Waarom liet het Philips-concern het oog op Drachten vallen? Arbeiders-overschot en geteste geschiktheid Muziekconcours te Heiloo Raad van Wieringermeer vergaderde in vlot tempo Vlucht in de nacht" RADIO AKKERTJES DE PHILIPS-KOERIER SCHRIJFT: Wat Harke er van zegt Hoofdpijn Zangconcours te Haarlem U.S. adelborsten in Nederland SEW-ZVV eindigde gelijk Fel uitslaande brand door E. J. Rath HARKE KRONEMEYER uit de Halvemaanstraat 73 is een ras echte Fries, al woont hij ook al bijna drie en twintig jaar in Eindhoven. Met zijn vrouw en elf kinderen heeft hij indertijd zijn boerderijtje in Haulerwijk, niet zo ver van Drachten, verlaten, om in Eindhoven bij Philips werk te komen zoeken. Dat was in de tijd, toen in vrijwel alle streken des lands, maar voornamelijk in Drente en omgeving, grote advertenties in de bladen versche nen, waarin Philips grote gezinnen vroeg om in zijn fabrieken te werk te worden gesteld. Een van die advertenties kreeg Harke onder ogen en hij stapte meteen naar 't Arbeidsbureau om eens poolshoogte te gaan nemen. De tijden waren slecht en 't klei ne boerenbedrijf op de zandgron den in 't Zuid-Oosten van Fries land leverde weinig vooruitzicht voor een goed bestaan voor zijn kinderen Vandaar dan ook, dat zijn informatie op het Arbeidsbu reau ten slotte leidde tot het ver trek van de gehele familie naar onze Lichtstad, waar toen werk genoeg was en waar voor iedereen die werken wilde een goede bo terham te verdienen was. „Als we ginds gebleven waren", zegt Harke, „dan hadden we voor onze kinderen misschien slechts een heel povere toekomst kunnen vinden. Misschien was een van de jongens bij een bakker gekomen, een ander misschien ergens op 'n boerderij als landarbeider, enzo voort. Nu zijn ze allemaal vrij goed weggekomen. Ze hebben alle maal wat kunnen leren en ze kunnen gelukkig allemaal hun kost verdienen." Hij is dan ook heel tevreden dat hi.i naar Eindhoven is geko men al is hij in hart en nieren een Fries gebleven, die nu hij al enkele jaren gepensionneerd is toch nog wel graag naar Fries land terug zou gaan. „Maar nooit naar een dorp", zegt hij. Zijn vrouw is het echter niet met hem eens. Zij wil in Eind hoven blijven. „Ik heb me heel goed aangepast", zegt zij. „In het begin viel het natuurlijk niet mee, maar we hadden hier zoveel comfort, dat we ginds misten en bovendien wist ik nu, dat mijn kinderen hier een kans zouden krijgen Vooral dit laatste was het pro bleem, dat velen in die streken beziahield en dat honderden be woog de weg te zoeken naar het werk. dat Eindhoven volop bood. Philips haalde in die tijd de men sen naar het werk Hoe geheel anders is het nu. ITa de oorlog heeft „onze" onder neming zijn sociaal-economische politiek in dit opzicht geheel ge wijzigd. Inplaats, dat wij de men- PROGRAMMA DINSDAG 3 JULI HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 nieuws; 7.15 gram. muz.; 7.50 dagopening 8.00 nieuws 8.15 gram. muz.; 8.45 orgelconcert; 9.00 morgenwijding; 9.15 gram. muz.; 9.30 waterstanden; 9.35 gram. muz.; 10.50 voor de kleu ters; 11.00 sopraan en piano; 11.30 voor de zieken; 12.00 salon orkest 12.30 land en tuinbouwbe- richten; 12.33 v. h. platteland; 12.40 piano en orgel 13.00 nieuws 13.15 mededelingen of gram. muz.; 13.20 financieel weekover zicht; 13.30 orkestconcert; 14.00 voor de vrouw; 14.30 gram. muz.; 15.20 „Paul Vlaanderen en het Madison Mysterie", hoorspel; 16.00 gedenkdag van de verkla ring van de Amerikaanse onaf hankelijkheid op 4 Juli 1776; 16.30 voor de jeugd; 16.50 kin derkoor; 17.20 Promenade orkest 18.00 nieuws; 18.15 pianospel; 18.30 sport; 18.35 exquise muz.; 19.05 „Paris vous parle"; 19.15 lichte muz.; 19.50 causerie over de vlieg-medische dienst; 20.00 nieuws; 20.05 actualiteiten; 20.15 amusementsmuziek; 21.15 Ant woordman; 21.30 causerie over de Italiaanse opera; 22.15 viool en piano; 22.45 buitenlands over zicht; 23.00 nieuws; 23.1524.00 gram. muz. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgym nastiek; 7.30 gram. muz.; 7.45 morgengebed en liturgische ka lender; 8.00 nieuws en weerbe richten: 8.15 gram. muz.; 9.00 voor de huisvrouw; 9.35 gram. muz.; 9.55 Pontificale Hoogmis; 11.15 voor de vrouw; 11.45 gram. muz.; 12.00 Angelus; 12.03 Me- tropole orkest en soliste; (12.30 12.33 land- en tuinbouwber.); 12.55 zonnewijzer; 13.00 nieuws en katholiek nieuws; 13.20 actu aliteiten; 13.25 amusementsmuz.; 14.00 lichte muz.; 14.53 twee pia no's 15.15 gram. muz. 15.30 „Ben je zestig?"; 16.00 voor de zieken; 16.30 ziekenlof; 17.30 voor de jeugd; 17.45 Regeringsiutzending Prof. Dr. R. van Dijk: „De Chi nese volksplanting in Kaliman- ten Barat"; 18.00 voor de jeugd; 18.15 filmmuz.; 18.30 pianospel; 18.45 sportpraatje; 18.54 „Dit is leven", causerie 19.00 nieuws; 19.15 actualiteiten: 19.23 „Hier is Europa", vaudeville programma: 19.52 politiek overzicht; 20.00 nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Radio Philharmonisch orkest en soliste (ca. 20.50 reportage); 21.55 sport 22.00 tenor en piano: 22.35 ge sprek met biin zoon: 22.45 avond gebed en liturgische kalender; 23.00 nieuws; 23.1524.00 gram. muz. sen naar het werk brengen, brengen wij thans het werk naar de mensen, een systeem, dat voor zover wij kunnen nagaan, alle betrokken partijen zeer goed voldoet. „Als ik drie en twintig jaar la ter geboren was", zegt Harke„en ik had bij Philips Drachten kun nen komen, dan was ik nooit uit Friesland weggegaan. Al heb ik er geen spijt van dat ik naar Eindhoven ben gekomen", zo voegt hij daar direct aan toe. „Er was toen voor de kinderen in Friesland practisch geen toe komst en dus moesten we wel." Industrialisatie nodig Nu, drie en twintig jaar later is er, vooral in het Zuid-Oosten van Friesland nog niet veel ver anderd. Nog steeds zijn er veel te geringe bestaansbronnen voor de men. en en de werkloosheid waart in die streek nog steeds als een reële dreiging rond. „Het bevolkingsoverschot in de acht Oostelijke gemeenten", vertelde Mr. E. Foppes, die zich uit hoofde van zijn functie van Directeur van het Economisch Technologisch Instituut in Leeu warden met deze problemen bezighoudt, bedraagt daar nu al vierduizend mensen. Als er geen bijzondere maatregelen worden genomen om dit accres op te vangen en de mensen werk te verschaffen, dan zul len in 1970 reeds ongeveer achttienduizend mensen aange wezen zijn op ondersteuning van rijk en gemeente. Daar- med zal dan een bedrag van ruim vierhonderd millioen gul den gemoeid zijn, zelfs al zou den de uitkeringen laag zijn". Dat is het probleem geschetst in enkele cijfers. Dat is het pro bleem van de werkloosheid, dat tot kortgeleden niet in de kern werd aangetast doordat voor de opgedroogde bronnen van be staan niet tijdig nieuwe werden aangeboord. Het is al een oud probleem", zegt Mr. H. P. Linthorst Homan, de Commissaris van de Koningin in de provincie Friesland. „Men heeft het al in 1890, bij het aflo pen der verveningen op die hoek zien aankomen. De pogingen in die tijd. ondernomen om'het op te vangen leverden weinig blijvend resultaat op, omdat er geen wer kelijk nieuwe bestaansmogelijkhe den uit voortvloeiden. De oplos sing in deze streek kan dan mijns inziens ook maar alleen gevonden worden door op alle mogelijke wijzen de industrialisatie te be vorderen." Daarom werd in de Friese Hoofdstad een Economisch Tech nologisch Instituut opgericht, dat zich mede op dit terrein zeer ac tief beweegt. Maar ook de bestu ren der gemeenten, die op de kaart van Friesland wel iets lij ken op provincies van een klein land, hebben het belang van in dustrialisatie ingezien. Zij heb ben zich daar verenigd in een zo genaamd Industrieschap, dat zich ten doel stelt zoveel mogelijk nieuwe passende industrieën naar dit gebied te trekken. Door de gezamenlijke inspan ning van deze instanties is het tot dusver reeds gelukt het aantal in dustrieën in Friesland, dat in 1930 not slechts 97 bedroeg met 2413 mensen op te voeren tot 208 be drijven, waarin 6022 mensen werk en brood vinden. Onze vestiging in Friesland Daar is dan nu Philips bijge komen. Het lijkt er soms wel op, dat we het zo ver mogelijk van de Eindhovense moederfabrieken af hebben gezocht. Het is daarom duidelijk, dat voor onze vestiging in Drachten wel zeer goede argumenten moes ten zijn, die het bezwaar van een lange afstand van Eindhoven konden overbruggen. En hoewel het in zekere zin altijd min of meer een gunst is, die vele ge meenten elkaar benijden, als er een nieuwe veelbelovende indus trie wordt gevestigd zijn de ar gumenten, die het gemeentebe