ijd vol Peking-China zou accoord gaan met vredesvoorstellen van Malik Brits protest tegen de sabotagewet Schending van het recht in Boedapest houdt aan schaken 1 k ém I i JÉ «XI I STOrn*., er-met-smaak aagt PEJEHA. I DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Faas Wilkes naar huis Vleugel en idee De Perzische oliekwestie Algemeen gunstige reacties Het" standpunt- van Nederlandse zijde Scheepsberichten In IJselmeer verdronken Defensie-inspanning pas aan het begin De vlam in de tram Kroniek en Kritiek Werkloosheidswet uitdager in het 17e apioen dusdanig van sitie zo maar par- ompt op kon geven, ikkige verloop in de al liefst met wit spe- Het was een Nimzo- jauw hoe kan het Men herkent Botwin- liet meer) 24.,.. f7-f5 Ld8-f6 26. Tal-él, Dé21dl, Tf8-f7 28. b2- 29. Lc3-b2, f5-f4 (De ekt los) 30. Pd3-é5, slaan op f4) 30.... d4xé5, Pd6-f7, 32 é3x 1 33. Pfl-h2, c7-c5 it nu overwegend) 34. -d4 35. Pg4-f6+ (Een nder weerga) 35 gaf op. Na 36. éxf6 Txel+ en zwart tuk voor. lossing probleem V. Reischert) 'w/yvr/ w-ft, -m jm %w/< Db7, Pc2, Pd5, Lb2, lc5, Té2, Pbl, pi: c7, t en geeft mat in twee Z 93 1 'Z :S3dI Z ■ZdJj i Z '9PN 1 'Z :i§rajp 'goa "I U uiaaiqoMi BuissojdQ W. J. MUHRING z ken je dadelijk aan jjj r hij draagt. Keurig messcherpe vouwen J dit zo'a costume Pejebt-stof. Als U me bestelt. Int bet -stof zijn. Din kan en topprestatie leve- bel aan elke rol stof! 10 I*AR STOFFES OP Te I JAAR PEJEHA STOFft*1 i X OI agdurven?" brulde een dovemansoren en wilde er Sjarl Doch dat zat hem was Sjarl hem al anen elkaar in de lkaar in en Jantje rl's kop. Dat vond it zoals wij allen ld. Nu wilde het :r in zijn handen :nd slagwapen toe >m vervolgens de ink-Jantje's hoofd. 3 hoofd was een i dit harde hoofd in de slaghoedjes on met een korte re patronen dach- n bij dit aardige mg-beng-beng Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET PEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 4 Dinsdag 26 Juni 1951 46e Jaargang No. 12203 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 V IN EEN REDE te Utrecht zijn nieuwste visie van zijn hoofdarti kel in de Maasbode bevestigend, heeft prof. F. D. nu, naar als vast staand kan worden aangenomen, zijn idee om een rechtervleugel in de K.V.P. te vormen, „laten varen". Hij heeft dat gedaan om verschillende redenen. Ten eerste, omdat hem gebleken is, dat er in de K.V.P. meer ruimte is voor overleg (dat met hem in middels is begonnen) dan hij had vermoed. Ten tweede, omdat, volgens prof. Duynstee, de in stemming met zijn denkbeelden zó algemeen is, dat het wel eens zou kunnen zijn, dat de vrees van de heer de Bruyn (K.A.B.) be waarheid werd, dat „de K.A.B. in het isolement zou komen" en ge plaatst zou worden tegenover „alle andere standen". Het effect, dat „de zeer onver wachte omvang van de instem ming met de uitgeoefende cri- tiek nu aan de vleugeltheorie komt vastknopen", vindt de schr. „dermate bedenkelijk, dat, nu er goede kansen bestaan, dat het door middel van een rechter vleugel nagestreefde doel langs andere wegen wordt bereikt", hij zijn denkbeeld van een rechter vleugel prijsgeeft. Om dit resultaat moeten wij ons natuurlijk verheugen. Prof. F. D. bevestigt hiermede metter daad, wat hij naar men weet, al eerder met woorden had betoogd, dat hij geen scheurmaker wil zijn Wij moeten nu dus met belang stelling afwachten, wat er verder de consequenties van deze actie zullen zijn. Want prof. D. is twee volle maanden bezig ge weest, om het katholieke kamp in rep en roer te brengen, hij