Noordelijken geven vrijgeleide aan onderhandelaars der V.N. Besprekingen in Kaesong gaan nu zeker door Twee doden, vier gewonden bij legeroefening Internationaal Hof acht zich bevoegd in de Perzische oliekwestie Honderd jaar Gemeentewet Perzië biedt om klanten korting aan te trekken' DAGBLAD VOOR ALKMAAR En drie procent èn betere olie Sherman-tank kantelde in sloot Opdracht tot het instellen van een Raad van Toezicht EN OMGEVING Delegaties gaan per jeep Werken van Gezelle voor dr. Drees Koningin ontving Gidsenleidsters Gemeenteraden vergaderden bij de radio Dodelijk ongeval op T.T.-circuit Sugar Ray schonk tienduizend dollar Hongarije wijst twee Amerikanen uit Enige ontspanning in de verhoudingen Tientallen kinderen vonden de dood Scheepsberichten Nieuw Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EE IT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 6 Juli 1951 46e Jaargang No. 12212 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 TOKIO. Radio-Peking heeft een verklaring van de Noord- Koreaanse opperbevelhebber en de commandant van de Chinese „vrijwilligers" uitgezonden, waarin generaal Ridgway verzekerd wordt van vrijgeleide voor de drie verbindingsofficieren van de V.N. die naar Kaesong gaan voor de wapenstilstandsbespre king; een kolonel van de mariniers, een kolonel van de lucht macht en een Zuid-Koreaanse kolonel. Het vrijgeleide geldt ook voor twee tolken. De Noordelijken stellen voor, dat de geallieerde groep per jeep reist. Dit was veiliger dan per hefschroefvliegtuig. De communistische leiders deel den generaal Ridgway mede, dat hun delegatie op 7 Juli om 5 uur plaatselijke tijd uit het gebied van Pjongjang zal vertrekken in jeeps en vrachtauto's, voorzien van witte vlaggen. De delegatie zal bestaan uit drie officieren, twee tolken en enig verder per soneel. Hiermede is de laatste moeilijk heid opgelost, die het doorgaan van de wapenstilstandsbesprekin gen op a.s. Zondag nog twijfel achtig kon maken. Want hoewel deze besprekingen werden voorbereid, betekende dat niet dat het schieten in Korea reeds had opgehouden. De communisten openden gis teren het vuur op twee geallieer de patrouilles die naar de oude hoofdstad Kaesong oprukten. Dr. W. Drees, die gisteren 65 jaar werd, is gisterochtend in zijn kabinet gehuldigd door zijn me dewerkers aan het ministerie van Algemene Zaken en de daaronder ressorterende diensten. De waar nemend secretaris-generaal, -nr. O. W. S. Josephus Jitta, bood na mens de aanwezigen na een har telijke redevoering dr. Drees de gezamenlijke werken van Guido Gezelle (een wens van de jarige) aan. De minister heeft hierna zijn hartelijke dank betuigd. De mi nister van Staat, mr. van Schaik, en de voorganger van dr. Drees, prof. Beel, waren mede aanwezig. De West-Duitse bondskanselier dr. Adenauer zond dr. Drees een gelukwens per telegram. SNUIVER-APPARATEN OP NON-ACTIEF LONDEN. De Britse admi raliteit heeft tijdelijk het gebruik van snuiver-apparaten door Britse onderzeeboten verboden. Deze maatregel, omschreven als „lou ter voorzorg", is genomen, terwijl de beschadigde snuiver-installatie van de „Affray", die in April bij Wight zonk, wordt onderzocht. Dinsdag lieten zij een patrouille in de stad toe. Radio Peking heeft gisteren ge zegd, dat het welslagen van de wapenstilstandsbesprekingen af hangt van de oprechtheid der Amerikaanse regering en de an dere regeringen, die aan de con ferentie zullen deelnemen. De Chinezen werd op het hart gedrukt, dat zij ook na de wa penstilstand hun defensie moes ten versterken om te waken te gen Amerikaanse agressie. Troepen der verbonden legers