (katholieke) samenleving. Het is, dunkt ons, in verband met de kwesties, die ons bezig houden, van groot belang, dat ook de in bovengenoemde aanhaling neer gelegde wijsheid en waarheid aanvaard wordt als een van de uitgangspunten bij het komende overleg, dat stellig mag worden verwacht. Ruim 10 millioen Nederlanders Volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bedroeg het aantal inwo ners van ons land op 1 Mei j.l. 10.242.690. KONINKLIJK BEZOEK AAN LUXEMBURG H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard zijn Dinsdagmid dag per vliegtuig Luxemburg aangeko men voor Hun drie daags bezoek. Konin gin Juliana en Groot hertogin Charlotte verlaten het vliegveld. (ANP-Telefoto.) en LUXEMBURG STAD (A.N.P.-A.P.). Koningin Juliana Pins Bernhard zijn gistermiddag 4 uur per vliegtuig voor een drie daags« staatsiebezoek aan Luxemburg aangekomen. Zij werden begroet door Groothertogin Charlotte en Prins-gemaal Felix. Een oranje-rode loper was uitgelegd naar de Dakota van de Prins. Een detachement van het Luxemburgse leger presen teerde het geweer, terwijl een kapel het Wilhelmus speelde toen de Koningin uit het vliegtuig stapte. kanonschoten werd begeleid door het dreunen van zware hamers in de in aanbouw zijnde eerste grote vliegtuighal. Prins Bernhard had de gehele vlucht de Dakota bestuurd. Duizenden Luxemburgers juich ten de koninklijke stoet op weg naar het paleis toe. Langs de route stonden schoolkinderen, die met vlaggetjes wuifden. Op het balcon. Koningin Juliana werd luide toegejuicht, toen zij op het balcon van het paleis verscheen. Herhaaldelijk moesten Koningin Juliana, Prins Bernhard, Groot Hertogin Charlotte en Prins Felix weer op het balcon verschijnen om de toejuichingen van de men sen te beantwoorden. Koningin Juliana was zichtbaar ontroerd, toen de menigte lang zaam het Luxemburgse volkslied begon te zingen. (Vervolg op pag. 3) Op het vliegveld was ook een klein detachement van de pitto reske hertogelijke wacht aanwezig waarvan de leden zijn uitgedost met blauwe uniformen en gewel dige sjako's. Koningin Juliana droeg een donkerblauwe japon met sjerp, een hoedje van de zelfde kleur met paradijsveren. Na aankomst kuste zij de Groothertogin op bei de wangen. Prins Bernhard, die het uniform van generaal der Nederlandse luchtmacht droeg, kuste ook de Groothertogin. De aankomst der Koninklijke bezoekers op het vliegveld Findel, drie kilometer buiten de stad Lu xemburg, vormde een korte plechtigheid, die op de aanwezi gen indruk maakte door haar eenvoud. De enige tooi van het vliegveld was „het kleed van de arbeid". Rond het terras waar de ont vangst der hoge gasten plaats had, zag men naast de glanzende auto mobielcolonne, die de koninklijke bezoekers en hun gevolg wachtte, de tractoren en bulldozers, die slechts weinige minuten rust had den gekregen en even later weer de grote uitbreidingswerkzaamhe den aan de rolbanen voortzetten. Het gebulder der vijf en dertig UNIFICATIE VAN ACCIJNZEN 's-GRAVENHAGE. In het Staatsblad van gisteren is opge nomen de Wet van 15 Juni 1951, houdende goedkeuring en uitvoe ring van het op 18 Februari 1950 te 's-Gravenhage tussen Neder land, België en Luxemburg geslo ten verdrag tot unificatie van accijnzen en van het waarborg- recht. DEN HAAG, (K.N.P.). „Men heeft van ons mets te vrezen", zeide de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de K.A.B., in een rede, die hij hield ter gelegenheid van de herdenking van het vijf en vijftigjarig bestaan van de afdeling te Oosterbeek. De voorzitter van de KAB greep deze gelegenheid de eerste de beste, aan om stel ling te nemen tegen de cri- tiek, die een dag tevoren op de Landdag van de St. Adel- bert-Vereniging tegen de K.A.B. was geuit. Resoluut wees de heer de Bruyn de beschuldiging van de hand, als zou de K.A.B. zich schuldig maken aan „machtsformatie" en „machts misbruik". De K.A.B. had dit na de oorlog gemakkelijk kunnen doen, maar een er varen en voorzichtige leiding hield haar daarvan terug. Hij verweet de intellectuele groepen verder, dat zij men sen zijn van