Indonesië wil zich ontwikkelen tot 'n eerste klos zeemogendheid 25 jaargepensionneerd P.N.I vai Profr Tour de France: een genieus ontwerp van een uitgeslapen zakenman Mgr. Joseph Grösz, een rustige doch onwrikbare verdediger van het Geloof „Vlucht in de nacht" tegen Kolonel Nazir sprak met journalisten Doch de jeugd heeft weinig zin om naar zee te gaan Goede samenwerking met de Kon. Marine RADIO Henri Desgrange de uitvinder Bestrijder van het moderne heidendom Een zeldzaam jubileum door EJ. Rath Roulet niet to< PAGINA 4 WOENSDAG 4 jULI 1951 DJAKARTA (P-ANETA) „Indonesië client als zeemo gendheid een sterke marine te hebben voor zijn maritieme de- lensie. Voor de opbouw van 'n dergelijke zeemacht zullen we ruam twintig jaren nodig heb ben. Doch als we harder werken zoals de Japanners bij de op bouw van hun land. ben ik er van overtuigd dat wij ons in 15 jaar tot een eerste klasse zeemo gendheid kunnen ontwikkelen". Aldus kolonel Nazir, comman dant van 't commando maritiem ressort Surabaja in een gesprek dat hij dit weekeinde met Dja- kartaanse journalisten had. Naar zijn mening moet Indo nesië voor ziin maritieme defen sie in de ruimste zin des woords, een zeemacht opbouwen geliik aan die van Engeland. Voor de defensie in engere zin. kan men volstaan met een marine van 1% maal het aantal tonnage waar over de Nederlanders voor de oorlog beschikten. Kolonel Nazir betreurde, dat bij de Indonesische jongeren weinig animo bestaat om naar zee te gaanzij dienen in te zien welk een belangrijk aan deel de zeemacht heeft in de verdediging van het land. zo verklaarde hij. „Mede dank zij de goede sa menwerking met de Kon. Ned. Marine zijn wij in staat geweest binnen eer« jaar verschillende instanties en schepen van de K. M. over te nemen", zo verklaar de kolonel Nazir, die in dit ver band op de overname van het marine-etablissement te Suraba ja, maritieme commando's o.a. Wees. Kolonel Nazir cn vele Al- ri-officieren in Surabaja met wie de persmensen uit Djakarta in aanraking kwamen waren vol lof over de samenwerking met de K.M. en de Ned. militaire missie. De kolonel was zeer te vreden over het feit, dat de Alri binnen 1 jaar het marine-etablis sement kon overnemen. Aanvan kelijk was hij de mening toege daan dat dit pas na twee jaren kon gebeuren gezien het feit, dat het personeel waarover de Alri beschikte onervaren en wat kennis betreft ver beneden het vereiste peil stond. Na een in tensieve selectie heeft de Indo nesische marine thans 5000 mili tairen in dienst. Teneinde hun kennis en kwaliteit op 'n hoger peil te brengen, krijgen ze thans herscholing ern applicatie-cur sussen op het gebied van de zee vaartkunde. militairisme zee manschap, elec/tro-techniek enz. Aan de marine-opleidingsschool PROGRAMMA DONDERDAG 5 JULI 1951 HILVERSUM I 402 m; 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws.; 7.15 Gramofoon muziek; 8-00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.45 idem; 9-00 Morgenwijding; 9.15 Gramofoonmuziek; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Gramofoonmu ziek; 10.30 De Antwoordman; 10-45 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Amateurs- uitzending uit Franeker; 11.40 „Als Paatje de bokkepruik op heeftcauserie; 12.00 Lichte muzigk; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 In 't spionne tje; 12.38 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13-15 Strijkorkest; 13.45 „U kunt het geloven of niet"; 13.50 Con certgebouworkest, koor en solis ten; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jongeren; 17.30 Orgelspel; 17-50 Regeringsuitzending: Jeugduit zending: „Wij slaan op de tong tong" door Regina Zwart; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18-30 Metro- pole Orkest; 19-00 Causerie over de betekenis van de grondverde- diging; 19.10 Orkestconcert; 19.30 Rede van Z.E. Mr. J. M. van Maarsseveen; 20.00 Nieuws; 20-05 Actualiteiten; 20.15 Gramofoon muziek en gesproken brief uit Londen; 21.00 Klankbeeld over ballet; 21.30 Holland Festival; Concertgebouworkest; 22.20 Gra mofoonmuziek; 22.30 Musette- orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport- actualiteiten; 23-3024.