RUG irxes Zit er nog goud in de Lutine VAN HOUTEN Het Zangconcours te Haarlem rien ET I Waarom Rusland vrede in Korea wenst lILCKMANN Feest van Sint Adelbert Tevreden, niet voldaan icht kort In de vorige eeuw hadden de Egmonders een succes WOENSDAG IAPONNENDAC Vrijspraak van bedrog Buitenlands overzicht Ontstemming bij de Kath. Dagbladpers Plechtig gevierd op Ad eiber tu sakker Agressie werd niet beloond Conclusie openingsdag: Raadsvergadering Wieringermeer een mysterie raken wij nog kes, Leen, die internieuw ho- in Meerssen it. Ik weet het n Luxemburg, iy deze week hier blijft?.... :omt in elk ge- O, bedoel ft voetballen. t niets, zal je komt. en met, de fa- rzichtig vooral, eer duur en 'n in de interna- J is geworden, eel zou de po- s kunnen scha- ieze peperdure slapen Wilkes weer amateur een mysterie wij ons maar ;pen. 1 m Doo$ 45 Cf. ermiddag met igekomen, zijn e terecht kwa- brand was ge- n: M. Douglas ill, een Engels Tibb uit Sal- Zweedse vaar- 26-jarige twee- Ie Tyro, vertel- irenkelingen in ilp van hieuw- van de kust- sen. Naar de had het scheep- noeten zoeken, e voorts, dat tan boord ge- eide Engelsen ;n fit uit, toen aan wal stap an zij onder de linklijke Mare- den maatrege- van nieuwe pa len te voorzien. tennisstrijd op eren begonnen, n van Swol zijn i de Engelsman ets 6—0, 6—1, plaatste zich in oor een zege op ak Hyks: 62, iderlander Deh- in Richardson i—3. 6—2. Ver- de Amerikanen n, Mulloy, Lar- ar Drobiiy, de ïan, de Zuid- Ampon (Phi- weden Bergelin e behaalde een ige op de En- In de vierde teveninger een linkeroog op, em niet door te n der kampioe- elijke zege voor werd vijfde, nde. De gemid- n Magni was lur. van de wed- r Robinson gewijzigd in Zoals gemeld st gediskwaüfi- •stoten. t duister ht komen?. Ik a vijf en dertig en redelijk be- vichtig leven u? Ging ik me op een onbe- mtuur, van on- ircchtheid van elfs? rstand liet zijn teer dan eens it, de zaken te •en. Ik wist nu zijn kornuiten hoefde alleen i, dat zij 't niet niets te doern. achten wat die n als ze nog Den. Maar elke otabene terwijl a vrijwel uitge- am het visioen talte weer voor ie grote bruine aankijken. En ren me. ioorzetten!" zei mezelf, terwijl mijn das strik - leb je er later vooruit met ardt vervolgd.) DINSDAG 26 JUNI 1951 PAGINA 5 i ii (Van onze verslaggever) Egmond aan Zee heeft sinds kort een museum. In een der vertrekken van het gemeentehuis heeft men er vele curiositeiten bijeengebracht, die betrekking hebben op de ongetwijfeld feitenrijke geschiedenis van deze badplaats. Onlangs lag er op dit museum ook een oud kasboek, dat in de jaren 18571860 werd bijgehouden door een zekere Cerrit de Groot, de groot vader van de thans nog in Egmond aan Zee wonende 84-jarige wed. Blaauboer-de Groot, die dit oude boek voor het museum had afgestaan. Wy hebben het van haar even ter inzage aekregen en al valt er uit de cijfers en de aanteke ningen niet veel positiefs te put ten, er blijkt toch wel uit, dat vanuit Egmond bijna een eeuw geleden pogingen zijn onder nomen om de veelbegeerde goud staven uit de Lutine op te diepen en dat deze pogingen ook succes gehad moeten hebben. Bovenaan de eerste bladzijde van dit vergeelde boek lezen wij: „Rekening en verantwoording, welke bh deze is doende Gerrit de Groot, van zijn gehouden ad ministratie over de onderneming ter mogelijke berging der schat ten uit hel Engels schip The Lu tine, op den Oct. 1799 bij Terschelling gestrand." Eerste afrekening De eerste afrekening begon 5 Sept. 1857 en is afgesloten 10 Jan. 1859 met een eindbedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 36.661.74% met een batig saldo van f 368 30, dat overgebracht werd op de volgende rekening. Aan ontvangsten worden hoofd zakelijk verantwoord de bedra gen, die door een zekere L. Tau- rel naar de wed. Blaauboer ons mededeelde een bankier te Enschede gestort zijn, om de onderneming te financieren. In totaal de tweede rekening ein digt, zonder afgesloten te zyn op 29 Oct. 1860 heeft, blijkens dit kasboek deze mijnheer Taurel f 42.644 in deze onderneming ge stoken; zo wordt op 26 Juli '58 een post van f 28.000.door Tau rel gestort, verantwoord als aan deel in de bergloon over een kapitaal groot f 400.000 a 7%. Ook de toenmalige burgemeester van Terschelling Wilhelm Eschau- zier, volgens de wed. Blaauboer, evenals de heer Taurel vermoe delijk een uit Frankrijk