FAAS WILKES KOMT TERUG naar Nederland en naar Xerxes SPORT Fransen verlangen een meer naar rechts gericht beleid 't Wapen van Mgr. Alfrink Min. Shawcross doet aanval op de minimumprijzen Geen verlenging contract Geredden aangekomen in Amsterdam Vlucht in de nacht „De rijkdom van Christus te verkondigen Interne spanningen in regeringsboezem verwacht RADIO in het kort BEURSOVERZICHT KIESPIJN! Het verongelukte Engelse jacht door E. J. Rath PAGINA 4 UihouAG juNI 19bI De definitieve zetelverdeling in het Franse parlement, met uit zondering van twee zetels uit overzeese gebiedsdelen, die nog moeten worden verdeeld, is als volgt: communisten 103, Gaul listen 118, socialisten 104, M.R.P. 85, radicalen 94, gematigden en conservatieven 98, anderen 23. De gegevens wettigen enkele gevolgtrekkingen. Vooreerst is de winst van De Gaulle veel minder groot dan hij en zijn aanhangers hadden verwacht Zijn partij is wel het talrijkst van alle in de nieuwe assemblee vertegenwoordigd, maar het zeteltal, dat aan De Gaulle is toe gevallen. blijft ver beneden de 180, het aantal dat zijn eigen aanhangers hadden gehoopt, en steeg niet zo heel ver boven de 110, het minimum waarop deskundige beoordelaars meen den minstens te moeten rekenen. Zoals te verwachten was door het systeem van zetelverdeling, leden de communisten in zetel tal zware verliezen. Daarom is het van meer betekenis, dat zij ook in stemmental, vergeleken bij 1946, toen hun partij als de sterkste in de assemblee kwam, aanmerkelijk achteruit gingen. Belangrijk is, dat Gaullisten en Communisten tezamen niet de volstrekte meerderheid in de nieuwe nationale vergadering konden bemachtigen. Een wer kelijk democratische meerder heid blijft derhalve in dit huis van het Franse Parlement moge lijk. Niet bewaarheid werd de door ons nimmer als ernstig op gevatte vrees, dat de beide extreme groepen van links en rechts samen een meerderheid zouden bemachtigen en daarme de een democratisch bewind met deze Kamer onmogelijk zouden maken. Daartegenover hebben de drie groepen, die tot nu toe de kern der Regeringsmeerderheid vormden, de socialisten, de (Katholieke) M.R.P. en de radi calen te zamen evenmin meer een meerderheid van deze groe pen handhaafden de socialisten zich tameliik wel, terwijl de radi calen een zeer grote winst be haalden. De M.R.P. daarentegen werd zo ongeveer gehalveerd, hetgeen te verwachten was. De voornaamste oorzaak daarvan is het optreden van de Gaulle, die in 1946 nog niet gebroken had met de M.R.P., toen werd zij de tweede partij des lands na de Communisten en verkreeg ruim vijf millioen stemmen. Telt men nu bijeen het stem mental van de Gaulle en M.R.P., dan gaat dit de vijf millioen te boven. Voegt men daarbij de winsten van gematigden en ra dicalen (die, ondanks hun radi cale naam, tot de rechtervleu gel der middengroepen behoren), dan is de conclusie duidelijk, dat de Franse kiezers een meer naar rechts gericht beleid hebben ge wenst. Door de eigenaardige methode van zetelverdeling, die de Franse kieswet voorschriift, moet men in deze niet allereerst naar de zetels- maar naar de stemcijfers zien. De verschuiving naar rechts in het zeteltal drukt deze verschuiving in het kiezers corps te sterk uit, maarop de practische .politiek van de ko mende jaren zal het zeteltal nu eenmaal een groter invloed heb ben dan het stemmental. PROGRAMME WOENSDAG 27 JUNI 1951 HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde mu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws- en weerberich ten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstan den; 9.35 Kon. Mil. kapel; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.10 Vijfduizend gulden, hoor spel; 12.00 Cello en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Salonorkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Militaire reportage of gra mofoonmuziek; 13.20 Banjo-or kest; 13.50 Gramofoonmuz.; 14.00 Bondsdag Ger. Mannenverenigin- gen in Nederland; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Lichte muziek; 15.30 Gramofoonmuziek; 15.45 Cello en piano; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Pianoduo; 17.45 Re geringsuitzending; 18.00 Gemengd koor; 18.30 R.V.