Katholieke Ambachtsschool brengt neutrale niet in gevaar Bisdommen in de Nederlanden Onv< in dc De Loot-actie beëindigd en „Nazorg" uit de brand Rallye Sint Vincentius Meerderheid van B. en W. niet voor gevraagde medewerking Berger huisvestingsprobleem Voor di Katholieke ouders vragen om R.K. onderwijs Belangstelling van duizenden Raadscommissie van onderzoek gevraagd Vol voetangels en klemmen Volgende keer gemakkelijker Ombouw electriciteitsnet Marktberichten De oude en nieuwe Hiërarchie Heen Fausto in de Toi Rijw ter t ■W. 1 1 PAGINA 2 MAANDAG 2 )UL1 1951 ALKMAAR Zoals wij reeds in ons nummer van Zaterdag in het kort mededeelden, is de meerderheid van het college van B. en W. van mening, dat thans de oprichting van een katholieke ambachtsschool niet nodig is. De stichting ,,R.K. Ambachtsschool Sint Willibrord" is voornemens een dag- en avondschool op te richten, waar begonnen zou worden met het onderwijs in de vakken machinebankwerker!, timmeren, elec- triciën-instrumentmaker en schilderen; voor de dagschool heb ben zich 127 leerlingen en voor de avondschool 8 leerlingen aangemeld voor deze vakken, terwijl 35 leerlingen zich opga ven voor andere vakken. De Stichting heeft zich bereid ver klaard de avondschool te laten vallen. B. en W. hebben, zoals de Nij- verheidswet dit voorschrijft, de betrokken organisaties van pa troons en werklieden gehoord; uit de adviezen dezer organisa ties blijkt, dat 10 organisaties zich vóór en 10 tegen inwilliging van het verzoek hebben ver klaard; ook aan het bestuur der bestaande ambachtsschool werd advies gevraagd, dat voor de raad ter inzage is gelegd. Twee groepen De ene groep der organisaties acht de noodzakelijkheid der school voldoende aangetoond door het aantal leerlingen, dat de school zal bezoeken, omdat de ouders dier leerlingen voor hun kinderen Rooms-Katholiek onder wijs verlangen: de andere groep zich onthoudend van een moti vering op grond van beginselen van levensbeschouwing en reli- lie, acht het tegendeel van de gevergde noodzakelijkheid bewe zen door de thans beschikbare plaatsruimte op de bestaande neu trale ambachtsschool. B. en W. menen, dat beide op vattingen onvolledig zijn, omdat een juist oordeel over de nood zakelijkheid van de gevraagde oprichting van een school ten volle recht moet doen wederva ren. eensdeels aan de omstandig heid, dat grote groepen van ons volk bepaaldelijk confessioneel onderwijs verlangen, anderdeels aan de vooral in deze tijd dwin gende eis van juist organisato risch en financieel beleid. Ware het aantal gegadigden naar plaatsing op een ambachts school groter dan de plaatsings- mogelijkheid van thans, dan zou zonder twijfel het oordeel ten gunste van een R.K. ambachts school uitvallen. Bij een capaci teit van pl.m. 800 leerlingen, is de bezetting van de thans be staande school thans 624 leerlin gen. Oprichting van een R.K. am bachtsschool zal de tlians bestaan de school voor waarschiinlijk de helft ontvolken. Verwacht wordt, dat de huidige school een even tuele toenemende belangstelling voor het nijverheidsonderwijs ge durende nog een 5-tal jaren zal kunnen verwerken. Aangenomen kan worden, dat in de jaren 1957 t.e.m. '59 de vraag naar plaatsing van leerlin gen op een lagere nijverheids school de huidige plaatsingsmo- geliikheid ruimschoots zal over treffen. In aanmerking genomen de sterke wens van vele R.K. ouders naar R.K. onderwijs voor hun kinderen, zal derhalve in 1957 de noodzakelijkheid van oprich ting en instandhouding van een R.K. ambachtsschool zonder moei te aantoonbaar zijn. Niet nodig.... Naar de mening van de meer derheid van het college ligt dit momenteel anders; niet alleen biedt de bestaande ambachts school voldoende plaatsruimte, maar ook dienen alle niet strikt onvermijdelijke investeringen ver schoven te worden, hetzij naar een tijdstip, waarop niet meer HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR ALKMAAR. In de eerste klasse A heeft Riebeek door Vrij dag j.l. een blunder van Piede- riet af te straffen, kopganger Hemels ingehaald. Zij hebben thans beide S punten uit 5 wed strijden. N. Oud leed zijn eerste neder laag tegen Kruider en kreeg hierdoor een achterstand van 2 punten. In een reeds eerder ge speelde partij bereikte Schuit tegen de Jong remise. Vrijdag