De jongste vervolgingen toonden noodzaak van inlandse clerus De comedievan Parijs ipjes, week Onrust in Peking-China Vlucht in de nacht A AT a RADIO 5 LAD Vreemde missionaris passé zich bij de bevolking aan MISSIE-ENCYCLIEK korting iwd adres korting n°Sen postten 4.95, nu 3 95 HOOFDPIJN? programma Politieke moorden op grote schaal Naar wij vernemen: Buitenlands overzicht door E. J. Rath VRIjDAG 22 jUNI 1951 PAGINA 5 en. Drie per en ze daar bij iv voor elkaar er een poedel, tkringen wordt i Huil City en fer. Totaal 91. strijd is er een [evallen in de uzie, dat niet, ;hterhoede eens kent dat wel merkingen van en dat er geen n omdat we worden en jul- voorhoede niet m honderd van es bij elkaar te twistgesprek" is nmel bijgelegd, i we het maar. een vermoeden. n geboorteplaats etwat vreemde lis Wilson, die ing toen hij 21 het eerst zijn g. Ruim twintig i Denis geboren t bijAldershot. soldaat van be- inden na de ge- s verhuisde het d voetballer, tot ijn papa, die in jekomstig lands- ezien. Denis zelf dat het minder i schot met een ?en geweer af te 3piers, indertijd irwich City, ont nam hem op in jaar nam Alder- indig geworden n het eind van enis: „Ik heb het mijn zin gehad. ïster onder de Ie onkundigen lupe worden, d ZUIVER KNS LAAG gesteld en volle week NG VSKLEDING 55, ALKMAAR aaiwessWirts In* bleu ii Die missionarissen, die vandaag in de verst afgelegen landen arbeiden, ontwikkelen een activiteit, gelijk aan die van de primitieve Kerk. Zij bevinden zich bijna in dezelfde omstandig heden, waarin de eerste Christenen zich in Rome bevonden, toen de Prinsen van de Apostelen, Petrus en Paulus, de evan gelische waarheid tot in het hart van het Romeinse rijk brach ten. Eenieder, die nu overweegt, hoe in die tijd de opkomende Kerk geen enkele menselijke steun genoot, maar door angsten, kwellingen en vervolgingen gekweld werd, kan niet anders dan in grote bewondering geraken bij het zien van die kleine schare van weerloze Christenen, een macht overwinnend, zoals wellicht geen grotere bestaan heeft. Hetgeen toen geschied is, zal zich zonder twijfel herhalen. Zo als de jongeling David, meer vertrouwend op de Goddelijke hulp dan op zijn slinger, de reus Goliath, met een ijzeren harnas bekleed, versloeg, zo kan de Goddelijke gemeenschap, door Christus gesticht, nooit door 'n aardse macht overwonnen wor den, maar zal zij met kalme geest steeds elke vervolging te boven komen. Alhoewel wii met zekerheid weten, dat dit alles uit de onfeilbare Goddelijke belof ten voortvloeit, achten Wij het opportuun Onze dankbaarheid te tonen jegens al degenen, die van een onverschrokken en onover winnelijk geloof in Christus en de Kerk, zuilkolom er» funda ment van de waarheid, getuige nis hebben gegeven, terwijl Wij hen tegelijkertijd aansporen met dezelfde volharding op de inge slagen weg voort te. gaan. De missionaris Opdat het werk van de missio naris effectiever moge zijn en geen druppel van hun zweet en bloed verloren ga. willen Wij hier in het kort de beginselen geven, die de missionerende ac tie moeten vormen. Voor alles moet men bedenken dat degene, die zich voor 'n he melse ingeving geroepen voelt om de waarheid van het Evan gelie en de Christelijke deugd te onderwijzen, bestemd is tot 'n taak, die in absolute zin groot er» verheven is. Hij moet inderdaad als een tweede vaderland het land .be schouwen. waaraan hij 't Licht (Advertentie) Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. &6ÊÊÊ! ZATERDAG 23 JUNI HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Gewijde mu ziek, 7.45 Morgengebed en litur gische kalender. 