ZIJDE SPORT ELHAL Amerikaanse militaire bases over de halve wereld Televisie verovert de wereld Chinees luchtoffensief verwacht in Korea De verdwenen Britse diplomaten en de pers Land uit Zee" geëindigd met tekort van f23.197.44 Vlucht in de nacht - 3.75 4.25 14.75 portdag IEDING Drtenaar Zes milliard gevraagd /g//m/mJ5| EB te Alkmaar ners strijd H.S.V. I (NSTRATIE NIEUWE ider, >rset Alkmaar J MISSEN: ivereniging lampekap :T N.H.D. Js Dagblad Goed Philips-jaar RADIO Luchtvaart-staking in Indonesië Gezin ontsnapte aan verstikkingsdood Zal Malik een aanbod doen? Een glas echte vruchtenlimonade kost nog géén dubbeltje 72 milfioen toestellen en 100 zenders in Amerika800.000 in Engeland Geallieerden voorbereid? 'n Sherlock Holmes gevraagd VOOR Naar wii vernemen: Productie mijnen; waarborgen K.N.I.L. Samenzwering tegen Amerikaanse Staat in het kort Nieuws in het kort n door E. J. Rath DONDERDAG 2) JUNI 1951 PAGINA 5 TEL, 3641 n „St. Caeciüa" Welpenwedstrijd 3 tot 17 uur letiek Turnen veefvliegtuigen )AGEN GELDIG, ir bij: Sigaren- aot 131; Sigaren- 142 en aan de Dortpark f 0.50 Staan- ïderen 10 cent RY ■oot s t i g in roberen! KANTEN 1- en 2- aevolen Wij nalen inrbaat dank namens zijde, taffel-moiré iverse' kleuren en lituren en karkas- ;kap. Voeringzijde 1.70 per meter NAZORG-ACTIE 72 ALKMAAR ONS BUREAU: abonneren op het rt. maand week per post. ening WASHINGTON, 21 Juni. Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft het Congres Woensdag verzocht het een bedrag van 6.561.262.000 dollar toe te staan voor militaire werken, waaronder het aanleggen van een keten van militaire bases in de halve wereld. Minister Marshall heeft het Congres verzocht spoedig over de toewijzing der gelden te beslissen. „De huidige internationale spanning maakt uitbreiding van onze bases noodzakelijk," verklaarde hij. De leiders der Amerikaanse strijdkrachten zijn voornemens in 44 der 48 Amerikaanse staten hetzij bestaande inrichtingen van vloot, leger en luchtmacht uit te breiden, hetzij nieuwe installaties te bouwen. Ook in Japan en in de Philippijnen zullen militaire werken worden uitgevoerd. Over bijna 'n vierde gedeelte van de uit te voeren werken wordt geheimhouding betracht. Het grootste gedeelte van de geheime werken wordt uitgevoerd voor de Amerikaanse luchtmacht. Het door Marshall aangekon digde programma van militaire werken is gebaseerd op een leger ter sterkte van drie en een half millioen mannen en vrouwen, dat binnen twee jaar volledig paraat moet zijn. Functionarissen van het ministerie van Landsverdedi ging hebben medegedeeld dat Marshall het Congres op korte termijn zal verzoeken alvast een bedrag van 4500 millioen dollar VOORDELIG SALDO: VEERTIG MILLIOEN EINDHOVEN. Het gisteren verschenen jaarverslag 1950 van Philips spreekt van zeer gunstige resultaten. De export uit Neder land steeg met 35 pet. t.o.v. 1949. In 1950 werd het dubbele geëx porteerd van 1939, vooral naar Duitsland. Engeland en de landen overzee. De productie in de Nederlandse fabrieken nam t.o.v. 1949 met 29 pet. toe bij een relatief veel min der sterk gestegen personeelbezet- ting, hetgeen wijst op een belang rijke verbetering van de efficien cy. De exploitatierekening sluit n'a aftrek van afschrijvingen, in terest, bijdragen pensioenfondsen on een reserve van 33,5 millioen voor belastingen, met een voor delig saldo van 40,4 millioen (1949 28,49 millioen! waarvan 22 mil- lien wordt overgeboekt naar de conjunctuurreserve. In de totale