avond echter kwam hij tegen de Haas verloren te staan en moest hij opgeven. In IB nam Mekken de leiding door een overwinning op con current Woonijk. Jorna wist te gen Mooy nog net remise te be halen door een listige finesse. De partij tussen Bijwaard en Verver werd afgebroken in een stelling, die weinig meer belooft dan re mise. In de tweede klasse kwam Miedema er zeer gunstig voor te staan door te winnen van Len- gers, terwijl kampioenscandidaat Stam een punt verloor door re mise te spelen tegen Korn. Na een goed begin stelde de Wijn teleur door van Balder en Witte te verliezen. De gedetailleerde uitslagen luiden: Eerste klasse A: W. Piederiet N. Riebeek 02, H. Kruider N. Oud 20. H. de JongJ. Schuit 11, Th. de HaasJ. Schuit 20. Eerste klasse B: J. Jorna P. Booy 11, C. BijwaardL. Verver afgebr., J. MekkenG. Woonijk 20. Tweede klasse: C. BalderP. de Wijn 20. T. KornD. Stam 11. J. MiedemaN. Lengers 2 0, P. de WijnJ. Witte 02. zodanige sterke beperking van uitgaven geboden is, hetzij naar een tijdstip, waarop het doen van de uitgave niet enkel meer een daad van vooruitziend beleid, doch onbetwistbaar onvermijde lijk is geworden. De meerderheid van het college acht het gewicht der economische omstandigheden en financiële moeilijkheden groter dan dat van het overigens aanvaardbare ver langen van een numeriek en ver houdingsgewijs sterke bevolkings groep naar doortrekking van de beginselen van de onderwijspaci- ficatie tot op het gebied van het nijverheidsonderwijs. Zij acht de oprichting en instandhouding van de gevraagde school daarom voor het heden niet nodig. Wèl nodig.... De minderheid van het college, gevormd door twee wethouders huldigt de opvatting, dat het verzoek behoort te worden inge willigd. Reeds lang geleden we zen de feiten er volgens deze minderheid op, dat een R.K. am bachtsschool voor Alkmaar en omgeving (dus een streekschool) nodig moet worden geoordeeld Dit blijkt duidelijk uit de samen stelling der huidige schoolbevol king, die voor 57 katholiek is en uit de aandrang der ouders van niet minder dan 127 adspi- rant-leerlingen. Bij de tegenwoordige stand van zaken, aldus de minderheid van het college, komt de Rooms-Ka- tholieke opleiding der leerlingen in het geheel niet tot gelding. De enkele godsdienstles, welke wordt gegeven, valt buiten het lesroos ter op een ongunstig uur. Bij het algemeen vormend onderwijs, door drie leeraren gegeven, komt enige principiële opvatting niet tot haar recht. De culturele op leiding heeft een kleurloos ka rakter. De minderheid meent voorts te welen, dat de aangifte van leer lingen voor de cursus 1951/'52 groter is dan vorig jaar, mede tengevolge van het feit, dat de oprichting van een R.K. am bachtsschool traineert zodat parallelklassen moeten worden ingesteld. Plaats voor twee Het is nu juist de tijd, aldus de minderheid van B. en W., om klein te beginnen, om voor de jaren 1957 en volgende gereed te zijn om de grote toeloop op te vangen. Overigens leert de er varing, dat de aanwezigheid van een tweede en wel R.K. am bachtsschool de toeloop van leer lingen naar dit soort van onder wijs zal aanwakkeren; steeds meer jongelui laten de opleiding voor land- en tuinbouw, evenals voor kantoorwerkzaamheden los, daar zij daarin geen toekomst meer zien. Vrees voor ontvolking der be staande ambachtsschool heeft de minderheid geenszins, daar de praktijk te Alkmaar, ondanks het feit, dat destijds gelijke voorspel lingen zijn gedaan, heeft uitge wezen, dat a) een groot R.K. zie kenhuis het bestaan van 'n groot neutraal ziekenhuis niet schaadt en b) het bestaan van een bloeiend gymnasium volkomen samengaat met het floreren van een vol bezet R.K. lyceum. Alkmaar streeft naar handha ving van haar positie als cen trumgemeente van de kop van Noordholland en tracht deze po sitie te versterken; de gemeente dient zich derhalve over dit ini tiatief te verheugen en het niet af te stoten met de daaraan ver bonden gevaren. De situatie in Alkmaar en omgeving is meer dan rijp voor de gevraagde stich ting. Bij een dergelijke sterke prin cipiële en op reële feiten be rustende wens moge de uitga gaven geen overwegende rol spe len, terzake waarvan overigens de beslissing bij de Kroon be rust. De gemeentelijke uitgaven schijnen trouwens gering te zul len