acht Een Pauselijke aansporing tot voortdurende reële missie-ijver ii Üi hWtfkiüdii Gehavend West-Frisia was nog oppermachtig (1-5) Klasseverschil HSV-OSV voor de Heilooërs te groot Een boek vol schoonheid W.' m m Kerk wil heidense culturen kerstenen en behouden Spiegel van historie en kunst MISSIE-ENCYCLIEK Urker botter vastgelopen Schagen uitgehekerd O.S.V. won met 4-0 H.S.V. superieur tegen R.K.A.F.C, Zangconcours te Haarlem Naar wij vernemen: »r ^springende bal in- ninuut later besloot Wiertz een vloeien- e met Dijkstra, met ;huiver, 12. In de plaatste de Tilburg- Becx uit een vrije hoog bij de tweede 'oordat Richter er id De Jong hem met sslagen, 22. utselingen voor het el, ontstaan door rken, kon Klein in uut diagonaal in viel Botermans nog miste de gladde bal weer stond DWS nuut voor rust was ierde hakbal van inleiding tot het mt, dat door Koe lij handig van Loon omspeeld had, ge- Over hetgeen na de vas, slechts dit: Een spelend Willem II ide de volle 45 mi- lel zo volkomen in de Amsterdamse in hun colbertje en optreden. in. Voor de twee- de foto het laat l, want van links ichter. Heel veel och en met 24. r te kijken, naar ileek als een beeld an de straatlan- and had ik nog boog miin hoofd, n lippen haar vin- endde me af, naar die rammelend iopte. HOOFDSTUK k door was ik aan zoeken geweest, middag twee uur at uur in de trein ar morgentrein van Washington eisen van 't ogen- ij lichamelijk en beslag namen; nu de tijd om de toe- te overzien. Maar denken kwam er reemd uit, in mijn onder hoed; maar ch daarover ver- ik niet, want ik in mijn gedach- ivarde gedachten. rees er 'n witte gen, als 'n droom- r het uitzicht van eheel werd onder is de gestalte van eis je met donkere te ogen. [Wordt vervolgd.) PAGINA 5 IV. Er is nog een ander punt, dat Wij gaarne in een meer helder licht willen plaatsen, 't Is 'n wijze regel geweest van 't begin af van 't ontstaan van de Kerk gevolgd, dat het Evangelie niet datgene moest verwoesten, wat goed, eerbaar en mooi was in het karakter en de zeden van de verschillende volkeren, die het omhelsden. Al is de menselijke natuur door de erfzonde bedorven, toch be waart zij nog steeds een fundament, dat van nature Christelijk is, hetwelk, verlicht door het goddelijk licht en gevormd door de genaden, verheven kan worden om dusdanige deugdzame hande lingen te verrichten, dat zij het eeuwige leven verdient. Daarom minacht of verwerpt de Katholieke Kerk niet geheel de heidense gedachte, maar na haar van elke smet van dwaling te hebben gezuiverd, vult Zij haar aan en vervolmaakt Zij haar met de Christelijke wijsheid. Zo heeft Zij ook welwillend de vooruit gang op het gebied van de we tenschappen en de kunsten aan vaard, die op enige plaatsen waarlijk verheven hoogten be reikte en Zjj vervolmaakt deze met ijver, door haar tot de hoog te van nog niet bereikte schoon heid te verheffen. Zij onderdruk te niet eens de gebruiken en de oude instellingen van de volke ren, maar Zti heiligde deze in ze kere zin: de heidense feesten zelfs, vervormd, dienden om de gedachten aan de martelaren en de goddelijke geheimen te vie ren. De inlandse katholieken moe ten waarlijk leden van de familie van God en burgers van Zijn Rijk zijn, zonder op te houden ook burgers van hun aartsvaderland te blijven. Missietentoonstellingen van de H. Jaren 1925 en 1950. Onze Voorganger Pius XI wil de, dat in het Heilig Jaar 1925 een grote missietentoonstelling werd ingericht. Ook Wij, gedreven door het voornemen, zoveel mogelijk de hoge missieverdiensten bekend te maken, vooral die, welke op bijzondere wijze op het terrein van de beschaving betrekking hebben, hebben gewild, dat ge durende het Heilig Jaar publiek in een tentoonstelling, niet ver van het Vaticaan, zoals U weet, een rijke documentatie zou wor den tentoongesteld, welke dui delijk