8.00 Nieuws, 8.15 Symphonette orkest eri solisten, 9.00 Voor de huisvrouw, 9.30 Waterstanden, 9.35 Gram. muziek, 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. muziek, 11.00 Voor de zie ken, 11.45 Gram. muziek, 11.50 „Als de ziele luistert", causerie, 12.00 Angelus, 12.03 Gram. mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen, 12.33 Pianospel, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en katholiek nieuws, 13.20 Lichte muziek, 13.50 Radio Auto Rallye, 14.00 Gramofoonmuziek, 14.15 Radio Auto Rallye, 14.20 Lichte muziek. 14.45 Fanfare orkest, 15.05 Meisjeskoor, 15.25 Radio Auto Rallye. 15.30 Kroniek van Letteren om Kunsten, 16.05 Gram. muziek, 16.25 Radio Auto Rallye, 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans", 17.00 Radio Auto Rallye 17.05 Voor de jeugd, 18.05 Pianospel, 18.20 Actualiteiten, 18.30 Omroeporkest. 19.00 Nieuws, 19.15 „Dit is leven", causerie, 19.21 Actualiteiten. 19.27 Gram. muziek, 19.52 Journalistiek over zicht, 20.00 Nieuws, 20.05 De ge wone man zegt er 't zijne van, 20.12 Gram. muziek, 20.15 Licht baken, 20.40 Steek eens op. heren, 21.00 Gevarieerd programma, 21.53 „De katholieke kunstenaar en zijn problemen", causerie, 22.00 Operettemuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in, 23.00 Nieuws, 23.15 Nieuws in Esperanto, 23.2224.00 Maastrichts Stedelijk Orkest. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek, 7.33 Gram. muziek, 8.00 Nieuws er» weerberichten. 8.18 Orgelspel, 8.45 Gram. muziek. 9.00 Gram. muziek. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven, 11.30 Pianorecital. 12.00 Gram. muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededl'lingen. 12.33 Hawaiian- muziek. 13.00 Nieuws, 13.15 Metro- pole orkest en soliste, 13.50 Gram. muziek. 14.00 Voor de jeugd, 14.20 Koninklijke militaire kapel, 14.45 Achterhoeks programma, 15.15 Amateuruitzending, 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie, 16.00 Gram. muziek. 16.30 Sportpraatje, 16.45 Radio Philharmonisch Or kest, 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws, 18.15 VARA-varia. 18.20 Instrumentaal kwartet. 18.40 Re geringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse defensie". 19.00 Ar tistieke staalkaart 19.30 ..Passe partout", causerie. 19.40 ..Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55.. Deze week" cau serie, 20.00 Nieuws, 20.05 Actua liteiten. 20.15 „De honderddui zend", hoorspel met muziek. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Dansmuziek, 22.25 Onder de pannen", hoor spel. 22 45 Sport. 23 00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.30—24.00 Gram. muziek. van het Evangelie brengt en dit met de nodige liefde beminnen en hij zoeke daarom geen aardse beloningen, nog hetgeen met z'n natie of met z'n religieuze Insti tuut is verbonden, maar vooral het heil van de zielen. Hij moet echter de eigen Congregatie met grote liefde beminnen, maar hij moet met nog grotere ijver de Kerk beminnen, indachtig dat niets, wat met het welzijn van de Kerk in strijd is, ziin Congre gatie dienstig kan zijn. Het voornaamste deel van elke missie is natuurlijk het licht van de christelijke waarheid te mid den van nieuwe volkeren te doen schitteren op een wijze, dat er nieuwe volgelingen van Chris tus verkregen worden. Om dit hoogste doel te bereiken is het nodig en dit moet nooit uit 't oog verloren worden dat de Kerk zich op solide basis bij de andere volkeren vestigt en een hiërarchie gesticht wordt be staande uit de inlandse geeste lijkheid. Om stevig de Kerk in de nieu we streken te vestigen is 'n wij ze organisatie van werken nodig en vooral de vorming van een waardige inlandse clerus, die aan de behoefte beantwoordt. Daarom willen Wij opnieuw herhalen, en tot de Onze maken de ernstige en diepgaande uit drukking van de Encycliek „Re- rum Ecclesiae". „Indien eenieder van u rond zich 'n zo groot mo gelijk aantal inlandse seminaris ten wil aantrekken, moet hij er zich ook op toeleggen deze tot die heiligheid te brengen en .te