P.N.I. verwacht spoedig aftreden van het ministerie-Sukiman Protest van de Masjumi tegen enkele benoemingen Eerste Kamer Jubileum-tentoonstelling Jaap Weyand Hetzasigconcours in Haarlem Crisis rond het Indonesische kabinet Roulette blijft niet toegestaan Andermaal inbraak in pastorie De gevaarlijke zee Amerika zoekt vier communisten „Help de bezoeker" Wilde staking bij Verblifa Delft Aansluiting Spoorweqen Lof voor minister Stikker - Politievraagstuk in 1952 opgelost - B.V.D. blijft De tweede dag werd een feestelijk slot Afspraken over slagersprijzen Stembusuifslagen in Finland Japans kabinet afgetreden Hongaars decreet tegen de Kerk WOENSDAG 4 JULI 1951 PAGINA 5 DJAKARTA, 3 Juli (Aneta). De P. N. I. is er niet van over tuigd, dat het kabinet Sukiman-Suwirjo nog een lang leven zal beschoren zijn, aldus is de conclusie van het dagblad „Sin Po" na een interview met de algemene voorzitter van de P. N. I., de heer Sidik Djojosukarto, die een van de formateurs van het huidige kabinet is geweest. „De bereidheid van de heer Si- dik om de formatie van een nieuw kabinet, ingeval van aftreden van de huidige regering, op te dragen aan de communistische groep, doet zeer vreemd aan, temeer daar deze verklaring afkomstig is van de algemene voorzitter van de P. N. I. Het blad merkt voorts op, dat het uiteindelijke doel van elke communistische partij in elke niet. communistische staat is: met alle middelen de macht te veroveren. Als voorbeeld noemt het blad Tsjecho-Slowakije. ..Abadi" vraagt zich af of de heer Sidik misschien het gezag „op een schoteltje de communisten wil aanbieden." In dit interview werd o.m. aan gehaakt aan de reacties op de benoeming van de gouverneurs voor Celebes en West-Java, die beiden lid van de P. N. I. zijn en die benoemd werden door de mi nister van binnenlandse zaken, mr. Iskak Tjokrohadisoerjo, die eveneens lid is van de P. N. I. Hierover verneemt de corres pondent van Aneta te Bandung nog, dat de afdeling West-Java van de Masjumi haar leden in de bestuursraad van West-Java heeft opgedragen, niet actief daarin op te treden als protest tegen de be noeming van de heer Sanusi tot gouverneur van West-Java. De heer Sanusi is lid van de P. N. I. en kwam niet voor op de door de provinciale raad opgestelde can- didatenlijst. Als gevolg hiervan heeft de voorzitter van de pro- vinc. raad, (die lid is van de Mas jumi) zijn functie neergelegd. De Islamietische Jongerenvereniging in West-Java, de G. P. I. I. heeft een verklaring uitgegeven, waarin de benoeming van de nieuwe gou verneur in strijd met de wet wordt genoemd. De G. P. I. I. verklaart „geen vertrouwen in het regeringsbeleid te hebben". In het interview met de „Sin Po" zei de heer Sidik, dat uit de reacties op de benoemingen van de gouverneurs voor Celebes en West-Java, is op te maken, dat „onze samenleving van herrie houdt." Teneinde ongegronde beschuldi gingen te voorkomen, is opzette lijk de kwestie van de benoeming van de gouverneurs en van de burgemeester van Djakarta, waar over eveneens een discussie gaan de is, in het kabinet behandeld, hoewel dit in feite aangelegen heden zijn, die tot de competen tie van de minister van binnen landse zaken behoren, aldus Si dik. „Als men de kwestie tot een grote zaak wil opblazen, dan zal daarmee dus het hele kabinet worden getroffen." De heer Sidik zei voorts, dat hij de onsportieve houding betreurde van een groep, die „met verborgen hand stenen gooit". „Deze groep beschuldigt vaak de communisten van illegale activiteit, maar in feite werkt zij zelf op illegale wijze". Sprekende over de mogelijkheid van ontbinding van het kabinet ten gevolge van de voortdurende aantijgingen van'de zijde van de ze illegale actie, zeide de heer Si dik, dat er niet gemakkelijk een nieuw kabinet gevormd zal kun nen worden. „Indien het toch tot een ontbinding van het kabinet komt, is het maar het beste, dat dat vorming van een nieuw kabi net wordt overgelaten aan de der tig (communistische) stemmen in het parlement, die consequent zijn en die openlijk de regering aanvallen." Het orgaan van de Masjumi „Abadi", signaleerde Dinsdag in een hoofdartikel dit interview met de heer Sidik. Hierin wordt gezegd, dat critiek op de regering in elke democratische staat niet van bijzondere betekenis is. „In dien echter in een critiek het af treden van het kabinet wordt overwogen, zoals in het interview van mede-formateur Sidik, is dat een aanwijzing, dat de basis van het huidige kabinet niet sterk mag worden genoemd". De 23-jarige Engelse onder wijzeres Eileen Fenton uit Dewsbury, Yorkshire, die het vorig jaar de zwemwedstrijd over het Kanaal won, bereidt zich reeds voor op de thans komende wedstrijd. We zien haar hier een „baantje trek ken" te South Baypool, Scar borough, waar zij zich iedere dag oefent. Naar aanleiding van de met name gedurende de afgelopen maanden van verschillende zijden op de regering geoefende aan drang om door wetswijziging op beperkte schaal de gelegenheid te openen tot roulette- of ander hazard-spel, vernemen wij van de minister van Justitie, onder wie deze aangelegenheid ressor teert, dat van hem geen daartoe strekkende maatregelen zijn te verwachten. Dg minister heeft aan de procureurs-generaal bij de ge rechtshoven opdracht gegeven de actie tegen de clandestiene speel- gelegenhe tden met kracht voort te zetten. Mutaties? Gelijktijdig met deze kranten discussie gaan in politieke krin gen in Djakarta geruchten over binnenkort te verwachten muta ties in het kabinet. De minister van binnenlandse zaken, mr. Is kak Tjokrohadisoerjo, zou zijn portefeuille ruilen met de minis ter van onderwijs, mr. Wongsone- goro, de vroegere secretaris-gene- raad van het ministerie van bin- IN BOERHAAR WERD DE PASTOOR WAKKER De inbrekers, die nu al maan den achtereen in Salland opere ren, hebben het zeer in het bij zonder op de Kath. pastoriën ge munt. Achtereenvolgens werd in gebroken of bleef het bij een poging tot inbraak, in de Kath. pastoriën van Lemelerveld, Dalf- sen, Heeten, Nieuw Heeten, Let- tele, Hoonhorst, Heino en in de nacht van Maandag op Dinsdag kreeg pastoor A. Groen te Boer- haar nachtelijk bezoek. Ook hier bleef het bij een poging, want toen de inbrekers een gat in het raamkozijn hadden geboord, om op deze wijze de raampen te ver wijderen. werd pastoor Groen wakker. Hij ontstak licht en stel de een onderzoek in, doch de on gewenste gasten hadden het ha zenpad reeds gekozen. Er wordt niets vermist. Door de rijkspoli tie wordt een onderzoek ingesteld. Nu de onveiligheid ten platte- lande aanhoudt, zal, zoals in Hoon horst, een flinke waakhond goede diensten kunnen bewijzen. VOORAL OP DE EILANDEN JJ. Zaterdag is het opnieuw 'n tragische dag geweest op onze eilanden waar de verraderlijke zee andermaal het vacantiegenoe- gen wreed heeft verstoord door drie mensenlevens op te eisen. Onze Hollandse kust heeft nu eenmaal een verraderlijk karak ter, in tegenstelling met de Bel gische, waar bij Oostende of Knocke zo goed als nooit een on geluk bij het zwemmen plaats heeft. Maar nog gevaarlijker dan de Hollandse kust, is het strand op de Waddeneilanden. Mede in verband daarmee en het feit, dat velen, die deze eilanden bezoe- ke zich dit gevaar niet voldoen de bewust zijn, nemen we hier over een waarschuwing uit het Friese Dagblad, welke luidt als volgt: De zee is gevaarlijker dan de meesten denken. En de zee is vooral op Ameland gevaarlijk. Niet op zich zelf. Maar vanwege de rode cijfers in de afvaartlijst van de veerboot. Die rode cijfers geven de dagen aan voor de dagjesmensen. Op die dagen kan men in één dag heen en terug. Maar weet U, wat dat betekent? De boot vaart beide keren bij vloed. De mensen komen op 't eiland aan, als de eb begint te vallen. Zij moeten het strand weer ver laten, voordat het weer volledig hoog water is. Het middelste uur van hun verblijf aan het strand, het uur, waarop de uitgelaten heid het hoogst is, valt bijna sa men met den laagsten waterstand Dan is het strand prachtig en breed, maar de zee levensgevaar lijk. Zwemmen bij eb is roekeloos. Daarom willen wij waarschu wen met allen nadruk en die waarschuwing betreft vooral hen, die met schoolklassen of jeugd