Raad van Alkmaar verhoogt het presentiegeld Pai be Nazorg-actie op de Laat wordt een succes De n der g Brandewijn Reglement voor Sint Nicolaas nt Volkscredietbank groeit I 1 I I Th. Kraakman Cr Zn Op en om de Beurs Marktberichten Mi bijn Ondan verv PAGINA 2 DONDERDAG 21 ]UNI 1951 SHODH ALKMAAR De gemeenteraad kwam gistermiddag in verga dering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Wytema, ter behandeling van een agenda van ca. twintig punten, waar van er slechts vijl aanleiding tot discussie gaven. Het waren de voorstellen tot verhoging van het presentiegeld van f8.tot f 10.tot wijziging van het reglement voor de Gem. Volkscre- dietbank, tot verlenging van de huurtermijn van de Graanbeurs, tot wijziging der politieverordening i.v.m. de Sint Nicolaasvie- ring en tot aankoop van verhuisttansformatoren in verband met de ombouw van het electrisch net. Behalve dit laatste voorstel, dat werd aangehouden, werden genoemde voorstellen aange nomen. Weth. Bakker was in deze ver gadering afwezig. Te elfder ure was aan de agenda toegevoegd een voorstel tot aankoop van 1000 verhuis- transformatoren in verband met de ombouw van het electrisch net van 127 op 220 Volt. Dit voorstel was niet vooraf in de Commissie van Bijstand voor de Lichtbedrijven geweest, zodat de Raad er vrij onvoorbereid over te beslissen had. Het ging om een crediet van f51.550, te putten uit het sedert '48 daartoe ge vormde fonds» Het college had zo'n haast met dit voorstel, om dat gevreesd werd. dat de prij zen van de te kopen apparaten in de nabije toekomst zouden stijgen. De Raad wilde echter weten, welke financiële conse- kwenties er aan vast zaten; on der welke condities zouden de verhuislransformatoren aan de gebruikers worden afgestaan; wie zou de kosten van plaatsing betalen; kon men dezelfde me ter blijven gebruiken; konden de bedrijven ook van deze transfor matoren gebruik maken; voor wie kwamen de kos^n van de nieuwe zekeringen? Deze e"j an dere vragen kwamen van de he ren Berkhouwer en v. d. Borden, terwijl de heer Eriks vroeg, of het niet veel eenvoudiger was, de gebruikers maar een financiële tegemoetkoming te geven, voor zover het betrokken fonds daar toe reikte. Maar dit zou veel te duur worden, antwoordde Mr. Leesberg, die als wethouder der bedrijver» deze voordracht had te verdedigen. Hij betoogde, dat de ombouw van het net met behulp van deze transformatoren zowel voor het bedrijf als voor de ver bruikers het meest economisch was. Van de 11.000 huis-aanslui tingen hebben er ca 1500 reeds een 220-Volt-spanning: de overi gen 127 volt. Andere kabels zijn er niet voor nodig; de ombouw van het net houdt in: wijziging van de toestellen in de trans formatorzuilen en een andere apparatuur in de woningen. De verdere financiële consekwenties wilde de wethouder tot later datum verschuiven met de toe zegging, dat de Raad over alles te beslissen krijgt. Maar de Raad wilde er niet aan, temeer, daar de commissie voor de Lichtbedrijven er haai' adem nog niet over had laten gaan. De Raad wilde ook over de techwische mogelijkheden wel wat naders weten. Zelfs met het voorstel van 15. en W. om hun college het crediet toe te staan, nadat de zaak in de Commissie voor de Lichtbedrijven behan deld was, kon de Raad niet ac- coord gaan. De financiële consekwenties wogen te zwaar; de heer v. d. Border» verwachtte dat er geen f51.000. doch f106.550 mee ge moeid zou zijn. De heer Toren- viied had nog een extra bezwaar, omdat zijn fractie niet in de commissie Lichtbedrijven verte genwoordigd is. Nadat de vergadering even ge sehorst was. verklaarde het col lege zich bereid het voorstel te willen aanhouden tot de op 5 Juli te houden vergadering of schoon daar het risico der prijs stijging aan verbonden was; de heer Torenvliod achtte een prijs daling evenzo mogelijk. De Raad ging met dit voorstel tot aan houding accoord. Presentiegeld Het voorstel tot verhoging van het presentiegeld van f8.tot f 10.waarover het senioren convent het zo goed als eens was geworden" alleen de commu nisten hadden er zich daar tegen verklaard ontmoette nu be zwaren van de zijde der V.V.D. De