Nederlandse pro ductie bedroeg het aandeel van de televisie 6 pet. In 1951 wordt een belangrijke stijging ver wacht. De grondstoffenvoorziening vormt het grootste probleem. Aan de overgang naar vervangings-grond- stoffen wordt echter hard ge werkt. De omzetten aan derden in de gehele wereld stegen mot 18 pet. De totale personeelsbezet ting over de gehele wereld be droeg eind 1950 90.000 personen. PROGRAMMA VRIJDAG 22 JUNI 7.00- Hilversum I, 402 m.: 24.00 KRO. 7.00 nieuws, 7.15 gram.muz., 7.15 morgengebed en liturg, kalender, 8.00 nieuws en weerber., 8.15 pro menade orkest, 9.00 voor de huis vrouw, 9.30 waterstanden, 9.35 amusementsmuziek, 10.15 gram.- muziek, 11.00 voor de zieken, 11.40 piano, viool en cello, 12.00 ange lus, 12.03 Metropole orkest (12,30 12.33 land- en tuinbouwmede- delingen), 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws en kath. nieuws, 13.20 actualiteiten, 13.25 amuse mentsmuziek, 13.45 voor de vrouw 14.00 strijkkwartet, 14.50 „Cecilia Valdes", operette, 15.30 koper kwartet (in de pauze gram.muz.), 16.00 voor de zieken, 17.00 voor jeugd, 17.15 kinderkoor, 17.45 mu zikale causerie, 18.18 Kath. sig naal; Indonesisch commentaar en Amerikaans commentaar, 18.30 lichte muziek, 18.52 actualiteiten, 19.00 nieuws 19.15 regeringsuit zending: „Verklaring en toelich ting", 19.15 amusementsmuziek, 19.48 Kath. signaal en politiek overzicht. 20.00 nieuws, 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 Kon. Mil. kapel, 20.50 Bra bants halfuur, 21.20 omroeporlc. en solisten, (om ca. 21.35: „Op bouw in Liefde", causerie), 22.25 gram.muz., 22.35 „Als die van ons", klankbeeld, 22.45 avondge bed en liturg, kalender, 23,00 nieuws, 23.15 lichte muziek, 23.35 24.00 gram,muziek, Hilversum II, 298 m„ 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00— 24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7,15 ochtendgymnas tiek, 7.33 gram.muz,, 8.00 nieuws en weerber,, 8.18 gram.muz., 8.50 voor de huisvrouw, 9.00 gram.mu- ziek, 10.00 „Thuis", causerie, 10.05 morgenwijding, 10.20 gram.muz., 10.30 voor de vrouw, 10.45 viool en piano, 11.10 voordracht, 11.30 orgel en zang, 12.00 orkestconcert, 12.30 land- en tuinbouwmedede- lingen, 12.33 sportpraatje, 13.00 nieuws, 13.15 mededelingen of gram.muz.,, 13.20 lichte muziek, 14.00 kookpraatje, 14.20 Haarlem se Orkestvereniging, kamerkoor en solisten, 15.00 voordracht, 15.20 gram.muz., 15.25 cabaret, 16.00 gram.muz., 16.30 voor de jeugd, 17.00 dameskoor, 17.20 muzikale causerie, 18.00 nieuws. 18.15 feli citaties, 18.45 ..Donk om de bocht" 19.00 pianospel, 19.10 „Spreekuur voor emigranten", causerie, 19.30 „Een sterk volk" causerie, 19.50 berichten, 20.00 nieuws, 22.05 boekbespreking 20.15 gram.muz., 20.30 Benelux", 20.40 „De gods dienstige ontwikkeling in de jeugdjaren", causerie, 21.00 ver zoekprogramma, 21.45 buitenlands overzicht, 22.00 amusementsmuz., 22.25 Gesproken portret, 22.40 „Vandaag", causerie, 22.45 avond wijding, 23.00 nieuws, 23.1524.00 gramofoonmuziek. toe te staan, opdat spoedig met de werkzaamheden kan worden begonnen. Er komen o.m. bases op de eilanden Goeam (groep der La- dronen, Stille Oceaan) en Oki Nawa (halverwege Formosa en 't Zuidelijkste Japanse hoofdeiland gelegen). Ook in Alaska zullen op grote schaal militaire werken worden uitgevoerd. DJAKARTA Sedert Woens dagmiddag is het verkeer op het binnenlands luchtnet in Indone sië stilgelegd door eer» staking onder 2.000 man personeel van de „Garuda Indonesian Airways" die eisen hebben gesteld i.v.m. de zogenaamde Lobaran (Nieuw jaars) uitkering. Ook de trams en bussen in Djakarta rijden niet door een staking bii de Bntavia- se Verkeersmii. Het Indonesisch kabinet heeft Woensdagavond de stakingen uitvoerig besproken en krachtige maatregelen aange kondigd, daar zij vitale bedrij ven betreffen. 