verenigingen voor één dag gaan. De zee wacht op u juist op het moment, dat zij het gevaarlijkst is. VEROORDEELD EN ONDERGEDOKEN NEW YORK (A.P.) in geheel Amerika zijn de politie en de Fe derale recherche, n jacht begon nen op de vier communistische kopstukken, die zich niet gemeld hebben om gevangenisstraffen van vijf jaar uit te zitten. De zeven andere communistische voormannen, die ook veroordeeld werden wegens 'n samenzwering om de Amerikaanse regering door geweld omver te werpen, hebben zich gisteren gemeld. Men houdt er rekening mee, dat de vier samen met drie andere communistische leiders, die sinds 20 Juni gezocht worden, misschien een nieuw ondergronds politburo zullen proberen op te richten. nenlandse zaken en lid van de P. I. R. De minister van economische zaken, mr. Sujono Hadinoto zou om gezondheidsredenen aftreden en zou opgevolgd worden door de heer Wilopo, oud-minister van arbeidszaken in de R. I. S., die, evenals de heer Sujono, lid is van de P. N. I.; voorts worden in het blad „Pedoman" namen ge noemd van mogelijke nieuwe mi nisters, o.a. prof. Pringgodigdo uit Jogja, broer van de directeur van het kabinet van de president, de huidige secretaris-generaal van justitie, mr. Besar Martukusumo en tenslotte de voorzitter van de P.R.N., Djody Gondukusumo, wiens partij thans geen zetel in het kabinet heeft. In Londen werd een dienst on der de naam „Introductions Ltd." opgericht, die zich ten doel stelt reizigers, die Engeland bezoeken, de moeilijkheden, die zich hij het reizen in een vreemd land, vaak voordoen, te verlichten. Dit wordt gedaan door er zorg voor te dragen, dat de bezoeker de juiste mensen op de juiste tijd en plaats ontmoet. De reiziger ontvangt een introductiekaart, voorzien van zijn naam en gericht aan de leidinggevende personen van de clubs, hotels, restaurants enz., wiens diensten de reiziger verlangt, terwijl door de organisa tie ondertusgpn de grondslag voor een persoonlijk welkom en het op de hoogte zijn van de speciale wensen van de bezoeker werd ge legd. Op deze wijze is het voor vreemdelingen bv. ook mogelijk het geweldige rioleringssysteem van Londen te bezichtigen of een zitting van het Lagerhuis bij te wonen. De nieuwe organisatie zorgt te vens voor een tijdelijk lidmaat schap van vis-, tennis-, golf- en andere clubs. Zij verleent alle no dige hulp aan reizigers, die voor zaken Engeland bezoeken, zoals introductie bij de leiders van firma's, kamers van koophandel, handelsorganisaties enz., zodat geen onnodige tijd en verblijfs kosten verloren gaan. Bezoekers kunnen veel tijd, moeite en kosten besparen, indien zij tevoren de organisatie een nauwgezet antwoord laten geven op hun vraag: „Waar, hoe en wan- DELFT, Naar aanleiding van eisen van de E.V.C. o.a. inhou dende 10 pet. loonsverhoging, is gistermorgen een wilde staking uitgebroken bij de N.V. de Ver- eenigde Blikfabrieken te Delft. Bij deze staking, welke niet door de erkende vakbonden wordt ge steund, is een deel van het perso neel betrokken. Van de zijde der erkende vak bonden vernamen wij nog, dat zij zich geheel afzijdig houden van deze staking. Men verklaarde dat ieder weldenkend mens zal kun nen begrijpen dat een loonsver hoging van 10 pet. niet door het College van Rijksbemiddelaars zal worden goedgekeurd. OP BOTEN VLIELAND EN TERSCHELLING HARLINGEN SedeTt de in voering van de zomerdienstrege ling bij de Spoorwegen was de regeling voor de aansluiting op de boten naar Vlieland en Ter schelling alhier zodanig, dat men 's morgens met de trein door kon rijden tot aan de boten, doch 's avonds naar het station moest lo pen en nog 'n uur wachten, dan wel met een bus huiswaarts keren Dit had tot gevolg dat de reizigers vooral dagjesmensen genood zaakt waren twee keer een enkele te betalen. Bovendien vertrok Zaterdags- en Zondagsavonds de trein 9 min. na aankomst van de boot, doch dan niet van de haven, doch van het station, zodat men deze trein niet kon halen- Naar wij van welingelichte zijde vernemen is er goede kans, dat aan deze onprettige regeling een eind komt, althans is de aandacht van de Directie