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM H 298 m: 7.00 KRO; 10-00 NSRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV- 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9 00 Voor de huisvrouw; 9.40 Gra mofoonmuziek; 10.00 Gramofoon muziek; 10-15 Morgendienst; 10.45 Orgelconcert; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Kamerkoor; 12.00 An gelus; 12.03 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12-33 Gramofoonmuziek; 12.50 Sport; 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws; 13.20 Zang en or gel; 13.55 Pianorecital; 14.00 Jeugdrallye; 14.45 Voor de vrouw 15-15 Kamermuziek; 16.00 Bijbel lezing; 16-45 Vocaal ensemble; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Meis jeskoor; 18-00 Verzoekprogram; ma; 18.30 „De Stem van de Chris telijke vakbeweging"; 18.45 Gra mofoonmuziek; 19.00 Nïeuws en weerberichten; 19.15 Levensvra gen van allerlei aard en een pas toraal antwoord; 19 30 Rede van Z-E. Mr. J. M. van Maarsseveen; 20.00 Nieuws; 20.05 Gramofoon muziek; 20.45 „Wat zijn munten, waarom en hoe verzamelen wij deze", causerie; 21.00 Vierhandig pianospel; 21.30 Amusementsmu ziek; 22-15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking: 23-00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. iln Morokrembangan zijn 3 offi cieren en 9 onderofficieren van de Ned. militaire missie als in structeurs verbonden. De andere leraren en instructeurs zijn In donesiërs. Het hoofd der sc'nnl, kapitein Maris, verklaarde a;\ een speciale correspondent van Pi Aneta, dat het niet in zijn be doeling ligt om andere buiten landers dan Nederlanders als in structeurs aan te trekken, in verband met de taalkwestie. „Wij verstaan Nederlands be ter dan andere Europese talen", zo verklaarde hij. De militaire tucht in de ka zernes en andere instanties van de Alri wordt streng gehand haafd. Een losse knoop bij eer» inspectie betekent drie dagen provoost. Alle voorschriften van de kazerne moeten stipt worden opgevolgd, hetgeen ook gebeurt. Vermeldenswaard is. dat 80 pet. van de leden van de Alri die aan deze tucht gewend zijn geraakt, uit voormalige guerilla-strijders bestaan. Opleiding en oefening om de kwaliteit van de Alri-leden op 'n hoger peil te brengen wordt in tensief voortgezet. In 1951 zul len nog 1.500 nieuwe recruten worden aangenomen. Op het schema staat verder de oprich ting van een marine-instituut er» een kweekschool en er zullen meer deskundigen voor dp op leidingsscholen en het marine etablissement worden aangetrok ken. Majoor Djelani verklaarde, dat daarnaast krachter» naar het buitenland zullen worden ge stuurd met studieopdrachten. In de loop van 1951 worden, naar hij vertelde. 