Kerk in Mexico herstelt zich van honderd jaar loïcissne Archiefstukken naar Den Hoog om er gemicrofilmd te worden Zangfestijn in Haarlem van Katholieke Zangersbond Communisten blijven in Italië machtig bolwerk Ambtenaren en burgers onder een nieuwe bezetting Kerrnisralley naar Schagen Verlaging van schoolgeld Grote deelname en spannend concours verwacht e. J. Groot, Bondssecr. Lekenactiviteit belofte voor de toekomst Tekort aan priesters Meer progressiviteit verwacht van Christen-Democraten Afstammelingen der Mormonen Eén co pie naar de U.S.A. En de Veiser affaire "WiIRInGIN. De Haan: Mis daad achter het voetlicht, onb. De vlam eh de pijl, 14 jr. VRIjDAG 22 jUNI 1951 PAGINA 7 De sensatie van het bondscon- eours 1949, een boordevol con certgebouw en uitsluitend eerste prijs winnende koren, zullen on ze zangersvrienden nog niet ver greten zijn. Nog slechts enkele dagen en de „grote trek" naar ons Bonds- feest te Haarlem is weer aan gebroken. Geen plaats als Haar lem is in zangerskringen zo ge liefd, want behalve dat Haarlem als centrum-plaats uitermate gunstig gelegen is weet iedereen ook, dat Haarlems concertge bouw wel bij uistek geschikt is, om er een grandioos zangcon cours te houden. De gelegenheid die geboden werd, ter gelegenheid van het zilveren bestaansfeest van 't ge mengde koor „St. Cecilia" te Haarlem, werd dan ook met bei de handen aangegrepen om weer naar deze schone bloemenstad op te trekken. Meer dan 50 aan gesloten koren zullen op 24 Juni en 1 Juli van de partij ziin. Een respectabel aantal, maar geen nood; er is veel plaats in 't con certgebouw. Als bijzonderheid mag wel vermeld worden, dat 't Volendams dameskoor in karak teristieke kledij het concours zal openen. Even later zal ook het gemengde koor uit Volendam volgen. En dan komen de oude rivalen weer in de strijd. Wij, êh Vëlêfi met ons kennen die koren al jaren en het is verheugend te constateren, dat deze koren moe dig stand houden er» dat in een tijd als de onze, waarvan be weerd wordt, dat er geen animo is voor beoefening van de koor zang. Hoe het ook zij, die koren met bekende namen als „Nieuw Lé ven uit Medemblik, .,St. Caêei- lia" uit Noord-Scharwoudê, ,,St. Caecilia" uit Onderdijk. „St, Gre- gorius" uit Lisse, „Het Strekéf Mannenkoor" uit Grootebroek, al hebben deze dan al eens ver stek laten gaan, zij zijn ér nu toch maar weer! En dat ze goed voor de dag zullen komen, dat staat bij voorbaat vast. En dan komen er nog de koren welke iedereen als vanzelfsprekend kent en wieT namen als dé favo rieten van het concours wórden gefluisterd, Moet ik ze nader aanduiden? Wie ruller» 't dit jaar Zijn. die om de hoogste erepalm zullen zingen? Zal hét Limmen öf Hei- loo. Den Haag of söms alsweer Bovenkerk zijn? Het koor „Zang en Vriendschap" uit Bovenkerk, dat nu al tweemaal achtereen uitblonk, en telkems het hoogste aantal punten behaalde, zal dit koor nu voor goed met de bonds- wisselprijs gaan strijken? Gelukkig dat Wij het allen niet weter», want juist die onwetend heid verhoogt de spanning die 't concours zo aantrekkelijk maakt. Er moge dan een zekere riva liteit zijn op ons Bondszangers- feest, toch zal vooral door het gevoel van onderlinge saamho righeid ert vriendschap, de echte gemeenschapsgeest blijvêti do mineren. Elk koor dat optreedt, zal als onderdeel vah hét grote geheel met volle belangstelling worden beluisterd en als zodanig ook worden gewaardeerd. Met open harten zUllen zo ongeveer 3000 minnaars van 't „Bel Canto" zich komen laven aan die edel ste kunstuiting van verenigde menselijke stemmen, Welke ons zeer zeker vele kostelijke mo menten van schoonheid en in nerlijke ontroering zülien doen