van de Spoorwe gen op een en ander gewezen. GEEN PRIJSVRAAG VOOR EEN IDEALE WONING De door de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting in December 1950 voorlopig aan gekondigde prijsvraag voor het ontwerpen van een ideale woning gaat niet door. De kosten bleken een belang rijk'bedrag te vergen. De inter nationale ontwikkeling noopte het nieuwe kabinet tot talrijke maatregelen ter beperking van de rijksuitgaven. In dit verband heeft de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, na hernieuwd overleg met de ge meenten, besloten af te zien van het uitschrijven van de prijs vraag. Onder presidium van mr. JouKiuau lieeii ue eerste ivamer gisteren ueraadsiaagd over de oegrolingen van buitenlandse- en van binnenlandse zaken. Met uitzondering van de C.P.N.-frac- tie, bestond er allerwege een grote bewondering voor het be leid van minister Stikker en de minister werd dan ook herhaalde malen een pluim op de hoed ge stoken, niet alleen van de zijde zijner politieke vrienden, maar ook van andere groepen. De Christelijk - Historische woordvoerder mr. Kolff pleitte voor een zo nauw mogelijke sa menwerking tussen regering en staten-generaal. waarbij beide taken gescheiden dienden te blij ven. De heer Wendelaar stemde in met de reizen van de Konin gin en de Prins, die zeer veel hebben bijgedragen tot de goede verstandhouding met andere vol ken. Het verheugde deze spr., dat de regering er niet aan twij felt, dat zij de souvereiniteit be zit over Nw. Guinea. De heer Algra (A.R.) liet een pessimistisch geluid horen over de V.N.. Over de V.S, was hij al evenmin te spreken. Waarom houdt men de vorming van een West-Europees leger tegen, zo vroeg hii. Prof. Beaufort stemde volko men in met het beleid van de minister en hij benadrukte, dat Nederland een taak in de inter nationale rechtsorde heeft te vervullen. De communist Schalker gaf een staaltje weg van Moskou- propaganda maar werd door de heer v. d. Kieft (P.v.d.A.) op zijn vingers getikt. Binnenlandse Zaken In de avondvergadering hield de kamer zich bezig met het ver volg van de besprekingen over de begroting van binnenlandse zaken. Ditmaal onder presidium van mr. Anema. In zijn antwoordrede zeide de minister, dat het politievraagstuk gevorderd stadium deelde minis ter Teulings mede. De binnen landse veiligheidsdienst blijft be staan. Het moge waar zijn, dat deze dienst niet klopt met het rechtsgevoel van ons volk, maar er worden toch goede resultaten geboekt in het belang van het volk. De minister ontkende dat typen als Sweers bij de dienst zouden werken. Een maand voor motorrijder uit Schagerbrug De motorrijder C. Z. uit Scha gerbrug werd door het Amster damse Hof conform de eis. ver oordeeld tot een maand gevan genisstraf. Z. was door de politierechter te Alkmaar op 21 Maart j.l. ver oordeeld tot veertien dagen ge vangenisstraf omdat hij geen gevolg had gegeven aan het be vel tot stoppen, hem door een lid van de Rijkspolitie gegeven in de nacht van 1 op 2 Januari 1951. Vervroeging opruimingstermijn winkelbedrijven Tengevolge van het feit, dat 15 Juli dit jaar op een Zondag volt, zou de halfjaarlijkse op ruiming in het winkelbedrijf eerst op Maandag daarop kunnen aanvangen. Daar deze dag voor de aanvang der opruiming min der geschikt is en in aanmerking genomen de huidige omstandig heden, is bij besluit van de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwar tier met zetel te Alkmaar voor het gebied van deze Kamer voor het jaar 1951 de termijn waarin de halfjaarlijkse opruiming mag worden gehouden bepaald van .'V.teröag 14 Juli t.t.m. 15 Augus tus c l v. MARIEMMA 12 Juli a.s. te Amsterdam Mariemma, die gisterenavond nog in Palais de Chaillot te Pa ne zaV zynj"vond voortphi!rpseTelev<ïsieVam logische oplossing Eindhoven zal dansen, treedt achtte hij een functionnele schei- met haar ensemble op 5 en 10 ding, de gerechterlijke_ onder de juj; te Scheveningen. Kurhaus, minister van justitie, de bestuur lijke onder de burgemeesters. „Steun wettig gezag", treft geen blaam, aldus de minister. De langzame gang van zaken was te wijten