15 nieuwe schepen verwacht. Voorts zal gestreefd worden naar de standaardisatie van de materialen. Men streeft er naar zoveel mogelijk de ma terialen in het binnenland te vervaardigen. De Alri zal voor stellen doen aan de regering tot het oprichten van een zware in dustrie en een scheepsbouw-in- dustrie. Naar de leiding van de werkplaats van het marine-eta blissement verklaarde, is 't m.e. in staat vaartuigen tot eer» ton nage van 500 ton te bouwen. In voorbereiding ziin de afde lingen: duik- en debarkerings- dienst, mijnenveegdienst en de hydrografie. Benelux-ministers te Goes bijeen Naar 't ANP te Brussel ver neemt zal op 14 Juli te Goes een informele ministerbijeenkomst der Benelux worden gehouden. Daarbij zullen de ministers van Buitenlandse Zaken, van Econ. Zaken van Landbouw en van Fi nanciën aanwezig zijn. Deze bij eenkomst is, zo vernemen wij verder, bedoeld om te komen tot een nieuwe uitwisseling van ge dachten tussen dè ministers, doch zal niet kunnen gelden als een formele Benelux ministeriële con ferentie der Benelux. Agentschaphouder verduisterde 25 mille De Haagse rechtbank veroor deelde de 35-jarige A. van L. uit Leiden, sigarenfabrikant van be roep conform de els tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Aan van L. was ten laste gelegd dat hij als agentschaphouder der PTT bijna 25.000 gulden had verduis terd. Wim van Est maakt bij het vertrek van de Nederlandse Tour de France-ploeg uit het station Roosendaal een grapje met een douanebeambte. Rechts kijken Péllenaars en Gerrit Peters lachend toe. Links van v. Est de lachende kop van Faanhof, daarnaast het glunderende Woutje Wagt- mans. Rechts achter v. Est Dekkers en Voorting, en ge heel links zit Dielissen naast Piet v. Ierland, chauffeur van de „Pel". Soenmakers in zwart pak (vierde van links) peinst blijkbaar al over de Ronde perikelen. De foto toont wel aan, dat de stemming prima is! Uitslag loterij ONS SANATORIUM TE DAVOS De uitslag van de loterij van het Nederlands sanatorium te Da- vos, ten behoeve van de verple ging van on- of minvermogende Nederlandse longlijders te Davos heeft, wat de hoofdprijzen betreft het volgende resultaat gehad: hoofdprijs, auto op no. 238750; tweede prijs: reis voor 2 perso nen naar Zwitserland, op no. 186049; derde prijs, motorrijwiel, op no. 44652; vierde prijs .eet kamerameublement, op no. 5029; vijfde prijs, bromfiets, op no. 5029; vijfde prijs, bromfiets, op no. 130960; zesde prijs, radiotoe stel op no. 117195; zevende prijs, televisietoestel op no. 162018. (K.N.P.) Aartsbisschop Joseph Grösz van Kalocsa, de eerste in rangorde onder de Hongaarse bisschoppen na de veroorde ling van Kardinaal Mindszenty, heeft terechtgestaan voor een volksgerecht, nadat hij een week tevoren op mysterieuze wijze was verdwenen uit zijn aartsbisschoppelijk paleis. Volgens de door de communisten gepubliceerde rapporten zou Mgr. Grösz alles hebben bekend, wat hem ten laste is gelegd. Dit gehele verloop is in overeenstemming met de gebruikelijke commu nistische propaganda-tactiek. leder, die ook maar enigszins op de hoogte is met de communistische methoden, zal er niet over verwonderd zijn, dat de aartsbisschop zich schuldig ver klaarde. Hij is een van de velen, wier tongen onder volledige communistische controle kwamen en wier lichamen tot een willoos werktuig in hun handen zijn geworden. Apostolisch Administrator van het bisdom Szombathely (geboor teplaats van de H. Martinus van Tours) en in 1939 werd hij Ordi narius van dit dioce&s. Als bisschop van Szombathely toonde hij tijdens de tweede we reldoorlog zjjn moed en onverzet telijkheid tegenover de aanhan gers van het nationaal-socialisme, dat na de annexatie van Oosten rijk pogingen deed om in West- Hongarjie te infiltreren. De H. Stoef gaf büjken van hoge waar dering voor het werk van Mgr- Grösz. zoals bv. de bevordering van de kerkmuziek door de stich ting van de Sohola Cantorum Sabariensis naar het model van het koor vpn de Sixtijnse kapel. Door zijn benoeming tot aarts bisschop van Kalocsa werd Mgr. Grösz de geestelijke leider van een van de oudste bisdommen in Oost- en Centraal-Europa. Deze bisschopszetel werd in het jaar 1000 gesticht door de H. Stepha- nus, de eerste koning van Honga rije. Hij werd