De Minister van Financiën :aak werd in het defensief gedrongen „Stichting '40-'45" tegen „Stichting procedeert '45-'50" Huurverhoging van ƒ!.- per week voor nieuwe woningwetwoningen *4EE! SPORT Tovenaar van de tekenfilm is in ons land kmaar in het kort Naar wij vernemen: Handels-economisch instituut „Wij hebben nog gedacht aan Stichting-Wolfsanger Walt Disney ziet Abraham dit jaar Het nieuwe huis volgens standaardmodel Zondagsevangelie ZATERDAG 30 UN I 1951 PAGINA 3 VERWACHTING d door het KNMI te sldig van Zaterdag- Zondagavond. tOOG WEER :lyk nog veel bcwol- morgen ook opkla- iog weer, weinig wind temperaturen. Advertentie Vlktf ABSOLUUT VEILIG ELIJK, GOEDKOOP» -school, Purmerend END. Donderdag ragden te Amsterdam ulo-dioloma B de bei ten T. Jansen (Pur- 1 G. Schipper, (Ilpen- was de eerste maal eze school ook candi- het Mulo-diploma B program voor Wis- tunde) werden gepre- nieuw-ingeschreven voor de R. K. ULO- gden er 24 voor 't toe- len; één candidaat vezen. Daar er inmid- aanmeldingen werden 1 een tweede toela- n worden gehouden g 3 September. cste dingen, onder in de razende twijfel, i hart er» zijn wil ge- ggen. De liefde voor overwint echter alles ipy end is daar. Maar in droom ten einde len vol actie en span- n elkaar in pijlsnelle le photographie en de s voortreffelijk. Men r 'n ganse avond mee als men ervan houdt, ag achttien jaar. heater sven gaat verder lm „No sad songs for t de bioscoopbezoeker eigenaardig probleem 't verhaal, waarvan de titel wat nuchter „Het verder" luidt» geeft kheder» weer van een weet dat ze aan een ke ziekte moet ster- i vooral de liefde voor tind» die deze vrouw n naar een oplossing, man en kind gebaat Deze oplossing doet oor in de persoon van dat, aanvankelijk sa id in het bedrijf van 3rad liefde opvat voor dit meisje, Chris, be- die liefde moeilijkhe- ipleveren voor beiden, er zelf een eind aan welijk tussen Brad en te breken. Maar als r weggestuurd heeft. haar terug, en, we- haar leven ten einde trouwt ze aan haar ri- aar vriendin is gewor- haar kind ei» dan haar i geeft geen oplossing dsdienstige opvatting dood aangaat, louter tezien is hier het pro- :en bijzonder fijne en e wijze tot een oplos- ïht. al zal het weinig dat een dergelijke j de praktijk verkies- ijker». In ieder geval film, die en om haar en om het gegeven ticht de moeite waard (Vervolg van pag. 1) Uitvoerig verdedigde minister Lieftinck gisteren in de Tweede Kamer de voorgestelde belasting op bedrijfswinst boven de f 8000. Waren andere inkomens gelijk gebleven of zelfs achteruit ge gaan, de inkomens uit bedrijfs winst hadden bijzonder geprofi- Nolens moest deze stelling on- dersteunen. En voorts waren de verhogingen in deze sector toch maar zo gering, dat zij zeker niet behoefden af te stuiten op be zwaren, die uitgingen van een aantasting van de eigendom. Ten slotte voerde de minister wat dit punt betreft aan, dat het een verkeerde reactie bij de arbei ders zou wekken, wanneer bij het leggen van extra-lasten de vermogens werden voorbij ge gaan. teerd van de toegenomen bedrij vigheid en van de winstkansen in binnen en buitenland. Zulks kon met cijfers worden aange toond. Uitgaande van dit onder scheid achtte de minister een ver hoging van de Inkomstenbelas ting over de hele lijn dan ook niet wenselijk. Zulks zou ook in strijd zijn met de belastingher ziening '50, waarmede de minis ter wilde zeggen, dat bij een ge nerale verhoging van de inkom stenbelasting ook de toen behaal de winst voor de middengroepen weer zou verloren gaan. Tegen de door dr. Lucas (kvp) in overweging gegeven verhoging van de vrijstelling tot een bedrag van f 12.000.meende de mi nister ernstig te moeten waar schuwen. De van deze verhoging geraamde opbrengst mocht niet in gevaar komen. De mogelijkheid van een gezinstarief