beleven. De verwachting is gewettigd, dat ook in artistiek opzicht het concours weer 'n succes zal wor den. De verplichte werken zijn alle weer juweeltjes van klassie ke schoonheid terwijl de vrije werken kennelijk het beter gen re koorwerk omvat dat de inner lijke groei en bloei van de Ka tholieke zangersbond duidelijk demonstreert. Een drietal'van de meest voor aanstaande musici zullen de zang beoordelen. Het Zijn de he ren Simon Terpstra uit Nijme gen, muzikaal adviseur vah dè Bond, Nico Hogerwerff uit Haar lem, directeur van de Gem. Mu ziekschool te Haarlem en Martin KoekelkOren, dirigent van de Maastrichter Staar. Dat er Veel en zeer gewaar deerde belangstelling voor dit zangconcours bestaat moge blij ken uit .de vele ontvangen prij zen die o.m. gekomen zijn van H.M. Koningin Juliana. Z.K.H. Prins Bernhard, Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, het gemeentebe stuur van Haarlem en nog vele andere autoriteiten. De mogelijkheid is voorts niet uitgesloten dat de KRO opnamen van het concours zal maken. Onze wekroep: „Op naar het Bondsconcours te Haarlem" mo ge ook nu weer door vele zan gersvrienden worden verstaan. Grootebroek Politiecommissaris gearresteerd FRANKFORT. De hoofdcom missaris van Politie te Frankfort, Willy Klapproth, is Donderdag gearresteerd. Hij had tijdens het proces over corruptie onder de politie van Frankfort verklaard, dat hij vóór de geldsanering wekelijks onge veer twee sloffen ongebanderol- leerde Amerikaanse sigaretten van een majoor van de bezet tingstroepen had ontvangen en deze. of zelf had opgerookt, of op zijn bureau had weggegeven. Op zijn reis rond de wereld landde de K.L.M. Skymaster „Edam" na een 13 uur lange vlucht van Los Angeles voor een kort oponthoud op het vliegveld Idlewild te New York. De bemanning werd hartelijk begroet door o.a. Father Knickerbocker, de belichaming van de 300 jaar oude Hot- landse geest van Nieuw Amsterdam. Links de Public Reta* tions Officer" van de K.L.M.de heer R. J. Vogels, rechts de eerste boordwerktuigkundige van de „Edam", Jaap Boon, SCHAGEN. Ter gelegenheid van de Schager Kermis wordt door de Motorclub Schagen en Omstreken op verzoek van de beide plaatselijke middenstands* verenigingen een ralley voor auto's, motoren en bromfietsen naar het feestende .Schagen geor ganiseerd op Zaterdag 23 Juni. Hiervoor is een serie prachtige prijzen beschikbaar gesteld, nl. voor elk der genoemde rubrieken een wisselbeker plus een KKK- golshorloge, verder in elke ru- riek nog twee kleinere bekers, en gouden, zilveren en bronzen medailles, aangvuld met een even groot aantal troostprijzen be staande uit waardevolle gebruik»: voorwerpen. Men kan zich tot één uur voor de start aanmelden aan de start plaatsen t.w. Alkmaar: café War ner, Ged. Nieuwesloot, start 34 uur; Den Helder: Hotel v. d. Lin den, start 2.30 tot 3.30 uur: Hoorn: Café de Roskam, Veemarkt, start van 2 tot 3 uur; Ênkhuizen: Oran jezaal, start 1.302.30 uur; Me demblik: Hotel Radbout, start 2.30 tot 3.30 uur; Hippolytushoef: Café-Rest. C. Hoek, start 2.30— 3.30 uur; Schagen: café v. Straa- ten. Stationsplein, start 23 uur (alleen voor bromfietsen). Het in schrijfgeld bedraagt f 1 voor bromfietsen. Na aankomst aan de finish te Schagen worden alle deelnemers aan een lichte vaar- digheidsproef onderworpen. Het publiek wordt in de gelegenheid gesteld om met de ralley mee te leven door het raden van de naam van de resp. winnaars. Ook daarvoor zijn prijzen in uitzicht gesteld. (Bijzondere K.N.P,-correspondentie) MÊXICO-STAD Het herderlijk schrijven van de Mexicaanse bisschoppen ovèr de sociale wantoestanden, vooral onder de boerenbevolking, heeft de