232 millioen in 1951 Kamer moet zich uitspreken over belastingverhogingen Katholieke smeden in Den Haag in congres Vice-admiraal Van Holthe verlaat de zeedienst ^ËÜt 1 :A*:& ■181 in Prins Bernhardfonds gaf 1 millioen üit in vier jaar DIPLOMATIE EN INMAAK 'v 'x. De sociale voorzieningen Minimum-ouderdomspensioen met aanvullende uitkeringen Een moeilijk debat te wachten Naar wij vernemen V.S.-vlootbezoek aan ons land Aandrang tot beheersing bij overleg tussen werkgevers en werknemers Schout bij nacht De Booy volgt in marinefuncties op Geheime documenten in het huishouden p wSmSmm m - w mm Zilveren anjers uitgereikt aan drie Nederlanders w^' "■•rx >tp MW1IOT a j£^; «isi'y'I Tsjenjoe, een belangrijke handelsstad in het landbouwgebied 300 mijlen ten Zuiden van de 38ste breedtegraad in Korea, was na de herovering door de strijdkrachten van de Ver enigde Naties in September 1950 voor 50 pet. verwoest. Thans nu de strijd in Korea een jaar aan de gang is, heeft men reeds een groot deel van de geteisterde plaats herbouwd. Het tempo waarin aan het herstel van het economisch leven gewerkt wordt, wordt nog aanzienlijk versneld. Terwijl een landbou wer bezig is met het bewerken van een stukje akkerland vlechten arbeiders de rieten dakbedekking van een. in aan bouw zijnd huis in een der buitenwijken van Tsjenjoe. De sociale voorzieningen komen in 1951 het Nederlandse volk te staan op een bedrag van f 232.400.000.—, verdeeld over ouder domsvoorziening (180 millioen), bijslagen krachtens de wet tot aanvulling van invaliditeitsrenten (26.4 millioen), kinderbijslagen aan rentetrekkers (14 millioen), bijslagen op ongevallenrenten (3 millioen) en kraamgelden (9 millioen). De vereveningsheffing, door de werkgevers opgebracht, leverde in 1950 f 233.428.000.- op. De Minister van Sociale Zaken heeft dit medegedeeld in de Me morie van Antwoord op het Voor lopig Verslag van de Eerste Ka mer over de begroting van zijn departement. Over de ouderdoms- verzekering zelf vindt de Minis ter de meningen van de Kamer wat verward. Hijzelf vindt het waarborgen van een bodempensi oen uit de algemene volksverze kering voldoende, terwijl daar naast de mogelijkheid van aan vullende uitkeringen moet blij ven bestaan en worden bevor derd. Sommige leden hadden ge vraagd. waarom voor de zoge naamde armlastigen thans geen verplichte ziekenfondsverzeke ring is ingevoerd. De Minister acht het piet mogelijk, dat de (Van onze parlementaire redacteur) Nederland moet in de eerstvolgende vier jaar 1500 millioen per jaar voor defensie uitgeven. Dat is 500 millioen meer dan oor spronkelijk was geraamd. Ruim de helft van dit bedrag zal de regering lenen; 245 millioen moet echter uit extra belastinggeld verkregen worden. In verband hiermede zijn enkele maanden geleden verschillende nieuwe belastingontwerpen bij de Kamer ingediend en het zijn nu deze ontwerpen, die de inzet zullen vor men van het grote bèlastingdebat. Het zal ongetwijfeld een moeilijk en zwaar debat worden. Voor Korea was de regering, zoals bekend, tot de overtuiging gekomen dat gestreefd moest worden naar verlichting, de af schaffing van de ondernemings belasting paste o.m. in dit ka der; thans keert zij echter nood gedwongen op haar schreden te rug en de Kamer zal moeten be oordelen in hoeverre zulks toe laatbaar is. Dat aan alle nieuwe belasting- ontwerpen grote bezwaren zijn verbonden, kan het beste blijken wanneer wij deze stuk voor stuk nog eens aan een zij het sum miere