wees de be windsman niet geheel af, zodat dr. Lucas hier zeker de mogelijk heid van het intitiatief behoudt. Met de verdediging van de voorgestelde verhoging van de Vennootschapsbelasting had de minister niet vpel moeite. Hij constateerde, dat de Kamer wel niet enthousiast was geweest, maar toch had berust. Voor de verhoging van de motorrijtuigen belasting had de minister drie argumenten. Deze belasting was achtergebleven bij de stijging van het prijsniveau, de auto's konden nog wel doelmatiger wor den gebruikt en voorts was enige rem op de uitbreiding van ons toch wel erg snel groot gewor den autopark zeker wenselijk. Weelde-tarief Dat aan een verhoging van het weeldetarief van de omzetbelas ting gevaren verbonden waren, wilde de minister zeker niet ont kennen. Hij gaf echter de ver zekering, dat hij zijn uiterste best zou doen om ongelukken te voorkomen. Ook liet de minister doorschemeren, dat hij volgende week nog wel bereid kon wor den gevonden om een paar arti kelen van de lijst te schrappen. De verdediging van de voor gestelde verhoging van de ver mogensbelasting en het successie recht had de minister voor het laatst bewaard. Hij ging er hier bij vanuit, dat in abnormale om standigheden geen al te dogma tisch standpunt ten opzichte van de eigendom mocht worden in genomen. Een uitspraak van dr. Algemene problemen Voor dé minister de critiek te gen de voorgestelde verhogingen trachtte te weerleggen, was hij eerst nog eens, niet minder uit voerig, op de meer algemene pro blemen ingegaan. Oude strijdvra gen liet hij hierbij, in navolging van dr. Lucas, rusten. Hoofdzaak was nu dat ons volk in nood verkeerde. De oorzaken van deze noodtoestand zijn wel bekend. Korea, de minister noemde het een nieuw hoofdstuk in de wereldgeschiedenis, deed de in voer stijgen en verslechterde onze ruilvoet. Het dekkingsplan, dat thans moet worden uitgevoerd, omvat o.m. ook de aanhangige belastingvoorstellen. Eveneens rekende de minister hiertoe het wetsontwerp „Toezicht op het credietwezen", op welks spoedi ge behandeling hij dan ook met klem wilde aandringen. Bij alle misère was er althans een licht punt: In de laatste zes weken was onze deviezenvoorraad niet verder teruggelopen. De minister was het niet eens met dr. Lucas (k.v.p.), dat men bij een beoordeling van de nood zaak van de gevraagde middelen zou kunnen blijven staan bij het begrotingsbeeld. Indien Neder land een defensie wil opbouwen in het kader van internationale overeenkomsten, moet de zeker heid bestaan, dat dit plan ook in volgende jaren kan worden afge werkt. Intussen wilde de minis ter gaarne erkennen, dat een uitgave van 1% milliard ten be hoeve van de defensie grote ge varen inhoudt voor het monetaire evenwicht. Wat het zwaarste is moet echter het zwaarste wegen. Hulp uit de U.S.A. Belangrijk 'was de uitlating van de minister, dat Nederland dit waagstuk onderneemt in het vertrouwen, dat de Amerikaanse hulp er toe zal bijdragen, dat moeilijkheden aan het economie Geweer, helm,, munitiegordel en verdere uitrustingsstukken duiden de plaats aan, waar Amerikaanse soldaten der Verenig de Strijdkrachten in Korea een in de strijd gevallen makker een voorlopige laatste rustplaats gaven. 30 JUNI GEDACHTENIS AAN DE APÖSTEL PAULUS Vandaag spreekt de H. Kerk vol eerbied over de andere grote apostel de H. Paulus: een man, die zonder aanziens des persoons, onder vele moeilijkheden, het ge loof heeft verkondigd. In gestalte was hij onaanzien- zienlijk en door zijn kwalen niet altijd in staat om te preken. Men had daarom op hem veel critiek maar onverschrokken getuigt hij. Wat kan het mij schelen hoe de mensen over mij oorde len, als God maar goed over mij denkt. De priesters, die mét de geestdrift van een Paulus werken, staan ook nu nog aan critiek