vormen, die de priesterlijke graad past en tot die geest van Apostolaat, verbonden aan de ijver voor het heil van de eigen broeders, die hen bereid maakt om zelfs het leven voor him stam en landgenoten te geven". „Laat men veronderstellen, dat vanwege een oorlog of ande re politieke gebeurtenissen in 'n missiegebied een regering door een andere vervangen wordt en dat de verwijdering van vreemde missionarissen van een zekere natie gevraagd of gedecreteerd wordt: laat men eens even ver onderstellen hetgeen zeker moeilijker zal voorkomen dat de inlanders tot 'n hogere graad van beschaving en tot zulk een burgerlijke rijpheid gekomen, dat zij, om zich onafhankelijk te maken, wensen én regeerders én soldaten én missionarissen van de vreemde natie, waarvan zij afhangen te verjagen en dat zij dit slechts kunnen doen met tot gewelddadigheden over te gaan. Wij vragen ons af. welk 'n ruïne zal dan de Kerk in die landen bedreigen, indien ten volle zal voorzien zijn in de be hoeften van de door Christus be keerde bevolking door over het gehele landsgehied over 'n net van inlandse priesters te be schikken". Wii zijn diep bedroefd, helaas, te moeten opmerken, dat de din gen, die Onze onmiddellijke Voorganger met een vooruitzien de geest schreef, nu in vele lan den van het Verre Oosten wer kelijkheid zijn geworden. Wij moeten zonder ophouden de Heer danken, daar in China en Korea reeds talrijke plaatse lijke geestelijkheid is gevormd is en niet weinige bisdommen aan inlandse bisschoppen zijn toe vertrouwd. Indien men ten lan ge laatste hiertoe is gekomen, moet men dit onder lofprijzingen aan de vreemde missionarissen toeschrijven. Aangaande dit onderwerp me nen Wij het opportuun enige normen aan te duiden, waarbij men bij de overgang van een vreemde missie naar de plaatse lijke geestelijkheid moet den ken. Voor de religieuze institu ten, die de verdiensten hebben het veld van de Heer met eigen moeiten ontgonnen te hebhen, is het niet nodig, dat zij dit, wanneer de H. Congregatie van de Propaganda Fide 't juist acht dit aan andere arbeiders toe te vertrouwen, geheel verlaten. Zoals inderdaad in de andere bisdommen van de we reld de regulieren de bisschop pen helpen, zonzuilen de vreem de religieuzen in de missie de kostbare helpers ziin, die zich niet zullen vermoeien de heilige strijd te strijden. De Katholieke Actie in de missies Wij verlangen daarenboven met deze encycliek Ons woord en Onze opwekking niet alleen tot de geestelijkheid, maar ook tot die leken te richten, die ..met grote toewijding en bereidwillig heid" (Makkub. 1:3) in de ran gen van de Katholieke Actie in het missiegebied strijden. Wij kunnen zonder meer be kennen, dat deze medewerking van de leden, vandaag Katholie ke Actie genoemd, sedert 't be gin van de Kerk aanwezig is ge weest en een kostbare hulp voor de verspreiding van het geloof en eer» waardevol onderdeel aan ontwikkeling van de christelijke godsdienst gebracht heeft. Zo is het ook bekend, dat de christelijke idee zich langs de consulaire heirwegen van 't Ro meinse Keizerrijk, niet alleen door de iivér van de bisschoppen en de priesters, maar ook door het werk van de burgerlijke ma gistraten, van de soldaten en van de burgers voortplantte. Duizenden naamloze gelovigen, bezield van het vurig verlangen om de nieuwe godsdienst, door hen op waarde geschat, te ver spreiden, trachtten de weg daar toe te bereiden, zodat na onge veer honderd jaren het Evange lie alle belangrijke centra van t Romeinse Keizerrijk had bereikt. In alle tijden heeft de Kerk, niet alleen door de onverdroten ijver van de geestelijkheid, maar óok door de medewerking van de leken haar actie onder de vol keren op godsdienstig en sociaal terrein kunnen ontwikkelen. Al len weten, hoeveel de H. Elisa beth van Hongarije, de H. ...Ko ning Ferdinand