's-GRAVENHAGE. Gister morgen om 4 uur ging een Haag se dame in de keuken de was op zetten en daarna weer naar bed, Om half zes werd zij wakker door een sterke gaslucht die in de kamer drong. Zij snelde naar, de buren die de G.G.D. waarschuw den. In de keuken bleek de gas slang te zijn losgeraakt. Met haar vier kinderen van 14, 12, 9 en an derhalf jaar werd de moeder ter observatie naar het ziekenhuis vervoerd waar het oudste doch tertje voorlopig moest achter blijven. VOOR POLITIEKE REGELING IN KOREA NEW YORK, (ANP) De voor zitter van de Veiligheidsraad voor deze maand, Jakob Malik van de Sovjet Unie, heeft zich bereid verklaard in New York 'n delegatie van de wereld-vredes- raad te ontvangen. Reuters correspondent Michael Fry meldt, dat de Sovjet Unie deze week naar verwachting 'n aanbod zal doen betreffende de minimum-voorwaarden voor een politieke regeling in Korea. Men verwacht dat Jakob Ma- lik, hierover Zaterdag zal spre ken, wanneer hij een toespraak zal houden in het radioprogram ma van de VN getiteld „De prijs van de vrede". In kringen, die in nauw con tact staan met de Sovjet-delega tie, werd gezegd, dat Maliks toe spraak „een belangrijke verkla ring" zou zijn. Advertentie) Om Je loslen hoefl U het zeker niet te laten: voor oen grote fles Do Gruyter's vruchten- limonadesiroop (sinaasap pel of frambozen-bessen) betaalt U maar f 1,50 en daar gaat nog 10% korting af. U krijgt 13 flinke glazen uil een lies. Do Gruyter's vruchten limonadesiroop, bereid uit zuiver vruchtensap, is de lekkerste en goedkoopste limonade dia U zich den kon kunt. Wilt U minder besteden, kies dan uil grenadine en sinaasappoll imonadesiroop van 1,10 per fles. Oók met een cassabon voor 10% korting. EINDHOVEN. Behalve met de verkoop van televisietoestellen op grote schaal in Engeland en op kleinere schaal in Frankrijk werd in 1950 een bescheiden be gin gemaakt met de verkoop van televisie-apparaten in Nederland Voor de opleiding van officieren van de Amerikaanse Kust wacht maakt men in de Verenigde Staten o.a. gebruik van de „Eagle" („Adelaar", een trotse driemaster, welke in 1936 op de Hamburgse werf van Blohm en Voss gebouwd is. Het schip is bijna 90 meter lang, 12 meter breed en heeft een diepgang van 5 meter. De waterverplaatsing is 1800 ton, net zfiiloppervlak bijna 2000 m2; ook bevindt zich aan boord een hulp diesel-motor. WASHINGTON (Reutor). Amerikaanse militaire autoriteiten maken zich bezorgd over hel opbouwen van een Chinese com munistische luchtmacht in Mandsjoerije en de mogelijkheid van een communistisch luchtoffensief tegen geallieerde bases in Zuid-Korea. „Gossip", zo noemt de Engelsman wat wij wel als .borrelpraat" plegen aan te duiden. Bij gebrek aan zekerheden heeft Britse en Franse pers de „gossip" zich van het geval der ver dwenen diplomaten meester gemaakt. Want bij het onderzoek kwamen allerhand buitenissige vertelsels op de proppen. Zo was Burgess, volgens de zegslieden, een zware drinker en als hl) teveel op had, keek hij scheel. „Vooral dit laatste lijkt ons een gegeven waar men voor de opsporing van zijn verblijfplaats heel veel aan zal hebben. Hy was slordig op zijn kleding, zo