bloot. Men haalt hun gezag neer door een boekje: De kogel door de kerk, waarin men enkele hele menselijke din gen van de priesters gene- raliseerd en achter deze priesters een spookbeeld van een tweede Luther plaatst. Het is niet nieuws onder de zon; reeds Paulus werd begraven onder de critiek. Maar dit ontmoedig de hem niet: hij ging door volgens de plannen Gods en zo is hij een voorbeeld voor alle priesters, voor alle le ken, die in 't leger der Ka tholieke actie strijden: Laat je niet van de wijs brengen door critiek maar houdt je aan de regel. Zorg dat God goed over je denkt. In deserto Rinkel en v. Swol werden in de tweede ronde van het heren dubbelspel op Wimbledon uitge schakeld. Ze verloren kansloos van Budge Patty en Richardson. In de tweede ronde van het ge mengd dubbelspel wonnen mrs. J. WalkerSmith en van Swol van mrs. J. Morgan en Metha. Nel Hermsen en Weiss wonnen in de tweede ronde van het echt paar Lloyd. Rinkel en mevrouw Schmier plaatsten zich zonder te spelen in de derde ronde, daar hun tegenstanders geschrapt wa ren. De organisatoren van de Olympische Winterspelen hebben Duitsland uitgenodigd om deel te nemen aan deze spelen in Oslo. Tijdens de trainingsritten voor dè Grote Prijs van België heeft de Norton-rijder Duke twee recors verbeterd. Met zijn 500 cc Norton bereikte hij in een ronde een gemiddelde snelheid van 171 KM en met de 350 cc een gemid delde van 164.5 KM per uur. Bartali zegevierde in de Ronde van Piemont, die meetelt voor het Italiaanse kampioen schap. Magni werd vijfde op ruim twee minuten. Juan Manuel Fnagio vestig de op het circuit van Reims Gueux bij de trainingsritten voor de Grote prijs van Europa een officieus record met een snelheid van 193.112 KM per uur. Hij leg de 7.815 KM af in 2 minuten 25.7 sec. Scherp was de minister in zijn verweer tegen de cri tiek inzake onvoldoende be zuiniging. Afsnijden van Overheidstaken was een po litieke kwestie en daarom had hij de Kamer uitgeno digd een commissie uit haar midden samen te stellen, die hierover met de regering zou kunnen overleggen. Het was nu echter wel merkwaardig, dat dit voorstel maar zo wei nig bijval had kunnen vin den. Bij dit debat was voor al de nadruk gelegd op be zuinigingen op de organisa tie. Dat intussen ook hierop bezuinigd kon worden, was de minister gaarne met de Kamer eens. Naar zijn me ning kon een hoofdofficier wel degelijk met de tram rij den. Zo was de minister zelfs ongemerkt met zijn ambtge noten in discussie geraakt. Dinsdag zoals gezegd de re plieken. sche en sociale front kunnen wor den opgevangen. Vooral om deze reden ware een spoedig beslis sing van het Amerikaanse con gres over de omvang van deze hulp wenselijk. heeft de Haagse politie een 24- jarige kleermaker in arrest ge steld wegens diefstal van dertien coupons stof ten nadele van zijn werkgever.... zal de Canadese minister van buitenlandse zaken, Lester Pear son, volgende week Dinsdag een bezoek brengen aan Den Haag voor het voeren van besprekin gen.... heeft de Oslose rederij „Bioern Biocrnstad et Company" 'n tank schip van 28.000 ton in Neder land besteld.... ontving Henriëtte Bosmans gis teren de onderscheiding „Ridder in de Orde van Oranje Nassau"... passeerde gisteren de 10.000ste bezoeker de controle van het Waaggebouw te Amsterdam, waar de Zuiderzeetentoonstelling wordt gehouden.... moet de bevolking van Geleen van 23.000 zielen binnen 4 da gen tegen pokken gevaccineerd worden wegens het constateren van een pokkengeval.... VOOR VOEDSELVOORZIENING UTRECHT Op de tweede jaarvergadering van het algemeen orgaan voor de voedselvoorzie ning, welke gisteren te Utrecht werd gehouden, is het besluit ge nomen over te gaan tot oprich ting van een handels-economisch instituut, dat een gelijksoortige taak zal krijgen als