Fel van kleur, rijk aan luxe, maar toch niet „gezellig" Radio-prog ra m ma OPPASSER Edward Flanagan Een verdwenen beroep Stichter van „Jongensstad Vlucht in de nacht" DE CALIFORNISCHE WONING Huiskamer is bijzaak Voor de jeugd door E. J. Rath U blijft monter en fris wanneer qeniet van de verkwikkende Schoentjes PAGINA 4 ZATERDAG 30 UNI 1951 (Van onze Amerikaanse correspondent) Wanneer je als Hollander in zo'n Californisch huis komt, vind je het hoogstwaarschijnlijk erg aantrekkelijk om er naar te kijken, maar nog niet om te bezitten, want het mist iets. Keuken en badkamer zijn een droom, die je alleen op de film ziet, maar de zijkamer is bijna altijd een desillusie. Er zijn aardige vindingen in zoals een speciale ingebouwde hoek voor de piano, zodat deze niet altijd in de weg staat, en een open haard, maar je vindt er geen rust en geen echte gezelligheid. Het huis is altijd zo gebouwd, dat de voordeur en deur naar de eetkamer tegenover elkaar staan, zodat je je op een eiland er tussen voelt. Hetgeen aan de luxe bad kamer en keuken te veel gegeven is, is aan de woonkamer onthou den en dat „voel" je in al die huizen. Da«r de Amerikaan ziin pleziertjes meest buitenshuis zoekt is dat voor hem echter geen be zwaar. Het uitzicht door de grote ramen op de gezellige patio binnenplaats of tuin is overi gens al weer 'n vergoeding en voor een middelmatige prijs kan je nu eenmaal niet alles hebben. De eetkamer staat in verbin ding met de keuken. De mooiste keuken vond ik die, welke in een combinatie van fel koraalrood met lichtgrijs en wit was geverfd. Het plafond was helder rood! De gordijntjes waren wit met rode bies, de vele aaneengeschakelde kastjes spierwit en de muren lichtgrijs. Er is altijd een „ontbijtkoek" in de Amerikaanse keuken, het geen reuze handig is, speciaal met kinderen. De tafel van chroom met plastic blad, dit laatste in felle kleur, en de fleurige stoel tjes er omheen maken het vrolijk en gezellig voor ontbijt en lunch. Wat verder de rij geëmailleerde kastjes betreft, die er van buiten allemaal precies hetzelfde uitzien in de keuken.het eerste is 'n waschmachine met daarnaast de droogmachine, die alles automa tisch doen. Daarop volgen de op- bergkastjes en het electrisch fornuis. Dit fornuis is weer iets nieuws. Het is een soort schakelmeubel, waarvan je zoveel delen kunt krijgen als je wilt. Je kunt die delen ook rangschikken zoals het in de keuken het beste uitkomt. Dit heeft als voordeel, dat je de oven op gelijke hoogte als de pit ten kunt zetten, om bukken te voorkomen. Onder beide zijn dan laden of kastjes. Lopen overbodig. Voorts treft men in deze keu kon een ijskast aan met speciale afdeling voor diepvries en een speciaal hokje voor de boter, zo dat deze op gewenste temperatuur blijft. Alle ijskasten hebben nu ruimte tot aan de grop,d, met de machine er plat achtergedrukt. Het hoekkastje in de keuken, normaliter altijd een onhandig ding, is nu bruikbaar gemaakt door de planken erin rond en draaibaar te maken. De gootsteen heeft 'n afwasmachine ernaast en een maal-apparaat in de afvoer pijp, zodat je er de etensresten etc. in kunt gooien, die dan fijn gemalen en doorgespoeld worden. Dit bespaart lopen naar de as- emmer. In de andere kastjes vindt men een ingebouwde broodtrom mel, snijplank etc. In het plafond zijn vier fluo rescerende lampen. De vloer is zwart linoleum met witte bies. Slapen. Door het gangetje kom je in de Bungalow in Californië, die een