uitgewe ken Hugenoot, was bij de onder neming betrokken en wordt in dit kasboek 'n enkele maal genoemd; wij vonden een ontvangstpost van f 400 achter zijn naam. Winst-uitkering Voorts waren er behalve zeke re J- Bakker uit Nieuwediep, J. H. Ibink, uit Alkmaar en G. Conijn uit Alkmaar nog zeven Egmon ders bij geïnteresseerd; nl. meer genoemde Gerrit de Groot, die vermoedelijk voor de heer Tau rel bij de bergingspoging als uit voerder optrad; voorts J. Conijn, F. Planteydt, A. en G. Wiiker, J. Koeman en P. Zwart; meest na men, die nu nog in Egmond voor komen. Gerrit Wijker en Pieter Zwart worden als duikers ver meld met een loon van f 16 tot f 18 per week. Aangenomen kan worden, dat deze Gerrit de Groot met de andere Egmonders met een bom (vissersvaartuig met platte bodem) meeadere malen naar Terschelling zijn uitgeva ren en ook wel eens met iets van de schatten uit de Lutine naar Egmond zijn teruggekeerd. Op 23 Oct. '58 stortte meergenoemde Taurel f 1 050 „voor 'n half aan- f Advertentie) I'n zeer speciale mantel- en (ook extra grote maten) RAZEND GOEDKOOP „Billijk ïngn", Langestr. 23, Alkm. deel in de kosten van de bom met deszelfs equipage en de beide duikers vanaf 24 Juli tot en met 20 Oct., zijnde 12% weken a f 84.Onder de uitgaven worden, behalve tal van loonpos- ten aan deze Egmonders, die ver moedelijk tot de equipage van de bom behoorden, nog vele andere posten vermeld; om er enkele te noemen: aan de heer Planteydt, voor reparatie aan Z. Ed. boot f 21.17; aan de weled. Hr. Mr. A. P. de Lange, (volgens de wed, Blaauboer een bankier te Alk maar) volgens rekening f 1.80; voor een ketel, potten, pannen en schotels f 4.26; aan het volk van de heer Redeker aan fooien f 0.50; 12 kaasjes a 65 ct. f 7;80; aan de beide duikers, fooien, volgens met hun gemaakt ac- coord f 462.aan de heren Conijn en Planteydt, voor reis kosten naar A'dam op 23 en 26 Juli te samen f 34.90; aan G. de Groot voor 3 maanden huur duikertoestel f 270.aan Louw Henneman (een kastelein in Eg mond) voor verteringen volgens kwitantie f 11.50 (3 Febr. '60); aan Jb. Wijker, voor een tal bok- kems f 5.aan idem voor 2 x naar Alkmaar f 0 80. Niet zonder resultaat Maar dat de onderneming niet zonder resultaat is gebleven, kan o.i. worden opgemaakt uit de winstuitkeringen aan de deel hebbers, verantwoord op 30 Juli 1858 en 10 Jan. 1859. Deze uitkeringen variëren van f 875.tot f 3500, alnaargelang de deelhebbers 1/28 of 1/7 van de winst toucheerden; in totaal ontvingen genoemde deelhebbers (de heren Taurel en Eschauzier worden hier niet bij vermeld) in '58 f 24.500 en in '59 f 2.450. Of en tot welke bedragen ook de heren Taurel en Eschauzier een uitkering ontvingen bleek uit dit kasboek niet. Geconcludeerd kan worden, dat deze onderne ming vanuit Egmond eind Juni 1860 tot een eind kwam; immers op 29 Oct. 1860 in welk jaar behalve Taurel ook de Egmondse deelhebbers als geldschieters ver meld worden wordt als laat ste uitgaafpost genoemd: ,aan G. Wijker, 8 weken huur als duiker van 7 Mei tot 30 Juni 1860, d.i. 18 weken f 144.en aan P. Zwart idem f 144. De voornaamste ondernemer uit Egmond, Gerrit de Groot, overleed in 1867; over zijn on derneming zijn in Egmond ver der maar wéinig gegevens be kend; maar zijn kleindochter, de 84-jarige wed. Blaauboer verze kerde ons: ,,'t Was een gouden tijd voor Egmond." VOOR LEEUWARDER DISTILLATEUR Acht dagen geleden kreeg de politierechter Mr. J. K. D. Schön- feld te oordelen over een geval van bedrog, dat de Leeuwarder distillateur A. R. B. zou hebben gepleegd met de levering van Schotse whiskey, welke drank volgens kenners geen echte Schot se whiskey zou zijn geweest. De Officier van Justitie vorderde een boete van f 10-000 subsidiair drie maand,en hechtenis. De politie rechter wees schriftelijk vonnis, waarbij de verdachte werd vrij gesproken van het hem ten laste gelegde. DIESEL NAM TWEE VERSCHILLENDE LIJNEN ZWOLLE. Op het stations emplacement deed zich gistermor gen een merkwaardig ongeval voor. Omstreeks kwart over acht werd een diesel gerangeerd. Door een fout liep evenwel het tweede stel een andere lijn op dan het eerste, zodat het geheel „uit het lid" geraakte. In een flauwe „z- vorm staande, blokkeerde de diesel ongeveer zes sporen. De dienst op Kampen moest tot één uur met bussen onder houden worden, terwijl de inko mende treinen met enige vertra