Progressieve verhoging van kinderbijslag gaat waarschijnlijk niet door Onvoldoende productie in Oost-Duitsland Middenstanders stichtten limonade-coöperatie Rekbare democratie en Jloióe/Slaaelje* bisschopswijding an Mgr. Al.frink Minister verdedigde ontwerp vergeefs BEURSOVERZICHT Prof. Albregts opende nieuwe fabriek VkljuAo z.2 JvjimI i vj I PAGINA 3 VEERSVERWACHTING igedeeld door het KNMI te Jilt, geldig van Vrijdagavond Saterdagavond. ENKELE BUIEN, ilf tot zwaar bewolkt met le buien, hier en daar met /er. Aanvankeliik matige I. overweeend uit zuideliike ineen. Later matiee en lanes -.ust vrii krachtiee wind uit eliike richtineen. Vrii koel. P 17 JULI TE UTRECHT 3 consecrator zal fungeren Excellentie Mgr. P. Giotobe, itolisoh Internuntius te Den als mede-consecranten H.H. Excellenties Mgr. Dr. J. H. emmens. bisschop van Roer- i en Mgr. Dr. J. O. Smit, titu- bisschop van Paraius, Kanun- /an St. Pieter te Rome. als reeds is medegedeeld zal .eohtigheid van de consecratie ;ns de wens van de coadjutor ;ober karakter dragen. Uitge- >d zullen worden de saeculie- 1 dienstdiende reguliere gees- heid van het Aartsbisdom- wat betreft de nog overbüj- e plaatsen zullen kaarten be- baar worden gesteld, terwijl ian zoveel mogeUjk diocesa- de gelegenheid te geven de itiffheid te volgen, deze door RO zal worden uitgezonden. (Advertentie) :t U aan het JUBILEUM - CONCERT het Mannenkoor „ORPHEUS" üaterdag 23 Juni (morgen) tangers o.a. gezamenlijk het „TE DEUM LAUDAMUS" 8 UUR GROTE KERK DOKTERSDIENSTEN Rayon Westfriesland kter Van der Meer te West- I, telef. K 2286 355; Dokter 'ries te Benningbroek, telef. 199 251; Dokter Wajön te broek, telef. K 2263 215. ENHORN-BERKHOUT: er Reedijk te Avenhorn, tel. 94 225. ARTSENDIENST L. NOORDERKWARTIER naf Zaterdag 23 Juni te 14 tot Maandag 25 Juni te 8 rijn alleen voor spoedgeval- bereikbaar de artsen: C. de Nw. Niedorp K 2261—233, P. Groenhart Dirkshorn K —232, R. de Groot Hlppö II, C. Olree K 2233—233, R. 'osthuma Barsingerhorn K -312, W. van Slöoten St. tensbrug K 2246—230, A. L. Sluis Schagen K 2240—400, raters Julianadorp K 2235 n A. J. Tarnsma Wierlnger- tel. 7. IEREN ARTSEN DIENST L. NOORDERKWARTIER geen gehoor bij de eigen zijn vanaf Zaterdagmiddag Maandagmorgen bereikbaar ierenartsen: N. J. Bouwman dorp, tel 9 en E. J. Hakke- ht Schagen tel. K 2240—437. f L>0 l (Van onze parlementaire redacteur) De tweede dag van het Kamerdebat, waarbij de extra verhoging van de kinderbijslag voor grote gezinnen de hoofdschotel is, heelt geen wijziging gebracht in de reeds de dag tevoren vastgelegde standpunten. Minister Joekes verdedigde de omstreden verhoging aan de hand van cijfers, maar hij pleitte voor een al bij voorbaat verloren zaak. De replieken toonden dat duidelijk aan. Noch mevr. Fortanier de Wit (V.V.D.), noch de heren v. d. Born (P.v.d.A.), Stapelkamp (A.R.), Kikkert (C.H.), Suurhoff (P.v.d.A.), Haken en Gortzak (Com.) bleken bereid om hun afwijzende houding te wijzigen. Onder die omstandigheden stond daar dus andermaal de heer De Kort (KVP) alleen. Nog maals bepleitte hij de billijkheid van deze extra-compensatie, zijn de het logisch gevolg van een desbetreffende passage uit de re geringsverklaring, een belofte die de overige „regeringspartijen" nu echter blijkbaar niet wensten in te lossen. Mevr. Fortanier de Wit (VVD) trachtte onder dit verwijt uit te komen door de heer de Kort tegen te voeren, dat h.i. niet voldoende gebleken was, dat van een onevenredige achteruitgang van de grote gezinnen sprake zou zijn en ook de heer Kikkert was van mening, dat zijn fractie haar toezegging niet schond, wanneer zij wilde wachten op een rapport van de S.E.R. met nadere cijfers, een rapport, dat echter wel weer dezelfde principiële tegenstelling zal belichamen, die ook in dit Ka merdebat, al dan niet gecamou fleerd, naar voren treedt. Het antwoord van minister Joekes laat zich kort samenvat ten. Na de