aandacht wederom op dit land geves tigd, Het is nog niet zo lang geleden, dat een dergelijk schrijven geheel onmogelijk was om de eenvoudige reden, dat de Kerk niet werd geduld, laat staan, dat zij haar Stem Sou verheffen tegen bepaafde wantoestanden. De godsdienstvrijheid in Mexico heeft dan eek werkelijk een wending ten goedé genomen. De Katholieke Kerk ken zich wederom vrij bewegen en op alle ge bieden een grote activiteit ontplooien. Plutarco Ellas Calles (1924/1928) Werden de anti-godsdienstige wet ten zo rigoreus toegepast, dat een Bloedige keil.vervolgin- daarvan het gevolg was. Het Wérd zelfs zo erg, dat de bisschoppen gedwon gen waren om met toestem ming van de H. Stoel de gods dienstoefeningen stop te zetten- Velé prièstèïs en gelovigen wer den in deze tijd vermoord om wille van hun geloof. Ook de leken actief De toekomstige ontwikkeling van het Katholieke culturele leven, dat uiteraard een sfeer van vrede, vrijheid en ongestoord werken behoeft, is nog een open vraag. Naast het universitaire centrum, dat onder leiding van de Jezüieten staat, kent de Kerk daar slechts lagere en middelbare scholen. De Katholieken staan op cultureel gebied nog teh achter bij dè "niét-Kathpllèke iiitêlligèn- tia. Opvallend is echter de grote toeneming der Kaholieke Scholen gedurende dp laatste jaren- Niet minder dan 200 000 scholen Strij den in nauw onderling contact voor kaar reChteh. Op sociaal ge bied heeft de Kérk in Mexico haar Sociaal Bureau, dat ruim 30 jaar bestaat. Dit bureau organi seert sociale weken, heeft een vakbond Voor de Mexicaanse ar beiders opgericht ên is er steeds op uit öfü dé sociale lèer van de Kerk bekend te maken en in de practijk te döëtt omzetten. Ook de Katholieke pers bevindt zich in stijgende lijft. Godsdienstonderwijs Deze acties zijn echter bij lange na niet voldoende om de geweldige invloed van het laïcis- me te keren. Een van de krach tigste middelen, die men daarte gen aanwendt, is het godsdienst onderricht, waardóór tevens de ven door leden van de Katholieke Actie en van andere Katholieke organisaties. In Mexicó-stad b.v, werden het vorig jaar door cate chisten niet minder dan 50,000 kinderen op de Zaterdagen en Zondagen bereikt Zo mag men thans de gegronde hoop koesteren, dat het Katholi cisme in Mexico wêdéróm êëil bloeiperiode tegemoet gaat, mits natuurlijk de godsdienstvrijheid blijft voortduren en het aantal U^iesters snel blijft toenemen. Het is waar, dat de huidige pre sident Miguel Aleman in zijn haast om het land economisch wederom op de been te helpen niet veel aandacht aan de gods dienstige problemen van de Mexi canen schenkt; het is echter daar naast Ook waar, dat Mexico in de persoon van de Apostolische Dele- gaat, Mgr. Piano, wederom een zeker contact met het Vaticaan onderhoudt. De grootste moeilijk heden schijnen dan ook overwon nen te aün. 100 jaar geleden Ongeveer honderd jaar geleden sloeg Mexico het pad in naar de laïcistische staat en de grondwet van 1873 bracht de scheiding tus sen Kerk en Staat, alsmede het burgerlijk huwelijk. Bovendien werden de Orden en Congregaties buiten de wet gesteld. Het onder wijs werd van die tijd af op neu trale basis gegeven. Wanneer men dan ook een weinig thuis wil ra ken in de anti-godsdienstige sfeer, waarin de Mexicanen tientallen jaren lang hebben moeten leven, behoeft men slechts een blik te slaan op de thans nog van kracht zijnde grondwet van 1917- Kerkvervolging De Kerk heeft in Mexico geen enkel recht op bezittingen. Wat Zij bezat werd Haar ontnomen. Noch op onderwijsgebied noch op gebied van de lief dadigheid en van de sociale voorzorg, kon de Kerk enige ac tiviteit ontplooien. De priesters