oco Engeland wil olievelden niet verlaten Het Friese Hof spreekt Pieter de Boer vrij Prof. Duynstee doet afstand van wens naar rechter K.V.P.-vleugel npoo Perzische regering wint vertrouwensvotum Vliegtuig koninklijk paar kreeg motorstoring Levensverzekering-maatschappijen zullen leningen van 250 millioen verstrekken EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Prof. Duynstee slikt rechtervleugel in Rekbare democratie Duizenden Perzen bestormden kantoren Troepen ontscheept- te Port Said Parijse conferentie is mislukt- Vertrek uit Luxemburg werd bijna vier uur vertraagd Voor gemeentelijke woningbouw Perzen adverteren in Frankrijk Engels beroep op Internationaal Hof Geheime conferentie over verdediging Brits Gemenebest Scheepsberichten Arbeiders mogen in geen geval geïsoleerd worden EN? vaardebon uit. Vul en adres in. l Uw winkelier. in 3 pakjes Proco r de prijs van 2 :ent. mag slechts twee li-vrije ;chuim werking! en donker haar) ARDE 25.:0 geeft Uw van 2 pak- voor 50 cent Proco gratis. S i e r I ij k openge werkt wit 'lederen san- el. Ook in zwart weeltje. Luchtige, veer- j krachtige en on gelooflijk sterke.' chtbruine zomer, ilière met gevloch- voorblad en sier.' rand. taal over te laden el, zo'n vrachttrein de rails misschien niet", zei vliegenier acht gestaan en er m vertrokken. Het ij ons in het kamp ;h maar eens even zijn eigen oren en En daar vlogen ze over de rand van zag hij waar hij 'antelijk, terwijl hij sporen van auto- Is dat geen vracht- genier volgden die ze in de verte een en maar aan een itwagen reed in de il de smid. Nieuw Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT Bankrelaties: Noorderbank. Ncderl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) NHD H VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 22 Juni 1951 46e Jaargang No. 12200 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, te). 4362 K 2290; ALKMAAR, Rïtsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 MEN KENT NU WEL eerst uit Italië en vervolgens uit Frankrijk de gevolgen van de toepassing van het in de wet daar opgenomen nieuwe kiesstelsel. Daar zitten enkele algemene, niet specifiek-buitenlands-politieke kanten aan deze kwestie, welke hier wel eens bespreking mogen vinden. In beide landen komt het er op neer, dat bij de verkiezingen, in Italië voor de gemeenteraden, in Frankrijk voor de volksverte genwoordiging, een zodanige re geling was gemaakt, dat wanneer een partij, of verbonden partijen, de meerderheid van de stemmen hadden behaald, alle zetels der districten aan deze partij of groep van partijen werden toegewezen. Zodoende kwam het, om ons nu even tot Frankrijk te bepalen, dat de communisten ruim vijf millioen stemmen verkregen, maar slechts 100 zetels, terwijl de Gaullisten bijv., die een millioen stemmen minder hadden, 15 zetels meer konden bezetter^ De (katho lieke) M.R.P. had ongeveer twee- en-een-half millioen stemmen, en 86 zetels, enz. Natuurlijk hebben vooral de communisten hevig gefulmineerd over deze toepassing van de „mo derne" democratie, maar ze ver geten wel een beetje, dat de rege ringspartijen lang niet altijd van dit wel wat vreemd-aandoende kiesstelsel geprofiteerd hebben, dat de communisten in verschil lende gevallen ook baat gevonden hebben bij deze „gesanctionneer- de truc" en de aanhangers van de Gaulle evenzeer. Niettemin kan de vraag wor den gesteld, of4 wat, èn in Italië èn in Frankrijk, thans op het stuk van kiesregelingen te zien gegeven werd, nog de naam „de mocratisch" kan verdienen. Men kan zeggen, dat wij de methode van deze elastische democratie veilig kunnen overlaten aan de landen, welke haar wilden toe passen en, door wettig-gekozen volksvertegenwoordigers (in Frankrijk nog die, welke onder een oude wet was gekozen!) kon den reglementeren. Daar is op zich zelf niets onregelmatigs aan. Laten wij de vraag zo stellen: zou bij ons zo iets mogelijk zijn, aangenomen, dat het practisch te verwezenlijken ware? Zou Neder land voor zulk een „rekbare de mocratie" rijp zijn en zou het doeltreffend zijn, haar in te voe