De Katholieke Sportdag bracht 400 man in het strijdperk V Jubileum concert Orpheus Met door velen dankbaar aanhoord SUCCESVOLLE UITVOERING Olympusna hevige tweekamp met Leidse gastenten onder Sport in katholiek verband viswedstrijd voor de jeugd a.f.c.-nieuws nieuwe aankopen kath. leesbibliotheek Damcompetitie De verkoopactie der Laat-winkeliers aanrijdingen gevonden voorwerpen Gemeenteraad Ursem Marktberichten VLIEGRAMP boven Afrika Brits vaartuig in brand rc bachtsku van de c van vlarr Het lied het zindi tintelt ir jes gloeit blikkerer wegpersl zwijgt d licht en welt het diamant zand. Ol wanneer bachtsm van spra en kleur PAGINA 2 MAANDAG 25 jUNI 1951 ALKMAAR. Het enthousiasme, waarmee de katholieke sport verenigingen zich hebben voorbereid op de verschillende sport evenementen, die Zaterdagavond en Zondag door het R.K. Sportcomité werden georganiseerd, is zeker gerechtvaardigd geweest. Al was het weer dan helemaal niet best een gure' snijdende wind tuimelde altijd maar door over de vlakke, open terreinen de sportdemonstraties en de wedstrijden waren voor het publiek in hoge mate spectaculair, voor de medewerkenden en deelnemers bleven zij'een aangename ont spanning betekenen, waarvan het genot nog werd verhoogd door de enerverende sensatie welke het „winnen ol verliezen" nu eenmaal altijd teweegbrengt. Over de beide voetbal wedstrij den van Zaterdagavond kan men elders in dit numiner lezen. Het eerste elftal van AFC werd met 13 door het eerste elftal van HSV verslagen, de welpen van AFC stuurden die van HSV met een nederlaag van 30 naar huis. De Zondag werd attractief door het bezoek Yan de KAV. De Ba taven uit Leiden, die met een flinke overwinning van 194 pun ten op Olympus (159) de Kaas stad weer konden verlaten. Er was nog niet veel belangstelling, toen tegen een uur of één de deel nemers het veld opmarcheerden voor bet défilé, een imposant schouwspel. Onder tromgeroffel van het vendel van St. Caecilia, dat voorop ging, marcheerden de deelnemers, in keurige orde en discipline langs de tribunes: R.K. Gymnastiekver. TAVENO, R. K. Athlétiekver. Olympus R.K. Hand balcluib AOG, R.K.A.F.C., R. K. Hockeyclub De Terriers, R. K. Alkmaarse Luchtvaartclub, R. K. Tennisclub SET en de gasten uit Leiden in hun aardige, rode trai ningspakken, die hun al spoedig de bijnaam „Rode Duivels" deed verwerven. Jammer was, dat behalve de deelnemers niet ook de andere le den van de verschillende sport verenigingen aan dit défilé deel namen, ongetwijfeld zou dit dan een veel grootser indruk hebben gegeven. De voorzitter van 't R.K. Sport comité, de heer P. J. de Bruyn opende de wedstrijden, die onder leiding stonden van de heer C. Bakker, en gaf uiting aan de vreugde van verschillende Katho lieke sportmensen in Alkmaar, om het feit, dat het de eerste maal was, dat een dergelijk sport - gefbeuren in groot. Katholiek ver band in Alkmaar plaats had. Het. doel van deze sportdag was zo zeide de heer de Bruyn, iedere Katholiek te tonen, dat het mo gelijk is, elke tak van sport in Alkmaar in Katholiek verband te kunnen beoefenen. Op de tweede plaats beoogde het Comité de onderlinge band tussen de sport verenigingen weer eens nauwer aan te halen. Dat tot slagen te brengen, is het loon voor haar werk, aldus de voorzitter. Na de bijzonder aardige demon stratie. welke TAVENO met 120 meisjes gaf, hier kunnen we in derdaad spreken van een zeer spectaculair evenement: die tal loze zwart-witte stippen op de groene grasmat, die volkomen ge lijktijdig haar charmante, gym nastische oefeningen volbrachten, onder de bruisende tonen van de een stormloop bracht, tengevolge waarvan een hevige worsteling voor het doel van de Lycëisten ontstond. Deze worsteling gaf echter geen succes. Een poos later wisten zij door een tegenscore de eer te redden, tijdens een periode van overwicht. Tijdens de rust hadden enkele leden van de Luchtvaartclub een alleraardigste demonstratie met zweefvliegtuigen en zelfs met gemotoriseerd^ miniatuurvlieg tuigjes gehouden; een nieuwe, maar zeer actuele vorm van sport die zich. althans in Alkmaar, al lengs meer gaat verbreiden. Nadat de dames van Taveno hun halsbrekende toeren aan de ringen hadden laten zien en de meisjes op verzoek hun demon stratie van voor de wedstrijden hadden herhaald reikte de Hoog- eerw. Heer Deken de prijzen uit. Hii wees er eerst op, dat het hem een genoegen deed te constateren hoedanig de sport in Alkmaar in Katholiek verband beoefend wordt. Vervolgens benadrukte