Nieuw Associated Press-correspondent staat in Praag terecht Ridgway accoord met Kaesong als plaats voor onderhandelingen Zeer grote convooien der Roden op weg naar Korea's front Personenauto bij Scheemda door trein gegrepen Kanongedonder houdt onverminderd aan DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Ay ay, Sir, wat 'n zeetje! Wognummer gewond Vlotte bekentenis van „spionnage" voor het Westen Speldeprikken in Perzië De Gaulle's programma Koeiensmokkelaar aangeschoten Russische order voor „de Schelde" Scheepsberichten Geen arbeider U.S. bommenwerpers boven ons land Voorstel om verbindingsofficieren op 5 Juli bijeen te doen komen Spreeuwen zijn bang Yoor blauw Communisten wilden de Paus afzetten Philip Mountbatten verlaat de marine WAT WILLEN DE SOVJETS? Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief por editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EE IT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE VANHEDEN Pagina 3 Dinsdag 3 Juli 1951 46e Jaargang No. 12209 Kantoren; HOORN. Draafsingel 59. tel. 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 Het Gothisch stadhuis van Middelburg uit het begin der 16e eeuw, dat tijdens de oorlog verwoest werd, begint geleidelijk in zijn oorspronkelijke pracht te herrijzen, al moet er nog zeer veel werk verricht worden. Op de foto links zien we het bouwwerk in zijn huidige staat. De toren is nog niet op de vroe gere hoogte. Op de rechtse foto de toegang tot het raadhuis, die bijna gereed is. TILBURG. Een dezer nach ten is de Belgische smokkelaar D. die met nog enige andere Belgen koeien in de nacht over de grens trachtte te smokkelen, onder de gemeente Baarle Nassau aange schoten. Douane-ambtenaren be merkten vlak bij de grens de smokkelaars en sommeerden hen om halt te houden. Toen aan de sommatie niet werd voldaan, wer den schoten gelost. De Belg D., afkomstig uit Weelde, werd hier bij getroffen en kon in arrest worden genomen. AMSTERDAM. Na afschrij vingen en enkele voorzieningen heeft de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissin- gen 1950 afgesloten met een winstsaldo van f750.000 (f719.000) Voorgesteld wordt een onveran derd dividend van 6 pet. In 1950 werden belangrijke or ders voor nieuwbouw verkregen. Behalve een groot passagiersschip voor Zweedse rekening werd opdracht ontvangen voor het bou wen van drie vrachtschepen voor Russische rekening. Ampenan, Djakarta-Rotter dam, 2 Juli van. van Port Said. Grote Beer, 2 Juli van Syd ney naar Surabaja. Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, 2 Juli te Aden. (Van onze correspondent) WINSCHOTEN. Maandagavond werd op de onbewaakte overweg bij Scheemda een personenauto waarin zich twee personen bevonden, gegrepen door de personentrein die om 19.42 uit Winschoten was vertrokken. De auto, een gloed nieuwe Citroen werd bestuurd door de 63-jarige industrieel W. Pronk uit Veendam,. Deze heeft vermoedelijk tijdens het gesprek met de mede-inzit tende, de 73-jarige ongehuwde heer G. Klaver, wonende te Wog- num, die enkele dagen bij hem was gelogeerd, de naderende trein niet opgemerkt. De auto werd in de flank ge grepen en over een afstand van 150 meter meegesleurd. Daarna raakte de wagen los, sloeg over de kop en kwam in de berm van de langs de spoorlijn lopende waterring terecht. De auto was geheel vernield, doch de beide in zittenden hadden het er wonder boven wonder levend afgebracht. De bestuurder de heer P. had slechts enkele hoofdwonden op gelopen. De inzittende de heer FRANKFORT A.P.