ren? Naar onze begrippen lijkt een regeling als Italië en Frankrijk toepasten, nauwelijks met een beroep op een democratische re geling te rechtvaardigen en voor ons land lijkt ze noch wenselijk, noch doeltreffend. (Vervolg op pag. 3) LONDEN. Herbert1 Morrison, Engeland's minister van Buitenlandse Zaken heeft tijdens de debatten over de olie kwestie in het Britse Lagerhuis verklaard dat de regering zeker niet voor ontruiming van de olievelden zal zorgen. „Het is onze wens dat de ambtenaren en technici van de Brits-lraanse olie maatschappij daar blijven. Wij zullen alles in het werk stellen wat in ons vermogen ligt om de Engelsen te beschermen". Onder toejuichingen van beide zijden verklaarde de plaatsver vangende leider van de oppositie, Eden, dat een Britse evacuatie van de olievelden rampzalig zou zijn en dat hij het regeringsbe sluit ondersteunde om de zaak bij het Internationale Gerechtshof aanhangig te maken. Overigens zeide hij ook dat, indien er niet drie jaar lang een vacuum was geweest in de Britse politiek en de verdedigingsplannen voor het Midden-Oosten, de huidige ge beurtenissen met zouden hebben plaatsgevonden. Keus tussen twee kwaden Duncan Sandys, Churchill's schoonzoon, zei, dat er geen twij fel bestond, dat Rusland verdrags rechten had om troepen Noord- Perzië te laten binnenrukken als Engelse troepen in Zuid-Perzië landden. Doch als er gekozen moest worden tussen het verdelen van Perzië en het overlaten aan Russische heerschappij van het IRAK ZEGT STEUN TOE PORT SAID. Het Britse transportschip „Devonshire" heeft gisteren troepenversterkingen voor de Suez-kanaalzone, waar onder een volledig regiment, te Port Said aan land gezet. Ook het transportschip „Empire Pride" is met troepen voor Singapore te Port Said aangekomen. Het Egyptische blad „Al Misri" drukt een telegram af van zijn correspondent te Londen, waarin wordt gemeld, dat de Iraakse re gering zich bereid heeft verklaard de Britse land-, lucht- en zee- strijdkrachten alle bijstand te verlenen. De R.A.F. zou vrij over de Iraakse vliegvelden mogen be schikken. gehele land zou de minst kwade keuze de verdeling zijn, aldus Sdanys. Morrison die in zijn rede de Perzische actie geen nationalisa tie doch onteigening had genoemd beschouwde Mossadeq niet als een linkse socialist o.d. doch als een reactionnair, die tot een welge stelde klasse behoort, die door de werkende bevolking in stand wordt gehouden. Het kan best zijn dat hij wind gezaaid heeft en een communistische wervelstorm zal oogsten, aldus Morrison, die het met de conservatieven aan de stok kreeg en door protestkreten werd onderbroken toen hij zeide dat de populaire conservatieve bladen „de gebruikelijke militaris tische en oude imperialistische verklaringen hadden afgelegd en dat men twee oorlogen wilde be ginnen, de ene in Perzië De Perzische minister-president Mossadeq kreeg gisteren een een stemmig vertrouwensvotum voor zijn optreden inzake de oliekwes tie van de 91 leden van de Per zische Tweede Kamer die van de in totaal 136 leden aanwezig wa ren. Later kreeg Mossadeq ook een vertrouwensvotum van de Perzische senaat. Enige duizenden opgewonden Perzen bestormden de centrale kantoren van de „Anglo-Iranian" en rukten de neonverlichting van de gevel. De stukken werden in triomf door de stad gedragen. Overal op het gebouw hees men Perzische vlaggen. De Engelsen zagen werkeloos toe. Er werd nie mand gewond. In Abadan had de algemene be drijfsleider Eric Drake een onder houd van één minuut met de nieuwe, drie man sterke Perzi sche directie, die weigerde te ver gaderen in aanwezigheid van de Britse consul-generaal. PARIJS. De conferentie van plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der Gro te Vier is Donderdagavond na 74 bijeenkomsten geëindigd, zonder dat overeenstemming is bereikt over een agenda voor een confe rentie van de ministers zelf. De laatste bijeenkomst duurde 4 uur 40 minuten. 