jongste prijsstijgingen bleek uit het budget-onderzoek, dat een gezin met 2 kinderen f 3.08 meer ontvangt om de ge volgen hiervan op te vangen. De prijsverhogingen van margarine, suiker en brood vragen van dit bedrag f 1.07, zodat er voor de overige prijsstijgingen f 2.01 over blijft. Voor een gezin met zes kinde ren gelden, uitgaande van een zelfde loonbedrag, de volgende cijfers: Dit gezin ontvangt f 3.80 meer, waarvan de prijsstijging van genoemde artikelen f 2.14 vraagt, zodat er in dit geval dus maar f 1.06 voor de overige prijs stijgingen overblijft. Uit deze ciifers heeft de reee- rine de conclusie eetrokken. dat dus inderdaad sprake is van een onevenredige achteruitgang van de erote gezinnen en dat dus ook gevolg moest worden gegeven aan de desbetreffende passage uit AMSTERDAM, 21 Juni. Van daag had de effectenbeurs een vriendelijker voorkomen dan de beide laatste dagen, hetgeen voor al in verband werd gebracht met een vaste stemming voor Unile vers en een bescheiden herstel voor Philips. Unilevers noteerden circa 7 punten, behalve belang stelling van het publiek schreef men dit avance ook toe aan vraag voor Londense rekening. Vandaag zijn de jaarstukken over 1950 van Philips verschenen, waarin melding wordt gemaakt van gestegen omzetten en gun stige winsten. Het prospectus van de aandelenemissie was officieus reeds bekend. Ter beurze werd geannonceerd dat de handel in claims pas a.s. Maandag zal aan vangen, dit waarschijnlijk in ver band met het tijdig bekend zijn van buitenlandse aandeelhou ders met de voorgenomen emissie. In ieder geval maakte het jaar verslag een gunstige indruk, zo dat genoemde aandelen avanceer den van 210 tot 214%, een be scheiden herstel wanneer men bedenkt, dat de koers in twee dagen van 238 is achteruitgegaan tot 210. Door deze gunstige ontwikke ling van Philips en Ünilever werd de gehele markt min of meer op getrokken, zodat vrijwel overal kleine verbeteringen vielen te constateren. Olies sloten op 249% (2933/1). Ook de overige indus triepapieren waren goed prijshou dend. De scheepvaart-afdeling was eveneens iets hoger. Cultures stil, doch goed op peil met uit zondering van HVA, die 1 punt achteruit liep tot 120 Staats fondsen waren fractioneel lager voor de guldensbeleggingen. Op de Amerikaanse afdeling bewegen de koersen zich de laat ste dagen niet geheel in over eenstemming met New York. Gisteren werden in Wallstreet iets lagere prijzen vernomen. Op het Damrak steeg het agio met niet minder dan ruim twee punten tot circa 14% a 15 pet. Men brengt dit vooral in verband met de voorgenomen emissie van dol larobligaties door Philips, waar over verdere bijzonderheden eerstdaags verwacht kunnen wor den. de regeringsverklaring. Ook de omstandigheid, dat slechts een minderheid in de P.v.d.A. dit standnunt deelde, vermocht hier in geen wiizieing te hreneen. De ree-o-ing. aldus m'nister Joekes. heeft haar eigen verantwoorde lijkheid. Zoals reeds gezegd, wilden de tegenstanders zich echter niet door dit cijfermateriaal laten overtuigen. De heer v. d. Born betoogde, dat niet nagegaan was welke factoren wellicht in het voordeel van het grote gezin kon den pleiten. En ook mevr. For tanier de Wit was van mening, dat op de prijs van drie artikelen geen conclusie kon worden ge bouwd. Zij had juist die morgen een advertentie van goedkoper margarine gelezen. Of de woord- voerdster van de WD deze ook al geprobeerd had, werd echter niet duidelijk! De heren Stapel kamp en Kikkert wilden wach ten op het rapport van de S.E.R., maar in feite ging het toch niet hierom, omdat de heer Stapel kamp al bij voorbaat de mening van de heer Suurhoff deelde, dat niet gewerkt kon worden met een kinderbijslag, die aan allerlei schommelingen onderhevig was. Maar geldt dezelfde moeilijkheid dan ook niet voor het loon? Wan neer de kosten van levensonder houd wel gestegen waren, zou den CNV en NW ongetwijfeld andermaal