Ü.; 19.00 Nieuws- en weerberichten; 19.15 Causerie; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gramofoonmuziek; 20.15 Residen tie-orkest; 21.00 Gramofoonmuz.; 21.15 In de voetsporen van Pau- lus, reportage; 21.35 Mannenkoor, Kon. Mil. Kapel en solisten; 22.05 Amusementsmuziek; 22.30 Cello en orgel; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramo foonmuziek; 23.4024.00 Idem. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00 —24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws- en weerberichten; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Schoolradio; 10.20 Gramo foonmuziek; 10.35 Voor de vrouw 11.00 R.V.U.; 11.30 Gramofoon muziek; 12.00 Accordeonorkest; 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen; 12.33 Voor het platteland 12.38 Gramofoonmuziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Omroeporkest; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Omroeporkest; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Levende be zems, hoorspel voor de jeugd; 15.50 Pianoconcert; 16.00 Vragen- beantwoording voor de jeugd; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Ac tualiteiten voor de jeugd; 17.30 Lichte muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Actualiteiten; 18.30 Dansmuziek; 19.00 Leringen wekken, voorbeelden trekken", lezing; 19.15 Gramofoonmuziek; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Lm Traviata, opera; 21.20 Gevleu gelde daden, hoorspel; 22.30 Vlie geniers-orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Int. sportfestival Groningen 1951; 23.3024.00 Dansmuziek. Een toekomstige regering in Frankrijk zal wil zij een „con- fortabele" meerderheid hebben - niet enkel meer op de z.g. „derde macht" (socialisten, radicalen en M.R.P.) kunnen steunen, maar ook hulp, of minstens een „ge dogen" nodig hebben van de z.g. „vierde macht", de meer naar rechts staande, gematigde onaf- hankelijken, als Reynaud. Dat zal interne spanningen in de boe zem der regering teweeg bren gen, want de socialisten zowel als de linkervleugel der M.R.P. zullen zich niet dan met moeite kunnen aanpassen aan een meer rechts georienteerd beleid, het is echter te hopen, dat zulke be grijpelijke bezwaren kunnen wor den overwonnen en dat alle groepen, die op zuiver democra tische basis samen een rege ringsmeerderheid kunnen opleve ren, hun zware verantwoorde lijkheid tegenover Frankrijk, West-Europa en de democratie zullen verstaan en aanvaarden. Hoewel de M.R.P. zich beter handhaafde, dan sommigen ver wachtten zij stelde ons in dit opzicht niet teleur betreuren wij haar gevoelige verliezen, waardoor haar invloed op de re gering geringer zal worden. Zij moge echter Europa nog vele ja ren het talent schenken van staatslieden als Robert Schuman en George Bidault. De Gaulle is niet de enige, die haar harde klap pen toebracht; haar eigen te on zekere en te gemakkelijk naar de socialisten afglijdende politiek heeft de M.R.P. zeker ook geen goed gedaan, 'n Vaag teken is, dat er zo weing gestemd is en zo- velen thuis bleven. Politieke on verschilligheid is maar zeer moei lijk te genezen«in 'n volk en een gevaarlijke kwaal voor een de mocratisch bestel. Daarin kan de K.V.P. zich bij ons gelukwensen: in haar huis is er gelukkig nog „Rumor in Casa". :v>'. .