Pauselijke Encycliek over bevordering der missies Koninklijk paar bracht bezoek aan Luxemburgse staalfabriek Katholieken alleen op de bres voor hoger kinderbijslag De missionarissen zijn de boodschappers der menselijke en christelijke goedheid Bisschoppelijke commissie over politiek der K.A.B. Marktberichten Missielanden tellen thans bijna 28 mil Hoen gelovigen Ondanks bloedige vervolgingen Het Koninklijk bezoek aan Luxemburg Ontvangst op Nederl. legatie Veelzeggende eensgezindheid van alle andere partijen Godsdienst-belangen der emigranten Tweemaal dubbel op Du i jvj.ni I yj I PAGINA 3 )R ALKMAAR 3EVING: CITY-GARAGE", iternosterstraat 8 an 2976 WEERSVERWACHTING degedeeld door het K.N.M.L De Bilt, geldig van Donder- ;avond tot Vrijdagavond. 1RM WEER rm en overwegend zonnig er met matige wind uit Ooste- ;e richtingen. Droog, behou- is een kleine kans op onweer het Zuiden van het land. M EERVOCELS—V.Z.V. lKERSLOOT. In tegenstel- met vroegere berichten dat 3 kampioenen van de NHVB der te spelen zouden promo- en naar de KNVB, is daarin verandering gekomen. Er rdt een volledige competitie peeld tussen Meervogels, VZV MFC. Deze competitie wordt ezet met de wedstrijd Meer- ;elsVZV op a.s. Zondag 24 li. De wedstrijd begint om 7 1 op het Meervogels-terrein. GOUDEN KRUIS 'rogramma voor a.s. Zondag: ValkenBerdos OSV 4—US VU 1 JVC—VIOS 2 KGB—Winkel roor de demi-finale zijn vast- teld: maar ValkenBerdoswin- ir OSV 4US VU 1 maar JVCVIOS 2winnaar B—Winkel. Geslaagd 7IERINGERMEER. In het L. Vrouwe Gasthuis te Amster- n slaagde deze week voor de amaantekening met eervolle melding mej. Zr. A. M. Hau- :t uit Slootdorp. KAP. GERAETS SPREEKT IN KEVELAER 'ijdens de Westfriese bedevaart r Kevelaer, op 9 en 10 Juli zulen de predicaties worden ouden door de weleerw. heer Geraets, kapelaan te Groote ek. 4ANDELSBESPREKINCEN EDERLAND—DUITSLAND ONN. (ReUter). Verwacht dt, dat over ongeveer tien en de handelsbesprekingen len Nederland en West-Duits- 1, over het handelsverkeer en beide landen in de ko lde maanden, tot een over stemming zullen hebben ge- zo werd van Nederlandse e Woensdag te Bonn medege ld. Men zal trachten tot een reenkomst te komen over de lerlandse exDort naar West- tsland tot 1 November a.s., de im. waarop de lopende han- overeenkomst tussen beide len aflonnt. Wanneer men rin niet zou slagen zou de reenstemming betrekking •ten hebben op een kortere ode. ANGEDIJK. 21 Juni 3,600 rabarber 6,607,60; 8.000 kg iappelen (eerstelingen) 27,20 1,80; (klein) 22,20—24,80. LOO 20 Juni Aardbeien I2.20; asperges 1.101.90; smkool 1432; wortelen 32 peulen 7694: doperwten 34 kropsla 310; spinazie 29- sperciebonen 1.70—1 90; tuin en 1626; postelein 11—14; jrfcer 812. LKMAAR 20 Juni nieuwe iappelen 22—29; drieh en 1 2025; slabonen 1.38—1-50; bonen, stam 6885, stok 1.17 21; peulen 781.11; komkom- s 1225; tomaten A 921.16; ken 7085; aardbeien P. slof 2.40; bloemkool 1 A 27—34; 1—26; II 12—18; III 8—10; ra- >er 11—24; asperges dik wit doppers 44; druiven 1,70; azie 18—36; sla 3-9; postelein 7 andijvie 1848; radijs 6.50 50: raibarber 1124; bosbieten 17; bospeen 3148; uien 9.50 ■50; soepgroenten 4—9; peter- i 5—9; tuinbonen 2235; enkruid 8,50. L.OKKER, 20 Juni. Aardbeien 1,00; Tomaten 74—99; Rabar- 10—12; Bloemkool 18—41; 6.5012.10; Rapen 15 ct. Peu- 6064; Slabonen 1.58; Bind- 2526. Schotse aardappelen oon 2427; drielingen 22- triel 1821; Kruisbes a 40.90, .90, VAAG, 20 Juni. Vroege aard den 1630; late aardappelen Spinazie 2242; Postelein 35; Gele bew. kool 2.60—2,80, onen 1.311.49; Snijbonen —1,49; Peulen 841,15; Torna- 591,31; Bospeen 1649; Ra- ler 817; Andijvie 