enkel maar cri- tiek met woorden, waar de K.A.B. haar kracht in daden zoekt. Hij was het in^genen dele eens met Mr. van Voorst tot Voorst, wat betreft de sociale zekerheid van arbeiders en de kleine middenstand. Daar is nog geen maximum be reikt en zeker niet over schreden, integendeel, ook voor deze groepen is er nog altijd onvoldoende sociale zekerheid, omdat onze soci ale maatschappij-structuur nog altijd kapitalistisch is. De K.A.B. zal met alle ge oorloofde middelen blijven strijden voor een nog betere sociale zekerheid. Ook over de politieke hou ding van de K.A.B. in samen werking met de K.V.P., die door Prof. Duynstee was aangevallen, sprak de heer de Bruyn. Het is niet de be doeling, zo zeide hij, een overmachtige groep te vor men louter ter behartiging van eigen belangen, maar als men de Katholieke arbei ders wil isoleren, dan zal de K.A.B. dat isolement accep teren. Zij is sterk genoeg om op eigen benen te staan en voor eigen rechten op te komen. BAARN. Mevrouw Bosch van Drakenstein Maria de la Con ception Fernanda Thimothea An- tonia Sorela, bewoonster van het slot Groot Draksnstein bij Lage Vuurse, heeft het dagblad „Het Vrije Volk" gedagvaard wegens een haars inziens beledigend arti kel in het blad van 19 Mei j.l. over het afsluiten voor het ver keer van de Slotlaan en over attenties, die genoemde dame aan Duitse officieren zou hebben be wezen. De eis tot schadeloosstelling be draagt f 100.000.—. DEN HAAG. Van officiële rijde wordt het volgende mede gedeeld: De regering is in het bezit gekomen van een aantal bescheiden, afkomstig van enige hier te lande verblijvende Ambonezen, die zich opwerpen als vertegenwoordigers van de zich noemende republiek der Zuid-Molukken. Deze personen, die kantoor houden in den Haag, richten hun invloed op de Ambonese gewezen militairen van het voormalig Koninklijk Nederlands Indonesisch Leger, die thans tijdelijk in Nederland vertoeven. opgelegd ten gunste van het Bu reau Zuid-Molukken ter dekking van de onkosten. Ten aanzien van dit optreden van het zich noemende bureau R.M.S., staat de Nederlandse re gering op het standpunt, dat zulks als volstrekt ontoelaatbaar moet worden aangemerkt. Zoals uit de documenten blijkt, matigt deze groep personen zich tegenover de Ambonezen in de woonoorden regeripgs-bevoegdhe- den aan. Zo worden regeringsbe kendmakingen „afgekondigd" en bevelen en verbodsbepalingen ge geven en bij overtreding daarvan wordt gedreigd met vervolging t.z.t. door, wat in de stukken ge noemd wordt, de regering van de Zuid-Molukken. Bedoelde perso nen geven voorts paspoorten uit, welke gesteld zijn ten name van: Repoeblik Maloekoe Selatan (Re publiek der Zuid-Molukken). In de van het bureau in den Haag uitgaande stukken worden de Ambonezen voorts opgezet te gen de Nederlandse regering, die ervan verdacht wordt gemaakt, dat zij hen straks in het belang van het „Nederlands kapitaal in Indonesiëwil misbruiken. Aan de Ambonezen worden heffingen Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta-Amsterdam, pas seerde 18 Juni Quessant. Volendam, Rotterdam-Que bec, 18 Juni 840 mijl O. ten N. Belle Isle. Sibajak, verm. 19 Juni ver trokken van Sydney naar Djakarta. Veendam, 19 Juni verwacht te Hoek van Holland van New York. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting is van plan de bouwkosten drastisch te beperken. De financiële steun voor de woningbouw wordt het Rijk te zwaar, nu tegen de verwach tingen in de grondstoffen een prijsstijging blijven ondergaan. De woningbouw is onrendabel, daar elk verband tussen huurpeil en bouwkosten ontbreekt. De huren kunnen voorlopig niet verder worden verhoogd. De Mi nister ziet dan ook als enige op lossing een sterke verlaging der bouwkosten. Hij stelt zich. voor deze verlaging te bewerkstelligen door een doelmatiger gebruik van materialen en arbeidskrachten. Voorts door normalisatie in de gemeentelijke bouwverordeningen. Er is volgens de Minister een veel te grote verscheidenheid in onderdelen van de bouw. Stan daardisatie acht de Minister een eerste eis. Derhalve is thans bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet tot wijziging van de Wederopbouw- wet ingediend, die de Kroon uit gebreide bevoegdheden moet ge ven tot het verstrekken van alge mene bouwvoorschriften en zelfs SWEERTS MOET VOOR ZIJN LEVEN VECHTEN BRUSSEL (A.N.P.