-Reuter)William N. Oatis, chef van hef bureau van Ass. Press te Praag heeft gisteren voor een Tsjechi sche rechtbank verklaard, dat hij een „spionnage-agent" is geweest. Oatis zag er bleek en gespannen uit. Hij sprak in zorgvuldige zinnen, waaruit bleek, dat hij zijn verklaring uit het hoofd op zei. Het officiële Tsjechische persbureau heeft gezegd, dat Oatis ervan beschuldigd is, aan het hoofd te staan van een spionnage-centrum, dat geleid wordt door Ass. Press. handen en hoofd verdiende. Dit ontlokte aan de openbare aankla ger de opmerking dat Oatis geen arbeider was, maar een erkende spion. Het officiële Tsjechoslowaakse nieuwsagentschap heeft meege deeld dat het geen berichten zal verstrekken over het proces voor dat dit beëindigd is. Men ver wacht, dat dit Donderdag zal zijn. 's-GRAVENHAGE. Elf vier motorige Boeing B-50 middel zware bommenwerpers en drie tienmotorige Consolidated Vultee B-36 zware bommenwerpers van de zevende Amerikaanse „Air Division" hebben Zondagmiddag boven een groot deel van Zuid- West Nederland gevlogen. Allerwegen keken de mensen naar de blauwe hemel toen dreu nend gebrom van vliegtuigmoto ren hoorbaar werd. Een groep van niet minder dan elf B-59 toe stellen werd spoedig zichtbaar, enige tijd later gevolgd door drie stuks B-36, het grootste type bom menwerpers ter wereld. De veertien vliegtuigen, waar van de B-36's voor het eerst bo ven ons land waren te zien, had den een kleine rondvlucht Lon denParijsDen Haag achter de rug. HET WETSONTWERP INZAKE HET CREDIET WEZEN Een woord tot bezinning In de vergadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam heeft de voorzitter, mr. K. P. van der Mandele, ten aanzien van het wetsontwerp Toezicht op het Cre- di^twezen er zijn teleurstelling over uitgesproken, dat dit vraag stuk zo sterk een politieke wen ding heeft genomen. Men mag met de minister van mening ver schillen of zijn voorstel de Ne derlandse welvaart ten goede komt of niet, maar hij heeft vol gens spr. op theoretische en an dere gronden de vaste overtuiging dat zijn weg en geen andere ons uit de moeilijkheden zal brengen. Het is, zei mr. van der Mandele voor ons allen thans plicht om in gezamenlijk overleg te trach ten de economie van het land te redden en gezamenlijk de maat regelen te overwegen en te be studeren, die daartoe nuttig en nodig zijn. De politiek mag dit niet vertroebelen. n The Ass. Press heeft deze be schuldiging ontkend en gezegd, dat de 37-jarige Oatis, die ge boortig is uit Marion, Indiana, uitsluitend de functie van corres pondent heeft gehad. Er zijn in Praag geen Weste lijke correspondenten om het pro ces te verslaan. Verschillende zijn uit het land gezet en de laatste drie hebben Tsjechoslowakije na Oatis' arres tatie verlaten. Behalve Oatis staan ook nog drie vroegere Tsjechische em ployees van Ass. Press terecht. Zij verschenen slechts even in de rechtzaal. De enige Amerika nen, die het proces bijwoonden, waren twee waarnemers van de Amerikaanse ambassade. Aan het einde der zitting van Maandag vroeg de openbare aan klager, of Oatis nog iets aan zijn verklaring had toe te voegen. Hierop verklaarde Oatis, dat hij alles gezegd had en hier slechts aan toe wilde voegen, dat hij spijt over zijn handelwijze had. Oatis had tevoren meegedeeld, dat hij uit een arbeidersfamilie stamde en dat hij ook een arbei der was, die zijn geld met zijn Klaver was er ernstiger aan toe. Naast verwondingen aan hoofd, handen en armen liep hij een vrij ernstige beenfractuur op. De beide doktoren Jager en de Haas uit Scheemda waren, evenals de rijkspolitie spoedig ter plaatse. Na te zijn verbonden werden de slachtoffers overge bracht naar het ziekenhuis te Winschoten. De trein had onge veer tien minuten vertraging. Later vernamen we nog dat de heer Pronk naar huis kon worden overgebracht. De heer Klaver werd naar het St. Jansziekenhuis in Hoorn overgebracht. Zijn toestand is naar wij vannacht vernamen bevredi gend. TOKIO, 3 Juli (Reuter) Dinsdag heeft generaal Matthew Ridgway, opperbevelhebber van de Verenigde Naties in Korea, het voorstel van de Noordelijken, om besprekingen over een wapenstilstand te voeren in Kaesong, aanvaard. De boodschap van generaal Ridgway was geadresseerd aan generaal Kim II Soeng, de Noord- Koreaanse