hezaten zelfs niet eens de normale burgerrechen. Onder President Tekort aan goen opgeleide clerus Teneinde Huti réchten tè Verdedi gen sloten de Katholieken zich a;uie,en In htlft Liga ter bescher ming vafl dê godsdienst. Zij schrokken er evenmin voor terug om met de wapenen in dê hand hun rechten op te eisen. Dat voerde tot onderhandelingen tus sen de regering onder President Portes Gil (1938/1930) en het episcopaat, öp bevel van de stoei legden de Katholieken daarop dè wapenen neer. De rege ring beloofde ais tegenprestatie vrijheid van godsdienst, zonder er zich overigens aan te houden. Het conflict spitste zich wederom toe onder het presidentschap van Lazaro Cardenas (1934/1940) om eerst in 1946 ónder Generaal Avila Camacho weer af tê f'&u- weft. Ook nu echter zijn ailë Wetten betreffende de scheiding van Kerk en Staat en alle andere anti-godsdienstigè bepalihgen nog van kracht. Meer nog, thans eerst worden de treurige gevol gen van een langdurig laïcisme merkbaar. Een der bedroevendste verschijnselen is het gebrek aan een goed gevormde clerus. Waren er in 1810 op een bevolking Van ruim zes millioen inwoners rtog 7.341 priesters, in 195Ö Was deZe verhouding 4.244 priesters op 25 millioen inwoners. Hierbij beden ke men, dat Mexico voor 97% Katholiek is. In-de prfÜHk komt het er op néér, dat voor iedêre 10.000 Mexicanen één priester be schikbaar is. Het aantal roëpin- gen stijgt, op hèt ogehblik echter aanzienlijk. De seminaries der bisdommen en der kloosters bo teren een steeds groter wordend aantgl kandidaten. Ook de zuster congregaties boeken goede voor uitgang, Van de 32 bisdommen in ROME (K.N.P.) De tweede ronde van de verkiezingen voor de provinciale staten en de gemeenteraden in Italië heeft ongeveer dezelfde indrukken bij de bevolking achtergelaten als de resultaten van de eerste ronde op 27 Mei. In twee der den van het totaal aantal gemeenten is nu de raad hernieuwd met het gevolg, dat in 1084 steden en dorpen de communisti sche meerderheid voor een meerderheid van de rechtse partijen heeft moeten plaats maken. De Christen-Democratische Partij, de Katholieke partij in Italië, beschouwt met recht deze ver kiezing als een overwinning, want in meer dan 800 gemeenten heeft zij, zonder haar lijsten met andere rechtse partijen te verbinden, de meerderheid in de raad behaald. Ook de communistische partij kraait victorie, want. zo redeneert déze, de Christen-Democratische Partij heeft minder stemmen op haar eandidaten verenigd dan bij de algemene verkiezingen voor dé Eerste en Tweede Kamer in 1948. Ofschoon dit waar is, gaat de vergelijking toch niet op, want de verkiezingen van 27 Mei en 10 Juni moeten met de gemeen teraadsverkiezingen van 1946 wor den vergeleken, waarbij dan uit het. bovenaangehaalde getal van 1948 van links naar rechts omge zwaaide gemeenten blijkt, dat de communistische victorie eerder é.en illusie dan werkelijkheid is. En ZO de eommunsten in de ver gelijking met 18 April 1948 willen volharden .dan moeten zij beken nen, dat Zij dit maal in de ver kiezingsdistricten, waarin deze weken Is gestemd, 103.ÖOö stem men minder hebben behaald dan in 1948. Communisme blijft Sterk Dit alles mag echter niet tot de conclusie leiden, alsof de kracht van het communisme in Italië zou zün weggevaagd, De leider van de Christen-Democratische Partij en de minister-President De Gasperi en ook Seelba, minis ter van Binnenlandse Zaken, heb ben in hun redevoeringen gedu rende de weken van voorberei ding van deze verkiezingen op verschillende plaatsen nog tegen het communistisch „gevaar" ge waarschuwd. De communistische partij in Italië telt nog enkele rijillioenen leden