-A.P.). De Krijgsraad van Luik heeft Dins dagmiddag de al of niet ontvan kelijkheid onderzocht van het verzet, dat de oud-SS-er Sweerts heeft ingediend tegen de te Ton geren in 1946 bij verstek uitge sproken doodstraf. Sweerts beweerde vele missies voor de Britse geheime dienst ten uitvoer gebracht te hebben. Hij zei Nederland verlaten te hebben als derde luitenant op een Pana- mees schip dat naar Engeland ging en daarna naar Zuid Ame rika. Daarna vertrok hij naar het Verre Oosten waar hij Westerling ontmoette. tot het buitenwerking stellen van gemeentelijke bepalingen, die niet met de door de Kroon gegeven voorschriften overeenstemmen. Het opnemen van dergelijke bepalingen in de Wederopbouw- wet is bedoeld om het tijdelijk karakter van geschetste maatre gelen aan te geven. (Reuter). Officieel wordt gemeld dat de uitslag der Franse verkiezingen uitgedrukt in de door de partijen verworven stem men en met uitzondering van het departement Beneden-Rijn, als volgt is: Communisten 5.001.618 stemmen, 26.8 pet. (103 zetels). De Gaulle 4.039.889 stemmen, 21.6 pet. (115 zetels). Socialisten 2.744.924 stemmen 14.7 pet. (103 zetels). M.'R. P. 2.225.353 stemmen, 11.9 pet. (81 zetels). Radicalen 2.194.213 stemmen, 11.7 pet. (92 zetels). Gematigden conservatieven en onafhankel. 2.472.016 stemmen, 13.3 pet. (103 zetels). 's-GRAVENHAGE. Op Zater dag 14 Juli zal in Den Haag het huwelijk worden gesloten vah Helen Chapin, de dochter van de ambassadeur der V.S. in ons land en Ronald Irwin Metz, die werk zaam is aan het ministerie van Defensie te Washington. In verband daarmede heeft de Nederlandse regering besloten voortaan geen tot bedoeld bureau behorende of daarvoor optreden de dan wel daarmede in relatie staande personen in de woonoor den der Ambonezen toe te laten. Voorts ligt het in de bedoeling der regering om indien dit bureau voortgaat met handelin gen, welke de verhouding tussen OLIEBESPREKINGEN WERDEN AFGEBROKEN TEHERAN (Reuter-A.P.) De besprekingen over de nationalisa tie van de olie industrie tussen Engeland en Iran zijn gisteravond in een verbitterd verschil van mening afgebroken. De Perzen verklaarden, dat het door de maatschappij aangeboden compromis in antwoord op de Perzische aanspraak op 75 pet. van de olie-opbrengst sedert twin tig Maart onaanvaardbaar is. De Iraanse onderhandelaars hebben 't aanbod van de A.I.O.C. om tien millioen pond te betalen als voorschot op een geschikte regeling en drie millioen pond per maand zolang de onderhan delingen duren, verworpen. Het afbreken van de besprekin gen heeft de crisis over het 'lot van de grootste raffinaderij ter wereld in Abadan verhevigd. De Britse valschermtroepen, die kortgeleden uit Engeland naar Cyprus zijn vertrokken, werden aldaar Dinsdagavond in kampen in de omgeving van Cyprus „in staat van gereedheid" gehouden. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt verklaard dat de val schermtroepen geconsigneerd zijn i.v.m. de gespannen toestand in Perzië. Winston Churchill heeft op het vliegveld van de Britse Luchtmacht te Biggin Hill in Kent het 615de eskader van de R.K.A.F, waarvan hij ere kolonel is, geïnspecteerd. Na de inspectie hield, hij een toe spraak, waarin hij o.m. zeide dat de gevaren in een nieuwe oorlog niet alleen die van bombardementen zijn, maar ook van luchtlandingen van parachutisten en andere soldaten. Nederland en Indonesië zouden kunnen schaden en de rust onder de tijdelijk hier verblijvende Am bonezen zouden kunnen verstoren de daarvoor in aanmerking ko mende personen uit ons land te doen uitzetten. Veelbelovend (Sm.) Als men persoonlijk niet in de gelegenheid geweest is, een bepaalde belangrijke bijeenkomst bij te wonen, zoals in dit geval met de Landdag van Sint Adel- bert het geval is, dan moet men wel, om een meer