opperbevelhebber en generaal Peng Teh Hoeia, de be velhebber van de Chinese vrij willigers in Korea. Het antwoord van Ridgway op het communistische voorstel om in Kaesong te onderhandelen kwam 37Va uur, nadat dat voor stel werd gedaan. Ridgway verklaarde, dat hij bereid was om zijn afgevaardig den op 10 Juli, of vroeger als TEHERAN (Reuter-A.P.). Tussen de Iraanse oliecommissie en de A.I.O.C. is geen enkele vordering gemaakt. De vervanger van Drake zolang deze te Londen vertoeft, de heer Alex Mason, heeft medegedeeld, dat de Perzen dreigen alle Britse werknemers van de maatschappij uit hun hui zen te zetten. Volgens welingelichte Perzische politici te Teheran heeft minister president Mossadeq een „buiten gewoon scherp" antwoord opge steld op de Zaterdag door de En gelse minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, ingediende nota. In dit antwoord zal Engeland be schuldigd worden van pogingen tot het saboteren van dë olie industrie, zo meent men. Men verwacht, dat het antwoord in.de komende paar dagen te Teheran zal worden overhandigd. Twee Perzische oorlogsschepen hebben posities ingenomen tegen over de Britse kruiser Mauritius, die nog steeds voor anker ligt in de Shatt el Arab, tegenover de raffinaderij. DE KATHOLIEKE SCHOOL PARIJS (A.P.). De partij van generaal de Gaulle, de R.P.F., die met 122 zetels de grootste partij in de nieuwe nationale ver gadering is, heeft haar program ma bekend gemaakt. De partij verklaart, bereid te zijn, „alle groepen te leiden zon der enige uitzondering, die bereid zijn zich aan te sluiten bij een minimum-program". Het program van de R.P.F. omvat: 1. Grondwetsherziening, gro tere macht voor de Raad van de Republiek (de senaat) en een nieuwe kieswet. 2. Associatie van kapitaal en arbeid in de eigendom en het be heer der industrie, met inbegrip van nationalisatie der industrieën. 3. Het scheppen van de mo gelijkheid voor gezinnen om, in dien zij dat wensen, katholieke scholen te steunen. voorbereidingen waren getroffen, de communistische afgevaardig den te Kaesong te laten ontmoe ten. Hij stelde voor, dat drie van zijn verbindingsofficieren op 5 Juli een gelijk aantal communis tische officieren zou ontmoeten. De groep van de V.N. zou het vliegveld Kimpo op 4 Juli om 11 uur 's avonds per helicopter verlaten. De hoogste in rang van de verbindingsofficieren zou niet hoger zijn dan kolonel. In geval van slecht weer zouden de offi cieren reizen in een convooi van jeeps, ieder voertuig voorzien van een grote witte vlag. Generaal Ridgway verklaarde, dat de bedoeling van een ont moeting van verbindingsofficie ren was „een doelmatige rege ling van vele details, verbonden aan de eerste ontmoeting, te ver zekeren". De boodschap werd om 2.35 uur n.m. (plaatselijke tijd) uit gezonden en zal via de radio met gelijke tussenpozen gedurende de middag en avond worden her haald. De M.U.Z. en de Oosterpolder Zoals is gemeld zal de Mij. tot Uitvoering van Zuiderzeewerken in de loop van deze week haar werkzaamheden in de Oosterpol der hervatten. Dit betekent niet, naar wij vernamen, dat de onder handelingen tussen de regering en de MUZ zouden zijn afgelo pen. BRUMMEN. Spreeu wen blijken een afkeer te hebben van blauwe vlaggen, zo schreven wij enige tijd geleden. De heer D. J. W. Detmar, te Brummen stelde dat vast, toen hij in een kersenboomgaard enkele blauwe vlaggen plaatste. De hinderlijke spreeuwen waag den het niet in de omgeving van deze vlaggen te neste len. Inmiddels is de heer Det mar verder gegaan met zijn proefnemingen. Op een aardbeienperceel van 50 m2 behaalde hij hetzelfde resul taat. Ditmaal werd een lijs- terpaar de schrik aange jaagd. Een aantal met blau we lak beschilderde blikjes die boven het land waren gehangen, dienden als „ver schrikkers". Inmiddels blijven ver scheidene kersentelers de heer Detmar bijzonder dank baar voor het resultaat van zijn