worden; de uitgaven bedra gen f 16.000,ten laste van alle gemeenten tezamen, die kinderen op de school (zouden) hebben; van een belangrijke investering zal nu met het huren van lo- caliteiten begonnen wordt geen sprake zijn. De uitgaven spelen in verhouding tot het totaal van de jaarlijkse uitgaven der gemeente een geheel onbete kenende rol. t Het door B. en W. ter vertrou welijke inzage overlegde rapport schijnt met het bovenstaande niet in strijd, mits de principiële fac toren (in dit rapport verwaar loosd) in aanmerking worden genomen. De meerderheid van het col lege vindt in de hierboven weergegeven opvatting der minderheid geen aanleiding van haar zienswijze af te wij ken en stelt de raad voor de gevraagde verklaring niet af te geven. ALKMAAR Overweldigend was de belangstelling, die Alk maar Zaterdagavond opbracht bij de laatste verloting, die de zo uitstekend geslaagde actie van de Vereniging van winkeliers aan de Laat ten bate van „Nazorg" moest besluiten. Veertien dagen lang heeft de Alkmaarse burgerij getoond, dat de doel stellingen van de „Nazorg" haar sympathiek zijn en dit is een verschijnsel, dat men wel zo hoog mag aanslaan als alle gel delijk succes. Al wil niet gezegd zijn, dat „Nazorg" alleen op de sympathie en zonder de financiën zou kunnen drijven. Duizenden op de been Het zullen zeker een vijfdui zend mensen geweest zijn, die zich rond acht uur voor net ge bouw van V. en D. verzameld hadden, allen met de bundels gelukbrengende loten in de hand om het moment af te wachten, waarop het rad van avontuur zou gaan draaien. Dit rad was een ton, (waarin de lotnummers gemengd waren) die door de heer de Winter ge draaid werd, alvorens de loten tevoorschijn kwamen. Maar voor het zover was, sprak de voorzit ter van de „Nazorg", de heer Joh Rotgans, een woord van dank aan B. en W. die de verloting mogelijk hadden gemaakt en de politie, die toezicht uitoefende en tijdens de vier lotingsavonden voor een goede verkeersomleg- ging had gezorgd. Verder werden in dit dankwoord betrokken de voorzitter van de Laat-winke- liers, de heer F. Nijpels, die veel werk aan de voorbereiding had en de heer K. Kirpesteyn, die met zijn accountants-kantoor de financiële kwesties had geregeld. Maar het was toch vooral de enthousiaste medewerking van het publiek geweest, dat deze ac tie voor de minder-bedeelde kinderen uit onze stad tot een succes had weten te maken. Want een succes, zo werd ons van alle kanten verzekerd, is deze actie zeker geweest, al kon den de eindresulaten nog niet medegedeeld worden. Voor- en tegenspoed Zoals altijd bij een verloting, zijn er boffers en pechvogels. Tot de eerste categorie behoorde de heer Tolhuis, die op het witte lot 53959 een fraai poppenhuis won en het zesjarige Fransje Lenghaus uit de Ingelandstraat, die nota bene op lot 53523 (geel) een Solex in de wacht sleepte. Het mooie van die geschiedenis is, dat het kereltje het eerst niet durfde te geloven en dus ook niet verscheen om zijn prijs af te halen. Maar Maandag komt hij toch met vader en moeder, om dit zeer welkome geschenk in ontvangst te nemen. Minder gelukkig waren de beide dames, die tijdens de drukte van hun AGENDA KERKCONCERT: door Lou- rens Bogtman en Simon Jansen. Grote Kerk 8 uur FILMS: Victoria-theater: Het leven gaat verder, 18 j. Rex-theater: Het dodende licht, 18 jaar; Harmonie: Adam's Rib, 14 jaar; Cine ma Americain: Alarm in de nachtexpres, 18 jaar. (Leeftijden volgens KFC- pormen). Voorstellingen hedenavond 8 uur. BERGEN: Rustende Jager: 8 uur: Kinderen voor de Rechter (film over en ten bate Reclasseringswerk). TENTOONSTELLING in Kunstzaal K.C.B. Bergen. Schilderijen, edelsmeed- 17.30 en '19.30—22.00 uur. werk en grafieken, ge opend van 1012, 14.30 APOTHEKEN: Voor spoed gevallen is na zes uur ge opend de apotheek Krui- singa, Koorstraat 59. BERGEN De heer J. Broersma, lid van de raad te Bergen heeft zich tot de gemeenteraad gericht met het volgende schrij ven: „In de vergadering van 12 juni '51 is de kwestie besproken van de toewijzing van een bouwvolume groot 1300 kubieke meter voor het bouwen van een landhuis aan de Eeuwige laan en dat n.b., terwijl de bouwstop reeds in werking was gegaan. In verband met een en ander worden op dit moment bij de betrokken minister inlichtingen