volledig beeld van het besprokene te krijgen, op verschillende verslagen van collega's afgaan en dan geeft de kennisname van wel tien van die verslagen toch wel een goed algemeen inzicht. He tblijkt dan, dat de rede, welke mgr. dr.. Féron, vicaris-generaal van het bisdom Roermond gehouden heeft, in veel I opzichten een tegenhanger van het nogal sterke openingswoord van de voorzitter geweest is. Trouwens, ook het betoog van mr. Jan Derks, die meer speciaal over de K.V.P. sprak, week vrij wel geheel van de rede van baron van Voorst af. Merkwaardig is, dat wij in zeer weinige verslagen de mededeling aantroffen, welke in een ervan voorkwam, dat de voorzitter van Sint Adelbert, ba ron van Voorst, verklaarde, dat de inleiding van mgr. Féron als richtlijn voor de vereniging zal worden gebruikt. Dat mogen wij veelbelovend noemen, ook omdat mgr. Mutsaerts, de bisschop van 's-Hertogenbpsch, in een korte toespraak zeide: Doe u, wat mgr. Féron heeft gezegd en het komt in órde! Dat was een belangrijke aanwijzing, omdat mgr. Féron het duidelijk en onomwonden voor de arbeiders en eigenlijk ook voor de redelijke erkenning van de macht van de katholieke ar beidersbeweging opnam! Geloofsafval (Sm.) Wat ons het meest opviel, was de nadruk, welke mgr. Féron legde op het probleem van de ge loofsafval. Dat was een opmer king welke, naar onze mening veel meer de aandacht moet hebben, vér boven het toch eigenlijk maar wat zielige gekra keel over onderlinge meningsver schillen en vèr boven de wel eens te grote aandacht, welke in de strijd dezer dagen besteed wordt aan de stoffelijke belangen van verschillende standen. „De eerste en voornaamste plaats onder de problemen, die de leidende figu ren in het katholieke leven op te lossen hebben", noemde dr. Féron dat van de geloofsafval. En het is goed, dit nog eens te horen. De eerste en de voornaamste plaats neemt dus dat probleem vdh de geloofsafval in. „de lauwheid, die van geslacht tot geslacht vaak als een erfelijke belasting dreigt te worden overgedragen". In de oplossing van dit probleem heb ben juist de standsorganisaties, alen gezamenlijk ook hier weer, een taak, welke men eigenlijk haar natuurlijke taak moet noemen. Laten wij het eens zo mogen zeggen: de activiteit, wel ke de standsorganisaties, de een net zo goed als de ander, voor de herkerstening van de samenleving aan de dag leggen, is niet even redig aan de wóórden, welke aan dit probleem wel worden gewijd en ook niet aan de ijver, waar mede men zelfs met een beroep op de kerkelijke vermaningen, het bestaansrecht van die organisaties wel verdedigt. Moge de harte- kreet van mgr. Féron daarin ver andering brengen. PausStalin (Sm.) Natuurlijk houdt het probleem van de geloofsafval en de mogelijkheid van zijn oplos sing ten nauwste verband met andere kwesties, welke thans aan de orde zijn. Ook hierover heeft mgr. Féron duidelijke din gen gezegd. Hij zag eeii gevaar in het overdreven waarde hech ten aan psychologische krachten en noemde de massaficatie het teveel opgaan in de massa „een der ergste dingen, die de mens bedreigen". Onvoorwaarde lijk stond hij aan de zijde der genen, die een' goede sociale po litiek voorstaan, maar hij waar schuwde tegen socialisering. De voortdurende botsing tussen ka pitaal en arbeid neemt een gods dienstig karakter aan en het is, zei hij, geworden: Paus contra Stalin. En dan dit: Deze strijd wordt uitgevochten op politiek terrein! Dat is eveneens een op merking, welke in onze kringen veel meer behartiging verdient. Via de redenen, welke velen zien. om tot afval van het geloof te komen, belanden wij, na beschou wing van sociale moeilijkheden e.d. ,en de keuze tussen gezag en vrijheid, toch weer in de po litiek. De strijd tussen Rome en Moskou wordt op politiek terrein uitgevochten! Dat is een maan woord, voor alle katholieken, ook vooral voor de intellectuelen, die op hun Landdag in Den Bosch niet ten onrechte het verwijt moesten horen, dat zij in de po litieke actie maar al te veel en te vaak mankeren

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1