onder de arbei dersklasse, waarvan eeh groot gedeelte nog overtuigd is, dat alleen de communisten de belan gen van de arbeider behartigen kUhhen. Dit gèVöel zal bij de ar beiders blijven bestaan, zolang de gevolgen van de sociale her vormingen, döor dê Christèn- Democratische regering begonnen, niet voor eenieder tastbaar zijn. Bij deze verkiezingen zijn te vens dê geringe gevolgen geble ken, diê van het uittreden van ëliigê kopstukken Uit dè rode partij, zoals Cuéchi en Magni verwacht Werden. De rode burcht iri Italië, het gewest Emilie, met Bologne als hoofdstad en Reggio Emilia en Siëna als voorname steden, is rood gebleven; de com munistische partij heeft dan ook Mexico hébben 23 bisdommen voldoende priesterstudenten om in dè toekomst in hun eigen be hoefte kunnen voorzien. Wt» dat betreft steekt Mexico zeer gun stig af bij vele andere Zuid-Ame rikaanse staten. (Van een bijzondere medewerker) ZWOLLE Reeds geruime tijd geleden zond de Algemene Rijks archivaris té Den Daag een verzoek aan alle archivarissen om de z.grt. Rëtroacta van de Burgerlijke stand të willen Opzenden naar het Algemeen Rijksarchief om die aldaar op de microfilm té foto graferen ten einde déze gemakkelijk te kunnen opzehdert naar Salt Lake het hoofdkwartier der Amerikaanse Mormonen, Dien tengevolge zijn Maandagmiddag eert veertigtal oude boeken van het Oud-arclnef der gemeente Zwolle voor de tijd van ongeveer een maand naar Den Haag verhuisd. Ofschoon het wel hoogst on waarschijnlijk is, dat in dê Rooms Kaiholieke doopboeken ooit eert voorzaat van de Mor monen zal kunnen worden ont dekt, zijn niettemin ook de boe ken der katholieken meegege ven. Want het nut van deze ver filming is hierin gelegen, dat er niet één maar twee eopleën zul len worden vervaardigd. Indien dus ooit door brand of oorlogs geweld de originelen verloren zouden gaan zoals b.v. in de Mei-dagen van 1940 te Middel burg Is geschied dan kunnen de genealogen altijd hun toevlucht nemen tot de microfilms. De Mormonen Tot recht begrip van de situ atie. dient men te weten dat de Mormonen zich officieel noemen „De Kerk van de Heiligen der Laatste Dagen". Zij geloven dat bij de ondergang der wereld bit voorkeur de aanhangers van het Boek Mormon in de eeuwige za ligheid zullen worden opgeno men en dat zich dit pok zal uit strekken tot alle familieleden en voorzaten van de Mormonen. En daarvan ziin er ook enige in Nederland te vinden. Want in 1863 en daarna trok een aantal nakomelingen van de zgn. Zwijn- drectse Nieuwlichters naar Ame rika en vestigden zich in Utah. Dit was een aantal geëxalteerde personen van anabapitistische herkomst, die vertrokken: om dat zij „nu wisten waar de echte liefde was" zodat „de gehele we reld hen niet vasthield". Deze hebben zich bij de Mormonen aan gesloten en tot voor betrekkelijk kort geleden hadden deze in Ame rika nog een eigen, in het Neder- Itnds gedrukt krantje. Vermoede lijk willen zij ook de herkomst van déze Iiêdên opsporen. Het boek mormohi. In het begin der vorige eeuw leefde in Amerika een geëxal teerd persoon, genaamd Joseph Smith. Deze beweerde ohstreeks 1827, dat in 1823 hem zou zijn Verschenen eêtt engel genaamd Maroni, die hem openbaarde dat gouden platen met de historie er Op van de oudste bewoners Van Amerika verborgen lagen in de heuvel Cumorah. Hij beweerde dat hij in 1827 deze platen, gen. Urim en Thummim had opge graven, tegelijk met een soorte ment tover-bril, waarmede hij alleen de inhoud van deze platen kon ontcijferen! Gewapend met die bril posteerde hij zich ach ter een scherm en dicteerde aan zekeren Olivier Cowdery de in houd. Dat was het boek mormon, verschenen in 1830. Daarin zouden