gevraagd. Daarnaast kwam aan de orde het huisvestingsgeval Russenweg 11. Hierbij is er door ondergete kende reeds op gewezen, dat deze villa werd toegewezen aan een medicus uit Amsterdam en dat zonder woningruil. In deze werd medewerking verleend door de voorzitter van het comité voor huisvesting in zijn functie van makelaar. Bij nader onderzoek is onder getekende gebleken, dat dit ge val niet op zich zelf staat, in die stokje gingen. De Postharmonie, die ook in het dankwoord van de voorzitter van „Nazorg" ver meld werd, vrolijkte de avond weer op met pittige muziek. Het corps moest daarbij door de men senmenigte marcheren. Hoe het dit heeft klaargespeeld, is ons 'n raadsel, bij het begin van de massa losten de muzikanten zich als het ware in de mensenvloed op om er, nog wel ongehavend, aan de andere zijde uit te voor schijn te komen. Na afloop van de laatste ver lotingsavond werden aan de heer F. Nijpels en zijn echtgenote namens de Laatwinkeliers nog sigaren en bloemen aangeboden. De heren de Winter, Rotgans en Schoorl spraken in een kleine bijeenkomst nog een woord van waardering en dank. Deze bij eenkomst werd gehouden in de lunchroom van V. en D., voor deze gelegenheid door de direc teur, de neer W. Berentzen, die zich een goede gastheer betoon de, beschikbaar gesteld. Buitengewone Dienstplicht ALKMAAR. De burgemees ter der gemeente Alkmaar maakt bekend dat de ingeschrevenen voor de dienstplicht, behorende tot de lichting 1952, van wie reeds een broeder voor het va derland is gevallen, een verzoek kunnen indienen om tot buiten gewoon dienstplichtige te worden bestemd. Aanvraagformulieren hiertoe zijn verkrijgbaar ter secretarie, afdeling militaire zaken. RIJKSKWEEKSCHOOL TE ALKMAAR Examen Nuttige Handwerken Eerste groep: Geslaagd de da mes: J. M. Blom, Alkmaar, M. Boogaard, Uitgeest, H. Bos, Mid- denbeemster, M. W. Bijlsma en G. K. Essers te Bergen E. van Gorcum, Alkmaar. Tweede groep, de dames: A. Harder, A. I. Kleymeer, Alkmaar H. C. Kuipers Hypolytushoef, E. J. Kweldam Bergen, T. Wiedijlc en A. K. Wolthuis, O. Niedorp. ALKMAAR De Rallye St. Vincentius heeft Zondag heel wat drukte teweeg gebracht op de wegen rond Alkmaar. En geen gewone drukte van rustige, van de natuur genietende (brom)- fietsers; integendeel. Zij, die, ofwel aan.de tachtig, ofwel aan de veertig km. route hebben deelgenomen, hadden heel ergens anders oog voor dan voor de natuur. Omzichtig als Indianen speurden zij de velden en wegen af, ieder paaltje, ja bijna iedere kiezelsteen tuurden zij af, alsof het voorwereldlijke bij zonderheden waren.... op zoek naar de juiste weg, die in raad selachtige bewoordingen op een gestencild velletje papier stond uitgestippeld. Hoewel de route perfect in drukte. De stemming onder de elkaar zat en ook, zoals bleek, deelnemers bleef tot het einde foutloos kon worden gereden, was het toch geen kinderwerk, om de juiste koers te houden. Velen lieten zich misleiden door de kleine gemenigheidjes en ge- niepigheidjes die het actiecomité St. Vincentius zorgvuldig voor hen had neergestrooid. Des morgens om 11 uur en des middags om 2 uur startten de resp. 56 en 51 deelnemers aan de 80 en 40 km. route, die leidde langs de Omval, viaduct bij St. Pancras, Koedijk, Schoorldam, Schoorl, Staatsbos en (langs de nu volgende plaatsen ging ook de 40 km. tocht) Bergen, Koe dijk, Bergen, 't Woud, Egmond aan den Hoef, Bakkum, Limmen, terug naar Alkmaar. In Bergen werd bij Restaurant „Het Wapen van Bergen" een half uur ver plichte rust gehouden, waar men een klein aantal vragen moest invullen, betrekking hebbende op verkeerstekens e.d. waarvan een goede beantwoording het aantal strafpunten een beetje zou kunnen drukken. Over straf punten gesproken, het regende ervan. En dat was toch wellicht niet nodig geweest. Maar som migen vertrouwden teveel op anderen, vooral in clubverband liet men zich teveel drijven op de zienswijze van degene, die het 't best meende te weten, en of men nu een A route dan wel een B route had, (op sommige ge deelten waren de routes even gesplitst) men reed allemaal ach ter elkaar aan, zodat het op de duur wel moest mislopen en er controleposten gemist moesten worden of van een verkeerde kant benaderd. En dan zou 't 'm natuurlijk aan de tikfouten in de routebeschrijving