beschouwing onderwer pen. Het verhoogde tarief van de Vennootschapsbelasting, dat 60 millioen zal moeten opbren gen, begint bij 42% pet. en ein digt bij 50 pet. Percentages als deze tonen op zich zelf al duidelijk aan, hoe zwaar de fiscus hier ingrijpt en zulks klemt temeer als men be denkt, dat er in feite sprake is van een dubbele heffing. Eerst wordt immers de winst bij de N.V.'s belast en later nog eens weer bij de aandeelhouder per soonlijk. Voorts is dit nieuwe ta rief progressief. Het percentage wordt hoger naar de mate de winst groter is. Op het eerste ge zicht lijkt zulks logisch, maar belastingexperts betogen, dat de grootte van de winst op zich zelf weinig zegt. Een groot winst bedrag kan voor een onderne ming met veel bedrijfskapitaal toch maar een slechte uitkomst zijn. Bedrijfswinst belast. De voorgestelde verhoging van het tarief van de inkomstenbelas ting voor wat de bedrijfswinst betreft boven een bedrag van f 8000.begint met 5 pet. en loopt op tot 7Yz pet. voor winst boven de f 100.000-Deze ver hoging baart vooral zorg omdat zij ook in het kleine bedrijfsleven zal treffen. Een sector die de laatste tijd toch al met bijzonde re moeilijkheden te kampen heeft. Enerzijds grote voorraden, anderzijds gebrek aan kooplust met als consequentie een nijpend tekort aan middelen. De Stich ting voor de Landbouw heeft er in een adres aan de Kamer op gewezen, dat voor de landbouw met zijn sterk wisselende uit komsten en onbetaalde arbeid van gezinsleden het bestaande pro gressieve i.b. tarief toch reeds onevenredig drukkend werkt. De ze verhoging zou de schatkist 20 26 JUNI: H. Joannes en Paulus Katholiek zijn in een tijd, waarin het geloof een ere plaats in de samenleving heeft, is niet moeilijk; maar trouw blijven aan het ka tholieke geloof, wanneer dit wordt veracht, eist helden moed. Dat toonden vooral de adellijke hofbeambten Joannes en Paulus. Zij had den juist als christenen na de overwinning van keizer Constantijn grote invloed aan het hof, maar toen keizer Juliaan de Afvallige weer terugkeerde tot het heiden dom, weigerden zij hem te volgen en deze invloedrijke mannen werden uitgelachen. Maar het deerde hen niet. „Wat baat het ons, zo zeiden zij met het evangelie, om het hof voor ons te winnen als we daardoor schade lij den aan onze ziel." Thans kost het ook veel moeite om een goed christen te zijn. Men lacht om het geloof, men noemt het een beletsel voor de vooruitgang. Maar dit moet ons niet deren: want het leven van deze heiligen leert het: de zegepraal die uiteindelijk deze wereld overwint, is ons geloof. In deserto millioen moeten opleveren. In de voorgestelde beperking voor wat betreft de vervroegde afschrijving op toekomstige in vesteringen, (opbrengt 10 mil lioen) zien wij de regering dui delijk een stap terug doen, even als bij de belasting van de be drijfswinst. Ook deze vervroegde afschrijving bedoelde een ver lichting te .zijn.... Tegen de be perking van de kinderaftrek, de leeftijdsgrens wordt n.l. van 21 tot 16 jaar verlaagd, zal ongetwij feld van katholieke zijde ver zet rijzen. De opleiding ïs meest al met 16 jaar geenszins voltooid en ook werkt deze verlaagde leef tijdsgrens nadelig voor grote ge zinnen, die verlangend uitzien naar de hulp van de oudste doch ter. Intussen zal minister Lieftinck wel betogen, dat hij ook de uit deze verlaagde leeftijdsgrens voortvloeiende 15 millioen node kan ontberen. Een verbetering is ongetwijfeld de afschaffing van het bijzonder