al zijn volgelin gen moeten geloven als was het de Bijbel. Want Smith was ook profeet, op hem rustte het pries terschap van Aaron en hij kreeg, vermoedelijk omdat hij de poly gamie toestond, nogal aanhangers. Hij trok mét 2 n volgelingen naar verschillende plaatsen, doch tel kens werd hij verdreven, omdat, hij een vreemdsoortig man was. Tenslotte stichtte hij In 1830 zijn kerk en zond zendelingen en propagandisten uit, Maar hij stond in zo'n kwaad gerucht, dat hij in de gevangenis raakte. Deze werd door het woedende volk in 1844 bestormd en Smit.h werd bij die gelegenheid doodgeschoten. Sindsdien gold Smith als mar telaar. Zijn aanhangers trokken daarop onder leiding van zekeren Brigham Young naar het Zout meer in Utah. Zij stichtten daar Salt Lake City en hebben het daar, dank zij een uitnemende oeconomische en commerciële leiding tot grote weistand ge bracht. Bedroe komt, uit. Toen de Mormonen de aandacht trokken door hun materiële wel stand, vestigde zich ook de aan dacht van de historici Op het Boek Mormon. Dit gold dan Slg het oudste geschrift oVer de oud ste bewoners van Amerika. De historici onderwierpen dat echter aan een critische analyse.... en toen kwam heel iets anders voor de dag! Het bleek dat er citaten of zinsneden instonden van de Engelse dichter W. Shakespeare, die omstreeks 1600 na Chr. leefde en dat de localisering van de oüde Mormon-plaatsen in 't geheel niét klopte met bekende archeologi sche vondsten! Weldra kwam de aap uit de mouw. In of omstreeks 1926 bleek, dat het Boek mormon door Smith was samengeflanst met zekeren Rigdon en Parley P, Pratt en dat het een vervalsing was van een historisch-religieuze roman, die in 1811 en 1812 geschreven Was door een dominee Spaulding, ge titeld; „Het gevonden manus- script". De motieven van die ro man zijn door Smith e.s. een voudig overgenomen en uitge werkt om daaruit religieuze pro paganda te slaan onder simpele zielen. Polygamie afveins». Dit is maar al te goed gelukt, want 't Mormonendom dat 'n zeer vlotte comfortabele godsdienst was, won talrijke aanhangers. Er werd veel propaganda voor ge maakt, vooral in Engeland. Sinds 1895 werd echter het Zgn. meer voudige huwelijk verboden. Want Utah, de staat waarin Salt Lake City met het hoofdkwartier ge legen was, werd opgenomen in de federatie der Verenigde Staten. Sindsdien moesten daar de Fede rale Wetten worden nageleefd en deze verboden de polygamie. Doch het heeft nog lang geduurd voordat het, voor het uiterlük tenminste, was doorgevoerd. Fi- nantiëel bezien, zijn de Mormo nen de machtigste religieuze secte van Amerika en omdat zij over de nodige dollars beschik ken, kunnen zij zich deze kost bare verfilming der doop- trouw en sterfboeken wel permitteren. in deze steden de meerderheid in de raad weten te bewaren. Een bedenkelijk verschijnsel heeft zich bij deze verkiezingen in de uiterst rechtse vleugel van de politieke schakering van het land voorgedaan. Deze vleugel wordt gevormd door de partij van de Monarchisten, die op verschil lende plaatsen énkele duizenden stemmen op haar lijsten weten te verenigen en door de partij van de Italiaanse social» beweging. De leden van deze laatste partij ziin hoofdzakelijk jongelingen, die vóór de oorlog de fascistische organisatie vormden. Het fascis tisch karakter van deze partii komt vooral bij de publieke ma nifestaties tot Uiting en daarom houdt de regering een waakzaam oog op haar doen en laten. Het aantal stemmen op de lijst van deze partij is in verscheidene plaatsen niet onbetekenend. Zo deze stemmen aan de eandidaten van de Christen-Democratische partij ten goede waren gekomen, zou deze laatste in deze gemeen