--rw-iss ara? mnmvh •- J; .d H <;*V Tijdens het springconcours, georganiseerd in het Internatio naal Sportfestival te Groningen, nam het paard Zwarte Piet, berijder de heer A. Timmer, op uitstekende wijze een van de hindernissen. UTRECHT, (KNP) Overeen komstig een sinds het midden der vorige eeuw bestaande traditie is ook de heraldieke samenstelling van 't wapenschild van de nieuw benoemde Coadjutor van Z. Em. Kardinaal de Jong, Mgr. Dr. B. J. Alfrink, opgedragen aan een lid van het Utrechtse edelsmeden- geslacht Brom. Het door Mgr. Alfrink gekozen devies werd floor de ontwerper van het wapen, Jan Eloy Brom, tot uitgangspunt ge nomen. De heradische omschrijving van het wapen luidt als volgt: (Van onze correspondent) LONDEN. Sir Hartley Shawcross. de minister van HandeL heeft de Britse zakenwereld verrast met een wetsvoorstel dat zoals vrijwel elke bestuursdaad, welke de Labour-regering op binnenlands terrein stellen wil, met gemengde gevoelens is ontvangen. Shawcross wil een einde maken aan het systeem van minimumprijzen waaraan de kleinhandel gebonden ligt. De winkelier zou voortaan zijn waren zou goedkoop aan de man mogen brengen als hij zelf wilen kan. Op die manier hoopt de minister een einde te maken aan de gewoonte, dat de groothandel wikt en beschikt over de minimumprijzen. Shawcross moet de details nog uitwerken en de voorstellen ko men zeker niet meer voor het zomerreces in het Lagerhuis. Een troost voor de duizenden die plotseling hun nering in ge vaar zagen. CONSULTATIEBUREAU VOOR KANKERBESTRIJDING In de Memorie van Antwoord van Sociale Zaken heeft de mi nister als zijn mening uitgespro ken, dat de oprichting van een consultatiebureau voor kanker bestrijding een onderwerp van ernstige studie en nauwkeurige voorbereiding dient te zijn. Over de vraag of in ons land deze bu reaux nodig zijn, en zo ja, in welke omvang, zal de minister zich laten voorlichten door de Centrale Commissie voor de Kankerbestrijding. Er zit in de voorstelling van minister Shawcross zeker iets goeds. Op de duur kan het ge volg zfjn dat door geoorloofde concurrentie de prijzen wat gaan zakken en het levenspeil hier in Engeland een beetje goedkoper wordt. Dat zou allerminst een overbodige weelde zijn. Maar menig handelaar en heel veel kleine winkeliers zien meer dan deze lichtzijde van het wets ontwerp. Ze vrezen dat als het ontwerp straks wet geworden is, er vroeg of laat een prijzenoorlog zal ko men waarvan de kleine zaken man uiteindelijk de dupe wordt. Een groot warenhuis kan met zijn prijzen wel zodanig manipu leren dat wat op het ene artikel verspeeld wordt door het andere weer wordt goedgemaakt. De kleine zakenman heeft in de meeste gevallen geen kans om zulke risico's te wagen. Boven dien bestaat het gevaar dat losse waren dan de strijd aanbinden met marktartikelen en ook in dat geval legt de kleinere win kelier het zeker af tegen zijn meer kapitaalkrachtige concur renten. Minister Shawcross mag dan wel beweren dat de kleinhandel heel wat efficiënter werken kan dan thans het geval is, voor de man in kwestie zijn dat maar halve argumenten, een doekje voor het bloeden. Teeen mononoties Een van de argumenten van minister Shawcross is, dat op het ogenblik de fabrikant naar lust en willekeur de kleinhandel kan boycotten als deze probeert op een geoorloofde manier, bijvoor beeld door doeltreffende organi satie van zijn bedrijf, de prijzen van bepaalde artikelen omlaag te brengen. Op die manier ont staan er monopolies waartegen tot op heden de Britse rechter grotendeels machteloos is. Nu laten de conservatieve bladen met het nodige leedvermaak ze ker niet na erop te wijzen dat de instantie die zelf het hardst naar monopolies streeft, andere mono polies wil breken. „Hoor mijn woorden maar let niet op mijn daden" schreef zelfs een der och tendbladen in dit verband over de regering. De zakenwereld hier in Lon den heeft in elk geval voorlopig weer stof om te spreken. Het verdwijnen van de minimum prijzen zal bovendien nog wel even op zich laten wachten. Sir „in azuur een opengeslagen boek van goud, waarop