hierdoor de erfge naam van de grote en heldhaftige tradities van zijn voorgangers, die eeuwenlang hadden te strijden tegen de Byzantijnse Orthodoxe Kerk en tegen de Turken. Een van zijn voorgangers, Mgr. Tomo- ry, vocht, gekleed in volle wapen rusting, tegen de hordien van het Oosterse despotisme en sneuvelde in de strijd (1526) bij de verdedi ging van de Oostelijke poorten van Europa. Zulk een erfenis legt zware verplichtingen op. Reeds voordat Mgr. Grösz kwam te staan voor dit nieuwe gevaar voor het Christendom, dat weer uit het Oosten kwam, had hij te doen met een andere vorm' van modern heidendom. Einde 1944 trokken de versla- Aartsbisschop Mgr. J. Grösz, die 63 jaar oud is, is een zoon van. een van die boerenfamilies in Panno- nia (West-Hongarije), wier dege lijk katholicisme, ongereptheid en stoere arbeidzaamheid spreek woordelijk zijn geworden onder de bewoners van de Donau- oevers. Hij maakte zijn theologi sche studies aan het driehonderd jaar oude Pazmaneum, het Ween- se seminarie, gesticht door Kardi naal Pasmany, Prins-Primaat van Hongarije. In de loop der eeuwen heeft dit seminarie honderden vooraanstaande priesters aan Hon garije gegeven. Na de voltooiing van zijn theologische studies aan de Universiteit van Wenen en zijn priesterwijding in 1911 werd Jo seph Grösz benoemd aan de kan selarij van het bisdom Györ. In deze 'functie toonde hij ziin grote voorzichtigheid en bekwaamheid, die ook zeer spoedig reeds door de H. Stoel werden opgemerkt. Hij werd dan ook benoemd tot coad jutor van de ziekelijke bisschop van Györ. Enkele jaren later werd Mgr. Grösz benoemd tot Op 26 Juni bracht het Franse persbureau AFP het door vele bladen overgeno men bericht, dat Mgr. Sigis- mund Mihalovics de vroegere nationale directeur der Kath. Actie in Hongarije, tengevolge van de in de gevangenis doorstane mishandelingen in Hongarije zou zijn overleden Mgr. Mihalovics, die een der naaste medewerkers was van Kardinaal Mindszenty, is er echter reeds in 1948, toen de communisten dreig den hem te zullen arresteren, in geslaagd uit Boedapest naar Rome te ontvluchten. Tijdens het proces tegen Kardinaal Mindszenty werd hij bij verstek tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het vorige jaar vertrok Mgr. Mihalovics, die als een der belangrijkste leiders der Hongaren in ballingschap wordt beschouwd, op uitno diging van Kardinaal Stritch, aartsbisschop van Chicago naar de Ver. Staten, waar hij thans in goede gezondheid verblijft in het seminarie van Mundelein. AFP beroept zich in zijn bericht op Radio Vaticana. Radio Vaticana heeft echter met geen woord gerept over het overlijden van Mgr. Si- gismund Mihalovics, de lei der der Hongaarse Katholie ke Actie. Wel heeft Radio Vaticana een korte medede ling gedaan, dat in Hongarije een Hongaarse priester, Ernö Mihalovics, die reeds kort na de oorlog op grond van zijn protesten tegen het optreden van de Sovjetroepen was ge arresteerd, thans tengevolge van de doorgestane ontbe ringen en mishandelingen is overleden. Hieronder publiceren wij een artikel van de doodge waande Mgr. Mihalovics over de thans veroordeelde Mgr. Grösz, aartsbisschop van Ka locsa, die hij van zeer nabij kent. gen legers van Hitier terug uit Centraal-Hongarije en bevalen de evacuatie van dé steden voor de dreigende aanval van de Russen. Aan de inwoners van Kalocsa, de zetel van de aartsbisschop, werd bevel gegeven hun huizen te ver laten en naar Duitsland te vluch ten. By het horen van dit bevel riep M°rr. Grösz het volk op de marktplaats teizamen en over reedde hen i.n hun huizen te blij ven- Het Diiitse militaire com mando vaardigde zware straffen uit op het niet nakomen van het evacuatiebevel. De