stuur van Smallingerland (Drach ten) in de weegschaal kon leg gen van zodanige aard, dat men in Eindhoven met een gerust hart het besluit kon nemen het eens in Drachten te proberen. Niet alleen waren er meisjes genoeg, die opgeleid konden wor den voor de montage, maar bo vendien waren er vele maünen beschikbaar, die, zoals onderzoe kingen hadden vastgesteld bui tengewoon geschikt blijken te zijn voor de kleinere metaalnij verheid. De eerste resultaten van Philips Drachten zijn dan ook van die aard geweest, dat er nu reeds vaststaande plannen zijn om in de loop van de volgende maand te beginnen met een fikse uitbreiding. De Friese Famkes, die daar ginds in Drachten het spits hebben af gebeten zullen straks het ge noegen mogen smaken er door hun werk voor te hebben ge zorgd, dat niet alleen veel meer meisjes, maar ook tal van mannen een bestaan zul len vinden in onze zusteron derneming Drachten. Friesland en Philius Friesland en Philins »iin we- derziids reen onbekenden. Vele Friezen werken in Eindhoven in onze onderneming en in ons ho tel in Heerenv—troffen wii bijvoorbeeld een anart wand- contact voor onze Philio«have En al heeft Zondae het Friese Heerenveen het ook moeten af leggen tegen ons Eindhovense PSV en al hebben duizenden, die sneciaal voor Abe waren eeko- men naar het Philins Stadion, gemord omdat onze nationale voetbalster, in het algemeen is de verhouding tussen Zuiderlingen en Noordelingen zeer goed. Dat kan van betekenis zijn ook voor onze vestiging in Drachten. Want in een land als Friesland, met zijn eigen taal en zijn eigen cultuur, zou men in dit opzicht problemen kunnen verwachten, die men elders niet of in veel geringere mate zou tegenkomen. De spreuk „Wês jimsels" („Weest U zelf") is kenmerkend voor de Friezen in Eindhoven, maar ook voor de Friezen in Friesland zelf. Zij willen gaarne zichzelf blijven onder alle omstandighe den. Een Fres, die altijd op het land heeft gewerkt is er moeilijk toe te krijgen om binnen de mu ren te gaan werken, zo verze kerde men ons. „Maar moeten is ook wat", zei ons iemand. En als men eenmaal met de gang van zaken in het industriële leven vertrouwd is geraakt en vooral als men ge regeld elke week, of het winter is of zomer zijn loonzakje krijgt met een behoorlijk loon, dan is men al gauw verzoend met het werken in een fabriek of atelier. Voor een ding waren sommige kringen in Friesland wel bang, zo leek het ons. Dat was de vrees dat onze onderneming het eigen culturele leven in de streek zou „verhollandsen". Maar er waren er ook die zelfs daar weinig be zwaar tegen hadden. „Men moet het niet zo scherp stellen", zei den dezen, „want per slot van rekening brengt men door indus trialisatie het brood naar de men sen." Wii geloven niet. dat door de vestiging van ons bedrijf in Drachten het eieen culturele le ven in gevaar zou kunnen komen, omdat nu reeds alle pogingen in het werk worden gesteld om zo veel mogeliik Friese krachten aan te trekken en zelfs Friese krachten uit de streek daar in Eindhoven on te leiden. Over dit probleem hebben wij eens gesproken met de, ook bui ten Friesland bekende, dichter Fedde Schurer, een van de voor mannen van de Friese beweging. „Als Philips en andere be drijven van buiten haar best doet om het eigen wezen en de eigen cultuur van ons volk geen geweld aan te doen," zo zei deze, „dan zie ik in industrialisatie al leen maar een bron van welvaart voor ons Friese volk. Het is een vorm van het moderne leven, waaraan wij niet kunnen ontko men, gesteld dat wij het zouden willen. Gestroomlijnde welvaart is beter dan pittoreske werk loosheid." En met deze uitsnraak is ieder een in Friesland het wel eens. Ook Harke Kronemever uit de Halvemaanstraat. T P. H. L. In de analen van Wieringer meer zal de vergadering van de gemeenteraad die Vrijdagmiddag werd gehouden stellig als minst tijdrovende worden aangemerkt. Immers nauwelijks een half uur nadat Burgemeester Loggers de bijeenkomst met gebed had ge opend stond het publiek alweer op de keien. De raad bleef uiter aard nog even zitten voor het aanhoren van enkele „mededelin gen". De Raad besloot telegram men te zenden aan het Koninklijk Huis ter gelegenheid van de ver jaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard. Allereerst