hij dat de sport niet beoefend dient te worden uitsluitend om de sport alleen, maai- ter verwerving van allerlei goede eigenschappen, die onmisbaar zijn in het leven. De Welpen van AFC voerden trots hun beker als trophee mee; de senioren van HSV ontvingen een lauwerkrans. Zeevogels een medaille, R.K. Lyceum eveneens een lauwerkrans, De Bataven een beker en Olympus een lauwertak als tü'eede prijs. De Deken sloot de sportdag met een woord van dank aan alle or ganisatoren, medewerkers en de deelnemers. De uitslagen van de athletiek- wedstrijden zien er a's volgt uit: 80 m. hardlopen Meisjes: 1. M. Sandvos (B) 11.4 sec.; 2. T. Hu- ting (Ol.) 11.6; 3. E. Gordijn (B); 4. J. Bloothoofd (Ol) 5. M. Schro der (B); 6- T. Karsten (Ol). 80 m. hardlopen Junioren: 1. J. v.d. Veer (B) 9.08; 2. G- van de Kroft (B) 9.09; 3. A. de Nüs (Ol) 10.1; 4. M. Rozendaal- 100 m. hardlopen Dames: 1. T. Schi.iyt, (Ol) 13.6; 2- R. v.d- Riet (Ol) 13.9: 3. T. Mooy (Ol) 13 9; 4. A. van Qvorst (B); 5. Th. Bra- kel (B); 6. A- Gieske (B). 100 m. hardlopen Heren: 1. H. Veldhoven (B) 1L8; 2. J. Soupart hartelijk waren ontvangen. (B) 119; 3. J. Kroon (Ol) 12.6; 4. G. 'Belt (B); 5. P. Tromp (Ol); 6. P. Tijm (Ol). Hoogspringen Junioren: 1. J. van Rooyen (B) 1.55 m; 2. J. van Dijk (B) 1.50 m; 3. A. de Nijs (Ol) 1-45 m; 4. G. v.d. Schot (Öl) 1.30 m. Verspringen Meisjes: 1. E. Gordijn (B) 4.31 m; 2. T. Huting (Ol) 4.25 m: 3. M. Sandvoort (B) 4. D. Huigsloot (B); 5. R. Schip per: 6. B. Karsten, (beiden Ol.) 200 m- hardlopen Dames: 1. G. de Geus (Ol) 28.5; 2. A. Gieske (B) 28.8; 3. A. Nieuwenhuizen (Ol); 4. A. van Alphen (Ol); 5- R. Groot (B). 600 m. hardlopen Junioren: 1. G. Fransen (Ol) 1.34.3; 2. G. v.d. Schot (Ol) 1.37.8; 3. J. Borst (Ol) 1.42-4; 4- F. van Zjjp; 5. A. Hoo- genboom; 6. P. Carsten (Allen De Bataven). Hoogspringen Heren: 1. J. Bres- ser (BJ 1.70 m: 2- C. Smit (Ol) 1.65 m; 3. j. Mooijkind (B); 4. A. Gieske (B); 5. P. Tromp (Ol). Verspringen Dames 1. P. Schuyt (Ol) 4.76 m; 2. R. v.d. Riet (Ol) 4.70 m; 3. A. van Ovorst (B) 4.51 m; 4- G Veldhoven (BI5. G. de Geus (Ol); 6. Th. Brakel (B). Verspringen Junioren: 1. J. v- d. Veer (B) 5.45 m; 2- N. van Kes- teren (B) 5.32 m; 3. A. dé Nijs (Ol) 5.20 m; 4. G. v-d. Kroft (B) 5. M- Rozendaal (Ol); 6. G. v.d- Schot (O'l). Hoogspringen Meisjes: 1. J. Ka merling (B) 1.55 m; 2: N. de Waard (Ol) 1.30 m; 3. M. Sandvos (B); 4. B. Karsten (Ol); 5. E. Meiman (B); 6. R- Schipper (Ol). Verspringen Heren: 1. J. Bres- ser (B) 5.70 m; 2. J. Mooijkind (B) 5.45 m; 3. Berbee 5-32 m; 4. J. Kroon (Ol); 5- P. Tromp; 6. C. Smit (Ol). Hoogspringen Dames: 1- M. Broek (Ol) 1.40 m; 2. A. van Ovorst (B) 1.40 m; 3. R. de Goede (Ol); 4. T. Moojj (Ol); 5. A. Gieske (B); 6. Th. Brakel (B). 1500 m. hardlopen Heren: 1. Tuinman (B) 4.27; 2. C. Noorder- meer (B) 428.4; 3. P. Schouten (Ol) 4.28.5; 4. P. Tromp (Ol); 5. J. Belt (B)j 6. J. Bruineberg (Ol). Estafettewedstrijden: Viermaal 80 m. Meisjes: Bata ven 45 3 sec. 6 punten; Olympus 46 sec. 3 punten. Viermaal 80 m. Junioren: B. 39:5 sec. 6 pnt; Ol. 40.6 sec. 3 pnt. Viermaal 100 m. Dames: B. 55.4 sec. 3 pnt-; Ol. 54.7 sec. 6 pnt. Viermaal 100 m. Heren: B. 46-9 sec. 6 pnt.; Ol. 50.4 sec. 3 punten. De Bataven Na afloop verenigden de leden van Olympus zich met hun gas ten in café-Beemster, waar een frisse dronk werd aangeboden. De voorzitter van Olympus bracht de Leidenaren dank voor hun spontane medewerking en sportieve houding en bood de ploegleider als speciale Alkmaar- se attentie nog een kaasje aan. Een der gasten dankte op gees tige wijze en zei, dat het de Bata ven gedurende hun 20-jarig be staan nog nimmer was overko men, dat zij na een wedstrijd zo Kaal, kwam er wat meer publiek, dat gaandeweg de tribune geheel vulde. Het jeugdig e>m,cnt overheers te echter ondgr de toeschouwers- Vele ouders hadden wellicht het sportpark voor een kinderspeel - tuin aangezien en hun kinderen 'n dubbeltje gegeven om er heen te gaan en zelf e,en rustige Zondag middag te hebben. Zodoende wa ren er heel veel kleine kinderen, die voor de sport maar matige belangstelling hadden en nu niet bepaald medewerkten, om de ou- dciym rustig van de sportdemon- stratie te kunnen laten genieten. Op de e re-tribune merkten we o.m. op; de Hoogeerw. Heer De ken J. Th- Jacobs. W. E. Br. Ur- banus, en de heren C. Venneker, Drs. J. Küppers, L. Dijkstra en J. F. Nijman als leden van het Ere-comité. Voorts waren wethouder Bak ker. enkele raadsleden de direc teur van het Sportpark, de