Leger in Indonesië gezuiverd van blaam over corruptie 2 stichteressen van congregaties worden Zondag heilig verklaard Rapport Commissie v. Drie over lastercampagne Geen extra kinderbijslag voor grote gezinnen Bode des konings bracht Brits verzoek in Den Haag Kunstschilders" werden sluwe oplichters Politie arresteert 19 Hagenaars; oplichting van ruim een millioen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDERSCHAGEN Politiek en gezin Moord op vaandrig Aernout hield geen verband met corruptie-onderzoek Scheepsberichten Koningin en Prins naar Urk V.V.D.-amendement aanvaard met alleen K.V.P. en de heer Willems tegen Maria Domenica Mazzarello en Emilie de Vialar Troepen in de Suez-kanaal-zöne worden in gereedheid gehouden Drie Am. vliegtuigen verongelukt K.L.M.-steward viel uit „Constellation" Mgr. Grosz legt bekentenis" af Nieuw Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, t 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 23 Juni 1951 46e Jaargang No. 12201 Kantoren; HOORN. Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 R 2240 POLITIEK EN GEZIN, dat is weer eens wat anders dan gezins politiek, al komt het ongeveer op hetzelfde neer. De politiek heeft zich deze week, in de Tweede Kamer, weer van haar smalle, om niet te zeggen van haar slechte kant laten zien ten aanzien van het gezin. Aan de orde waren, zoals men in onze krant heeft gelezen, enige wetsontwerpen, betreffende de regeling van de doorvoering der 5 pet. loonsverhoging voor de kin derbijslagregeling en andere sociale voorzieningen, terwijl bo vendien een verhoging van de kinderbijslag aan de orde was, als gevolg van de toezegging in de regeringsverklaring van 17 Maart 1.1., dat de regering maat regelen zou voorstellen, om te waken tegen onevenredige behan deling van de kinderrijke gezin nen in de regelingen der loon- compensaties. Voorop moet staan, dat de animo bij de regering in dit geval in eerste aanleg bij minister Joekes om tegen achteruitzet ting (d.i. discriminatie) van de kinderrijke gezinnen te waken, niet zo bijster" groot was. Er was heel wat aandrang o.a. in een op het nippertje verworpen motie van de K.V.P. tot uiting komende, nodig, om de regering tot door zetten en spoed te manen. Het moet gezegd worden, dat minister Joekes, zijn kogel eenmaal door de kerk zijnde, consequent heeft volgehouden, tegen een overwicht van tegenstroming in de Kamer in. Deze tegenstroming verwondert ons in zekere zin bijzonder van de zijde van de Partij van de Arbeid. Enkele dagen geleden immers moesten wij er de aan dacht voor vragen, dat het „Vrije Volk" kenbaar maakte, hoe men in socialistische kringen vrees had, dat de K.V..P ten aanzien van het toezicht op het crediet- wezen niet trouw zou zijn aan het regeringsprogram. Wij hebben toen aangetoond, dat dit onjuist was. Een wet inzake toezicht op het credietwezen, als nu door de regering is voorgesteld, wordt niet in dat program geëist. Maar, wanneer de P.v.d.A. en dat geldt ook voor de andere „regeringspartijen" natuurlijk trouw, zij het niet door de eeuwen heen(!), aan het kabinetsprogram eist, dan moet zij zelf toch zeker wel het voorbeeld geven. Maar dat doet zij niet, als haar woord voerders in de Kamer langs aller lei kronkelbochten proberen te ontkomen aan de consequenties van het program ten aanzien van verbeterde stoffelijke zorg voor het grote gezin. Wij kunnen ons voorstellen, dat het de P.v.d.A. steekt, wanneer de regering, bij monde van minister Joekes, als gevolg van dit pro grampunt, wel de gezinnen met de talrijke kinderen wil helpen en niet meteen ook klaar staat, om weer vele millioenen extra te geven voor de ouden van dagen. Natuurlijk hebben wij oog voor de moeilijkheden vein de ouden, maar wij kunnen ons voorstellen, dat de regering, indien er om financiële redenen een k e u z moest worden gedaan, de belan gen van de kinderrijke gezinnen, met het oog op de toekomst, zwaarder liet wegen. Dat had de Kamer ook moeten doen. Hoe vreemd de politiek overi gens ook tegenover het gezin kan optreden, bleek weer eens uit een „argument" van de V.V.D.