ten niet het onderspit tegen de sociaal-communisten gedolven hehben. Progressief ontreden Christen-Democraten? De gevolgen van deze verkie zingen doen zich reeds in de be stuursorganen van de Christen- Democratische Partii. gezien de Vooral de aanhangers van de deze nartii achten hun stelling door de verkiezingsuitslagen be wezen. namelijk dat de Christen- Demoncratische Partii. gezien de vele onmiddelliike noden, welke i„ het land heersen te systema tische sociale hervormingen od la-~e termiin toeDast. Daarente gen is iuist een concreet nlan voor sociale voorzieningen nodig. Zij weten de buit van millioe- nen'stemmen. waarop de commu nistische partij nog prat kan gaan, op het gemis van een dusdanig plan en aan het uitstel van de uitvoering hiervan, Naiaar nartiiongres De Gasperi heeft de discussie over de houding, welke zijn par tij tegenover da resultaten van de verkiezingen moet aannemen, naar het nationaal directorium van de partij verwezen en ver- volgens naar het partijcongres, dat in het najaar wordt gehouden In October a.s. zullen daarenbo ven de provinciale en gemeente raadsverkiezingen voor het laat ste overgebleven derde gedeelte van het land de iaatste beslissin gen van het volk kenbaar ma ken, waarna het partijcongres, met volledige gegevens over het gehele land verkregen, de hou ding van de partii tegenover de politieke volksuiting zal kunnen bepalen. Dé regering hééft de aandacht gericht op het opstêllên van richtlijnen door ambtenaren en burgers omtrent een door hem aan te némen houding bij een nieuwe vijandelijke bezetting. Een Ontwerp hieromtrent is bij de Ministerraad in behande ling, terwijl nog de Commissarissen der Koningin zijn geraad pleegd. De regering zal in deze zaak spoedig een beslissing nemen, hoewel niet verw.acht kan worden, dat ovér deze be slissing weldra iéts kan worden gepubliceerd. De Minister Van Binnenlandse Zaken deed deze mededeling in antwoord op het Voorlopig Ver slag der Ëefste Kamér over de begroting van Zijn departement. Na gesproken te hebben over de maatregelen bij een eventueel komende Vijandelijke bezetting, besteedt de minister nog even zijn aandacht aan een affaire, die in verband staat met de be zetting der Duitsers, de z.g..Vel eer affaire. De minister vah Justi tie heeft in tegenstelling tot hetgeen werd beweerdaan de burgemeester van Velsen niet verzocht enige politle-ambtena- ren uit het Velser corps te ont slaan, De minister van binnenlandse Zaken heeft echter met de bur gemeester overlég gepleegd OVér nog tè nèMèh matregelen op grond en naar aanleiding van het alsnog ih te stellen onder zoek. De minister wenst te be- K.F.C.-KEU RINGEN ALKMAAR. Rex; September Affair, vöiw. met rijp. levenëërv. Cinema American, Boefjes van Montmarfcre, 18 |jr. Harmonie: Operette, alle ieeft. Victoria! Glazen speelgoed, alle leeft. DEN HELDER: Tivoli; Meisje van 1000 Weken, ontraden; Kapitein Blood, 14 jr. De Witte: Jenny, de Wees, onbekend; De zwarte panter, 18 jr. HOORN. Winstoh: Theater: Gabrieia, 18 jr. Victoria: De va der van de bruid- alle leeft.; Mae Beth, 14 jr. SCHAGEN. Royal: Operette, allé leeft. Soldaat Boem, alle MEDEMBLIK. Scala: Kapitein China, i4 jr. Voor wie dê klok Vergadering R.K. Vrouwengemeenschap WIERIN'GERWERF Tijdens de vergadering van de R.K. Vrou wengemeenschap te Wieringér- werf sprak Mevr. Mol uit Breda over de toekomst van onze meis jes. Zij vroeg zich af: „Hoe maken we onze meisjes gelukkig?" Het liefdeelement moet het hele lven van elk meisje doorstralen, onge acht het niet of wel gehuwd zijn. In dit verband wees spreekster op de zeer grote verantwoording van ouders en maatschappij ten aan zien van de