ging via goederenspoor en ran geerterrein toch hun weg konden vinden. In 3e middaguren was alles weer normaal. DEN HAAG VERKOOPT GROND AAN V.S. Voor nieuw ambassadegebouw Aan het Korte Voorhout in Den Haag zal eerlang een nieu we Amerikaanse ambassade (kan selarij) verrijzen. De Haagse ge meenteraad heeft een voorstel van B- en W. goedgekeurd om 2400 m2 gemeentegrond langs het Korte Voorhout voor de prijs van 200 gulden P©r m2 aan de Ver. Staten van Amerika te verkopen. Lavigerie-college te Santpoort Pater Leo Volker, assistent van de generaal-overste der Witte Pa ters uit Algiers, heeft in tegen woordigheid van de provinciaal der Nederlandse Provincie, Pater H- J. M. Hartmann. en de burge meester van Velzen, Mr. M. M. Kwint, te Santpoort de eerste steen gelegd voor het Lavigerie- college, het klein-seminarie der Witte Paters, dat architect Prof. H. G- Holst daar zal bouwen. LUCHTFESTIJN IN PARIJS PARIJS, 25 Juni, (Reuter) Meer dan 1000 vliegers van viif nationaliteiten zullen deelnemen aan de internationale demonstra ties, die ter gelegenheid van de luchtvaarttentoonstelling on 1 Ju li te Parijs gehouden worden. De demonstratie zal worden besloten met een „luchtparade" van 250 Britse, Franse, Belgische en Ame rikaanse straalvliegtuigen en Ne derlandse Gloster Meteors. Op het vliegveld Le Bourget zullen het grootste transportvlieg tuig .ter wereld, de Engelse Bristol Brabazon en het eerste transport vliegtuig met straalaandrijving de Havilland Cornet 106, te zien zijn. Verder zullen o.a. tentoongesteld zijn twee S- E. 2010 Armagnacs, de grootste Franse verkeersvlieg tuigen, drie Brequets tweedekkers de grootste Franse vrachtvlieg tuigen, de Roy 01, een proefvlieg- tuig met beweegbare vleugels en het S. E. 1120 Ariol hefschroef- vliegtuig met straalmotor. Aan de vooravond van de eer ste verjaardag van de zo bloedige en economisch ontwrichtende Ko reaanse oorlog, heeft Rusland bij monde van zijn vertegenwoordi ger bij de Ver. Naties een poging gedaan, ten einde deze oorlog te liquideren. Alleen dit feit zegt wel heel duidelijk, dat deze door Rusland begonnen oorlog een ver gissing is geweest van het Krem lin en dat men de eensgezindheid en vooral ook de parate militaire macht van de democratische vol keren heeft onderschat. Dat Mos kou dit mistasten nu openlijk moet erkennen is een zo belang rijk feit, dat men gerust mag zeggen, dat de offers door de de mocratische volkeren op Korea gebracht, hoe groot ook, niet te vergeefs geweest zijn. Immers had hier de Russische agressie opnieuw gezegevierd, zoals het geval was in Tsjecho-Slowakije en kort geleden weer in Tibet, dan zou wellicht, zoals minister Schu- man onlangs zeide, de derde we reldoorlog reeds een feit geweest zijn, want Korea was voor Rus land niet alleen een misrekening door de .mislukking van de po ging Zuid-Korea onder de voet te lopen, maar nog veel meer door dat Korea eindelijk de democra tische volkeren tot een geweldige activiteit heeft geprikkeld, welke met alleen aan het Atlantische Pact leven gaf, maar ook een oor logseconomie in de Ver. Staten en West-Europa in het leven riep, welke voor elke nieuwe commu nistische agressie een ernstige bedreiging vormt. Rusland is van deze reactie ontegenzaglijk ge schrokken en begrijpt langzamer hand, dat, nadat het eerst Noord- Korea heeft opgeofferd en toen China, bij een voortzetting van deze oorlog zelf wel eens de kastanjes uit het vuur zou moe ten halen, waarvoor het tot nu toe niets heeft gevoeld. Het zijn vooral deze factoren, welke Ma lik's aanbod zo aannemelijk ma ken. Merkwaardig in dit Russi sche vredesvoorstel was ook, dat alle eisen, waarvan het te voren wist, dat zy onaannemelijk wa ren, er uit weggelaten zijn. Tot nu toe ging elk communistisch vredesaanbod of antwoord op Ge allieerde vredesvoorstellen, ver gezeld van de eis, dat de Geal lieerde troepen zich uit Korea moesten terugtrekken; dat China een plaats zou moeten krijgen in de V.N. en dat Formosa aan Pe king zou worden overgedragen. Over deze voorwaarden wordt nu geen woord meer gerept. Malik stelde alleen voor, dat de beide legers zich achter de 38ste breedtegraad zouden terugtrek ken en wat wanneer dit zou ge beuren, men beginnen zou met een wapenstilstand. Wat hier door Rusland als voorwaarde wordt gesteld, is vol komen redelijk en wijkt niets af van de voorwaarden welke ook