werd overgegaan tot het beëdigen van het nieuwe raadslid de heer A.J. Slabbekoorn welke de PvdA-zetel van wijlen de heer Dijkema inneemt. Burge meester Loggers sprak de wens uit, dat het raadslidmaatschap hem voldoening zou schenken, want de raad van Wieringermeer wordt heel dikwijls voor zeer grote beslissingen geplaatst. Tegen het van toepassing ver klaren op de gemeenteambtena ren van de gratificatieregeling (2% tot max. f f 50) en van het uitkeringsbesluit en verhogings- besluit (5% 2x) had de Raad geen bedenkingen. Bij de behandeling van het nogal uitgebreide punt „vergoe dingen voor bijzondere scholen'", kreeg de heer Feykes op zijn des betreffende vraag te horen, dat het handwerkonderwijs, - welis waar een onderdeel van het les rooster vormt, doch dat zowel aan de Christelijke ULO als Lagere school beiden een vakonderwijze res handwerken is aangesteld. Aan de eerste school zijn nl. alleen onderwijzers en aan de laatste vier onderwijzers en slechts één onderwijzeres verbonden. Na deze toelichting had de heer Feykes geen/bezwaar meer om de voor gestelde vergoedingen voor be doelde vakonderwijzeres te vote ren. De uitkering voor de beide RK scholen werd vastgesteld op resp. f 3200 en f 3766.67- De heer Breebaart wilde graag weten of alle scholen reeds ver duisteringsmateriaal hebben ge vraagd wegens het gebruik van een projectieapparaat bij het on derwijs. Volgens burgemeester Loggers waren er wel enkelen, doch niet allen, hiervan voorzien. (Advertentie) Een „barstende" hoofdpijn, een tergende kiespijn, een slopende zenuwpijn overvallen U op het meest ongelegen ogen blik. Neem dan één of twee ...die helpen direct.' J Vermoedelijk zullen er dus wel meer aanvragen komen. De heer Zoodsma vond dat de gemeente maar half werk doet wanneer ze slechts f 150 per lokaal beschik baar stelt, terwijl de onderwijs inspectie f 300 nodig acht. Doch voorzitter stelde daar te genover dat de gemeente nu een maal niet meer geeft als men no dig heeft. En het schoolbestuur vraagt voor elk van haar 4 scho len f 150 dus f 600 in totaal- Goedgevonden. De voorgelegde lijst van verbo den aardappelrassen werd onge wijzigd vastgesteld, en de nieuwe verordening op de heffing van hondenbelasting eveneens. De heer Zoodsma vond echter dat het hoog tijd was om de tarieven te herzien'. Nergens betaalt men zo weinig hondenbelasting als m de W'meer nl. voor bedrijfshonden slechts f 4,50 en voor alle anderen slechts max. f 6,per jaar De gehele opbrengst gaat practisch weg aan onkosten. Voorzitter was daar niet direct voor. De raad vond goed dat dit punt bij de be handeling van de begroting 1952 nogmaals wordt bekeken. Uit de voorgestelde veelomvat tende wijzigingen van de begro ting voor 1951 bleek, dat o.a- de rente en provisie van kasgeld- leningen f 1000 meer vraagt dan was beraamd, en het onderhoud van "het gymnastiekgebouw te Middenmeer kost f 100 extra be nevens f 300,— extra voor oefen materiaal. Voor de kosten van het bouwen van 'n brandweergarage met dienstwoning te Middenmeer stond f 28.836,— genoteerd en voor de aankoop van blusmidde len f 450, En tenslotte werden de voor stellen inzake het bouwrijp ma ken van industrieterreinen Middenmeer, waaraan wi.i r< eerder een min of meer uitvoerige beschouwing hebben gewijd, ook z.h.st. aangenomen. Rest nog te vermelden dat de heren Klop en Addens wegens be langrijke vergaderingen elders verhinderd waren om aan deze beraadslagingen deel te nemen. MOTORRIJDER ERNSTIG GEWOND. SIJBEKARSPEL. Door on bekende oorzaak is Zondagavond een motorrijwiel met twee pas sagiers in het Noordeinde der gemeente, bij de Valkenweg, te gen een boom gereden. De be stuurder, de heer J. de Geus uit N Niedorp, die met matige snel heid in de richting Gouwe reed, liep bij de botsing een zware hersenschudding op, zodat hij in zorgwekkende toestand naar „De Villa" in Hoorn moest worden overgebracht. Hedenmorgen was hij nog steeds bewusteloos. De duo-passagier J. de Vries uit Hoogwoud, kwam met de schrik vrij. Het motorrijwiel werd slechts licht beschadigd. Dokter Boeckhorst verleende geneeskun dige hulp. te reeds Het muziekconcours te Heiloo georganiseerd door „Eensgezind heid" onder auspiciën van de Al gemene Nederl. Unie van Mu- ziekver., werd