tarief voor inwo nende kinderen, waarmede de minister van financiën de bo vengenoemde verslechtering wel licht poogt te kopen. Dat op de eerste plaats de Stichting van de Landbouw be zwaar maakt tegen de voorge stelde verhoging van de ver mogensbelasting laat zich begrij pen. Wie aan jde kunstmatig laag gehouden pachtprijzen denkt, moet het met het adres van de Stichting eens zijn, dat de be staande heffing toch al zwaarder geworden is door verlaging van het rendement. En daarnaast klemt, dat de lage vrijgestelde be dragen nog lager zijn geworden als gevolg van de waardevermin dering van het geld. Meer in het algemeen geldt het bezwaar, dat hoewel het hier op zich zelf slechts een geringe verhoging betreft, de gevolgen voor het behoud van de eigendommen toch zeker niet moet worden onderschat. Naast de vermogensbelasting betaalt de betrokkene ook reeds de zeer ho ge inkomstenbelastingen en wan neer hij beide belastingen niet meer van zijn inkomen kan af zonderen, blijft hem slechts over ook zijn eigenlijke bezit bij stuk jes en beetjes aan de fiscus te offeren. Intussen mag ook niet onver meld blijven dat de minister van financiën deze gelegenheid mede heeft benut om bepaalde groepen tegemoet te komen. Ook de bo venstaande regeling geeft aan ouden van dagen, weduwen met schoolgaande kinderen, wezen en invaliden een bijzonder aftrek op het vermogen tot f 7500..in dien dit minder dan f 75-000. en het zuivere inkomen minder dan f 2500.bedraagt. De aftrek wordt nu verhoogd tot f 20.000. De grens voor het vermogen wordt daarbij gebracht van f75.000— op f 100.000.— en voor het inkomen van f 2500. op f 3500.De Kamer zal wel licht een poging wagen om deze grens nog wat uit te breiden en dan liefst niet enkel voor de bovengenoemde categorieën. Het adres van de Stichting voor de Landbouw suggereert een vrij stelling voor allen, wier inkomen de grens van f 4500niet over schrijdt. De baten van deze ver hoging schat de minister op 15 millioen. Successiebelasting. De voorgestelde verhoging van de Successiebelasting gaat even eens vergezeld van een bedui dende verbetering. Totnutoe kent de wet een vrijstelling voor het weduwenpensioen tot f 1660. per jaar. Indien echter het pen sioen hoger is, vervalt de gehele vrijstelling. De minister stelt nu voor om deze vrijstelling tot f 2200.te verhogen en ook bij de overschrijding blijft de ge noemde vrijstelling tot dit bedrag van kracht. Met wezenpensioen is het maximum f 4000.Wat onrustbarend. de verhoging betreft die 12 mil lioen moet opbrengen, gelden on geveer dezelfde bezwaren als bij de verhoging van de Vermogens belasting. Zij kan kapitaalvernie tiging bevorderen, temeer omdat de fiscus toch al de zgn. estille reserves treft, die bij overlijden aan de dag treden. Uit de wijziging van de om zetbelasting wil de minister f 75 millioen putten. De lijst van weeldegoederen wordt gesplitst: voor het kleinste deel wordt het tarief van 15 pet. gehandhaafd, voor het andere deel echter ver dubbeld. De regering hoopt hier mede ook te bereiken dat deze artikelen minder zullen worden gevraagd, hetgeen voor zover zij moeten worden ingevoerd eén gunstige invloed zal hebben op de betalingsbalans. Voor zover zij in eigen land vervaardigd worden kan deze verhoging ech ter een noodlottige invloed heb ben op de desbetreffende indus trieën. De vraag is dan ook al gesteld of het niet beter ware de omzetbelasting over de gehele lijn iets te verhogen, hetgeen wel voorgesteld