een nieuwe loonronde begeerd hebben. Een ander punt in dit debat was de wens van de hele Kamer, om althans f 100.van de eigen Stilden! verloor de macht over zijn stuur Gisternacht is een personenauto op de Rotterdamse weg in de ge meente Rijswijk enige malen over de kop geslagen. De bestuurder de 24-jarige student J. S. uit Delft werd daarbij uit de auto ge slingerd en overleed aan de ver wondingen. De overige, drie in zittenden kwamen met de schrik vrij. De chauffeur wilde een voor hem rijdende auto inhalen, doch verloor de macht over het stuur. inkomsten vrii te stellen bii de aftrek voor de uitkering-Drees. Minister Joekes bleef zulks on mogelijk achten, omdat het de Schatkist f 13 millioen extra zou kosten, terwijl er nu toch al een sterke oppositie is tegen de voor gestelde belastingverhogingen. De Kamer zal na deze herhaal de weigering wel niet anders kunnen doen dan het hoofd bui gen, een omstandigheid, die, zoals uit een motie-Gortzak bleek, door de communisten benut zai worden. In deze motie is de wens van de Kamer met zoveel woor den vervat.Bij deze ene motie hebben de communisten het in tussen niet gelaten. Er kwamen er nog drie, waarin allerlei an dere verhogingen worden ge vraagd. Heden zal over deze moties worden eestemd. evenals over de amendementen v. d. Born(PvdA) en mevr. Fortanier de Wit(WD) waarmede deze fracties elkaar de „eer" betwisten om de voorge stelde extra-verhoging van de kinderbijslag, 3 ct. voor het derde en 2 ct. voor het vierde kind. on gedaan te maken.... De uitslag staat, na het debat van gisteren, al bii voorbaat vast. 50 COMMUNISTEN IN ISRAËL GEARRESTEERD TEL AVIV. Wegens versto ring van de openbare orde zijn in de afgelopen 48 uur in Israël ongeveer 50 communisten gear resteerd. Zij zouden getracht heb ben nieuwe emigranten in kleine nederzettingen en dorpen in de Negef aan te zetten tot demon straties. Het communistische blad „Kol Ha Am" is voor twee da gen verboden. Verplicht pensioen voor bouwvakarbeiders Naar wij vernemen is binnen kort te verwachten de verplicht stelling van de deelneming in het bedrijfspensioenfonds voor de bouwvakken, op grond van de wet verplichte deelneming in een be drijfspensioenfonds. De te ver wachten maatregel zal de achtste zijn op grond van genoemde wet. AANKOMST „KOTA INTEN" Het troepenschip „Kota Inten", dat leden van de Koninklijke Ma rine, een aantal mariniers, mili tairen van het subsistenbataljon Koninklijke Landmacht alsmede een groep Ambonezen met hun gezinnen naar Nederland ver voert, wordt in de nacht van Za terdag 23 Juni a.s. voor Hoek van Holland verwacht. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal met de ont scheping Zaterdagmorgen te 07.30 uur in Rotterdam een aan vang worden gemaakt. De wacht voor de gevangenis Spandau in. Berlijn, waar Duitse oorlogsmisdadigers hun straf ondergaan wordt beurtelings betrokken door vertegenwoordigers van een der vier bezet tende mogendheden. Iedere maand vindt een aflossing van deze wacht plaats. Dit keer waren de orders van de Sovjet- Russische en Amerikaanse militairen dermate tegenstrijdig dat de Russen volkomen in de war raakten en de plechtigheid tijdens het overnemen van de wacht een ontijdig einde nam. Links de Sovjet militairen, die geagiteerd de toestand bespre ken; rechts de Amerikaanse soldaten. BERLIJN. 