heeft tamelijk veel risico's gela den op de hals van de .rector- magnificus van de Katholieke Volkspartij", die hevig in zijn wiek geschoten was, toen hem verweten werd, dat hij aan scheurmakerij ging doen maar die nu, ondanks zijn hoog-gezeten verantwoordelijke positie, in twee trajecten retireert. Ik wil geen scheuring van de eenheid, zei hij, toen hem het verwijt van prof. Romme trof, dat hij dit wél wilde, en toen immers nog blééf hangen de ge dachte aan die vleugel, welke in wezen en in de praktijk op scheuring 2t>u uitdraaien. Dat had de hooggeleerde, maar allerminst hoog-practische hoogleraar niet begrepen. Het is hem duidelijk geworden, nadat een dreigende verklaring van de K.A.B.-man de Bruyn had doen uitkomen, dat de Katholieke Arbeidersbeweging „een isolement niet vreesde". Men kan er verder van denken wat men wil. Men zou menen, dat indien Duynstee meer practisch dan theoretisch had doorgedacht, het roemloos einde van een twee maanden lang gepropageerde idee van een in de K.V-P. te bouwen rechtervleugel niet zou behoeven te zijn wat het nu is, indien waarlijk „de overgrote meerderheid van alle standen in die rechtervleugel zou samen komen", zoals F. D. uit de vele bewijzen van instemming, door hem ontvangen, afleidt. Wat er van zij, prof. Duynstee laat zijn vleugei-idee varen, en wij zijn daar, voorshands, ver heugd over. Maar de professor heeft, zoals dat een hoogleraar betaamt, nog meer i d e e e n by de hand. De rechtervleugel is dood, leve de rechtse idee, roept hij in de „Maasbode" uit. Dat is kennelijk een variant op het be kende woord: De koning is dood, leve de koning. Als de koning sterft, wordt vrijwel onmiddellijk na zijn dood de nieuwe koning uitgeroepen. Dat heeft iets te maken met continuïteit, d.i. on onderbroken voortzetting, van de monarchie enz. Wij nu beweren geenszins, dat de „idee" een voortzetting is van de vleugel, al verraadt de keuze van de variant op de bekende uitroep een geestesgesteldheid, welke tot waakzaamheid ver plicht. Het zou echter wel eens kunnen zijn, dat er in de praktijk vooral ten aanzien van de latere gevolgen, weinig of geen ver schil zou bestaan tussen vleugel en idee Maar, wij nemen vanzelfspre kend de goede trouw van F. D. en de zijnen onvoorwaardelijk aan en verwachten dus niet, dat zij de partij zullen binnenvaren met een vleugel onder de vlag van een idee. Die rechtse idee, dat is dan, naar de mening van prof. Duynstee, de „andere weg, waarlangs het door middel van een rechtervleugel nagestreefde doel (met goede kans van slagen) kan worden be reikt". In zijn artikel heeft F. D. een schone, door hem zelf vaag-ge- noemde, inderdaad zeer algemene omschrijving van die rechtse idee gegeven. Dat rechtse is in elk geval niet, wat er vroeger on der de christelijke coalitie werd verstaan in ons land, toen wij van „rechts" en „links" spraken. De meeste vergelijkingen gaan mank, maar wat er nu met de rechtse idee bedoeld is, heeft meer weg van de strevingen van de Gaulle in Frankrijk e.d. „Met de rechtse idee bedoelen wij niet anders dan een strak principieel christelijk beleid, dat zich niet door opportuniteits- overwegingen of door allerlei sentimenten laat meeslepen, in allerlei gevaarlijke avon turen" aldus prof. Duyn stee in zijn artikel. Wij zouden hier verschillende vragen kunnen stellen. Zo bijv., of het wel juist is, een „strak principieel christe lijk beleid", te vereenzelvigen met de rechtse idee, en waarom de toevoeging „strak" per sé no dig is bij de vermelding