Nieuuu Generaal Ridgway in contact met Noordelijke opperbevelhebber Het vuren is in Korea „Meer critiek dan adhaesie op mijn belastingvoorstellen" Kansen op vreedzame oplossing in Perzië zijn toegenomen Naar wapenstilstandsbesprekingen bijna geheel opgehouden DAGBLAD VOOR ALKMAAR U .NO.-commandant ontving uitvoerige instructies Cyclotron voor Peron Soldaten in beste stemming Rede van bijna vier uur Het C.N.V. en Serrarens EN OMGEVING Chinese verliezen ondraaglijk hoog Scheepsberichten Prins Bernhard vierde verjaardag Aminah en Adabi in hoger beroep MINISTER LIEFTINCK: Perzische delegatie naar Den Haag Britse wapenfabriek geëxplodeerd Helicopter redde klokkenmaker Verkeersvliegtuig van Fokker? Warmer en droog Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.*—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 30 Juni 1951 46e Jaargang No. 12207 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 WASHINGTON (Reuter-A.P.) Generaal Ridgway, opperbevelhebber der verbonden troepen in Korea, heeft de opperbevelhebber der Noordelijke troepen uitgenodigd tot een bijeenkomst met zijn vertegenwoordiger aan boord van een Deens hospitaalschip in de haven van Wonsan ter bespreking van een wapenstilstand, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Vrijdag medegedeeld. Generaal Ridgway had het bevel tot het zenden van deze uitnodiging van Presi dent Truman ontvangen. Eerder op de dag waren hem gisteren reeds instructies voor onderhandelingen over een wapenstilstand gezonden. De bekendmaking van generaal Ridgway's stappen geschiedde gelijktijdig op het ministerie van buitenlandse zaken en dat van defensie te Washington, voorts te Tokio en op het hoofd kwartier van de Verenigde Naties. De opperbevelhebber van de Noord-Koreaanse strijdkrachten is maarschalk Kim II Soeng. Hij is tevens premier van Noord-Korea. De Noord-Koreaanse commandant te velde is generaal Nam II. De Chinese comman dant te velde is de veteraan generaal Peng Teh Hoeai. Mochten de Chinese en Noord- Koreaanse leiders op redelijke voorwaarden instemmen met wa penstilstandsbesprekingen, dan is Ridgway gemachtigd deze onder handelingen direct te doen be ginnen. Volgens het Britse standpunt zjjn verschillende zekerheden naar voren gekomen uit de snelle uitwisselingen tussen Oost en West, die Zaterdag begonnen toen Jacob Malik het eerst een wapenstilstand voor Korea voor stelde: de Chinezen hebben ver schrikkelijke verliezen geleden. Rusland heeft geaarzeld hen actief te hulp tekomen. Het Westen moet niet verwachten dat China zjjn politieke eisen in ruil voor een wapenstilstand kan la ten vallen. Binnen 24 nur? Diplomaten en functionarissen bij de V.N. verwachtten een schorsing van de vijandelijkheden in Korea binnen 24 uur, hoewel men denkt, dat technische moei lijkheden op het laatste ogenblik een officiële wapenstilstand een tijdje langer zouden kunnen uit stellen. Gedacht werd, dat Ridgway ge machtigd zou zijn het volgende voor te stellen: 1. een gedemilitariseerde zone van 32 km. breedte over Korea, 2. neutrale waarnemers om in Noord- en Zuid-Korea toezicht te houden, 3. geen vervoer van wapens, munitie of versterkingen naar Korea, 4. geen overschrijding van de linies door vliegtuigen. De militaire bevelhebbers zou den het vraagstuk van waarbor gen tegen een heropenen van de vijandelijkheden bespreken. Het door de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Sibajak, Sydney-Surabaja, passeerde 28 Juni noord kust Flofes. Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, 28 Juni 150 mijl Z Minikoy. Bantam, Rotterdam-Hollandia 26 Juni van Makassar naar Balikpapan. Tabinta, 29 Juni van Djakar ta te Aden. Japara, Dj akarta-Rotterdam, heden 30 Juni te 24 uur in Rotterdam verwacht. Acheson, tot uitdrukking ge brachte Amerikaanse standpunt was, dat de grootste zekerheid tegen toekomstige aanvallen zou zijn het terugtrekken van alle Chinese troepen naar Mandsjoe- rije. De Zuid-Koreaanse volksverte genwoordiging heeft gisteren met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin zij zich kant tegen een wapenstilstand aan de 38ste breedtegraad. ORDER VOOR PHILIPS AMSTERDAM - Naar wij ver nemen is .bij Philips een order binnengekomen van de