onzer inspireerde tot de verzuchting: „In zo'n huisje wordt je vanzelf dichter ZONDAG 1 JULI 1950. HIL/VERSUM I 402 m. 8 00 VA RA: 10.00 VPRO; 10.30 IKOR; JJf-00 AVRO: 11.00 VPRO; 17.30 VARA: 20.00—24.00 AVRO- 8.00 Nieuws en weerberichten: Daarna Postduivenberichten; 8.15 Koorzang; 8.30 „Wij houden open hof", causerie; 840 Orgelspel 9 00 Vacantietips; 9.12 Postduivenbe richten; 9.15 Verzoekprogramma; 9.45 „Geestelijk leven," causerie; 10-00 „Geef het door," causerie; 10.05 Voor de jeugd; 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst; 12-00 Orkest concert; 12.30 „Hulp aan gerepa- trieerden," vraaggesprek; 12.40 Accordeonmuziek; 13.00 Nieuws en weerberichten; 13.15 Medede lingen of gram.; 13.20 Lichte mu ziek; 13.50 „Even afrekenen, He ren;" 14-00 Gram.; 14.05 Boekbe spreking; 14.30 Orkestconc. ;15.05 Filmpraatje; 15.20 Strijkorkest; 16.05 Dansmuziek; 16.35 Sportre- vue; 17.00 „Gesprekken met luis teraars," causerie: 17.20 Inleidin? tot het spel „Dsjengis Khan;" 17-30 „Martin's geheime raket- vlucht naar de maan," hoorspel: 17.50 Pianospel; 18.00 Sportcom- mentaar; 18.15 Nieuws en Sport uitslagen; 18.30 Gevarieerd pro gramma; 19.00 Radiolympus; 19.30 Semi-klassieke muz. 20.00 Nieuws 20-05 Actualiteiten 2015 „Holland Festival" Concertgebouworkest en solist: 21.00 Cabaret; 21.35 Opera muziek; 22.15 Walsmuziek; 2.45 Orgel en piano 23.00 Nieuws 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 8.00 NC RV 9 "0 KRO 17.00 IKOR; 19-00 NCP 19.45—24.00 KRO. 800 Nieuws en weerberichten; 8.15 Orgelconcert; 8.30 Morgen wijding; 9.15 Gram.; 9.30 Nieuws en Waterstanden; 9.45 Gram; 9-55 Hoogmis; 11.30 Gram.; 11.40 „Lief Vaderland, vaarwel", reportage over emigratie: 12.00 Gram; 12.15 Apologie; 12.35 Gram.; 12.40 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws, weerberichten en kath- nieuws; 13.20 Lichte muziek 13.45 „Uit het boek der boeken": 14.00 Kamerorkest en soüst; 14-50 Gram.; 15.15 Strijkorkest en alt viool; 16.10 „Katholiek thuisfront overal''; 16.15 Sport: 16-30 Ves pers: 17 00 Oud Katholieke Ves perdienst; 18.15 Korte dienst voor zieken en ouden van dagen; 19-00 Kamerkoor: 19.15 „Van alle tijden en alle volken." causerie; 19.30 Nieuws, sportuitslagen en weer berichten: 19.45 Actualiteiten: 19.52 Boekbespreking: 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van: 20.12 Gevarieerd programma 22.45 Avondgebed en Liturgische kalen der: 23.00 Nieuws; 23-1524.00 Gramofoonmuziek. MAANDAG 2 JULI 1951 HILVERSUM 1, 402 m, 7.00— 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gra- mofoonm.; 8.45 Idem; 9.00 Mor genwijding; 9.15 Gramofoonmuz.; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramo- foonm.; 11.00 Voordracht; 11.15 Orgel, piano en viool; 12.00 uur Theaterorkest; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Amusements muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Me dedelingen of gramofoonm.; 13.20 Dansmuziek; 14.00 „Wat gaat er om in de wereld", causerie; 14.20 Gramofoonm.; 14.30 Voordracht met harpspel; 14.45 Solisten, ka merkoor en Haarlemse Orkest- vereen.; 15.15 Voor de vrouw; 16.15 Musette-orkest; 16.45 ..Mu sicalender; 17.30 Voor de padvin ders; 17.50 Gramofoonm.; 18.00 Nieuws; 18,15 Militair commen-- taar; 18.30 Orkestconcert; 19.00 Sport; 19.05 Discogram; 19.45 Re geringsuitzending: Landbouwru- briek; 20.00 Nieuws; 20.05 Actu aliteiten; 20.15 Operettemuziek; 21.15 Pianospel; 21.30 „Pension Zonneweelde", hoorspel; 22.30 