de reeds be staande instellingen op het ge bied van de landbouw en mid denstand. Naast het verzamelen van documentatie-gegevens ten dienste van de handel zal het handels-economisch instituut tot doel hebben door publicaties be ter begrip bij het publiek te be vorderen omtrent de waarde en het economisch recht van de han del in het algemeen. Ofschoon het initiatief tot op richting van het economisch in stituut van het algemeen orgaan is uitgegaan, zal worden getracht ook in andere takken van han del belangstelling voor het insti tuut te wekken. Met het lijnvliegtuig uit New York zijn Vrijdagmorgen dertien van de onlangs in de Verenigde Staten gebrevetteerde dertig vliegers van de Nederlandse luchtmacht op Schip hol aangekomen. De Nederlandse vliegers voor het toestel. Het zijn: K. Alings, M. Boon, JCosijn, S. Dierdorp, J. J. Francoys, J. P. G. Heyboer, H. J. Hoogendoorn, C. W. Kohier, J. C. Lemstra, B. J. Luitink, J. Lagendijk, H. Th. J. Sanders en A. Steen. AMSTERDAM Voormalige politieke delinquenten hebben na de opheffing van de „Stichting Politieke Delinquenten" een nieuwe stichting ter verzorging van deze groep opgericht en die de naam gegeven: „Stichting Comité 1945-1950". Daar tegen heeft de uit het verzet voortgekomen „Stichting 1940- 1945", die de verzorging op zich heeft genomen van slacht offers van het verzet, protest aangetekend. Zij heeft de stich ting der ex-politieke delinquenten laten dagvaarden. Gistermorgen heeft voor de pre sident van de Amsterdamse recht bank, mr. C. W. Thöne, een kort geding gediend, waarbij de „Stichting 40-45" als eisende par tij de president verzocht de Stichting Comité 45-50" als ge daagde op te dragen de naar haar mening verwarring wekkende naam te wijzigen. Voor de uit het verzet voort gekomen „Stichting 1940-1945" trad op mr. A. H. van Namen, die in zijn toelichting zeide, dat deze stichting een nationale is gewor den en dat zij het geestelijk eigendom is geworden van het Nederlands volk. Hij achtte de keuze van de naam door de groep van ex-politieke delinquenten in strijd met de goede zeden, aan gezien jaartallen alleen gebruikt worden, wanneer er in de ge noemde periode geschiedenis is gemaakt, hetgeen met de vijf na oorlogse jaren naar zijn mening niet het geval is. „Onze klanken" De vijf bestuursleden van de „Stichting Comité 1945-1950" wa ren alle ter zitting aanwezig. Een van hen, de heer J. A. Wolthuis uit Groningen, gaf namens het bestuur de president in antwoord op de stellingen van mr. van Namen de vereiste toelichting. „Wij hebben bij het kiezen van de naam der nieuwe stichting geen kwaad bedoeld", zo zei hij. „Aanvankelijk heeft ook niemand er aanmerking op gemaakt: de notaris niet en de politie niet. Ik geef toe, dat de gekozen naam iets in zich heeft, dat bij onze tegenpartij ergernis kan opwek ken. Wij stellen echter de ellen de, die wij tussen 45 en 50 heb ben geleden gelijk aan het lijden van de andere tijdens de oorlogs jaren. Wij zijn echter bereid de naam thans te veranderen in „Stichting Comité 1945-1951" (één en vijftig), want anders dan wij hadden verwacht moet ons werk nog voortgang vinden, daar wij nog niet als gelijkwaar dige burgers in het volk zijn op genomen. Wij hebben nog steeds niet dezelfde burgerrechten. In dien dat ook het volgend jaar nog zo is, dan zullen wij de naam opnieuw wijzigen en het jaartal 1952 er in opnemen". Spr. was van mening, dat er voor de verzetsstichting „40-45" geen financieel nadeel kan ont staan. „Wij hebben een totaal verschillende klantenkring", zo zeide hij. „Iedereen weet in de kring van onze tegenpartij wie 40-45 is en de mensen, die ons giften schenken zijn min of meer fel en zeker goed georiënteerd. Wij weten voorts precies, wie tot onze aanhangers behoort. Wij hebben niet voor niets