van sabel de Griekse letters alpha en ome ga; naar vier zijden, uitgaande van het boek, vier door drie gol vende balken van zilver gevorm de stromen." Het aldus samengestelde wapen is een uitbeelding van het devies, dat de zin van het bisschopsambt typeert: Evangelizare divitias Christi, verkondigen de rijkdom van Christus, volgens het woord van Sint Paulus in Eph. 3.8 Mid den in het wapenveld ligt het boek van de H. Schrift, waarin de rijkdom, die Christus ons heeft gebracht, ligt vervat. Om de rijk dom te symboliseren is het boek goud van kleur. Het gaat om de rijkdom van Christus; daarom draagt het boek als nadere preci sering het Christusmonogram: de beide Griekse letters alpha en omega, de eerste en laatste letter van het Griekse alphabet. Van het boek der H. Schrift gaan de vier paradijs-stromen uit- Deze zijn in de ikonographie van ouds met de vier Evangeliën in verband gebracht; het zijn de vier stromen des levens, die de levens kracht brengen over geheel de aarde, zoals de verkondiging van de rijkdom van Chistus van de H. Schrift en de Evangeliën uit over geheel de aarde trekt en ge heel de wereld bevrucht. De hoofdkleuren van het wapen zijn goud en azuur, dit zijn de kieuren van het wapen van Nij- kerk, dat n.l. een klimmende leeuw van goud vertoont op een veld van azuur. Het boek van de H. Schrift in het midden van het wapen houdt bovendien nog ver band met het studievak, dat Mgr. Alfrink geheel zijn leven heeft beoefend. (Van een onzer verslaggevers) Faas Wilkes komt terug naar Nederland, Een dag of wat ge leden kwam er een brief in de bus van de ouderlijke woning van Wilkes, En daarin stond tot grote verbazing van iedereen, dat Faas niet van plan was zijn contract met Internazionale te verlengen. In die brief stond: „Ik kom zo spoedig mogelijk terug naar Nederland als ik mijn tijd heb uitgediend en ik blijf in Nederland." Hij wil zo gauw mogelijk weer voor Xerxes spelen. Zoals men weet, loopt het con tract van Wilkes met Interna zionale deze zomer af. Wilkes, de populairste buitenlander in Ita lië, kreeg een fantastisch aanbod uit Brazilië van f 200.000, maar sloeg het af en toen kwamen de geruchten, de zonderlinge verha len in de wereld. Wilkes was in Parijs gesigna leerd. Hij zou voor f 120.000. een contract hebben gesloten met Racing Club Paris. Onmid dellijk volgde een tegenbericht vanuit Milaan: „Wilkes blijft bij ons". Enkele weken geleden be vestigde Associated Press, het Amerkiaanse persbureau, dat Faas in Milaan voor Inter bleef spelen en toen kwam de verras sende brief op nummer 27 van de Soetendaalseweg. „Natuurlijk zijn we dolblij, dat Faas weer bij ons komt en ik hoop, dat de K.N.V.B. een beetje soepel zal zijn met de overschrij ving...." Dat vertelde ons de voorzitter van Xerxes. Standpunt van de K.N.V.B. Over deze overschrijvingskwes tie hebben wij daarna nog ge sproken met de heer H. F. Hop- ster, de vice-praeses b van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond. Faas Wilkes zal namelijk, zoals de overschrijvingsbepaling voorschrijft, een jaar moeten wachten eer hij kan gaan voet ballen. „Ik voor mij" aldus ir. Hop- ster „ben stellig van mening, dat het bondsbestuur nooit aan deze bepaling zal tornen. Er zal echter op de algemene bondsver gadering, welke eind Augustus plaats vindt, over worden beslist. AMSTERDAM 25 Juni Bijzon der levendig ging het toe vandaag in de Philipshoek waar de offi ciële handel begpp in de claims, voortspruitende uit de vorige week aangekondigde emissie van aandelen. De weinig gunstige-situatie in zake de beschikbaarheid van nieuwe middelen was oorzaak, dat deze emissie op de kapitaal markt met weifeling werd be groet. De aandelenkoers ver- .oonde reeds vorige week 'n in zinking, zodat de handel in claims met bezorgdheid werd tegemoet gezien. De werkelijkheid was nog teleurstellender dan men zich