gaat het verder, maar algemeen vond men hem een „gezellige vent". Als hij dronken was, sloeg hij er van alles uit.. Nou, dan weet u het wel, dan rolt er wel eens een woord, dat eigenlijk aan de grote klok niet thuis hoorde. Zo ook met Burgess. Hij had het land aan Amerikanen en hoewel hij niet van Russen hield, uitte hij toch zijn sympathie voor het communisme. De Engelsman werd ook meer dere malen gesignaleerd in ge zelschap van Rolf Katz, een be langrijke Kominform-agent, die in Londen verbleef op terugreis uit Argentinië. Dat is allemaal erg aardig, maar de grote vraag is nog altijd; zijn de twee diplomaten nu ach ter het ijzeren gordijn of niet? En die is nog niet opgelost. Het is ook niet zo heel een voudig, die op te lossen, zo meent het Franse blad „Paris Presge- lTntransigeant". Want dit blad heeft een lijstje van negen ver onderstellingen gemaakt omtrent het lot der twee Britten. Zij beginnen met de meest sen sationele mogelijkheid: Burgess en McLean zijn met een speciale zending naar Perzië gestuurd. Een zending, die zeer gevaarlijk is. De bekendmaking van hun verdwijning zou hen nog voor grotere moeilijkheden hebben ge steld. Daarom zouden zij hun taak hebben opgegeven. Maar er zijn nog meer hypo thesen: 2. Het gaat om een liefdes affaire, een sentimentele vlucht. (Ondenkbaar, dat een Franse krant zou vergeten dit te ver onderstellen.) 3. De diplomaten hebben een zeereis ondernomen, waarvan Burgess al lang droomde. 4. Men staat voor een misdaad. McLean is een driftig man, die gauw zijn vuisten gebruikt. Hij zou met Burgess in gevecht zijn geraakt. Een van beiden zou ge dood zijn. De dader is onderge doken. 5. De diplomaten hebben wil len bewijzen dat hun afwezig heid op bet Foreign Office niet zou opgemerkt worden en heb ben dus, om een weddenschap, een „practical joke" uitgehaald. 6. De diplomaten zijn gekid napt door meester-oplichters, wier „onthullingen" zij vrezen. Chantage dus. 7. Zij hebben, naar het voor beeld van Rudolf Hess, die naar Churchill vloog, een vredeszen- ding achter het ijzeren gordijn ondernomen. 8. Het gaat hier om een poli tiek impulsieve daad. De Britten zouden door hun vlucht hun af keer van de Amerikaanse politiek hebben willen tonen. 9. Zij zijn eenvoudigweg ge vlucht, omdat zij voor een bui tenlandse mogendheid werkten. Men ziet: een handjevol moge lijkheden. Er is een ware Sherlock Hol mes voor nodig om hier de parel tussen het stro uit te halen. (Zoals men weet, is het niet uitgesloten dat de beide diplo maten al hoog en breed in Lon den zijn teruggekeerd. Wij schre ven daarover reeds.) Advertentie In kringen, die in nauwe ver binding staan met de Ameri kaanse militaire leiders, verluidt het dat elke uitgebreide lucht aanval door de communisten, vooral wanneer deze zal samen gaan met een nieuw offensief door de grondstrijdkrachten, mogelijk zal leiden tot geallieerde bom bardementen van bepaalde bases in Mandsjoerije. Het verluidt dat de commissie van chefs der Ame- dikaanse generale staven strikt geheime plannen heeft uitge werkt voor tegenaanvallen door de verbondenen, indien de Chi nezen luchtoperaties op uitge breide schaal zouden beginnen. Volgens sommige berichten zou de Chinese luchtmacht in Mand- zal dr, J, Sjiekkens. Diocesaan Commissaris van de V.K.J.B, in het bisdom Roermond, in Sep tember met zijn gezin nanr Ca nada vertrekken, waar hij een leraarsfunctie aan een klooster- college aanvaardt. Is in de mijn Oranje Nassau III te Heerlerheide een houwer