van Castihë en de H. Lodewijk IX van Frank rijk in dit opzicht gearbeid heb ben: deze oefenden door hun heiligheid en hun werkzame ac tiviteit een heilzame invloed op elke sociale klasse uit en dit met weldadige initiatieven voor de verspreiding van het geloof on der de heidenen, met de dappere verdediging van de Kerk en vooral met het sublieme voor beeld. En welk een bloei van verdienstelijke verenigingen in de Middeleeuwen. Deze bevatten werklieden van beide geslachten die, alhoewel in de wereld staan de, een leven, gelijkvormig aan het zeer hoge ideaal van 't Evan gelie tot doen hadden door te trachten dit met de geesteliik- hid in practijk te brengen en al dus tot de geestelijke verheffing van hun eigen arbeidsmilieu medewerkend. Welnu, de omstandigheden van het begin der Kerk weerspiege len zich vandaag nog in vele missielanden: of deze volkeren bevinden zich minstens in de noodzakelijkheid in dezelfde moeilijkheden te moeten voor zien als de christenen in de eeuwen, die na de vervolging kwamen. Daarom is het absoluut nodig, dat in de missies de leken door talrijk tot de gelederen der K.A. samen te stromen, ac tief met de kerkelijke hiërarchie tot hei apostolaat medewerken. Hiertoe bieden veel de catechis ten hun hulp, maar niet minder de actie van die christenen, die, allen bezield van de goddelijke liefde, de priesters bij hun be diening helpen. Daarom raden Wij dringend de katholieke mannen- en vrou wenverenigingen, de studenten- werklieden-, sportclubs en and<v re verenigingen van dit soort aan, die de hulpkrachten van de missionarissen genoemd kunnen worden. Bij het oprichten en be vorderen van deze verenigingen houde men meer rekening met de deugd en de ijver dan met 't getal. Daarenboven moet worden op gemerkt, dat de missionarissen, om 't vertrouwen van de ouders te winnen, geen beter middel be zitten, dan ijverig zorg voor hun kinderen te tonen. Deze. op groeiend in de geest en de chris telijke practijk van het leven, zullen de sieraad en de kracht, die alleen van hun eigen familie maar tevens van de gehele com muniteit; zij zullen er zelfs dik wijls in slagen de ijver weder te doen oplaaien van de een of an dere christenheid in het geval deze verzwakt zou zijn. Alhoewel, zoals allen weten, de activiteit van de Katholieke Actie zich binnen 't terrein van het apostolaat moet ontwikkelen neemt dit niet weg, dat dezelfde personen ook deei van vereni gingen kunnen uitmaken, welke tot doel hebben de beginselen van het Evangelie in het sociale en politieke leven vast te stel len; hiertoe zijn zij zelfs door hun rechten en verplichtingen als burgers en als katholieken geroepen. (Wordt vervolgd) SUCCES IN CHICAGO NEW YORK. De Nederland se inzendingen op de Internatio nale Voedselexpositie te Chicago zijn een succes geworden, zowel wat betreft de transacties die op de tentoonstelling gedaan zijn, als de vooruitzichten die voor Neder land geopend zijn. De directe Ne derlandse verkoop gedurende de expositie bedroeg meer dan 300.000 dollar en alle inzenders zijn optimistisch ten aanzien van de vooruitzichten voor de verdere verkoop in de Ver. Staten. Het zeer hoge brandstofverbruik van de straalvliegtuigen maakt het dikwijls noodzakelijk dat de tanks der toestellen tijdens de vlucht móeten worden bijgevuld. Bij de enorme snelheid, die de vliegtuigen ontwikkelen, is dit geen eenvou dige zaak. We zien hier hoe een straalbommenwerper van het type B-47 tijdens de vlucht van brandstof wordt voorzien door een dubbeldeks Boeing KC-97 A strato-vrachtvliegtuig. Hierbij maakt men gebruik van het flying boom" systeem, waarbij de buis, waardoor de vloeistof wordt overgeheveld door middel van kleine V-vormige controle vlakken (zichtbaar in het midden van de buis) in de juiste positie wordt gebracht. Zij werken als de