-ster mevrouw Fortanier, die, op het voetspoor van de heer Cornelis- sen, vond dat de ouders van de kinderrijke gezinnen zelf maar de verantwoordelijkheid voor de sociale gevolgen van hun grote kindertal moesten dragen. Dat is op zich natuurlijk een „argument" uit de dagen van Olim, maar zelfs al zou er aan dit motief enige waarde zijn toe te kennen, dan zou deze dame toch nog alleen maar gelijk hebben, indien de Overheid met haar maatregelen niet zoveel bedenkelijke invloed op de gezinsbudgetten uitoefende. Indien mevrouw Fortanier bijv. meent, dat de Overheid de kin derrijke gezinnen alleen maar mag gebruiken als melkkoetjes voor de verschillende, vooral indirecte belastingen, dus om de schatkist te verrijken met allerlei heffingen, als omzetbelas tingen en accijnzen (op suiker bijv.) en verhoging van prijzen, soms zeer exhorbitante, op diverse eerste levensbehoeften mag toe laten, waardoor de grote gezinnen extra-zwaar worden getroffen als mevrouw Fortanier dat meent, dan heeft zij het finaal mis. Af gezien van allerlei andere over wegingen zou het, met het oog alleen al op de sociale betekenis van het gezin, onverantwoord en onrechtvaardgi zijn, de verant woordelijkheid voor de kinder rijkdom z.g. maar aan de ouders te laten en van Overheidswege intussen „vrolijk" die gezinnen extra te belasten. Neen, mevrouw tje, zo zijn weniet getrouwd"! Dat wil zeggen, ook de V.V.D. heeft zich met het regeringspro gram, dat maatregelen voor de kinderrijke gezinnen bevat, ver enigd! 's-GRAVENHAGE. Hef is onaannemelijk, dat de vaandrig Robert Carel Aernout, die in de nacht van 28 op 29 Februari 1948 in de Dessa Lembang boven Bandoeng werd doodgeschoten uit de weg zou zijn geruimd in verband met een door hem gedaan corruptie-onderzoek. Dit is een van de conslusies van de Commissie van Drie, die op 18 October 1950 door de toenmalige minister van Oorlog werd ingesteld ten einde een onderzoek in te stellen naar misstanden, welke zich volgens verscheidene persberichten in het voormalige K.N.I.L. zouden hebben voorgedaan. De commissie, bestaande uit de Advocaat-Fiscaal voor de Zee- en Landmacht, mr. J. Zaayer, voor zitter en de hoofdambtenaren van het ministerie van Oorlog mr. M. J. P. D. Baron van Harinxma thoe Siooten en mr. J. Gast, is tot de overtuiging gekomen, dat er geen sprake is geweest van bepaalde corrupte toestanden in het leger in Indonesië als zodanig. Misstanden werden, zodra zij tot uiting kwamen, krachtdadig bestreden. De legercommandant, wijlen generaal Spoor, was een felle vijand van corruptie en placht aan klachten daarover per soonlijk aandacht te besteden. Uit niets is de commissie gebleken dat door samenspanning van hoge officieren corruptie-onderzoeken zouden zijn tegengewerkt en per sonen, die deze corruptie wilden bestrijden, uit de vteg zouden zijn geruimd. De commissie acht het hoogst onwaarschijnlijk, dat onder deze omstandigheden wijd vertakte knoeierijen in het leger zouden hebben bestaan. Zij heeft alleen kennis genomen van inci dentele en individuele criminali teit, zoals men die normaal over al kan verwachten. De commissie is derhalve tot de conclusie gekomen, dat de tegen het leger in Indonesië en ver scheidene met name genoemde officieren geuite