jaren in de kampen doorgebracht". Na repliek van mr. van Namen die vol hield, dat er wel dege lijk financieel nadeel uit de naamsverwarring kan ontstaan, voerde de heer Wolthuis nog aan, dat het bestuur van de „Stichting Comité 1945-1950" zich voor gro te moeilijkheden zag geplaatst, indien een nieuwe naam moest worden gekozen. „Het zou te pa thetisch zijn, indien wij als naam zouden aannemen: slachtoffers der democratie", zeide hij. „En „slachtoffers der bijzondere rechtspleging" zou oneerbiedig zijn. Dan hebben wij nog ge dacht aan „Stichting Wolfsangel", maar dan druipt de politiek er weer af". De president bepaalde de uit spraak op Vrijdag 6 Juli om half elf. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Met zijn vrouw en beide dochters Diana en Sharon is gistermiddag Walt Disney naar ons land komen vliegen vanuit Engeland, waar hij bezig is zijn tweede speelfilm „Robin Hood" te maken, die be gin Augustus klaar moet zijn. Een (Van een onzer verslaggevers) 's GRAVENHAGE. De huur van nieuw te bouwen woningwet woningen zal een opslag ondergaan van ongeveer een gulden per week. Dit besluit van de ministerraad deelde de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. In 't Veld, giste ren bij de opening van het congres van de Nationale Woning raad mee. Het vrij pessimistische geluid dat uit de rede van de minister klonk, beheerste ook de vergadering in het alge meen: bezorgdheid over het woningprobleem en de manier van oplossen voerden de boventoon. Hef congres werd geopend door de voorzitter van de nationale woningraad algemene bond van woningbouwverenigingen de heer A. in 't Veld die zijn te leurstelling uitte over de dalende lijn van de woningproductie, maar overigens erkende dat die zeker niet voortvloeide uit gebrek aan bereidwilligheid bij de minister. De minister drukte er in ziin wederwoord allereerst zijn spijt over uit, dat niet meer vrouwen bij dit congres aanwezig waren, omdat de vrouwen evenveel be lang bij een goede woning heb ben als de mannen. Evenals de voorzitter van de bond wees de minister op de grote moeilijkhe den, bij de kapitaalvoorziening. Waar echter de bondsvoorzitter bezwaar had tegen kapitaalvoor ziening door de gemeenten, omdat hij meende dat hierdoor wille keur zou kunnen ontstaan (de kapitaalvorziening komt hier los te staan van het recht daarop) daar zag de minister meer heil in deze wijze van fourneren, omdat de gemeenten langs allerlei we gen nog wel eens iets extra's kun nen bereiken en alle mogelijkhe den beter uitgebuit kunnen wor den. Minister In 't Veld eindigde zijn betoog met de vergadering te verzoeken, zich door de moeilijk heden niet uit het veld te laten slaan. Kunst van het compromis Prof. ir. J. H. v.d Broek heeft 'smiddags een inleiding gehouden over „rationalisatie, normalisatie gn industrialisatie in de woning bouw". Onder rationalisatie wilde hii verstaan zien een nuttiger en voordeliger organisatie van het arbeidsproces, onder normalisatie een georganiseerde beperking van ongemotiveerde verscheidenheid. In feite was deze inleiding een pleidooi voor rationalisatie in al gemene zin, d.w.z. voor een ver standelijk en beredeneerd oplos sen van de woningbouwproble- men, met eventueel terzijdestel ling van gevoelens en tradities. In dit verband werd aangedron gen op productie van grote, ge lijkvormige aantallen, waarbij vormen en afmetingen beperkt dienen te worden tot een zo klein mogelijk aantal courante (stan daard) modellen. Keuze en onder linge verwisselbaarheid van die standaardmodellen vereist hierbij maatgelijkheid van de verschil lende fabrikaten. Een dergelijke aanpak levert uiteraard nadelen naar de menselijke kant fan tasieloze eenvormigheid dreigt maar het ontstellend gebrek aan woningen en geldmiddelen dwin gen in deze