fractievoorzitter. Dr. Berk houwer betoogde, dat hij in het seniorenconvent slechts voor zich persoonlijk gesproken had; zijn fractiegenoot, de heer Holsmuuer vroeg zich af, of deze verhoging in deze tijd zo urgent was; hij vond het moment niet psycholo gisch juist gekozen; hoe zal het publiek, dat van mening is, dat de raadsleden zich vrijwillig be schikbaar stellen en zich van hun taak belangeloos kwijten, hierop reageren? Voor sommige raadsleden is f25.nog geen volledige compensatie van de ge derfde inkomster». voor anderen is f8.meer dan dat. De uitgave is een nieuwe druk op de begro ting. waarop spr. toch al een te kort verwacht. Spr.'s fractie zal tegen stemmen, mits de wethou der een gunstig overzicht over de financiële toestand van dit eerste half jaar kan geven. Dc heer Venneker (K.V.P.) beschouwde het te verhogen presentiegeld tevens als eer» ver goeding voor het bijwonen der commissievergaderingen; en zelfs in dit geval kan het presentie geld niet buitensporig hoog ge noemd worden. Het is al t e lang op f8.gehandhaafd. De heer Hoytink (A.R.) signa leerde en algemeen te hoge be zoldiging van openbare functies; ook hij vond het moment niet gunstig. Er was echter een compromis, doch nu de V.V.D. een afwijkend standpunt wil in nemen, overweegt spr. hierin mee te gaan; hij geeft aanhou ding in overweging. De heer Sietsma verweet de communisten, die tegen het voorstel waren, demagogie en wilde het overigens gaarne steu nen. De heer Torenvlied kwam op tegen het verwijt van de heer Sietsma en verklaarde zich tegenstander om psychologische redenen. De voorzitter verdedigde het voorstel: in het algemeen heeft het publiek een verkeerde op vatting van de taak van het raadslid; deze taak wordt teveel onderschat. Daarom verheugt spr. zich over de aanwezigheid van een klas leerlingen van het g.v.l.o. van de heer v. d. Ploeg op de publieke tribune. De open bare behandeling van gemeente zaken. aldus de "voorzitter, is een van de belangrijkste functies in het belang van de gemeenschap die wij kennen. Men is alleen een goed raadslid als men zich goed op de vergaderingen voor bereidt er» actief deelneemt aan het openbare" leven. Het presen- tie-geld houdt geen verband met het derven van inkomsten; dan zou het voor alle raadsleden ver schillend moeten zijn en dat zou verkeerd zijn. Zij. die zegger», dat het onverantwoord is, komen de kiezers meer in het gevlei dan met de waardigheid der kie zers overeenkomt. Dit voorstel staat los van de stijging van het levensonderhoud; hoogstens heeft het verband met de ontwaarding van de gulden. De uitgaven vor men geen onoverkomelijke last op de begroting. Over de finan ciële vooruitzichten kan men optimist wezen noch pessimist; er is alleen maar mist. aldus .de voorzitter. B. en W. zien geen aanleiding het voorstel terug te nemen. Wethouder Van Slingerland (die na lange afwezigheid we gens ziekte de vergadering weer bijwoonde en deswege door de voorzitter onder applaus van de raad hartelijk was verwelkomd) had liever gezien, dat men in het seniorenconvent met zijn be zwaren gekomen was. Het voor stel tot aanhouding werd met 17 tegen 7 stemmen verworpen; vóór stemden de V.V.D,, de C.P.N. er» de heren Hoytink en v d. Borden. Het voorstel tot verhoging van het presentiegeld werd hierna, met alleen de com munisten tegen aangenomen. Over Sinterkaas Voorts lieeft de raad zich in deze zomerzittins met Sinte* klaas bezig gehouden. B, en W. stelden voor in de politicveror dening een bepaling op te nenvun, waarbij iiet verboden is zich in liet openbaar, behoudens ver gunning van B. en W., „geheel of gedeeltelijk als Sinterklaas of Zwarte Piet vermomd of ver kleed op te houden". Het liet in de bedoeling van B. en W. nier van ontheffing te verlenen na de officiële aankomst van Sint Nico laas in de stad. De heer De Zeeuw zag de tijd gaarne wat ruimer genomen, binnen welke vergunning zou worden gegeven; hij wilde dit gaarne aan het beleid van B. en W. overlaten, Dr. Berkhouwer was als vol bloed liberaal natuurlijk tegen eniige reglementering; hij had er al van gedroomd, dat Sinterklaas niet meer bij hem