ge dacht had. Er kwam (mede door het uitstel Yan de claimhandel) een stroom van claims los, vooral ook uit de provincie, en dit rui me aanbod kon slechts tegen aanmerkelijk la"°re priis worden geabsorbeerd. De claimwaarde zakte in tot ver beneden de theoretische waar de en overschreed weldra de hon derd gulden in benedenwaartse richting. Op een prijs van f 96 kwam de claim overeen met een koers exclaim van circa 154%, ofwel met 180'/» cum claim, zodat te genover Vrijdag j.l., toen de koers 205% noteerde, een koersverlies op de gewone aandelen van circa 25 procent werd geleden. In claims preferente aandelen was geen open hoek. De beurs bleef in 't teken staan van de Philipshoek, waar de grootste levendigheid voortduur de Daartegenover stonden ruilor- ders. die tot gevolg hadden, dat ook de andere hoeken zwak ge disponeerd waren, o-a. kon olie, die tot 290 inzakten en Unilever, tot 240. Het verhoogde divident voor AKU was in de koers al verdis conteerd en bleef zonder invloed. In deze omstandigheden was de belangstelling voor de andere af delingen slechts gering, maar al gemeen was de stemming gede primeerd, ook voor cultuur fond sen, die eveneens op iets lager peil belandden- Het agio op de Amerikaanse markt bleef vrijwel gehandhaafd. Ik zie in deze terugkeer van Wil kes inderdaad een grote propa gandistische waarde voor het na tionale voetbal, want nu zullen er verschillende jonge spelers bij zichzelf zeggen: zie je wel ik moet niet naar het buitenland gaan, want Wilkes is zelfs terug gekomen Persoonlijk ben ik echter van mening, dat wij inderdaad uit propagandistische overwegingen in net geval Wilkes met de over schrijvingsbepaling soepeler dan normaal moeten zijn. Al moet ik ook weer toegeven, dat het eigen lijk niet past, om de „keien te gaan voortrekken boven de dood gewone en onbekende voetbal ler. Maar tja, er zit aan Faas Wilkes zoveel propaganda voor onze amateurvoetballerij". Nog een mysterie En tenslotte spraken wij nog de broer van Wilkes, Leen, die deze week een splinternieuw ho tel heeft geopend in Meerssen vlak bij Maastricht. „Waar Faas is? Ik weet het niet, misschien in Luxemburg, misschien komt hij deze week naar huis.... Of ie hier blijft?.... Dat kan wel, hij komt in elk ge val met vacantie.... O, bedoel je dat ie hier blijft voetballen.... Waarom? Ik weet niets, zal je wel bellen als ie komt Voorzichtig tot en met, de fa milie Wilkes. Voorzichtig vooral, omdat Faas een zeer duur en 'n zeer bekend man in de interna tionale sportwereld is geworden. En elk woord teveel zou de po sitie van deze Faas kunnen scha den. En waarom deze peperdure en zakelijk uitgeslapen Wilkes dan zo plotseling weer amateur wil worden, blijft een mysterie op zichzelf, waarin wij ons maar niet zullen verdiepen. Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Doos 45 Cf. Met de Nederlandse kustvaarder „Tyro", die gistermiddag met een lading kolen van Dublin in Amsterdam is aangekomen, zijn de twee Engelsen, die in de afgelopen nacht in zee terecht kwa men, nadat hun jacht voor de Belgische kust in brand was ge raakt en gezonken, veilig aan land gebracht. Zij zijn: M. Douglas Burns uit Manchester en A. W. Roberts uit Pinmill, een Engels journalist. De derde opvarende van het jacht, A. S. Tibb uit Sal- ford, wordt vermist. gepikt door het Zweedse vaar tuig. Jan Hoogert, de 26-jarige twee de stuurman van de Tyro, vertel de, dat de beide drenkelingen in open zee met behulp van hieuw- lijnen aan boord van de kust vaarder zijn gehesen. Naar de tweede opvarende had het scheep je een uur lang moeten zoeken. Boogert vertelde voorts, dat Burns het eerst aan boord ge haald was. De beide Engelsen zagen er gezond en fit uit, toen zij in Amsterdam aan wal stap ten. Voorlopig staan zij onder de hoede van de Koninklijke Mare chaussee. Er worden maatrege len getroffen hen van nieuwe