gingen Donderdag ten Zuid-Oos ten van Koengsong tot de aanval over en vorderden onder geringe Luchtdoelgrauaal- zat in 't vuurwerk E.en luchtdoelgranaat, die te Cincinnati door onoplettendheid onder de benodigdheden voor een vuurwerk was geraakt, is ->nt- ploft boven een menigte van 10.000 personen, waarvan er tien verwondingen opliepen. Na het ongeval werd het vervolg van het schouwspel afgelast. MET KOPJES 'N HARING De burgemeester van den Haag, mr. Schokking, vertrekt vandaag naar 2000-jaar-oud Parijs met een doos Haagse hopjes voor mevrouw en een vaatje Scheveningse ha ring voor burgemeester de Gaulle. 1000 doosjes hopjes en 50 vaatjes haring zullen hem nog volgen: ze worden aan sociale instellingen ter beschikking gesteld. tegenstand enkele kilometers. B 29 toestellen bombardeerden stellin gen van de tegenstander in het gebied van Pjongjang en Koem- song. Een Amerikaanse Mustang is achter de vijandelijke linie neergestort. Het Amerikaanse ministerie van Marine heeft bekend gemaakt dat Woensdag het Amerikaanse fregat „Everett" ter hoogte van Wonsan door Chinees-Koreaans geschutsvuur is beschadigd. Vier leden van de bemanning werden gewond. Voorts verluidt, dat in de afgelopen week de torpedo- bootjager „Tucker" door vuur van kustbatterijen is getroffen. SOESTDIJK. H. M. Koningin Juliana heeft gisteren ten paleize Soestdijk de deelneemsters ont vangen van het congres, dat de Internat. Kath. Gidsenbeweging momenteel in Vught houdt. Tot het gezelschap behoorden katho lieke padvindsters uit de V.S., Canada, Spanje, Frankrijk, Bel gië, Luxemburg, Italië, Zwitser land, Engeland, het Vorstendom Liechtenstein en Nederland. De leidsters werden op Soest dijk door H. M. persoonlijk be groet. De Koningin onderhield zich drie kwartier met haar be zoeksters en informeerde belang stellend naar het werk der Gid senbeweging in de verschillende landen. Na Soestdijk bezochten de Gid senleidsters de K.R.O. in Hilver sum. P.T.T. MAN VERDUISTERDE PLATINA De 37-jarige Hagenaar F. C. van der W. chef monteur bij de P.T.T., heeft bekend, dat hij uit oude telefoontoestellen de con tactpunten had weggenomen, waarop een speldeprik platina voorkomt. Op deze wijze heeft hij in drie jaar een hoeveelheid pla tina ter waarde van ongeveer duizend gulden verduisterd. De man is bij de P.T.T. ontslagen en in verzekerde bewaring gesteld. WILLEMSTAD. Gistermorgen zijn door het kantelen van een tank bij een legeroefening de 20-jarige wachtmeester H. j. Röss uit Rhenen van het Regiment Prins Alexander en de 20-jarige commando A. Zurink uit den Haag van het Corps Commandotroepen om het leven gekomen. Een deputatie van de Internationale Katholieke Gidsenconfe- rentie, waaraan door vertegenwoordigsters van 15 landen wordt deelgenomen, werd Donderdag ten paleize Soestdijk ontvangen. Prinses Marijke kroop een der autobussen binnen en voelde zich best op haar gemak. 's-GRAVENHACE. Het Internationale Gerechtshof dat zich gistermiddag heeft uitgesproken over het door de Britse rege ring gedaan verzoek om voorlopige maatregelen inzake het geschil tussen de Brits-lraanse oliemaatschappij en de Iraanse regering heeft zich in deze zaak tot optreden en het geven van aanwijzingen bevoegd verklaard. Het Hof concludeert dat geen maatregelen mogen worden genomen die op de rechten van beide partijen zouden vooruitlopen of de toestand ernstiger zouden maken. Overal in het land zijn gisteravond de gemeenteraden bijeen gekomen, in de eerste plaats om te luisteren naar de radio redevoeringen die door minister van Maarseveen en door burgemeester Oud, voorzitter van de Vereniging van