2541; 2.20—10.60; Bloemkool 9—42; ikommer 15—34; Knolselderie —10; Perzik 5.26; Bindsla 2 Bosuien 812; Aardbeien 1.11; Prolefic 1,20—1,42; sbes 40.90; Asperges 1.70— ElOOTEBROEK, 20 Juni. 100 kg aardappelen, Eerste- :iv groot 27.0029.00, klein 1—26.00. kriel 21.00—26.00; eerstelingen: groot 32.00 I kriel 18.0019.00; doré: t 25.00—26.00, klein 23.00, 20.00—21.00. DOGKARSPEL, 20 Juni. 10 kg aardappelen: fijn 26.00 I. kriel 18.00—23.00. EDEMBLIK, 20 Juni. 10 kg aardappelen: groot 1—32.80. kriel 26.60—29.30. JIDERKOGGE 19 Juni •ge aardappelen middel 24— dein 21—24: kriel 19—22. /oer 15.000 kg. MSTER 20 Juni Schotse :en 2632; KI. aard. Schotse :en 24; slabonen z. dr. 165- stamsnijb. 110130; tuinbo- 2629; peulen 4166; dop en 5637; BI. blauwschok- 7884; komkommers 12 bloemkool 845; spinazie 8 postelein 18: sla 29; an- e 2046: rabarber 1219: een 3645: uien 20; prei 12 ardbeien 60116 SCHARWOUDE 21 Juni kw anrdanoolen eerstelingen kleine 23.50. „Bij de 25ste verjaardag van de verschijning van de Encycliek „Rerum Ecclesiae", waardoor Onze Voorganger Pius XI, onster- felijker gedachtenis, door het geven van zeer wijze normen- de Katholieke Missies met een steeds sterker impuls trachtte te bevorderen, denken Wij op bijzondere wijze aan de herauten van het Evangelie, die in onbegrensde velden arbeiden, „opdat het woord des Heren voort mag ijlen en verheerlijkt worden" (2 Tess. 3:1)". Aldus begint Z.H. Paus Pius XII Zijn dezer dagen verschenen Encycliek over de bevordering van de Heilige Missies, waarvan wij vandaag het eerste deel der volledige K.N.P.-vertaling publiceren. Onze geest vervult zich met een levendige blijdschap bij het zien van de gelukkige, vooruit gang, in deze tijdsperiode ver kregen, want zoals Wij reeds te genover de vergadering van de Pauselijke Missiegenootschappen op 24 Juni 1944 konden verkla ren „het missiewerk heeft, zo wel in landen reeds door het licht van het Evangelie besche nen, als in de missielanden zelf, een dusdanige impuls, een dus danige uitwendige uitbreiding en een dusdanige inwendige kracht gekregen als in de geschiedenis van de Missies nog niet is voor gekomen". Terwiil in deze troebele en dw-itrende tiiden de eenheid bii vele volkeren door antaeonismen verscheurd wordt. schiint het Ons zeer onnortnun toe deze zaak bii herhalma: aan te heve len. Want de missionarissen ziin boodschanners van de menselitke en christelijke eoedheid ie eens allen, ziin de bevestieers van de broederlijke solidariteit, noch door de trenzen van de naties, noch door de teeenstellineen on der de volkeren beerensd. In dit opzicht zeiden Wij bij dezelfde gelegenheid tot de mis sionarissen o.a.; „Uw internatio naal karakter en uw verbroede ring bij het werk maken de Ka tholieke Kerk het duidelijk en bijna tastbare onderscheidings teken, dat tweedracht ontkent, twist ontvlucht en terugschrikt voor elk twistgesprek, waardoor de volkeren verstoord worden en in opschudding leven. Wij doelen op de universaliteit van het ge loof en van de liefde, boven alle slagvelden en alle grenzen van staten, boven alle werelddelen en oceanen uit, een universaliteit die u tot het doel, dat gij be oogt, aanspoort, n.i. de grenzen van het Rijk Gods met die van de wereld te doen samenvallen". Gaarne de gelegenheid van de 25ste verjaardag van de Ency cliek van „Rerum Ecclesiae" te baat nemend, prijzen wii met diepe voldoening van het hart,, de reeds volbrachte vruchtbare arbeid en richten Wij tot allen Onze innige aansporing om steeds met de grootste ijver vcort te gaan. W¥i wenden Ons hiermede tot de medebroeders van het Episcopaat, tot de