wordt voor het groothandelstarief n.l. van een pet. op 1 pet. Tenslotte is er nog de verho ging van de motorrijtuigenbelas ting: niet minder dan 30 pet. voor vrachtauto's en 40 pet. voor mo torrijwielen. De verhoging van personenauto's wordt gedifferen tieerd naar het gewicht. Deze verhoging die al een storm van protest heeft veroorzaakt, zou 18 millioen moeten opbrengen, het geen met de 20 millioen van de verhoging voor de gedistilleerd- accijns tenslotte het bedrag maakt van 245 millioen. Of hier nog „kwaad geld" bij is zal in de komende dagen moe ten blijken. betrokkenen zelf een premie beta len, maar hij vindt het evenmin verantwoord hiermee het be drijfsleven, waarmee de zgn. arm lastigen weinig of in het geheel geen binding hebben gehad, te belasten. Wel vraagt de Minister zich af, of hier niet sprake is van een taak, waarmee de .gemeenten zich zouden kunnen belasten. Wellicht zouden de gemeenten, die de armlastigen in geval van ziekte bijspringen, uiteinde] i;v nog goedkoper uit zi;- De investeringen In de verdeling van het natio nale inkomen kan volgens de Minister inderdaad een ver schuiving ten nadele van de on dernemers worden waargenomen. Een belangrijk deel van het ondernemersinkomen wordt aan investeringen besteed en is daar door voor de werkgelegenheid van het gehele volk van betekenis. Het is een vraag of het billijk is, dat deze investeringen uitslui tend eigendom van de onderne mers worden. De Soc. Ec. Raad stelt op dit punt een onderzoek in. BALLONVAARDER BOESMAN WIL SONT OVERVAREN De Haagse ballonvaarder J. Boesman zal Zaterdag a.s. met de „Henri Dunant" in Kopenhagen opstijgen voor een avondvaart. Als passagiers gaan mee een re porter van de Deense radio-om- roep en een journalist als verte genwoordiger van de Deense dag bladen. Rekening wordt gehouden met een vaart over de Sont en een landing in Zweden. heeft de politie te Hoek van Hol land drie Duitse leden van het treinpersoneel aangehouden, die thee en tabak wisten te smokke len.... is aan de heer H. van der Heij den eervol ontslag verleend als burgemeester van Schaijk.... is de Belgische minister van bin nenlandse zaken, de heer Bras- seur, vandaag in ons land aange komen, om besprekingen te voe ren met minister Teulings over de burgerlijke verdediging van beide landen.... hebben de voorzitter en de se cretaris van de afdeling Zaandam van de stichting „Door de eeuwen trouw" voor hun functies be dankt, naar aanleiding van de algemene vergadering, die on langs in Utrecht werd gehouden... AMERIKAANSE KRUISER IN ROTTERDAM Gistermorgen arriveerden voor een bezoek aan de Rotterdamse haven de zware kruiser Kenneth D Bailey" en Johnson. De krui ser, die als vlaggeschip fungeert, nam ligplaats aan de Wilhelmi- nakade en de ander evaartuigen meerden in de Parkhaven. Com mandant van dit flottielje is ka pitein ter zee Ernest Meller, die reeds eenmaal eerder Rotter dam bezocht, n.l. ongeveer 25 jaar geleden als adelborst. Evenals toen heeft hij het plan de Nederlandse adelborstenoplei ding in Den Helder te gaan be zoeken. Dit flottielje maakt deel uit van een oefensmaldeel van 13 schepen voor de opleiding van adelborsten. Dit smaldeel staat onder commando van schout bij I nacht James L. Holloway Jr., die morgen naar Rotterdam denkt te komen. Vrijdag a.s. zullen de oorlogs bodems ons land weer verlaten. (Van een onzer verslaggevers) Onder de leuze „Eendracht maakt Macht" hield de Nederl. R.K. Bond van Smedenpatroons en