de Christelijke hernieu wing van de inlandse kunst, door de missionarissen en bij de vol keren van de oude beschaving, zowel als bij de primitieve be werkt, zou illustreren. En de tentoonstelling openbaarde het waardevol aandeel, door de her auten van het Evangelie aan de vooruitgang van de kunsten en de universitaire studies op dit gebied gebracht; zij bewees daarenboven, hoe de Kerk het genie van elk volk niet verhin dert, maar dit eerbiedigt en tot op het hoogste punt vervolmaakt. Het Christelijk gevoel temid den van ongelovige volkeren on derling verschillend in zeden, heeft door het werk van de mis sionarissen zo diep in de gees ten kunnen doordringen, dat daaruit een schitterende bloeien de kunst is ontstaan Uit de ten toonstelling is nogmaals geble ken, hoe alleen het geloof, op recht gevoeld en beleefd, het- kunstgenie tot de sublieme cre aties weet te verheffen, welke zonder twijfel een glorievolle tra ditie van de Katholieke Kerk en een prachtig sieraad, de Christe lijke eredienst aangeboden, vor men. De Priestermissiebond en de Pauselijke Missie- Genootschappen. Gij weet zeer goed, hoe de encycliek „Rerum Ecclesiae" de PrSestermissiebond aanbeveelt, die de priesters, religieuzen en seminaristen mobiliseert om met elk middel tot de verbreiding van de zaak van de missie sa men te werken. Wij zijn zeer ver heugd over de belangrijke voor uitgang van deze bond en Wij driegen er op aan dat hij zich steeds meer moge uitbreiden en de missiezin en de missieplicht onder de priesters en onder de gelovigen, aan hun zorgen toe vertrouwd, moge verbreiden. De ze bond is als een waterbron, die de bloeiende velden van de an dere Pauselijke Genootschappen vun de Voortplanting des Ge- loofs, van de H. Aoostel Petrus voor de Inlandse Geestelijkheid en voor de H. Kindsheid be sproeit. Men behoeft geen woor den te verspillen om de schoon heid, cte noodzaak en de ver diensten van deze werken, waar aan talrijke en zeer rijke afla ten door Onze Voorgangers ver bonden zijn, te illustreren. Al hoewel Wij gaarne zien, dat het offer van de gelovigen speciaal op de Missiezondag wordt ver zameld, bevelen Wii aan allen de gebeden, de hulp voor de mis sieroepingen en de inschrijving op de Pauselijke Genootschap pen, die Wij hebben genoemd, aan. Het is U bekend, eerbied waardige broeders, dat Wij kort geleden een feest hebben inge steld, dat op bijzondere wiize door de kinderen moet worden gevierd om met het gebed en de offers groei aan het werk van de H. Kindsheid te geven. Zo kunnen onze kinderen er aan wennen om God te bidden voor het heil voor de ongelovigen en moge de Hemel geven, dat het zaad van het missie-apostolaat in hun nog onschuldige harten ont spruiten moge. Het is Ons verlangen met ver diende lof het werk aan te dui den, hetwelk gewijde paramen ten verzamelt, om deze naar de missie te zenden, zoals Wij ook Onze Vaderlijke voldoening er over uitdrukken voor al die vrouwelijke kringen, die zich nuttig beijveren om linnengoed en liturgische gewaden te ver vaardigen. Wij verzekeren plech tig aan alle bedienaren van de Kerk, dat de missie-geest zeër kostbare vruchten van hernieu wing van geloof in de zielen van de gelovigen voortbrengt en hoe veel meer de liefde voor de mis sie groeit, des te meer vermeer dert het vuur van het Christe lijk leven. Oproep tot de gehele wereld. Wij willen deze encycliek niet eindigen zonder in genegenheid Onze gedachten te richten op de geestelijkheid en gelovigen van de gehele Katholieke wereld en hun vooral Onze levendige dank te betuigen. Ook dit jaar heeft de hulp voor de missie een dui delijk waarneembaar accres ver toond. Er is zeker geen nuttiger liefdadigheidswerk dan dit. De Kerk is inderdaad het mys tieke Lichaam van Christus, waarbij zo één ledemaat lijdt, al le ledematen tezamen lijden (1 Cor. 