heer de Munk en de Gem. Ontvanger, de heer Maissan aanwezig. Daarna namen de talrijke ath- letieknummers, waarin telkens twee of drie leden van De Bata ven en Olympus met elkander om de overwinning streden, een aan vang. Uit de uitvoerige uitslagen van deze wedstrijden, die hieron der volgen kan men gemakkelijk afleidem hoe er gevochten is. Olympus heeft verloren, doch dat nam niet weg„ dat ér door hen goede prestaties geleverd zijn. Diverse clubrecords o.a- vier maal 100 meter werden verbeterd. Dë handbalwedstrijd AOGZee vogels (Egmondj" liep uit op een 31 overwinning voor Zeevogels, Vooral vóór de rust, was AOG eigenlijk wel wat sterker. Maar de aac."allen van Zeevogels waren veel gevaarlijker dan de hunne en Zeevggels le™de een grote pro ductiviteit aan de dag. Met dat al stond AOG, toen de rust in trad. met drie punten achter. Daarna weer hetzelfde spelbeeld. Ongeveer tien minuten voor het einde scoorde AOG haar verdien de tegenpunt. De hockeywedstrijd van de Ter riers tegen dé leerlingen van het R.K. Lvceum eindigde met een 21 overwinning voor de laat- sten. Aanvankelijk waren de Ter riers sterker. Doch naarmate het spel vorderde, kwamen de Ly cëisten er beter in- Vóór de rust wisten zii door de links buiten 'n doelpunj te scoren. Na de rust ging het spel almaar op en neer. De Lycëisten drongen steeds naar voren, telkens weer teruggeworpen door de Terriers, die nijdig als terriers zich vastbe ten in hun aanvallers. Na een plotselinge uitval vergrootten de Lycëisten hun voorsprong, die de Terriers, nog meer verwoed, tot Polka Helena van de Bietenbou- ALKMAAR Het jubilerende mannenkoor en dirigent Toep gramofoonpfaten van^de Gebn Schreurs, hadden het genoegen voor een zeer groot auditorium in tie Grote Kerk te mogen concerteren. Honderden luisteraars vul den het middenschip van het prachtige kerkgebouw en volgden met grote aandacht de vocale prestaties. „Orpheus" had zich op dit concert kennelijk serieus voorbereid en voor het merendeel heeft het koor aan de hoog gespannen verwachtingen voldaan en het concert tot een welverdiend succes weten te maken. Een ware verrassing heeft men ons bereid met het hoofdwerk van het vocale program, n.l. het grandiose „Te Deum Laudamus, voor dubbel koor en orgel van onze Nederlandse componist Hubert Cuijpers. Ilit werk werd uitgevoerd met medewerking van het mannenkoor „De Stemmen van Amsterdam" en het G.E.W.A. Mannenkoor uit Amsterdam. De machtige structuur van het kerkgebouw en de even machtige structuur van Cuijpcrs-patituur, vocaal prachtig en stoer gezongen, vórmden als het ware één indrukwekkend geheel van religieuse schoonheid. Men kan er zich van overtuigd houden,dat zéér veel luisteraars met innerlijke bewogenheid dit „Te Deum" hebben beluisterd. Wat de kleinere werken betrof, werd er in het eerste programma gedeelte zéér mooi gezongen. Daar was allereerst, de bezielen de vertolking van het „WilhelJ mus", door allen staande aange hoord. Voorts het „Beleg van Bergen op Zoom" en „Men brandt men blaect", van Valerius, uitste kende tekstuitbeelding, voorname en rustige directie van Joep Schreurs: „L'Eccho" van Orlando di Lasso (1532—1594) technisch perfect gezongen, en fijne nuan cering in II D bianco e dolce cig- no van Jac Arcadelt (1509). Minder gelukkig was men in ..Milencka Travicka" van Dvorak, stemming niet geheel zuiyer, zo ook in „Trösterin Musik" van Bruckner. De koorzang klonk hier over het algemeen iets te gefor ceerd. Onmiddellijk kwam men deze kleine muzikale inzinking te bo ven, in „Locus iste" van Bruck ner, vertolkt op een wijze, dit juweeltje uit de Koorli'teratuur volkomen waardig. Joep Schreurs heeft in de betrekkelijk korte tijd dat hij dirigent van dit koor is, met de mannen van „Orpheus" reeds veel bereikt, we wensen hem voor de toekomst een goede aanvulling bij de tenorpartij van zijn uitstekend koor. De soüsten op dit concert wa ren: J. Danckaarts, tenor, Den Haag en Jac. Kort organist, Am sterdam. De tenor had vooral in de midden en lagere tonen een welluidend stemgeluid- In de Biblische Liederen van Dvorak, hadden we gaarne wat meer con trastwerking in de voordracht ge hoord. Qver het algemeen zong hij goed „Magna res est amor" v&n Hendrik Andriessen en „Ho mo guidam van Joop Schouten. De organist Jac. Kort begeleidde hem zeer- volgzaam, soms iets te sterk. Het concert zou niet volle dig zijn geweest, wanneer we ook niet de prachtige klank van het orgel hadden kunnen horen. De organist zorgde hiervoor