Werkgevers in de Staalver- werkende Bedrijven, in het afge lopen weekend onder voorzitter schap van Fr. van Beurden, zijn 29ste congres in het gebouw van de voormalige dierentuin te Den Haag. Behalve door vertegen woordigers van 46 afdelingen werd de jaarvergadering tevens bezocht door tal van genodigden, o.w. afgevaardigden van de werknemersorganisatie. De aanwezigheid van werkne mer op dit middenstand-congres was typerend voor de wil tot samenwerken, die in de afgelo pen dagen op verheugende wijze tot uiting kwam. Verschillende sprekers drongen aan op beheer sing bij het overleg, dat zeker tot een goed resultaat zal leiden, alle sombere klanken van de laatste weken ten spijt. Inleiding Kamerlid Hooy Een van deze woordvoerders was het Tweede Kamerlid, de heer Th. Hooy, die een inleiding hield over „de plaats in de maat schappij als middenstander en smid". De here Hooy wees erop, dat de smeden zullen moeten overgaan tot een grotere samen werking o.m. door gezamenlijke apparatuuraanschaf en grondstof- feninkoop. Zij zullen hierdoor in staat zijn grotere opdrachten uit te voeren en na een onderzoek van de markt, zich ook in het buitenland een plaats weten te veroveren. Tevens drong hij aan op de vorming van mannen die in staat zullen zijn bestuursfunc ties in de komende publiekrech telijke gemeenschappen op zich te nemen. Ten aanzien van de concrete vormgeving van de be drijfschappen merkte spreker op, dat het waarschijnlijk niet wen selijk zal blijken te zijn om alle sectoren van het kleinmetaalbe- drijf in een bedrijfschap onder te brengen. „Hoe groter het be drijfschap hoe slechter de resul taten", aldus de heer Hooy. Sprekende over de taak van de centrale en politieke overheid, toonde spreker aan de hand van een overzicht van de begroting aan, dat de hoge belastingen, hoe onplezierig ook, noodzakelijk zijn. Tot slot besprak hij de sociale politiek ten aanzien van de mid denstand, waarbij hij zich geen voorstander toonde van een ze kerheid van de wieg tot het graf. Hetgeen naar zijn mening de dood van de persoonlijke ver antwoordelijkheid zou betekenen. Wel was hij voorstander van een ziekteverzekering en van een goede kinderbijslagregeling, waar door de ongelijkmatigheid tussen de bedrijfsgenoten in verband met de grote van hun gezin, kan worden getemperd. Bij een de finitieve regeling op dit gebied zou er geen sprake moeten zijn van een inkomengrens. ÉS Hel ministerie van marine heeft aan het A.N.P. medegedeeld, dat schout bij nacht A. de Booy op 1 Augustus a.s. vice-admi- raal jhr. E. J. van Holthe in al zijn marinefuncties zal opvolgen. Vice-admiraal van Holthe heeft de wens te kennen gegeven, de zeedienst met pensioen te verlaten. Vice-admiraal van Holthe werd in 1896 in Den Haag geboren. Hij kwam in September 1913 als adel borst op het Koninklijk Instituut voor Marine te Willemsoord. Hij werd in de loop der jaren als of ficier geplaatst op verschillende oorlogsbodems en diende bij ve lerlei takken van de marine, zo wel in Nedreland als in de over- zese gebiedsdelen. In 1936 werd hij adjudant in gewone dienst van H.M. de Ko ningin. Op 14 Mei 1940 werd hij In Parijs is niemand meer opgewonden over het verdwijnen van de twee Engelse diplomaten met of zonder een aantal geheime stukken. Het zijn overigens niet alleen diplomaten die wel eens iets met zulke geheime documenten te maken hebben. En deze gewichtige paparassen kunnen ook nog tot iets anders dienen, dan om er de officiële geheime