missionarissen, tot de priesters en tot alle gelo vigen, zowel tot hen, die in de Missie arbeiden, als tot hen, die of met gebeden, of door mede werking aan de opleiding van de toekomstige missionarissen of ook door inzameling van bijdra gen de edele zaak van de Mis sies te steunen. Vowruittane V<ier alles dient men hier kort stil te staan bii de statistieken die de vooruiteane van de Misies aanduiden. In 19'6 telden de missiedistricten 400. vandaae ziin deze onseveer 600: de eelovisren in de missie hadden toen de 15 millioen niet overschreden, van daar bereiken zii hiina de 28 millioen. In hetzelfde iaar waren de missionarissen en de inlandse nriesters oneeveer 14.800 in ee- tal en vandaar tellen deze meer dan 26.800. Toen waren alle missies aan vreemde missionarissen toever trouwd, terwiil nu, na 25 jaren, 88 missiedistricten door inlandse geestelijkheid bediend worden: op vele plaatsen is na de instel ling van de hiërarchie van de bisschoppen en inlandse geeste lijkheid een nog groter bewijs voor handen om aan te tonen, dat de godsdienst van Christus waarlijk Katholiek en voor geen enkel deel van de wereld vreemd is. Zo bijvoorbeeld in Pakistan en in enkele delen van Afrika, is de kerkelijke hiërarchie volgens de regels van het canoniek recht opgericht; zijn er drie zeer be langrijke Plenaire Concilies ge houden; het eerste in 1934 in In- do-China, het tweede in 1937 in Australië en het derde in 1950 in India. De kleine seminaries zijn in getal grotelijks vermeerderd en de seminaristen van groot seminaries, die 25 jaar geleden slechts 1770 in getal waren, ko men nu op 4300; daarboven zijn vele gewestelijke seminaries op gericht. Te Rome is bij het Col lege van de Propaganda Fide het missie-instituut gesticht en zowel te Rome als op andere plaatsen zijn leerstoelen voor missiologie opgericht. Vervolgens zijn er twee uni versiteiten gesticht; de hogescho len zijn van 1600 tot 5000 geste gen, de lagere en middelbare scholen zijn bijna in getal verdub beld en dit kan men ook van de ziekenhuizen, van de inrichtingen voor de melaatsen en voor de apotheken zeggen. Hierbij moet nog de Priester missieben cl ge voegd worden, welke deze jar^n van een grote groei getuigt. De Agenzia Fides is opgericht, welke tot doel heeft het verzamelen en het verspreiden van berichten met religieus karakter; bijna overal neemt de missiepers toe en wordt deze op grote schaal verspreid. Er zijn verschillende missiecongressen gehouden, waar bij op bijzondere wijze moet her innerd worden aan het congres in het afgelopen H. Jaar in Rome gehouden, hetwelk duidelijk de uitgestrektheid van de missieacti viteiten bewezen heeft nog kort geleden is het Eucharistisch Con gres in Kumasi, op de Goudkust van Afrika, gevierd, hetwelk waarlijk buitengewoon geslaagd is. zowel door het aantal perso nen, dat hieraan heeft deelgeno men als vanwege de diepe vroom heid van de deelnemers. Uitein delijk is door Ons een jaarlijks te houden bijzondere dag inge steld met het doel het Pauselijk Liefdewerk van de H. Kindsheid met gebeden en offers te bevor deren. Daaruit blijkt duidelijk, dat de apostolische initiatieven voor nieuwe en geschikter metho den aan de veranderde omstan digheden en aan de grotere be hoeften van onze tijden zijn aan gepast. Eenheid van eeloof cn werken Men mag ook niet Vergeten, dat in deze 25 jaren canoniek vijf nieuwe Apostolische Delegaties in het gebied onder de jurisdictie van de H. Congregatie van de Het Bureau voor Volkstelling in de Verenigde Staten zal de beschikking krijgen over een automatische rekenmachine, welke volgens het electronische