van een principieel christelijk beleid", H.K.H. Prinses Wilhelmina vertoeft in Noor wegen, waar zij een vacantie van enige weken zal doorbrengen. Zij zal een bezoek brengen aan verschillende plaatsen van het land. Prinses Wilhelmina bij haar aankomst in Trondheim. TEHERAN, 25 luni (ReuterA.P.). De Britse ambassadeur te Teheran heeft Maandag bij de Perzische minister van Buiten landse Zaken geprotesteerd tegen het door de Perzische regering bij de volksvertegenwoordiging ingediende wetsontwerp op het tegengaan van sabotage. Hij zegt in het protest, dat, indien het ontwerp tot wet wordt verheven het zonder twijfel zal leiden tot het in grote getale ontslag nemen van de Britse werkers bij de olie-industrie. Uit alle delen van de wereld bleven gisteren berichten binnen stromen over de rede van Malik, waarin hij voorstelde tot be sprekingen over te gaan ten einde een wapenstilstand in Korea te bewerkstelligen. Blijkens berichten van Reuter uit Tokio zijn de Chinezen het eens met de voorstellen van Malik om een einde aan de oorlog te maken. Malik heeft te kennen gegeven met vacantie dit jaar naar Rusland te vertrekken. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft tegenover het A.N.P. ver klaard, dat de mening van het ministerie is, dat de voorstellen van Malik om tot een staken van het vuren in Korea te geraken, gezien moeten worden in de geest van de toespraak van Malik „die helaas ook aanvallen op de Wes terse mogendheden behelst". Het neemt echter niet weg, zo ver volgde de woordvoerder, dat de voorstellen van het uiterste be lang kunnen zijn. Frans oordeel De Franse minister Robert Schuman heeft te kennen gege ven, dat zijn regering de nota bestudeert. „Malik heeft thans blijkbaar ingezien, dat wil men vrede, eerst een oorlog moet worden beëindigd", aldus Schu man. Ook zijn Engelse collega Morrison heeft zich gunstig uit gelaten. In Canadese kringen zou men het een grote fout achten, om niet in te gaan op de voorstellen van Malik. Dit was o.m. de me ning van minister Pearson, die lid is geweest van de commissie van goede diensten. Groote Beer (emigr.) A'dam- Sydney, 25 Juni 400 mijl West van Melbourne. Volendam (emigr.) 23 Juni te Quebec. Tabinta, Djakarta-A'dam, 24 Juni pass. Gibraltar. Willem Buys, Djakarta-Rot terdam, 24 Juni van Bela- wan. dat ons zonder toevoegsels al strak genoeg lijkt. Ook is het in teressant eens te vernemen, hoe men de „idee" werkelijk in een „beleid" denkt om te zetten, als men, in het politieke bedrijf waar tenslotte iets bereikt moet worden, „strak" wil afzien van „opportuniteit, sentimenten en avonturen", nademaal het vast staat, dat er in ons land voor een dergelijke rechtse politiek geen meerderheid bestaat. Maar, alweer goed, prof. Duyn stee zal menen, dat het er in de eerste plaats op aankomt, wat de politiek van de K.V.P. zal zijn. Met een program volgens die politiek gaan wij dan, tenslotte toch, het grote politieke avontuur in, om te zien, wat er bereikt kan worden. Daar gaat het toch om? Wij zien naast de rechtse, nog een rechte idee in het pro bleem: katholieken en politiek. Daarover morgen. Reacties in Amerikaanse pers De grote toonaangevende Ame rikaanse bladen zijn van oordeel, dat de voorstellen van Malik be wijzen, dat men in Moskou heeft ingezien, dat de agressie heeft gefaald. Engeland pleegt momenteel overleg met de andere staten, die troepen in Korea hebben. Sir Gladwyn Jebb, Brits vertegen woordiger bij de V.N., heeft op dracht gekregen Malik nader te polsen. Entezam, de Perzische voorzitter van de V.N., zal een onderhoud hebben met Malik. 