Zaterdagavond begonnen met een concert, aan geboden door het Fanfarecorps „St. Joseph", Pey (Limburg), directeur Jan Cuypers. Uitge voerd werden werken van Beet hoven, Chr. Bach, Suppé e.a. Er werd uitstekend gemusiceerd. Op de officiële ontvangst Zon dag, op het gemeentehuis, sprak burgemeester Kalff zijn erkente lijkheid er over uit, dat in Hei loo veel concoursen worden ge houden. De voorzitter van de Unie Jan Gregoor wees op de belangstelling welke er voor de harmonie- en fanfaremuziek be staat op het departement van Kunst en Wetenschap. Na de ir.arswedstrijd aan de Heeren- weg, werd om 1 uur met de con certwedstrijd begonnen. Ie afd. Harmonie: „Door mu ziek verbonden" Den Haag, dir. A. Bijlsma. In echte operettestijl werd de ouverture .Gri Gri" v. Paul Lincke uitgevoerd. Goed ensemble in „Selection the Mika do" van A. Sullivan. 3e afd. Harmonie: „Amphion" Haarlem, dir. J. Leféber. voor 'n derde afd. werd er zeer goed ge musiceerd in „Grazielle" v. An- drieu. 2e afd. Fanfare: „Knollendam- mer Kapel" dir. J, Jacobs. Heel mooi met sonoor klank gehalte werd o.a. uitgevoerd: „Michiel Adriaanszoon" van Boedijn. Ie afd. Fanfare: „Excelsior" Zaandam, dir. H. Schaar. Van dit corps viel voornamelijk op een boeiende vertolking van „Sta- via" van Thiry. „Volharding" Berkhout, dir. A. Kaag. De Rèmbrandt Ouverture klonk vrij monotoon en de stem ming liet wel iets te wensen over. De Folkloristische Para phrase van Boedijn werd veel beter gespeeld. Ie afd. Harmonie: Schagen's Harmonie-kapel, dir. D. Stein- rath. De ouverture „Gri Gri" v. Paul Lincke had wat de voor dracht betrof, wat vlotter, meer operette-geest kunnen zijn. Mu zikale fragmenten hoorden we in het Fantasie Ballet van Popy. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: Beemsters Fanfare, M-Beemster dir. M. Sanders. Over het alge meen een goede uitvoering van „Humoresque" van Marcel Poot. Het vrije nummer „Le masque d'Or" van Popy werd uitnemend vooral karakteristiek uitgevoerd. Waterlands Fanfare Corps uit Amsterdam, dir. H. Tenijn. De „Humoresque" van Marcel Poot werd uitnemend vertolkt ge volgd door een zéér mooi ge speelde ouverture „Yelva" van Reissiger. „Onder Ons". Dirkshorn. dir. D. Visser. Het begin van Marcel Poots „Humoresque" klonk enigszins onzeker, spoedig was men op dreef en toen viel er vooral een fraai klankgehalte te waarderen. In totaal een prij zenswaardige uitvoering van Ca valerie Legére" van Suppé. Afd. Uitmuntendh. Harmonie. Verkade's Harmonie, Zaandam dir. F. de Jong. Maritza van Kal man werd uitstekend gespeeld, tot het operette karakter kwam men niet volledig. Zeer mooi werd daarentegen uitgevoerd „Le Roi s Amuse" van L. Delibes. Ere afd. Fanfare: St. Joseph te Peij, gem. Echt (Limburg) Dir. De resultaten van de tweede dag van het onder auspiciën van de RK Bond van Zangverenigin gen in Noord- en Zuid-Holland te Haarlem georganiseerde Zang concours waren als volgt: 4et afd. dameskoren: Streker Zanglust, Grotebroek 297 punten 2e prijs; 3fe afd. gem. koren: Arti et Amicitiae, Hoogkarspel 305 p. le pr.; 2e afd. gem. koren: Zang- lust, 't Zand 292 p. 2e pr.; Canti- cum Novum, Venhuizen 294 p. 2e pr.; Ontspanning na Arbeid, Andijk 297 p. 2e pr.; le afd. da meskoren: Arti et Amicitiae, Hoogkarspel 300 p. le pr.; le afd. gem. koren: St. Caecilia, Haarlem 295 p- le pr.; Cantate et Jubilate, Hillegom 303 p. le pr.; Cantica Nova, Berkel 300 p. le pr.; Zang en Vriendschap, Wognum 324 p. le pr.; La Vita Nuova, Zwaagdijk 302 p- le pr.; Huygenwaert, H. Hugowaard 321 p. le pr.; St. Am- brosius, Nibbixwoud 285 p. 2e pr. Afd. Uitmuntendheid gem. koren: In Pace Nata, Limrnen 345 p. le pr-; Zang en Vriendschap, Op meer 326 p. le pr.; Zang en Vriendschap, Bovenkerk 347 p. le pr.; Con Brio, Amsterdam, 313 p. le pr.; Ere-afd. Mannenkoren: St. Caecilia, den Haag 274 p. 2e pr.; Ere-afd. Gem. koren: Zingen is Leven, Warmenhuizen 283 p. 2e pr.; Arti Vocali, den Haag 319 p- le pr.; Superieure afd. Mannen koren: Streker Mannenkoor, Grootebroek 297 p.' 2e pr.; West Friesche Zangers, Wognum 316 p. le prijs. Jac Cujjpers. Uitstekende uitvoe ring van „Marche Nuptiale" van Rogister. „Fra Diavolo" van Au- ber, werd zeer brillant gespeeld. Oefening kweekt kennis, Oost woud, dir. D. Visser. „March Nup