richting. De kunst van het compromis tussen fraai en nuttig, zal dus in voornaamste mate de kunst moeten zijn van de architect. Waar echter deze be grippen niet tegenover elkaar hoeven te staan, maar een syn these zeer wel mogelijk blijkt, past geen al te groot pessimisme. TRAGISCH OVERLIJDEN TE DELFT Vorige week werd in een pand aan de Zuiderstraat te Delft het bejaarde echtpaar (Schippers- Schrier) bedwelmd door gas aan getroffen. Met behulp van een zuurstofapparaat konden de le vensgeesten worden opgewekt, doch de beide oudjes moesten in het gemeenteziekenhuis worden opgenomen. Dinsdag j.l. overleed echter de vrouw; de toestand van de man was toen bevredigend. Donderdagmorgen mocht hij het bed verlaten om een laatste blik te slaan op zijn vrouw, die van daag wordt begraven. De man was nog maar kort op de zieken paar dagen vacantie en niets dan dat is hij nu bezig te ge bruiken voor een bezoek aan ons land. Daarna staan Denemarken en Parijs op het programma waarachter „Robin Hood" al weer wenkt. En als die klaar is? „Dan be gin ik aan „Peter Pan", zegt Dis ney in het Amstelhotel, waar de gehele vaderlandse pers afgezan ten ter opwachting heeft gezon den. Wel, dat uur moet dan maar van de vacantie af. Het geeft de kans, kennis te maken met de man die vele millioenen mensen over de gehele wereld zo koste lijke uren heeft geschonken. „Hoeveel films hebt u nu al ge maakt?" Disney trekt de wenk brauwen op. „Dit jaar?l' Maar dan probeert hij het serieus uit te rekenen. „Het is tweeëntwintig jaar geleden dat Mickey Mouse verscheen", zegt hij peinzend, „en in totaal zullen het er nu wel vierhonderd zijn...." Een fabel achtig getal, vooral om de ein deloze serie invallen die er ach ter steekt, product van een le vendige fantasie die welhaast on uitputtelijk schijnt. Wat is het geheim van déze werkkracht? „Ik heb er nu eenmaal plezier in om deze dingen te doen", zegt Disney, en vragen over de ar tistieke betekenis van deze of gene productie wuift hij weg. Liever vertelt hij over het nieuw ste terrein dat hij nu, voortdu rend bezig zichzelf te vernieu wen, druk bezig is te exprore- ren: een serie documentaires over de natuur. „Bevervallei" en „Rob beneiland" hebben we hier al kunnen zien en tegen Kerstmis komt „Insectenland", tegelijk met zijn jongste grote getekende hoofdfilm „Alice in Wonderland de Oceaan over". Daar is in ons land al over geschreven: men duwt hem een krantenknipsel onder de neus. En daar moet hij dan toch nog even zijn bril bij opzetten. Hij wordt 50 dit jaar. En het is bijna geen wonder, dat de man die ontelbare kinderen de vrolijke verrassing van de te kenfilm bereidde, jarig is op 5 December. De tovenaar van Donald Dug, Bambi, Sneeuwwitje en Oswald het Konijn kijkt de kring eens rond. Zijn snor begint te grijzen, maar boven de expressieve kop is het haar nog ravenzwart. Ter ere van de Prins draagt hij oran je in het knoopsgat en om iedere pols heeft hij een horloge. Time is money? Niet helemaal: over de zaken niet zo heel geringe: 7e ZONDAG Na PINKSTEREN Er zijn mensen die de mond vol hebben van hoge idealen. Ze schrijven, spreken en praten over wereidvermeuwing, omhooghef- fing der mensheid, wereldvrede, sociale rechtvaardigheid, naasten liefde me; een vuur en een clan dat men onder de indruk raakt en zich voorneemt enigermate mee le werken aan de bereiking van het hooggeprezen goed. Maar komt men op de een of andere manier erachter, dat de voor vechter wel schoon praat en vlammende manifestaties en pro testen kan voortbrengen maar dat zijn persoonlijk leven zelf als 't ware buiten dat idealistisch streven staat, dan vraagt men zich af waar de man de moed tot spreken vandaan haalt. Er zijn mensen die zich zo kunnen ver delen dat woord en daad schijn baar v. 2 gescheiden wezens