Argen tijnse regering voor de levering van een cyclotron. Zoals wij des tijds reeds meldden heeft prof. Bakker, die onlangs een studie reis naar Argentinië maakte, van de te Amsterdam aanwezige cy clotron een model meegenomen, waarin men in Argentinië zeer geïnteresseerd bleek te zijn. Het Nederlandse cyclotron weegt 200.000 kg. Het werd ver vaardigd onder leiding van prof. dr. C. J. Bakker en ir. F. A. fleyn en is het grootste cyclotron van Europa. Het werd in November 1949 in werking gesteld. TOKIO (Reuter-A.P.) Ten gevolge van het toenemend ge praat over wapenstilstandsbesprekingen is het schieten aan het front zo goed als geheel opgehouden. In het midden woedde een klein maar hevig gevecht om een enkele heuvel ten Noord westen van Yongtsjon aan het Westelijk front. kele dagen grote bedrijvigheid. In de afgelopen nacht zouden 2000 voertuigen naar het frontge bied getrokken zijn. De voor naamste concentratiepunten zou den zich bij Kaesong, Pjonggang, Koemsong en Koemhwa bevin den. In legerkringen meende men, dat de onderhandelingen over 'n wapenstilstand waarschijnlijk in Kaesong, de oude hoofdstad van Korea, zouden plaatsvinden. Kaesong ligt vijf km. ten Zui den van de 38ste breedtegraad aan het Westelijk front en is nog steeds in handen van de com munisten. De soldaten in de frontlinies waren in een beste stemming, nu de strijd waarschijnlijk spoedig wordt gestaakt. Zij hielden ech ter nauwlettend toezicht op de bewegingen van de communisten. Vrijdag vochten de Noordelij ken in Korea alleen dan, wan neer zij aangevallen werden; de geallieerden hebben hun storings acties voortgezet. Lt.-generaal James van Fleet opperbevelhebber van het acht ste Amerikaanse leger op Korea, is gisteren ternauwernood ont snapt aan een ongeluk met een helicopter van de Amerikaanse marine. Het toestel werd door 'n wind vlaag gegrepen, terwijl het land de op het dek van de kruiser Los Angeles voor de Oost-Koreaanse kust en kantelde op het dek. Niemand werd gewond. Van Fleet, schout bij nacht Ar- leigh Burke en de piloot klom men ongedeerd uit de helicopter. Volgen A.F.P. heerst op de we gen van Noord-Korea reeds en- AMBONEZEN VIERDEN MEE AMSTERDAM Uit alle de len der wereld zijn de hele dag telegrammen blijven binnenstro men op paleis Soestdijk, waarin de Prins wordt gelukgewenst met zijn 40ste verjaardag. Ook uit de Zuid-Amerikaanse landen, die de Prins op zijn laatste reis heeft bezocht, kwamen felicitaties bin nen, o.a. van president Peron en mevrouw Eva Peron. Vijf Ambonezen boden 's och tends bloemen aan in de Ambone- se kleuren. In het begeleidend schrijven staat vermeld, dat deze bloemengroet afkomstig is van „alle Ambonezen, die tijdelijk in Nederland verblijven". SINGAPORE (A.P.) Het op perste gerechtshof heeft voorlopig 25 Juli vastgesteld als datum voor de behandeling van het ho ger beroep van Tsje Aminah en Mansore Abadi tegen de uitspraak waarbij Bertha Hartogh aan haar gerechtelijke ouders werd toege wezen. Maar Tsje Aminah moet het hof een bedrag van 9.823 straits dollars betalen, zijnde de ge schatte kosten van de behande ling voor het opperste gerechts hof. Voorts moeten zij en Man soer Abadi binnen 14 dagen, ge rekend van bed' 5000 straits dollars als zekerheidstelling stor ten. „HELP INDIA" AMSTERDAM. Hedenavond zal de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, S. L. Mansholt, met een korte toespraak over de radio de „Hulpactie- India" inleiden. De actie zal worden gevoerd door de Nederlandse Jeugdge meenschap, die het initiatief er toe nam, in samenwerking met de Vereniging Nederland-India. De NJG heeft van talrijke in stanties medewerking gekregen om de grote landelijke actie te doen slagen. Zo is b.v. de KLM bereid van de eerste zending 1 ton levensmiddelen gratis per vliegtuig naar India te vervoeren. Op de aardappelveiling te Grootebroek-Boven karspel, de grootste op dit gebied in ons land, worden thans dagelijks ongeveer 300 schuiten of punters met aardappelen aangevoerd. Reeds geruime tijd voor de aanvang van de veiling liggen de zwaar beladen vaartuigjes bij het veilinggebouw te wachten. Een overzicht van de „aardappelvloot". (Van onze parlementaire redacteur) Met een rede die bijna vier uur in