2 uur en 10 minuten hiervan waren besteed aan een „fantastische" rede van Gromyko over de toestand in de wereld en de oorzaken van de huidige spanning. De Westelijke woordvoerders verklaarden, dat't „geen zin" had de nu reeds vier maanden slepende besprekingen voort te zetten maar handhaafden hun uitnodiging aan de Sovjets voor een ministers-conferentie. Verdere pogingen om die te doen houden zullen langs diplomatieke weg worden ondernomen. SCHIPHOL. Met de K.L.M, Con vair „Johannes Vermeer" zijn H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard gisteravond om vijf voor half elf op Schiphol teruggekeerd van hun driedaags bezoek a?n Luxemburg Door een defect aan het schakelaar mechanisme van de propeller van de linkermotor van de rege- rings-Dakota, waarmede de heenreis was gemaakt, welk euvel bij het taxiën op de startbaan werd ontdekt, was hun vertrek van het Luxemburgse vliegveld Findel bijna vier uur vertraagd. Woensdagmiddag hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard op de Place de la Constitution te Luxemburg een krans gelegd bij het oorlogsmonument. De Koninklijke gasien tijdens het spelen van de Volksliederen direct na de kranslegging. Op de laatste dag van hun ver olijf hadden de vorstelijke gasten een bezoek gebracht aan het stamslot der Nassau's te Vianden. Ook op deze tocht, die o.m. langs Ettelbrück en Diekirch voerde, bleek weer de warme genegen heid die Luxemburg voor ons vorstenhuis koestert. Overal wa ren feestversieringen aangebracht en werden de gasten hartelijk toegejuicht. Op het slot Ansbach werd vervolgens met de Groot hertogelijke familie de lunch ge bruikt, terwijl op het slot Colar- berg een bezoek werd gebracht aan de Hertogin van Parma, de moeder van Prins Felix. 's-GRAVENHAGE. In een nog nader te bepalen aantal termijnen zullen door de gezamenlijke Nederlandse maatschap pijen van levensverzekering in het tijdvak van 1 Juni 1951 tot 1 Juni 1953 leningen tot een totaal bedrag van 250 millioen gulden worden verstrekt voor de financiering van de gemeen telijke woningbouw. De leningen zullen onder volledige garantie van de Staat worden verstrekt aan de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten. Deze bank zal op haar beurt de bedragen uitlenen aan de daar voor in aanmerking komende ge meenten, zulks geheel op de oor spronkelijke condities. De gelden zullen worden verstrekt door mid del van 4 pet. rentende 25-jarige annuïteitsleningen. De in het bezit der maatschap pijen zijnde zgn. „gebonden" 3,5 pet. 5-jarige schatkistbiljetten die in de komende tijd successievelijk zullen vervallen, zullen per 16 Juli a.s. alle ineens worden om gezet in een onderhandse 25-jarige Staatslening. Het gaat hier om een totaal van 300 millioen. Dit zijn de voornaamste punten uit een overeenkomst waarom trent in beginsel overeenstem ming tussen de minister van Financiën en vertegenwoordigers van het levensverzekeringbedrijf werd bereikt tijdens vertrouwe lijke besprekingen die in de af gelopen dagen werden gevoerd. Van de zijde van het levensverz. bedrijf zijn alle geruchten als zou PARIJS. De Nationale Perzi sche Oliemaatschappij is reeds begonnen in de Franse pers te adverteren. In „Le Monde" kwam een aan kondiging voor, gedateerd „Chor- ramsjahr, 13 Juni", waarin de af nemers van de vroegere Brits- lraanse maatschappij werd mee gedeeld, dat hun bestellingen voor de komende maand zouden worden uitgevoerd, maar dat zij zich tot de Nationalisatie-raad van de Iraanse olie-industrie moeten wenden. De oogsten in de Noordoostpolder tellen mee voor de Neder landse voedselvoorziening. Voor het op- en overslaan van granen heeft de Coöperatieve aan- en inkoopvereniging Noordoostpolder" een enorme betonnen graansilo laten bouwen, die door zijn hoogte van 25 meter een dominerende p'aats inneemt in het vlakke polderland rond Emmeloord. De inhoud van deze silo bedraagt pl.m. 2000 ton, verdeeld in 12 cellen. (Eigen foto). (Van onze verslaggever) Precies een jaar na het vrijspre kend vonnis van de Leeuwarder rechtbank, welk college niet uit wettelijke bewijsmiddelen de overtuiging had gekregen, dat Pieter de Boer, voormalig voor zitter en propagandist van de Bond van Mobilisatie-Invaliden en