12:26). Daar vandaag vele ledematen door bitter lijden en wonden gekweld worden, zijn alle Christenen door hun heilige plicht gebonden om zich innig met hen door solidariteit en stympathie te verenigen. In sommige missielanden heeft de oorlogswoede op een verschrik kelijke wijze vele kerken en re sidenties scholen en ziekenhui zen van de missionarissen ver nield en verwoest. Geheel de Katholieke wereld, die zeker van bijzondere zorg en liefde voor de missies bezield is, z»l edelmoedig de hulp geven om deze schade te herstellen en zoveel gebouwen op te bouwen. Het is u wel bekend, Eerbiedw. Broeders, dat vandaag bijna de gehele mensheid in twee tegen strijdige scharen verdeeld is, met Christus of tegen Christus. Het menselijk geslacht maakt heden een verschrikkelijke crisis door, die zich met hét behoud van Christus of in een zeer ramp zalige ruïne zal oplossen. De missionarissen werken ijverig en strijden voor deze verdediging van het Rijk Gods. Maar er zijn apostelen van het kwaad, die door het materialis me te preken en elke hoop op een gelukzalige eeuwigheid te verwerpen, de mensen tot een onwaardige levenstoestand trach ten te brengen. De H. Kerk, liefdevolle moe der van alle mensen, roept op sterke gronden dus al Haar kin deren over elk deel van de we reld verspreid, op, om te trach ten naar vermogen met de herau ten van het Evangelie samen te werken en door middel van ge bed en aalmoezen de missieroe pingen te steunen. Indien zij er op een of andere wijze in zullen slagen tot de bekering van een gehele fami lie mede te werken, dat zij dan De Mongoolse veldheer Dsjenghis Khan, de dominerende figuur in de Utrechtse Universiteitslustrumweek, heeft zich Zaterdag voor het eerst aan de Utrechtse bevolking vertoond en zijn eerste audiëntie otegestaan. Vóór zijn tocht door de stad ontving hij, op de Sociëteit P.H.R.M., een andere heerser, n.L Cambrinus, de God van het Bier. weten, dat daardoor een bewe- fing ontstaat, die zich in steeds redere kringen in de eeuwen zal voortzetten; indien zij aan de opleiding van een enkele priester zullen bijdragen, zullen zij aan de vruchten van zijn vele Eucharistische misoffers, van zijn heilige bediening en van zijn heiligheid deelnemen. Alle gelovigen maken een on metelijke familie uit, waarvan de leden onderling de goederen van de strijdende, lijdende en zege vierende Kerk deelachtig wor den. Niets is geschikter om aan het Christenvolk het nut en het belang van de missieplicht bij te brengen dan juist het dogma van de Gemeenschap van de hei ligen. Beshilt. Met deze vaderlijke wensen en deze opportune directieven vertrouwen wij ,dat de 25ste verjaardag van de verschijning van de encycliek „Rerum Eccle siae" voor de gehele wereld een punt van uitgang zij voor nieu we en steeds belangrijke pro gressie op het missiegebied. Bezield met deze zoete hoop, schenken wii aan U in het bij zonder, Eerbiedw. Broeders, aan de geestelijkheid, aan alle ge lovigen, vooral aan hen, die of in het vaderland met hun gebe den en offers, of in de missie landen door hun activiteit voor deze zeer heilige zaak samen werken van ganser harte de Apos tolische zegen als onderpand van de hemelse gunsten en als te ken van Onze vaderlijke wel willendheid. Gegeven te Rome bij de St. Pieter, 2 Juni 1951 feestdag van H. Eugenius I, in het dertiende jaar van Ons pontificaat PIUS XII. De „Urk 169" van schipper J. de Boer is Vrijdagnacht aan de Noordkust van Texel aan de grond gelopen, vermoedelijk door de dichte mist. De botter kwam 's nachts geheel droog te zitten en schipper de Boer wist niet anders te doen dan een paar man de wal op te sturen om sleep- bootassistentie te halen. Zaterdagmorgen om ongeveer 7 uur voer de H.D. 37 van schip per P. Baas Jr. uit om hulp te verlenen, doch de Urker was bij opkomende vloed reeds vlot ge komen. De H.D. 37 was echter niet tevergeefs gekomen, want de mo tor bleek niet te werken, zodat de Urker niet op eigen kracht verder kon. De botter is toen door schipper Baas naar de haven van Nieuwediep gesleept. TREINBOTSING IN ARGENTINIË BUENOS AIRES. 