u. „Holland Festival": Pianorecital; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM 2, 298 m, 7.00— 24.00 NCRV NSRV: 7.00 Nieuws; 7.15 uur Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramo foonmuziek; 7.45 Een woord van de dag; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.10 u. Sportuitslagen; 8.23 Gewijde muziek; 8.45 Gra mofoonm.; 9.15 Voor d^ zieken; 9.30 Gramofoonm.; 10,00 Predi kanten-forum; 10.15 Gramofoon muziek; 10.30 Morgendienst; 11 uur Pianorecital; 11,30 Gramo foonm.; 11.45 uur Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen; 12.33 Orgelconcer; 13.00 Nieuws; 13,15 Amusementsmuz.; 13.45 Gramofoonm; 14.00 School radio; 14.35 Gramofoonm.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramo foonm.; 15.20 Pianotrio; 16.00 u. Bijbellezing: 16.45 Vocaal ensem ble; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Orgelspel; 17.45 Regeringsuitzen ding: Karei Hoekendijk: „Schil derkunst in Indonesië"; 18.00 uur Voor de jeugd; 18.15 Sportbe richten; 18.25 Clavecimbelrecital 18.45 Boekbespreking: 19.00 uur Nieuws en weerberichten; 19.15 „Volk en Staat", causerie; 19.30 Gramofoonm.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws: 20.05 Gramofoon muziek; 20.15 Pianorecital; 20.45 „Onverwachte moeilijkheden", hoorspel; 21.10 Gramofoonmuz.: 21.45 Improvisatie-concert; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws 23.1524.00 Gramofoonmuziek. „Master bedroom" ofwel de eerste slaapkamer, zeer modern in een felblauwe kleur met grijsachtig gevlamde meubels. Het ziet er fris en goed verzorgd uit. De bad kamer er naast heeft een vierkant bad (hetgeen hoogst onhandig is met schoonmaken!) en een van de vele planten, die er tegen op klimmen. In het maken van tuinstoelen, chaises-longues, para sols etc. is dit land uniek met een uitstekend kleurengevoel. In de hoek op het rode cement staat de barbacue, een bakstenen schoorsteen, waarin „gebarbe cued" (geroosterd) wordt en waaromheen men zit met zijn gasten om alle soorten vlees en vis te roosteren, terwijl iedereen heel informeel meehelpt, gekleed in fleurige sportkleren. Aan de lange redwood-picnic tafels, een vast onderdeel van iedere Amerikaanse tuin of patio, wordt gegeten, gepraat en gela chen. Dat is dan het toppunt van Amerikaanse gezelligheid in eigen omgeving. Kijkje onder de galerij, die menig huis in Californië bezit. De eenvoudige meubels op de plavuizen vloer zijn in Spaanse stijl. douchehok. Hier is alles roze ge houden, zowel het bad als was tafel met kastjes en het toilet. Ingebouwde open kastjes laten mooie donkerrode handdoeken zien. De tweede slaapkamer is voor de kinderen. Er staan leuke ruw houten meubelen in en er han gen jute gordijnen. Drie muren zijn grijsbruin geschilderd en de muur achter de bedden is behan gen met papier, waarop een heel cowboytafereel is afgebeeld. Alle kasten hebben schuifdeuren. De derde kamer kan als slaap kamer gebruikt worden, doch in ons geval was 't de „den", (rom- melkamertje). De muren waren behangen met gevlochten hennep vezel, wat een aardige indruk gaf. De gordijnen waren van ge spleten bamboe in een mooie pastelkleur. Dit wordt tegenwoor dig veel in moderne huizen ge bruikt. Dicht zijn ze glad en recht en open gegolfd als een stoffen gordijn. Tussen deze tweede en derde kamer ligt weer een kleine bad kamer met douchehok, wastafel en toilet. Alles in lichtgroen met plastic gordijnen in dezelfde kleur. Door het hele huis zijn natuurlijk