directeur van de Stichting „De Nederlandse Soldaat" zich had schuldig gemaakt aan de hem ten laste gelegde verduisteringen ten nadele van deze organisaties, sprak ook het gerechtshof ver dachte vrij van het tegen hem ingebrachte. De Officier van Justitie mr. dr. F. Hollander en de procureur- generaal mr. B. J. Besier hadden ieder een eis gesteld van één jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk en met aftrek van preventief. Aanklacht tegen mr. Besier. Bij de minister van Justitie is door de heer P. de Boer te Drach ten een aanklacht ingediend te gen de advocaat-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden mr. B. J. Besier, die in de strafzaak ■tegen genoemde De Boer als pro cureur-generaal onder meer zei de: „verdachte is een groot ver- duisteraar en schandelijk profi teur". De heer De Boer deed deze aanklacht op grond van artikel 261 Wetboek van Strafrecht, ter zake van het aanranden van de eer en goede naam. De minister het door de minister „onder druk zijn gesteld" en daarvoor „als het weifelmoedigst element in het beleggersfront" zijn bezweken, categorisch tegengesproken. Inte- LONDEN. Engeland heeft Donderdag aan de president van het Internationale Gerechtshof te den Haag een telegram gezonden, waarin gevraagd wordt, dat het Hof de Perzische regering zal ver zoeken elke maatregel tegen de Brits-lraanse oliemaatschappij op te schorten totdat het Hof zich over de kwestie heeft uitgespro ken. In het telegram wordt verder gezegd, dat Engeland vandaag, Vrijdag, een verzoek bij het Hof zal indienen om voorlopige maat regelen te treffen voor de be scherming van de belangen van de oliemaatschappij. gendeel is het initiatief tot de be sprekingen uitgegaan van de zijde van het bedrijfsleven zelf. Naar het bestuur van de be drijfsgroep „Levensverzekering" verder mededeelt, verwacht het, gezien de reacties op bovenom schreven plan in een met verte genwoordigers van verschillende maatschappijen gehouden verga dering, dat nagenoeg alle maat schappijen haar medewerking aan de voorgenomen transactie waar omtrent nog overleg met com missarissen van vele hunner moet worden gepleegd, zullen verlenen. LONDEN. Onder voorzitter schap van de Britse minister van Defensie Chinwell is gisteren een geheime conferentie van vier of vijf dagen begonnen waaraan wordt deelgenomen door ruim dertig ministers, militaire leiders en vertegenwoordigers van zes landen-Ieden (Engeland, Canada, Zuid-Afrika, Australië, Nieuw- Zeeland en Zuid Rhodesië) van het Britse Gemenebest. Zij betreffen vooral de strate gie van de verdediging van het Midden-Oosten, Zuid-Afrika en het Zuid-Westelijk deel van de Stille Oceaan. India, Pakistan en Ceylon nemen er niet aan deel. De V.S. zullen op de hoogte wor den gebracht van het verloop der besprekingen. Na een laatste tocht door de hoofdstad arriveerde de Kon. familie om kwart voor zes op Findel. Koningin Juliana inspecteerde de erewacht van gendarmerie en garde en nam toen met een har telijke omhelzing afscheid van de Groothertogin. Terwijl de beide volksliederen werden gespeeld besteeg het Koninklijk paar het vliegtuig dat vervolgens de start baan op rolde, doch terugkeerde toen piloot Sonderman bemerkte dat de motor afsloeg. Het Koninklijk paar steeg weer uit en onderhield zich bij het vliegtuig twintig minuten met de groothertogelijke familie, terwijl mecaniciens naarstig zochten naar het euvel. Omdat bleek dat de reparatie geruime tijd in beslag zou nemen en men in ieder geval gisteravond nog naar Nederland wilde terugkeren, verzocht Prins Bernhard telefonisch op Rchinhol een „Convair" in gereedheid te brengen. Terwijl met man en macht aan het herstel werd ge werkt liet groothertogin Charlotte in alleriil in een nahiigelegen ho tel een echt Luxemburgse maal- tiid aanrichten: ommelettes met Ardennenham en fruit met slag room. Om vijf voor acht vertrok een Convair met piloot Bax van Schiphol, en landde om even over negen op Findel. Hoewel de mo tor van de Dakota toen was her steld, besloot men toch met de Convair naar Nederland terug te reizen. Het