door op artistieke eij ook virtuose wijze, uit te voeren, de Toccata et Fuga in d. kl. t. van Joh. Seb- Bach. „Orpheus" kan over het slagen van dit Jubileum-concert meer dan tevreden zijn. Zeer voldaan waren ook de honderden luister aars, die deze muzikale jubileum viering hebben bijgewoond. „In 't Gulden Vlies" „Orpheus" en de gasten uit Am sterdam konden zo'geen afscheid nemen, zodat de heren zangers en hun dames in de grote zaal van het Gulden Vlies nog geruime tijd gezellig ventre nous" bleven. Hier werden door de voorzit ter. de heer C. Velthuys, alle me dewerkenden bedankt. Dóór 6 dames werden „Orpheus" verscheidene nieuwe werken aan geboden. De Ere-leden, de heren H. de Groot en Smit werden in ■de bloemetjes gezet en bovendien werd de heer H. de Groot, die ook 45 jaar bestuurslid is ge weest, een leeslamp aangeboden. Jammer, dat bij deze beschei den wijze van feestvieren, voor allen geen plaats bleek te zijn. W. Schreurs. Ongegronde geruchten De laatste tijd doen. vooral in Noordholland, geruchten de ron de. als zou men, bij de inzending van enkele duizenden omslagen van een bepaald merk cigaret- ten, in aanmerking kunnen ko men voor de uitzending van een kind naar een verpleeghuis -of herstellingsoord. Naar ons van verschillende zijden is bericht, berusten deze berichten op geen enkele grond. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Ja cob P. A. zn. van J. Boots en B. W. C. van Riet; Rosali J. A. dochter van C. Hein en J. M. Leek; Jacobus L. zn. van J. L. Ravensteiin en M. M. Haker. ALKMAAR, Men verzoekt ons opname van het volgende: Naar aanleiding van de wer vingsactie van het Centraal Ned- Hengelaars Verbond afd. Alkmaar onder zijn leden mag het bestuur der Jeugdafd. niet achterblijven. Daarom heeft het besloten op Za terdagmiddag 30 Juni een alge mene .wedstrijd te houden voor jongens en meisjes vau 10 tot 15 iaar in de Oudegracht. Verzame-j len om 1 uur op het Canadaplein. I Het inlev^eld is gesteld op 10 cent voor niet-leden. Ook kun nen de jongens en meisjes lid wor den 3 f 1.50 P- iaar, waar zij drie wedstrijden voor kunnen vissen. Jeugdleden, doe je best en breng njeuwe leden aan. Aanmelding nieuwe leden kan geschieden bij: H- v. Geelen Sta tionstraat 5: N- v.d Sluis, Klein Nieuwland 12 C. Rodenburg Over- diestraat 68; C. Stet Anjelier- straat 20. Junioren winnen speldjes,! ALKMAAR Zaterdagavond moest ons eerste in HSV de meer dere erkennen, jammer was het dat wii enigszins gehandicapt wa ren. De Junioren C. wisten op keurige wijze de speldjes in de wachtte slepen. Keurig gedaan! Dit is dan het laatste AFC- nieuws van het seizoen 1950- ol* AFC-ers traint deze zomer extra dan wordt '51-'52 een succesvol seizoen." De P.P.C.-er PROMOTIE-DEGRADATIE N. H. NOORDERKWARTIER Alkmaar. Door Zaterdag j.L remise te spelen tegen H. ae Jong, promoveert de heer J- «lor na van de eerste klasse naar de hoofdklasse van Noord-Hollands Noorderkwartier. De Jong degra deert naar de eerste klas. ALKMAAR. 9250 „Willem Capel, Mensen als wil IV; »2ol Annie Schmidt, Impressies yan een simpele ziel IV; 9252 P. La- gaay, Vier goudem banden l v 9253 Jan Mens, Mensen zonder geld III; 9254 James Hogg, De versierde dwaling III; 9253 ue- orges Simenon, Maigret op va- cantie III-IV; 9256 Arie v. d. Lugt, Het lied van de zee IV; 9257 H v. Nijnatten-Doffegmes, Robert IV; 9258 Aster Berkhof, De goede engel IV; 9259 John Sedges, Tot de dood ons scheidt III-IV; 9260 John Galsworthy, De Forsyte sage III; 9261 Nis Pe tersen De straat der sandalen- makers IV; 9262 F. L. Green, Ge jaagd in de nacht IV; 9263 Mau- rits Dekker, De wereld heeft geen wachtkamer IV; 9264 J. Weremeus Buning, Ik vaar, ik vaar, waar gii niet vaart IV-V; 9266 Mr. Jan Kruysman. De moeilijke vlucht IV; 9267 Agatha Christie, Moord onder vuurwerk IV; 9268 Agatha Christie. Schul dig in eigent ogen IV: 9269 W. en F. Oursler, Boys town IV; 9270 Valeer van Kerkhove. De weer lozen III; 9271 Edward Murphy, Mad. Lavalière IV; 9272 Marie v. Zeggelen, Machteld ter Crone III-IV; 9273 Jean du Pare, Chris tine Lafontaine III-IV; 9275. J. W. Hofwijk, Het schroefje en ik V; 9276 Pulton Oursler. Het gro te offer III; 9277 Robert Herbe- rigs. De behekste tocht IV; 9278 Allan Penning, Onder valse vlag IV; 9279 Giovannino Guareschi, Don Camillo en de kleine we reld IV; 9280 Monica Wickens, Een paar benen IV; 9281 H. Slee ker, Het gezin van Tjalling Af- ke IV; 9282 E. Karst Jr. Woets de Ever IV; Meisjesboeken: 9265 M. Doekes-de