24 Juni (Reu ter). Zes personen zijn vol gens te Buenos Aires ontvangen berichten om het leven gekomen en 39 gewond, doordat een goe derentrein Zaterdag inreed op het achterste rijtuig van een perso nentrein in de buurt van Buenos Aires. De toestand van 34 gewonden is ernstig. Het ongeluk gebeurde in een dichte mist. Twee rijtuigen van de stilstaande trein werden verwoest. In het circusgebouw te Scheveningen is Zaterdag het derde Nationale Padvinders- en Padvindsters-mars-bandconcours gehouden, waaraan door twintig drumbands uit alle delen van het land werd deelgenomen. De foto toont de grootste en de kléinste tamboer-majoor in actie. SCHAGEN Al kwam West- Frisia ook met een vijftal inval lers in het veld, zij hebben een partijtje voetbal weggegeven, waarvan direct al merkbaar was dat de Geel-Zwarten het daar niet tegen konden bolwerken. Met de sterke wind in de rug en goede technische capaciteitén maakten zij zich in de aanvang ook niet druk om doelpunten te forceren. De eerste goal ontstond door een fout van de keeper,, toen hij de bal, welke door de rechtsbui ten, geholpen door de wind, goed met 'n boog ingeschoten werd, op ving, maar niet onder controle kon krijgen. Enige malen door zijn handen stuitend rolde het leder het doel in, 01. Even later een aanval met goed samenspel en zonder dat de overigens zeer actieve verdediging er aan te pas kwam, werd de keeper onhoud baar gepasseerd, 02. Schagen zette alles op alles om deze ach terstand in te halen, maar wisten het bijna nimmer verder te bren gen dan de backs. Weer waren het de gasten die de score op voerden toen de linksbinnen een trekbal van rechts in het uiterste hoekje inkopte 03. Na de thee kreeg de thuisclub de wind mee en z- probeerde het goed met open spel en verre schoten Hierbij kreeg de W.-F. keeper, die in de gehele eerste helft slechts één gevaarlijk schot prima verwerkte, de gelegenheid zijn capaciteiten te tonen. Hij deed ook voor de rest niet onder en verrichtte verschillende fraaie safe's. Weer waren het de gasten die de voorsprong vergrootten toen bij een corner de midvoor keurig inkopte 04. Eindelijk zagen de gastheren hun volhar dend zwoegen beloond, toen bij een aanval een misverstand ont stond in de verdediging der gas ten. Back en spil liepen elkander in de weg en belemmerden de keeper het uitzicht. Hiervan maakte Grootes handig gebruik 14. Enige pracht momenten ontstonden nog voor het doel der gasten toen tot zesmaal toe de bal achter elkaar werd ingescho ten en telkens een hoofd of de lat redding bracht en het bruine monster weer in het veld stuitte voor de voeten van een Schagen- speler, todat een te hoog gericht schot aan deze sensatie een einde maakte. Tegen het einde kreeg Slikker nogmaals een bal te verwerken, welke hij ook dit maal niet onder controle kon krijgen 15. DEVIEZENSMOKKEL IN DELFT De politie heeft in Delft pro- ces-verbaal opgemaakt tegen een geestelijke, die onder een Ame rikaans bisdom ressorteert en reeds enige tijd niet meer in functie was. De geestelijke en 'n huishoudster hebben zich schul dig gemaakt aan overtreding van het deviezenbesluit. Beiden wa ren ook betrokken bij een illegale handel in effecten. Reeds meer dan 40 getuigen uit alle delen van het land zijn in deze zaak verhoord. HEILOO Zondagavond wa ren zéér veel voetbalenthousias ten naar het HSV terrein geko men om de demi-finale bij te wonen voor de Noord-Holland beker. De verwachtingen waren hoog gespannen en enkele opti misten durfden nog aan een klei ne overwinning voor HSV te den ken. Anders is dit