kunnen lig gen Hoewel de deelname groter was dan vorig jaar, had men toch wel meer deelnemers ver wacht, dan er opgekomen zijn. Het weer was nu eigenlijk té mooi en velen, die anders zeker aan de rallye zouden hebben meegedaan gingen naar het strand of waar heen ook. Om en bij de starturen heerste er op de Laat een gezellige en vrolijke CONCLUSIES DIRECTEUR LICHTBEDRIJVEN ALKMAAR. Zoals wij reeds schreven, werd in de vorige raadsvergadering het voorstel betreffende de aankoop van verhuistranformatoren ten be hoeve van de ombouw van het electriciteitsnet aangehouden, op dat de desbetreffende raadscom missie dit voorstel nader onder ogen zou kunnen zien. De com- n.'ssle heeft zich verenigd met het gekozen stelsel inzake de verhoging van de nelspanning van 127 tot 220 volt. Zij stemt ook in met de con clusies van het rapport, dat door de Directeur van de Lichtbedrij- ven is opgemaakt, die als volgt luiden: Wanneer in een bepaalde wijk de spanning wordt opgevoerd tot 220 volt, moeten de electrici- teitsverbruikers binnen vijf jaar hun lampen ,er< toestellen aan passen aan het nieuwe voltage. Gedurende twee jaar kunnen de verbruikers gratis gebruik ma ken van een verhuistransforma- tor, die kosteloos bij hen wordt geplaatst; met ingang van het derde verbruiksjaar wordt daar voor door het G.E.B. aan de ver bruikers in rekening gebracht een huur van f0.60 per maand per k.V.A. of gedeelte daarvan. Het G.E.B. neemt voor zijn reke ning de ombouw van het net tot een 220 volts-spanning. het aan schaffen en plaatsen der ver- huistransformatoren, waarvan de totaalkosten worden geraamd op f571.324.De kosten van ver vanging der lampen en ver- bruikstoestellen (c.q. de om bouw daarvan) bliiven natuur lijk voor rekening van de ver bruikers zelf. Ook het College van B. en W. kan zich met deze conclusies verenigen en stellen daarom de Raad voor. het voor stel en de hierboven genoemde conclusies eveneens aan te ne men en te aanvaarden. toe opperbest, al leek het soms wel, alsof zij nu en dan mis troostig, ontdaan, onthutst en verbijsterd of misschien wel wanhopig werden van het einde loze en vergeefse zoeken, naar grasweggetje zus, en einde B.- weg zo, controlepost hier, drie sprong daar, splitsing dit en A.N.W.B. bord dat. En dat ging zomaar door, van begin tot het bittere einde, maar bijna ieder een hield vol, tot de laatste cm. aan toe, want er waren er hoog stens twintig, die onderweg op gaven. Het was in ieder geval een zeer aantrekkelijke en amusante tocht. Maar toch heeft het comité gemeend er goed aan te doen, de volgende rit, waarschijnlijk in Augustus, wat gemakkelijker te maken, zodat er meer deel nemers een kans hebben, een prijs te behalen. Er wordt van zin, dat de functies makelaar en voorzitter huisvestingscomité va ker om de voorrang twisten, daargelaten, of dit nu altijd met verlies van woonruimte gepaard gaat. Verder is komen vast te staan, dat B. en W. op eigen houtje een paar maal woonruim te hebben prijsgegeven, zonder dat daar woningruil tegenover stond. Wist men niet beter, dan zou men denken, dat de dagen van v. d. Pluim bezig waren te rug te keren. in de vergadering van 6 April j.l. heeft ondergetekende met cij fers duidelijk gemaakt, in welke mate de villa-bouw in onze ge meente de voorrang heeft bij de volkswoningbouw en hoe dit me de de oorzaak is, dat het aantal woningzoekenden hier instede af te nemen, steeds groter wordt. Nadien kwam het geruchtmaken de schandaal aan de Eeuwige laan, waarbij met bouwvolume was gesmeten, alles ten koste van de huisvesting. En als we daarnaast zien, hoe roekeloos er met de beschikbare woonruimte wordt gehandeld, dan is het wel moet worden ingegrepen, duidelijk, dat hier door de raad Ondergetekende neemt daarom de vrijheid uw raad voor te stel len een commissie uit zijn midden te benoemen, die het gehele huis vestingsprobleem in de ruimste zin onder de loupe zal hebben te nemen, om dan te zijner tijd met een voorstel te komen tot het nemen van maatregelen, die er toe kunnen leiden, dat binnen afzienbare tijd het woningtekort tot het verleden zal behoren". geen enkele deelnemer verwacht, dat hij een ervaren rallyerijder is, als hij maar, na de dubbeltjes voor de St. Vincentiusgezinnen te hebben binnengebracht, een sportieve ep amusante dag heeft. De enigen, die de lange tocht foutloos gereden hebben waren N. C. v. d. Idsert en D. de Wild, beiden met 0 strafpunten en de enige, die de korte route fout- 190s reed was H. de Graaf, die zich echter vijf strafpunten op de hals haalde, door enkele vra gen verkeerd te beantwoorden. Dezen sleeepten de eerste prij zen weg, die anders de moeite wel waard waren: een taart, rij wielonderdelen, boeken, snoep goed, luxe gebruiksvoorwerpen, rookattributen etc. die door de heer Th. Milder om acht uur in het Gulden Vlies werden uitge reikt. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond: KOELER DE BILT, 2 Juli In het Zd.- Oosten van het land aanvankelijk nog weinig bewolking, overigens half tot zwaar bewolkt met plaa- selijk enige lichte regen of mot regen. Matige tot zwakke Weste lijke tot Noordwestelijke wind. Koeler, vooral in het binnenland. Veel genoegen.... maar ook pijn BERGEN. Velen profiteer den van deze ideale zomerse dag en trokken al vroeg in de mor gen naar zee, bos en heide. Tal rijke bussen, auto's en fietsen vulden de wegen. Volop werd genoten van zon en strand, maar o wee, zo ongemerkt werkt het zonnetje diep in op de vaak nog witte huid. Menigeen ging dan ook naar huis met verbrand gezicht en rug. Daarom is het vooral in het begin oppassen en niet te lang achtereen volop in de zon. Beter wat minder bruin dan met koorts te bed! CONCOURS HIPPIQUE HEILOO Op Zondag 29 Juli e.k. organiseert de RK Landelijke Ruiterij een groot concours hip- pique. Dit zal aanvangen des ochtends 11 uur. Nadere bijzon derheden volgen. jaarvergadering Handbalclub OUDORP. De handbalver eniging VBO hield Vrijdagavond haar eerste jaarvergadering. De vereniging heeft zich flink ont wikkeld en beschikt thans over twee goede elftallen. Ook de prestaties waren zeer bevredi gend, in het bijzonder van de junioren die thans reeds in de derde klasse zijn geplaatst. Uit het verlslag van de pen- ningmeesteresse bleek ook de fi nanciële toestand gunstig. Er was een batig saldo van f 142. Het aantal donateurs bedroeg 127. In de kascontrole-commissie werden benoemd de dames Kaan dorp en Pieters alsmede de heer van Baar. In de elftalcommissie werden benoemd de heren K. Commandeur en C. Koning. Vervolgens gaf rector van der Hoek een uiteenzetting van de richtlijnen van de R. K. Sport bond in geestelijk verband. Hij noemde de sport een prachtige voorbereiding voor het latere leven. Zelfbeheersing en sporttivi- teit zijn van onschatbare waar de. De heer de Graaf sprak met lof over de ijver van de meisjes op de training. Hij had van de club voor de a.s. competitie de beste verwachtingen. Bij de rondvraag werd de wenselijkheid betoogd nieuwe adsp.-leden te werven. Besloten werd hiertoe actie te voeren. 2 Juli 6 paarden 50080; 101 vette koeien 5501160: 72 n. kalveren 30—75; 240 varkens 1,84 1,92 per kg. Reeds worden de voorberei dende maatregelen getroffen om in het voorjaar van 1953 luister rijk het eeuwfeest te herdenken van het herstel der bisschoppelij ke hiërarchie in Nederland. Toen Paus Pius IX nu bijna honderd jaar geleden de nieuwe bisdom men in ons land oprichtte, was dit inderdaad een vernieuwing, een algeheel herstel, en niet een voudig de voortzetting van een inrichting die reeds eerder be stond en nadien slechts tijdelijk onderbroken werd. Kerkelijke Organisatie Tussen de nieuwe bisschoppen van 1853 en de godsdienstige troe belen van het eind der 16e eeuw ligt het tijdvak der Hollandse Missie of Zending waarover sinds 1592 Apostolische Vicarissen als hoofd gesteld waren. Het Episco paat ten Noorden van de grote rivieren was immers uitgestorven en de Utrechtse Kerkprovincie ractisch vernietigd; toen in 1629 'en Bosch in Staatse handen was gekomen, werd ook dit bisdom opgeheven. Noord-Nederland was grotendeels een Missie-gebied ge worden. Het bisdom Roermond verdween later onder Napoleon in 1801 evenals dat van Antwerpen, waartoe het Z.W. deel van N. Brabant behoorde. In 1853 moest derhalve de kerkelijke organisa tie geheel opnieuw geregeld wor den. Vanaf de tijd der kerstening van ons land bestond alleen Utrecht als bisdom dat nagenoeg het grootste gedeelte ervan om vatte; alleen Groningen behoor de tot het Westfaalse bisdom Münster, terwijl Brabant en Limburg onder het Zuid