de verzoeningscommissie uit de V.N. in haar vredesvoorstel van November j.l. stelde. Maar wel gaat het Russische voorstel lijn recht in tegen het Chinese vre desvoorstel, dat de Chinese com munistische minister Tsjen Lai met Pasen aanbood, en waarin de bekende drie voorwaarden als basis worden genoemd. Het is dan ook begrijpelijk, dat in alle democratische landen Ma lik's voorstel met een zucht van verlichting en vertrouwen is be scheldkannonade vooraf, vooral aan het adres van de democrati sche landen, die allerlei verwij ten van imperialisme en oorlogs ophitsing te horen kregen, maar we weten langzamerhand, dat dit alles niets dan „theater" is en on ontbeerlijk voor de Russische pro paganda. Had Malik dit niet gedaan, dan zou zijn aanboct zo vreemu zijn geweest t.a.v. de bekende Russi sche cUpi„.uatie, dat het dan arg waan Kon opwekKen. Wat nu ge- scmedde was dan ook van Rus sisch standpunt uit volkomen be- grypeiyK en normaal en Kan al leen maar het vertrouwen er in verhogen. AanvankeiyK deed zien nog ae vraag voor, hoe Peking China er tegenover zou staan. Wij geloven niet, dat de Chinezen de euvele moed zouden hebben tegen de wil van Moskou de oor log voort te zetten, ai was het aheen maar reeds vanwege het feit, dat China zelf over geen voldoende wapens beschikt en grotendeels met Russische tanks en vliegtuigen, die het nu reeds spaarzaam kreeg toegewezen, moest vechten. Het communisti sche Volksdagblad in Peking, het officiële communistische orgaan, deelde intussen gistermiddag reeds mede, dat de Cninese rege ring zich geheel accoord ver klaarde met Malik's voorsteilen. Dat betekent dus, dat ook Peking al een belangrijk toontje lager zingt, dan enkele maanden gele den. Wel voegt het blad hier aan toe, dat uit het antwoord van de verbonden naties zal biyken, of Amerika uit de les van Korea iets geleerd zai hebben en zo niet, de Chinese legers hun overwin ningen dan zullen voltooien met een vernietiging van de Ameri kaanse legers, maar dit is na het gebeurde van de laatste maanden zelfs geen communistisch „thea ter" meer, maar slechts nonsen- sikale bluf, waarom men alleen lachen kan. Het is dan ook het vele wa ter, wat Moskou en Peking in hun vredeswijn doen, wat som migen nog bezorgd maakt en hen angstig doet afvragen, of hier geen val wordt opgezet. Maar Rusland zou zich een dergelijk diplomatiek bedrog zeker nu niet kunnen veroorloven. Tegenover het geringe voordeel, dat de Chi nezen van deze list zouden heb ben, doordat ze goedkoop het Ko reaanse gebied boven de 38ste breedtegraad terugkregen en de verbonden legers terugbrachten in een strategisch wat ongunsti ger stelling, zou Rusland inter nationaal volkomen elk vertrou wen verspelen en voor de toe komst elk politiek gemanoevreer op internationaal terrein onmo gelijk maken. We geloven dan ook zeker, dat Malik's voorstel een ernstige po ging van Moskou is, om de vrede te herstellen. Niet omdat het Kremlin bekeerd zou zijn, t.a.v. zijn oorlogszuchtige agressiepoli- tiek, maar uitsluitend, omdat men daar niet langer aan de conclusie kan ontkomen, dat de bom in Korea voor Rusland verkeerd ge sprongen is en een verder voort duren van deze oorlog vooral nu na het afbreken van de bespre kingen in Parijs, de positie van Moskou alleen maar verder scha den kan. En dit verlies is Moskou noch de zaak van de Noord-Koreanen, groet. Wel ging aan de indiening noch die van de Peking Chinezen van dit voorstel een hevige waard. TJERK HIDDES WEER IN DE VAART DJAKARTA (Aneta). De reparatiewerkzaamheden aan de „Gadjah Mada" (de voormalige „Tjerk Hiddes"), zullen, naar men verwacht, in September ge reed zijn. De torpedobootjager, die het vlaggeschip is van de In donesische marine, is enige maan den geleden bij Madoera aan de grond geraakt, waardoor o.a. de schroefas is gebroken. OVER REDE VOORZITTER VAN R.K. GRAFISCHE BOND In de dezer dagen te Utrecht gehouden algemeene vergadering van de Katholieke Nederlandse Dagbladpers is ernstige ontstem ming tot uiting gekomen over een rede van de voorzitter van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond (de werknemersbond), dhr. B. Leyn. In deze rede heeft de heer Leyn naar de mening van de Katholie ke Nederlandse Dagbladpers vol komen in strijd met de waarheid, beschuldigingen geuit aan het adres van de beide werkgevers organisaties in het dagbladbedrijf en