uitgepakt. OSV dat practisch volledig uit kwam, zette alles op alles om de finale te bereiken. Het begin was een wat nerveus getrap, althans van HSV, doch de H. verdediging hield het hoofd koel. Allengs kwamen de HSV'ers er beter in en ze kregen meer vat op het geraffineerde spel der gasten. HS V kreeg zelfs 'n periode waarin zij een grote druk uitoefende op het O-doel. De uitstekend wer kende keeper deed bij dit HSV offensief wonderen. Enige afge meten kopballen van P. Schuyt en P. Haanraads en harde zui vere schoten tegen de lat etc. hadden evenzovele doelpunten kunnen zijn. Het doelpunt kwam echter juist aan de andere zijde. Door 'n zuivere pass van de rechtsback naar de O.-linksbuiten werd de HSV-verdediging uit positie gespeeld en de voorzet welke volgde werd prompt door 'N 3—1 OVERWINNING 't Heiloose H.S.V. speelde Za terdagavond in het kader van de Katholieke Sportdag van Alkmaar een wedstrijd tegen R.K.A.F.C. Een wedstrijd, die achteraf bezien nogal eenzijdig was. H.S.V. was veruit superieur. Haar aanvallen waren verrassender en op het middenveld domineerde het vrij wel volkomen. Na 18 minuten spelen, waarin A.F.C. gehandicapt door het niet meespelen van spil Tijm het initiatief aan de Heilooërs moest laten, benutte Kraakman een keurige voorzet van M. Kos ters (01). Vijf minuten later brak de behendige roodgele mid voor Schuijt door, maar werd onreglementair van de bal ge werkt. Penalty. Apeldoorn maakte geen fout (0—2). A.F.C. trok nu ten aanval. N. Heijnis, goed doorgebroken kwam in vrije schietkans, maar zijn kogel scheerde langs de buiten kant van de paal. De H.S.V.-doel- man hoefde zijn kunnen nog altijd niet te tonen. Na 35 minuten werd een H.S.V. aanval A.F.C. ten derde male noodlottig. De naar binnen gezwenkte Haanraads trok de bal goed voor en Schuijt liet keeper Popiïia voor de derde maal vis sen. Meteen daarop kogelde Schuijt nog eens hard over. P. Tijm liet kort voor rust een unieke kans voor open doel voor bij gaan, door eveneens over te schieten. Dorresteijn, die na de rust op de rechtsbinnenplaats van de Alkmaarders was gekomen, ge lukte het tenslotte de eer voor de Alkmaarders te redden. Twee duizend toeschouwers zagen zo het Heiloose elftal een verdiende overwinning behalen. Verdiend omdat het nu eenmaal beter Vanuit het verre verleden van ruim vier eeuwen ziet een jonge vrouw ons aan, maar haar beeld zoals het wordt weergegeven door de knappe jototechmek van het prachtige platenboek dat het achtste deel van de bekende reeks „De schoonheid van ons land" (Uitgeverij Contact te Amster dam) uitmaakt, heeft niets van zijn jeugdige gaafheid verloren. Onze N oordhollandse Jan van Scorel (14951562) heeft zijn lieftallige bruid Agatha van Schoonhoven zo levendig en schalks afgebeeld dat de heden daagse foto-kunstenaar niet aan de verleiding heeft kunnen weer staan, haar zonnig en stralend ook ons te doen aankijken. De afbeeldingen Wij zijn door dit vrouwen portret, vervaardigd door een der belangrijkste figuren uit de ge schiedenis van de Nederlandse schilderkunst van meet af reeds geboeid en daarmee in hoge mate geïnteresseerd voor het waarlijk schone platenboek „Van Geert- gen tot Frans Hals", waarmee 't grootse standaardwerk „De schoonheid van ons land", dat monument bij uitstek van onze Nederlandse cultuur, op haast onwaardeerbare wijze werd aan gevuld, opdat wij er ons mee zouden verrijken. Van 't schoon ste dat door onze schilders werd tot'stand gebracht, wordt hier 'n keur-verzameling geboden die zowel om de keuze als om de techniek der foto's zo goed als weergaloos is. Deze honderd twee en zeventig afbeeldingen geven voor het eerst in boekvorm de reproductie van schilderijen die van de 15e tot het begin der 17e eeuw door Ne derlandse meesters vervaardigd zijn. Het is op zich reeds een grote verdienste