Neder landse Luik vielen. Het z.g. Rijk van Nijmegen tenslotte maakte deel uit van het Aartsbisdom Keulen, waaraan ook Utrecht als suffragaanlbisdom ondergeschikt was. Ondanks vergeefse pogingen tot reorganisatie in vroeger eeu wen is de toestand zo gebleven, tot aan de tijd van ETlips II, toen in Mei 1559 het reeds lang gekoesterde plan eindelijk defi nitief zijn beslag kreeg De Ne derlanden van Noord en Zuid kregen achttien bisdommen, inge deeld in drie Kerkprovincies: n.l. Utrecht, Mechelen en Kamerijk. Het mag wonderlijk heten dat een zo belangrijke gebeurtenis die de Kerkgeschiedenis van onze Lage Landen in twee grote tijd vakken splitst, tot nog toe nooit die aandacht der geschiedschrij vers had getrokken dat zij in haar geheel tot in haar bron nen werd nagegaan en met behulp daarvan grondig werd bestudeerd. Maar des te meer moet het daar om een gelukkig feit genoemd worden dat dit werk dat zo grote betekenis voor de historische we tenschap is, thans op zo voorbeel dige wijze volbracht is door een knap geleerde als Dr. M. Dierickx prof. aan de Theologische facul teit der Paters Jesuïten te Leeu- ven. Na jarenlange opsporingen in niet minder dan een veertig tal archieven en handschriften verzamelingen van West-Europa (alleen ingewijden die dergelijk werk uit eigen ervaring kennen, kunnen deze moeizame en gedul dige arbeid het best waarderen!) heeft hij nu de resultaten van zijn studie neergelegd in een allerwaardevolst boek „De op richting der nieuwe bisdommen in de Nederlanden onder Filips II 15591570". (Uitgeverij Het Spectrum te Utrecht). De behan deling van het onderwerp is dank zij de benutte bronnen met tertijd zullen zij op last van de „Koninklijke Commissie voor Geschiedenis" van België in twee octavo-banden worden uitgege ven wel van die aard dat deze studie van een onzer beste Ne derlandse kerkhistorici zo goed als definitief beschouwd kan worden. Het gezamenlijk beeld van de uiterst belangrijke oprichting der nieuwe bisdommen in de 16e eeuw is thans zo duidelijk moge lijk getekend. Haarlem Het is voor de kring onzer le zers ongetwijfeld interessant iets uit deze geschiedenis te vernemen dat betrekking heeft op de streek waar zij zelf wonen. Afgekondigd in 1559, zou de nieuwe kerkelijke indeling pas in 1570 volledig zjjn doorgevoerd. Moeilijkheden van allerlei aard hadden zich daarbij voorgedaan, vooral in Brabant was het ver zet groot. Het bisdom Haarlem waarvan de grenzen ongeveer samenvielen met de tegenwoordige provincie Noord-Holland behalve net Gooi, was nog een van meest gunstige uitzonderingen. De installatie van de nieuwe bisschop, Nicolaas van Nieuwland die als persoon echter niet de meest gelukkige figuur was, kon zonder veel be zwaar geschieden, nu de geeste lijken, de monniken van de ge- incorporeerde abdij van Egmond die het gelag moest betalen met het verlies van haar zelfstandig heid en met grote financiële las ten, evenals de burgerlijke autoriteiten van de stad Haarlem hem als hun herder aanvaardden. Doch bij de practische uitvoe ring van de Pauselijke Bulle, waardoor het bisdom werd opge richt, deden zich weldra de moei lijkheden voor. Koppige kanunni ken en kortzichtige aartsdiakens die tot dan toe de bestuursfunc ties hadden uitgeoefend en de inkomsten daarvan hadden geno ten bleken niet van plan daar af stand van te doen. De pasbe noemde bisschop is er niet in kunnen slagen zijn volle rechts macht te doen gelden in de districten waaruit zijn bisdom bestond: West-Friesland. Kenne- merland en Amstelland met Zee vang. Ook met het stichten van een Kathedraal Kapittel in de St. Bavo te Haatlem had hij al even weinig succes. Zijn méér krach tige en doordrijvende opvolger, de Dominicaan Godfried van Mierlo, had eigenlijk in zijn plaats de eerste bisschop van Haarlem moeten zijn; wellicht waren de zaken dan anders verlopen. Maar de ongunstige tijdsomstan digheden sneden ook hier de mo gelijkheid van een betere toe komst af. De Noord-Oostelijke bisdommen. Volgens de plannen zou het bisdom Leeuwarden de provin cie Friesland, het bisdom Gro ningen de gelijknamige provincie en Drente, het bisdom Deventer, Overijssel en half Gelderland omvatten. Doch de verwezenlij king van dit opzet stuitte ook hier op een tegenstand die zich als een scherpe afwijzing