jeugd. Men pakt de jeugd niet meer, omdat zij ge desillusioneerd is dóór hét voor beeld der ouderen. Wat hun be roep betreft kiezen zij verkeerd, onwetend over Wat hen gelukkig maakt, aldus eindigde Mev. Mol. Tot het einde der maand is er nog gelegenheid goederen op de bekende adressen te brengen voor de Oostpriesterhulp. Het bestuur zal proberen om op de eerstvolgende vergadering een wedstrijd in het bloemschikken te organiseren en vroeg hiervoor de medewerking van de leden. Wat betreft de medewerking van onze Vrouwenbeweging aan het initiatief der Bond van Plat telandsvrouwen bij het samen stellen van een verzoekschrift aan Hare Majesteit Koningin Juliana betreffende de opbouw der boe renwoningen deelde Secretaresse mede dat de R.K. Vrouwenge meenschap vooral de nadruk had laten leggen op het verband dat bestond tussen woonruimte aan d-e ene kant en soberheid en handhaving van de culturele tra dities der boerenstand aan de andere kant. De Geestelijke Adviseur, ie Zeereerw. Heer Pastoor Zijlstra, hield een korte uiteenzetting over de op te richten Middelbare Meisjesschool te Alkmaar. nadrukken, dat hij niéts aan neemt van een mindere betrouw baarheid van het Velsei politie corps als zodanig. Bij het onder zoek, dat hiér Werd ingesteld, waren slechts enkele ambtena ren betrokken terzake van han delingen, door hèn gepleegd in het verband van dc vroegere illegaliteit, de B.S, en dé P.R.A. VOOR V.H., M.O., EN U.L.O. Het ligt In de bedoeling van dê regering een verlaging van de Schoolgelden voor voorberei dend lloger, middelbaar én uit gebreid lager ondewijs te bevor deren. In de schoolgeldregeling voor lager onderwijs Zal geen wijziging worden gebracht. Gestreefd zal worden naar 'n Vêrlagihg van 't schoolgeld voor met V.H„ het M.O. en het ULO van resp, ongeveer 30. 30 êh 20 pet,, ingaande met het sChool- geldjaar 1950-1951. Hierbij komt dan bovendien nog een gêzins- reductie. Aan de besturen van bijzonde re scholen zal in een nader té bepalen vorm compensatie wor den gegeven voor het verlies, dat tengevolge van de school geldverlaging wordt geleden. VËRVOiRVËRBOD PLUIMVEE IN N.-HOLLAND OPGEHEVEN VGRAVËNHAGE. In de Staatscourant is een beschikking opgenomen van de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, waarin wordt aan gekondigd dat het vervoer van levend of dood pluimvee, veren, eieren, pluimvee en verpakkings materiaal, naar of binnen de pro vincie Noord-Holland weer is toegestaan. Het vervoerverbod is thahs nog alleen van kracht in de grensstrook van 5y2 km langs de Belgische grens. Het verbod tot het houden van tentoonstellingen of keuringen van pluimvee blijft onverminderd voor het gehele land geldeh. DAMES BEZOCHTEN HET P.E.N. Uitstapje van de R,K, Vrouwenbeweging WIERINGERWERF. Het bezoek dat een 25 tal dames van de R.K. vrouwenvereniging op 20 Juni aan het P.E.N. hebben gebracht is bij de deelneemsters zeer in dê smaak gevallen. Het onthaal bij het P.E.N. was gul en de demonstratie zeer leerzaam. In de voordrachtzaal werd een film vertoond met causerie over de opwekking, voortgeleiding en verschillende toepassingen van de electriciteit, alsmede over een doelmatige verlichting. In de leskeuken werd vervol gens een bakdemonstratie gege ven over het klaarmaken van cake en koekjes (sprits en Joden- koeken, janhagel etc.) met nuttige gegevens omtrent 2uinige metho den van werken. Na deze rustpauze werd een demonstratie in wasbehandeling gegeven met de wasmachine. Na dat mevr. Schouten het P.E.N. had bedankt en men van de mooie natuur op het Kopje te Bloemendaal had genoten, keer den de dames voldaan huiswaarts

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7