thuis kon ko men. De heer Venneker juichte de voorgestelde maatregel ten zeer ste toe; hij had het altijd al een trieste geschiedenis gevonden, dat de ene zaak de ander steeds trachtte voor te zijn met Sint Nicolaas te huisvesten. De voorzitter deelde mede. dat er nog een schrijven van V. en D. was ontvanger» door B. en W., waarin onder aanvoering van een negen-tal punten voor hand having van de staande toe stand werd genie» t, De voorzit ter vond overigens, dat de uit wassen moesten worden wegge nomen: hij zegde wel een soepele toepassing der verordening toe. De raad ging er hierna zonder hoofdelijke stemming mee ac coord. Volkscredietbank Aan de orde was hierna het voorstel tot verhoging van het rentepercentage bij de Volks credietbank van 4 op 5; tot ver hoging van het aanmaningsgeld van 10 op 20 cent en van 20 op 35 cent; tevens werd hierbij voorgesteld de directeur een toe lage van ƒ1000.te geven, met ingang van een door B. en W. te bepalen datum er» voorlopige aanstelling van de directeur te veranderen in de definitieve aan stelling, De heer Holsmuller had tegen dit laatste bezwaar, doch juichte de verhoging van het rente-per centage toe. De heer Venneker vond, dat het weinig uitmaakte, of bet woord „voorlopig" geschrapt werd: de zaak veranderde er niet door. De heer Woldendorp zag in de verhoging van het aanmanings geld een preventieve werking; deze verhoging had niets uit staande met de verhoging van het salaris, zoals de heer Toren- vlied veronderstelde. Wethouder Coerts wees op de grote vlucht die de Volkscrediet bank had genomen en op de toegenomen werkzaamheden van de directeur. In de toelage droeg bovendien het Financierings instituut bij. De aanstelling was voorlopig wegens het proef- karakter van de bank; nu deze reden van bestaan heeft gekre gen, is er geen bezwaar de aan stelling definitief te doen zijn. De heer Hotemuller gaf toe, dat de bank de wind in de zeiler» had gehad; als er echter .gens moeilijkheden komen, dan zal er eerder een directeur moeten zijn. die financieel expert is dan. een, die in de sociale sfeer zit. Met de communisten tegen wordt tenslotte ook dit voorstel aangenomen. Graanbeurs Het voorstel tot verlegging van de huur van de Graanbeurs aan de Hollandse Tapijt Industrie tot uiterlijk 1 November 1953, ontlokte de raad een aantal vra gen welke de voorzitter deed besluiten over te gaan in comité vergadering. Van de „Stad Alkmaar" was een verzoek ingekomen, om de Graanbeurs te mogen huren: na heropening werd dit adres voor kennisgeving aangenomen en werd conform het voorstel van B. en W. besloten. Hamerstukken De overige agendapunten pas seerden zonder of met niet,- noemenswaardige discussie de hamer. Het betrof voorstellen tot het aangaan van een reke- ning-courant-oveeenkomst met de Bank voor Nederlandse Ge meenten tot een bedrag van f500.000.tot subsidiëring van enkele verenigingen en instel- Agenda FILMS: Victoria Theater: Het kind dat haar ge geven werd, 14 jaar. Harmonie: Mijn vrouw is Edelachtbaar, 18 jaar. Rex' Theater: Vrouwen kamp Borneo, 18 jaar. Cinema Americain: Ha venmelodie. 18 jaar. Voorstellingen hedenavond 8 uur. APOTHEKERS-DIENSTEN Voor spoedgevallen is na de gewone openingstijden geopend Wanna-Ritsevoort, Riteevoort 5, apotheker mej. C. Kamphuys. lingen; tot gemeenschappelijke bouw met omliggende gemeen ten v.». 84 woningen; een vtif- tal voorstellen tot aan. en ver koop van grond en tot verhoging van het crediet voor de bouw van 84 woningen in de Overdie; de heer Couwernhoven meende namens de raad te spreken door zijn teleurstelling erover uit te spreken, dat het desbetreffende verzoek zo lang door Gedepu teerde Staten was opgehouden, zodat de bouwstop er tussen kwam en dit werk een hogere uitgaaf van ruim 1 ton zal vor deren. De voorzitter .sloot zich hierbij aan namenis het college. Bij het voorstel tot verkoop van een bouwterrein, vroeg de héér v. d. Borden nog, of de koper hierop zou kunnen bou wen en of hij bouwvolume kreeg toegewezen. De voorzitter betoogde, dat dit geval de vrije sector betrof, het geen de heer v. d. Borden be streed, omdat zijns inziens voor