20 .Toni. (Reuter). In het eerste kwartaal van dit iaar is de Oost-Duitse industriële nroductie in sommige gevallen ten achter gebleven bii het doel, dat door de regering was gesteld on grond van het nieuwe viif- iarennlan. met de uitvoering waarvan on 1 Januari i.I. een aanvang is gemaakt. Dit werd onlangs medegedeeld door Heinrich Rau, de chef van de plancommissie der Oost-Duitse regering, in een toespraak tot functionarissen van de Socialis tische Eenheidspartij. Zoals bekend hoopt de Oost- Duitse regering door middel van dit vijfjarenplan, dat is opge steld naar Sowj et-Russisch voor beeld, haar land onafhankelijk te maken van invoer uit het Wes ten. Het plan beoogt voorname lijk een verhoging van de produc tie der zware industrie en het is vooral deze industrie, die het ge steld productiedoel niet heeft kunnen bereiken. Rau oefende voorts critiek op de slechte kwa liteit van de industriële produc ten. Geen aanvoer Westelijke waarnemers geloven dat de tekortkomingen van de Oost-Duitse industrie vermoede lijk zijn toe te schrijven aan on voldoende aanvoer van grond stoffen. Naar verluidt is ook in an dere Oost-Europese landen de productie belemmerd door onvol doende grondstoffenvoorziening. Het anti-communistische infor matiebureau west, een gewoon lijk zeer betrouwbare bron van nieuws uit de landen achter het ijzeren gordijn, deelde gisteren mede, dat de Oost-Europese „Raad voor Wederzijdse Economische Hulp" (ook wel de Molotoraad genoemd) het grondstoffenpro- bleem de vorige week te Mos kou heeft besproken op een ver gadering, die werd bijgewoond door een grote delegatie van Communis tisch-China. (Van een onzer verslaggevers) BUNNIK. Het eerste flesje limonade dat gistermiddag van de lopende band kwam in de nieuwe „Pepsi-Cola" en Vrumona- vruebtendrankenfabriek zal worden aangeboden aan H. M. de Koningin. Het tweede was voor minister Prof. Albregts die de opening was komen verrichten; het derde was voor de verte genwoordiger van de Amerikaanse ambassade die door zijn tegenwoordigheid het aandeel accentueerde dat van Ameri kaanse zijde in de totstandkoming van dit belangrijke bedrijf, de ,,N.V. Bedrijfscentrale voor het koolzuurhoudende en alcoholvrije drankenbedrijf" is genomen. gemeenschappelijke rekening wer kende moderne snellopende in sta De minister zag in de vorm van samenwerking welke deze fabriek tot stand deed komen een van de effectieve middelen tot het stevig op de been houden van de mid denstand. Hoe deze coöperatieve samenwerking kon worden ver wezenlijkt vertelde de president commissaris, de heer Th. S. J. Hooij uit Haarlem. Met de tot standkoming van deze fabriek is een belangrijke sanering in de kleine limonade industrie teweeg gebracht. Na jaren van eerst moeizame, later zeer vlot verlopende onderhande lingen hebben ca. driehonderd kleine en middelgrote producen ten-handelaren in limonade, die zich met veel pijn of nog maar nauwelijks konden handhaven, elkaar gevonden in een gezonde samenwerking, welke heeft ge leid tot een coöperatieve produc tievorm, zoals deze in een N.V. organisatie in de nieuwe fabriek is tot stand gekomen. Voor zover zulks mogelijk was hebben de aandeelhouders noch tans hun individuele zelfstandig heid behouden met dit verschil, dat hun bedrijven nu mede met behulp van door de bedrijfscen trale georganiseerde verkoopcur sussen zich hebben los gemaakt van de productie van limonade en volkomen zijn overgeschakeld op de vcrkoophandel. Belangrijk mag wel worden genoemd, dat het stichten van deze bedrijfscentrale er mede oorzaak van is geweest, dat twee bekende bierbrouwerijen zich van de limonadefabricage hebben gedistancieerd en zelfs in een productschap de beste finantiële maar ook morele contacten met de bedrijfscentrale hebben gelegd. Zo is deze nieuwe fabriek ont staan enerzijds uit de behoefte van de kleine limonade-industrie om, haar eigen onvolkomenheden ten spijt, toch maar nu in coö peratief verband met beide benen op de grond te blijven en anderzijds uit de samenwerking tussen de bedrijfscentrale ener zijds en de bierbrouwerijen en vruchtensapfabrieken, welke bij deze centrale geïnteresseerd zijn, anderzijds. De in de nieuwe fabriek voor allatie heeft een capaciteit van 14 tot 18.000 flessen per uur. De fabricage van de „Pepsi Cola" geschiedt in samenwerking met de Amerikaanse Pepsi Cola Comp. 22 JUNI: H. Paulinus Het leven van onze bis schop is een lofzang op het werk van de genade. Als man van de wereld had hij in Nola een zeer