Neder landse Gemeenten werden gehouden ter ere van het honderd jarig bestaan van Thorbecke's Gemeentewet van 1851. telijk bestuur voor de kleinste gemeenten zowel als de grootste steden nog wel voldoende beant woordt aan de eisen van de tijd. Hen die een afzonderlijke rege ling wensen, wees hij er op, hoe zij dan eigenlijk zouden terug keren naar wat in 1851 als ver ouderd werd beschouwd: de rege ling krachtens de Grondwet van 1815. ..Zo wentelt het rad der histo rie", aldus de minister, die wees od het arote voordeel der cemeen- teliike autonomie, die de afstand tussen bevolking en overheid zo klein moeeliik doet ziin. waar door de eezonde belangstelling voor overheidszaken en een wer- keliike beleving van bet bureer- schan haar rechten kriieen. Hij roemde ook de doorgaans bijzonder grote stabiliteit in de gemeentelijke bestuursverhoudin- gen, waar in de colleges van B. en W. vogels van diverse plui mage eendrachtig samenwerken aan het gemeentelijk belang. Anderzijds is aan de gemeente lijke zelfstandigheid ook het ge vaar verbonden, dat de gemeente besturen dikwijls te eenzijdig denken in de sfeer van dat ge meentebelang. En terwijl de stem der gemeente in de Kamers veel vuldig klinkt door het grote aan tal fungerende en gewezen bur gemeesters en raadsleden, dat daar is vertegenwoordigd, is het omgekeerde helaas niet het geval. ervolg op pag. 3) De herdenking, die op initiatief van mr. Oud was georganiseerd en waaraan een maand geleden in Utrecht reeds een officiële bij eenkomst in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin was voor afgegaan, werd ger eend door mr. v. Maarseveen, die de practische kennis en de ongewone vooruit ziende en scherpe blik van Thor- becke memoreerde. Naar aanleiding van het door genoemde Vereniging uitgegeven gedenkboek, wees hij op een van de actuele problemen van het ge meentelijk bestel, dit nl„ of een zelfde regeling van het gemeen- - y, De poterbewaarplaatsen te Obdam zijn gisteren officieel in gebruik gesteld. Na de opening poseerde het gezelschap deelnemers en genodigden voor onze fotograaf (opname boven). De onderste foto geeft een fraai overzicht van het uitgestrekte complex, dat een capaciteit heeft van 96 spoorwagons. (Eigen foto) Zowel de Iraanse als de Britse regering moeten er zorg voor dra gen dat geen maatregelen worden genomen, die de voortzetting van de werkzaamheden van „Anglo- Iranian" zoals die vóór de eerste Mei van dit jaar werden verricht zouden belemmeren. In overeenstemming tussen beide regeringen moet een uit vijf leden - bestaande Raad van Toezicht worden ingesteld, waar van elk der regeringen twee le den benoemt terwijl in overleg tussen beide een vijfde lid, bur ger van een derde staat, moet worden aangewezen. Op gezamenlijk verzoek van beide regeringen zal de President van het Hof dit vijfde lid aan wijzen indien geen overeenstem ming wordt bereikt. De Raad moet de voortgang van de werk zaamheden verzekeren en boek houden van inkomsten en uitga ven. Het Hof bepaalde voorts dat de werkzaamheden onder leiding van de oude directie moeten worden voortgezet behoudens wijzigingen in overeenstemming met de Raad. Door de leden B. Winiarski (Polen) en Abdel Hamid Badawi Pacha (Egypte) is een afwijkende mening kenbaar gemaakt volgens welke, indien Iran de jurisdictie van het Hof niet aanvaa it, het Hof niet tot het aangev i van voorlopige maatregelen had moe ten zijn overgegaan. De zitting in het Vredespaleis werd van Perzische zijde bijge woond door het parlementslid dr. Ehayegan en mr. Asghar Tarsa van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Voor Enge