de vrij sector geen bouwvolume meer werd gegeven; naar zijn mening zouden B. en W. hier bouwvolume moeten geven. Hii hoopte, dat het college oog zou hebben voor de Alkmaarse wo ningnood De voorzitter merkte op, dat B. en W. de verdelende rechtvaardigheid willen betrach ten er» ook de behoefte aan huur woningen in het oog houden. Aan het slot van de vergade ring wenste de heer Sietsma de voorzitter een genoeglijke vacan- tie. ALKMAAR Onder de scha duw, niet van een waringin, l maar van een sierpalm, heeft t bestuur van de vereniging de 1 Lant-wïnkeliers, die deze week een speciale verkoop-actie voe- ren voor de „Nazorg", een b!1- I eenkomst georganiseerd teneinde I de eerste grote verloting te hou- 1 den. Gisteravond was het op de Laat overvol tussen het Ritsevoort en de Schoutentstraat toen de heer F. Niipels de vele honderden be langstellenden. allen natuurlijk kopers!, welkom heette. Dr op komst van het publiek was over weldigend en de verkeerspolitie had de handen vol aan de rege ling van het verkeer. De Postharmonie, die welis waar een kwartier te laat kwam. maar overigens heel spontaan haar medewerking verleende, zorgde voor muzikale afwisse ling. er» de stem van de omroe- per door de microfoon somde de nummers van de prijzen op, waarop allerlei nuttige en sma delijk» artikelen gewonnen wer den. Er waren huishoudelijke ar tikelen. fvuit aardewerk, taar ten, rijwiel-onderdelen en meer van die praetisehe zaken die na tuurlijk grif van de hand gin gen. De eerste hoofdprijs een theeservies, viel on no. 562P6 en kwam in bezit van mej. J. Bras ser. Oudegracht 194. U nü nog f 5.10 per liter FIRMA I Platte Steenenbug 114 (Verdronkenoord) Tel, 2604 WIELRIjDSTER AANGEREDEN ALKMAAR. Gistermiddag reed een automobilist aan de Kanaal- tege,n een wielrijdster aan. JJeze kwam te vallen met eeP meisje dat achterop zat. Met schaafwonden aan benen on gelaat werden beide opgeno- ?len ,fn. rï°or de autobestuurder naar huis gebracht. De fiets werd beschadigd. JONGETJE TUSSEN FIETS BEKNELD van 1ï?t Passeren van het kruispunt Bergerbrug Goesterweg—Geest onder een nets. Met zijn rechter elleboog kwam hu bekneld te zitten tus sen het voorwiel en de voorvork Door een passerende automobilist is hij, nadat een politie-ambte- naar hem bevrijd had, naar het C c itraal Ziekenhuis overgebracht Dokter Laurens verleende de eerste hulp. De jongen had een die^e wond in de elleboog-holte opgelopen, De kwestie wat de schuldvraag betreft is nog in on derzoek. Voor de jeugd was èr nog een „frisse!' verrassing in de vorm van tal van dozen met verpakt ijs, die vlug genoeg waren „afge zet". Zoals het zich- nu laat aan zien is de actie der Laat-winke- liers eenrsucces .aan het worden. Onder -toet .motto; .„Koopt op de Offt: Nazorg i|' er piee gebaat' wordt deactie voortgezet. De volgende trekkingsdager» zijn 23 27 en 30 Juni, De lot-nummers ook dié waarop reeds een priis is gevallen, blijven tot het einde van de actie geldig. ELFTALLEN VOOR DE WEDSTRIJD RKAFCHSV ALKMAAR. Even zag het er naar uit, dat HSV, dat Zondag tegen OSV moet spelen haar toe zegging, om Zaterdagavond op 't Sportpark tegen RKAFC te ko men spelen, niet gestand kon doen. Gelukkig gaat deze lang verbeide wedstrijd nu definitief door, waarbij de beide clubs de volgende elftallen in het veld zulien brengen. HSV: d.: J. Apeldoorn; achter; N. Mul, P. Apeldoorn; midden; B. Kraakman, Joh. Rood, P. Kraakman; voor: M. Kösters, B. Morsch, P. Schuyt, N. Kraakman P. Haanraads. RKAFC: doel: J. Popma; ach ter: J. de Jong, J. Baart; midden; J. van Saaze, N. Tijm, H. Bier man; voor: N, Heynis, J. de Nijs, J. Tijm, J. Venneker en P. Tijm. De wedstrijd begint om 7 uur; om 6 uur gaat er een welpen wedstrijd vooraf. OPENBARE VERKOPING Huixen afgemijnd ALKMAAR. In aansluiting op de openbare verkoping van 'n aantal huizen en de bakkerij met winkel in de St, Annastraat, de vorige week in liet Gulden Vlies gehouden, werd gisteravond een aantal huizen afgemijnd. Het huis met erf, Oudegracht 7, waarvoor f 720 was geboden werd niet gemijnd. Het huis met erf,, Korte Landstraat 17, werd voor f1740 verkocht aan de heer