toestel vertrok om precies half tien met een speciale startyergunning, daar gewoonlijk op Findel na zonsondergang geen vliegtuigen meer vertrekken. Na aankomst in ons land, waar de vorstin werd begroet door de bur gemeester van Haarlemmermeer, de heer Jansonius, begaf het Ko ninklijk paar zich onmiddellijk per auto naar Soestdijk. Grote Beer, Amsterdam-Syd ney, 20 Juni 540 mijl N.W. Fremantle. Japara, Djakarta-Rotterdam, 20 Juni 22 uur van Suez. Kota Inten, Djakarta-Rotter dam, passeerde 21 Juni Quessant. Tabinta, Djakarta-Amsterdam 21 Juni te Marseille. arbeiders zou echter, aldus nrof. Duvnstee. een ongezonde toestand schennen, en moet onder alle om standigheden voorkomen worden. Daar thans de leiding van de K.V.P. een begin heeft doen ma ken met overleg in benerkte kring, waarbii benaalde -snannin- een. die bii de discussies over de rechtervleugel bleken te bestaan, zullen besnroken worden, achtte nrofessor Duvnstee de waarborg groot, dat ook on deze wiize een bevredigende nolitiek in de KVP verkregen kan worden. In zijn rede, getiteld „De on dernemers in het huidige econo mische bestel" had de spreker zich gekeerd tegen het gevaar dat is verzocht een strafvervolging te de maatschappij naar zijn over doen instellen. tuiging bedreigt, door het streven (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Op de algemene jaarvergadering van de Ned. Katholieke Vakbond voor de textielhandel „St. Willibrordus" heeft prof. F. Duynstee, rector-magnificus van de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen, mededeling gedaan afstand te doen van het idee omtrent de wenselijkheid tot vorming van een rechtervleugel in de K.V.P., zoals door hem was geponeerd in een openbare discussie met de leider der K.V.P.-Kamerfractie, prof. Romme. De professor zeide tot dit besluit te zijn gekomen, nadat hem dui delijk was geworden d: l de instemming met zijn idee zo groot was, dat gevreesd moest worden, dat alleen de arbeidersgroepering niet tot deze vleugel zou toetreden. Een dersreliike isolatie van de naar collectivisme, waardoor alle persoonlijk handelen wordt ge nivelleerd en het menselijk ini tiatief daaraan wordt ontno men. „In het verleden is het", aldus prof. Duynstee, „nodig ge weest, dat b.v. de arbeiders zich door bepaalde maatregelen een zekere mate van collectieve ze kerheid verwierven. Die weg van collectieve maatregelen moeten wij als juist blijven erkennen, maar zeker is ook, dat hii die daarin zijn oplossing zoekt, zich bevindt op een pad, dat in zijn uiterste consequentes leidt tot een verval, tot onvruchtbaarheid van menselijke zelfordening". Spr. wees er op, dat de nade len van het streven naar collec- tivering in ons land even tast baar zijn als in andere landen. Er is geen sector van het open bare leven waar de invloeden van de ontkerstening niet merk baar zijn. Prof. Duynstee prees de middenstand gelukkig, dat zij in zich nog de ideale verhouding draagt tussen het streven naar persoonlijk en dat naar sociaal welzijn. Dit legt echter deze stand een zware verantwoordelijkheid op en de plicht, zich open te stel len voor de moeilijkheden die er buiten haar bestaan. „Wij, katho lieken", aldus prof. Duynstee, „zullen aan één ding moeten vasthouden: dat wij die gezonde houding niet mogen verbinden aan bepaalde groeps- of stands- belangen." In de ochtendvergadering had de landelijk adviseur. Rector C. M. Klaver, reeds gesproken over de verhouding der middenstan ders met de andere groeperingen van ons volk. Hij had daarbij vooral aandacht besteed aan de invloed, die de grote sociale en cyclieken op het leven hebben gehad. De verwezenliikintr van wat deze encyclieken beocen mar en kan niet eaan in die richtine dat daardoor een barricade oneewor- nen zou worden tussen de arbei ders en de rest van het volk. al dus rector Klaver. ..Alle klassen en eroenen moe ten tezamen werken om de ze- stelde idealen te bereiken, doch soms liikt het dat men verder van elkaar eroeit. naarmate de P.B.O. dichter voor de deuf staat."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1