principe werkt. Het apparaat kan in 28 minuten berekeningen verrichten, waarvoor een aantal personen drie dagen nodig heeft. De uitvinder, J. Prespee Eckert, demonstreert het toesteL Propaganda Fide zijn opgericht; daarenboven zijn er gebieden, welke onder de bevoegdheden van de Apostolische Nuntii en internuntii vallen. Op dit punt doet het Ons een genoegen te kunnen zeggen, dat de activiteiten van deze prelaten reeds veel vruchten hebben afge worpen, vooral door het verkrij gen van coördinatie van het mis siewerk en van onderlinge hulp om het vooropgestelde doel te bereiken. Daaraan hebben Onze vertegenwoordigers veel medege werkt door hun herhaalde be zoeken en hun gezaghebbende deelneming aan de periodieke bisschoppenconferenties, waarin de kostbare ondervinding van de bisschoppen ten voordele van al len benuttigd wordt en daardoor vlugger in gemeenschappelijk overleg een program van aposto laat wordt uitgewerkt. Een gro tere achting van de zijde der bur gerlijke overheden en van de niet-Katholieken voor de Christe lijke godsdienst vormt een ander voordeel van de broederlijke een heid van geloof en werken. Al deze zaken, die Wij hier in het kort over de ontwikkeling van de Missies in het tijdsbestek van 25 jaren hebben opgesomd en die Wij gedurende het Jubi leumjaar hebben kunnen zien toen ontelbare scharen van pel grims uit verre landen, door mis sionarissen geëvangeliseerd, naar Rome kwamen om Onze Zegen en hemelse gunsten te vragen brengen Ons er toe, om de zeer vurige wensen van de Apostel van de volkeren in de brief aan de Romeinen te herhalen: „om tot uw stichting u de een of an dere geestelijke gave mede te delen, of liever nog: om in uw midden tezamen de troost te ge nieten van ons beider geloof, het uwe zowel als het mijne" (Rom. 1 11—12). ..De oosrst is erroot..." Het schiint Ons toe. nis de God delijke Meester teeenover allen, die troostvolle woorden van on- wekkine herhaalt: ..Slaat uw oeen od en kiikt naar de velden: ze staan reeds wit van de ooest." (Joannes 4 35). Maar daar het aantal missionarissen onevenre- die aan de nood is. corresDondeert met deze woorden enieszins de uitnodieine van dezelfde Godde- liike Verlosser: „De ooest is eroot maar werklieden ziin er weinie. Vraact dus de Heer van de oosrst, dat Hii werklieden zendt naar ziin oosrst (Matth. 9 37). Diep getroost weten Wij zeer wel, dat tot grote hoop van de Kerk het getal gelukkigerwijze is gegroe'id van hen, die door een zekere drang van Boven geroepen zijn tot het hoge ambt om in de wereld de Goede Boodschap te verkondigen. Veel blijft er echter nog te doen en veel blijft er nog van God door gebeden af te sme ken. Denkend aan de ontelbare volkeren die door de arbeid van de missionarissen naar de enige schaapstal en de enige reddings haven gevoerd moeten worden, richten Wij tot de goddelijke Herder het gebed van de Eccle- siasticus: „Zoals gij hun uw hei ligheid getoond hebt in ons, laat zo ons uw heerlijkheid zien in hen, opdat zij erkennen.' zoals wij het weten, dat er geen God is buiten u, o Heer" (Eccl. 36 4—5). Vervolgingen. Deze zegenriike ontwikkeling van het missiewerk heeft niet alleen offers en moeiten van de zaaiers van het Goddelijk Woord gekost, maar ook bloedig marte- laarschan. heldhaftig doorstaan. Gedurende deze iaren hebben in derdaad bii sommige volkeren, zeer wreedaardige vervoleineen nlaats gehad, welke tegen de on- komende Kerk woedden: en in onze dagen nog bevinden zich in het Verre Oosten nog streken, die om deze reden worden ge kleurd met bloed. Wij hebben inderdaad berichten ontvangen, dat vele gelovige Christenen, die