J. van Kampen q.q. te St. Fan- cras. De heer J. Burger te Alkmaar werd voor f 2995 eigenaar van het perceel Waterschapsstraat 24. Voor f 4000 werd het huis met erf aan de Kanaalkade 55 toege wezen aan de heer D. Humer q.q. te Alkmaar. Aan de heer H. J. van Kampen q.a. kwam voor f 1460 de woning aan de Korte Landstraat 22. Na opbod en afslag ging de combinatie van de percelen Fa- brieksweg 3 en 4 voor f 2210 naar de heer T. van Essen te Alkmaar. De heer F. Ringers q.a.q kocht voor f 18.604 de combinatie van bakkerij on winkel met inventa ris aan de St. Annastraat. Niet gemijnd werden voorts de per celen Oude Hoeverweg 59, waar op de vorige week een bod van f 2500 was gedaan en Kanaaldijk 286 te Koedijk, waarvoor f2510 was geboden. De percelen Geest 28 en Heul 29-31, de vorige week niet in op bod gekomen, werden na opbod en afslag resp .verkocht voor f 950 aan de heer J. Th. Morsch te Alkmaar en G. J. Groot voor f 3550. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Ru- dolf M. zv J. M. Leiinse en E. H. de Jong, Johannes P. zv A. van der Horst en P. van Rensen, Pe trus zv W. de Zeeuw en A. Roo- beek. Gehuwd: Cornelis van der Wedde en Helena M. de Groot; Gerardus F. Kouwenberg en Yke Klompmaker. Overleden: Maris Kuit 81 jaar geh. met, P. J. Jesse. i Met de Kath. Reisvereniging naar Avifauna ALKMAAR. Het bestuur van de afd. Alkmaar van de Kath. Reisvereniging verzoekt ons mede te delen, dat er voor de dagtrip naar Avifauna op Zondag a.s. nog enkele plaatsen beschikbaar zijn; men kan zich opgeven bij de secr. C. de Munk, Stationsplein. WIERINGERMEER De werkzaamheden op de bedrijven laten op het ogenblik een druk beursbezoek niet toe. Het is daar om allerminst te verwonderen dat de drukte in en voor de beurs aanzienlijk minder was dan b.v. twee of drie maanden geleden. Bovendien is de aanwezigheid van de landbouwers eigenlijk niet zo zeer vereist, want op het ogen blik wordt practisch alleen nog maar vlas verkocht, terwijl we juist ook getuige waren van het aanbieden van de eerste partij tjes hooi van de nieuwe oogst. Of en in hoeverre hiervan een no tering wordt gegeven is te zien in de rubriek marktberichten. Wat wel toeneemt, en zich in een grote belangstelling vooral van het vrouwelijk gedeelte van de polderbevolking verheugt dat is de markt, meer speciaal dan de stalletjes- of standjesmarkt. Hier is thans practisch van alles te koop. Niet alleen fruit, koek en lekkernij, maar ook schoenwerk, uurwerken, manufacturen, sport artikelen, schroevendraaiers, rij wielen, hulpmotoren en ontelbare andere zaken, Dat deze markt toeneemt is een verheugend teken van de groei van de bevolking én de steeds voortschrijdende faam van Middenmeer als marktplaats. Er zou daarom een lans voor ge broken kunnen worden om te Middenmeer een veemarkt in 't leven te roepen. Wellicht ware daar b.v. een gedeelte van het niet overmatige druk gebruikte havengebied geschikt voor te maken. En al moge dan in Wie- ringermeer zelf niet zo overdadig veel runderen e.d. gefokt worden. Middenmeer is ook centraal gele gen voor het eiland Wieringen en het oude Westfriesland tus sen Aartswoud en Medemblik. Inmiddels worden op het beurs plein iedere week weer diverse landbouwmachines tentoongesteld en af en toe kan men er weer nieuwe snufjes bewonderen. Zo zag men er vandaag de kolossale Massey Harris combine (selfpro- pelled' de nieuwe IH Mc Cor- mick tractorbinder met IH Far- mall tractor, de beroemde Lanz- bulldog tractor in twee maten, thans uitgerust met electrische onsteking en starter, diverse verpleaingsmachinesen gemoder niseerde werktuigen. Niet te ver geten in dit super-gemotoriseer de land, de glanzende nieuwe auto's en motoren en de door Kossen getoonde driewieler met cardan-aandrijving o.p de achter wielen en, afgeschermde bestuur dersplaats. VISWEDSTRIJD OUDORP. Zondag 17 Juni hield de Visclub „De Hengelaar' haar eerste onderlinge viswed strijd in dit seizoen en er werd -evist op baars. De uitslag was als volgt; 1 H. de Jong, 2 H. Wes ter, 3 F. Nieman, 4 W. Corbie, 5 G Staa, 6 P. Wiedijk, 7 Co Maa, 8 N. v. d. Heide, 9 H. Bek- ker, 10 J. v. Rijn. De