staartvlakken van een vliegtuig en ivorden bediend door een lid van de bemanning, die in de staart van het tankvliegtuig zit. NACHTELIJKE OEFENINGEN DER KONINKLIJKE MARINE 's-GRAVENHAGE. Naar wij vernemen zullen door de Ko ninklijke Marine oefeningen wor den gehouden, gedurende de uren van duisternis in de nachten van 25 op 26 en van 26 op 27 Juni a.s., in het Noordzeegebied bin nen het algemene verkeersgebied ten Zuiden van de parallel van 52 graden, 40 minuten Noorder breedte. Aan de Oefeningen zal ook worden deelgenomen door militaire vliegtuigen, die zonder navigatielichten zulen vliegen. MARKT BARNEVELD Pluim veemarkt: Gisteren aan merkelijk lagere aanvoer dan vorige wêek. De totale aanvoer kwam de prijzen ten goede. De jonge haantjes deden een hogere prijs, terwijl oude kippen zeker niet minder dan vorige week no teerden. Prijzen: oude kippen 1.50—4.75 (1.50—2.10 per kg); oude hanen 23.75, oude eenden 12.50, N.H. blauwe kuikens 2.753.10 per kg. jonge hennen 24; jonge hanen 0.752.60 (per kg 1.752.15). tamme ko nijnen 25.75, ganzen 3.755.75, kalkoenen 22.60 per kg. Vilde duiven 0.300.40. Eiermarkt Trage handel met vlotte afloop. Totale aanvoer 1.200.000 stuks. Prijzen 11.5012 per 100 stuks. Kiloprijs fl.93. Kaasmarkt. Matige handel. Aangevoerd werden 21 partijen boerenkaas, wegende 6.504 kg. Prijzen le soort 2.22—2.24, 2e soort 2.132.19 per kg. WASHINGTON. McDermott de nerschef van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Za ken heeft trezetrd met grote be langstelling de berichten over onrust in communistisch China gelezen te hebben. McDermott heeft echter Donderdag i.l. ten overstaan van een aantal jour nalisten verklaard dat hii aan de reeds gepubliceerde berichten niets toe te voegen had. Uit Hongkong wordt gemeld dat het communistische dagblad Hain Wen Jih dat in Shanghai verschijnt een artikel verschenen is over onrust in Oost-China ge paard aan acties van onder grondse strijdkrachten waardoor de communistische voormannen in een zeer moeilijk parket wa ren geraakt. Dit artikel viel samen met een waarschuwing van Li Chi Ying, een hoge functionaris van de communistische militaire en be stuurscommissies voor Oost-Chi na, dat in een uitgebreid gebied een gevaarlijke toestand gescha pen was. Politieke moorden Li zou gezegd hebben dat het aantal politieke moorden voort durend toenam en er aan toege voegd hebben dat het aantal slachtoffers nauweliiks meer te tellen was. Hü zou hebben aange drongen on doeltreffender bestrij ding van contra-revolutionnaire acties. Li zou voorts gezegd hebben dat in de 12 maanden voorafgaan de aan Februari j.l. reeds met 80.000 bandieten afgerekend was, doch dat er niettemin nog steeds districten waren, waarin de toe stand kritiek genoemd moest worden en dat in sommige dis tricten het aantal bandieten zelfs toegenomen was. Volgens Li zijn in 1950 alleen al in de provincie Fukien 1084 communisten en progressieven overvallen en vermoord door misdadigers krachtens een spe ciale opdracht. Onlusten. Li noemde in zijn rapport hon derden gevallen van graandief- stal, relletjes en onlusten. Bo vendien maakte hij melding van 208 vergiftigingsgevallen in 1950, van 315 gevallen van poging tot moord en hij wees er op, dat ge vallen van sabotage aan de orde werden bij een inbraak in een woning aan de Neuhuyskade te Den Haag ontvreemd: 294 gulden, 24 couverts tafelzilver, sieraden, een gouden potlood en een gou den horloge is op het strand onder Wassenaar het stoffelijk- overschot aange spoeld van e enonbekende man, dat slechts korte tijd in het water had gelegen zijn in Woudenberg enkele ge vallen van pseudo-vogelpest ge constateerd. Het besmette pluim vee, eigendom van twee landbou wers, is afgemaakt. Er is een be perkt ophokverbod uitgevaar digd arriveerde Woensdagavond het zesduizendste