lampen en schilderijen. Beide zijn voor de Nederlandse smaak echter verschrikkelijk. In de tuin. Over de woonkamer zullen wij nu niet verder vertellen, omdat dit vertrek verreweg het minst is in deze huizen. Het doet wat koud aan, zoals gezegd, maar de Amerikaanse familie zit hier ook niet zo vaak. Men zou haast kun nen zeggen, dat de tuin in Cali fornië is wat de huiskamer in Nederland betekent. Het mooie weer is hier een van de oorzaken van. De redwoodschutting van de tuin heeft een rode gloed, van daar de naam. Het is een pret tige kleur voor de ogen, die aar dig contrasteert met het groen (Advertentie) deec* De berichten in de pers over de door de regering voorgeschreven prijsver laging van schoeisel en de daardoor ontstane moeilijkheden in de schoenindustrie hadden tot gevolg- dat „de schoen" weer eens in het middelpunt der belang stelling stond. Elke me daille heeft echter haar keerzijde en zodra het publiek bemerkte, dat de schoenprijzen aanmerke lijk gedaald waren, had men plotseling interesse voor de luchtige, vlotte zomerschoenen, waarvan de prijs thans meer tot kopen lokt dan korte tijd geleden. Dat de ontwerpers der schoenmode dit jaar bij zonder aantrekkelijke modellen hebben gecre- eerd, zien wij o.a. aan de witte geklede pump, ge heel uit smalle suede bandjes samengesteld met open hiel. Een schoentje geheel eigen „cachet" (links boven). De dames- en heren loafer, een uit Amerika geïmporteerde snit, heeft reeds een plaats bij ons veroverd, dank zij de soepelheid en goede pas vorm van dergelijke schoenen, ook voor de moeilijke voet. Rechts boven zien we een loafer voor dames of jonge meisjes. De uitvoering is in licht beige calfs met crêpe onderwerk. Voor heren is de loafer ver vaardigd van bruin calfs met gevlochten voorblad (links onder). Tenslotte blijkt ook de herenmode niet te zijn vergeten. Rechts onder zien we een nieuwe variant op de altijd aantrekkelijke bruin-witte brogue snit, nu echter geheel geper foreerd nubuck, voorzien van bruin calfs neus en hielband ter bescherming tegen stoten en vuil wor den. VAAt In de loop van de laatste tien tallen jaren zijn er verschillende oude beroepen verdwenen, als het ware een langzame dood ge storven. Dat is voor een deel het gevolg van de machines, die veel werk over hebben genomen en voor een deel ook het gevolg van veranderde levensgewoonten van de mensen. Een van die verdwe nen beroepen, is b.v. dat van op passer. Het langst heeft de op passer zich gehandhaafd bij de militairen. In de jaren voor de oorlog was hij voor de hogere officieren nog een graag geziene hulp, ook thuis, maar in de ver anderde verhoudingen zien wii ook hier de echte „oppasser", die schoenen poetste voor een heel officiersgezin, zelfs de vaten hielp afdrogen in de keuken, al lang niet meer. Bij de militairen is het wel zo, dat officieren in de kazerne, voor dienst-aangelegenheden, iemand hebben, die bij kleinere werkzaamheden behulpzaam is. Dat is dan een ordonnans. Bij de studenten was het vroeger heel wat anders. Daar had je de oppasser, die allerlei karweitjes op knapte. Zo'n man die een dertig, veertig jaren geleden in veel studentenhuizen een be langrijke figuur was, moest voor zijn „Heren" niet alleen de schoe nen poetsen en de pakken op persen, maar hij verzorgde ook alle zaken, die met vertrouwen behandeld moesten worden. De oppasser, die je nu nergens meer aantreft, bestelde boeken, kocht wijn voor feestjes in, bracht briefjes