vooraan staande positie verworven en hij dacht er niet aan om zich door het Christendom te la ten inpalmen. Maar tijdens een ambtelijk bezoek dat hij bracht aan het graf van de priester-martelaar Felix klop te de Heer aan de deur van zijn hart en dit was niet te vergeefs. Paulinus luisterde naar Gods stem, verkocht al les wat hij bezat en vol zelf verloochening predikte hij als priester en later als bisschop het Evangelie. Ieder mens krijgt in zijn leven ook zulk een ogenblik van genade. Maar aan de meesten gaat dit moment zonder meer voorbij; zij tasten niet toe als God liun de hand reikt om hoger op te komen. Wat is de mens dom! Zie, eens naar Paulinus en denk dan eens even in hoe hoog hij geklom men is. Enkel en aileen door te luisteren naar de stem van God. Dit is toch voor ons ook gemakkelijk om na te volgen. In deserto WAT IN DE BESTE FAMILIES VOORKOMT! Wat in de beste fa milies voorkomt, dat is ruzie, en dit weer be wezen op de.... Landdag van Sint Adelbert, de standsorganisatie van de leidende, oftewel de deftige stand. Maar in gegoede kringen wordt er natuurlijk deftig ge ruzied en, eerlijk ge zegd, het duurt niet zo lang en er was gelukkig ook nog wel wat meer dan ruzie. Er waren na melijk een paar bis schoppen aanwezig en die wisten de zaak nog al in het goede spoor te houden. Dat was wel no dig ook, want de pret begon al met een ont sporing door een baron, notabene. Die zei o.a. tegen mr. Jan Derks, de hoofdredacteur van de Tijd, die het wonder lijk genoeg, hevig opnam voor de K.V.P. en Rom- me, dat het wel leek öf Romme sprak inplaats van Derks. Hoe bestaat het! Nou is het nog wel niet zo erg, dat Mr. Jan gezegd heeft. dat-ie Romme zou willen zijn, als hij Derks niet was, maar het betoog van on ze collega verraste toch menigeen. Er had nog een persoonsverwisseling plaats, waarvan men nog niet weet, of ze 'n vergissing, dan wel op zettelijk en symbolisch bedoeld was. Na de rede van mgr. dr. Féron, vi caris-generaal van de Limburgse bisschop, zei mgr. Mutsaerts, de bis schop van 's-Hertogen- bosch, tegen de verga derden: Doet u maar wat dr. Poels zegt! Nou weet u, dat dr. Poels een vurige Limburgse pries ter was, vol zorg, voor de sociale belangen van het volk en.een van de mensen, die o.a. met jhr. Ruys de Beren- brouck samen, het initia tief genomen heeft in dertijd, om tot de stich ting van de St. Adel- bertsvereniging te ko men! En aangezien de rede van mgr. Féron nogal een andere inhoud en andere toon had dan de rede van de voorzit ter dezer vergadering, is het te hopen, dat de aanwezigen de wijze humor van de vergis sing, (als het dat was) begrepen hebben Overigens was het stand punt van Jan Derks bijna voor 100 ortho dox K.V.P. Hij zei ver schillende dingen, die, ook door hem, al eens meer gezegd zijn, o.a. dit aardige: Denk toch niet, dat Romme Rome is, of de K.V.P. de Kerk of Romme de K.V.P Wil men een andere so ciale politiek, vroeg Jan Derks, of..i. is de hui- dige critiek alleen maar voortgekomen uit be houdzucht en vrees? De K.V.P. begrijpt haar tijd, vooruitstrevendheid voorkomt revolutie. Of moet per sé het hakmes beslissen?? De „leiden de" stand moet veel meer belangstelling to nen voor het politieke werk en.... niet be schroomd zijn, om eigen lijk zo een beetje van onderop te beginnen.... Waar was ook weer de slotsom van oud-minis ter Sassen, die zei, dat men moest bedenken, dat het algemeen belang niet is een optelsom van groepsbelangen. Meneer Boersma van de K.A.B., die zich in het hol van de leeuw gewaagd had, vond het „een aardige, typisch-bewogen verga dering, die herinnerde aan de romantische da gen van de arbeidersbe weging. En de voorzit ter, baron van Voorts, sprak van de K.A.B. als van „onze zusterorgani satie". Mgr. Alferink tenslotte, de nieuwe coadjutor van de Kardi naal-aartsbisschop, noem de de leden van de lei dende stand „solisten", vanwege hun meerdere kennis en ontwikkeling, maar