door vallend gesteente gedood viel in Nijmegen een Jongen van 4 Jaar uit een raam van 4 meter hoogte op een cementen vloer. Het kind overleed in het zieken huis is pseudo-vogelpest geconstateerd bij pluimvee van een landbouwer in Oven bij Oss en van een poe lier in Oostzaan. Hier zijn 800 kippen vernietigd ontstond door explosie van een vat Ruberine een felle brand In een loods waar 25 kubieke meter lag opgeslagen in Vlaardingen. wil de Nederlandse Jeugdgemeen schap een grootscheepse hulpactie organiseren ten bate van de hon gerlijdende bevolking van India. De jeugd zal overal voedselbon nen gaan verkopen waarvoor ver duurzaamde levensmiddelen kun nen worden aangeschaft is een Fins matroos Dinsdagnacht bij het aan boord gaan van het Panamese s.s. Beatrlz te R'dam te water geraakt en verdronken. is een Duitse twee-mans-duikboot die in de vaargeul tussen de IJmuider pieren was „aangebag- gerd" gistermorgen door de bok „Ursus" gelicht,... sloerije over een achthonderd vliegtuigen beschikken. Verder zijn er berichten dat de communisten pogen in de kortst mogelijke tijd ongeveer 50 vliegvelden in Noord-Korea aan te leggen. Sommige waarnemers zijn van mening dat het geheel dezer berichten er op wijst dat een plotseling luchtoffensief op grote schaal door vliegtuigen der Chinese communisten, uitgevoerd tegen Zuidelijke bases der ver bondenen, mogelijk moet worden geacht. EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft gisteren z.h.st. de begroting van de Staats mijnen aanvaard, nadat de heer Kramer (KVP) do minister had gevraagd hoe het komt, dat de productie van de particuliere bij die der Staatsmijnen achterblijft. Prof. v. d. Brink merkte op, dat de mijnen met een lage produc tie: de Domaniale en de Willem Sofia oude mijnen zijn, waarvan de exploitatie met groter moei lijkheden gepaard gaat. De Kamer aanvaardde ook een ontwerp tot vaststelling van zekere waarbor gen jegens bepaalde groepen mi litairen en gewezen militairen van het K.N.I.L., alsmede hun na gelaten betrekkingen, waarbij alleen het beroepsrecht dat de minister indertijd had toegezegd bil de Wet te zullen regelen, ter wijl het nu toeh bij hemzelf blijkt, te blijven nog even aanleiding gaf tot felle discussie met de heer De Dreu (PvdA), die overi gens bevredigd bleek door de toezegging, dat niet in ongunstige zin zal worden afgeweken van n advies van de leden van de Cen trale Raad van Beroep. PLEEGKINDEREN-WET AANVAARD (Van onze parlementaire redacteur). Da Tweede Kamer heeft giste ren z.h.st. het wetsontwerp aan vaard, waarin het toezicht op de verzorging en de opvoeding van oleegkinderen geregeld wordt. Met 44 tegen 37 stemmen (voor K.V.P., A.R., V.V.D. en do heer Weiter) werd een amendement do Haas (K.V.P.) aanvaard, waar bij de controle van de voogdijraad in' de gezinnen en inrichtingen wordt beperkt tot die gevallen, waarin een gegrond vermoeden bestaat dat misstanden heersen of dreigen te ontstaan. Een amen dement-Terpstra (A.R.) dat even eens de bedoeling heeft om het toezicht van de Overheid binnen de strikt noodzakelijke perken te houden, werd met de zelfde stem verhouding aangenomen. De hoop bestaat, deze vooral na het in bedrijf komen van de Te levisiezender Lopik in 1951 ge leidelijk te kunnen vergroten, mede als een basis voor onze oxportactiviteiten. Aldus het jaar verslag van Philips, De ontwikke ling van de televisie-industrie in de Verenigde Staten van Amerika heeft in tempo alle industrieën die in de loop der jaren