naar de professoren, en fin, deed eigenlijk alles wat er maar te doen viel. Dat kon nog in een tijd. waarin het student: zijn voor verschillende jongelui nog een soort tijdpassering was. Nu is dat anders geworden. Nu zal men niet meer horen dat iemand, die aan een Universiteit studeert vertelt, „Pardon, ik stu deer niet, maar ik ben student!" Waarmede vroeger wel eens ge zegd wilde worden, dat het stu deren maar op de tweede plaats kwam. Toen de tijden verander den en ook de studenten hard moesten gaan werken, en vaak ieder dubbeltje omkeren om hun studie te kunnen betalen, verdween ook de oppasser. In Leiden b.v. moet de laatste oppasser, die zelfs nog pensioen genoot, want hij werkte voor vele heren tegelijk, kort voor de oor log gestorven zijn. Zo verdween langzaam een beroep, dat eigen lijk zijn oorsprong vindt in de Middeleeuwen, toen er nog he rendiensten bestonden. Waarom de „Kreeft" werd afgelast De legervoorlichtingsdienst deelt ons thans het volgende mede: „Het laatste gedeelte van de oefening „Kreeft" is afgelast, om dat bij de landbouwautoriteiten grote beduchtheid pees, dat het koolzaad in de Sloepolder ernstige schade zou oplopen door het daar doorheen trekken van de oefe nende troepen. Door een verzuim was bij de opzet van de oefening met deze factor geen rekening ge houden en is eerst op het aller laatste moment de noodzaak ge bleken de oefening voortijdig te beëindigen". In een van de Amerikaanse Staten, Nebraska, ligt vlak bij een der grotere plaatsen, Omaha, een dorp, dat alleen door jongens bewoond wordt. Het staat bekend als „Boys Town" ofwel „Jon gensstad". Het is ruim 350 h.a. groot en wordt bewoond door een duizendtal jongens van 6 tot 18 jaar. In „Jongensstad" kan je alles vinden, wat er in een echte stad te vinden is, scholen, een kerk, fabrieken en werkplaatsen, een boerderij, een am bachtsschool en een sportgebouw, kortom, je kan het niet zo verzinnen of het is er! In „Jongensstad" zijn en wor den nog steeds jongens opgeno men, die geen thuis hebben, zwervers en wezen en ook jon gens, die met de politie in aan raking zijn geweest, zo van die kleine stadsboefjes, die in de grote Amerikaanse steden bij tientallen soms worden opge pakt. Een Ierse priester. Edward Joseph Flanagan, die in 1886 in Ierland geboren werd, in Rome en Innsbruck zijn priesterstu dies deed en in Amerika veel on der de arme en verwaarloosde jeugd werkte, heeft kort na de eerste wereldoorlog „Jongens stad" gesticht. Het aardige is, dat deze stad een eigen burge meester heeft en een gemeente raad, die officieel erkend zijn door de landelijke autoriteiten. Dat „Jongensstad" geheel uit weggelopen boefjes bestaat, is niet waar. Er zijn er natuurlijk wel, maar betrekkelijk weinig. Wel sturen de rechters en de politie, jongens, waar ze geen raad meer mee weten, of die een straf moeten ondergaan, naar „Jongensstad" om ze daar aan orde en tucht en aan het werk te wennen. En het is zo, dat er verschillende jongens hebben, gewoond, die daar heel goed op hun plaats waren. De meesten, die er na een paar jaar vandaan kwamen, werden beste en goede burgers, zelfs waren er uitste kende militairen bij, die in de laatste wereldoorlog hebben ge vochten. „Jongensstad" en de leider, Father Flanagan, werden zo bekend, dat er niet alleen films en boeken over uitkwamen, maar grote Amerikaanse gene raals riepen de hulp in van Father Flanagan, zoals Mac. Ar thur in Japan en de Philippijnen, MARIA