ze in deze bun del te hebben bijeengebracht, want de oorspronkelijke werken bevinden zich op de meest uit eenlopende plaatsen van binnen- en buitenland. Voortaan zijn ze niet onbereikbaar meer noch, voor zover ze dan al eens ooit gereproduceerd waren, verspreid over meerdere kunsthistorische werken. Het is voor ons dan ook een voorrecht dat we niet hoog genoeg kunnen schatten, deze kostbare erfstukken van onze eigen Nederlandse beschaving thans zo dicht bij ons te hebben en er van te kunnen genieten. Daartoe stelt dit platenboek ons ten volle in staat. De foto's zijn immers een uitstekend geslaagde proeve van wat men tegenwoor dig op dit gebied weet te berei ken. Zij vormen dan ook mede voor een zeer groot deel de be langrijke waarde van dit werk. Men zal met genietende bewon dering naar deze afbeeldingen kijken en er telkens weer .op nieuw naar kunnen zien. Het is alsof zij de originele stukken ons voor ogen brengen en ons daar van tot in de fijnste bijzonder heden en schakeringen de schoon heid openbaren. De Tekst Die zal men echter nog meer gaan ontdekken nu een kunstken ner als dr. K. Gerson, onder directeur van het Rijksbureau voor Kunsthistorische documen tatie, ons haar laat zien in een beschrijvend overzicht waarvan de deskundigheid duidelijk naar voren treedt. Hij blijkt in 72 blad zijden tekst die aan de platen voorafgaan, een uitermate be voegde gids te zijn om ons te lei den door dit wondere rijk van de kunst. Men luistert graag naar hem, want bij alle gedegenheid van wetenschappelijke informatie is hij een prettig en boeiend ver teller. Hij schetst met meester hand de geschiedenis van onze oudste Nederlandse schilderkunst, waarvan hij de grote lijnen der ontwikkeling aantoont in de voor naamste vertegenwoordigers en richtingen. In de Nederlanden, vooral in de Zuidelijke met de steden van Vlaanderen, heeft als haast ner gens anders ter wereld de liefde voor het schone gebloeid. Het rijke Brugge ontlokte aan een Franse Koningin de verwonderde uitroep dat zij, die zich tot dan toe alleen Vorstin waande, er nu honderden rondom zich heen zag. Het Zuiden trok ook uit het Noor den de kunstenaars aan die hier hun opdrachtgevers vonden. Slechts spaarzaam zijn in Hol land uit de tijd der z.g. Gothiek de schilderwerken. Pas twee ge neraties na Jan van Eyck, de grondlegger van de 'Vlaamse school, kunnen wij in het laatste kwart van de 15e eeuw wijzen op de Haarlemmer Geertgen tot Sint Jans wiens leermeester Albert van Ouwater is geweest. Met een andere Haarlemmer, Frans Hals, sluit rond het vierde kwart van de 17e eeuw, dit tijdvak dat men in de geschiedenis van de kunst de periode der Hollandse schil derschool heeft kunnen noemen. Over de figuren en werken uit deze twee eeuwen geeft dr. Ger son een vakkundige uiteenzetting die tevens een beschrijving is van de in dit deel opgenomen afbeel dingen. De betekenis en waarde van deze'bladzijden evenaren die van de foto's en maken dat dit reeds zo prachtige platenboek dubbel zo kostelijk wordt. Noord-Hollandse schilders De stad aan het Spaarne is een middelpunt geweest van vlijtige kunstbeoefening, maar ook Delft, Amsterdam en Leiden waren centra. Het Noodden was bezig zfjn late revanche op het Zuiden te nemen, al mogen we de cul turele tegenstelling niet forceren. De Nederlanden van Noord en Zuid vormen, vooral toen, een zo natuurlijke eenheid dat ook be neden-Rijnlanders als Jan Joost van Calcar en de Bosschenaar Je roen Bosch van Aeken, zij het dan ook met een zeker voorbe houd, tot de Noord-Nederlandse schilderschool gerekend kunnen worden. Laten wij hier voor onze lezers de aandacht vestigen op de be kende Jan van Scorel, die niet ver van zijn woonplaats, het dorp in de Kennemer duinen, de La tijnse school te Alkmaar bezocht voor hij zich een wereldnaam ging veroveren. Zijn