land waren aanwezig mr. John son van het Foreign Office, mft pruik en toga en de Britse am bassadeur, Sir Philip Nicholls. De Perzische gezant in ons land de heer Hoessein Navab, be schouwt het oordeel van het Hof als een ingrijpen in interne Per zische aangelegenheden en „van nul en gener waarde". LORD INVERCHAPEL OVERLEDEN In Greenock (Schotland) is op 69-jarige leeftijd overleden Lord Inverchapel, voorheen Sir Archi bald Clark Kerr, voormalig En gels ambassadeur in Midden- Amerika, Santiago, Stockholm, Irak, Nanking en Tsjoenking, Moskou (1942) en Washington. In 1946 werd hij als speciale ambas sadeur naar Batavia gezonden om te bemiddelen in het Nederlands- Indonesisch conflict. Van genoemd regiment werd de huzaar J. Huizinca vrii ernstig en de wachtmeester van Hooff uit Naarden licht gewond. Lichtge wond werden eveneens de 21- iariee korooraal C. Krints uit Rotterdam en de 20-iariee C. J. Schoonen uit Roosendaal, heiden van de commandotroenen. Het ongeluk geschiedde nadat drie Engelse landingsvaartuigen negentien Sherman-tanks van 't regiment Prins Alexander en manschappen van de stoottroepen vanuit het Hollands Diep bij Wil lemstad aan land hadden gezet in het kader van een legeroefening ter verovering van de forten „Sa- bina", „De Hel" en „Bovensluis". Nadat de stoottroepen denkbeel dige mitrailleurnesten hadden uitgeroeid, rukten de tanks op om de rest van het werk te doen. Daartoe moesten zij via een be tonnen bruggetje een sloot pas seren. Vier tanks gelukte dit. een viifde zakte door de brug en kan telde in de twee-en-een-halve meter diene. modderige sloot. De 35 ton zware tank was bemand met zes nersonen. terwiil vier stoottroeners er on meereden. Röss. die uit de commandotoren werd geslingerd en Zurink kwa men onder de tank terecht en waren od slag dood. Gisteravond tegen 6 uur is op het T.T. circuit te Laaghalerveen een ongeluk gebeurd, dat de 19- jarige A. van der Puy uit Badhoe vedorp het leven heeft gekost. Van der Puy was als helper mee gekomen met de Visbach-renstal, die met 125 cc V.R.-motoren aan de T.T.-races zal deelnemen. Een der motoren moest nog even worden geprobeerd, waar mee van der Puy zich belastte. Te Laaghalerveen is hij op een links naast de weg staande wagen gebotst en daarbij zodanig ge wond, dat hij gisteravond in het Wilhelmina-ziekenhuis te Assen aan de gevolgen is overleden. AAN HET KANKERFONDS Tijdens een interview met de Londense reporter van de AVRO heeft Sugar Ray Robinson giste ren een bedrag van tienduizend dollar geschonken aan het Konin gin Wilhelmina-fonds voor de kankerbestrijding. Zodra Robin son in de Verenigde Staten terug is, zal hij het bedrag per cheque overmaken. De andere gewonden werden door militaire artsen en Rode Kruis verzorgd. De reddingsploe gen werden o.m. geleid door pastoor Hamerlijnck uit Willem stad, in welke plaats bij het ver nemen van de ramp allerwege de driekleur halfstok werd gehesen. Met behulp van drie andere tanks is men nog uren bezig geweest de tank te lichten. De oefeningen waren bijge woond door de Chef van de Gene rale Staf, generaal Hasselman, de Commandant Strijdkrachten te velde generaal Opsomer en enige Engelse officieren. BOEDAPEST. Hongarije heeft twee Amerikaanse diploma ten, de derde legatiesecretaris Albert Sherer Jr. en de pers attaché Ruth Tryon, bevel gege ven het land binnen 24 uur te verlaten. In een nota, die op de Ame rikaanse legatie werd overhan digd, werd medegedeeld, dat bei den als „ongewenste personen" worden beschouwd. Hieraan werd toegevoegd, dat ook de op het ogenblik te Wenen vertoevende Mary Eich, de secretaresse