beschuldigingen, zakelijke gronden en redelijkheid missen en gezien moeten worden als een lastercampagne. Aan deze lastercampagne acht de commissie in het bijzonder schuldig de heer F. H. van der P. die in Indonesië vice-voorzitter is geweest van de Bond van Bur gerpersoneel in Militaire inrich tingen (B.B.M.). Naar het oordeel van de com missie is de heer van der P., sinds 1 November 1950 als amb tenaar in vaste dienst werkzaam bij het ministerie van Oorlog (Centrale Rimiwerkplaats te Volendam, Rotterdam-Quebec heden 23 Juni v.m. te Que bec verwacht. Ampenau, Djakarta-Rotter dam, passeerde 21 Juni Dondrahead. Utrecht) door zijn geestesgesteld heid ongeschikt om in 's lands dienst werkzaam te zijn. Zij advi seert hem aan een psychiatrisch onderzoek te onderwerpen. De commissie heeft haar con clusies voornamelijk gebaseerd op de verklaringen van 43 personen, die zij heeft gehoord en op schrif telijke bescheiden uit Indonesië, voorzover die niet bij de souve- reiniteitsoverdracht vernietigd zijn. Deze en andere gegevens zijn verwerkt in een rapport, dat de zer dagen aan de minister van Oorlog is aangeboden. Voor enkele uittreksels uit het rapport verwijzen wij naar pa gina 5. URK. Het Koninklijk bezoek aan de N.O. Polder op 13 Juli a.s. zal worden onderbroken voor een officieel bezoek aan Urk. Dit be richt heeft op Urk allerwege grote vreugde verwekt. De bevolking had aanvankelijk gehoopt dat ons Koninklijk gezin met de Piet Hein de haven zou binnenvaren, maar dit kan niet doorgaan. Koningin en Prins komen nu van de land zijde Urk binnenrijden. Op de binnenplaats van het Amsterdamse stadhuis heeft Vrijdagmiddag een proefbespeling plaats gevonden van het draaiorgel, dat de Gemeente Amsterdam aan Suriname zal schenken. Verschillende Surinaamse volkswijsjes werden ten gehore gebracht en door de Wereldomroep opgenomen Ook Burgemeester A. J. d'Ailly kon de verleiding niet weerstaan om ook eens het wiel te draaien, hetgeen hem uitstekend afging. (Van onze parlementaire redacteur.) De Tweede Kamer heeft sriste- ren z.h.s. de wetsontwerDen aan vaard. waarin de laatste 5 Dct. loonsverhoeine ook in de kinder- biislasren. de sociale renten en de uitkeringen ineevolee de Nood wet Ouderdomsvoorziening wordt doorgetrokken. De communisten wilden eeacht worden tesren te hebben eestemd. De extra-verho- sins van de kinderbiislac ten be hoeve van de snrote aezinnen. eaat echter niet door. Deze werd geschrapt door mid del van het amendement van mevr. Fortanier de Wit (VVD), dat met 52 tegen 28 stemmen werd aanvaard. Tegen stemden slechts de leden van de KVP- fractie en de heer Willems. een VATICAANSTAD (K.N.P.) Terwijl overal de herinnering aan de grandioze zaligverklaring van Paus Pius X nog levendig is, zal de basiliek van de Sint Pieter Zondag opnieuw twee heiligverklaringen aanschouwen. Het betreft de uit boeren- ouders geboren Maria Domenica Mazzarello uit Italië en de uit adellijke familie stammende Emilie de Vialar uit Frankrijk. De eesrte heeft met de H. Don Bosco het Instituut van de Dochters van Maria Hulp der Christenen gesticht, de tweede is de stichteres van de Congregatie van de H. Joseph van de Verschijning. bekend. Alleen weet men, dat zij als oudste van zeven kinderen, reeds zeer jong haar vader en moeder zowel in de huishouding alg op het land hielp- Lager on derwijs heeft zij amper genoten, omdat het dorp geen school rijk was. Wat zij van lezen en schrij ven kende, heeft zij geleerd van de dorpspastoor. Toen zij zes jaar oud was, verhuisde de familie evenwel zodat dit onderwijs ook maar zeer kort heeft geduurd. Het was echter al gebleken, dat het meisje over oen zeer helder ver stand beschikte. Zij