aan de trage wijze waarop de bevoorrading ge schiedde. Thans gaat het beter. De organisatie van de burger lijke verdediging is in een ver- Onder beeunstieimr van nrach- tie zomerweer, ziin Zondag weer een groot aantal zanirkoren. ver gezeld van vele sunnorters onge trokken naar Haarlem, om de eindstrijd van het Bondsconcours mee te maken. De verwachting, dat er bijzondere nrestatie's zon den geleverd worden, ziin inder daad in vervulling gegaan, voor al in het tweede gedeelte van de middag, toen het Concertgebouw zowel beneden als od de galerii boordevol was. Dit concours was een gebeurtenis van grote bete kenis van onze Katholieke Zan- gersbond. Evenals de vorige week open de de Bondsvoorzitter Spigt het Concours. Nadat hij nogmaals hul de had gebracht aan Haarlem's jubilerend Caecillia, begon het Grootebroeks Vrouwenkoor, dat sinds de oprichting van dit voor jaar voor het eerst proeven van bekwaamheid kwam afleggen. Dit eerste resultaat was niet on gunstig al bleef er begrijpelijk nog wel het een en ander te wen sen over- Het materiaal is heel goed, doch er moet geschaafd worden. Er moet veel aan stern- vorming worden gedaan om een mooie koorklank te verkrijgen. Een hoge 2e prijs was 't resultaat. In de 3e afdeling gemengde koren volgde het koor uit Hoog- karspel dat een goede indruk maakte. De klankverhouding was heel goed, doch het geheel was te egaal. Locus iste" van Bruck ner was 't vrije werk. Een prach tige compositie, waarin echter de Bruckner stijl ontbrak. De uit voering was te „mooi" en moest meer elastisch en ook bepaald iets vlugger van tempo zijn. Een eerste prijs was evenwel toch verdiend. In de 2e afd. gemengde koren, traden achtereenvolgens drie ko ren op, n.l. Zanglust 't Zand, Canticum Novum uit Venhuizen, en Ontspanning na Arbeid uit Andijk. In het verplichte stuk „in t overbloesemd voorjaarsgroen" van H. Purcell wist geen enkel koor de juiste opvatting te tref fen- Ook hier wilde men 't mees tal te „mooi" maken. De uitbun digheid, het spontane ontbrak, 't Zand zong als vrij werk „Tan tum Ergo" van Bruckner niet onverdienstelijk, maar deze com ponist vraagt een puntige meer rhythmische uitvoering terwijl 't geheel niet mag verslappen. Ven huizen zong evenals Hoogkarspel „Locus Iste", ook hier absoluut te langzaam en té eentonig. Voorts dezelfde bemerkingen. Met een herziening en inachtneming van de opmerkingen, kan er iets veel beters tot stand komen. Het stuk van Nieland. dat Andijk bracht, was hier en daar wel wat al te vrij en overdreven. Het is geen werk om veel eer mee in te leg gen- Alle drie koren zagen zich een hoge eervolle 2e prijs toege kend. Als enigste in de le afde ling vrouwenkoren trad Hoog karspel op. Het behaalde op zijn kop een eerste prijs. Het succes was groter geweest als 't geheel wat „pittiger' en „tintelender" voorgedragen wat. De compositie op gewijde teksten, hadden voor al in het „Regina Caeli" stralen der en vreugdevoller moeten zijn. De juiste uitdrukking van de al leluja's waren er niet. Overigens geschoold en mooi materiaal waar veel meer mee valt te be reiken. De le afd- gemengde koren, uit Haarlem. Vergeleken bij het vorige jaar hebben we aan dit koor veel gewonnen. De klank was echter niet feilloos, ook niet in het vrije werk van Andriessen. Er waren wel enkele goede mo menten. maar toch ontbrak er te veel voor een eerste prijs. Het werd nu een goede tweede. Jam mer genoeg moest Hoorns R.K. Gemengd Koor uitvallen, door droevige familie omstandigheden van directeur Timmermans Als volgend koor trad „Cantate et Jubilate' uit Hillegom nu op. Het gaf een muzikale vertolking van het verplichte stuk, cerwijl ook het vrije werk „Kyrië" van Casali goed werd gezongen, hoe wel het wat „glansrijker" had gekund. Overigens veel goede mo menten^ Een eerste prijs. „Cantica Novu" uit Berkel gaf gaaf en fris het verplichte stuk het geheel had nog iets strakker gekund. Het vrije stuk „Madri gaal" van Waelrant kreeg een niet onverdienstelijke vertolking- Juist genoeg punten voor 'n 1ste prijs. Zang en Vriendschap Het Wognums koor „Zang en Vriendschap" blonk