hij vond toch ook, dat ze, om gehoord te worden, maar meer in het koor moesten mee zingen. Dat was ook aardig gezegd. Inderdaad is het fout, als solisten zich teveel „individualis ten" voelen! Nou, me ningsverschillen komen in de beste families voor. De beste families moe ten nu maar het voor beeld geven van mee werken aan een sterke katholieke eenheid op alle terreinen. In de ge schiedenis zijn er voor beelden van, die tot na volging prikkelen!! De besten De directeur-generaal voor de industrialisatie heeft verteld, dat de Ne derlandse arbeider be hoort tot de beste van de wereld, als je hem vertelt hoe het moet en hem goed gereedschap geeft. Nou, dan is het ook billijk, dat hij de best-betaalde arbeider van de wereld is. Hoe ver zijn we daar mee? Amerikanisme Wij moeten met ons besef voor het grote ge wicht van onze gemeen schappelijke zending en voor de verdediging van de christelijke bescha ving, ook een voorbeeld zijn voor Amerika en Nou, de Vader-dag is danook weer geweest. Laat nou de gewone man van de Kro vertellen, dat er in October eigenlijk weer een is en hij zei, dit mal, overdreven enz. te vinden. Dat ben ik doodgewoon met hem eens. Ja, bij het streven naar gelijkheid van man en vrouw de geleerden spreken in dit verband over de handelingsbevoegdheid van de vrouw, bij de wet te regelen, ongerekend de vrouwen, die net doen alsof die wet er al is! zou de Vaderdag wel passen bij Moeder dag, maar overigens vind ik het niet goed, dat de waardigheid van Vader misbruikt wordt als reclame-object voor diverse winkeliers. Ik laat de sigaren en zo in het midden, maar das sen en overhemden enzovoorts komen er toch wel, als ze nodig zijn. En meestal is het toch weer vader, voor wie onder in de zak de rekening ligt. Afgezien van de stropdassen, ver wordt Vaderdag op die manier tot str opp en-dag. de rest van de wereld, is er dezer dagen in 'n critisch katholiek gezel schap gezegd. Er is, on danks de waarde van de Marshall-hulp e.d., al meer gewaarschuwd te gen het z.g. Amerikanis me. Dat is géén voor beeld voor ons. Mijnheer Hofman vertelt in de Volkskrant een en ander over de grote worste ling tussen Oost en West en houdt daar de grote waarde van de volks vrijheden aan ons voor. Mijnheer Hofman is een van de mannen van de Marshall-hulp. „Het ver lies van de vrijheid is iets verschrikkelijks". Maar.... dan moet deze ook goed gebruikt wor den en berusten op ze delijke fundamenten, an ders wordt het ook „iets verschrikkelijks". Zie maar naar een ander bericht: In New York is ontsteltenis verwekt door de ontdekking, dat tenminste 1 op de 200 scholieren daar en wel licht nog mèèr, gebruik maakt van en verslaafd is aan verdovende mid delen, met alle gevolgen van dien. Leve Amerika, maar pas op voor het Amerikanisme! Wapens Joego-Slavië, het land van Tito, waar kerkver volging heerst, zal van Amerika, Engeland en Frankrijk financiële hulp ter waarde van 500 mil lioen gulden ontvangen, als bijdrage om de eco nomie te stabiliseren. Bovendien krijgt Tito wapens van Amerika. Indertijd is er op gewe zen, dat het toch eigen lijk de plicht van deze, voor de vrijheid vech tende landen was, om aan die hulp voorwaar de te verbinden, zo o.m. ten aanzien van de kerk vervolging en andere aangelegenheden, welke in Joego-Slavië in het geheel niet overeenkom stig de verheven denk beelden van de weste lijke mogendheden gere geld zijn. Amerika heeft ook een eigen landge noot, de zaak Vogeler, niet voor niets vrij ge kregen. Wij vinden maar dat het nu ook de gele genheid had moeten be nutten, om tegen Tito te zeggen: wij willen je helpen, maar houd je dan zelf ook aan de re gels van het spel!... niet alleen voor gewone po litieke gevangenen, maar ook voor de priesters. Dikke woorden Overal spreekt men tegenwoordig met en over dikke woorden. Moet u horen, 't nieuw ste snufje: „De banken en commissionnairs zijn voor Lieftinck wat de