aartsbisschop echter, omringd door het volk van Kalocsa, riéjb met luider stemme tot de bevelvoerder: „Dit volk kunt gij alleen wegvoeren over mijn lijk!" De Duitse mili tairen trokken uit de stad. doch het volk bleef. Door persoonlijke interventie bij het Russische mi litaire hoofdkwartier kon Mgr. Grösz gedaan krijgen, dat de eerste jaren van de Russische be zetting voor het volk niet al te hard waren. Na de dopd van Kardinaal Seredi, Primaat van Hongarije, in Maart 1945. fungeerde Mgr. Grösz tijdelijk als hoofd van de Hon gaarse hiërachie tot de benoeming van de nieuwe Primaat, Kardinaal Joseph Mindszenty. Dezelfde functie nam hij weer op zich na de arrestatie en veroordeling van de Kardinaal in December 1948. Hoewel hij een man is van ne derige afkomst en eenvoudige manieren, die zich afzijdig heeft gehouden van iedere vorm van politieke activiteit, heeft hij zich toch de haat op de hals gehaald van hen, die tijdens en na de oor log tijdelijk de macht in handen kregen. Waarom? Omdat hij zich zwijgzaam maar krachtig heeft verzet tegen de aantasting van de zedenwetten en de rechten van de miens moedig heeft verdedigd. Trouw heeft hij de Kerk, het volk en het vaderland gediend, niet met welsprekendheid en politieke strategie, doch met voorzichtig heid, getrouwheid, Christelijke naastenliefde en zelfverlooche ning. Tijd.ens het proces zou de wer kelijke Mgr. Grösz, de dienaar van God, nog zwijgzamer zijn ge weest dan anders, als hij zich zelf had kunnen zijn. De stem, die nu werd gehoord en verspreid door de communistische pers en radio, was niet de stem van aartsbis schop Grösz. Het was veeleer de stem van hen, die de lichamen onder hun macht en de tongen onder controle brengen om ze in dienst te stellen van hun eigen slechte bedoelingen. In de studeerkamer van het grijze huis in Parijs zat Henri Des grange, bladerend door het laatste nummer van „I'Auto", een sportblad, dat hijzelf in het leven had geroepen en waarmee hij een verbitterde concurrentiestrijd voerde met een ander blad „Le Velo", dat al tientallen jaren eerder op de markt was versche nen en dat tot nog toe als het sportblad van Frankrijk werd beschouwd. Maar de toen nog jonge en energieke Desgrange had het in zijn hoofd gezet om zijn schepping aan de top te krijgen. Hij zon op een middel, waarmede hij zijn machtige concurrent met één slag zou verpletteren. nen. Maar Desgrange, stijfkoppig tot-en-met, bleef zijn eigen stand punt vasthouden: „Ik wil alleen een wedstrijd, niemand zal het ooit gelukken mij een andere ge dachte op te dringen Een volmaakte formule. Na elke Tour was Desgrange gewoon een korte vacantie aan de Middellandse Zeekust te nemen. Daarna startte hij onmiddellijk met nieuwe voorbereidingen voor de Tour. Hij bleef zoeken naar een volmaakte formule, want hij begreep deksels goed, dat de vol- Hij zat achter zijn bureau, smeet het nummer in de prullemand en begon te den ken. Uren bleef het doodstil in de kamer, waar zware gor dijnen het helse zonlicht van buiten uit het vertrek weer den. Toen sprong Desgrange onverwacht op, dreunde met zijn vuist op het bureau en riep het aloude woord van de Griekse wijsgeer: „Ik heb het gevonden. En enkele dagen later kon men groot opgemaakt in „L'Auto" het grote nieuws lezen, dat door het blad een monsterrit was gecre- eerd, welke door de leider van de sportcourant de wijdse naam werd gegeven van „Tour de France". De directie van „Le Velo" lach te zich een zenuwtoeval over zo veel nonsens. Wat dacht die malle Desgrange met deze stunt te be reiken. Nee, die hele Tour de France zou een doodgeboren kindje blijken. Zo dacht men en er werd door „Le Velo" niet meer de minste aandacht aan de vin ding van de