open baarde. Het Noord-Oosten van ons land vormt ook in politiek opzicht een eigen, duidelijk afge tekende groep in de „Zeventien Provinciën" der Nederlanden waarbij het nog maar sinds kort door Karei V was aangesloten. De Keizer had het grote zelfstan- digheidsgevoel en de oude privi leges van Friezen en Saksen zeer moeten ontzien en onomwonden moeten waarborgen. Dit provin cialisme, dit particularisme is de hoofdreden geweest van het taaie verzet tegen de drie bisdommen in het Noord-Oosten. Men wilde er geen bisschoppen aanvaarden die door de Koning werden be noemd omdat daardoor het ge vaar ontstond dat de centrale landsregering haar invloed op het bestuur van het gewest zou vergroten. De nieuwe bisdommen kregen er eenvoudig géén kans. „De Groningers en Deventenaars, zo verklaarde de stadhouder Arenberg, zijn een lastig soort mensen, die voortdurend schreeu wen dat hun privileges geschon den worden". Ook de weerbarsti ge, koppige Friezen waren niette vermurwen en hielden in hun verzet voet bij stuk. Men moest betere tijden af wachten. En toch waren het juist deze gewesten die bisschopszetels het meest nodig hadden. Het dra len met de oprichting van de nieuwe bisdommen had vooral hier waar alle bisschoppelijke rechtsmacht ontbrak, een funest gevolg voor de zielzorg. Toen de altijd nog weinig groot-Nederlands voelende ge westen eindelijk goedschiks of kwaadschiks op bevel van de IJzeren Hertog van Alva het hoofd moesten buigen, konden de nieuwe prelaten zeker niet veel op de steun en sympathie van hun diocesanen rekenen. Aan de eindelijk moeizaam tot stand gekomen bisschoppelijke hiërarchie van 1559 is geen lange levensduur beschoren geweest. De geschiedenis van haar vesti ging maakt door de al te grote inmenging van wereldlijke zijde in deze kerkelijke aangelegenhe den op ons, twintigste-eeuwse na zaten van dit vrijheidslievende volk, een wrevelige indruk. Maar hoe wij dit verschijnsel volledig moeten zien en verklaren, leert ons het prachtige werk van Dr. Dierickx dat we graag ook aan onze lezers aanbevelen; naar het woord van de schrijver van het tweede Boek der Makkabeën is hij er volkomen in geslaagd „voor het leesgrage publiek een boeiend verhaal te schrijven en voor de studerenden iets dat zich gemakkelijk laat onthouden: in één woord: iets nuttigs voor allen die het in handen krijgen". H. J. AMSTERDAM verstreken na toen een ontl incasseren, m Arie Kil iets, seerd was: hi; kon! Marten 1 Een paar mei kelijk reagere En toen 1 Jonkman dat e begon een Nc dat even herii den jaren var trok de hele De gebroedei langs de lijn 0 niet waren, Mb steeds succes nenplaats stor met dezelfde k met veel aanle routine. Tot helft bleef Hi ken, maar to< winstpunt in tere ontgoochf Zoals gezeg minuten de li kwam een hoi Jong kon de t de aanstormei rest. Maar hi die de gelijkm In de 25ste een van ;jie Moolenaar d Brandsma was en stormde op maal toe begii ding, toch blei leider in het keihard vloog ter. Wat er verd gebeurde was opzet, zo onbe zo sfeerloos, beweren, dat kampioenswec zoen was. Maar in de het vuurwerk Eerst rende G in de richting schoot zo versi niemand eige: de invaller v nog corner li kwartier was DWS heel on Fausto Cop Tour de Frani keerde heel I suannine of na de tragisch Serse Cornri Zaterdag i dag in grote de rouwkame opgebaard. Vi het grote vei leren. Onder binson. die ir In tegenste dat men and Heiloo tijdens devaarten pli waren het fietsen, her e de omtrek va markeerden. Het waren middelen van verschillende Noordholland, R.K. Bond v: Christoforus". ruim driehi Heiloo gekon lijkse bedeva: bedevaart, dl zondere bet' velen omdat bedevaart we Daarom deelnemers flinke fietsto merse weer kerkelijke pl parochiekerki waren voor 1 gere mannen tien uur in dragen door huizen, aanw was de grote ook niet he deelname as was zeker ni De Rector de Zeereerw: bosch, sprak bedevaartgan hen op het 1 het houden 1 wees op 'n j sen de leder en het zovee van de H. biecht en H. dat zo mooi aangegeven, del om de wereld te we komen tot C voorspraak v moesten de wielclubs zie stellen. De bedeva met een plei Holthuizen r lebreerd en het zomer: waarbij de schillende medegedrage In de kl< werd nog leden van ei ria-congrega' uit Zaandarr

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2