Joden voor Hitier wa ren. Daarom moeten ze eerst onder zogenaamd toezicht worden gesteld, maar de bedoeling is, dat wij naar de finan ciële gaskamers worden gevoerd" - aldus de heer Justus Meyer, in een vergadering van de Ver eniging voor de Effec tenhandel. Wij kunnen niet zeggen, dat de ver gelijking erg fijngevoelig is van de heer Justus Meyer en bovendien is ze te grof en te kras, om aanvaardbaar te zijn. Wij menen, dat de zaak van de juiste regeling van het toezicht op het credietwezen met deze „argumenten"-uit-de-on- derwereld niet wordt gediend. Zwijmel Een verslag in de „Te legraaf" over het ko ninklijk bezoek aan Lu xemburg deed ons den den aan de tijd, waar van Charivarius zei, dat er speciale reporters waren, die alleen voor de dag kwamen, als er „vorstenzwijmel" ge pleegd moest worden, de volgende dag werden ze weer in een hoek ge smeten.... Natuurlijk ontbreekt in de eerste plaats in de Amsterdam se reportage over de komst van Koningin Juliana en Prins Bern- hard" de eenvoud die diep ontroerde" niet. De eenvoud begon deze keer echter „met de blijde, zachte lach, waar mee de groothertogin vol gratie onze Vorstin be groette". En dan volgt dit fraais: „Juliana, haar ziende, strekte beide handen uit!" Ja, stel je voor, dat de koningin dit gebaar maakte, ter wijl ze de groothertogin niet zag. En verder: „De Vorstinnen omhelsden el kaar en allen die toeza gen, zwegen en er heer ste een diepe stilte". Weinig hoffelijk, dat toezien bij die omhel zing, en waar zou die stilte anders vandaan ko men, dan van „het zwijgen van allen"? Er staat nog meer moois in deze ouderwets zwij- melmethode, om een verslag van een konink lijk bezoek toch vooral mooi en bijzonder te maken, en dikwijls de waarheid en de werke lijkheid geweld aan te doen, omdat vorstelijke personen immers meest al heel gewoon willen doen. Een staaltje moet nog worden vermeld. Als een bijzonderheid vertelt de „Telegraaf man", dat de Nederland se gezant in zijn „volle dig" ambtscostuum was uitgedost. Wat had die man dan gewild? Dat de gezant zijn jas of zijn pantalon had thuisgela- ten? Glazen huis De jacht naar zelfge noegzaamheid en indu strieel gebied heeft de handelsbalans van Span je grondig geruïneerd, vertelt het Vrije Volk in een artikel. Het zal wel waar zijn. Maar hebben wij onlangs in hetzelfde blad niet iets gelezen over de dreigende ruïne van onze handels- en betalingsbalans? Dat kwam dan niet van de zelfgenoegzaamheid maar het heeft andere oorza ken, welke aan het V.V. niet onbekend zijn. Zo lang wij aan onze eigen zorgen meer dan genoeg hebben, zouden wij zeg gen: Laat Spanje maar met rust. Wie in een glazen huis zit, moet niet met stenen gooien. Perzië Het is een drama in en met Perzië. De Brit ten krijgen met hun eigen wapens betaald: de nationalisatie. Boven dien hebben de Perzen het noodrecht aan hun zijde. Een half jaar ge leden was de Sjah in Amerika, om bij Tru man geldelijke hulp te vragen. Hem werd net jes de deur gewezen. Wat een wonder, dat de Perzen nu het oog lieten vallen op de rijke sihat- ten uit hun bodem, die vreemden weghalen. En wat de nationalisatie be treft, moeten de Engel se, vooral de labours, maar denken: Wat gij niet wilt, dat u geschied, doet dat ook een ander niet! De W.K.'s Er is ook nog nieuws van het front der W.K.'s, dat zijn de weinig-kies- keurigen, waarover wij verleden week een boek je hebben opengedaan. Sweerts, de S.S.