de beide journalistenorganisa ties. De vergadering van de Ka tholieke Nederlandse Dagblad pers toonde zich in het bijzonder gegriefd over de onheuse wijze, waarop de heer Leyn zich heeft uitgelaten over de houding van de K.N.D.P., welke hij met de andere bovengenoemde organisa ties vrees verweet voor de con sequente doorvoering van de P.B.O. in het dagbladbedrijf en in verband daarmede afzijdigheid. De vergadering stelde vast, dat het tegenovergestelde het geval is en besloot zich met een pro- testschrijven te wenden tot het bestuur van de Nederlandse Ka tholieke Grafische Bond en bo vendien over te gaan tot publi catie in de pers, omdat men er prijs op stelde, dat de publieke opinie niet verkeerd zou blijven ingelicht over het oprechte stre ven van de K.N.D.P. naar de ver wezenlijking van de P.B.O. RINNEGOM Nabij het droomdorpje Rinnegom, waar in de zomer de lucht zo zuiver als Rijnwijn kan zijn, ligt, In de beslotenheid van schaduwrijke loofbomen een open plekje grond, dat geheiligd is door het lichaam van de H, Adelbertus, die er begraven heeft ge legen en wiens lichaam later, twee eeuwen na zijn heilig afsterven in 740, verheven werd. Het wordt de St, Adelbertsakker genoemd en daarheen richtten In de vroege morgen van Maandag zich de schreden van vele leden van de Adelbertusvereniging uit de om- trek, uit Alkmaar, Amsterdam en Haarlem en talrijke parochianen, voor het bijwonen van de Plechtige Hoogmis, die daar telkenjare op de feestdag van de Heilige wordt opgedragen. De Hoogmis werd gecelebreerd door de Hoogeerw. Heer Deken van Alkmaar, J. Th. Jacobs met assistentie van de Weleerw. Kapelaans A. F. Bisschop te Rinnegom als Diaken en M. van der Ploeg te Heiloo als subdiaken. Neen zuiver als Rijnwijn was de lucht Maandag boven Rinnegom niet. Donkere wolken hingen laag over de duinen en het land, doch desondanks waren er velen, die de stoeltjes, neergezet tussen de omheining van lage zandstenen muurtjes, die de omtrek aange ven van de vroegere Kapel, wel ke door de volgelingen van Sonoy in de jaren 1570 verwoest werd, innamen en de koude wind wilden trotseren. De predicatie werd gehouden door de Weleerw, Heer P. H. Heemskerk, kapelaan te Castri- cum, die met zijn enthousiast woord over de geloofsbeleving en de godsdienst aller harten wist te verwarmen, Godsdienst for muleerde hij met de woorden: het persoonlijke iiefdeantwoord van iedere Katholiek op de Liefde- roep van God. het zuiverst en het puurst te beleven in het gebed en waarvan St, Adelbert ons een schitterend voorbeeld heeft ge geven. Dit is de betekenis van St. Adelbert voor Kennemerland. dat hij de moed heeft gehad. zijn Godsllefde en het daaruit voort spruitende zielsgeluk over te dra gen op alle mensen, met wie hij in contact kwam. Hij rustte pas, wanneer hij bereikt had, dat het Geloof bij zijn volgelingen zoda nig was uitgegroeid, dat het de ware geluksbelevenis der liefde tot God tot stand kon brengen. Daarin vooral hebben wij St. Adelbertus na te volgen: tegen over al onze medemensen getui genis af te leggen van onze vu rige Liefde tot God, met over- boordzetting van al onze Ingebo ren terughoudendheid en scha mele tradities, om Kennemerland en heel Nederland terug te voe ren het Geloof en de Liefde in en voor Hem. De Gregoriaanse Gezangen werden uitgevoerd door de leden van de Korenbond. onder directie van de beer C. Lute. Na de H. Mis werd het gebeen te van de Heilige in plechtige processie de historische akker rondgedragen, waarna de H. Re- liquie door allen werd vereerd. Daarmede waren de plechtighe den ten einde. Velen bezichtigden na afloop de St. Aelbreehtsout en gebruikten devoot van het water, waaraan men in de om trek een on voorspraak van de Hailioe, genezende kracht toe schrijft. Des ochtends om zes uur werd door de Zeerecrw. Heer Pastoor A. M, Kok on de «V, Adelhevt- akker een stille H. Mis opgedra gen. Zondag a.s, zal het feest van de HeiliT parochieel worden ge vierd, Om 7«s mm des ochtends zal de Stille H. Mis worden onge dragen door de Archivaris van 't Risdom Hanriem. de Zeereerw. Heer ,T, ,T Henneman. Om 10 uur volgt de RlerMiwe Fooamis on te drie uur 's middags Lof met nre- dinatie en sacramentsnrocessie. (Advertentie) Het Nederlandse merk met Wereldreputatie CACAO CHOCOLADE PUDDINGPOEDER KOFFIE THEE TRUMAN OVER KOREA: TULLAHQMA. 