2 JONGE MANNEN SLACHT OFFER VAN KANOVAART Zondagmorgen zijn de heer N. van Gelderop van de waterpolitie te Harderwijl en zijn vriend, de heer F. Boesveld, met een kano het IJselmeer opgevaren. De beide vrienden vertrokken des morgjens om 9 uur, maar waren 's avonds om 19 uur nog niet terug. Maandagmorgen kreeg men 'n bericht'van een familielid van een der vermisten, dat de kano met de kiel naar boven drijvende was gevonden bii het gemaal van Oos- terwolde. Aangenomen wordt thans, dat deze beide jonge men sen, respectievelijk 29 en 26 jaar oud, in het IJselmeer zijn ver dronken. Naar de lijken wordt nog steeds gezocht. Het proces tegen de aartsbis schop Grosz en acht andere „ver dachten" is Maandag in Boeda pest voortgezet. Er werden in totaal 24 getuigen gehoord, waar van allen, op één na zich in ar rest bevinden. Uit de berichten, die Reuter en Ass. Press over het proces gaven blijkt, dat de bekende methode van de communistische machts hebbers op onmeedogenloze wijze wordt voortgezet, om de rechts- beleving tot een aanfluiting te Portret van Mgr. Joseph Groesz, de Hongaarse Aarts bisschop, die voor een ge rechtshof te Boedapest terecht stond om zich te verantwoor den voor dezelfde feiten, waar van destijds kardinaal Mindz- senty werd beschuldigd. maken in de ogen van de be schaafde wereld. Mgr. Grosz zou als „voorlopig staatshoofd" zijn benoemd door hen, die „met behulp van de wa penen een omverwerping van de volksrepubliek beoogden." De industrieel Hugo Payer zou als minister-president optreden, zo dra een revolutie tegen het com munistische bewind was geslaagd. De beklaagden „bekenden" allen zich aan de feiten te hebben schuldig gemaakt, die hen ten laste waren gelegd. Geen middel onbeproefd. Men behoeft aan de onwaar achtigheid van deze verklaringen niet te twijfelen, wanneer men weet, evenals uit Rome gisteren nog werd gemeld, dat de commu nisten alle middelen te baat ne men om hun slachtoffers te mar telen om op deze wijze hen alles te laten ondertekenen wat voor een beschuldiging dienstig is. Ook nu weer werd „bekend", dat het de bedoeling was de Habsburgers op de troon te hel pen, terwijl Payer zeide, dat men op een derde wereldoorlog had gehoopt, waarbij de Amerikanen en de Joegoslaven Hongarije zou den bezetten. Nieuwe premier in Sleeswijk-Holstein KIEL, 25 Juni (Reuter) - Het parlement van Sleeswijk-Holstein heeft Maandag Friedrich Wil helm Luebke, voorzitter van de Christelijk Democratische Unie, tot eerste minister verkozen. De verkiezing is nog dezelfde dag gevolgd op het aftreden van de vorige premier, de Christen- Democraat dr. Walter Bartram, wegens onenigheid in de Christe lijk Democratische Partij. De vice-voorzitter van de An- glo-Iranian, Basil Jackson, die onlangs de delegatie naar Perzië leidde, heeft Maandag verklaard, dat het minstens een jaar zal du ren voor de Perzen olie-deskun digen uit andere landen zouden kunnen krijgen om de raffinaderij te Abadan te drijven. De nieuwe anti-sabotagewet is zeer ernstig, aldus Jackson, „het zal wellicht nog maar kort duren voor wij gedwongen zullen zijn Perzië te verlaten". Tanker tegengehouden Perzische soldaten zijn in de haven van Abadan aan boord van de Britse tankboot ..British Empress" gegaan, om de tanker te beletten te vertrekken. Korte tijd tevoren had de Brit se tankboot „Dola Bella" de ha ven verlaten. De Persen verklaar den dat de „Dola Bella" „abusie velyk" vergunning tot vertrek