tot stand zijn gekomen vele malen over troffen, daarbij de meest optimis tische schattingen van het bereik bare ver achter zich latend. Er zijn daar thans circa 12.000.n/>0 ontvangapparaten in gebruik bij ruim 100 televisiezenders. In En geland zijn thans 800.000 televisie- apparaten In gebruik. Concrete televisieplannen be staan thans in Duitsland (19511, Zwitserland (1952) en Italië (1952). Met do industriële voorberei- ZEVENTIEN COMMUNISTEN GEARRESTEERD NEW-YORK. Speciale agen ten van het Amerikaanse fede rale recherchebureau hebben gisteren zeventien leidende func tionarissen van de communis tische party in de steden New- York en Pittsburgh aangehou den. beschuldigd van samenzwe ring tot omverwerping van de regering der Verenigde Staten. De procureur-generaal. Ho ward McGrath en Edgar Hoover, directeur van de F.B.L, zeggen in een gemeenschappelijke ver klaring, dat alle aangehoudenen officiële posities in de commu nistische partij innemen of heb ben ingenomen. Luchtmachtbedevaart naar Lourdes LOURDES (K.N.P.), Van 20 tot 27 Juni wordt er een interna tionale luchtmachtbedevaart naar Lourdes gehouden. Nederland neemt met ongeveer 180 militai ren van haar luchtmacht deel. Vraag tijdig nieuw rijbewijs aan Omdat de procedure tot ver lenging van een rijbewijs aanmer kelijk meer tijd vergt, dan vóór het inwerkingtreden van de nieuwe Verkeerswet raadt, de K.N.A.C, aan reeds zes weken vóór de datum waarop het oude rijbewijs verloopt, verlenging aan te vragen. ding en opleiding van personeel werd reeds een bègin gemaakt en bij het in bedrijf komen van de zenders zullen ook de Philips- televisie-apparaten in deze landen in de handel worden gebracht, In Brazilië, Mexico en Cuba zijn thans ook televisiezenders in be drijf en met de export van com plete ontvangapparaten naar deze gebieden wordt nu begonnen. In het Staunton-schaaktournooi bezet Donner momenteel de 11e plaats met zes punten en één af gebroken partij. Van Seheltinga is 15e met 3 la punt en twee hangpartijen, Met de verkiezing van de gebroeders Apo en Luclen Laza- rides is de Franse nationale ploeg voor de Tour de France nu ge reed gekomen. Ze bestaat uit: Baldassari, Barbotin, Bobet, Gau- thier, Geminiani, Gueguen, Lau- redi, Muller. Remy, Teisseire, Apo en Lueien Lazarides. In de Belgische ploeg zijn enkele wijzigingen gekomen. Rik van Steenbergen heeft zich terug getrokken en wordt vervangen door Stan Ockers, Jobe door Isi dore Derijck en v. Brabant door Roger De'cock. Prof. mr. J. J. M. v. d. Ven is geïnstalleerd als erelid van „Ve ritas", de Kath. Utrechtse Stu dentenver. ter gelegenheid van de 62ste Dies. Westkapelle heeft, na de brand in 1944, weel een nieuwe kustvei-lichting in zijn vuurtoren. Sterkte 2,600.000 kaars, hoogte 54 M„ zichtbaar heid 19.5 zeemijl. Gedurende een derde van zijn levensduur zingt of spreekt een mens. Aldus mevr. M. Belinfante-—Dekker, 'n Amsterdams paedagoge die door zang-declamatiespelen adem- en spreektechnick zoekt te bevor deren, waarbij o.a. belangrijke resultaten werden geboekt bii kinderen en ouderen, die leden aan bronchitis en asthma. Nel Oosthout zal in hét komende sei zoen „Phèdre" van Raeine voor dragen in de vertaling van Jan Waleh. Met inbegrip van het met schoonrnaakwerkzaamheden belaste personeel, bevinden zich op het ogenblik ruim 1500 ge huwde vrouwen in Rijksdienst. In een eeuwenoude beukenboom in Vught, die voor het verkeer moest wüken, werd in een holte van 8 meter een vleermuizenkolo. nie