aanstonds uit door mooie koorklank en een goede zangtechniek. Mooi voor beeld van goede koorzang! Het vrije werk „Laat varen alle fan tasie" van Episcopius werd ook uitstekend van nuancering en prachtig van stijl en levendig uitgevoerd. Met 324 punten een fraaie eerste prijs- Uit Zwaagdijk volgde „La Vita Nuova", dit koor was niet zo pri ma als het vorige, maar er waven toch vele goede momenten. Het vrije werk van Archadelt moet uiterst fijn en muzikaal worden gezongen terwijl de samenzang terdege afgewogen moet worden Het gebodene stemde tot tevre denheid en het resultaat was 'n eerste prijs, „Huygewaert" uit Heerhugo- waard zong uitstekend van toon en prima van voordracht. Het stemmenmateriaai was heel goed Het vrije werk „Tenebrae fac- tae Sunt" van Pérez kreeg een waardige vertolking met vele goede momenten. Een mooi suc ces met eerste prijs. Tot besluit van de eerste afde ling trad het koor St. Ambrosius uit Nibbixwoud op, dat niet zo ge lukkig was in zijn optreden. Het verplichte stuk was te langzaam en te ernstig van opvatting, en te slap van voordracht. Met het vrije stuk „Pinksterzang?' van Vranken was te hoog gegrepen. Het koor kon dit werk niet naar waarde uitvoeren. Het geheel was te vlak en de samenzang liet te wensen over. Het resultaat was een tweede prijs. (Slot volgt) BERGEN Jaap Weijand wer kend lid van het Kunstenaars Centrum Bergen zal van 7 t.e.m. 20 Juli in de kunstzaal van de „Rustende Jager" zijn jublileum- tentoonstelling houden. Zijn 65e verjaardag, in het voorjaar van dit jaar gevierd, is tot deze ex positie de welkome aanleiding. Gaarne memoreren wij in 't kort een gn ander omtrent Weijands loopbaan. Te Amsterdam geboren op 8 Maart 1886, studeerde hij aan de Rijksschool voor Kunstnijverheid aldaar en volgde tevens 'n avond- tekencursus onder leiding van Klaas van Leeuwen. Vervolgens drie jaar avondcursus aan de Rijksacademie voor B.K. te Am sterdam. Toen nog. na subsidie voor de behele cursus, twee jaar, waarvan een gedeelte loge, onder leiding van prof- Derkinderen. Hij werkte op de etsklasse van prof. Dupont. Kort daarop vertrok hij mei ten Holt, Lau en de letterkundige Wijnschenk Dom en Talma naar Bergen. Met de componist van Domselaer en de beeldhouwer Radecker en hen tezamen „De Nieuwe Kring" voorgekomen uit de „Moderne Kunstkring", die in 't Stedelijk Museum in de hoofd stad, opzienbarende internationa le exposities had gehouden, waar bijna alle later beroemd géwor dén moderne schilders figureer den. Weijand vestigt sterk de aan dacht op zich en wekte grote ver wachtingen met de grote compo sitie uit de Bijbel „De grafleg ging", waarvan ook een ets van zijn hand bestaat. Hij schilderde portretten van Jhr. van Riemsdijk directeur van het Rijksmuseum, Jhr. de Savorin Lohman en vele bracht als eerste „St. Caecilia" anderen. Hij is tevens een be gaafd glazenier. Zo versierde hij het trappenhuis van de Rijks academie met gebrandschilderde ramen, De N.H. kerk te Ginne- ken, een ziekenhuis te Leeuwar den, de Westerdam van de H A L. en verschillende particuliere woonhuizen. Zijn werk bestaat uit figuurstukken, zoals de „Wa gon derde klasse", ook in de ex positie te Bergen opgenomen, portretten, landschappen, stads gezichten, stillevens en bloem stukken. Men kent ook grafisch werk van deze bekwame schilder, die later in zijn leven weinig of niet geëxposeerd heeft. Des te meer zal men de over zicht tentoonstelling, die thans onder auspiciën van de 't K.C.B. is ingericht, op prijs stellen. Een gelegenheid als deze, om ziin rijk gevarieerd werk te leren kennen - ook al is het overzicht beperkt zal niet spoedig terugkomen. Geslaagd Voor het Mulo examen A slaagden te Alkmaar op 2 Juli: P. Pott. Hippolytushoef: T. Wes terhof, Den Oever, W Huibers en J. Japis te Heerhugowaard, H. KI. L. Koning, Alkmaar, D. Bakker, Enkhuizen. E. S. Botte- ma. Venhuizen, G. J. Kasema- ker, Enkhuizen, H. v. Hofsté, Wieringerwaard, H. Blees en P. Hoeben te Alkmaar. U. Huizinga Heerhugowaard. M. H. Spoor, Hoorn. Tj. Visser. Oude Niedorp en N. Kreuger. Wijdenes. Voor het B-examen slaagden op 2 Juli: C. J. Asjes. Heerhugo waard. Tr. Blondél en B. Buis kool, Alkmaar. M. Langereis, Ursem. J. Druif Nibbixwoud. J. J. Timmer. Hoorn. J. Visser, Berkhout. H. C Druyf. Abbe- kerk en G. Schermer, Nibbix woud. op; in het kader van het Hol land Festival. In de Stads schouwburg te Amsterdam is een voorstelling vastgesteld op Donderdag 12 Juli. Voorts treedt zij nog op 4 Juli in de Stads schouwburg te Arnhem. 