tiale" zeer muzikaal, stemming soms niet geheel rein. Over 't geheel knappe prestatie. Paul Gilson's „Caprisioso" werd goed gespeeld. Ere afd. Harmonie: Excelsior, Alkmaar, dir. W. Roussel. „Me- nuette" van Berlioz, werd over 't geheel goed gespeeld, het klankgehalte was niet steeds fraai. Beslist beter werd gespeeld de ouverture „Le Domino Noir" van Auber. Een respectable pres tatie. De muzikale resultaten van deze eerste concours dag zijn uit stekend geweest, er is vooral in de lagere afdelingen, vaak zéér mooi gemusiceerd. De belang stelling van het publiek was zowel 's middags, als 's avonds zeer goed. De jury werd gevormd door H. Bokhove, Breda, A. Hartman, den Haag en H. Ver haar, den Haag. Uitslag Tamboers wedstrijd. Bergen's Harmonie 106 p. le pr. Door muziek verbonden, den Haag 99 le pr. Excelsior, Alkmaar 101 p. le pr. Verkade's Harmonie, Zaandam 98 p. le pr. Uitslag marswedstrijd. Am phion, Haarlem 104 p. le pr. Volharding 100 p. le pr. Door muziek verbonden, den Haag 108 p. le pr. Verkade's Harmonie, Zaandam 112 p. le pr. Uitslag Concertwedstrijd. 3e Afd. Harmonie: Spaarnestad Harmonie, Amphion, Haarlem, 354 p. 2e pr. 2e Afd. Fanfare: Knollendam- merkapel 387 p. le pr. le afd. Fanfare: Volharding, Berkhout 349 2e pr. Excelsior, Zaandam 370 p. 2e pr. le afd. Harmonie, Schagen's Harmonie Kapel 391 p. le pr. Door muziek verbonden, den Haag 360 p. 2e pr. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: Onder Ons, Dirkshorn 377 p. 2e pr. Beemsters Fanfare, M.-Beem- ster 404 p. le pr. Waterland's Fanfarecorps A'dam 398 p. le pr. Afd. Uitmuntendh. Harmonie: Verkade's Harmonie, Zaandam 402 p. le pr. Ere afd. Fanfare: Oefening Kweek Kennis Oostwoud 419 p. le pr. St. Joseph, gem. Echt, Lim burg, 460 p. le prijs met lof. Ere afd. Harmonie: Excelsior, Alkmaar 356 p. 2e pr. St. Joseph, Pey, gem. Echt, Limburg 460 p. le prijs met lof van de jury. W. SCHREURS AMSTERDAM Zondag avond zijn in de hoofdstad aan gekomen twee Amerikaanse kustwachtkotters, namelijk de driemaster „Eagle" (de vroegere Horst Wessel) en het stoomschip „Campbell", waarmee 260 adel borsten van de Amerikaanse kustwacht hun jaarlijkse zomer- oefentocht maken. Deze schepen ziin op 2 Juni van hun basis in Amerika, New London, vertrokken voor de jaarlijkse zomeroefentocht van de cadetten, een tocht van 10.000 mijl. De eerste aanleghaver» was Portsmouth en vandaar is opgestoomd naar Amsterdam. In de hoofdstad blijven de schepen, waarvan vooral de Eagle veel belangstelling trekt, tot Donder dagochtend. De cadetten aan boord zijn verdeeld in twee groepen de eerste jaars. die het minder aan lokkelijke werk moeten doen en de derde jaars, die officiersdien sten verrichten. De laatsten heb ben twee jaar geleden ook al een dergelijke tocht gemaakt en moesten toen door de rijstebrij berg heen eten. De totale duur van de opleiding is vier jaar en dan ziin de mannen gereed om dienst te gaan doen bij de Ame rikaanse kustwacht. JUBILEUM BIJ MINISTERIE VAN MARINE Het was gisteren 40 jaar gele den, dat de heer A. J. de Bruijn, referendaris bij het departement van Marine, in dienst trad. Ter gelegenheid hiervan werd hij met zijn echtgenote Zaterdag door de ambtenaren van het loodswezen ontvangen. Bij deze gelegenheid deelde de Directeur- Generaal van het loodswezen, Schout bij nacht Callenfels mede. dat de heer de Bruijn benoemd was tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Kranige redding BEEMSTER Vrijdag ge raakte het 2-jarig dochtertje van de heer Lippits al spelende in de wegsloot langs de Jisperweg. Beide ouders hadden hiervan niets gemerkt doch de juist voorbijkomende H. van Ëtten zag de kleine onder gaan. sprong terstond in het water en wist de kleine van verdrinking te red den. HOOI BROEI-PEI LI JZERS BESCHIKBAAR GESTELD WIERINGEIRMEER Evenals verleden jaar zijn door het Do- meinbeheer op een vijftal punten in de Wieringermeer hooibroei- peilijzers gestationneerd. Deze peilijzers worden gratis voor con trole van hooibroei aan de pach ters ter beschikking gesteld, on der voorwaarde dat ze met zorg door de gebruikers worden gehan teerd en zo spoedig mogelijk na gebruik weer worden terug be zorgd. Gelet op het feit, dat tegen woordig een boerderijbrand wei nig minder dan 'n ramp betekent, wordt de pachters van de boerde rijen in de polder aangeraden, re gelmatig hun hooi te controleren. De hooipeilijzers zijn gestation neerd op de volgende adressen: P. Scholten, Kooltuinenweg A 43, telef. 