diplomatie mee in de greppel te doen rijden. Dat bleek onlangs, toen een dame, die een nederige, doch ach tenswaardige post bekleedde bij het Ministerie van Oorlog, voor het militair tribunaal te Reuilly gedaagd werd, beschuldigd van niet meer of minder dan van spionnage en het ontvreemden van-„geheime" en „zeer geheime" documenten. Men had op het Departement in kwestie al enige tijd lang in de gaten, dat er telegrammen ver dwenen. Hier moest de hand van een vreemde mogendheid in het spel zijn. Het spoor leidde niet naar eén „vamp", niet naar een Mata Hari, maar naar een werk ster, die elke ochtend de bureaux schoon hield. Men zag hoe zij een greep deed in een stapel tele grammen en die heel rustig in haar tas stopte. Zij werd gear resteerd. De brave ziel snapte er niets van. De meegenomen pape- Nederlands politie-elftal legen België samengesteld Het Nederlands Politie Elftal, dat Zaterdag te Groningen, in het kader van het Internationaal Sportfestival tegen het Belgisch Politie Elftal zal uitkomen, is als volgt samengesteld: doel: Kok (ADO), achter: Huy- bregt (BW) en Mol ('t Gooi), midden: Kammeyer (GVAV), Gi- lissen (RBC) en Remmers (BW), voor: Tits (Limburgia), Van der Eist (Tehole), Van On- selen (Stormvogels), Van der Meulen (Den Helder), en Koole (Vlaardingen). PSEUDO-VOGELPEST NIET ONRUSTBAREND Ofschoon nog geregeld geval len van pseudo-vogelpest in Ne derland voorkomen en de groot ste voorzichtigheid te dien aan zien blijft geboden, acht men in bevoegde landbouwkringen de thans voorkomende gevallen niet rassen er bleven er toch im mers nog genoeg over kwamen haar kostelijk van pas. Onder meer had zij ze uitstekend ge vonden om er haar inmaakpotten Amsterdase gemeentepolitie heeft commandant van de Jacob van Heemskerk. In 1943 werd hij sous-chef van de marinestaf. En in Augustus 1945 volgde zijn be noeming tot commandant der ma rine in het Verenigd Koninkrijk. In 1947 volgde zijn benoeming tot vice-admiraal. Toen luitenant admiraal Helfrich op 1 Oct. 1948 de dienst met pensioen verliet, volgde jhr. van Holthe hem op, en tevens werd hij belast met de waarneming van opperbevelheb ber der zeestrijdkrachten. Na het aftreden van generaal Kruis werd hij benoemd tot voorzitter van het comité van de chefs staf. Vi ce-admiraal Holthe is drager van verschillende onderscheidingen. Zijn opvolger Zijn opvolger schout bij nacht Alfred de Booy werd in 1901 te Buitenzorg geboren. Als zeeoffi cier diende hij zowel in Neder land, de Oost en in de West. In 1936 werd hij marine-attaché in Londen, waar hij zich gedurende de oorlog zeer verdienstelijk maakte. In 1946 werd hij com mandant van de Karei Doorman en een jaar later benoemd tot chef van de staf van de com mandant der zeemacht in het Oosten. Sedert 1949 is hij plaatsver vangend chef van de marinestaf. Oplichter gearresteerd De afdeling Zwendel van de mee af te dekken. Helaas, de moderne wereld is wanhopig gecompliceerd en in termen van het militaire recht heet zoiets verduistering van mi litaire geheimen. Jammer dat de president van het tribunaal een gesloten zitting heeft geprefereerd. enkele dagen geleden een zekere H. M. v. d. B. gearresteerd en voor de Officier van Justitie ge leid onder verdenking van oplich ting en flessentrekkerij. Deze van der B. is een oude bekende van de Amsterdamse politie, die zich „al talrijke malen aan louche-practij- ken heeft schuldig gemaakt." agjifl l< 'i- w f - - - mmmm. W'm mmm - - v: |p ln de Eierlandse