grote concurrent be schouwd. Men bleek echter deze Henri Desgrange niet te kennen. De Dremière. Precies op tijd had Desgrange zijn zaak voor elkaar: op 1 Juli 1903 werd het startsein gegeven voor de eerste Tour de France. Zestig renners zouden de zes étappes van deze eerste race door een stuk van Frankrijk rijden. De Tour slaagde wonderwel. De renner Maurice Garin vestigde zijn naam als eerste in het gou den boek van de Tour. De jaren gingen voorbij, de Tour was onmisbaar geworden voor de Franse wielerindustrie, die alleen al door deze monster rit tienduizenden kon verdienen. Er kwamen uiteraard grote moei lijkheden, herhaaldelijk kwam Desgrange in botsing met belan gengroepen, welke een sterke pressie op hem konden uitoefe- maaktheid altijd betrekkelijk en nooit volkomen zou kunnen zijn. Desrranee is thans 8 iaar dood hij overleed dus in 1943 maar de nositie van de Tour de France is wellicht nu nog sterker dan ooit tevoren, vooral door het kundige beleid van ziin opvolger. Jacques Goddet, eens een ijverig leerling van Henri Desgrange. die algemeen blijft voortleven als de vader van de Tour de France. Inmiddels was het sportblad Le Velo, dat eens zo schamper spottend had.geschreven over de dwaze uitvinding van Desgrange, reeds lang ter ziele. Het sportblad van Frankrijk was L'Auto gewor den. Een naam, welke na de oor log werd gewijzigd in L'Equipe. KLEINE PHILIPSAANDELEN VOOR „DE KLEINE MAN" De directie van Philips N.V. is van plan kleine aandelen uit te geven, speciaal geschikt voor „de man in de straat", die geen dui zend gulden en meer ter beschik king heeft. „Negentig van de honderd man nen, die met pensioen moeten, gaan in een hoekje zitten en ster ven binnen een paar jaar. Je moet in beweging blijven, dan wordt je oud". Dit recept van de heer J. Ketelaar uit Oudjenbosch, in zijn streek beter bekend als „opa Ke telaar" is in de practijk juist ge bleken. Op 1 Juli, een zonnige Zondag, was deze krasse oude baas van 84 jaar maar liefst 25 jaar gepensionneerd. Een zeldzaam jubileum, dat wel niet gevierd wordt maar toch vol doende aanleiding voor een ver slaggever is om eens een praatje te maken met de jubilaris. Al was het alleen maar om aan de weet te komen, hoe men 25 jaar lang van een pensioen kan genieten in goede gezondheid En opa Ketelaar kan gezellig vertellqp, Fris van geheugen en nog „vlot ter fiets" slijt hij zijn dagen in opgewektheid. Hij was Zaterdag juist op weg naar het station om zijn „jubileum"-pen- sioen te gaan halen, toen hij ons verzoek om een praatje te maken ontvingen de centen konden wel evpn wachten. Opa Ketelaar is machinist bij de Nled. Spoorwegen geweest en is dus voor het spoorwegpensioen fonds een „dure" klant. Geboortig uit Rotterdam vestigde hij zich in 1927 in Oudenboseh. In i926 was hij aj met pensioen gegaan na 34 dienstjaren. Opa is niet altijd machinist geweest. Hij heeft ook gevaren en vijftien reizen op Indië gemaakt, waar hij nog met veel genoegen aan terugdenkt. „Het zeemansleven is een mooi leven meneer" verzekerde hij ons. Rustig praat opa Ketelaar ook over ziin pensioentijd, vrolijk en opgewekt haalt hij leuke herinne ringen op. Op onze vraag; „hebt u zich in al die jaren nooit ver veeld?" is zijn antwoord: „Nee, dat mag ik niet zeggen". Opa Ke telaar hoopt dit gepensionneerd- zijn zo nog vele jaren vol te hou den. In Oudenbosch en omgeving, waar hij een populaire figuur is, wordt hem dit van harte gegund. Het is niet aan velen gegeven zolang van hun pensioen te ge nieten. Maar misschien komt daarin door opa's recept: ga niet stilzitten nu wel verandering.... Tour de France 1951 Vandaag zijn in Metz de renners voor de Tour ge start. Zaterdagavond ko men ze in