8 Juli Grand Théatre Gooiland. Hil versum, 13 Juli Stadsschouw burg Utrecht en Maandag 16 Juli in de Rotterdamse Schouw burg op. Zii is vergezeld van haar vaste ensemble te weten: de vermaarde Spaanse pianist Enrique Luzurigga, de guitarist Paco de la Isla en de twee dan sers Josquin Villa en Paco Fer nandez. 's-GRAVENHAGE. Destijds hebben de ministers van Econo mische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aan de commissie-bedrijfsregelin gen advies gevraagd over de door slagers in vele plaatsen getroffen minimumprijsregelingen. Blijkens een publicatie in dc Nederlandse Staatscourant van 3 Juli 1951 hebben genoemde ministers thans in overeenstemming met de mi nister zonder portefeuille prof. dr. A. H. M. Albregts besloten tot onverbindendverklaring van de op deze regelingen berustende verplichtingen tot directe of indi recte boycot van slagers, die zich niet aan de vastgestelde prijzen houden. HELSINKI (Reuter) De al gemene verkiezingen in Finland zijn Dinsdagavond beëindigd. Zij hébben twee dagen geduurd. Vol gens functionarissen van stem- bureaux hebben de communisten kleine winsten geboekt. Bij deze verkiezingen hebben de commu nisten samengewerkt met een kleine groep linkse socialisten. De stand van de partijen, toen iets meer dan driekwart van het totaal aantal stemmen was ge teld, luidde: Sociaal-democraten 335.731; boe ren 328.398; volksdemocraten 276.023: conservatieven 195.294; Zweedse volkspartij 98.964; Fin se volkspartij 64.365. TOKIO, 3 Juli (A.P,). Het Japanse kabinet is gisteren afge treden. Men neemt aan dat hier toe overgegaan werd om te trach ten een coalitieregering te vormen voor het bespreken van een vre desverdrag. Premier Yosjida is reeds begonnen leden van de de mocratische volkspartij te polsen voor opneming in het nieuwe ka binet. Verwacht wordt echter dat zij dit zullen weigeren. Yosjida staat aan het hoofd van de liberale partij die de meerder heid heeft. Zowel de democratische volks partij als de sociaal democratische partij heeft verklaard dat de po sitie van Yosjida ongrondwette lijk is. Veertig vrouwen verdronken MADRAS (AP) Veertig vrou welijke landarbeiders zijn ver dronken in het Delta kanaal van Goadvari, toen zij met een veer boot naar de rijstvelden van De- lat vervoerd werden. Men heeft tot nu toe slechts 15 lijken kun nen bergen. De vrouwen hielden er aan vast in een kleine veerboot over gezet te worden, hoewel de veer man hen gewaarschuwd had dat dit gevaarlijk was. In het midden van de rivier sloeg de boot om. Alleen de bootsman wist zich zwemmende in veiligheid te stel len. BOEDAPEST, 4 Juli (Reuter) De Hongaarse regering heeft bij decreet bepaald, dat aartsbis schoppen, abten en andere gees telijken met hoge rang, slechts met toestemming van de Hon gaarse regering kunnen worden benoemd. Het decreet zal, han gende een nieuwe regeling met de betrekking tot de positie van de kerk onder het communisti sche regiem, van kracht zijn en voor alle Rooms-Kathólïekc hoogwaardigheidsbekleders, be noemd sedert Januari 1946, terugwerkende kracht gelden. De raad van de president, die dit decreet Dinsdagavond uit vaardigde. zei. dat eeuwenlang hoge katholieke functionarissen door de staat warer» benoemd en dat de Kerk deze benoemingen bevestigde. Sedert 1945 had het Vaticaan de traditie echter een zijdig verbroken en de regering niet om goedkeuring gevraagd. Daarom was het nodig het de creet uit, te vaardigen Het decreet zou van kracht blijven, tot alle functies van Aartsbisschoppen Aartsbisschop pen titulair. Bisschopoen en Bisschoppen titulair prelaten en provinciale gouverneurs van re ligieuze ordes, door tweezijdig aceoord" waren bezet. De