was ongeveer 23 jaar, toen in het dorp een typhus-epidemie uitbrak. Maria Domenica heeft zich in die maan den tot het uiterste uitgesloofd om de zieken te helpen en bij te staan. Het slot was, dat zij zelf bijna aan uitputting bezweek. Maria Demenica Mazzarello komt uit het Italiaanse dorpje Mornese. waar zij op 9 Mei 1837 uit arme hoeren ouders werd ge boren. Over haar jeugd is weinig Gistermiddag om kwart voor vier is een ongeveer veertig pagi na's tellend Brits verzoek aan het Internationale Gerechtshof om tussentijdse protectiemaatregelen aan te geven inzake het Perzische oliegeschil door de Britse ambas sade te den Haag aan het Hof overhandigd. Het was per vleig- tuig door een bode des Konings naar ons land overgebracht. Men verwacht dat het Hof spoedig in zitting bijeen zal komen. De delegatie van de Brits-Iraan- se oliemaatschappij wier bespre kingen met de Perzische regering mislukt zijn is gisteren met een gecharterd K.L.M. vliegtuig uit President Truman heeft de Keizer van Ethiopië, Haile Selassie een speciale onderscheiding toegekend, welke de Monarch werd overhandigd door luit.-generaal Charles Bolte, die als persoonlijk vertegenwoordiger van President Truman een informeel bezoek brengt aan Ethiopië. Later ontving luit.- generaal Bolte van de Keizer de Orde van Solomon de Grote. Teheran via Schiphol in Londen aangekomen. Het hoofd der delegatie, Basil Jackson, had voor het vertrek verklaard dat hij verwachtte nog wel eens in Teheran terug te ko men „doch niet spoedig". Op Schiphol verklaarde hij dat elke kans op een vergelijk of onder handelingen volledig is uitgeslo ten zolang de regering van Mos- sadeq aan het bewind blijft. „Zij is bezig haar land volledig te ruïneren. Onze voorstellen hiel den in dat Perzië financieel wel varend zou worden", aldus Jackson. Te Fayid is gisteren verklaard dat de Britse garnizoenen in de zone van het Suez-kanaal met het oog op een eventuele noodtoe stand in het Midden-Oosten ge reed gehouden worden. In alle kampen, depots en luchtbases in de kanaalzone heerst aanzienlijke actitviteït. De 150 vrouwen en kinderen van de leden van de Britse staf in de olievelden hebben bevel gekregen zich te verzamelen op het stafkwartier in Abadan. De functionarissen van de Anglo- Iranian zuil enweigeren gehoor te geven aan orders van de Perzi sche regering. Britse tankschepen zouden order hebben gekregen, Abadan niet meer aan te doen. Men vreest groot olietekort in India en Pakistan die van de raf finaderij in Abadan afhankelijk zijn. NEW YORK. Een Ameri kaanse Constellation met 31 pas sagiers en negen man personeel aan boord, wordt, op weg van Jo hannesburg naar New York, se dert gistermorgen vijf uur ver mist. Een groot aantal vliegtui gen en schepen heeft tot dusverre vergeefs naar het toestel, de „Great Republic" gezocht. Nabij Washington is een Amerikaanse bommenwerper neergestort, waar bij vijf reservisten om het leven kwamen. Een vliegend reuzenfort stortte neer in Texas. Hierbij kwamen tenminste drie personen in de vlammen om. Tussen teven en dood Terwijl zij dus moeizaam het bestaan rekte begon bij haar een ideaal te leven: de zorg op zioh te nemen voor de kinderen, vooral voor hen, die zonder ouders wa ren- Het was ook in die tijd, dat de zorg op z_ich voor verwaarloos de meisjes. Don Bosco gaf even eens de stoot tot de oprichting van een instituut, waarvoor hij de regels schreef. Maria Domenica stelde hij tot overste aan. Nauwe lijks negen jaar heeft zij deze congregatie geleid, maar in deze tijd breidde zij deze uit over Europa en over verscheidene mis siegebieden. Thans telt de con gregatie 14.200 leden met in totaal 1080 verdeeld over 