pa pieren en paspoorten te voorzien. Volgens inlichtingen van de be manning van de „Tyro" was de brand op het Engelse jacht ont staan door een ontploffing van een zich aan boord bevindende Butagascylinder. Het scheepje stond binnen twee minuten in lichterlaaie. De heer Tibb klem de zich vast aan de ankerketting van het strandende schip, dat spoedig zonk. De beide andere Engelsen werden aangetroffen op open water, waarop zij zich in reddingsboeien van het jacht drijvende hielden. Een van hen heeft minstens een uur in het water gelegen. Brand ver zichtbaar Dat de mannen gered werden schijnt in hoofdzaak te danken te zijn geweest aan het feit, dat de felle brand op het jacht in het nachtelijke duister op grote af stand zichtbaar was. Zowel het Zweedse motorschip Gunny als de Tyro werden door het vuur opmerkzaam op het ongeval. De bemanning van de Tyro zeide vanmiddag het niet uitgesloten te achten, dat de vermiste derde opvarende, A. S. Tibb, nog is op- HUGO KOBLET KOPMAN IN ZWITSERSE PLOEG VOOR DE TOUR DE FRANCE Acht renners en een reserve zijn aangewezen voor de Zwitser se ploeg die aan de ronde van Frankrijk zal deelnemen: Koblet, Metzger, Mariël Huber, Gottfried Weilemann, Sommer, George Aechlimann, Giovanni, Rossi, Leo Weilemann en Walter ReisSer. KORTE KERSENTIJD VERWACHT De aanvoer van kersen op de veiling Septer te Tiel was belang rijk groter. De veilingdirectie verwacht tegen het einde van de week een toenemende aanvoer van Meikersen. De hoofdaanvoer wordt volgende week verwacht. Het gewas staat er tot heden bij zonder goed voor, doch ongun stige natte weersomstandigheden kunnen in enkele dagen veel na deel berokkenen. Doordat de ker sen belangrijk later zijn dan an ders wordt een korte kersentijd verwacht. De grote tennisstrijd op Wimbledon is gisteren begonnen. Zoals verwacht won van Swol zijn eerste partij, tegen de Engelsman Snart, in drie sets 60, 61, 108. Ook Rinkel plaatste zich in de tweede ronde door een zege op de Tsjecho-Slowaak Hyks: 62, 60, 60. De Nederlander Deh- nert verloor van Richardson (V.S.) met 6—2, 6—3. 6—2. Ver der plaatsten zich: de Amerikanen Budve Petty, Flam, Mulloy, Lar- sen; de Egyptenaar Drobriy, de Australiër Sedgeman, de Zuid- Afrikaan Sturgess, Ampon (Phi- lippijnen) en de Zweden Bergelin en Davidsson. Giel de Roode behaalde een eclatante puntenzege op de En gelsman Ratcliffe.-In de vierde ronde liep de Scheveninger een wonde boven het linkeroog op, maar dit belette hem niet door te gaan. Het criterium der kampioe nen werd een duidelijke zege voor Magni. Bartali wqrd vijfde, Fausto Coppi zevende. De gemid delde snelheid van Magni was ruim 47 km eer uur. De uitspraak van de wed strijd Sugar Ray Robinson Hecht is gisteren gewijzigd in „geen uitspraak". Zoals gemeld was Robinson eerst gediskwalifi ceerd wegens nierstoten. FEUILLETON 60) Nu eens lachte ze, één en al snaakse aan lokkelijkheid, dan weer ontroer de het me, zo angstig eni hulpe loos keek ze me aan; een volgen de keer zag ik haar kinderlijk benieuwd en neerslachtig om hulp vragend. Afgezien van dit steeds terug kerende beeld sprong mijn geest van de hak op de tak, van de ene onbenulligheid mag ik wel zeggen, op de andere. Ik zat me af te vragen, of die telegrambe steller zijn motorrijwiel terug had gekregen. Even grinnikend herinnerde ik mij de gelaatsuit drukking van de juffrouw in de bibliotheek, toen wij op zo'n dwaze manier naar Balboa infor meerden. Ik lachte om het ver ontwaardigde gezicht van de kleine, buitenlandse attaché, die in de tuinen van het Witte Huis de lichte spot mijner gezellin op gevangen had, en meermalen moest ik weer denken aan die conducteur, wie ik gevraagd had waar zijn trein heenging. Ik probeerde na te denken over de dingen van belang, die er gebeurd waren maar die ont snapten telkens aan mijn aan dacht. Ze werden verdrongen door de