Wilde, Moe- kie Pam. 9274 Freddy Hagers. Opgebeld door Almelo IV. VERRASSINGEN IN KAMPIOENSCHAP VOOR ALKMAAR ALKMAAR. H. de Jong, kampioen van D.D.D.. beeft zich na drie achtereenvolgende ne derlagen fraai hersteld door Fr. Slot, kampioen van Alkmaar 1950, te kloppen. Ook J. Schuit, die het tot nog toe niet veel be ter had gedaan, verraste door kopganger Hemels remise af te dwingen. N. Oud ondervond, on danks een schijf voorsprong, taaie tegenstand van Th. de Haas en moest ook met remise genoe gen nemen. Van al deze verras singen profiteerde Riebeek door na een slagzet van Tuinman te winner». Hemels gaat aan kop met 9 pt. uit 5 wedstrijden, gevolgd door N. Oud en Riebeek (7 uit 4) en Slot, (6 uit 4). In de eerste klasse B zorgde de Langedijker Bak voor een ver rassing door. Verver te verslaan. M. A. Langras handhaafde zich aan de kop door Bijwaard te kloppen. Een zeer interessante partij speelden Booy en Mekken. Het eindspel bleek iets meer dan remise te bevatten. Na zijn suc cesvol begin zakte de heer Jong af door wederom te verliezen en wel van Woonijk, die nog een goede kans maakt op de titel. De stand van de kopgroep is hier: M. A. Langras, (8 pt. uit 5 wedstr.), Mekken en Woonijk (7 uit 5). Booy, (6 uit In de tweede klasse' kwam Stam aan de kon door zowel te winnen van De Wijn als Balder. De Wijn bleef echter in de kop groep door een mooie overwin ning op Lengers. M. J. Langras Sr. Struikelde over Korn en zag hierdoor zijn kampioenschaps kansen verminderen. Miedema zette zijn zegetocht voort met 'n overwinning op Witte. De stand is hier: D. Stam, (9 uit 5), Miedema. (8 uit 4). M. J. Langras Sr., (6 uit 4). De gedetailleerde uitslagen luiden: Eerste klasse A. N. OudTh. de Haas 11 J. Schuit—M. Hemels 11 H. de JongFr. Slot 20 W. PiederietH., Kruider 11 K. TuinmanN. Riebeek 02 Eerste klasse B. C, Bak—L. Verver 20 J. Mekken—P. Booy 11 G. WoonükJ. Jorna 20 C. BijwaardM. A. Langras 02 Tweede klasse. M. J. Langras Sr.T. Korn 02 C. Balder-D, Stam 02 P. de WijnN. Lengers 02 J. MiedemaJ. Witte 20 P. de WijnD. Stam 02 ALKMAAR. Electrisch strijk ijzer, rose lot! imk 50901. Werd direct afgehaald door Pesser, Emanuel de Witte-straat, Alk maar. Mand levensmiddelen, witte lot, 39514, Schaddenhorst, 2e Langedwarsstraat 1, Alkmaar. Mand levensmiddelen, rose lot, 46130, Jeroen Peperkamp, Stu- artstraat 48. De verkoopactie der Laatwinke- liers ten bate van de Nazorg mag zich verheugen in een steeds groeiende belangstelling. Dat bleek Zaterdag, toen de tweede verloting in het kader van deze sympathieke actie plaats vond. De Laat, omstreeks de rijwielzaak van de heer Henstra, was zwart van het publiek, dat in gespannen verwachting de verrassingen van de verloting afwachtte. De belangstelling was ditmaal heel wat groter dan bij de eerste Laat-verloting, hoewel men ook bij die gelegenheid mocht spreken van een goede opkomst van het publiek. Ook ditmaal verleende de Post- harmonie haar muzikale mede werking, waardoor het feestelijk karakter van de verloting nog werd geaccentueerd. De beslissingen van Vrouwe Fortuna werden afgewisseld met muzikale verrassingen. De heer F. Nijpels sprak een inleidend woord tot de talrijke verzamelden en daarna draaide dan het rad der fortuin. Mooie prijzen werden in de wacht gesleept. Het is verheugend dat een actie als die der Laatwinkeliers, voor een zo goed doel, meer en meer de belangstelling trekt van het Alkmaarse publiek. Woensdagavond vindt de laat ste verloting plaats. Vrijstelling dienstplicht ALKMAAR. Voor de inge schrevenen van de dienstplicht, behorende bij de lichting 1952, bestaat thans ook de mogelijk heid tot het verkrijgen van vrij- stelling wegens broederaienst, n.l. indien de ingeschrevene drie broeders heeft, of gehad heeft, die dienen, of gediend hebben, bij de landmacht, de zeemacht of de Overzeese krijgsmacht. De in geschrevene die meent voor bo vengenoemde vrijstelling in aan merking te komen, dient zich voor 15 Augustus a.s. voor nade re inlichtingen te wenden tot het Gemeentesecretarie, afd. Mi litaire Zaken. COLORADOKEVERS AANGESPOELD CASTRICUM. Op 't strand van Castricum zijn duizenden co loradokevers aangespoeld. De schooljeugd van alle Cas- tricummer scholen is aan het werk gezet, om de schadelijke kevers te verzamelen, waarna ze vernietigd zullen worden. ALKMAAR. In het politie rapport werd hedenmorgen ver meld dat Zaterdagmorgen om streeks half elf een vrachtauto op het Zeglis, komende uit de richting Akersloot, bij het passe ren van de le Kanaalstraat is aangereden door een andere wa gen, die uit de le Kanaalstraat kwam en geen voorrang verleen de. Er ontstond een botsing en beide vrachtauto's werden nogal ernstig beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf was een 17-jarige jongen op de markt op de Laat met het af breken van een marktstal bezig. Het ging nogal onhandig en een van de zware tentbalken kwam daarbij op het hoofd van een 14- jarig meisje terecht. Deze werd bewusteloos opgenomen en door de G.G.D. naar het Centraal Zie kenhuis vervoerd. Na behandeling kon zii naar huis worden terug gebracht. Het meisje hadgeen ernstig letsel bekomen. ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 14 tot en met 20 Juni '1951 en te bevragen aan het Bureau van Politie, te Alk maar op kamer 14, le etage, ie dere werkdag van 17 tot 18 uur behalve op Zaterdag. Kinderceintuur: armband en ceintuur; stropdas; kinderbru; glacé handschoenen, sleutel sleu tel sleutel; lipssleutel; riem; schoenzool; blauw jasje kam peeruitrusting; rozenkrans; schoolpen, poppenbeen, 2 boeken schooltas met info.; zak; regen jas; gymschoenen; boodschappen tas; paar steltlopers; geldsbedrag zakmes; vulpendop; pak met inh. hengelsnoer; onderdeel Solex; kinderkousje. Als gevonden bij het Bureau van Politie aangegeven en op onderstaande adressen te verkrij gen: Portemonnaie met inh. J. op de Weegh. Stationsstraat 44; ball point in étui, Dekker, Houtha venstraat 26; schooltas met inh,, N. Bruin, Pr. Bernhardlaan 13; gekleurd band, G. Schoen. St. Annastr. 34; zonnebril, W. Wie- gers, Nieuwnoortslaan 30; gelds-' bedrag, J. Braak, Akerslaan 23; drevel, Engelsman, Ingelandstr. 12; portemonnaie m. inh.. J. Bus Kanaaldiik 38; portemonnaie m. inh,, A. Bos de Wit, Lindenlaan 108; herentbril, Wasserij de Bree, Lindenlaan 114; stropdas, Blott- hoofd, St. Annastr. 8; vulpen, Verhoeve, Kennemerstraatw. 99; geldsbedrag, J. Otten. v.d. Helst- straat 3; damesmutsje. Timmer man, Zeglis 12; boek. Chr. de Vries, Frieseweg 4: padvinders- riem, R. Barhorst. Molenbuurt 32 parapluie. A, Zwart, Stationsstr. 52; portefeuille. Smeijting, Wes- terweg 109; portemonnaie m inh. C. S. Kober, Eikelenbergstr. 15; portemonnaie met inh.. L. Al ders. Boterstr. 20; portemonnaie m. inh.. J. Bakker, Hogeweg 102 te Limmen; broche, H. Bosman, Kuiper, Heiligland 65; broche, Corfstraat 46; kinderringetje, N. v. Wijk. Comanstraat 2; kinder kapje, Pool, Ger. Douwstraat 3; ketting, Bibo, Landstr. 66; gelds- bedrag, Houboer, Ger. Douwstr. 14; bril in étui, I. Blankendaal, Trompstraat 10; kruisje van een halsketting, A. Bruin, v. Leeu wenhoekstraat 38. R.K. DAMESTURN VERENIGING „KLIMOP" Onderlinge wedstrijden HEILOO De onderlinge wed strijden welke elk jaar terugkeren en veel belangstelling trekken, werden ook dit iaar in het sport gebouw gehouden: De gedetailleerde uitslagen zlin als volgt: Dam_ le graad: G. v.d. Broek 38 pat. Dames 2e graad: Riet Ooievaar 39',4 pnt. Dames 8e graad: Riet Poelsma, 38 pnt. Dames Adspiranten: T. Zoon 39 (4 p; T. Verver 35 p; I- Bruin 35 p"; T. Borst 35 p; A. Bruin 34!4 p. Meisjes 14—15 jaar: afd. A. T. Berkman 40 pnt. Meisjes 14—15 jaar B: R. Vree- ker 35 p; L. Sengers 35 p: T. Pel 34% p; R. Reuter 34 p; T. Som broek 34 p. Meisjes 13—14 jaar A: T. Kraak man 41 p; N. Broek 40 p; N. v- Schie 38 p: C. v.d. Berg 37 !4 p. Meisjes 1314 jaar B: R. Kops 37''2 p; O- Oostermeijer 36 p. Meisjes tot 12 iaar A: Rie Voorn 40 p; Marliesje Robert 39(4 p; Netty Robert 38 p: Ina Kraakman 38 P-: Leni Ham 37 pnt. Meisjes tot 12 jaar B: Willy Wolvers 3'1 p: Trudi Hof 30 >4 P-: Marga Bakker 29 p; Gatha Hof 28 '4 pnt. Er is nog plaats voor dames en meisies die willen turnen. Deze hii uitstek gezonde sport is zeer aan te bevelen. Wii eeloven dan ook dat dit seizoen zich weer ve len bij Klimop zullen melden. LATEN WIJ BEDENKEN.... HEILOO. Met de demi-finale HSV—OSV voor de Noord-Hol land beker is het voetbalseizoen voor HSV gesloten. Eindelijk! In derdaad de spelers hebben 'n gro te rust meer dan verdiend. Zij hebben de Heiloër voetbal enthou siasten het volle pond gegeven! De prestaties in de competitie en de uitzonderlijke resultaten in de bekercompetitie spreken voor zich Het frappeerde ons dat er suppor ters waren die Zondagavond langs de lijnen minder sympa thieke uitlatingen lieten horen aan het adres der spelers in het veld. Laten wij toch bedenken dat het HSV elftal de laatste we ken en vooral de laatste dagen topprestaties moest verrichten en dat het