schip van dit jaar in de Rotterdamse haven. Vorig jaar kwam het zesduizendste schip binnen op 29 Juni. van de dag zijn. Naar verluidt zou Li daaraan nog toegevoegd hebben dat er in Fukien, Che- kiang en Anhwei onlusten voor kwamen. In dit verband wordt in de be richten uit Hongkong herinnerd aan het rapport van Februari j.l. van Pengchen, de burgemeester van Peiping, dat in Zuid-China duizenden communisten door bandieten van kant waren ge maakt. Dit rapport had ten doel tot grotere activiteit bij de uit voering van het programma voor represailles van de communisti sche voormannen aan te zetten. Ongeveer een maand geleden heeft minister Acheson gewezen op de in de pers verschenen be richten over oen toename van 't aantal executies in China. McDer mott heeft Vrijdag j.l. gezegd geen nieuwe inlichtingen over deze berichten te kunnen ver strekken. RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU Gerard Klomp uit Ogden in de Staat Utah (Ver. Staten), president van de Nationale Vereniging van Kleinhandelaren in de Kruideniersbranche werd door Koningin Juliana benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. De heer Klomp, links, ontving de versier selen, behorende bij de onderscheiding, uit han den van de Nederlandse Consul-Generaal dr. J. B. V. M. J. van de Mor tel. De heer Klomp is geboren in Nederland en kwam op 12-jarige leef tijd naar de Ver. Staten. Na 73 bijeenkomsten zijn de vice-ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier, die in Parijs reeds maanden bijeen zijn. alleen om een agenda samen te stellen voor een bijeenkomst van de ministers nog even ver als toen ze begonnen. Hoogstens zijn de heren er in deze 73 bijeenkom sten in geslaagd, de wereld dui delijk te maken, dat de daden bij de Russen, om hun vredeswil te demonstreren, heel iets anders zijn dan hun woorden. Want bij deze poging om eindelijk eens een brug te slaan tussen Oost en West, teneinde aan de koude oorlog, welke de bewapening opdrijft en de economische opbouw van de wereld tegenwerkt, een einde te maken, hebben de Moscovieten werkelijk niets nagelaten om deze vredespoging voortdurend te sa boteren. Wij wezen er onze lezers hier reeds op, dat het geschilpunt, dat nu voor Moskou een onover komelijke hinderpaal is, eerst tijdens de loop van de besprekin gen naar voren kwam. In de eerste 40 bijeenkomsten is er van Russische zijde nimmer over gerept om de kwestie van het Atlantisch Verdrag als een onderwerp van bespreking op de agenda te plaatsen. Het Russi sche bezwaar tegen de voorgestel de agenda betrof toen het punt van de Duitse herbewapening. Deze herbewapening was dé bron van onrust in de wereld en de grote oorlogsdreiging, aldus de Russen, en deze kwestie moest als punt 1 op de agenda worden geplaatst. Terecht stelden toen de Geallieerden als eis, dat de bewapening van Oost-Duitsland dan tegelijk aan de orde moest komen. Nadat de Russen lange tijd ontkend hadden, dat hier van bewapening sprake was, hoog stens van een politieleger voor de binnenlandse veiligheid, werd hier éindelijk een compromis be reikt De Geallieerden meenden toen, dat de zaak in kannen en kruiken was en stelden de datum van de bijeenkomst van de Grote Vier, welke in Washington ge houden zou worden, vast op 15 Juni Toen kwamen de Russen plotseling met een nieuw belang rijk punt, waarvan men te voren kon weten, dat dit nooit aanvaard zou worden. Zij wilden nl. ook het Atlantisch Pact op de agenda vermeld hebben als onderwerp van discussie. Dat kon daarom al niet, omdat bij dit Pact mogend heden, zoals bijv. Italië en Por tugal, betrokken zijn, die geheel buiten de besprekingen van Was hington staan. Maar een veel ern stiger bezwaar is het natuurlijk, dat het uitgesloten is, dat de Ver. Staten, die middels dit Pact aan een aantal staten