helper werd de niet minder bekende Maerten van Heemskerck, een Haarlem mer van geboorte. Hij is de ont werper van het volledige drieluik dat de kerkmeesters van de Grote of St. Laurenskerk (niet: St. Ni- colaaskerk, zoals dr. Gerson op blz. 34 foutief zegt) rond de ja ren 1540 bij hem bestelden. Dit geweldige altaar werk, het groot ste van de Nederlandse kunst, ruim negen meter hoog, en op welks linkerbuitenpaneel de Eg- mondse abt Willem van der Goes in pontificaal ornaat met mijter en staf is afgebeeld, heeft de beeldenstorm doorstaan, maar de toenmalige Alkmaarse overheid heeft het niet minder barbaarse pebrek aan kunstzin getoond door het kostelijk kunstvoorwerp aan Rusland te verkopen. Doch tijdens het vervoer er van, strandde het 'schin aan de Zweedse kust en het werk werd later geborgen in de dpmkerk van Linköping waar het thans nog staat tot schande van de onsympathieke Alkmaarse vroede vaderen van toen. In het Rijksmuseum te Amster dam is een ander schilderstuk terecht gekomen dat oorspronke lijk eveneens voor de St. Laurens kerk te Alkmaar bestemd was. (Hier, op blz. 20 geeft dr. Gerson de juiste naam van de patroon). Het zijn de taferelen met de Ze ven Werken van Barmhartigheid. Zij zijn het boeiende werk van 'n schilder die als de Meester van Alkmaar bekend staat, maar die men met vrij grote zekerheid heft kunnen vereenzelvigen met Cornelis Buys, een Amsterdam mer. Zijn stuk, vervaardigd in 1504, wordt gewaardeerd om de voorkeur die de schilder toont voor vrolijke lichte kleuren, de overzichtelijke indeling van de ruimte en de liefdevolle weer gave van de mensen, hun woning en de levensgewoonten uit die tijd. Ook in dit opzicht bezit dit werk dus een bijzondere cultuur historische waarde. Van dezelfde Meester van Alk maar die tevens een goed por tretschilder is geweest, kennen wij nog de portretten van de al lesbehalve vriendelijk uitziende graaf Jan I van Egmond en van zijn ietwat mildere gemalin Mag- dalena van Waerdenborgh. Ook deze afbeeldingen vinden wij hier in dit prachtige platenboek terug. Zowel vanuit kunsthisto risch als heemkundig standpunt is hier dus veel te vinden dat de moeite waard is om te weten, terwijl de schitterende afbeeldin gen steeds weer uren van schoon heid te genieten zullen geven. Een boek als dit is een vreugde voor altijd. H. J. VERONGELUKT VLIEGTUIG GEVONDEN MONROVIA, 24 Juni (Reuter). Ongeveer 120 kilometer ten N. von Monrovia (Liberia) heeft men de resten gevonden van de Constellation van de Pan Ameri can Airways, die, op weg van Johannesburg naar New York. sinds Vrijdag vermist werd. Een reddingsploeg heeft de wrakstukken via het land be reikt. Men vond de verkoolde onherkenbare Hjken van 28 inzit tenden. Er bevonden zich in het geheel 31 passagiers en negen bemanningsleden aan boord. Er zijn geen tekenen van overleven den. Onder de omgekomenen be vinden zich Amerikanen, Zuid- Afrikanen, Fransen, Portugezen en Engelsen. Extra-heffing export eieren uitgesteld Blijkens een mededeling van de Stichting voor de Landbouw heeft men de Minister van Landbouw bereid gevonden de extra-heffing van één cent per ei bij export naar Duitsland voorlopig uit te stellen. de rechtsbuiten in 'n doelpunt omgezet 01. Even later begre pen de achterhoedespelers van H elkaar verkeerd, keeper Apeldoorn liep niet op tijd uit en de links binnen tikte beheerst de bal over Apeldoorn heen 02. Na de rust was het met HSV gedaan; de wedstrijd tegen RK AFC en het hoge tempo van de eerste helft deden zich terdege voelen. Bij een aanval van OSV over links ontstond een scrim mage voor het HSV doel. Keeper Apeldoorn werkte de bal weg: maar de rechtsbinnen van OSV scoorde onhoudbaar 03. 