van de Amerikaanse voorlichtingsdienst, als ongewenst persoon wordt be schouwd en dat haar daarom geen toegang meer tot Hongarije zal worden verleend. Maandag werd hun terugroeping geëist, „omdat zij zonder twijfel hadden deelge nomen aan de samenzwering van mgr. Grosz". Amerika wees deze eis Woensdag af. TEHERAN. Nasergholi Ardelan, lid van de Perzische olie- commissie, die juist uit Abadan in Teheran is teruggekeerd, heeft Donderdag in de Kamer het aanbod gedaan, dat Perzië de afnemers van olie in de wereld een korting van drie procent op de huidige wereldprijzen zal toestaan „om klanten te trekken". Van Zaterdag af zal de pro ductie van de raffinaderij worden beperkt tot vijf millioen gallons per dag iets meer dan een kwart van de normale productie, om een spoedige sluiting te voor komen. De Perzische olie is onge veer tien millioen gulden per dag waard, aldus Ardelan: „uiteinde lijk zullen wij het winnen". Overigens schijnt er enige ont spanning in de situatie in 'te tre den. Eric Drake, de algemeen directeur van de „Anglo-Iranian" is gisteravond per vliegtuig naar Basra teruggekeerd. Morrison ver klaarde in het Lagerhuis, dat het naar zijn mening op het ogenblik niet verstandig was het geschil voor de Veiligheidsraad te bren gen. In Londen gelooft men dat de impasse over de ontvangst bewijzen van de kapiteins der tankschepen doorbroken kan worden door het compromis voorstel van Mossadeq, die een speciale garantie heeft gevraagd dat de gezagvoerders de verant woordelijkheid zullen dragen voor de gehele geladen hoeveelheid olie. In Teheran achtte men het ove rigens buitengewoon onwaar schijnlijk dat Perzië zal instem men met de aanbeveling van het Internationale Hof om alle inkom sten op een bank te deponeren, daar Perzië het geld zelf veel te hard nodig heeft nu de royalties uitblijven. Wel hebben de Perzen beloofd te trachten een einde te maken aan de „speldeprikmethode" van inmenging in de Britse werk zaamheden in Khoezistan, het voornaamste olie-centrum. Sjah van Perzië geopereerd TEHERAN. De Sjah van Perzië heeft Donderdagochtend een blindedarmoperatie onder gaan. Gezegd werd, dat de ope ratie geslaagd was. SABOTAGE OP FRANSE STRAALJAGERS? PARIJS. Volgens „Le Popu laire" is op drie Franse Vampire- straaljagers, die Zondag deelna men aan het internationale lucht- feest te Le Bourget, sabotage ge pleegd. Een werktuigkundige ontdekte, dat vodden zodanig in de brand stofleiding van de machines wa ren gestopt, dat de brandstoftoe voer afgesneden zou worden, wanneer het vliegtuig in de lucht was. De 18-jarige Madeleine Caduc „koningin van het Franse platteland", voerde met 150 landgenoten volksdansen uit op het Britse eiland Jersey nabij de kust van Frankrijk tijdens een „Franse week". BIJ SCHEEPSONTPLOFFING IN OOST-BERLIJN BERLIJN Tenminste 25 Oost- Duitse schoolkinderen tussen 8 en 14 jaar zijn om het leven ge komen toen gisteren op de Spree in Oost-Berlijn de plezierboot „Heimatland" waarmede zij een schoolreisje maakten ontplofte en zonk. 15 kinderen werden met zware brandwonden naar ziekenhuizen overgebracht. In totaal bevonden zich 120 tot 200 kinderen aan boord. De Oost-Duitse autoritei ten sloegen het aanbod van de West-Berlijnse brandweer en po litie om hulp te verlenen af. Het wrak van het schip is naar de wal gesleept. 60 andere kinderen kregen brand- en snijwonden en kneuzingen. Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, 5 Juli te Suez. Ampenan, Djakarta-Rotter dam, passeerde 4 Juli Kaap Bon. Roebiah, Djakarta-Amster dam, passeerde 5 Juli Gi braltar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1