VISITATIE In de reeks van de vele Maria- feesten, die wij kennen, is dat van Maria Visitatie, de herden king van het bezoek van de H. Maagd aan haar nicht Elisabeth, zeker wel een van de mooiste. Het is een van die feesten, die uit de aan kerkelijke feesten zo rijke tijd, de Middeleeuwen, da teren. De Franciscaner-orde schijnt dit Maria-feest al in het midden van de dertiende eeuw te hebben gevierd. Het is een echt feest van de vrouwelijke hulpvaardigheid want op deze dag herinneren wij ons, dat de H. Maagd, toen Zij hoorde, dat Elisabeth en Zacha- rias een zoon zouden krijgen, direct naar haar familie ging om haar diensten aan te bieden. Dat is een heel mooi voorbeeld voor jonge vrouwen en meisjes, die in de geest van hulpvaardigheid anderen willen helpen. Het is na melijk een goed, oud gebruik, dat jonge vrouwen en meisjes, als dat zo uit mocht komen, een handje uit steken, indien iemand van de buren of familie hulp nodig heeft. En waar gebeurt dat eigenlijk niet? Vooral in de komende vacantie-maanden is er voor de meisjes, die over meer tijd beschikken, voldoende ge legenheid om eens iemand te helpen. Dat behoeft niet altijd dagen lang te duren of te be staan uit zwaar werk. Maar je kunt een ander ook al helpen door eens een avondje of een middagje op te passen, als een moeder van een gezin ook eens een keertje er tussen uit wil. Het zijn vaak maar kleinighe den, maar je kunt er een ander groot plezier mee doen en het geeft je zelf voldoening. om de verwaarloosde jeugd t e helpen. Ook in Duitsland zou Father Flanagan de helpende hand bieden. In 1948, daags na zijn aankomst in Berlijn, over leed hij echter aan een hartaan val. Zijn werk wordt echter voortgezet en „Jongensstad" is voor de hele wereld een voor beeld van een leven vol liefde en toewijding voor de jeugd. Voor de ouderen is kortgele den een heel interessant boek, met de volledige levensgeschie denis van Father Flanagan en de opbouw van „Jongensstad" verschenen onder de titel „Boys Town". Het is uitgegeven bij „Servire" in Den Haag. FEUILLETON ff 64) „Dat Hikt me het waarschijn lijkste". Hii knikte. „Je valt me hoe langer hoe meer mee", zei hij. „Je hebt ge lijk, het is hier. Wou je zoeken?" Ik bewoog even mijn hand, alsof ik mijn revolver scherper op hem richtte. „Ik had liever, dat u dat voor me deed." „Hij vertrouwt ons niet Pur vis". hernam Vinton op 'n toon van spottende neerslachtigheid. „Enfin ik kan het hem niet kwa lijk nemen. Ik zal maar geloven, dat je door rechthebbenden ge machtigd bent, dat testament in ontvangst te nemen, Mansfield". Nee, ik vertrouwde hem zeker niet; minder dan ooit. Hij ver zette zich niet; hij was bereid, scheen het. mij het testament te overhandigen. Die verbazing wekkende inschikkelijkheid was een reden om meer dan ooit op mijn hoede te zijn. Er zat iets achter. Maar ik wist niet wat. Alleen maar doen wat absoluut geen kwaad kan. dacht ik, hij heeft vast en zeker een truc in zijn hoofd. Het zit in die tas, aan uw lin kerhand vlak naast het bed te gen de muur," ging hij voort. „Je verliest Purvis en mij liever niet uit het oog. denk ik? Goed. je kunt die tas met je voet naar je toe halen, vóór je bukt om ze te pakken." Ik zorgde, dat mijn blik geen seconde van Vinton afweek, maar ik deed wat hij voorstelde en in derdaad vond ik de tas. Ik be woog me uiterst voorzichtig; m'n rechterhand hield de revolver onafgebroken op 't nobele twee tal gericht, en ik liet mijn li chaam langzaam