'n Kwartier voor het einde dacht A. Kosters de toestormende midvoor de bal afhandig te ma ken, terwijl keeper Apeldoorn al op z'n plaats stond, door het even wijfelen scoorde de mid voor van OSV het 4de doelpunt. Tot het eindsignaal bleef HSV actief en partij geven, zoveel als in hun vermogen lag. Onder auspiciën van de R.K. Bond van Zangverenigingen in Noord- en Zuid-Holland organi seert de R.K. Gem. Zangvereni ging „St. Caecilia te Haarlem bij haar 25 jarig bestaan een Zang concours, waaran door een groot aantal verenigingen uit Noord- Holland wordt deelgenomen. Gisteren werd de eerste dag van dit concours gehouden, a.s. Zondag volgt de tweede. De re sultaten van de eerste dag zijn: 4e Afd. Dameskoren: Dames koor Volendam 325 pnt. Ie prijs. 4e Afd. Gem. Koren: Willen is kunnen, Edam 259 pnt. 2e prijs; Ego Flos, Schoorl 305 pnt. Ie pr. 3e Afd. Gem. Koren: Volen- dam's Gem. Koor, Volendam 294 pnt. 2e prijs; Sursum Corda, Ou- dorp 313 pnt. Ie prijs; Echo der Duinen, Zilk 285 pnt. 2e prijs; Vocaal Contact, Delft 320 pnt. Ie prijs. 2e Afd. Gem. Koren: St. Jacobus, Tuitjenhorn 300 pnt. Ie prijs; Al les door inspanning, Ilpendam 288 pnt. 2e prijs; Ons Ideaal, Heemskerk 294 pnt. 2e prijs; Amicitiae, Akersloot 283 pnt. 2e prijs; St. Michaël, Schipluiden 293 pnt. 2e prijs. Ie Afd. Vrouwenkoren: Marij ke, De Weere 305 pnt. Ie prijs; Nieuw Leven, Heiloo 331 pnt. Ie prijs. Ie Afd. Dubbelmannenkwar- tetten: Melodia, Heemstede 284 pnt. 2e prijs. Ie Afd. Mannenkoren: Kath. Mannenkoor Zaandam 298 pnt. 2e prijs. Ie Afd. Gem. Koren: St. Gre- gorius. Lisse 325 pnt. Ie prijs; St. Caecilia, Noord-Scharwoude 326 pnt. Ie prijs; Con Amore. West woud 294 pnt. 2e prijs: Arti et Religioni, Naaldwijk 328 pnt. Ie prijs; Laetitia. Uitgeest 292 pnt. 2e prijs; St. Caecilia, Castricum 331 pnt. Ie prijs; Sonora, Zijde wind 289 pnt. 2e prijs. Afd. Uitmuntendheid Gem. Ko ren: Nieuw Leven, Heiloo 313 p. Ie prijs: Maria Christina. De Weere 313 pnt. Ie prijs; Nieuw Leven, Medemblik 3Ó7 pnt. Ie prijs. Éere-Afd. Gem. Koren: St. Cae cilia, Onderdijk 288 pnt. 2e prijs. is Zaterdag tussen Nederland en Denemarken een handelsover eenkomst getekend. De waarde van de Nederlandse goederen die naar Denemarken zullen worden uitgevoerd bedraagt 28Va millioen gulden.... is de heer B. J. Wijkamp, wet houder van Baarn, oud-waarn. Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en voor de oorlog lid der Tweede Kamer voor de S.D.A.P., overleden.... heeft de havenpolitie van Rot terdam twee personen in arrest gesteld, die 2400 paar nylonkou sen hadden ontvreemd is de beroemde dirigent Leopold Stokowski Zaterdagavond met de boottrein uit Engeland in Hoek van Holland aangekomen. Don derdag a.s. zal hij het concert gebouworkest dirigeren.... wordt de beiaard „De Vier Ko ningskinderen" per tanker naar Curacao vervoerd.... 35-JARIC BESTAAN VAN KATHOLIEKE MIDDENSTANDSBOND Op 18 Juli a-s. zal de Nederl. Kath. Middenstandsbond op fees telijke wijze zijd 35-jarig bestaan vieren. Daar het door oorlogs omstandigheden niet mogeijjk is geweest het zilveren jubileum op passende wijze te herdenken, zal dit zevende lustrumfeest een bij zonder cachet dragien. De lustrumviering zal worden ingezet met een solemnele Mis. Tijdens de feestvergadering, wel ke gehouden wordt in Esplanade te Utrecht, zal het woord worden gevoerd door de voorzitter van de Middenstandsraad, prof. van Muiswinkel en dr. A. Olierook, pr. LAATSTE TROEPENSCHIP AANGEKOMEN Voor de laatste maal ontscheep te Zaterdagmorgen aan de Lloyd- kade te Rotterdam een troepen- transportschip uit Indonesië, met aan boord 846 Ambonese ex- K.N.I.L.-militairen, 208 leden van de Kon. Landmacht en -Marine en het korps mariniers, en 18 Nederlandse ex-K.N.I.L.-militai- ren. Alvorens de ontscheping van dit schip, de „Kota Inten", een aanvang nam, werden namens de Koningin en de regering woorden van welkom gesproken door lui tenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5