van 300 stuks ontdekt. Den Haag maakt plannen voor de op richting van een luchtvaartnijver. heidsschool. Op 7 en 8 Juli wordt in Hilversum het eindcon- cours gehouden voor accordeon- solisten, waar de eerste prijswin naars uit zeven districten elkaar zullen bekampen. De heer J. de Breo te Amsterdam kreeg, oc trooi op een nieuw Boort schuif»:' draai-raam, waarvoor o.a. in Ame. rika grote belangstelling blijkt te bestaan. SLOOTDORP Uit een me dedeling van het comité tot her denking van het 20-jarig bestaan van de Wieringermeer, welk feit op feestelijke wijze in September van het vorige jaar t.e Slootdorp werd gevierd, blijkt, dat op de inschrijvers van het garantie fonds voor 48% van hun in schrijving een beroep zal wor den gedaan. Volgens een samengesteld overzicht blijkt dat de uitgaven bedroegen f61.632,09 (begroting f62.950,terwijl de inkomsten door de buitengewoon slechte weersomstandigheden slechts f38.434.65 beliepen. Het tekort is derhalve f23.197,44. De hevige stormen en de zwa re regens vereisten op korte ter mijn bijzondere voorzieningen aan terrein, tenten en tentoon stellingsinrichting, terwijl door het slechte weer tevens het aan tal bezoekers ver beneden de verwachtingen bleef. Het totaalbedrag van het ga rantiefonds bedroeg f48.328, Binnenkort zal aan de in schrijvers een volledig overzicht van de rekening in afschrift worden toegezonden. IN ZAANDAM MOCEN VIJFJARIGEN NAAR SCHOOL ZAANDAM. Jongens en meis.jes, die vóór 1 Januari 1952 zes jaar worden, kunnen reeds nu ingeschreven worden als leer. ling van de lagere open barn er» bijzondere scholen te Zaandam, waardoor zij reeds in Augustus- September a.s. naar school kun. nen. Dit heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten- schappen goedgevonden, omdat het gemeentebestuur aantoonde, dat mei» het volgend jaar met ernstig ruimtegebrek in de scholen te kampen zal hebben. MIDDENSTAND EN ZONDACSRIJVERBOD Het Nederlandse Verbond van Middenstandsverenigingen heeft de minister van Verkeer ver- zocht, om, indien tot een rij. verbod voor auto's op Zondag moet worden besloten, dit ver. bod pas na het zomerseizoen in werking te doen treden, omdat door een Zondagsrijverbod gedu. rende de zomermaanden honder. den zelfstandigen in het midden- en kleinbedrijf in hun bestaan zouden worden getroffen. FEUILLETON 50, Het was misschien de ergste mis daad van Vinton dat hij zo'n meisje niet waarderen en eer biedigen kon: dat hij haar al was hij wellicht verliefd geweest van haar voetstuk probeerde te trekken, aan zijn voeten pro beerde te krijgen, als een werk tuig wilde gebruiken om geld te verdienen. Moest er iets op hem gewroken worden, dan was het dat. En moest er. zo mogelijk, iets voorkomen worden, dan was het, dat zijn toeleg slaagde, Maar by was er nog niet, Haar vast beradenheid haar energieke vlugheid overtuigden me van het feit, dat Vinton haar geestkracht niet ten onder had kunnen bren gen: hij had die alleer» in een schuilhoekje gejaagd, waaruit ze te voorschijn kwam als de ge dachte aan hem van haar week. Ze zag een keer, dat ik glim- lachte om iets, dat ik ontdekte, en haar sprekende ogen stelden me een vraag. Ik had in mijn hand een verroeste spijker, die op een stoffige plank hadge legen, en ik had juist de woor den gelezen, die geschreven stonden op een label, waaraan de spijker vastzat. Die woorden waren: Getrokken uit een stuk hout, gevonden bij de overblijfselen der expeditie van De Long, Ik las haar die woorden voor. „Maar