garanties voor hun veiligheid hebben ge daan, nadat deze staten daarvoor zelf ook grote offers hadden gé bracht, dit pact nu discutabel zou den maken, op een bespreking van de Grote Vier. Dit Atlanti sche Pact is een overeenkomst, gesloten tussen Amerika en een 12-tal landen in West-Europa, die alleen in werking zal treden bij een agressie Daarover nu met de Russen te gaan discussiëren zou natuurlijk kolder zijn De Gealli eerden hebben dan ook direct Rusland in de meest duidelijke termen laten weten, dat van in williging van deze eis geen spra ke kan zijn. Desondanks heeft Gromyko Dinsdagmiddag als laatste ant woord van Moskou meegedeeld, dat de Russen niet aan eên be spreking van de Grote Vier zul len deelnemen, indien dit punt niet nadrukkelijk op de agenda, wordt geplaatst. Want de Gealli eerden hadden nog als uiterste concessie toegezegd, er geen be zwaar tegen te zullen maken, als Rusland dit Pact in Washington ter sprake brengt en daarover nadere inlichtingen wenst. Als agendapunt kon het echter niet in aanmerking komen. Na deze boodschap van Gro myko zijn de heren onmiddellijk uit elkaar gegaan en de Engelse minister Davies deelde mede, dat men niét weer bijeen zou komen, tenzij om mee te delen namens de Geallieerde regeringen, dat de conferentie als mislukt moest worden beschouwd. Dat de Geallieerden er nu wel genoeg van hebben is duidelijk. Zeer waarschijnlijk zou men al lang aan het propagandaspel een einde hebben gemaakt, indien men in Frankrijk niet voor de verkiezingen had gestaan en men de communisten niet de gelegen heid wilde geven, om uit de Rus sische propagandatactiek verkie- zingsmunt te slaan. Want Amerika en Engeland hadden er al lang genoeg van. Bovendien heeft Engeland mo menteel in het Midden-Oosten wel andere problemen aan het hoofd dan dit Russische propa gandaspel. Want dat het daarom de Russen alleen te doen is, blijkt wel uit de mededeling van Gro myko Dinsdag, dat wanneer de Geallieerden het Atlantisch Pact op de agenda plaatsen. Rusland zijn verdragen van wederkerige bijstand met de satelietstaten eveneens op de agenda, zal zetten. Wat die verdragen precies inhou den weet, buiten de betrokkenen, niemand. Dat alles wordt in de sfeer van de meest geheime di plomatie tot stand gebracht en de Russen zullen ook daarover in Washington niets meer loslaten dan ze wenselijk achten, terwijl de inhoud van het Atlantische Pact uitvoerig is gepubliceerd en in de parlementen van de aange sloten landen in het openbaar besproken. Deze Russische toevoeging zeide dan ook duidelijk, tat de Russen het er alleen om te doen is, het odium van een mislukking op de Geallieerden te werpen. Queuille niet opnieuw premier? PARIJS. Premier Queuille heeft Donderdag bij een onder houd met een van de leiders der onafhankelijke republikeinen, ver klaard, dat hij niet de functie van premier in het nieuwe kabinet zal aanvaarden. Hij is overwerkt en heeft enige tijd rust nodig. FEUILLETON II II 57. Zij maakte aanstalten om overeind te komen. „Blijft u hier," zei ik, op staande. Ik had ook op mijn knieën gezeten. „Ik zal wel even gaan kiikeni." Zij sprong op mij toe en greep me bii mijn arm. „Nee, nee!" riep ze. „Misschien is hij het toch.en ik zou voor geen geld van de wereld willen, dat hii u zag!" „Vroeg of laat zullen we el kaar toch moeten ontmoeten," antwoordde ik, en ik liep naar de deur. „Waarom nu dan niet?" Maar zij trok mij terug. Al haar moéd was weg. de oude verschrikking sprak weer uit haar ogen. „Wacht dan ten minste even!" riep ze. „Ik wil eerst kijken!" Zij liet mijn arm los en ging snel de studeerkamer uit. Ik liep haar na tot aan de deur en op de drempel staande keek ik, waar zij bleef. Zij deed de tus sendeur open en liep de gang in naar de grote slaapkamer aan de voorkant van het huis. Ik hoor de, dat