standvastig in het geloof waren en zijn, alsook Zus ters, missionarissen, inlandse priesters en zelfs enige bisschop pen van hun residenties verdre ven en van hun goederen beroofd ziin en nu of verbannen in nood lijden of zich in de gevangenis en concentratiekampen bevinden of barbaars vermoord zijn. Ons hart is vol groot verdriet, wanneer Wij aan het lijden, aan de pijnen én aan de dood van deze beminde zonen denken; Wij weten zeer goed, dat de sublieme roeping tot missionaris dikwijls de waardigheid van het marte laarschap met zich medebrengt. Jezus Christus, eerste martelaar zeide: „Heeft men Mij vervolgd, dan zal men ook u vervolgen" (Johannes 15 20); „in de wereld hebt gij verdrukking te lijden; ik de wereld overwonnen" (Joan nes 16 33); „zo de graankorrel niet in de aarde valt en sterft, blijft ze alleen, maar zo ze sterft, brengt zij rijke vruchten voort" (Joannes 12 2425). De herauten en de voortplan ters van de waarheid van, de Christelijke deugd, die de dood verre van hun vaderland in de uitoefening van hun hoge zen ding ondergaan, zijn het zaad waaruit te zijner tijd, door de wil van God, de meest overvloedige vruchten zullen voortspruiten. Daarom zeide de H. Paulus: „Wij gaan roemen in de wederwaardig heden" (Rom. 53) en de H. Cyprianus, bisschop en martelaar versterkte en spoorde aldus de Christenen van zijn tijd aan: „De Heer heeft srewild. dat wii in de vervoleineen behaeen schennen en er ons over verheu- een. want eedurende de vervol eineen worden de kronen van het eeloof eeschonken en dan ziet men de waarde van de soldaten van God en ontsluiten zich de hemelen voor de martelaren. WH hebben onze naam niet aan de Christelijke militie eeeeven. om alleen aan vrede te denken en de striid te weisreren van het ogen blik af. dat in ditzelfde leeer de Heer als eerste marcheerde, de Meester van de vernedering-, in het verdraeen. in het liiden om als eerste in nraetiik te brengen, hetgeen Hii onderwees, om als eerste te doen en liiden om Ons tot het liiden aan te sDoren." (Wordt vervolgd) Woensdag brachten H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bern- hard een bezoek aan de Arbed-Staalfabrie- ken te Luxemburg. Tijdens dit bezoek werd aan de Konink lijke gasten een ver kleind model van de fabriek aangeboden voor de Prinsessen. Nevenstaande foto toont H. M. de Konin gin en Z. K. H. Prins Bernhard bij het mo del; links een der directeuren van de Arbed-Staalfabriek. De onderste foto toont de Koninklijke gasten tijdens de rondgang. A.N.P.-telefoto. LUXEMBURG. Een rit- van een kwartier langs korenvelden waar omheiningen en boerenkarren getooid waren met rood- wit-blauw en landwegen waarlangs overal de schoolkinderen met bloemen stonden, bracht ons Koninklijk Paar gistermorgen naar de Luxemburgse staalwalserij „Arbed" in Dudelange. Het werd vergezeld door het Luxemburgs vorstenpaar, Erfgroot- hertog jean en drie prinsessen. Voor het stadhuis van het feestelijk versierde stadje sprak de burgemeester een welkomst groet en vervolgens konden de gasten met eigen ogen zien hoe Luxemburg zijn jaarlijkse bijdrage van drie millioen ton staal aan de Europese wederopbouw en defensie levert. Meer dan een uur lang werden de grote staalfabrieken bezich tigd nadat het loeien van sirenes het bezoek had aangekondigd ter wijl de staalovens extra werden opgepookt om met een regen van vlammen en vonken een begroe ting door de arbeiders effect bij te zetten. Voor de ogen van de (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe regering heeft bij haar optreden verklaard, dat zij zou waken tegen een onevenredige achteruitgang