door het Hongaarse pers bureau gepubliceerde verklaring meldt niet welk» de andere par tij bii dit tweezijdig accoord zou zijn Sedert 1945 heeft Honerriie geen concordaat met het Vati caan. BUITENLANDSE BELANGSTELLING VOOR DE AFSLUITDIJK WIERINGEN. In het drie maandelijks bericht betreffende de Zuiderzeewerken lezen wij het volgende: Het mag als een verheugend feit worden genoemd dat ook Nederland in de jaren na de oor log weer de belangstelling van de buitenlandse toerist geniet. Velen van hen bezoeken ons land per auto en velen hebben be langstelling voor de afsluitings- en droogleggingswerkzaamheden van de Zuiderzee. Hoevelen ech ter de Afsluitdijk passeren is wel nauwelijks bekend. Het hieronder volgende staatje moge derhalve een beeld geven van het aantal buitenlandse auto's dat de dijk in Juli en Augustus 1950 te Korn- werderzand passeerde. Juli '50 Aug. '50 31 teld ----- 75 Amerika (US) België (B) 493 Curacao (CU) 44 D.marken (DK) 420 35 37 192 230 27 13 13 100 874 221 92 Duitsland (D) Finland (SF) Frankrijk (F) Gr. Brittannië Indonesië (In.) Italië (I) Luxemburg (L) Noorwegen (N) Zweden (S) Zwitserl. (Ch.) Overige landen 28 teld. 70 497 49 210 32 14 201 211 16 36 13 60 435 161 149 2154 Totaal 2866 In totaal alzo ruim 5000 in bij na twee maanden. Dit is 85 per dag. De Zweden spannen de de kroon met Belgen, Denen en Britten. Aan de hand van de cijfers komt het blad tot de conclusie dat de Scandinaviërs er blijkbaar de voorkeur aan geven hun va- cantie in Juli en niet in Augustus te nemen. Vacanfie DUW-arbeiders De vacantie voor DUW-arbei ders in de provincie Noord-Hol land is vastgesteld op de week van 6 t.e.m. 11 Augustus a.s. Voor de arbeiders uit Amster dam is een afzonderlijke regeling getroffen. VOORWAARDELIIKE STRAF VOOR OUD-DIAKEN De 50-iarige fabrieksarbeider D. D. uit Oost Knollendam, oud diaken van de Ned. Hervormde gemeente aldaar, werd wegens verduistering. meermalen ge pleegd. door het Amsterdamse Hof veroordeeld tot een eevange- nisstraf van zes maanden voor waardelijk met een nroeftiid van drie ia ar nlus de bijzondere voor waarde dat hii met een bedrag van f 10 ner weel; ziin schuld aan de kerk zal afbetalen. Hij werd ervan beschuldigd in 1946j 1947 en 1948 zich geldsbe dragen te hebben toegeëigend, toebehorende aan de Ned. Her vormde gemeente tot een totaal bedrag van f 1356,28. MARKT PURMEREND Het is met recht voor de markt komkommertijd. Op de meeste plaatsen is het aanbod niet groot, en aan het bezoek kan men best zien dat we nog volop in de hooibouw zijn. De handel in de vette koeien was maar heel stroef en de prijzen zijn op 't ogenblik van week tot week zakkende. De prima bees ten houden zich nog wel het beste, maar gaan toch ook de dalende richting uit. Er was maar een klein aanbod van gel de koeien, maar trots dat ging het daar maar heel kalm aan. En op de verse markt was het al heel stil, daar was al heel weinig volk op de been, vandaar een trage beweging. Met de nuchtere kalveren was het be ter. Voor de slacht was de vraag heel goed en werden hoge prijzen genomen. Het was min der goed met de fokkers, daar was maar weinig vraag naar. Op de wolveemarkt blijft het wat het aanbod betreft vrij ruim. maar het kleine aanbod kan ook geen vluggere tendenz veroorzaken. Het is met de vette schapen maar een stugge boel, dit is al dito met de lam mertjes. Niet alleen dat de ex port weinig zaken doet maar ook voor het leven was er wei nig vraag. De prijzen zijn dan ook zakkende. In de bokken en geiten blijft het ook maar steeds een stugge boel. Op de vette varkensmarkt was het in de vroegte met weinig aanbod heel goed. maar daar later de aanvoer nog mee viel, zakten de prijzen weer gauw een naar cen ten in. De vette zeugen deden zo om de 1.74 per kg. De aan voer van biggen viel mee; han del kalm maar nog wel prijshou dend. Ook op de paardenmarkt was het een stille boel. De aan voer op de pluimveemarkt viel erg tegen, minder dan de vorige week, maar trots dat was de gang evengoed heel stug en d« prijzen waren lager.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5