spelen tegen 'n tegenstan der die twee klassen hoger is ingedeeld geen sinecure is. Wij vinden 'n eresaluut aan het eerste elftal meer op zijn plaats. „RANDERS" WEER TERUG OUDORP De voetbalver. „De Randers", die door omstan digheden het sportveld bij net Ooievaarsnest te Oudorp niet meer in gebruik had. heeft daar thans de beschikking weer over. Dagelijks wordt gewerkt t gun stig gelegen terrein prima m orde te brengen. Om het gehele terrein wordt een greppel gegra ven om eventueel water af te voeren. De afscheiding tussen privé-terrein en het sportveld wordt met holg harmonicagaas afdoende verzorgd. Men hoopt het terrein binnenkort gereed te hebben, om voor September, wanneer de competitie-wedstrij den beginnen, nog enige vriend schappelijke wedstrijden te spe len. Ongetwijfeld zullen de „Randers" trachten in 't komen de seizoen hun reputatie op te voeren. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. ENKELE VERSPREIDE BUIEN Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreide regenbuien. Zwakke tot matige Zuid-Weste lijke wind. Dezelfde of iets ho gere temperaturen. TOCH EEN LOS- EN LAADPLAATS URSEM. In de raadsverga dering werden verschillende sa larismaatregelen goedgevonden o.a. de toekenning van een 5% wedde verhoging aan de ge meenteambtenaren en een 5% en 10V<% verhoging aan de ambte naren van de burgel. stand, als ook de toekenning van een va- cantietoeslag over 1951. Aan de plaatselijke Oranjever. werd f 160 toegekend voor kin derfeesten. Het R.K. Blinden instituut t eGrave krijgt f 300. omdat er een pupil uit Ursem in opleiding is. De plaatselijke R.K. EHBO krijgt onder voorwaarde f 270 voor een zuurstofapparaat met hulpcylinder. De donaties dienen tot f 100 te worden opge voerd. De exploitatierekening der St. Bavoschool over 1950 werd vast gesteld: 186 2/3 leerling ad f 22.47 per leerling. Op voorstel van de minister werd de verordening op het hef fen van besmettelijke ziektengel- den vastgesteld n.l. f 8.50 per verpleegdag. Uit de uiteenzetting van de voorzitter bleek, dat de gemeente vooruitgaat. De kosten van de brandspuit bedragen f 11453.10. De verbou wing van het spuithuis kost f 4345.49. Bii de rondvraag informeerde de neer van der Lee naar de controle van aardappelmoeheid door de politie. Hierover ontspon zich een interessant gesprek. De voorzitter deelde mee, dat dit uitging van de plantenziektekun- dige dienst en gaf de nodige toe lichtingen. De heer Seyts bracht de vuil nisophaaldienst ter sprake. B. en W. besteden hieraan de nodige aandacht. Een terrein is er reeds. Verder sprak de heer Seyts over een los- en laadplaats in de polder. Hier is reeds over gespro ken. De voorzitter zal zich nog eens in verbinding stellen met t polderbestuur. De kosten van de «remeente zijn intussen aanmer kelijk "estegen. Geslaagd URSEM Te Amsterdam slaagde voor het Gezellendiploma Kappersbedrijf, onze plaatsgenoot Jan Oudejans Pz. MEDEMBLIK. 51000 ki aardappelen groot 26.602 kriel 21.50—23.10. GROOTEBROEK 23 Juni - Aardappelen eersteling groot 26.30—30.60; kriel 22.00—26.60; rode eerst, groot 29.9031.00; kriel 14.8016.40; Doré groot 27.50—29.20; kriel 22.40—25.50; Saskia groot 25.40; kriel 19.80. Aanvoer 180.000 kg. HOOGKARSPEL 23 Juni Aardappelen fijn 25.8026,50; kriel 21.9022.30. Aanvoer 33890 WIJDENES, 23 Juni. Aange- voerd 25.000 kg vroege aardappe len; middelbare 26.8029.60; 1 kleine 23.80—27; kriel 16.40-22.40. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Pas toor te Voorburg (O. L. Vr. He melvaart), de Weleerw. Heer P. N. Borsboom; tot Pastoor te Heer Hugowaard (H. Hart), de Wel eerw. Heer P. L. Bangert; tot Pastoor te Rotterdam (H. Ant. Abt), de Weleerw. Heer Th. A. L. Sprenger; tot Pastoor te Heer- Hugowaard (H. Dyonisius), de Weleerw. Heer G. W. van Diest; tot Pastoor te Brielle, de Weleerw. Heer A. M. van Nobelen, die Ka pelaan was te Amsterdam (H. Bonifacius). DE NIEUWE FRIESE BRUG ALKMAAR Reeds jaren lang is de Friese brug te Alk maar een tijdrovend verkeers obstakel, waartegen even zovele jaren een scherpe actie is gevoerd o.a. door de Toeristenbond A.N. W.B. Thans wordt er evenwel ge bouwd aan de nieuwe bascule- brug, welke een- breedte krijgt van veertien meter; de oude brug heeft een rijbaan van slechts drie en een halve meter breed! Alk maar zal in 1952 van zijn veel te nauwe Friese brug zijn verlost doch dan krijgt Buiksloot met dezelfde moeilijkheden te kam pen, vreest de A.N.W.B. Want als de bascule brug in gebruik word genomen, zal