dat was toch een drama?" zei ze. „Daar lachte ik ook niet om", antwoordde ik. „Misschien had ik helemaal niet horen te lachen, maar ik kon er niets aan doen." „Zeg dan op," beval zij „Nu, weet u nog hoe het schip heette waarmee De Long zijn expeditie ondernomen heeft?" vroeg ik, Zij schudde haar hoofd. „Het was Jeannette." „Ik begrijp u nog steeds niet, meneer Mansfield-" „Nu. de naam van het schip schoot me te binner»," antwoord de ik, „en toevallig heet juf frouw Fonwick net zo," "„Juffrouw Fenwick? Wie.... O. da's waar ook!" Zij stond mij nadenkend en ernstig aan te kijken, maar na een paar seconden ontdekte ik een glimpje van vrolijkheid in haar oger». „En nu doet die naam u den ken aan een expeditie naar het Poolgebied?" vroeg zij zacht. „U bent een goed verstaander, zie Ik," was miin antwoord. Maar ik schertste niet. Ik had geglimlacht om het idee: het vooruitzicht dat door de naam werd opgeroepen, was allesbe halve vrolijk. Ik had de laatste paar uren aan de hele Jeannette niet meer gedacht, maar nu kwam de her- Innering aan die laatste ijzige blik, waarmee ze mi.i had aan gezien, met ontstellende helder heid in me boven Mary trok snel haar conclusies uit hetgeen ze in mijn gezicht zag; zij boog zich naar voren on legde hartelijk haar hand op mi.in arm. „U moet het me maar niet kwallik nemen," zei ze, als ik u pijn heb gedaan. Het was mijn bedoeling niet, er de spot mee te drijven. Maar.... maar nu ja. u laehte zelf ook!" „Ja, dat is zo," zei ik plecht statig, met een knik, Ik legde de roestige SPÜker op zijn plaats, Zij keek mii niet meer aan, maar ik zag, dat zij meer kleur had Zil was ijverig opnieuw be ginnen te zoeker». Ik dacht aan Jeannette. Hoe moest het nu gaan met haar? Had zij nu werkelijk reden om boos op me te zün? En als ik haar het geval had verklaard, zou ze dan tevreden ziin? Zou onze omgang op de oude voet worden hersteld? Ik was er lang niet gerust op. Er was in mezelf ook een kleinigheidje veranderd. Ik voelde me gegriefd. Zeker had ze mü des middags, in het restaurant, niet zo ln het oog lopend hoeven te negeren. En er was iets in die laatste blik, waar. mee zij mij had aangekeken, dat eer» zeer onaangename verkoe ling in mi.i teweeg had gebracht. Wij spraken niet meer over mijn verloofde, maar gingen door met ons werk al zag het er hoe langer hoe meer naar uit. dat het bij vruchteloze pogingen zou blijven. Hoe lang dat nog ge duurd zou hebben, weet ik niet: ik voor mij had al geen hoop meer en ging alleen nog maar voort uit koppigheid. Maar er kwam een plotselinge, schrik- wekkende stoornis. Ik meende al gerucht gehoord te hebben, en toen ik mijn hoofd ophief om te luisteren, klonk scherp en duideiyk de kloppcr op de voordeur! Mary hield snel haar adem in. Zij had geknield en kwam nu zittend op de vloer neer. Van schrik ging haar hand naar haar keel. Ook ik was geschrokken. Werktuigelijk, onnoze] mag ik wel zeggen, haalde ik mijn hor loge uit mijn zak. alsof dit een i maatregel was. die de omstan- I digheden eisten. Ik keek op de wijzerplaat. Het was bijna drie1 uur in de nacht, Weer hoorde ik de klopper neerkomen, en hll Weef te keer gaan met een serie slagen, die men met puntjes en streepjes zou kunnen vergelijken. De nachtelijke bezoeker werd onge duldig. Ik rukte me los uit mijn ver bluftheid, ..Wie is dat?" vroeg ik. Haar gezicht was krijt-wlt. „Ik weet het niet." fluisterde ze, .Vinton?" „Ik..,, ik denk het niet." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5