is gegeven. Een der leden van de Perzische oliecommissie heeft de algemene bedrijfsleider der „An- glo-Iranian", Drake, de eis ge steld de „Dola Bella" op te dra gen naar Abadan terug te keren. Drake antwoordde dat de „Dola Bella" zich reeds in Iraakse wa teren bevond. De Persen dreigden daarop een „actie ter zee" tegen het vaartuig te zullen onderne men. Perzen solidair De bonden van Perzische trans portarbeiders hebben zich bereid verklaard, de voor binnenlands gebruik noodzakelijke benzine en olie zolang kosteloos te vervoe ren als de Staat zich in schulden bevindt. Talrijke zakenlieden be talen een voorschot van hun be lastingen om de Staat te helpen. De ambtenaren hebben tien tot twintig procent van hun salaris aan de Staat aangeboden. Ultimatum aan Drake De Perzische directeuren van de Anglo-Iranian hebben vandaag de algemeen bedrijfsleider, Eric Drake, een ultimatum gesteld waarin hem tot Donderdag acht uur de tijd wordt gegeven naar GOUVERNEUR STRUYCKEN BEZOEKT ARUBA Gouverneur Struycken heeft het eerste officiële bezoek ge bracht aan Aruba. Hr. Ms. „Van Speyk bracht de gouverneur, die vergezeld was van zijn echtgeno te, zijn adjudant en de heer H. Hermans van de voorlichtings- post Nederlandse Antillen, in enige uren naar het eiland. PATER HERMANS IN TIENTSIN GEARRESTEERD Pater Harry Hermans C.M. is door de communistische regering m China gearresteerd. Pater Har ry Hermans had in Tientsin de leiding van een grote middelbare school; Van de bezetting van lóïo «n rï°°r de communisten in 1948 af hebben de communistische autoriteiten getracht deze school onder hun invloed te brengen. Onverzettelijk en handig heeft pater Hermans de school weten te behouden en zijn leerlingen georganiseerd tot stoottroepen van de Katholieke Actie. Met de laatste aanval op de Kerk in Tientsin, waarbij Mgr. Jean de Vienne en zo goed als alle mis sionarissen werden verdreven is pater Hermans een van dë slachtoffers geworden. Hij heeft niet kunnen of willen vluchten en werd gearresteerd. Vermoede lijk zal hij voor een volksgerecht worden gedaagd en volgens het nu .Beidende recept worden ver oordeeld om China te verlaten. VOORZITTER K.A. IN HONGARIJE OVERLEDEN In gevangenis gestorven PARIJS, 25 Juni (A.F.P.) Maandag heeft Radio Vaticana bekend gemaakt, dat de vroegere voorzitter van de Katholieke Ac- !.n .Hongarije, Mgr. Michailo- witsj, m de gevangenis is gestor ven. Hij werd als een der mede beschuldigden in het proces te gen kardinaal Mindszenty tot 20 jaar eenzame opsluiting veroor deeld. NIEUWE STAKINGEN IN V.S. NEW YORK, 25 Juni (Reuter) Maandag zijn in het uiterste Wes ten en Oosten van de V.S. op nieuw stakingen uitgebroken. In New York legden 8.000 bontwer kers het werk neer en in Califor- nië staakten arbeiders bij de „Pa cific Telephone and Telegraph Company". de genationaliseerde olie-industrie over te gaan, "Wanneer tegen dat tijdstip geen positief antwoord is ontvangen, zal men Drake als afgetreden beschouwen en een opvolger voor hem benoemen. TRUMAN TOT CONGRES WASHINGTON, 25 Juni (Reu ter) President Truman heeft Maandag in een boodschap aan het congres verklaard, „dat de gecombineerde defensie-inspan ningen van de vrije wereld in feite slechts pas begonnen zijn". Er was evenwel goede reden voor optimisme over haar voortgang, zo zeide de president in een be geleidend schrijven bij het derde halfjaarlijkse rapport over het program van wederzijdse militai re bijstand, dat de periode van October 1950 tot Maart 1951 be strijkt. Volgens