van de grote gezinnen. Een veridaring, die in katholieke kring zo is verstaan, dat de regering dus voornemens was om de grote gezinnen extra tegemoet te komen voor zoveel zij de gevolgen van de prijsstijging meer dan anderen ondervinden. Onlangs rees echter, zoals bekend, twijfel aan deze bereidheid, zodat de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer het nodig achtte om de rege ring, door middel van de motie-Andriessen, aan de bij haar optreden afgelegde verklaring te herinneren. Of deze door de Kamer ver- i daarnaast voor het derde en worpen motie toch voor de hou ding van de regering van nut is geweest, valt niet met zekerheid te zeggen, maar in elk geval is de Minister van Sociale Zaken daarna met een wetsontwerp ge komen, waarin wordt voorgesteld om de kinderbijslag niet slechts met 5 pet. te verhogen, maar 21 JUNI: H. Aloysius In het bisdom Haarlem Engelmundus Enige samenstellers van heiligenlevens uit de vorige eeuw hebben Aloysius ons tegen gemaakt. Zij beschouw den hem te veel als een on wezenlijke zoete jongen, die met een kruis in de hand zo van een heiligenplaatje kwam afstappen. Nieuwere hagio- graphen echter hebben er op gewezen dat Aloysius ook 'n man was van vlees en bloed; een jongen, die hield van mooie dingen, een edelknaap die ook zijn eerzucht had. Maar alles heeft hij bedwon gen door een volledig bele ven van de goddelijke wet: Wat baat het mij als ik op de wereld heel wat ben, -maar ik zou schade lijden aan de ziel. Hij leert de jeugd, die weinig denkt aan een later leven, de rechte yeg naar God door zelfbeheersing, ver sterving en vernedering en op deze wijze moet hij dan ook inderdaad begroet wor den niet als een zoetelijke, maar als een sterke en krachtdadige patroon van de jeugd. In deserto daarop volgende kind een extra verhoging aan te brengen. Met inbegrip van de compensatie voor de huurverhoging zouden de uit keringsbedragen dan als volgt komen te luiden: Voor het eer ste kind van 44 ct. op 46 ct., voor het tweede kind van 49 ct. op 51 ct., voor het derde kind van 49 ct. op 54 ct. en voor het vierde kind van 64 op 69 ct. Dit wetsontwem was eiste ren in de Tweede Kamer aan de orde, waarbij bleek, dat slechts de KVP bereid is, om dit toch nog maar bescheiden stukje gezinspolitiek te steunen. Met dit wetsontwerp waren ook nog verschillende andere ontwerpen aan de orde, die er alle op gericht zijn om de laatste 5 pet. loonsverhoging ook bij de sociale uitkeringen tot uitdruk king te doen komen. Voor de noodwet Ouderdoms voorziening zijn daarnaast nog andere verbeteringen aange bracht. Over deze doortrekking was men het algemeen eens. Wel werd betreurd, dat de regering wat de ouderdomsvoorziening be treft geen gevolg heeft willen geven aan de aandrang van de Kamer om althans f 100.van eigen inkomsten van aftrek vrij te stellen. De heer De Kort(KVP) sprak in dit verband van een pijnlijke teleurstelling, mevr. Fortanier de Wit (WD) was wel onder de indruk gekomen van de extra kosten nl. 13 millioen, maar de heer Stapelkamp (A.R.) vroeg zich af, hoe men ooit tot een definitieve ouderdomsvoorziening zou kunnen komen, als dit be drag al niet kon worden gevon den. De heer Suurhoff (PvdA) wilde weten of ook bij deze de finitieve voorziening nog aftrek zou gelden. Intussen was echter, zoals reeds gezegd, de extra-tege moetkoming aan grote gezinnen het hoofdpunt van het debat. De heer v. d. Born (PvdA) kwam met de verbazinewekken- de verklariner. dat ziin framiae uit het desbetreftende nuni va» dg. regeringsverklaring slechts had begrepen, dat de 5 pejt. ook in de kinderbijslag zou worden