58 landen. In lagere en middelbare scholen, in kindertehuizen en weeshuizen, in vacantiekolonies en in huis houd- en vakscholen wijden de zusters zich aan de opvoeding van de vrouwelijke jeugd, zoals de stichteres in haar geestelijk tes tament heef bevolen. Maria Do menica stierf 44 jaren oud. Emilie de Vialar werd op 12 September 1797 te Gaillac in Frankrijk geboren. Haar levens- SCHIPHOL. De bezoekers van Schiphol, die gisteren een „Constellation" tot voor het sta tionsgebouw zagen taxiën, waren getuige van het ongewone schouwspel, dat een steward het toestel verliet zonder dat de trap reeds was aangereden. De steward, van Buuren, die bij de deur stond opgesteld, gleed n.l. op ongelukkige wijze uit het toestel en kwam uiterst onzacht op het beton terecht na een val van circa meter. Zijn vrouw, die dit vanaf het terras van het bovenrestaurant zag gebeuren, rende, onmiddellijk naar beneden. Gelukkig viel het allemaal nogal mee. Het avontuur van de ste ward eindigde met een kniewonde en een flinke buil op het hoofd. omstandigheden waren echter wel zeer verschillend. Leerde Maria Domenica reeds onmiddellijk de grootste armoede kennen, Emilie de Vialar stamde uit de adellijke families der Palars en de Portals. Kende Maria Domenica amper lezen en schrijven, Emiüe de Vialar verbleef tot haar vijftiende jaar op kostschool. In 1832 sticht te zij volgens de regels van de H. Augustinus een kloostergemeen schap, die de naam ontving van Dochters van de H. Joseph van de Verschijning. In 1862 ontving de congregatie de Pauselijke goedkeuring. Van 1835 tot 1883 werkte Emilie de Vialar als ver pleegster en missionaris in Noord- Amerika, tot waar zij haar con gregatie reeds had uitgebreid. Enkele jaren later bezat de con gregatie reeds kloosters over ge heel Europa. Afrika en in Azië. Emilie de Vialar stierf op 59-jari ge leeftijd op 24 Augustus 1856. MAANDAG A.S. PLECHTIGE HOOGMIS op St. Adelbertusakker te R inn ego m ALKMAAR Wii herinneren onze lezers aan de Plechtige Hoogmis, welke de Hoogeerw. Heer Deken J. Th. Jacobs van Alkmaar od Maandag 25 Juni a.s. te tien uur zal celebreren on de St. Adelbertusakker te Rinneg«m. Om 7 uur zal de Zeereerw. Heer Pastoor A. M. Kok van de St. Adelbertusparochie aldaar, een stille H. Mis ODdragen De nredi- catie tiidens de Hoogmis zal wor den gehouden door de Weleerw Heer Kanelaan P. H. Heemskerk uit Castricum. Na de Hoogmis wordt een kort Lof gecelebreerd, waaronder reliauie-nrocessie. van de katholieke leden van de P.v.d.A. Voor het eerste kind zal de kinderbijslag dus nu f 0.46 gaan bedragen, voor het tweede kind f 0.51, voor het derde even eens f 0.51 en voor het vierde e.v. kind f 0.67, waarin mede begre pen is de compensatie voor de huurverhoging. P.v.d.A. en VVD stelden er blijkbaar zeer veel prijs op, om de afwijzing van een simpel stukje gezinspolitiek op eigen naam te krijgen. Zowel de heer v. d. Born (PvdA) als mw. Fortanier de Wit hadden amen dementen ingediend, die hetzelfde beoogden. De heer v. d. Born trachtte mevr. Fortanier, die de eerste was geweest, alsnog voor te ko men, met het argument, dat zijn amendement beter bij de wet tekst paste, een argument waar bij het Departement een handje had geholpen. Ook minister Joe kes wilde hieraan zo nodig de voorkeur geven! Dr. Kortenhorst bleef er echter bij, dat het amen dement van mevr. Fortanier-de Wit het eerst in stemming diende te komen, tenzij de heer v. d. Born een voorstel wilde doen om aan het zijne de voorrang te ge ven. Maar dat was blijkbaar toch ook de heer v. d. Born te gortig. Nadat het amendement van mevr. Fortanier-de Wit met de boven genoemde stemverhouding was aangenomen, trok hij het