dit rapport wa ren de verschepingen groot, doch zij zouden gering zijn in vergelij king met de verschepingen die nog zouden komen. HET VREDESVERDRAG MET JAPAN Op 1 September a.s. TOKIO, 25 Juni (Reuter) Als richtdatum voor de onderte kening van het vredesverdrag met Japan is 1 September vast gesteld. aldus heeft John Allison, assistent van de Amerikaanse onderhandelaar John Foster Dul les, tegenover journalisten ver klaard. Allison is in Tokio om de be zettingsautoriteiten en de Japan se ambtenaren in te lichten over het herzien ontwerp. Hij zei, dat het nu geformuleerde ontwerp geen militaire of handelsbeper- ringen oplegt. MILITAIRE HULP VOOR TSJANG KAI SJEK TAIPEH, 25 Juni (Reuter) Een officiële woordvoerder van de Amerikaanse regering heeft medegedeeld, dat Tsjang Kai Sjek een gift van 20.000.000 dollar aan militaire hulp zal ontvangen via het bureau van de E.C-A. Deze afwijking van de politiek van de E.C.A. om zuivar „huis houdelijke hulp" te verlenen, be tekende. dat de beginselen van haar werk in Formosa verruimd werden. De hulp was bedoeld om tegemoet te komen aan de zware militaire lasten van de nationalis ten. zodat deze niet nog zwaarder op de burgeliike economie zouden komen te rusten. De 20 millioen zijn de helft van de door het con gres toegezegde som van 40 mil lioen dollar. BURGEMEESTER VAN GELEEN OVERLEDEN Zondagavond is op 63-jarige leeftijd de heer F. A. L. M. Da men, burgemeester van Geleen overleden. KORTSLUITING IN HAAGSE TRAMWAGEN In een motorwagen van een Haagse tram rijdende over de Lange Vijverberg ontstond kort sluiting. Tengevolge hiervan sloe gen grote vlammen van onder uit de wagen langs de ramen. De bo venleiding stond in een ogenblik roodgloeiend als een neonreclame en brak af. Een en ander bracht uiteraard grote ontsteltenis onder de passagiers teweeg en er ont stond ook een hevig gedrang aan de uitgangen tengevolge waarvan enkele personen blauwe plekken en schrammen opliepen. De gealarmeerde brandweer behoefde geen dienst te doen. AMSTERDAM LOOFT BELONING UIT De gemeente Amsterdam looft een beloning van duizend gulden uit aan hen, die inlichtingen kun nen verschaffen welke leiden tot de aanhouding van Pieter Jan Bruin, geboren te Amsterdam op 12 October 1922, die ervan ver dacht wordt een bedrag van f 113.000 ten nadele van de ge meente Amsterdam te hebben verduisterd. Duitse socialistische partij niet officieel erkend BERLIJN, 25 Juni (DPA). De Westelijke Bezettingsmogend- heden hebben het verzoek van de „Duitse Socialistische Partij" af gewezen, om als politieke partij te worden toegelaten. Een leerzaam citaat (J.H.) In de discussie over de politiek van K.V.P. is niet alleen door prof. Duynstee, maar ook door vele van zijn medestanders men zie nog maar eens ,.De Nieuwe Eeuw" van de vorige week het verwijt gemaakt, dat zij zich door de P.v.d.A. heeft laten drijven in de richting van het staatssocialisme. De K.V.P. fractie in de Tweede Kamer zou in dit opzicht een tekort aan be ginselvastheid en ruggegraat heb ben gedemonstreerd, zo luidt het verwijt of misschien beter gezegd de beschuldiging. Er is reeds op gewezen, dat bij het zestig jarig feest van de heer Vorrink, het P.v.d.A. Tweede Kamerlid Goed hart (Pieter 't Hoen) in „Parool" een artikel schreef, waarin hij de zelfde beschuldigingen uitte aan het adres van de P.v.d.A. en daarvoor speciaal de heer Vorrink verantwoordelijk stelde, omdat deze hoewel volkomen ter goe der trouw het socialistisch beginsel aan de K.V.P. had uitge leverd. En