Parijs, Zondag gaat het door het Bre tonse land naar Caen. De eerste vijf etappes, hier naast in kaart gebracht, gaan over de vlakke kei wegen van Frankrijk en België in een omgeving, die nog aan Nederland doet denken. Zouden on ze Nederlandse renners hier niet voor prachtig vuurwerk kunnen zor gen? Een Woutje Wagt- mans of een Wim van Est, die ontzag inboeze men aan elke Fransman. Een Hansje Dekkers, die alleen al door een etap pezege zijn uitzending rechtvaardigt of een soepele coureur als Gerrit Peters? De „Pel zal zijn jongens zeker aanvuren en ze weten, dat hij als een vader over hen waakt. FEUILLETON 67. Eindelijk stond ik voor het hek. Ik ging er door en toen ik op de splitsing der paden stond, voor het brede grasveld aan de voor kant van het huis, meende ik iets wits te zien bewegen voor een raam op de tweede verdie ping, boven de bibliotheekvleu gel vlak bij de hoek. Het was Mary. Dat raam was gelijk alle an dere, versterkt met stevige Ijze ren tralies. Het raam zelf was open en zii drukte haar gezicht stijf tegen de tralies aan. Zij stak er haar ene hand tussendoor en wuifde wild tegen me. Ik ver snelde mijn pas en gaf met een gebaar te kennen, dat ik haar signaal had opgemerkt. Zii wuif de nog gejaagder terug, en hoor de dat ze iets toeriet», maar ik kon de woorden niet onderschei den. Ik wist niet wat er was. maar ik moest me in ieder geval reppen. Ik holde dwars het grasveld' ovar en sprong het bordes op. Tot mijn verbazing stond de deur wijd open. Ik kwam op een hol letje de hal in, maar ik bleef aan de voet van de trap stofstijf staan. Op de vijfde en zesde trede zat Purvis, doodbedaard en hij hield de blauwe loop van een dienstrevolver op mijn borst ge richt. Terwijl ik met open mond naar hem stónd te kijken, hoorde ik de voordeur dichtdoen. De ket ting ging er voor. Daar heb je 't! dacht ik. Eerst gedaan en dan gedacht.... ELFDE HOOFDSTUK De kleine varkensoogjes van Purvis keken naar me met zicht bare voldoening. Eer» detail, dat indruk op me maakte, was de on gelofelijke vastheid van hand waarmede hij zijn wapen gericht hield. De loop trilde niet in het minst. Hij hoefde geen woord te spreken, om mij aan te sporen, mij gelaten in mijn lot te schik ken, of om mij in te lichten over de aard van mijn lot. De rollen waren omgekeerd. Ik was ge vangen. En dat niet in een hotel kamer. waar ieder verdacht ge luid opschudding kon veroorza ken, maar in een nagenoeg on bewoond huis buiten de bewoon de wereld. Achter me hoorde ik de effen stem van Vinton. „Ga de biblotheek in, Mans- field". zei hij. Ik keerde me om en zag hem voor de drempel staan, een der gordijnen openhoudend, met eer» eerbiedige buiging maar met 'n spottend lachje op zijn dunne lippen. Ik liep langs hem heen de grote kamer in en Purvis die kwam achter me aan. Ik hoefde niet te kijken om te weten, dat hij zijn revolver op mijn rug ge richt hield. „Ik mag wel even zo vrii zijn? Zekerheidshalvezei Vinton. Zijn hander» gingen met lichte klopjes over mijn kleren en von den de revolver, die ik in een zijzak van mijn jas had. Hij haalde het wapen er uit en bekeek het met belangstelling. „Aardig, handig dingetje" zei hij, en hij stopte 't in ziin eigen zak. Ik schaamde me en ik was woedend. Ik zou hem dolgraag te lijf zijn gegaan, maar dat zou 'n levensgevaarlijke roekeloosheid zijn geweest: Purvis had me on der schot. Daar stond ik met het mak kelijk veroverde testament in mijn zak weerloos tegenover mijn twee gewapende vijanden. Met niemand in huis dan Mary die me niet kon helpen. „Je kunt je kanon wel weer opbergen Purvis" zei Vinton. „Hij zal geen spectakel maken. Mansfield heeft hersens genoeg om in te zien, dat hij daar geer» steek mee zou