uit gaat. En ik geloof dat hun aantal erg groot is. In 'n bepaald opzicht lilden we er allen aan. Als we immers de Katechismus kennen, haar aanvaarden als waar en richting aan ons leven gevend, dan moesten we toch bijna auto matisch heilig zijn; dan pas dekt de daad geheel de leer. Maar onze zwakheid, de verleiding, het gemakkelijke kwaad en het moeite-eisend goed, onze omge ving enz. alles werkt mee om ons gedrag soms alleen in het ge heim anders te doen zijn dan we weten dat we moeten zijn-. Allen lijken we op die acteur, die ik naar mijn jongensoor deel eens prachtig, ontroerend de tragiek van- het gemengde huwelijk zag spelen en waarvan ik een paar weken later hoorde dat hij er van door was met de vrouw van een ander. Hoe kon dat? vroeg ik mij af. Och, het was slechts toneelspel in optima forma totale scheiding van leer en leven. In het toneelleven moet die scheiding er zijn, moet Albert van Dalsum een King Lear, een Richard III kunnen le vend maken, zonder dat dit in vloed heeft op zijn morele per soonlijkheid. Maar mogen in het persoonlijk leven ieer en praktijk naast el kaar Lla„n? Neen, zegt Onze Lie ven Heer, dat mag niet. „Niet ieder die bidt, zal de Hemel bin nengaan, maar alleen degene die de wil doet van de Vader", d.w.z. die zijn daden laat beant woorden aan zijn godvruchtig gebed. De Meester wil de twee slachtigheid absoluut niet, en in Zijn eigen leven is zij niet te vinden. Wanneer Hij zegt: „Zalig de armen van geest, Zalig de zachtmoedigen, Zalig die wenen, die hongeren en dorst hebben naar rechtvaardigheid, Zalig de barmhartigen, de zuiveren van hart, de vreedzamen, Zalig die vervolging lijden om de gerech tigheid.dan kan men het hele Evangelie doorzoeken maar men zal niets vinden in Jezus' leven dat in strijd is met Zijn woorden. En als Hij zgt: „Leert van Mij dat Ik zachtmoedig ben, en nederig van hart", dan con stateren we gemakkelijk genoeg het beleven van die zachtmoe digheid cn die eerlijke zelfken nis, welke nederigheid nu een maal is. Maar was Jezus wel zo zachtmoedig? Zijn de woorden: „Wee U. huichelaars!..'., wee U, gekalkte graven!.... te rijmen met die deugd? Laten we zachtmoedigheid niet verwarren met zwakmoe- digheid. Zachtmoedigheid is geen bewijs van een slap, sen timenteel karakter. Integendeel! Alleen de sterken kunnen deze deugd in praktijk brengen. Vriendelijkheid, beminnelijkheid als deugd, vergt een juiste, al tijd juiste toepassing, en sluit geenszins een fors optreden uit wanneer en waar dit nodig is. Wie alles over zijn kant laat gaan, wie niet weet op te treden wanneer dit moet, is een slappe ling. Aan de vruchten kent men de boom! Aan de vruchten van moed en dapperheid van marte laren en belijders, aan de on verzettelijkheid van Pausen, pre laten en leken, aan de ongerept heid van alle soort christenen, kent men Christus. Dat alles is immers de vrucht van Zijn evangelie, Zijn leer, Zijn Kerk. Aan de vruchten kent men de boom. 't Geldt van Jezus' leer en Jezus' leven. Daar is geen disharmonie tussen preek en praktijk. Wat. Hii eist. beveelt, vraagt, heeft Hij beleefd en voorgedaan. Hij staat met beide voeten in de werkelijkheid, al is die wat grootser en hoger, dan wij ze plegen te z.ien. P. C. de Haas O.F.M. Tot besluit van een aantal oefeningen met een zware paal door leden van de Britse luchtmacht op het terrein van het Britain Festival te Lon den hielden vier man het qe- vaarte overeind, terwijl een vijfde erin klom. Dit staaltje van ongewone gymnastiek werd door de toeschouwers zeer op prjjs gesteld. zaal terug, toen ook hij overleed, tenslotte werken 800 schrijvers, musici, tekenaars, fotografen en technici in de Disney-studio's zijn ideeën uit gaat zijn broer Roy. En die komt hier in Juli.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3