26 Juni (Reu ter). Op de dag, dat de oorlog In Korea zijn tweede jaar ingaat, heeft president Truman een rede voering gehouden bij de inwijding van het Arnold-centrum voor dc ontwikkeling van de luchtvaart techniek te Tullahoma (Tennes see). Aan het eind van zijn rede ver klaarde Truman, dat de Verenig de Staten op dit ogenblik bereid zijn en altijd geweest zijn om aan een vreedzame regeling voor Ko rea mede te werken. „Doch het moet een werkelijke bijtegging zijn, die ten volle een eind maakt aan agressie en vrede en veilig heid herstel voor het land en het dappere Koreaanse volk", aldus Truman. Truman verklaarde, dat het in Korea niet zo gelopen was als de communisten verwacht hadden. De Verenigde Naties waren niet verslagen, de vrije naties waren niet gedemoraliseerd en de zaak van de wereldvrede was niet in eengestort. Truman uitte echter de waarschuwing, dat het Krem lin nog steeds tracht de vrije wereld te verdelen. Meer industrieterrein te Middenmeer Voor het verder bouwrijp ma ken van het Industrieterrein te Middenmeer is het noodzakelijk om het bestaande puinpad te ver vangen door een definitieve be strating, terwijl ook een riolering dient te worden aangelegd. In de eerste plaats is dit nodig in verband met het gereedkomen van het prachtige service station van de Koninklijke Handelmaat schappij v/h Boeke en Huideko per N.V. terwijl ook de aangren zende percelen binnen de eerst volgende drie jaren uitgegeven zullen worden. De Fa. Boeke en Huidekoper is bereid een deel der onkosten, welke plm. f 31.700 zullen bedragen, te vergoeden en heeft bereids f 9000.beschik baar gesteld. Voor de uitvoering van de werkzaamheden dient een terrein van 9900 m2 aangekocht te worden, en dit terrein moet dan met het complex dat door de Havenweg wordt omsloten als één geheel in het grondbedrijf komen. Omtrent de overdracht van de gronden van Domeinbe- heer aan de gemeente zijn reeds langeren tijd onderhandelingen gaande. B. en W. zijn van mening dat de verkoopsprijs v. d. indus trieterreinen aan Havenweg en Niiverheidsweg de normen van redelijkheid niet te boven zullen gaan. VARKENSMARKT LEIDEN LEIDEN, 26 Juni, aangevoerd 239 vette varkens. Prijzen: zware 186192; lichte 170.182; zeugen 165175. Handel vlug. Boven dien 5 nuchtere kalveren. Het Zcmgconcours, uitgeschreven door de R. K. Bond van Zang verenigingen in Noord- en Zuid-Holland, beleefde Zondag i.l. een welgeslaagde openingsdag. De resultaten van dit concours heb ben wij in onze editie van gisteren zonder commentaar reeds bekend gemaakt. Zonder in een gedetailleerde beschouwing te treden mogen hier dan nog een beknopte uiteenzetting, benevens enkele persoonlijke indrukken volgen van dit toch altijd zo hoogst interessant zangfestijn, dat de gemoederen in zangers kringen reeds zo lange tijd van te voren heeft bezig gehouden. Precies op de aangegeven tijd vond op enigszins officiële wijze de opening van het zangeón- cours plaats, in Haarlems Con certgebouw door Weth. Ange- nenit. In zlin begeesterende toe spraak wees hij op de voorname plaats welke de zangbeoefening in het gemeenschapsleven in al le plaatsen inneemt. Hij wees daarbfj op de culturele waarde van de zang voor de beoefenaars en de toehoorders. Hij was ver heugd dat de stad Haarlem an dermaal uitverkoren was om 'n groot zangersfeest binnen haar veste te houden, wenste ten slot te 't jubilerende Haarlems koor St. Caecilia geluk met zijn 25- jarig bestaan en sprak voor het welslagen van het concours zijn beste wensen uit. Bondsvoorzitter Spigt reageer de op dit sympathieke openings woord met een even kernachtige toespraak, waarbii hy wees op de stimulerende waarde, welke van elk zangconcours uitgaat, waar door de uiteindelijke resultaten tot uiting komen in een betere uitvoering van de koorzang, in verbetering van de muzikale smaak en in de keuze der stijl en meer inhoudrijke liederen. Spr. hoopte, dat dit concours, dat van 1949 dat als het aller beste in het bestaan van de bond staat aangetekend nog zou overtreffen. Het concours werd daarna op waarlijk imposante wijze inge zet door het voor de eerste maal in de Bond optredende vrouwen koor uit Volendam. Met een' apart woord van de Bondsvoorzitter en met hartelijk applaus van de zaal werd dit koor begroet. De welbekende Vo- lendammer kleding deed het. in massa, opperbest en bood 'n be koorlijke aanblik, doch dit niet alleen want