grillige herinnering aan die kleinigheden, of aan dat wit te meisjesfiguurtje; en dan kwam er nog grimmig en verbijsterend een eigenaardige hersenschim iets dat op een rozerode lelie leek, omkranst door een glorie van helder stralend licht. Ik kon dat visioen niet vasthouden, het kwam nader en week terug, het verschoof, werd tergend scherp en duidelijk, maar verbleekte dan langzaam tot witheid en ver dween; als ik trachtte aan iets anders te denken kwam het te rug en gloeiden de tinten gesta dig dieper, tot de lelie weer ro zerood was. Wat ik nu gedachten en beel den noemde, waren waarschijn lijk gedeeltelijk dromen, want mijn zenuwen hadden zich ont spannen en ik hunkerde naar siaap. Maar wat droombeeld was en wat de grillige herinnering van een wakende geest, wist ik niet. Wel weet ik dat ik sliep, toen we in Washington aankwa men. Een spoorwegbeambte moest mii bij m'n schouder wak ker schudden, toen de weinige passagiers blijkbaar al lang wa ren uitgestapt. Het was een heldere ochtend, en het sloeg juist zes uur, toen ik het station verliet en in een taxie stapte; een kwartiertje la ter was ik thuis. Ik ging regel recht naar mijn slaapkamer en begon met de wekker op half 8 te zetten. Toen kleedde ik me uit nam gauw een bad en sprong in bed, om een uurtje uit te rusten. Ik wist nog maar nauwelijks wat ik deed. Dank zij het bad en de kalme rende macht van het bed sliep ik nu vast. zonder te dromen. Ik herinner me, dat ik twee of drie minuten stompzinnig lag te luis teren naar de herhaalde aanspo ringen van de wekker, vóór ik besefte dat er een nieuwe dag voor me begonnen was; en dat ik voort moest, want ik had be langrijk werk te doen. Terwijl ik me aankleedde werd ik aangegrepen door verbazing over mezelf, en dat gevoel groei de gestadig in me. Onverwachts en zonder mijn eigen toedoen was ik in een zonderlinge aan eenschakeling van gebeurtenis sen verwikkeld geraakt; en nu, uit eigen vrije verkiezing, stort te ik me nog dieper inin het onbekende. Wat had ik al niet gehoord, meegemaakt en gedaan! Daarginds, in dat stille sombere huis, had niets me te ongewoon geleken, om bij de omgeving en atmosfeer te passen; nu ik hier was, in mijn eigen rustige ver trekken. nam al het gebeurde fantastische vormen aan. Het be gon allemaal pure waan te lij ken inplaats van zelf ervaren werkelijkheid. Ik was doorgedraafd als 'n hol lend paard! En ik had me voor genomen nog verder te draven. Wat was ik eigenlijk begonnen? Waartoe had ik me verbonden? Als ik het geval met een rustige blik bekeek, zou ik zeggen: ik had mijn handen al vol genoeg aan mijn eigen zaken. De zorg daarvoor had me aan het werk gezet en mijn eigen probleem was nog lang niet opgelost. Maar ik had het losgelaten en de pro blemen van anderen aangepakt. Een sprong in het duister waar zou ik terecht komen?. Ik had de leeftijd van vijf en dertig jaren bereikt, in een redelijk be zonnen en evenwichtig leven en wat begon ik nu? Ging ik me blindelings wagen op een onbe kende zee van avontuur, van on waarheid en onoprechtheid, van klinkklare onzin zelfs? Het gezond verstand liet zijn rechter» gelden. Meer dan eens nam ik het besluit, de zaken te laten zoals ze waren. Ik wist nu wat Vinton en zijn kornuiten van me wilden: ik hoefde alleen maar op te passen, dat zij 't niet kregen! Ik hoefde niets te doer». Ik kon kalm afwachten wat die heren verder deden als ze nog iets wensten te doen. Maar elke *eer en dat, notabene terwijl ik klaar wakker en vrijwel uitge rust was kwam het visioen van de blanke gestalte weer voor me op en zag ik die grote bruine ogen me smekend aankijken. En die ogen overwonnen me. „Aanpakken en doorzetten!" zei ik halfluid tegen mezelf, terwijl ik voor de spiegel mijn das strik- „Misschien heb je er later spijt van, maar.vooruit met de geit!" (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4