24, Oostwaard: R. Oos- terveld, Schelpenbolweg E 39: G. J. Huurneman, Ulkeweg B 42, telef 80, Oostwaard; G. Boels, Robbenoordweg J 9. telef. 153, W'werf; E. Brinkman, Ctraal Ma gazijn Domeinen. Havenweg, tele foon 73, W-werf. HET LEVEN IN CANADA WIERINGERMEER. Op ini tiatief van passagebureau Velt- huijs zal mevr. de BoerKater heden. Maandagavond om 8 uur in „De Beurs" te Middenmeer een lezing houden over de diverse aspecten van emigratie naar Canada. Mevr. de Boer spreekt daarbij uit eigen ervaring, want ruim twee jaar geleden is ze zelf naar dit grote land vertrokken en verblijft nu voor een vacantie bij haar oude vrienden in Wieringer meer. NIBBIXWOUD. Evenals tegen DES werd de wedstrijd van SEW ook nu weer een geliik snel. nl. 11. De krachten waren in even wicht. behoudens dan het laat ste kwartier, toen SEW haar te genstander volkomen de baas was. ZVV begon met goede moed tegen een ditmaal zwak proef- elftal van de blauwtjes. Het 1ste doelpunt was ook volkomen ver diend voor de Zwaagdijkers; pri ma gescoord door de linksbuiten. Beide partijen waren in techniek nogal zwak, zodat men meer liep dan nodig was. Na rust werd het spel iets beter met SEW meer aanvallend. De achterhoede van ZW met aan het hoofd, keeper Smit was in zeer goede vorm en zij behoedde haar club dan ook voor een nederlaag. De stand werd gelijk doar een vrije schop feil loos gescoord door Knol. Wat er ook werd gedaan om de score te verhogen het lukte de blauwtjes niet dank zij het prima werk van de verdediging van ZVV. Vooral hierom vinden wij de 11 uit slag de juiste verhouding. i BERGEN Gistermiddag tegen vijf uur heeft een korte doch felle uitslaande brand gewoed in de stoffeerders-werkplaats van dq heer van der Zwan aan de Breelaan 48. De werkplaats welke 100 meter achter het huis is gele gen, brandde geheel uit. De heer van der Zwan die rustig op de bank in de tuin zat, werd door de buren opmerkzaam gemaakt dat zijn werkplaats in brand stond. Zij waarschuwden onmiddellijk dé brandweer die zeer spoedig ter plaatse was. Binnen 4 minuten stond de gehele werkplaats die tussen twee woningen in is gele gen in lichter laaie. Omwonenden haalden met veel moeite nog verschillende lulf afgewerkte meubelen uit de werkplaats, tot dat dë grote hitte ook dit onmo gelijk maakte. Door de Bergense Brandweer werd het vuur met grote energie bestreden. De heer Keus uit Alkmaar, in de veron derstelling dat de Berger brand weer haar taak niet aan kon, waarschuwle de Alkmaarse brandweer, welke met drie wa gens arriveerde. Zij behoefde ech ter geen dienst te doen. De op de zolder opgeslagen meubelen, kapok, watten en an dere benodigdheden, gingen geheel verloren. Door energiek optreden van de brandweer kon uitbreiding naar de woonhuizen worden voor komen. Zij kon echter niet ver hinderen dat de werkplaats geheel uitbrandde. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Werk plaats als inboedel zijn verzekerd. GENERAAL VON FRIJTAG DRABBE OVERLEDEN De oud-commandant van het corps Mariniers de luitenant- generaal H. F. J. M. A. von Frij- tag Drabbe is Vrijdag 29 Juni in Den Haag, overleden. ZEEBURGLA 2 GAAT OVER NAAR DE RES. le KLAS Door in haar uitwedstrijd tegen VSV 2 te winnjen met 10 promo veert Zeeburgia naar de Res. le klas K-N.V.B. FEUILLETON 65. „Twaalf uur", antwoordde hij. Vinton knikte. „Precies twaalf uur", zei hij. „En we moeten vóór die tijd nog een paar boodschappen doen. Ik moet naar de bank. en ik wou Hopper graag nog_ even spreken. Zaken gaan vóór vermaken, Mansfield. Ik kan je heus niet langer bezighouden." „En ik zal de heren niet lan ger van hun ontbijt afhouden", antwoordde ik. Ik nam nog een veiligheids maatregel. Ik had het testament in miip zak, maar ik moest er veilig het hotel mee uit zien te komen. Ik hield de twee man nen tegenover me onder schot en schoof met kleine stapjes opzij naar het tafeltje waar de tele foon op stond. De draad kwam vlak boven de plint de deur uit. Ik gaf er een stevige en welge mikte trap tegen, met het gevolg dat het hele instrument van