door berekend! Zijn principieel be zwaar was echter, dat op deze wijze het verschil in beloning tus sen geschoolde en ongeschoolde arbeiders nog kleiner werd. Mevr. Fortanier de Wit (VVD) wilde er van uitgaan, dat het ouderpaar zelf de consequenties moet dragen van de grootte van het gezin. De woordvoerders van de christelijke partijen zou voor al een uitlating als deze iets heb ben moeten zeggen, maar ook zij wensten de regering niet op dit hoogst belangrijke onderdeel te steunen. De heer Stapelkamp achtte het fout om het vraagstuk van de progressie incidenteel aan de orde te stellen. Eerst moest het rapport van de S.E.R. wor den afgewacht. De heer Kikkert (C.H.) stelde zich op hetzelfde standpunt. Voor de voorgestelde extra-verhoging had de regering z.i. geen steekhoudende argumen ten kunnen aanvoeren, een ver weer dat ook door alle andere tegenstanders was gevoerd. Dat ook de heer Haken (Comm.) in dit koor meezong kan geen ver wondering baren. Hij betoogde dat de regering voor de verlan gens van de KVP was gezwicht, een partij die, naar zijn mening, verdeeldheid onder de arbeiders poogde te zaaien. Aldus was de heer De Kort een eenzame stem. Ziin uitlee van het befaamde mint uit de reeerinesverklarine was een ee- heel andere. Juist dit punt had de bereidheid van zijn fractie om de nieuwe regering te steunen in hoge mate beïnvloed. Zou de re gering dit wetsontwern niet heb ben ingediend, dan zou het ver trouwen van zijn fractie een ern stige deuk hebben gekregen. De heer De Kort wilde de woordvoerder van de P.v.d.A., wat de zaak zelf betreft, toegeven, dat gewaakt moest worden tegen een verdergaande nivellering. Maar dit te willen voorkomen door van de grote gezinnen een groter offer te vragen, ware toch wel zeer onjuist. Onnodig te zeg gen, dat de heer De Kort met kracht op aanvaarding van het wetsontwerp in zijn huidige vorm aandrong. Het ziet er na de eerste dag helaas echter niet naar uit, dat vorstelijke bezoekers werden de witgloeiende staalblokken ver volgens uiteengewalst tot een eindeloos stalen lint langs de nieuwe Amerikaanse wals-straat die eerst vorig jaar in bedrijf werd genomen. Deze indrukwekkende symfonie van de arbeid ging vooraf aan de maaltijd die op de Nederlandse lgeatie de groothertogelijke fami lie werd aangeboden. Onze Ko ningin was hierbij gekleed in een japon met aangesloten jasje van taffetas imprimés, gegarneerd met zwarte Chantilly-kant. De legatie en de tafels waren ver sierd met veelkleurige anjers, aangeboden door een kweker uit Aalsmeer. Op het menu prijkten forel in gelei het souce ravigotte, ganzen- borst a l'Orange, harten van ar tisjokken met doperwtjes en een parfait van Hollandse aardbeien. Chef-kok Adriaan Boot uit Gouda geloofde wel dat het de vorstelijke gasten besl zou sma ken. Dat zijn kunst werd gewaar deerd bleek wel uit de hoge Ne derlandse onderscheiding die hij bij gelegenheid van het bezoek ontving. Des middags legden Koningin en Prins een krans van witte anjelieren aan de voet van het monument voor de Luxemburgse gevallenen op de Place de la Con stitution. Er werd ook een krans van witte anjers en blauwe anje lieren gelegd aan de voet van het ruiterstandbeeld van Koning- Groothertog Willem II. In de le gatie werd te vijf uur een groot aantal Luxemburgse en Neder landse gasten in receptie ontvan gen. Er waren o.a. delegaties van de Luxemburgse pers, de verken nersbeweging en de jeugd. De voorzitter van de Nederlandse kolonie, de heer J. P. Lammers, bood H. M. een exemplaar aan van een in 1938 verschenen en in 1934 opnieuw uitgegeven pracht werk „Voyages pittoresques en