beslag nam, volgens het hor loge van de voorzitter 228 minuten, heeft minister Lieftinck de critiek trachten te ontzenuwen, die door de Kamer op zijn belastingvoorstellen is geleverd. De bewindsman eindigde met de erkenning dat deze critiek verre de boventoon had gevoerd en dat de adhaesie maar schaars was geweest. Of zijn hoop, dat de verhoudingen bij de replieken omgekeerd zullen zijn, in vervulling zal gaan, zal a.s. Dinsdag moeten blijken. Veel aan leiding hiertoe gaf de minister zeker niet. In feite hield hij aan al zijn voorstellen vast. Wel verklaarde hij zich bereid om ook ditmaal met de Kamer in nader overleg te treden, maar dit overleg plaatste hij al bij voorbaat in het kader van ver schuivingen en dan nog weer LONDEN (Reuter-A.P.) De Britse minister van buiten landse zaken Herbert Morrison heeft gisteren verklaard, dat er nog steeds hoop bestaat dat Perzië wil onderhandelen over een regeling van de oliekwestie. Inmiddels heeft hij de Britse employé's van de A.I.O.C. aangeraden bij elkaar te blijven totdat zij in staat zullen zijn de normale werkzaamheden aan de raffinaderij van Abadan te hervatten. De premier van Perzië, Mossa- Britse deskundigen op de olie- deq heeft gisteren tegenover de Amerikaanse ambassadeur Grady verklaard, dat hij de volksverte genwoordiging zal verzoeken de sabotagewet tijdelijk op te schor ten. Deze sabotagewet zou de EZEL MET VIER „STAARTEN" Deze merkwaardige combinatie van dier en machine was te zien op het station voor landbouwonder zoek te Furnhurst in Engeland, waar men o.m. proeven neemt met b e strijding smetho- den van voor de land bouw schadelijke in secten. Een machine voor het verstuiven van verdelgingsmid delen is gemonteerd op de rug van grauw tje, dat aldus een „bij drage" levert in het wetenschappelijk on derzoekingswerk. velden ertoe gebracht hebben zich van hun werk terug te trek ken. Het is mogelijk, dat hierdoor de Britten aan het werk zullen blijven. Van Perzische regeringszijde wordt bekend gemaakt, dat een uit drie man bestaande missie per vliegtuig naar Den Haag ver trokken is, met het antwoord van de Perzische regering op het re cente schrijven van het Interna tionale Hof van Justitie te Den Haag, betreffende de klacht van de Britse regering inzake het oliegeschil. De zitting te Den Haag begon hedenochtend. Indien het Hof interim-maatre gelen aangeeft en Perzië zou daarmee geen' rekening willen houden, dan zou volgens Sir Eric Beckett het een „mogelijk stap" van de Britse regering zijn, een beroep op de Veiligheidsraad te doen. Radio Nederland Wereldomroep geeft van de behandeling van het Brits-Perzische oliegeschil repor tages uit de zittingzaal van het Internationaal Hof van Justitie in het Vredespaleis in Den Haag. BENELUX VOORUNIE BEKRACHTIGD BRUSSEL (A.N.P.) Met 153 tegen 19 stemmen en 14 onthou dingen heeft de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers de Benelux-Voorunie bekrachtigd. UTRECHT Naar aanleiding van de berichten uit Genève over de niet-herkiezing van de heer Serrarens tot plaatsvervangend lid van de Raad van Beheer van het Internationaal Bureau, ver nemen wij van de zijde van het Chr. Nationaal Vakverbond: bij de aanvang van de Donderdag gehouden vergadering van de Raad van Vakcentralen hebben de vertegenwoordigers van 't C.N.V. een verklaring afgelegd van de volgende inhoud: 1. De berichten over het gebeurde in Genève hebben ons verontrust; 2. Daar deze berichten op dit ogenblik alleen nog langs telefonische weg en via de dagbladpers zijn ont vangen, is het gewenst de offi ciële rapporten van de vertegen woordigers in Genève af te wach ten alvorens een definitieve con clusie te trekken; 3. Het voor nemen bestaat na ontvangst van deze rapporten in de Raad van Vakcentralen op deze zaak terug te komen. BRIDGWATER (Somerset) Reuter Vrijdagavond werden Bridgwater, Burnham-on-Sea en een aantal dorpen opgeschrikt door een verschrikkelijke ontplof fing in een koninklijke wapen fabriek bij Bridgwater. Na de ontploffing kon kilometer ver in de omtrek een grote rookwolk worden waargenomen. Minstens vijf personen zijn bij de explosie om het leven geko men. Er is schade aangericht in de omgeving van de fabriek. Brokstukken van de fabriek