ook de zang van het koor muntte uit door soepelheid en doorzichtigheid in alle partij en. Zowel in het verplichte ais in het vrije werk, voordracht en uitspraak waren ze verzorgd, waarmede een eerste prijs wel verdiend was. Een succes voor 't koor en zün intelligente dirigen- te. Het zou te veel plaatsruimte vragen om alle prestaties van de nog 26 volgende koren tot in on derdelen te vermelden, 'n Vluch tig overzicht moet voldoende zün. In de 4e afd. gem. koren tra den op „Willen is Kunnen" uit Edam en „Ego Flos" uit Schoorl. Het eerstgenoemde koor was zeer middelmatig, het laatste was werkelijk beter met als re sultaat resp. 2e en le prijs. In de 3e afd. gem, koren tra den vier koren op n.l.: Volen- dams gemengd koor „Sursum Corda" uit Oudorp, .Echo der Duinen" uit de Zilk en „Vocaal Contact" uit Delft, 't Volendams koor was als geheel te fors van klank, dit heel goede materiaal moet echter nog tot een even wichtig ensemble gevormd wor den. „Sursum Corda" had meer succes evenals „Vocaal Contact" uit Delft, terwijl het koor uit de Zilk zich met een 2e prijs tevre den moest stellen. In de afd. gemengde koren traden 5 koren op. In het algemeen waren al deze koren aan elkaar gewaagd. Geen van deze koren blonk uit door overtuigende muzikaliteit. Het ge halte was middelmatig en het was opmerkelijk, dat geen enkel koor het verplichte werk „In 't over- bloesemd voorjaarsgroen" van H. Purcell, op de juiste wijze voor droeg. Alle koren kenmerkten zich door een zekere onrustig heid en een zekere nervositeit, wat de uitvoering niet ten goede kwam. „St. Jacobus" uit Tuitjenhorn deed het nog het beste en be haalde op het nippertje een eerste prijs. De andere koren uit Ilpen- dam, Heemskerk, Akersloot en Schipluiden allen een 2de prijs. Een verademing brachten in de eerste afdeling de 2 Vrouwen koren, n.l. uit de Weere en Heiloo, beide verwierven een eerste prijs, waarbij Heiloo uitblonk. Het dubbelmannenkwartet uit Heemstede stelde teleur en paste geheel niet in de sfeer van deze middag. Het mannenkoor uit Zaandam had tal van goede mo menten, doch het geheel had voor een eerste prijs toch nog te veel onvolkomenheden. Volgende keer beter. De eerste afdeling gemengde koren werd voortreffelijk geopend door het koor uit Lisse. De zeer muzikale sfeer kwam onmiddel lijk tot uiting in een stijlvolle uit voering van zowel 't verplichte als 1 vrije werk. Technisch en artistiek viel hier veel te roe men, niet het minst het vakman schap van de dirigent. „St. Cae cilia' uit Nrd Scharwoude, dat wij in lange tijd op onze concoursen niet hadden gezien, liet zich on der nieuwe leiding op perfecte wijze horen en verwierf met glans ook een le prijs. Het koor uit Naaldwijk deed het niet minder en gaf een prachtige vertolking, niet alleen van het verplichte maar ook van het hoogstaande vrije werk. „Timor et Tremor" van Fr. Poulenc. Het kreeg daarvoor een extra com pliment van de jury. „Laetitia" uit Uitgeest, had minder succes en had niet haar juiste vorm, maar „St. Caecilia" uit Castricum deed er weer een flinke schep op en zong op over tuigende wijze het verplichte stuk, met daarna „De Serenade van een Landsknecht." Het koor „Sonora" uit Zijdewind had blijk baar teveel wind in de zeilen, want het tempo in het vriie stuk was toch werkelijk wel al te ge raffineerd. Dus niet weer op hol slaan! Overigens een goed koor. Het koor „Con Amore" uit West woud was ook niet gelukkig- Het verplichte stuk bleef onder de maat en 't vrije werk ademde toch niet de Palestrijnse geest. In de afdeling uitmuntendheid gemengde koren traden een 3-tal koren op, n.l. „Nieuw Leven" te Heiloo, „Maria Christina" uit ye Weere en „Nieuw Leven" uit Medemblik- De beide eerste koren gaven elkaar geen punt toe. Met 313 punten behaalden zij een le prijs. Beide koren gaven 't gees tige verplichte stuk „Vrouwke is 't poeske kwijt" van Mozart, op fraaie wijze weer, waarbij de vaardigheid en muzikaliteit van beide koren wel heel goed tot hun recht kwamen. Heiloo bracht als vrij werk „ViUanella aUa Na- politang van Donati dat wellui dend en boeiend werd gezongen, De Weere gaf van Dirck Swee- linck 't „Caecilia-lied" een 5- stömmige compositie op verras sende wijze weer. De jury gaf hier onomwonden zijn waardering te kennen voor deze prachtige keuze, die gerust als een voorbeeld mag gesteld worden. „Nieuw Leven" uit Medemblik