zijne in. Aldus zal on de eerste Dlaats de naam van de VVD aan deze afwiizine van een simnel stukie gezinspolitiek verbonden bliiven. Een trieste ..eer"Verschil lende moties en amendementen van communistische zijde, waarin een aantal onmoceliik te vervul len wensen waren vervat, wer den met de stemmen van de communisten vóór verworpen. BOEDAPEST. Mgr. Jozef Grosz, aartsbisschop van Kalocza en opvolger van kardinaal Mind- szenty als leider van de Hon gaarse Kerk, heeft gisteren voor een gerechtshof „bekend" deelge nomen te hebben aan een samen zwering ter omverwerping van de volksdemocratie. Hij maakte een nerveuze indruk doch scheen, vol gens A.F.P., lichamelijk gezond. Hij verklaarde contact gehad te hebben met de gezanten van En geland en Amerika en er in te hebben toegestemd, de functie van „tijdelijk staatshoofd", te vervul len en een tegen-revolutionnaire regering te vormen. Over de ach tergrond van dit nieuwe misda dige schijnproces verwijzen wij naar ons Buitenlands Overzicht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het waren keurige heren die regelmatig de dure bars in de Haagse Houtstraat bezochten, kleding van urima kwaliteit en snit droegen, prach tige auto's tot hun beschikking hadden en met hun fluwelen tong een uiterst betrouwbare indruk maakten. Zii hadden zich onge- werkt. want zii waren begonnen als ..kunstschilders", die langs de huizen allerlei waardeloze prul len trachtten te verkopen aan lieden, die wel over geld beschik ten. doch weinig of geen besef hadden van de kunstwaarde van schilderstukken. De heren kregen „kijk" op hun klanten, hadden van nature een psychologisch-verbluffende fee ling voor de „zwakken", die ge makkelijk om de tuin waren te leiden en breidden hun zaken uit. Van „kunstschilders" werden zij sluwe en geraffineerde oplich ters. Het vorig jaar October kreeg de Haagse recherche lucht van de oplichtingspractijken, waarmee de heren al geruime tijd bezig moeten zijn geweest. Maar niets wees er on. dat de eerste arrestatie zou uitgroeien tot de aanhouding van negentien Hagenaars, die kans hebben ge zien verscheidene personen in alle delen van het land voor meer dan een millioen gulden on te lichten Dinsdag 26 Juni komt de enorme ingewikkelde zaak voor. Het begon in het najaar 1950. Louche figuren maakten grote verteringen in dure zaken, reden in auto's rond, die niet bij hun stand pasten en gaven in een royale bui de portier van een of ander etablissement een briefje van honderd gulden als fooi. De recherche hield een oogje in het zeil, maar er kwamen geen aangif ten van grote diefstallen binnen, die met de verteringen van deze heren in verband konden worden gebracht.. Alleen hoorde de poli tie de verklaring, die de „heren" zelf overal rondstrooiden: „We verdienen goed aan Engelse voet balpools". Het leek aannemelijk. Tot in October 1950 een Amster damse zakenvrouw voor een lichtstreepje zorgde. Zij kwam namelijk bij de politie met het verhaal, dat zij aan een zekere 34-jarige Hagenaar P. v. N. voor veertigduizend gulden textielgoe- deren had geleverd. Zij had cre- diet gegeven aan v. N., de 29- jarige J. B. en de 27-jarige F. R., omdat haar grote winsten waren voorspeld. Zij had het crediet niet zo maar gegeven, doch inlichtin gen ingewonnen bij een Haagse jurist, die als referentie was op gegeven. Hem hadden de heren verteld dat zij over een uitvoer vergunning voor textiel naar Duitsland beschikten en daar was wel wat aan te verdienen. Doch toen de naam v. N. werd genoemd spitste de recherche de oren. Dat wa» toch een van de heren, die grote verteringen maakte? (Vervolg op pag. 5)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1