wer den in een uitgestrekt gebied ge vonden. met de beperking, dat deze niet mocht plaats vinden van de di recte naar de indirecte belastin gen. Dat de Kamer in elk geval nog heel wat op het hart heeft, werd reeds aan het einde van de ge heel door minister Lieftinck ge vulde middag duidelijk. De voor zitter moest zwichten voor de algemene aandrang om de spreek tijd bij de replieken zeker op niet minder dan een half uur per woordvoerder te stellen. Het zal dus wel Woensdag worden voor de Kamer aan de behandeling van de amendementen toekomt. Kinderaftrek In zijn rede nam minister Lief tinck alle belastingontwerpen nog eens stuk voor stuk onder de loupe. Tegenover de bezwa ren, die tegen een beperking van de vervroegde afschrijving op in vesteringen waren uitgebracht, stelde hij de noodzaak om onze betalingsbalans weer in even wicht te brengen. Eigenlijk zou de faciliteit geheel moeten ver dwijnen, maar de regering heeft toch nog een middenweg willen bewandelen. De voorgestelde ver laging van de leeftijdsgrens ten behoeve van de kinderaftrek achtte de minister rechtvaardig. Gezinnen met werkende kinde ren verkeerden tot nu toe in een bevoorrechte positie. Nu extra lasten op ons volk moeten wor den gelegd, was het z.i. dan ook billijk dat mede de gezinnen werden getroffen waar meer draagkracht is. (Vervolg op pag. 3) HET DODELIJK ONGEVAL TE NIJVERDAL Ten gevolge van het ongeval te Nijverdal, waar Donderdagavond een auto door een trein is gegre pen, is, naar wij thans vernemen, niet overleden mej. Francisca Borsdorf, maar haar moeder, de 72-jarige Weense mevrouw Hof- mann-Borsdorf. Mej. Borsdorf is na de oorlog 19141918 door het echtpaar Ridders als pleegkind opgenomen. SIMAVI SCHENKT PENICILLINE HAARLEM. Het bestuur van Simavi te Haarlem besloot, aan twee en dertig ziekenhuizen en artsen in Suriname, Nieuw Gui nea en Indonesië, een zending van ieder 100 x 1 millioen eenheden penicilline te schenken. Dit prachtige geneesmiddel werd door de Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft tegen spe ciale condities aan Simavi gele verd. NEW-YORK (A.P.). Een hefschroefviiegtuig van de New- Yorkse politie heejt de 43-jarige klokkenréparateur Peter Burr uit een zeer benarde positie op een bouwstelling gered. De man was van de stelling, die zich 30 meter boven de grond bevond, gevallen en aan een uitsteeksel van een toren van de St. Johns kathedraal blijven hangen. Een grote menigte de sloeg redding met spanning gade. Burr liep enkele lichte verwon dingen op. MET SCHROEFTURBINES 's GRAVENHAGE Fokker en KLM hebben besloten voor gezamenlijke rekening de moge lijkheden te bestuderen, die zou den moeten leiden tot de bouw van een Neder'ands tweemotorig verkeersvliegtuig met sehroeftur- bines. Dit besluit is een vervolg op het voornemen om t.z.t over te gaan tot het bouwen van een verkeersvliegtuig met straalvoort stuwing. Of er ooit een vliegtuig als wordt voorgesteld, zal komen, hangt af van de mate, waarin de regering de vliegtuigontwikkeling zal steunen, zo deelt het Ned. Instituut voor Vliegtuigontwikke ling mede. Besprekingen zijn tenslotte gaan de om tot een experimenteel Ne derlands hefschroefviiegtuig te komen waarin verschillende eigen vindingen worden verwerkt. (Van onze weerkundige medewerker.) Die lezers, die eens op hun huisbarometer gekeken hebben, zullen bemerkt heb ben, dat de luchtdruk de laatste dagen langzaam maar zeker is gestegen. Dit is een gevolg van het feit, dat het krachtige gebied van hoge luchtdruk rond de Azoren zich meer en meer uitbreidt in de richting van ons land. Gisteren strekte zich dan ook een gebied van hoge ba rometerstand uit van de Azoren tot over Scandinavië. Dit gebied nu zal de eerste dagen een halt toeroepen aan de Oceaandepressie, zo dat deze ons voorlopig dan ook niet kunnen bereiken. Het ziet er naar uit dat het weer gedurende het week end gunstiger zal afsteken bij dat van de vorige week en dat de regen ons met rust zal laten. Daar de bewolking wel wat zal gaan afnemen zal ook de temperatuur iets gaan stijgen. Dat er echter die tempe raturen voorkomen, die we zo gaarne in Juni zouden zien, zal helaas niet het ge val zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1