er zacht een raam werd opengedaan. Een seconde of vijf later was ze terug. „Het is iemand met een grote vrachtauto," fluisterde ze mij toe. „Die staat buiten op de weg." „Een vrachtauto midden in de nacht?" vroeg ik verwonderd. „Voor een particulier huis? Ver wachtte u iemand?" „Nee, ik begrijp het ook niet." De man aan de klopper toonde zich even vasthoudend als ik enige uren tevoren was geweest. Het stuk ijzer bonsde aanhou dend, driftig en de galm deinde spookachtig door het huis. „Het zal wel een vergissing zijn, zei ik. „Laat mij maar even kijken." Ik ging de kamer uit en de trap af. Zij volgde mij op de voet en toen ik de ketting van de deur deed, drong zij tegen mü aan. Haar hoofd lag bijna op mijn schouder. Ik schoof de knip weg, draaide het slot om en deed de deur open. Er stond op het bor des een jonge man, een potige knaap met een blauw jasje aan en een pet op. Aan het eind van het pad. bij de muur, zag ik nog iemand staan. „Wat wenst u?" vroeg ik. De man keek verwonderd naar het costuum van het meisje dat naast mij stond. Toen keek hij op een stukje papier, dat hij in ziin hand had. Na een paar bewegingen van zijn hoofd keek hii óp. „Lazarro, is dat hier?" vroeg hij. Mary gaf me een fikse stoot tegen de arm. „Jawel," zei ik. „Dan heb ik wat voor u in mijn wagen," ging hij voort. „AVaar kunnen we het neerzet ten?" „Rare tijd om vrachtjes te be zorgen," merkte ik op. „Weet u wel hoe laat het is?" „Jawel, maar daar kan ik niets aan doen. Ik doe heus geen nachtwerk voor mijn plezier. Het is een expresse-bestelling. Ik heb opdracht om het direct af te leveren, nacht of dag. zodra het uit de trein was gelost, en het is nog geen uur geleden bin nengekomen. Dus me dunkt, dat het mooi is. Waar moet ik het laten?" „Is het veel?" vroeg ik. „Een stuk of acht of tien kis ten," gaf hij knorrig ten ant woord. Er zijn een paar lelijke lange bij en een paar grote, en zo zwaar als lood." Ik keek Mary aan. „Dan moet u ze maar in de garage zetten," sprak ze de man toe. „Er is ruimte voor vijf wa gens en hij is bijna leeg, dus daar zullen ze wel in kunnen. Als u een eindje verder de weg af rijdt vindt u een hek, daar kunt u met uw wagen doorheen. Wij zullen binnendoor gaan. om de deur van de garage open te maken." De man liep naar zijn wagen; wij gingen naar buiten en Mary leidde me linksaf tot de hoek van het huis en toen schuin het grasveld over. We hoorden de motor van de vrachtauto aan slaan. „Als we het klinkerpad hóu den, maken we een omweg," zei Mary, terwijl ze mij voortleidde naar de garage, die ik niet zag. „De inrij voor de auto's zóü een aftakking krijgen naar 't huis, maar die is er nooit gekomen. Er staat op 't ogenblik niets in de garage dan een oud two-sea- tertje en een wagentje dat ge bruikt wordt om boodschappen mee te doen. De limousine heeft Vinton zelf in gebruik". „Zo zo!" zei ik. Mijn gedach ten waren veel uitvoeriger, maar ik vondt het niet nodig, die uit te spreken. Zij haalde een sleutel onder een steen even rechts van de garage vandaan en sloot er de deur mee open. Juist toen ze klaar was, kwam de vrachtauto vóór de garage tot stilstand. „Draagt u ze hier maar bin nen," zei Mary. Wij gingen Opzij staan, op het grasveld en keken toe terwijl de beide mannen een aantal kisten en kratten van de vrachtauto wentelden en op de grond lieten neerzakken. Er waren exempla ren bij van allerlei vormen en grootte en enkele waren inder daad buitensporig lang. De twee stuks, die het meest mijn aan dacht trokken, waren minstens vijf meter lang, bii een breedte van een meter of twee En andere waren niet te tillen de man nen kantelden ze voort naar de garagedeur en naar binnen. De sterke kerels hadden aan die buitenbeentjes een lastig kar wei. (Wordt vervolgd.!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5