Gronden, vier kilometer uit de kust van Texel, ligt het wrak van een Duitse tankboot van 10.000 ton, die in het voorjaar van 1944 door een geallieerd vliegtuig tot zinken werd gebracht. Het is blijkbaar op stevige bodem terecht gekomen, want het zakt niet verder. Van tijd tot tijd schijnen jutters een bezoek aan dit wrak te brengen om er nog iets van hun gading te komen weghalen. De foto, die gemaakt werd aan boord van de reddingsboot van Cocksdorp, toont een gedeelte van de boven water uitstekende scheeps romp. Andermaal heeft Z.K.H. Prins Bernhard aan een drietal Neder landers, die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt voor het Nederlandse culturele leven, als bewijs voor de waardering voor huii werk de zilveren anjer uitgereikt. Dit geschiedde gister middag in het gebouw van de Ne derlandse Handel Maatschappij. De onderscheiding werd uitge reikt aan prof. Kohnstam, aan de heer K. ter Laan, oud-burgem. van Zaandam en aan de heer W. Muiier. Prof. Kohnstamm voor zijn grote verdiensten voor het on- derwijs, de heer Ter Laan voor zijn onschatbare diensten voor het Groninger volksleven en de heer Muiier voor zijn stuwkracht aan het Nederlandse sportleven. Prins Bernhard wees er op, dat de internationale situatie de ontwikkeling van het culturele leven overschaduwt in deze da gen. Het Prins Bernhardfonds heeft in de afgelopen jaren meer dan een millioen gulden aan subsidies uitgegeven. Voor we tenschap en kunst daarvan 31 pet., voor volksontwikkeling en regionale arbeid 56 pet. en voor buitenland en overzese gebieds delen 13 pet. Groter fondsvorming. Er zijn plannen in de maak om met het Konigin Julianafonds tot een nauwere samenwerking te geraken. En als de tekenen niet bedriegen is er zelfs kans, dat nog enige belangrijke bedrij- Infanteristen der Verenigde Strijdkrachten in Korea verza melen zich om nieuwe posities aan het front te gaan betrek ken. Op de achtergrond soldaten die zich op weg begeven. EERSTE KLOOSTER KEERT IN ZWEDEN TERUG Orde van Si. Brigitta geniet primeur STOCKHOLM, (KNP). Nu het Zweedse parlement de wet heeft opgeheven, waarbij het buiten landse Katholieke priesters en re ligieuzen verboden was 't grond gebied van de Scandinavische staat te betreden, worden er reeds op verschillende plaatsen in Zwe den voorbereidingen getroffen om hier binnen korte tijd klooster gemeenschappen te stichten. Het eerste klooster zal bestemd zijn voor de zusters van de Orde van de H. Brigitta. Deze Orde werd in de 14de eeuw door de H. Brigitta, een Zweedse prinses, gesticht. De Prins reikt de zilveren an jer uit aan de heer K. ter Laan, oud-burgemeester van Zaandam. ven mee zullen werken aan een grote fondsvorming. De Prins sprak daarna de he ren Kohnstamm, Ter Laan en Muiier toe, waarbij hij zijn gro te bewondering uitte voor hetgeen zij voor de Nederlandse Volksge meenschap hadden gedaan. AARDBEVING IN NIEUW-ZEELAND LONDEN, 25 Juni (Reuter). De radio van Australië heeft van daag melding gemaakt van een aardbeving in het centrale en zuidelijke gebied van het noorde lijke eiland van Nieuw-Zeeland. De aardbeving duurde 40 secon den. Telefoonverbindingen wer den verbroken en schoorstenen kwamen omlaag. DE RAMP MET DE AFFRAY LONDEN, 25 Juni. AFP. De onderzoekingswerkzaamheden naar de aan de zuidkust van En geland gezonken Britse onderzee boot „Affray" gaan een tweede phase in: Dinsdag zullen de eer ste duikpogingen worden gedaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3