dat als laatste in deze afdeling optrad, stelde ook niet te leur. Het tempo van het verplichte werk was mogelijk iets te lang zaam, maar toch droeg het ge heel het stempel van een goede uitvoering. Het zware werk „Stabat Mater" van B. v. d. Sig- tenhorst-Mejjer was geen gemak kelijk gekozen opgave, maar het koor overwon de moeilijkheden van dit werk met succes en be haalde met 307 p. een le prijs. Als laatste koor betrad „Sint Caecilia" uit Onderdijk, dat 80 leden telt, het podium. Het koor gaf twee werken van Ant. Bruck ner. n.l. als verplicht, „Ave Ma ria' en als vrij werk „Os Justi" Men moet respect hebben voor de dirigent, die naast het moei lijk verplichte werk, ook nog het vrije werk van deze componist heeft willen zingen. Ofschoon de jury grote waardering had voor de geleverde prestatie, kon hier voor geen eerste pry's gegeven worden en behaalde het koor met 288 punten een eervolle 2e prijs. Zo kwam dan het einde van deze eerste concoursdag. De eind conclusie van ondergetekende luidt; tevreden, maar niet vol daan. Veel viel er te genieten en veel te waarderen en toch, waar naar we verlangd hebben, het aangrijpende, het ontroerende muzikale, die „kriebeling" over je rug, zo als eens een jurylid me eens zei, hebben we deze eer ste dag niet mogen ondervinden. Waren onze verwachtingen te hoog gespannen? Gelukkig, er komt nog een volgende concours- dag. In ieder geval, voor de nog deelnemende koren is er nog heel veel kans! Persoonlijk geef ik in dit stadium Bovenkerk de beste kans! E. J. GROOT. WIERINGERMEEER Vrijdag middag a.s, komt dc gemeenteraad van Wieringermeer in openbare vergadering bijeen oP het raad huis. Direct na aanvang van de zitting zal worden overgegaan tot het beëdigen van het nieuwe raadslid, de heer A. J. Slabbe- koorn- Naast het toekennen van de bekende salarisverhogingen brengen B. en W. ook een voor stel tot het beschikbaar stellen Yan een vacantie-gratificatie van f 50 aan alle leden van 't gemeen- tepersoneel in bespi'eking. De diverse schoolbesturen heb ben hun jaarlijkse onkostendecla- ratie en die voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven in gediend. uitgaande van de bere- l-enin" f 24 per g.l.o,-leerling wan neer de gemeente de schoo] on derhoud en f 25 per g.l.o.-leerling wanneer de gemeente zulks niet doet, alsmede f 34 voor de VGLO leerlingen van de eerste, en f35 van die der tweede categorie scholen. Terzake van de declaratie voor de vaklerares handwerken aan de Chr, school hebben B. en W. eni ge bedenkingen en zij stellen voor dit bedrag te verlagen tot f 122.10 voor de g.l.o.: en f228.86 voor de VGl-O-school. De Wierlngermeer- scholen welke ook de reiskosten van de gymnastiekleraar in reke ning hebben gebracht, krijgen voor deze functionaris f 1273 in- plaats van de gevraagde f 1508, met de oDmerking dat zil een reis kostenvergoeding on de gewone wijze dienen aan te vragen. Ver der vragen de besturen van de christelijke scholen verduisterings materiaal voor vier lokalen t.w,; 1 van de VGLO-scnoo] en 1 van elk der drie g.l.o.-seholen. De kosten zullen met elkander f600 bedragen. B. en W, achten het 'n verantwoorde uitgaaf. Ook wordt voorgesteld de navolgende aard appelrassen niet toelaatbaar te verklaren Lichte Rode Star, Lich te Industrie, Triumph Zeeuwse Blauwe. Zeeuwse Bonte, Opper- doezer Ronde, Bloemgraafje, Bel le cLe Fontanay en Böhm's AÏÏer- früheste Gelbe. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 25 Juni. Er zijn nog enige kleine partijen oude aardappelen verkocht tegen zeer uiteenlopende prijzen. Voor de nieuwe aardappelen gelden vei- hngp'rijzen. die dagelijks geno teerd worden. Graanbeurs Rotterdam Binnenlandse granen (officieuze noteringen) per 100 kg franco Rotterdam), tarwe: stemming iets beter, Tarwe naar kwaliteit f 24,50 25,60; Zomergerst f 34—35; Ha ver f 32—34; Rogge f 33—34.50. Peulvruchten kalm. Groene erw ten f 3541; Schokkers f 40—52; Bruine bonen f 30—41, Paardenmarkt Utrecht Op de Utrechtse Paardenmarkt werden aangevoerd 348 paarden. De prijzen varieerden voor; luxe paarden van 900 tot 1000, werk paarden van 750 tot 1000. oude paarden van 550 tot 850. paarden boven drie jaar van 700 tot 900, paarden beneden drie jaar van 600 tot 800, veulens van 180 tot 350. hitten van 450 tot 750. De handel was redeliik.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5