opschieten." Hij verwees me naar 'n stoel en werktuigelijk gaf ik gevolg aan ziin wenk. Nu zag ik Purvis weer. Hij stopte ziin grote revol ver in z'n heupzak en ging even eens zitten. Vinton bleef staan. Hij keek me aan en een zweem van een glimlach vertoonde zich op zijn gezicht. „We verwachtten u". zei hij. Purvis grinnikte. „Mansfield heeft hersens ge noeg om dat te snappen", ant woordde ik, met zo'n vlakke en koele stem als ik maar te voor schijn kon roepen. Ik was niet van zins mii door Vinton in zoetzappige veinzerij te laten overtreffen. Hij had me een voorbeeld gegeven in zijn hotelkamer, ik zou het volgen Anders maakte ik me nog be lachelijker. dan ik toch al was. Er volgde eer» korte stilte. Ik hield me, of ik Purvis en Vinton bekeek, maar dacht snel na en begon verschillende dingen te begrijpen. Had ik ze maar voor zien! Vinton had begrepen dat ik voornemens was het testament naar Baltimore te brenger» dat lag voor de hand; maar nu werd het me duidelijk dat hij gezorgd had, vóór mij in die stad te ko men. Hij had me mijn zin gege ven, om voor het moment in het drukke hotel van me af te zijn; maar terwijl hij zijn das stond te strikken, had hij een plan ont worpen, om mij, en daarmee het testament in zijn macht te krij gen Zijn plan was geslaagd. Quasi terloops had hij met Pur vis gepraat over zijn afspraken» voor dien ochtend en half schert send had hij me gesmeekt, hem gelegenheid te geven om te ontbijten, maar dat waren alle maal streekjes geweest: hij wil de mij zorgeloos maken den in druk wekken, dat ik me niet hoefde te haasten, om mijn buit aan Mary te overhandigen. Ach teraf bezien was 't een vrij doorzichtige truc. maar Vinton's knap toneelspel had me volko men om de tuin geleid. Waarschijnlijk had hii niet eens ontbeten. Purvis en hij (Wordt vervolgd.) DJAKARTA, tuigd, dat hel beschoren zijn een interview Sidik Djojosul kabinet is gew In dit intervi gehaakt aan d benoeming va voor Celebes beiden lid van die benoemd u nister van bii mr. Iskak Tjo! eveneens lid is Hierover ve; pondent van I nog, dat de a van de Masjun bestuursraad v; opgedragen, ni te treden als p noeming van c gouverneur va: heer Sanusi is en kwam niet provinciale ra; didatenlijst. Al heeft de voor; vine, raad, (die jumi) zijn func Islamietische i in West-Java, een verklaring de benoeming verneur in sti wordt genoem verklaart „gei het regeringsbe In het inter Po" zei de b de reacties op van de gouven en West-Java, „onze samen! houdt." Teneinde ong gingen te voor lijk de kwestie van de gouvei burgemeester v over eveneens de is, in het 1 hoewel dit in heden zijn, die tie van de mii landse zaken 1 dik. „Als men grote zaak wil daarmee dus I worden getroff zei voorts, dat houding betreu die „met verbt gooit". „Deze vaak de commi activiteit, maa zij zelf op ille Sprekende ov van ontbinding ten gevolge va: aantijgingen va ze illegale actie dik, dat er nie nieuw kabinet nen worden. „I een ontbinding komt, is het m dat vorming va net wordt overi tig (communi: in het parleme zijn en die op aanvallen." Het orgaan „Abadi", signa! een hoofdartik met de heer S gezegd, dat crit in elke democ: van bijzondere dien echter in treden van he overwogen, zoa van mede-form een aanwijzing het huidige ka mag worden gc De 23-jarige wijzeres EiU Dewsbury, Y> vorig jaar d over het Kar zich reeds vt komende we< haar hier eei ken" te Souti borough, waa dag Naar aanleic name gedureni maanden van op de regerin) drang om dooi beperkte schaa te openen tot bazard-spel, ve de minister v wie deze aang teert, dat van strekkende ma verwachten. De de procureurs rechtshoven 01 actie tegen de gelegenhe iden te zetten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4