proefnemingen. Uit alle delen van het land heeft hij in totaal een 200-tal brieven ontvangen. EEN 103-JARIGE NIJMEGEN. In het tehuis voor ouden van dagen „Levens avond" te Nijmegen hoopt de oudste inwoonster van Nijmegen, mej. Erna Schultz, een Poolse van geboorte, Donderdag 12 Juli haar 103de verjaardag te vieren. ROME, 2 Juli (AP) Z. H. Paus Pius is in 1945 het doel ge weest van communistische plan nen om hem af te zetten en zijn oppositie tegen de communistische expansie uit te schakelen, is van daag te Rome verklaard. Monseigneur Bela Varga, voor zitter van de Hongaarse Natio nale Raad in Ballingschap zei op een persconferentie dat dit plan uiteengezet is door Matyas Rako- si, Hongaars communistenleider, die thans vice-premier van zijn land is. Monseigneur Varga, die in 1945 tot voorzitter van het Hongaarse parlement gekozen werd en twee jaar later in ballingschap gaan moest, vertelde van zijn eerste schermutselingen met communis tenleiders. Volgens hem heeft Rakosi ge zegd: „Zeer binnenkort zal het communisme zelfs Italië en de Paus beheersen, al zijn volgelin gen zullen weggevoerd worden, zodat zij niet meer in staat zijn de communistische verovering van de wereld in de weg te staan" Monseigneur Varga zei, dat deze „profetie gelukkig niet be waarheid was", maar dat zijn omgang met de communistenlei ders en de kennis hunner plan nen hem er van overtuigd had den, dat „met hen op democra tisch terrein geen samenwerking mogelijk was". LONDEN (A.P.). Prins Phi lip, de echtgenoot van prinses Elizabeth, zal deze maand zijn functie bij de Britse marine in de Middellandse Zee neerleggen en naar Londen terugkeren. De admiraliteit had in Februari bekend gemaakt, dat Philip tot Augustus in de Middellandse Zee zou blijven, maar daarna zou terugkeren naar Londen om prin ses Elizabeth bij te staan, wier taak door de ziekte van haar vader thans veel zwaarder is ge worden. (Ass. Press). In Washington heeft een woordvoerder van de marine verklaard, dat de communistische troepen op Noord- Korea zeer grote konvooien naar het Zuiden zenden. Hij zei, dat marinevliegtuigen een aantal aanvallen op deze konvooien in de laatste twee dagen hebben uitgevoerd, waarbij dicht bij de Oostelijke kust een groot aantal vrachtwagens vernield werd. Niettegenstaande de op handen zijnde wapenstilstand, hebben de kanonnen langs het gehele front gedurende de nacht gedonderd. Een stafofficier van het achtste leger heeft over de acties van gisteren verklaard, dat geallieer de patrouilles intensief bezig zijn in het bijzonder op Midden Korea. Zij deden geen poging het ge bied van Kaesong binnen te drin gen. Eerder was bericht dat dit gebied van Kaesong verlaten was, maar later werd meegedeeld, dat de roden even ten Noorden van de stad bezig waren stellingen aan te leggen. In goed ingelichte kringen ver wacht men wat betreft de wapen stilstandsonderhandelingen het volgende: 1. Generaal Ridgway, die rui me volmachten heeft gekregen, zal de twee communistische com mandanten het antwoord geven, dat hem, gezien zijn instructies, juist voorkomt. Men neemt aan, dat hij voor dien overleg met Washington zal plegen. 2. Er bestaat hier geen ernstig bezwaar tegen Kaesong als plaats der besprekingen of tegen de ge noemde data van 10 tot 15 Juli. Het antwoord van Ridgway zal wat deze punten betreft waar schijnlijk niet tot vertraging lei den. Gen. George Marshall, de mi nister van Defensie, heeft in het Congres meegedeeld, dat in geval van een wapenstilstand op Korea geen haast gemaakt zal worden met de repatriëring van de Ame rikaanse troepen in het Verre Oosten. DE PERZISCHE OLIE De bovenste foto toont Sir Eric Dra ke dir.-generaal van de Britse oliemaat schappij in Perzië bij zijn aankomst in Londen. De opname links laat een in lands vaartuig zien, dat met vol zeil een tankschip te Aba- dan passeert. t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1