z'n plaats werd gerukt en kletterend tegen de vloer sloeg. „Die moeite had je je kunnen besparen-" riep Vinton zachtzin nig verwijtend uit. Ik was he lemaal niet van plan. je vast te houden door het kantoor bene den op te bellen. Geen haar op mijn hoofd dat er aan dacht En nu jaag je mij op onkosten of vergoed je me de schade? In ieder geval het was een schran dere zet van hem, Purvis. Ere wie ere,toekomt. Maar nu zal 't wel wéér langer duren, voor ik mijn ontbijt krijg." Ik vond het niet nodig ant woord te geven. Ik schoof terug naar de deur en met m'n linker hand achter mijn rug opende ik haar. Terwijl ik achteruit de drempel over stapte, zat Purvis met een kwaad gezicht in zijn stoel en maakte Vinton 'n plech tige buiging voor me. Snel trok ik de deur dicht. Zouden ze me achtervolgen? Ik had ze niet graag achter me en ik begreep, dat ik maar heel weinig tijd had. Ik rende naar de trap die het dichtst bij me was een achtertrap in de hoek, die ik bij mijn komst al gezien had en daalde die af met spron gen, naar de vierde verdieping, en toen naar de derde. Daar hol de ik de gang af naar een kleine lift, die, zoals ik van vroeger wist, aan de andere kant van de verdieping liep, maar niet ver der naar boven door ging. Het leek me een eeuwigheid te duren, voor de lift de bene denverdieping bereikte, en toen ik uitstapte keek ik snel naar 't midden van de muur: t' zou me niets verwonderd hebben als ik Vinton daar uit de lift had zien schieten, of als hij intussen langs de trap naar benéden was geko men. Maar er gebeurde niets. Ik trachtte mij zo goed mogelijk te beheersen voor het geval dat er alarm werd gemaakt, en trok 'n gezicht, alsof ik thuis was. Ik passeerde de deur naast de hoek- lift en liep bedaard 'n gang door die naar een zij -ingang leidde. Zo kwam ik op straat. Eerst toen ik op het trottoir stond,werd ik me bewust van 't feit, dat ik de revolver nog in mijn hand had. Het is me nu nóg een raadsel, hoe ik dat wapen zo open en bloot bij me heb kun nen dragen, zonder dat iemand er erg in had. Ik borg het haas tig in mijn zak. liep door tot ik een taxi zag aankomen, wenikte die en sprong er in. Ik keek door het achterruitje, tot de taxi een straat of1 vier weg was. Toen meende ik gerust te kunnen zijn: ik werd niet ach tervolgd. Maar zou er toch niet iets gebeuren? Vintons houding was een duister probleem voor me. Mijn stoutmoedige overval was uitgedraaid op een soort klucht waarin Vinton de voor naamste en eerlijk gezegd de fraaiste rol had gespeeld. Hij had zonder protest of verzet het testament afgegeven, maar ik kon moeilijk aannemen dat hij daar geen geheime bedoeling mee had, iets dat ik niet begreep. Want zoveel dorst ik wel te zeg gen: plotseling .eerlijk geworden was hij zeker niet en bang was hij ook niet geweest. En wat me evenzeer verwon derde: ik voelde me helemaal niet blij, omdat ik mijn doel met zo weinig moeite had bereikt. Ik kwam als overwinnaar uit het strijdperk, maar van innerlijke triomf of voldoening werd ik niets gewaar. Ik had de chauffeur gezegd dat ik aan de ingang van het park wilde uitstappen. Toen de wagen daar stopte, was ik bezig mij het toneel in Vintons hotelkamer voor de geest terug te roepen. Nog steeds peinzend stapte ik uit en betaalde ik mijn ritje, en toen liep ik verder de straat door zonder bepaald doel en zonder er op te letten waar de straat heen liep. Nadat ik zo een minuut of twintig had gedwaald kwam ik in de buurt, die me de laatste tijd zeer vertrouwd was gewor den. Toen verschillende herken ningstekens tot mijn bewustzijn doordrongen begreep ik opeens, dat ik nog maar honderd meter van Jeannette's huis verwijderd was. Mijn gedachten namen een keer. Jeannette! Hoe, wat zou Jeannette over me denken? Wat kón ze over me denken? Het werd hoog tijd dat ik me er van vergewiste Ik was haar een verklaring schuldig en ik moest daar zo gauw mogelijk toe overgaan. Dus nu ik hier t9ch was.... Ik liep door in de richting van haar huis. Terwijl ik de stoep beklom, werd ik me bewust dat ik me niet zo rustig voelde van binnen, als toen ik de deur van Vintons kamer opendeed. De dienstbode kende me; ze liet me in de salon en ging naar boven om mij aan te dienen. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4