-man, die volgens een Engels bericht, dat ons langs 'n vreemde omweg bereik te, geen agent van de Britse Geheime Dienst is geweest, vertelde voor de rechtbank in Luik, dat hij wel voor de En gelsen werkte, met cu rieuze bijzonderheden erbij. Dus een van de twee moet liegen, wat in de kringen van de W.K.'s geen bijzonder» heid is. Bovendien kan Sweerts volhouden dat hij bij de S.S. was, zon der van harte S.S.'er te zijn geweest. De Engelse geheime dienst is im mers ook de S.S., n.l. de Secret Service (geheime dienst) en wat de an dere S.S. betreft, die van de moffen, daar was hij, beweert hij, in overleg met de Engelsen, om zijn dubbele rol te spe len ten bate van de ge allieerde zaak. Zo iets is inderdaad wel gebeurd, maar het is nog meer ke ren bewéérd.... (Vervolg van pag. 1) Wij behoeven ons niet op dwaalsporen te laten brengen, door de briesende reacties en commentaren van de communis ten. Zij hebben, in hun critiek op de zwendel-kieswetten", ogenschijnlijk gelijk, maar in wezen is die critiek even huichel achtig als het communistische setlsel zelf. Onze „vrienden" kunn enimmers, zo kras en zo grof als wij van hen in derge lijke gevallen gewend zijn, te keer gaan, maar zij vergeten, dat in de landen, waar zij de lakens uit delen, van een democratisch kies stelsel in het geheel geen sprake is. Vrijheid van partijvorming bestaat daar in het minst niet, oppositie kan daar niet aan de orde komen, maar.... bij verkie zingen komt er altijd 100 pet. van de stemmen uit de bus, zie ken en ouden van dagen en an dere „verhinderden" zijn er daar, op millioenen kiesgerechtigden, nóóit. De werkelijk-democratische landen behoeven zich dus van de communistische verwijten inzake „zwendel" e.d. „weinig of niets aan te trekken. Ook is het zo, dat de normale democratie wel gek zou zijn, als zij, zoals al zo vaak ook bij an dere gelegenheden hier 'is opge merkt, haar spelregels zou laten gebruiken, om zichzelf om hals te laten brengen en haar status van rechtstaat ten prooi te laten vallen aan wezenlijk-misdadige omwentelingszucht. Maar, Frankrijk en Italië hbe- ben bewezen, dat het niet afdoen de, noch doeltreffend is, het in perken van de communistische invloed te trachten te bereiken langs de weg van tenslotte for mele regelingen, die dan nog de schijn tegen zich hebben ook. Want er blijken in de genoemde landen nog millioenen communis tische aanhangers te zijn, waar van men de betekenis niet kan wegcijferen. Bovendien is het ge vaar van de communistische drei gementen, om buiten-parlemen tair actie (d.w.z. agitatie en ter reur) te verwekken, zeer ernstig. Men kan ook dat, door diverse ordemaatregelen en massale ar restaties, onderdrukken, maar onderdrukking is niet het aange naamste wapen van de demo cratie! Beter dan de communistische aanhang, die er is, te negeren, kan men constructieve maatrege len nemen, om communistische aanhang te voorkomen. Door toe passing derhalve van de sociale rechtvaardieheid. Wat er daarna nog aan kwaadwillige drei ging van het communisme zou resten het zal wel niet gering zijn, omdat het communisme nooit tecreden is noch kan zijn dat mag een gezonde democratie, die zichzelf respecteert, met wettige middelen bestrijden, zonder dat zij dan zich het verwijt behoeft te laten welgevallen, van al te zeer rekbaar te zijn. (N o o t. -In het hoofdart. van gisteren is door het wegvallen van een paar woorden een zin snede onduidelijk geworden, wat hersteld moet worden, omdat het hier een wezenlijk punt betrof. De aangelegenheid Duynstee- K.V.P. c.s. dient, bedoelden wij, ook ter sprake te komen in de openbare vergadering „van de Partijraad, het hoogste leiding gevende orgaan" van de Partij, gelijk het reglement het noemt. De woorden tussen aanhalings tekens waren weggevallen. En wij wilden er juist de nadruk op leg gen, dat de, ook nader in het art. besproken Partijraad, niet gene geerd kan worden, ómdat hij het hoogste leidinggevende or gaan van de Partij is! red.). De Amerikaanse senator Harry F. Byrd Jr. uit Virginia zal, vergezeld van zijn echtgenote een bezoek brengen aajt ver schillende Europese landen, o.m. ook aan Nederland. Tij dens deze reis zal hij artikelen schrijven over de politieke en economische toestanden in de landen waar hij zal vertoeven. De heer en mevrouw Byrd aan boord van de „Queen Mary" voor hun reis naar Europa.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3