heer F. Nie man roots te vorige s. voorzitter de heer G. Maa reikte de prijzen aan de winnaars uit en wekte tevens alle leden (dus ook de thuisblijvers) op om zich nu reeds klaar te maken voor de volgende wedstrijd welke ver- moedeWk eind Juli gehouden zal worden. Gevonden en verloren BERGEN. Gevonden; Brei werk, gebit, ondergedeelte, brui ne .jongenssandaal met lichtgroe ne sok, hoofddoek, kleur; blauw, bruin en wit, huissleutel, donker blauwe damesha l ischoen, groen gebreide kindercemtuur, klomp sok, paspoort tnv. J. Ossendorp, twee groene plasticceintuurs, rood geruit kindertasje, 14 kar. Parkervulpen, zwarte alpinomuts en pijp, zwart jong hondje, me talen ring, vermoedelijk van fo totoestel, zijden sjaal met bloem motief. B. aan Zee: 1 paar bruine gev. glacé handschoenen, B, a. Z„ horloge B. aan Zee; 1 rood kin derslofje B. aan Zee; damesrij wiel. Verloren: Padvindersriem, gr, damesrijwiel, merk „De Dog"; blauwe zwembroek met blauw wit geruite handdoek; tas, inh. schriften en boeken; bruin/geel jongenspetje; donkerblauw kin derjasje: zilveren broche (vlin dermodel); shawl met gele rand; gele shawl; bruine portefeuille, klein model inh. 2 foto's en f 20.- aan geld; zilveren schakelarm band, bewerkt met zwart emaille damesbril met witte hoornen montuur; geel baby vest; gouden sigarettenaansteker; licht grijze nylonhandschoen; rode dames- portemonnaie, inh, f 12.brui ne portemonnaie; blauw zwem broekje; zwarte autoped op lucht banden; zwart jak (wollen stof); rood gekleurd Kinderslofje; barn stenen halsketting; zilveren sier speld; twee hoofddoeken; bril zonder glasmontuur; rood met grijs jongensjasje; wit kinder sokje. BRANDWEER VOETBALT TEGEN AMBTENAREN BERGEN. Heden Donderdag avond om kwart vóór 7, zal er op het terrein van B.S.V. aan de Kerkadijk, een voetbalwedstrijd worden gehouden tussen Amb tenaren der gem. Bergen en de leden van de Brandweer. Na afloop der wedstrijd zal er een handbalwedstrijd worden ge houden tussen elftallen .samen gesteld uit de dames van de ambtenaren contro dames van de leden der brandweer. Deze wedstrijden worden ge houden ten bate van het reisje voor Ouden van Dagen welke op 27 Juni a.s. wordt gegeven- Er is geen entrée-geld, maar er zal een vrijwillige inzameling worden gehouden. Handbal-oefenwedstrijd gaat niet door EGMOND A.D. HOEF. De handbal oefenwedstrijd Zeevogels ISt. Adelbert I te Egmond a.d. Hoef kan hedenavond niet door gaan en wordt Vrijdagavond om half acht op het Zeevogels-terrein gespeeld. Dit houdt verband met het spelen van een beslissings wedstrijd tussen de Jun. ADO -B tegen de Jun. van Zeevogels met als inzet het kampioenschap van de afdeling. Deze beslissings wedstrijd wordt hedenavond ge speeld om acht uur op het Lim- menterrein. Burgerlijke Stand PURMEREND. Geboren: Elisabeth J. A. dv J. van der Eng en E. Koenis; Gerardus zv S. Klein en A. Meijer. Overleden: Trijntje de Haan 67 jr. dv. J. Haan en G. Houtman WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. WARM WEER Warm en overwegend zonnig weer met matige wind uit Ooste lijke richtingen. Droog, behou dens een kleine kans op onweer in het Zuiden van het land. Geslaagd CASTRICUM. Aan de Gem. Universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal exa men aardrijkskunde (vrij studie richting) de heer N. J. J. v. d. Maat te Castricum. Geslaagd EGMOND-BINNEN. —Als leer linge van de Ned. Modevakschool „Haarlem" slaagde onze plaats- genote mej. Tiny Bakker voor het Practijkdiploma Coupeuse-Lerares t.b.v. het Dames-modevakonder- wijs. BESTRIJDING ZWARTE BONENLUIS Momenteel komt in verschil lende streken een vrij ernstige aantasting van de zwarte bonen- luis voor. vooral langs de ran den der percelen. Bij paarde- en tuinbonen kan, door' tijdig de toppen der plan ten (déze zijn het eerste aange tast) te bespuiten, een uitbreiding worden tegengegaan. Men gebruike een grote hoe veelheid spuitvloeistof, zodat alle plantendelen goed geraakt worden In verband met de giftigheid der middelen neme men de nodige voorzorgsmaatregelen in acht. In aanmerking komen o.a. Pa- rathion preparaten en T.E.P. be vattende middelen. T.E.P. wordt ook wel afgekort als H.E.T.P. „Rimboe in Mokum" half acht SCHAGEN. In tegenstelling tot eerder publicaties daarom trent, berichten wij onze lezers, dat de heden, Donderdagavond, door „Calderon" te geven opvoe ring van „Rimboe in Mokum", om half acht precies aanvangt. Gepromoveerd SCHAGEN. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is ge promoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op het proef schrift "etiteld „De beta-speetra van u (xl. x2)", de heer Mat- thijs geboren te Schagen. TWEE N.O.P.-DORPEN DEZE WEEK BEWOOND EMMELOORD. De dorpen Bant en Luttelgeest, die ieder ongeveer veertig huizen tellen, zullen deze week door de bewo ners worden betrokken. Dinsdag trokken de eerste gezinnen de dorpjes binnen. KATH. BOUWVAKARBEIDERS 3 JULI BIJEEN UTRECHT (K.N.P.). De Bondsraadsvergadering van de R. K. Bouwvakarbeiders zal op 3 Juli te Utrecht worden gehou den. Het bestuur stelt voor afwij zend te beschikken over enige voorstellen, die daar aan de orde komen, o.a. om te komen tot een fondsvorming om de leden een uitkering te verstrekken bij dood en bij volledige of gedeeltelijke invaliditeit. Hoewel het bestuur sympathiek staat tegenover het voorstel, meent het, dat niet vol doende finantiën aanwezig zijn om het plan te verwezenlijken. HAVEN SCHEVENINGEN KOST 17 MILLIOEN De plannen voor de verbete ring van dP haven van Scheve- nin'gen die de regering finan cieel nog niet uitvoerbaar acht zouden tenminste 17 millioen voor verwezenlijking vragen. Men wil de noordoostelijke havemdam 210 meter verlengen en de zuidwestelijke zo laten, maar bij het Verversingskanaal in de richting Loosduinen een nieuwe dam van 610 meter leg gen. waardoor een 160 meter brede ingang zowel bil eb als vloed beveiligd zou zijn. „Kola Inten" komt Vrijdagnacht Het troepentransportschip „Kota Inten" wordt in de nacht van Vrijdag op Zaterdag te Rotterdam verwacht. Dit is het laatste schip, dat Ambonese ex-K.N.I.L.-miütai- ren met hun gezinnen uit Indone sië naar ons land brengt. Mussen wonen in een stoomketel Monteurs, die een hijs kraan aan de Tramhaven te Bruinisse repareerden, vonden daar een mussennest met drie eitjes in de veilig heidsklep van de stoom ketel. Uit de eitjes zijn on dertussen drie eitjes rie jonge mus sen gekomen en het mussen- paar moet dagelijks vele malen door de uitlaatpijp kruipen, die 2 cm, wijd en ruim 40 cm. lang is, om het nest te bereiken. En andere toegang of uitgang is er niet. Luchtpost voor Nieuw-Guinea Met een vliegtuig, dat op Zon dag 24 Juni a.s. van Schiphol naar Australië vertrekt, kan luchtpostcorrespondentie. be stemd voor Nieuw-Guinea. wor den verzonden. Het verdient aanbeveling dc stukken niet later dan 22 Juni ter post te bezorgen. MEERVOGELS—-V.Z.V. AKERSLOOT. In tegenstel ling met vroegere berichten dat de 3 kampioenen van de NHVB zonder te spelen zouden promo veren naar de KNVB, is daarin nu verandering gekomen. Er wordt een volledige competitie gespeeld tussen Meervogels, VZV en MFC. Deze competitie wordt ingezet met de wedstrijd Meer vogelsVZV op a.s. Zondag 24 Juni. De wedstrijd begint om 7 uur op het Meervogeis-terrein. GOUDEN KRUIS Programma voor a.s. Zondag: ValkenBerdos OSV 4—USVU 1 JVC—VIOS 2 KGB—Winkel Voor de demi-finale zijn vast gesteld: winnaar ValkenBerdoswin naar OSV 4—USVU 1 winnaar JVCVIOS 2winnaar KGB—Winkel. Geslaagd WIERINGERMEER. In het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amster dam slaagde deze week voor de kraamaantekening met eervolle vermelding mej. Zr. A. M. Hau- wert uit Siootdorp. KAP. GERAETS SPREEKT IN KEVELAER Tijdens de Westfriese bedevaart naar Kevelaer, op 9 en 10 Juli a.s., zulen de predicaties worden gehouden door de weleerw. heer M. Geraets, kapelaan te Groote broek. HANDELSBESPREKINGEN NEDERLAND—DUITSLAND BONN, (Reuter). Verwacht wordt, dat over ongeveer tien dagen de handelsbesprekingen tussen Nederland en West-Duits- land, over het handelsverkeer tussen beide landen in de ko mende maanden, tot een over eenstemming zullen hebben ge leid, zo werd van Nederlandse zijde Woensdag te Bonn medege deeld. Men zal trachten tot een overeenkomst te komen over de Nederlandse exoort naar West- Duitsland tot 1 November a,s„ de datum, waarop de lopende han delsovereenkomst tussen beide landen afloont. Wanneer men daarin niet zou slagen zou de overeenstemming betrekking moeten hebben op een kortere periode. LANGEDIJK. 