Luxembourg". ZONDAG COLLECTE VOOR FONDSVORMING DEN HAAG (K.N.P.). Naast het stoffelijk welzijn in het nieu we vaderland is de verzorging van de godsdienstige belangen on zer Katholieke emigranten van de allergrootste betekenis. Rekening houdende met het feit dat jaarlijks pl.m. 15 a 20.000 Katholieke Nederlanders een nieuw bestaan gaan opbouwen in den vreemde, heeft het Hoogwaar dig Episcopaat besloten a.s. Zon dag een Kerkcollecte te doen houden; uit de opbrengst wordt een Fonds gevormd ter beharti ging o.m. van de godsdienstige voorbereiding in Nederland en tot de betaling van het passagegeld der priesters, die de emigranten aan boord vergezellen. Wetende, dat de Katholieke emigranten de pioniers voor het Nederlandse volk dienen te zijn en daarbij gerugsteund moeten worden door de achterblijvenden, moeten alle Nederlanders het als hun taak beschouwen om door deze collecte bij te dragen tot vorming van dit Fonds. UTRECHT. Ten vervolge op ons bericht van Dinsdag volgens hetwelk door de Katholieke Werknemende Middenstand de bestaande bezwaren tegen de politiek van de K.A.B. aan het Hoogwaardig Episcopaat werden voorgelegd, meldt het K.N.P. nog, dat deze stap eveneens werd gedaan door de Sint Adel- bert Vereniging, de Katholieke Jonge Middenstand en de Katho lieke Mijnbeambtenbond. Het Ejtscopaat deelde hierop mede, dat het een commissie heeft in gesteld, die in deze kwestie zal adviseren. In deze commissie hebben zitting vertegenwoor digers van de Algemene Katho lieke Werkgeversvereniging de Katholieke Arbeiders Beweging, de Nederlandse Katholieke Boe ren- en Tuindershond, de Neder landse Katholieke Middenstands bond, de Sint Adelbert Vereni ging en de Katholieke Stands organisatie voor de Werknemen- deze wens ook werkelijkheid zal 'worden. De tegenstanders van een extra-progressie hebben be reids amendementen ingediend, die de bedoeling hebben om deze alsnog ongedaan te maken. Mevr. Fortanier de Wit, de heer v. d. Borne en de communist Ha ken betwistten elkaar zelfs deze hoogst bedenkelijke eer In deze dagen, nu er verdeeld heid is in het Katholieke kamp, kan een dergelijke eensgezinde afwijzing van een Stuk katholieke gezinspolitiek in eik geval echter een waarschuwing gelegen ziin. de Middenstand. Voorts maken deel uit van deze commissie de Katholieke Vereniging van Mijn- beambten, drie bij de K.A.B. aangesloten vakorganisaties van handarbeiders, drie organisaties van hoofdarbeiders van die orga nisaties en tenslotte nog prof. Arïëns, prof. Beel, prof. v. d. Ven, prof. Weve O.P.. deken Nie- kel en pater Jacobs. Voorzitter van de commsisie is pater L. Beaufort o.f.m. Vandaag zal de commissie voor het eerst bijeen komen. Op 28 Aug. 1946 had de minis ter van Binnenlandse Zaken de directeur van het Gasbedrijf van Beverwijk eervol ontslagen. De gemeente benoemde op 24 Maart 1947 een nieuwe, maar op 8 Aug. 1947 werd het ontslagbesluit ver nietigd, en toen had Beverwijk twee directeuren. Op de Rijksbe groting voor 1950 is nu nog f16.094.gebracht ter tegemoet koming in de door de gemeente geleden schade. Dezelfde minister had op 24 Aug. 1946, eveneens als uitvloeisel van het Zuiveringsbe sluit, ontslag verleend aan de ge meentesecretaris van Langbroek, waarna deze gemeente werd aan gewezen als gemeente waar de bediening van secretaris door de burgemeester wordt bekleed. Toen op 13 Oct. 1948 het ontslagbesluit werd vernietigd ook hier om dat de formaliteiten niet in acht waren genomen had op haar beurt Langbroek twee gemeente secretarissen. De schadepost be draagt hier f 35.351. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3