hij noemde in dit ar tikel hiervoor tal van bewijzen. We mogen er verder aan herinne ren, dat het ant. rev. Eerste Ka merlid de heer Algera in zijn orgaan „Het Friese Dagblad" ruim een jaar geleden een hoofdartikel schreef, waarin hij beweerde, dat hij het samengaan tussen K.V.P. en de PvdA de socialisten grotere offers had gebracht dan de katholieken. Nu komt een niet minder onverdachte getuige n.l. het lib. Handelsblad j.l. Zaterdag in een hoofdartikel gewijd aan de vleugelkwestie in de KVP -'^r prof Duynstee aan de orde ge steld, over ditzelfde thema en kele belangrijke opmerkingen ma ken, die wei waard zijn even voor het voetlicht te brengen. Schrijvende over de polemieken tussen prof. Duynstee en prof. Romme en de heer Andriessen schrijft dit blad n.l. o.m. het vol gende: „Terwijl prof. Duynstee in zijn ongetwijfeld frisse betoogtrant niet terugschrikt voor een kloeke bundel van dikwijls zonder argu menten gestaafde apodictische beweringen, tonen prof. Romme en Andriessen zich de mannen van de politieke practijk Politiek .- men moet dit uitentreuren her halen is de kunst van het mo gelijke. Wat de beoordelaar, die buiten de praktijk staat als op portunistische overwegineen be schouwt, is voor de strijders bin nen de politieke arena een simpel rekening houden met de werke lijkheid. Die werkelijkheid is nu, dat iedere politieke groepering in Nederland, ook de K.V.P., het niet verder brengt dan minder heidspartij. Vooral de gedachte, dat het mogelijk zou zijn binnen de organisatie van welke groepe ring dan ook, een eigen vleugel te organiseren zonder dat dit tot splitsing zou leiden, schijnt ons een vlotte, virtuoze miskenning der politieke realiteit". Tot zover het lib. Handelsblad. Commentaar is hier overbodig. Maar toch moet dit citaat tot de opposanten in kath. kringen wel iets zeggen. FAMILIE ATTAQUEERDE POLITIE „Pa, pa!" Met deze kreet ym hulp riep gisternacht in de v. Blankenburgstraat in Den Haag een jongeman de bijstand in van zijn papa, toen hij in de nabijheid van het ouderlijk huis werd aan gehouden door een paar jeep agenten, omdat hij onder drankinvloed over straat fietste. Zijn hulpkreet alar meerde zijn oudste broer, die. met nog enkele andere fami lieleden de straat op snelde en de politieagenten te lijf ging. De agenten werden eén ogenblik door deze overmacht overrompeld. Dit kwam een van hen te staan op een blauw oog. De ander op een trap in zijn rug. Tenslotte wisten zij toch de macht van het gezag te doen gelden, waardoor vijf familieleden de rest van de nacht op een politiebureau hebben doorge bracht. ADVIES GEVRAAGD AAN S.E.R. OVER IN WERKINGTREDING De regering heeft aan de soc.- economische raad op korte ter mijn advies gevraagd omtrent het tijdstip, waarop de Werk loosheidswet in werking zou kun nen treden. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de S. E. R. voor het uitbrengen van dit advies een commissie m te stellen. Waar schijnlijk zal deze onder leiding staan van prof. dr. J. Tinbergen. VOORZITTER JAARBEURS GAAT HEEN Na 25 jaar het voorzitterschap te hebben bekleed van de Raad van Beheer van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht heeft dr. F. H. Fentener van Vlissingen de wens te kennen ge geven van deze functie thans te worden ontheven. Dr. Frentener van Vlissingen werd op 4 October 1926 aange zocht het voorzitterschap van de Raad van Beheer van de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs te aanvaarden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1