21 Juni 3,000 kg rabarber 6,607,60; 8.000 kg aardappelen (eerstelingen) 27,20 30,80; (klein) 22,20—24,80. HEILOO 20 Junj Aardbeien 1,40—2.20; asperges 1.10—1.90; bloemkool 1432; wortelen 32— 46; peulen 7694: doperwten 34 40; kropsla 3—10; spinazie 29— 34; sperejebonen 1.70—1.90; tuin bonen 1626; postelein 11—14; rabarber 812. ALKMAAR 20 Juni nieuwe aardappelen 22—29; driel. en kriel 20—25; slabonen 1.38—1.50; snijbonen, stam 6885, stok 1.17 1.21; peulen 78l.li; komkom mers 1225; tomaten A 92—1.16; bonken 70—85; aardbeien P. slof 1-10'2.40: bloemkool 1 A 2734; I 20—26; II 12—18; III 8—10; ra barber 1124; asperges dik wit 1.48; doppers 44; druiven 1.70; spinazie 1836; sia 39; postelein 6—17 andijvie 18—48; radijs 6.50 —8.50; rabarber 11—24; bogbjeten 15—17; bospeen 3148; uien 9.50 15-50; soepgroenten 49; peter selie 5—9; tuinbonen 22—35; bonenkruid 8.50. BLOKKER, 20 Juni. Aardbeien 58—1,00; Tomaten 74—99; Rabar ber 10—12; Bloemkool 18—41; Sla 6.5012.10; Rapen 15 ct. Peu len 6064; Slabonen 1.58; Bind- sla 2526. Schotse aardappelen gewoon 24—27; drielingen 22— 24; kriel 1821; Kruisbes a 40.90, b 11.90, ZWAAG, 20 Juni. Vroege aard appelen 16—30; late aardappelen 6,Spinazie 2242; Postelein 3335; Gele bew. kool 2.602,80, Slabonen 1.311.49; Snijbonen 1,26—1,49; Peulen 84—1,15; Toma ten 591,31; Bospeen 1649; Ra barber 817; Andijvie 2541; Sla 2.20-10.60; Bloemkool 942; Komkommer 15—34; Knolselderie a 7—10; Perzik 5—26; Bindsla 2 17; Bosuien 812; Aardbeien 46—1.11; Prolefic 1,20—1,42; Kruisbes 40.90; Asperges 1.70 2.25. GROOTEBROEK, 20 Juni. 270,000 kg aardappelen. Eerste lingen": groot 27.0029.00, klein 25.00—26.00. kriel 21.00—26.00; rode eerstelingen: groot 32.00 35.00 kriel 18.00—19.00; doré: groot 25.00—26.00. klein 23.00, kriel 20,0021.00. HOOGKARSPEL, 20 Juni. 14.500 kg aardappelen: fijn 26.00 28.00. kriel 18.00—23.00. MEDEMBLIK, 20 Juni. 25.000 kg aardappelen: groot 28.60—32.80, kriel 26.60—29.30. ZUIDERKOGGE 19 Junj Vroege aardappelen middel 24 27; klein 2124: kriel 1922, Aanvoer 15.000 kg BEEMSTER 20 Juni Schotse mujzen 2032; KI. aard. Schotse muizen 24; slabonen z. dr. 165 170; stamsnijb. 110—130: tuinbo nen 2629; peulen 4186; dop erwten 5637: BI. blauwschok kers 7884; komkommers 12— 35; bloemkool 845; spinazie 8 —44; postelein 16; sla 2—9; an dijvie 2046: rabarber 12—19: bospeen 3645; uien 20; prei 12 18; aardbeien 60116 N. SCHARWOUDE 21 Juni II On kf aardappelen eerstelingen 27.40; kleine 23.50. „Bij de 25; „Rerum Ec felijker get de Kafholit te bevorder van het Ev; het woord <2 Tess. 3 dagen verst Missies, w, K.N.P.-vert Onze gees een levendif zien van de gang, in de: kregen, wan genover de Pauselijke 1 op 24 Juni ren „het rr wel in lan< licht van h< nen, als in een dusdanij danige uitwe een dusdani gekregen als van de Missi gekomen". Terwiil ii tl"-"'"rende ti vele volkerei verscheurd Ons zeer o zaak bii her len. Want di bood scharnier en christelii allen, ziin d< broederlijke door de gre: noch door d< der de volke In dit op» dezelfde gele sionarissen o naai karakte ring bij het tholieke Ker bijna tastba teken, dat i twist ontvluci voor elk twi de volkeren i in opschuddir op de univer loof en van c slagvelden ei staten, bover en oceanen tl die u tot he oogt, aanspoc van het Rijk de wereld te Gaarne de 25ste verjaa cliek van „R baat nemend diepe voldoei de reeds voi arbeid en ri< Onze innige a met de groo gaan. WFj we tot de med. Episcopaat, to tot de prieste vigen, zowel Missie arbeid of met gebec werking aan toekomstige ook door inzj gen de edele sies te steune Voor alles stil te staan bi de vooruitga) aanduiden. I missiedistricte deze oneeveei in de missie millioen niet daag bereiker millioen. In h de missionary Het Bureau 1 beschikking welke volgen kan in 28 rr, aantal persoi Pre f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2