naar links over hellen, tilde met mijn andere hand de tas op en zette ze op 't bed. Blindelings begonnen mijn vingers aan de sluiting te wer ken. „Het beugeltje de andere kant op duwen. Ja zo", zei Vinton. De tas ging open. Ik keerde ze ondersteboven en schudde de inhoud over het bed uit. Het waren grotendeels pa pieren, leek het me. „Daar heb je het al, het ligt vlak onder je hand", hielp Vin leien dakje gegaan, dat ik er nie mendal van begreep. Ik wist niet wat ik denken moest van Vintons houding. Als er inderdaad van dat papier zoveel voor hem af hing, waarom gaf hij het dan op zo'n onverschillige manier prijs? Niet uit angst voor mijn revol ver, dat leek me wel zeker. Het was zeer de vraag, of ik ooit ge schoten zou hebben als Vinton ton. Want ik keek er niet naar. me kalm de deur had gewezen. Ik bleef oppassen. Mijn reeh- i en zelfs als de twee heren me op terhand bleef de revolver richten mijn ogen weken niet van de twee compagnons Ik tastte tot mijn vinger in aanraking kwam met een papier, het bovenste van een stapeltje. „Dat is het," vervolgde hii. Hoopte hij, dat ik miin blik zou afwendén, om naar de pa pieren te kijken, en dat ik hun zo een kans zou geven, me on schadelijk te maken? Dan ver giste hij zich. Ik hief het docu ment omhoog tot op een punt, waar ik het kon bekijken, zonder Vinton en Purvis uit het oog te verliezen. Het was inderdaad 'n testament. Door te schudden kreeg ik het opgevouwen papier open en toen zag ik onderaan op de derde bladzijde een rood lak zegel zitten, met krabbelige handtekening „Rufus Jennings". Hiermee was mijn zending vol bracht. Het was zozeer van een het lijf waren gevallen. Dan zou ik me waarschijnlijk uit de voe ten hebben gemaakt. In geen ge val stond het op m'n programma twee mensen dood te schieten, om aan het papier te komen. Dus juist het feit. dat ik het papier zonder slag of stoot kreeg, maak te me ongerust. Er moest iets achter zitten. Intussen ik had het testa ment. Als ik nu maar zorgde dat ik het hield, en dat ik heelhuids wegkwam, kon ik tevreden zijn. Ik stopte het document in mijn zak en liet mijn hand andermaal neerdalen om nog enige papie ren te grijpen. „Dat valt me nu tegen van je Mansfield", zei Vinton. „Vind je het netjes, aan eer» anders papie ren te zitten? Ik niet. Je kwam namens de erfgenamen om het testament, waar ze recht op had den, en je hebt het. dus Ik trok mijn hand terug en ik dacht even na. Nee het zou in derdaad niet eerlijk zijn, me nog meer toe te eigener». Tot nu toe had ik me niets te verwijten, vond ik; nam ik nog meer. dan maakte ik me schuldig aan dief stal onder bedreiging met ge weld. „Ik kan je verzekeren, dat er niets bij is, dat waarde voor je heeft," ging Vinton voort, „ter wijl het verlies van die papieren voor mij ernstige onaangenaam heden zou meebrengen." „Dan zal ik maar zeggen, dat ik de heren al onaangenaamhe den genoeg heb berokkend," zei ik. Behoedzaam schoof ik langs de muur terug en hernam mijn po sitie bü de deur. „Dank je, Mansfield", zei Vin- ton met een buiging. „En zou ik je nu mogen verzoeken ons goe demorgen te wensen? Het loopt tegen half tien, ik heb nog niet ontbeten. En Purvis en ik heb ben 'n drukke dag voor de boeg. Hoe laat hadden we ook weer afgesproken op het Ministerie v. Oorlog. Purvis?" De man in de stoel was keurig in de houding blijven zitten en handhaafde die ook nu. Hij keek naar Vinton op. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4