de oude brug naar Buiksloot worden verplaatst NEW YORK, 24 Juni (Reuter) Volgens een woordvoerder van de Pan American Airways is een wrak van een vermist vliegtuig van de maatschappij 80 km. te Noord-Westen van het vliegveld Roberts bii Monrovia in Liberia waargenomen. Enkele vliegtuigen, die aan het zoeken naar de vermiste Constel lation hadden deelgenomen, had den de wrakstukken gesignaleerd. Het toestel had 40 inzittenden on was op weg van Johannes burg naar New York. Op het vliegveld Idlewild verklaarde men, dat de plaats waar het vliegtuig is neergestort van de grond af op zes km. te benaderen was. De reddingswerkzaamheden zouden evenwel door parachutis ten worden uitgevoerd. BIJ BELGISCHE KUST Het Britse jacht „Gowanbrae" dat met drie Engelsen op weg was van Hoek van Holland naar Harwich, is in de afgelopen nacht in brand geraakt en waarschijn lijk gezonken. Een van de opva renden wordt vermist. De Neder landse kustvaarder „Tyro" zag deze opvarende aan de anker ketting hangen, doch even later was hij verdwenen. HANDBAL. ZEEVOGELS A.D.O. 2—3 EGMOND a.d. HOEF. Onze junioren speelden gisteravond op het Limmenterrein een beslis singswedstrijd tegen de ADO-B- junioren, met als inzet het kam pioenschap van haar afdeling. De Zeevogels-meisjes leden een eer volle nederlaag. De onzen speel den een pittig spel in de voor hoede. Helaas, te kort, terwijl de vleugelspeelsters te weinig in de aanval betrokken werden. Het moet gezegd worden, dat de vo geltjes veldoverwicht hadden. ADO daarentegen, beschikte over een gevaarlijke goed spelende midvoor, die bovendien een zeer gevaarlijk schutter bleek te zijn. Zeevogels wist bii een mooie aan val door een mooie worp van Nel Ruiter de leiding te nemen. De vreugde duurde echter maar kort, want ADO maakte op goede wijze gelijk. Zo kwam het einde. Bii de verlenging was ADO ge lukkig, het werd 13. De vogel tjes vochten dapper door en za gen haar werken beloond door 'n goede teaengoal. Het spel van onze meisjes houdt een goede be lofte in vooi» de toekomst. Verloskunde ZUID-SCHARWOUDE. Aan de R.K. Vroedvrouwenschool te Heerlerheide slaagde voor het examen vroedvrouw, eerste deel, onze plaatsgenote, mej. C. Kra mer. Geslaagd WAARLAND. Een dezer dagen slaagde onze plaatsgenoot, de hr. Ant. Smit Pz. leerling van de RK Lagere Landbouwschool te Span broek voor het eindexamen. AUTOTOCHT OUDE NVAN DAGEN HARENKARSPEL. De tocht waar de talrijke oudjes uit deze gemeente reeds lang naar had den uitgezien, viel dit jaar op 'n buitengewoon mooie zomerse dag Na een heerlijke tocht langs veel natuurschoon, werd het anker uitgeworpen op het landgoed „Groenendaal" waar de koffie werd gebruikt. Langs meren en plassen ging men verder zuid waarts naar het bekende vogel park „Avifauna" te Alphen aan de Rijn. Daar kwam men ogen te kort óm alles in zich op te nemen en veel te gauw werd er ver zamelen geblazen, maar dat kwam, omdat de maag zijn rech ten begon kenbaar te maken. Door Leiden en de duinstreek leidde de tocht naar Groenen daal, waar de tafels gedekt ston den. Toen de inwendige mens ge sterkt was, maakte het gezel schap nog een wandeling door 't park, waarna de thuisreis werd aanvaard. In Dirkshorn werd men ontvangen door het fanfare corps „Onder Ons". De muziek maakte de stramme ledematen weer soepel en al spoedig maak ten onze oudjes een rondedans. Er verscheen nog koffie met ge bak en er werden nog harteliike woorden gesproken, maar toen kondigde de voorzitter het einde aan van deze onvergetelijke dag. ai w ie V( Het oude kent dat lie derd jaar. Leerdam de opgericht. Hi klein fabriel bouwtje en de het de „1 woord voor 1 de jaren vi fabriekjes, glasbewerke: maar nog e< voorbij, vooi landsche Gl: werd opgetr grootste atel: de fabricage broos gebrui De techni: machines in trie. Ook in kunst, maar machine het te verdringt gebleven. D voetenhoutje schaar en Y van de amt steeds spree de „hut". Het begin van de glas verre oudhe niet bekend, kunnen ach de Egyptent niciërs zijn eerst met di hielden. Wi ven glazen dat bij de 1 sten het lie reiding is 01 vers daaren de Phoeniciê komt. Hoe leerden zijn val wel ove in de voort Egypte reec den kralen glazen potje ceerd. Dat kleurd en alleen nog 1 Wij hebt Phoeniciërs we? ma die in de oi de Egypten: zijn in iede: datum dan 1 niciërs zich toelegden. 1 soms kunsti pen, die 1 ontdekt in Thebe en B omstreeks 2 tus, waren beslist geen glasblazersv al kunstmal

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2